Officier van justitie Soenarjo naar kantoor procureur-generaal Expositie de nationale landbouw om de twee jaar in Utrecht KLANKBORD PROBLEMEN BIJ FORMATIE VAN EEN NIEUW KABINET PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „HIJ VERDEDIGT DE RIJKEN Het Wereldgebeuren. Incidenten te Djakarta tussen Indonesiërs en Chinezen De officier van justitie te Djakarta, Soenarjo, is met ingang van gisteren overgeplaatst naar het kantoor van de procureur-generaal, zo werd te Djakarta in betrouwbare kringen vernomen. Een reden voor deze overplaatsing kon niet worden gegeven, maar deze kringen wezen op de kritiek in sommige kranten op Soenarjo wegens het vrij laten van Han Swïe, een Indonesische zakenman van Chinese afkomst, die na een gevecht met een dokter van het leger gearresteerd was maar door Soenarjo na enkele dagen weer werd vrijgelaten. Het is nog niet zeker, of Soenarjo zal blijven optreden als openbaar aanklager in de zaak-Schmidt. Op 31 juli zou Soenarjo zijn requisitoir in deze zaak houden. Te Djakarta liepen gistermiddag geruchten, dat Soenarjo een ver zoek tot ontslag zou hebben ingediend. De waarnemend procureur-ge neraal, Abdoel Moetlib Moro wenste op vragen over deze geruchten en over de overplaatsing van Soenarjo geen commentaar te geven. Het incident, dat hier inliet ge ding is, deed zich voor tussen een dokter van het leger, Harjono, en een Indonesisch burger van Chine se afkomst, Han Swie. Han Swie verwondde Harjono in een straat gevecht, na een verschil van me ning over verkeersvoorschriften. Han Swie werd gearresteerd maar na enkele dagen weer vrijgelaten. Het incident is thans uitgegroeid tot het stadium, dat „onbekende gewapende personen hebben ge vuurd op de showroom van auto's van Han Swie in Djakarta, waarbij voor enige honderden of duizenden roepiahs schade zou zijn aange richt". Bovendien verscheen gisteren het bericht, dat niet-geïdentificeerde per sonen de waarnemend directeur-gene raal van de Staatsdrukkerij, Lie Hok Tay, die ook een Indonesisch burger van Chinese afkomst is, hebben ont voerd. Dit bericht heeft grote op schudding verwekt in de Chinese ge meenschap. Er kon geen inlichting worden verkregen over het lot, of de verblijfplaats van Lie, wiens ontvoe ring in verband wordt gebracht met de kwestie-Han. Met betrekking tot deze kwestie- Han drong het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" gisteren in een hoofdartikel erop aan. dat de offi cier van justitie, Soenarjo, moet aftreden, omdat hij Han Swie uit voorarrest had ontslagen. Het blad zegt, dat Soenarjo „de rijken ver dedigt". Wellicht is een en ander mede het gevolg van een beweging tegen de po sitie van de in Indonesië gevestigde Chinese ondernemingen, welke wordt gevoerd onder leiding van de heer Assaat, een vooraanstaand Indone sisch zakenman. Assaat heeft giste ren nog verklaard, dat het Chinese kapitaal gevaarlijker is dan het Ne derlandse kapitaal in Indonesië. Enige tijd geleden heeft Assaat op een conferentie van nationale impor teurs te Soerabaja een ontwerp opge steld voor de nationale economie, waarbij de inheemse nationale onder nemingen worden beschermd tegen niet-inheemse ingezetenen en wel voornamelijk tegen de ondernemingen van Chinese afkomst. Zijn ontwerp werd door vele Indonesische kringen toegejuicht. In Makassar dient het zelfs als basis voor een nieuwe poli tieke groep. Reuzin Katja van Dijk in Denemarken verdwenen Ondanks haar afmetingen 2-32 lang en 314 pond zwaar is de Ne derlandse reuzin, Katja van Dijk, spoorloos verdwenen uit het amuse mentspark „Dyrehavsbakken", in het noorden van Kopenhagen, waar zij sinds het begin van het seizoen „optrad". Met haar verdween haar impressa- rio, Knud Lindberg. Katja zou tot het einde van het zo merseizoen in het „Alcazar" optre den. Niemand weet wat er van de reu zin is geworden, maar men veronder steld, dat zrj haar geluk in een ander Scandinavisch land wil beproeven aangezien zij in Denemarken niet het verwachte succes boekte. De Denen beschikken blijkbaar over genoeg ver beeldingskracht om het „Alcazar" niet binnen te gaan om haar in hoogst eigen persoon te aanschou wen, nadat zij de reclameplaten van haar hadden