Russische marine ontleent vlag aan Nederlander Cornells Cruys OOSTDUITS SCHIP IN TWEEËN NAAR WESTELIJKE WATEREN American Cigarettes Fascinerendï VRIJDAG 20 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 CONTACTEN IN VROEGER EEUWEN Donderdag werd de veertiende etap pe van de „Tour de France" van Ton- louse naar Montpellier, over 231 km, verredenEassenforder van de Fran se westploeg ging als eerste over de finishlijn op de voet gevolgd door de Nederlander De Groot. Blinde man redde vrouw van verdrinkingsdood De held van de dag: in Noorwegen Is een 38-jarige blinde man, Al mar Lund, die er in geslaagd is een 36-ja- rige vrouw van de verdrinkingsdood te redden Lund, die voorzitter is van de Noor se vereniging van blinden en tevens leider van een vakantiekamp voor blinden nabij Drammen, was jl. maan dag gaan zwemmen. Hij kon dit doen omdat aan een brug een bel bevestigd was, die elke tien minuten luidde, zo dat de blinde zwemmers konden ho ren of zij te ver weg waren. Pas donderdag werd bekend, wat Lund gepresteerd had. Hij vertelde, dat hij plotseling langs iets zwom, dat een borrelend geluid gaf. „Ik zwom door omdat ik niet wist wat het was. Maar het geluid maakte mij on gerust en ik zwom terug om te onder zoeken wat het borrelen veroorzaak te. Ik ging op het geluid af en voel de een lichaam. Ik hoorde een vrou- westem zeggen: „Ik heb water bin nengekregen". Daarna zonk het lichaam, maar ik kon liet nog net op tijd grijpen en aan wal brengen". Aan de oever stond een vrijwel blin de masseur, Hans Haas, die onmid dellijk kunstmatige ademhaling op de vrouw, de 36-jarige Nanna Hendrik- sen, begon toe te passen. Een derde blinde haastte zich weg om een dok ter te halen. De arts, die kort daarna arriveerde, verklaarde later, dat hij niets meer had kunnen uitrichten wanneer na de redding door Lund de masseur niet ingegrepen had. Vijftienjarig meisje gedood bij vechtpartij in New York Voor het eerst heeft nu ook New York kennis gemaakt met de ergste uitwas der bandelooshid van de jeugd: een 15-jarig meisje is door een 12-ja- rige tijdens een „bende-veldslag" doodgestoken. Evely Orr, een 15-jarig meisje, dochtertje uit een gezin van zes kin deren, was op weg naar de kerk toen zij enkele kornuitjes tegenkwam, die hoorden tot de „Chaplain-girls", een soort van vrouwelijk hulpkorps van „the Chaplains", onder welke naam een van de ergste benden van balda dige jongelui schuil gaat. De „Chaplain-girls" wandelden een eindje met elkaar op, tot zij een groep meisjes van de „diplomat" bende te genkwamen. De beide groepen raak ten onmiddellijk slaags en het was een gekrab, geknijp en haren-trekken, tot plotseling Evelyn Orr dood ter aarde viel. Met een mes was zij neergesto ken. De politie achterhaalde 16 meisjes. Vijftien daarvan worden vervolgd we gens verboden samenscholing. De jongste, een stuurse Brunette, wier naam niet is meegedeeld, wordt bo vendien vervolgd wegens het bezit van een dodelijk wapen en wegens doodslag. Onwelwillend advies over zendelingen in India In de staat Madhja Pradesj, in Midden-India, heeft een speciale commissie die belast met een onder zoek naar de werkzaamheden van zendelingen, geadviseerd alle zende lingen die er voornamelijk op uit zijn te bekeren, te doen uitwijzen. In het rapport van de commissie wordt gezegd: „De evangelisatie in India blijkt een onderdeel te zijn van een alge mene politiek, die er op is gericht, het christendom te verspreiden, niet uit geestelijke overwegingen, maar om de westerse overheersing te doen herleven." De commissie stelde voor, een wij ziging in de grondwet aan te bren gen, waaruit zou moeten blijken, dat het recht oin zendingswerk te doen slechts aan Indiërs is voorbehouden en dat er geen gebruik van „geweld, bedrog of andere ongeoorloofde mid delen" mag worden gemaakt om mensen tot een ander geloof te bren gen. Fransman ving een „zootje vis" De Fransman Georges Hop- penot, een verwoed visser, heeft zijn vakantie in Noorwegen be taald met de opbrengst van de zalm, die hij er gevangen heeft. Vorige week ving hij in de ri vier de Eira in de Romsdalvallei niet minder dan 265 kg zalm. De grootste knaap, die hij aan de haak geslagen