Hongaarse StaHmst Rakosi trad af na bekentenis van fouten Winst Nederlandse Spoorwegen verviervoudigd10,6 miljoen (klmkburv j DULLES: SPECIALE WAPENS OM KLEINE OORLOG TE VOORKOMEN PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT BEGIN VAN EEN LANGE REEKS Aanblijven zou vooruitgang van socialismebelemmeren.... Matyas Rakosi is afgetreden als eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, zo heeft radio-Boedapest gisteravond bekend gemaakt. Het heengaan van Rakosi, die met ijzeren hand sinds het einde van de tweede wereldoorlog over Hongarije geregeerd heeft, komt na een haast openlijke rebellie van de intellectuelen in de Hongaanrse com munistische partij. De Hongaarse premier Andras Hegedues heeft gisteren na een ver gadering van het centrale comité van de partij verklaard, dat Rakosi „uit eigen vrije wil" afstand gedaan had van zijn functies in de partij. Rakosi had zijn aftreden bekendgemaakt in een brief aan het poli tieke bureau van de partij. De premier verklaarde verder dat Ernoe Gero aanbevolen was als plaatsvervanger van Rakosi, maar hij zeide niet of deze aanbeveling al dan niet de goedkeuring van het politbu reau had gekregen. Rakosi verklaarde in zijn brief I aan het Politbureau, dat hij heen-1 ging omdat hij zich verantwoorde lijk gevoelde voor „de ernstige fou ten der persoonsverheerlijking en de schending der socialistische wet ten" Bovendien wees de communistische leider er op, dat hij 65 jaar oud was en de afgelopen twee jaar ernstig ziek f eweest was. Na de brief aan de le en van het Politbureau voorgelezen te hebben, verklaarde Rakosi, dat hij aan overspannenheid geleden had en dat zijn artsen hem verboden hadden nog langer zijn politieke arbeid voort te zetten. De eerste aanwijzing, dat Rakosi in ernstige moeilijkheden verkeerde, kwam tegen het einde van de vorige maand toen twee vooraanstaande Hongaarse schrijvers tijdens een zeer druk bezochte vergadering van de „Petoefikring" (genoemd naar de Hon gaarse dichter en revolutionnaare held uit de vorige eeuw, Petoefi) ern stige kritiek op Rakosi's leiderschap leverden. De beide schrijvers Tibor Dery en Tibor Tardos werden uit de partij gezet wegens het leveren van kritiek op „Leninistische principes", maar dit heeft schijnbaar slechts de val van Rakosi verhaast. Rakosi verklaarde, dat de ernst van zijn fouten hem pas geheel duidelijk was geworden door de rede, welke Nikita Kroes.jtsjew in februari van dit jaar op het 20ste congres van de com munistische partij der U.S.S.R. in Moskou had gehouden. „Ik zag in, dat mijn fouten de vijand altijd ae gelegenheid zouden géven om aanvallen te doen en dat de voor uitgang van het socialisme ernstig belemmerd zou worden wanneer ik niet aftrad", aldus Rakosi, die de schuld op zich nam voor het feit, dat ten onrechte gearresteerde en gevan gengenomen personen „zo langzaam gerehabiliteerd" waren. Na de heengaande communistische leider de nodige lof toegezwaaid te hebben, zeide Hegedues: „Maar wij kunnen de door hem begane fouten op het gebied van de per soonsverheerlijking en het verkeer, de gebruik dér socialistische wet ten niet vergeten". Er „zitten" nog 124 Duitse oorlogsmisdadigers De Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano heeft in de Bondsdag verklaard dat er nog 124 Duitse oorlogsmisdadigers in buiten landse gevangenissen vast zitten. In een schriftelijk antwoord op een vraag werd gesteld dat daarvan nog 53 in geallieerde gevangenissen in West-Duitsland vertoeven, 4 zijn in België, 25 in Frankrijk, een in Italië, 3 in Luxemburg, 32 in Nederland en 1 in Noorwegen. De in Rusland of de oostelijke lan den gevangen zittende oorlogsmisda digers werden