gezien. Het „Alcazar" heeft thans zijn deu ren moeten sluiten, aangezien Katja desniettemin de voornaamste attrac tie van het seizoen was. Vrouw uit raam gevallen en gedood Een 59-jarige bewoonster van een huis aan de Vetterstraat te Amster dam is donderdagmiddag tijdens het ramen lappen van de eerste verdie ping gevallen. De vrouw is ter plaatse overleden. Liberalisatiepercentage tijdelijk gehandhaafd Besluiten van O.E.E.S. voor Nederland teleurstellend De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking heeft donderdag zijn zomer- zitting gesloten met het nemen van een aantal besluiten op handelsgebied, die door de Nederlandse delegatie weinig bevredigend en door sommige van de Nederlandse ministers zelfs uitgesproken teleurstellend werden genoemd. Bij deze besluiten is het liberalisa tie-percentage van negentig percent niet, zoals verwacht was, tot een per manente verplichting gemaakt en nog minder houden zij maatregelen in tot uitbreiding van de liberalisatie boven dat percentage, hetgeen mogelijk was geacht. Evenmin is de wens van de landen met lage tarieven, dat er nu door de O.E.E.S. iets concreets op ta- riefgebïed zou worden ondernomen, in vervulling gegaan. Wel is er besloten, al deze vraagstukken zeer grondig te bestuderen. In plaats van de limiet van negentig percent tot een permanente verplich ting te maken, heeft de raad besloten de tegenwoordige toestand in dit op zicht nog bijna anderhalf jaar te la ten voortduren. (Slot van pag. 1) Dr. Drees is ondanks de teleurstel lende boodschap van prof. Romme doorgegaan met zyn formatiepogin gen. Donderdag heeft hij over de ze telverdeling geconfereerd met de he ren Tilanus en Oud, die tevoren reeds door prof. Romme over de afwyzing door de K.V.P. van. het program wa ren ingelicht. Ongetwijfeld zal dus 't program ook nog wel even ter sprake gekomen zijn. Bezwaren van anderen Evenals bij de K.V.P. leven er ook bij de C.H.U. nog bezwaren, terwijl'ook de A.R, zich er niet geheel mee kan verenigingen. Dat laatste zal wel blij ken, ais dr. Drees vrijdag de a.-r.- fractievoorzitter, prof. Zijlstra, die deze dagen in Parijs als minister van Economische Zaken een vergadering van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft bijgewoond, ontvangt. Prof. Oud heeft de formateur te kennen gegeven, dat deze op dit pro gram, nog afgezien van de zetelver deling, vooralsnog niet op de mede werking van de V.V.D. behoeft te re kenen. Wat de zetelverdeling aan gaat, wordt vermoed, dat aan de V. V.D. de portefeuille van Justitie of Binnenlandse Zaken is aangeboden. Van de P.v.d.A. behoeft dr. Drees niet veel tegenstand te duchten, hoe wel men zich aan die zijde er van be wust is, dat men terwilie van de me dewerking van de overige partijen op een aantal punten genoegen heeft ge nomen met veel minder dan men wenseljjk acht. De moeilijkheid Hier zit nu juist, naar het ons voor komt, de grote moeilijkheid voor de verdere formatie, als deze aan een ander aan prof. Romme, die dan in aanmerking komt moet worden overgelaten. Er bestaat namelijk geen enke le garantie, dat de punten, waarop thans tussen de partijen overeen stemming bestaat, dan als afgeda ne punten zullen blijven gelden. Als prof. Romme op zijn program plaatst: Bezitsvorming door fis cale maatregelen, waarom zouden de socialisten daartegenover dan BIJEN. In Crescent Beach (Ver enigde Staten) kwamen drie ontstelde vakantiegangers bij de inspecteur van politie melding er van maken, dat een bijenzwerm hen de toegang tot hun verblijf onmogelijk maakte. De poli tieman antwoordde: „Ik kan een bij niet slaan met mijn gummistok, ik kan een bij niet doodschieten en ik kan hem niet arresteren Weet je wat: voert U hen dronken, dan kom ik daarna om te kijken wat ik voor U kan doen. LACONIEK. Woensdagochtend om half elf kwamen twee slechtgeklede mahnen de Midland Bank in het hart je van Londen binnen. Een bleef er bij de deur staan, de ander stapte, met één hand dreigend op iets in zijn zak, naar de kassier. Toen deze klaarblij kelijk niet genoeg schrok, zei de bin nenkomer: „Dit is een overval". „O", zei de man van de bank, „wilt U dan wel gauw maken dat U wegkomt?" en gaf een klerk opdracht