heeft woog niet minder dan 18 kg. Hij verkocht alle zalm, die hij ving, aan plaatselijke winkels en hotels en kreeg daarvoor het lieve bedrag van 3500 kronen, ofwel een kleine 2000 gulden. De vangst van Hoppenot be tekende een record voor de streek. Nieuwe Britse ambassadeur te Washington Sir Harold Caccia, de Britse onder staatssecretaris van buitenlandse za ken, is benoemd tot ambassadeur in Washington. Hij volgt als zodanig sir Roger Makins op, die benoemd is tot permanent secretaris van het minis terie van financiën. SjJwAtlTEIT opnieuw op te bouwen. Zij had zich daarbij, gedachtig aan de ervaringen welke tsaar Peter de Grote hier op nautisch gebied had opgedaan, ook tot de Nederlandse Republiek ge richt. Ook admiraal Lodewïjk Sigismund Vincent Gustaaf van den Heyden (17721850) onderscheidde zich bij de strijd tegen de Turken in Russi sche dienst. Als gevolg van de inval der Fran sen in de Nederlanden vertrok inder tijd een groot aantal Nederlandse marine-officieren, onder wie ook Van den Heyden, in gezelschap van prins Willem V naar Groot-Brittannië, en het was daar, dat Van den Heyden overging in dienst van de Russische marine. Hij begon van onder af aan, doorliep alle rangen en in 1835 volg de zijn bevordering tot admiraal. Men vindt het Nederlands terug in termen als sjtirbord en forstewen Het is thans niet voor het eerst, dat er contact bestaat tussen Ne derlandse en Russische marinemensen. Op het ogenblik brengt een Nederlands smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën" en de onderzeebootjagers Hr. Ms. „Zeeland" en „Friesland" een bezoek aan Leningrad, terwijl een Russisch smaldeel in Rotterdam ligplaats heeft gekozen. Dat dit geen primeur is, wordt al direct dui delijk, wanneer men verneemt, dat in het Russisch allerlei scheep vaarttermen direct aan het Nederlands zijn ontleend: sjtirbord, bak- bord, forstewen enz. Nederlandse zeevaarders hebben dan ook in vroe ger eeuwen het hunne ertoe bijgedragen om de Russische oorlogsma rine te moderniseren en te reorganiseren. Zij drukten daardoor een bijna onuitwisbaar stempel op deze marine. De oorlogsvlag van de Sowjetmarine, bestaande uit een wit veld, van onderen begrensd door een lichtblauwe baan, is afkomstig van de vlag, die een equipagemees ter van de Amsterdamse admiraliteit in de zeventiende eeuw placht te hijsen als hij op zijn landgoed in Rusland een godsdienstoefening hield voor protestanten. Deze Cornelis Cruys was samen met tsaar Peter de Grote de grondlegger van de Russische vloot. Toen Peter de Grote in 1697 in Holland was om er alles wat op de zeevaart en de scheepsbouw be trekking heeft te leren, was Cruys als equipagemeester in de rang van schout bij nacht bij de Amsterdam se admiraliteit in dienst. Hij was 'n kundig scheepsbouwer en een spe cialist in het vervaardigen van zee kaarten. Deze hoedanigheden maakten hem onmisbaar voor Pe ters grootse plannen. De tsaar pro beerde hem over te halen in zijn dienst te treden, maar Cruys was niet bijster enthousiast. Toen ech ter ook de burgemeesters van Am sterdam, die als goede kooplieden het nut van een Hollander op een belangrijke post in Rusland wel in zagen, ook bij Cruys erop aandron gen om met de tsaar mee te gaan, gaf de equipagemeester toe. Op 15 oktober werd Cruys met grote sta tie in Moskou ontvangen en daarbij benoemd tot vice-admiraal. Hij bewees de tsaar vele uitsteken de diensten, maakte zeekaarten, bouwde 'werven, groef kanalen en or- Êaniseerde de vloot in het algemeen. 'aarnaast vocht hij ook nog met suc ces in verschillende oorlogen, o.a. te gen de Zweden. Ter dood veroordeeld Vanzelfsprekend had Cruys, die bij tsaar Peter in hoog aanzien stond, aan het hof vele vijanden, die steeds probeerden hem in on genade te brengen. Zij hadden daarmee weinig 'succes tot in 1713 Cruys tijdens een gevecht van twee Russische tegen drie Zweed se schepen met zijn schepen op 'n rif liep en gedwongen was een der schepen in brand te steken. Zijn vijanden legden hem dit ten laste en door dë krijgsraad werd Cor nelis Cruys ter dood veroordeeld. Algemeen was men van oordeel dat hij kwijtschelding van straf gekregen zou hebben als hij tsaar Peter om ver