de politie te bellen. Dat was nauwelijks meer no dig. De overvallers vluchtten zo snel ze maar konden. Na afloop van de atletieMagen voor de Vlissingse lagere scholenreilde donderdagmiddag de 7-jarige Alec Tombs aan twee vertegenwoordigers van de winnende school, de ,rBonedij- Iceschooldë „Commandobeker'-' uit. Alec is de zoon van één der comman do's, die juist op zyn verjaardag 1 november in aan de Oranje- dijk te Vlissingen landde. (Foto P.Z.C.J niet bijvoorbeeld verlangen: afro ming van de huurverhoging door eenMiuurbelasting? En als prof. Romme enkele andere deciderata van de K.V.P. op zijn program opneemt, zal de P.v.d.A. er dan niet op staan, dat de instelling van een staatsbouwbedrijf in dit gezelschap komt? Wij zouden opnieuw aan het be gin van een lijdensweg slaan. Prof. Romme zou vermoedelijk evenmin succes hebben en wat dan? Een kabinet vormen zonder K.V.P. of. zonder P.v.d.A., dat lijkt welhaast onmogelijk. De formatie is in ons land een ha chelijke en weinig benijdenswaardige bezighield. Dr. Drees ondervindt dit dagelijks aan den lijve Zaaizaadhandelaren zijn tevreden, niet voldaan De Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden heeft gisteren te Leeutvarden een congres gehouden. In zijn openingsrede tot de ver gadering zeide de voorzitter, ïr. D. J. van de Have uit Kapelle-Biezelin- ge, dat men over het afgelopen sei zoen wel tevreden is, doch niet vol daan. Immers, zo zeide hij, de hef fing op het inkomen houdt in 't geheel geen rekening met de grote schommelingen in de handel. Hij was het daarom volmaakt eens met de stap, welke het landbouwschap bij de formateur, dr. Drees, heeft ondernomen om te komen tot een meer gelijkmatige heffing. Hoewel er nog geen reden is de alarmklok te gaan luiden, zo ging spreker door, is het toch wel zaak te komen tot meer overleg. In dit verband betreurde hij het, dat de landbouwdeskundigen nooit in de keuken van de zaaizaadhandel hebben gekeken. Het zal zaak zijn, dat die adviseurs ook de taal van de handelaren leren spreken en be grijpen. De voorzitter besloot met te zeggen, niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat het bedrijfsle ven gebaat zou zijn bij een verdere decentralisatie van het werk van 't rijksproefstation voor zaaizaden over de keuringsdienst-laboratoria. Rijkssubsidie voor het Zuidelijk Toneel De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft besloten aan de stichting Het Zuidelijk Toneel te Eindhoven voor het seizoen 19561957 bij wijze van proef een rijkssubsidie van 80.000,te verlenen, ter dek king van een gedeelte van het tekort in de exploitatie van dit toneelgezel schap, dat bedoeld is als spreidings gezelschap voor de zuidelijke provin cies. „Vlijt en Volharding"'t Sou- burgse muziekkorps bestaat in augustus 35 jaar. Vanzelfspre- H kend wordt er dan een groot feest gevierd. Eén van de be- langrijkste figuren bij dit feest zal de heer L. Kasteleijn zijn, die voorzitter van het korps is. De heer Kasteleijn is namelijk jj§ de enige van de zeven oprich- ters, die nog lid van het korps ee is. Nog altijd is hij ook aktief M in „zijn" korps, want. af en toe ee hanteert hij de symbalen. Op deze foto cloet de heer Kaste- M leijn dit onder het toeziend oog van het buurmeisje Anneke. §1 (Foto P.Z.C.) m iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nog een taal MMatyas Rakosi was indertijd een knappe student. Op het Oosters Instituut van Boeda pest had hü niet veel moeite met net Engels, het Russisch, het Duits, het Frans, het Italiaans en een Turks, dat hem daar voorgeschoteld werd. Een en ander is hem wel van pas gekomen in zijn politieke carriè re: die voerde hem immers voor de eerste wereldoorlog al naar Londen, vervolgens, tijdens dc oktoberrevolu tie was hij in Rusland, waar hij Le nin ontmoette en voorts belandde hij in activiteiten van het internationale communisme toen de Hongaarse j Sow jetrepubliek, die vlak na de eer ste wereldoorlog werd opgezet pnder I leiding van Bela Kun en waann hij j Volkscommissaris voor Handel was, i door een contrarevolutie tot het ver leden behoorde. Als vcrtegenwoordi- l ger van de Komintern kwam hij naar Hongarije terug, maar hij werd gegrepen