giffenis vroeg. De stijfhoofdige Hol lander wilde daarvan niets weten. Niettemin veranderde de tsaar zijn vonnis in verbanning naar Kazan. Dertien maanden heeft Cruys daar gezeten. Hij vroeg geen vergiffenis, maar toch werd hij terug geroepen, omdat de vloot zijn leiding niet kon missen. De Rus en de Hollander slo ten weer vrede en Cruys werd be noemd tot directeur-generaal van de equipage en van de marine. Hij ont ving het enorme bedrag- van 20.000 roebels ten geschenke en bovendien een landgoed in Kexholm en het Bir- keneiland in de Oostzee. Op zijn landgoed placht de strenge protestant Cruys een witte vlag met een liggend blauw kruis te hijsen om zijn omgeving van Grieks Katholie ken duidelijk te maken, dat er een protestantse godsdienstoefening werd gehouden, voor allen, die daar belang in stelden. Een dominee had Cruys daarvoor uit Holland meegebracht. Na zijn dood in 1927 en zijn begra fenis in een der Amsterdamse ker ken, nam de Russische marine deze eenvoudige vlag, die Cruys ook altijd als persoonlijke vlag op zijn schepen had gebruikt, als'oor- logsvlag óver. Tot 1917 trokken de schepen van de tsaar met deze vlag ten strijde. Na de revolutie werd aan vankelijk onder rode vlag gevaren, maar enkele jaren later werd de hui dige vlag, die het blauw van de Am sterdammer als basis heeft, in ge bruik genomen. Held van de Zwarte Zee Een andere Nederlander, die naam maakte in dienst van de Russische vloot, was jhr. Jan Hendrik van Kinsbergen, die in een vleiend schrij ven „de held van de Zwarte Zee" werd genoemd en werd verheven tot ridder in de vierde rang van de „Krijgsmans"-orde van St. George vanwege de manier, waarop hij de vloot van de Turken bevocht. Hij was in Russische dienst overgegaan, na dat in 1768 Catherina van Rusland een beroep op andere zeemachten had gedaan, te helpen de Russische Nieuw-Vossemeer kreeg school van Dortmund. De stad Dortmund heeft de gemeen te Nieuw-Vossemeer een schoolge bouw ten geschenke gegeven. Deze school is in aanbouw. De straat waar aan ze is gelegen is tot Dortmund- straat gedoopt. De gemeenteraad heeft besloten, de school ter beschik king te stellen van het r.-k. schoolbe stuur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Volkspolitie keek zuur bij merkwaardige operatie De vlucht naar de vrijheid van een Oostduitse aak werd gisteren over land voortgezet. Op een mistige nacht in november van het vorige jaar, kwam de 251 ton metende aak „Otto" in de Westduitse rivierhaven Gosle- ben aan de Elbe aan. Aan het stuur wiel stond de eigenaar van de „Otto", August Schüt uit Eldena in Oost- Duitsland. Schüt vroeg politiek asiel en zei, dat hij zijn schip meegenomen had, daar het anders zeker door de Oostduitse autoriteiten geconfiskeerd en tot staatseigendom verklaard zou zijn. Schüt durfde echter zijn vlucht naar het westen niet over het water voort te zetten. De Elbe vormt namelijk tus sen Gorleben en Hamburg de zone- grens en wanneer Schüt met zijn aak de rivier naar Hamburg zou zijn af gezakt, dan zou de kans groot geweest zijn, dat Oostduitse patrouillevaartui gen de aak zouden hebben aangehou den en opgebracht met alle gevolgen van dien. Daarom besloot men vorige week het schip in tweeën te snijden en bei de helften over Westduits grondgebied per auto naar Artlenburg dat 48 km verder op 23 km van Hamburg ligt te brengen. Daar houdt de Elbe namelijk op zonnegrens te zijn en liggen beide oevers van de rivier op Westduits gebied. Gisteren kwam men met deze merkwaardige operatie gereed en beide scheepshelften werden op zware vrachtwagens geladen, waar na het zonderlinge transport koers zette naar Artlenburg, waar de twee helften weer aaneengesmeed zullen worden eii Schüt een nieuw leven kan beginnen als vrije schip per op een vrij schip. Oostduitse „Volkspolïzisten" sloegen vanuit 'n houten uitzichttoren op min der dan 400 m van Gorleben het ver trek van de halve „Otto's" gade. Naar verluidt keken zij zuur, maar dat is voor hen niet ongewoon. (Advertentie) Koop vandaag nog 'n pakje. Reeds nu zijn vele duizenden rokers ENTHOUSIAST over <32. PVALLENDE ^WALITEIT VERRASSEND GOED VAN SMAAK!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11