en tussen 1926 en 1940 heeft hij aan zijn talenknobbel wei nig of niets gehad: hij zat toen in de gevangenis. De Russen wisten het in 19-10 zover te schoppen, dat zij hem vrij kregen in ruil voor een paar vaandels, die zij bijna een eeuw te voren op de Hongaren veroverd had den. Mede dank zrj zijn kennis van het Russisch had Rakosi er geen moeite mee, Sowjetburger te worden en het duurde niet lang, of hij was fetrouwd met een Sowjetje. Hij zorg- e ervoor, van de partij te ziin toen de Russen in 19-14 Hongarije binnen rukten en sindsdien was hij de mach tige man in Hongarije, voornamelijk als eerste secrétaris van de commu nistische partij, nu en dan ook als premier. Het bleek toen, dat hij niet zozeer Russisch, alswel de taal van Stalin sprak, en dat hij vooral goed wist, hoe hij ja en amen moest zeg gen. Hitiers zuster wordt op straat gezet Frau Paula Wolf, de 65-jarige zuster van wijlen Adolf Hitler, heeft van haar hospes de aanzegging gekregen tegen het einde van deze maand haar huurkamer te verlaten, daar zij de huur niet kan betalen. Men gelooft, dat de kamerverhuurder frau Wolf van de kamer wil zetten omdat bin nenkort een rechterlijke uitspraak wordt verWacht, waarin Hitier defini tief dood verklaard zal worden. In dien dit inderdaad gebeurt, dan zal frau Wolf geen aanspraken meer kun nen laten gelden op de bezittingen van wijlen haar broer, aangezien deze door de staat overgenomen zullen worden. Het meest kostbare stuk uit deze bezittingen is een authentiek schilderij van de Nederlandse meester Johannes Vermeer, waarvoor de dictator in 1940 1.650.000 R.M. betaald zou hebben. Frau Wolf heeft ingevolge een af spraak met haar hospes, dat zij haar achterstallige huur zou betalen, wan neer en indien zij een deel van de er fenis van haar broer zou krijgen, nim mer voor haar kamer hoeven te be talen. Haar enig inkomen wordt ge vormd door kleine schenkingen in geld van vrienden. IN 1957 DE EERSTE Regionale tentoonstellingen wil men geleidelijk afremmen Om de twee jaar zal in en om de Utrechtse jaarbeursgebouwen een nationale landbouwtentoonstelling worden gehouden. Voor het eerst wordt deze expositie gehouden in 1957, daarna in 1959, enzovoort. Op 3 juli van dit jaar is een stichting in het leven geroepen, die de naam „Expositie De Nationale Landbouw" heeft gekregen. Deze stichting zal de tentoonstellingen organiseren. Men weet thans reeds dat de ope ning van de tentoonstelling in 1957 zal geschieden op 24 juni. De agra rische jaarbeurs zal als gevolg van dit nieuwe initiatief vervallen. Be halve dat zij een beurskarakter dragen, zal de bedoeling van de expo sities ook in het demonstratieve en voorlichtende vlak liggen. Ze wil len een overzicht geven van alles w at de landbouw en de daarmee ver band houdende handel en industrie presteren. Dit demonstratieve ge deelte, dat de betekenis van de landbouw voor de nationale economie wil duidelijk maken, zal ook levende have omvatten. Het stichtingsbestuur acht een geleidelijke en verstandige afrem ming van een overdreven lokaal en regionaal tentoonstellingswezen, dat zijn exposities als nationale ten toonstelling aankondigt, gewenst Intussen heeft dit niet zonder meer aller instemming. Uit Zuidlaren werd gemeld, dat de Iandbouw- beurs daar zich onder alle omstan digheden wenst te handhaven. Men heeft daar zelfs plannen voor een permanent tentoonstellingsgebouw, dat de „Prins Bernhardhoeve" zal heten. De stichting Expositie De Nationa le Landbouw treedt in de plaats van de contactcommissie voor het agrari sche tentoonstellingswezen. De voor zitter van de stichting is de heer L. J. Dijkhuis te Groningen. De stichting is bij haar planen er van uit gegaan, dat het noodzakelijk is, dat allen die bij de land- en tuinbouw betrokken zijn zich periodiek verenigen in een grote nationale tentoonstelling, ener zijds om het Nederlandse volk te wij zen op het belang en de vooruitgang van deze bedrijfstak, anderzijds om het bedrijfsleven gelegenheid te ge ven van de jongste ontwikkeling ken nis te nemen. De verzorging van de tentoonstellingen zal aan de hoogste eisen voldoen. Volgens het stichtings bestuur zal de tentoonstelling zich zodanig ontwikkelen, dat zij ook in 't buitenland een grote naam krijgt. Zo iets kan voor ons land niet anders dan voordelig zijn, zo meent men. Naarmate de tweejaarlijkse natio nale manifestatie haar bestaansrecht beter toont en voor 't gehele land een toenemende attractie wordt, zal het bezoek aan deze tentoonstelling vol gens de organisatoren toenemen, en de behoefte aan gewestelijke en plaat selijke agrarische tentoonstellingen in hetzelfde jaar als de tentoonstelling afnemen. De gehele exploitatie van deze ten toonstelling zal door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs worden ge voerd. Jaarbeurs en bedrijfsleven zul len een waarborgfonds vormen om de eerste financiële moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De gemeente Utrecht heeft een krediet van drie en een half railjoer gulden ter beschik king gesteld voor de verbetering van de veemarkt terreinen; daarnaast zul len aanzienlijke verbeteringen wor den aangebracht op het concours- hippiqufT-terrein. In de week van de tentoonstelling zal op bepaalde dagen de nadruk worden gelegd op speciale onderdelen van 't land- en tuinbouw bedrijf. Er zullen ook veekeuringen worden gehouden. Uit Moskou kon volgens hem niets dan waarheid komen. Soepel zwenkte hij mee wanneer Stalin een nieuwe nuk had. De tactiek van Stalin lag hem wel. En hij nam geen halve maatregelen. Toen de Joegoslavische president, maar schalk Tito, in 1948 bij Stalin uit de gratie was gevallen, moest ook in Hongarije een anti-Tito-proces wor den geënsceneerd. De minister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, werd ter dood gebracht nadat men hem had beschuldigd van hoogver raad en titoïsme. In die tijd was Ra kosi premier, dus dubbel en dwars de machtige man, die in een land als Hongarije uiteraard alles te vertellen had, ook over de rechtspraak Inmiddels is Rajk postuum gerehabi liteerd. De nieuwe Russische leiders wekken de schijn, dat zij het Titoïsme willen aanmoedigen in tegenstelling tot Stalin, die het verdelgen wou. Rakosi, voor wie alles wat uit Mos kou komt ook nu nog waar moest zijn, had er geen bezwaar tegen om de geschiedenis te herschrijven in gunstige zin voor Rajk. Maar alleen: zijn eigen rol werd er niet beter op, in. tegendeel. En men merkte aan zijn ma nier van doen, dat hij probeerde, de toon van Kroesjtsjew over te nemen, maar dat de woorden toch Stalinis tisch bleven Hij heeft eieren voor zijn geld ge kozen na de acties van de Petoe- fi-kring, die hem in 't openbaar fel bekritiseerde en na andere uitingen van ontevredenheid, die voor het bui tenland nog werden onderstreept door de vlucht van een aantal jeugdige Hongaren met een vliegtuig, dat zij in de lucht overmeesterden. In een brief aan de Hongaarse communisti sche partij heeft hij meegedeeld dat hij zijn functie van le secretaris neer legt omdat hij zich verantwoordelijk voelt voor „de ernstige fouten der per soonsverheerlijking en de schending der socialistische wetten". In de tweede plaats nam hij ontslag om ge zondheidsredenen. De communisten probeerden niet te verbloemen, dat de eigenlijke reden toch zijn Stalinisme was. Dat verduidelijkte ook premier Andras Hegedues, die hem „de nodi ge lof" toezwaaide, maar ook onder meer zei: „Wij kunnen de door hem begane fouten op het gebied van de persoonsverheerlijking en 't verkeer de gebruik der socialistische wetten niet vergeten". Ongetwijfeld heeft Ra kosi ook in dit géval met gehandeld zonder medeweten van Moskou. We derom heeft hij een opdracht van het Kremlin uitgevoerd, maar voor het eerst weid daarvan niet een ander, maar hijzelf het slachtoffer. Wellicht heeft het bezoek, dat maarschalk Ti to onlangs aan Moskou bracht, tot de ze gang van zaken bijgedragen. Bij thuiskomst in Belgrado verklaarde de maarschalk immers nog onomwonden, dat het nog niet allemaal koek en ei was met de sateliietlanden. Als Rako si, nu als ambteloos burger, de verde re ontwikkeling van. de communisti sche landen belangstellend wil blijven volgen, dan is het. misschien het bes te, om niet alleen het Russisch te on derhouden, maar ook de taal van Tito te leren. MATY AS RAKOSI fouten bekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9