niet genoemd. Thoolse zorgen. (Slot van pagina 1) bestuurskringen blijkbaar geaarzeld. Nogmaals, dat is jammer, want aan wijzing tot ontwikkelingskern houdt allerlei faciliteiten in, die uiteindelijk ten behoeve van de streek komen. Zo krijgen industrieën, die zich hier wil len vestigen, op bepaalde voorwaar de 25% vergoed van hun bouwkosten. Overigens is het wel begrijpelijk, dat de regering op dit moment niet zo gul meer is met deze vorm van ge schenken, omdat zij investeringen uit lokken. En in de huidige situatie met het waarschuwend voorbeeld van Denemarken en Engeland voor ogen ligt het bemoeilijken eerder in de lijn der verwachting dan het bevorde ren van investeringen. Maar men moet in Den Haag toch ook niet vergeten, dat het in deze Thoolse affaire niet om geweldige bedragen gaat, niet om complexen van fabrieken, maar integendeel om slechts kleine bedrijven, waarin enige tientallen mensen werk kunnen vin den. Het zal goed zijn, dat men van Zeeuwse zijde voortgaat in Den Haag daarop de aandacht te vestigen, voort gaat ook met het vragen van facili teiten voor Tholen. Teiwijl men zich er tevens rekenschap van moet geven dat met verdeeldheid niets is te be reiken. Stroomt de „Eendracht" soms met bij Tholen VENUS. Men heeft in Amerika een nieuwe bijnaum gevonden voor de filmster Marilyn Monroe, die onlangs is getrouwd met de toneelschrijver Arthur Miller. Men noemt haar nu de Venus van Miller. VERZEKERD. Een in Sydney wonen de moeder heeft van eèn verzeke ringsmaatschappij 400 pond uitbe taald gekregen, omdat haar een twee ling is geboren. Mevrouw David Humphries, reeds moeder van een stel tweelingen, be taalde de maatschappij 22 pond aan premies om zich te verzekeren in ver band met eventuele geboorte van nog een tweeling, toen zij weer in blijde verwacthing was. Het paar heeft thans vijf kinderen en gisteren zei de heer Humphries, dat hij desnoods nog een tweeling wil hebben als hij van de uitkering zou kunnen rentenieren. Geen verzekering tegen watersnood Schrapping uit brandpolis De Nederlandse brandverzekeraars zijn er thans toe overgegaan him ver zekerden op de hoogte te stellen van het verbod der Vereniging van Brand assuradeuren om dekking te geven tegen risico's van overstroming en dijkdoorbraak op een polis van brand verzekering. De vereniging waar bij vrijwel alle Nederlandse brandver zekeraars zijn aangesloten heeft volgens de Volkskrant het verbod niet alleen uitgevaardigd voor de nieuwe maar ook voor alle lopende verzekeringen. De risico's van over stroming en dijkdoorbraak moeten uit deze laatste polissen worden ver wijderd tegen de eerstvolgende ver valdag na 1 oktober aanstaande. De onderzoekingen na de ramp van februari 1953 hebben volgens een cir culaire van de brandverzekeraars aan het licht gebracht, dat hoe ernstig de gevolgen ook waren al les gemakkelijk nog veel erger had kunnen zijn en een veel groter ge bied had kunnen worden getroffen. Dan zou een schade zijn ontstaan, die onmogelijk door het verzekeringsbe drijf zou kunnen zijn opgevangen. De vereniging acht het daarom met ver antwoord nog polissen tegen de ge volgen van overstroming en dijkdoor braak te blijven afgeven. Reeds nu ging men bij het geven van dekking tegen deze risico's niet verder dan tot tien percent der verzekerde som men. Ten aanzien van de premie heeft de schrapping van do betrokken clausule in de regel geen gevol gen. Schade door brand, indien veroorzaakt door overstroming of dijkdoorbraak, blijft bovendien verzekerd. PERSCONFERENTIE TE WASHINGTON Geen politieke argumenten tegen troepenvermindering De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dalles, heeft gistermiddag op een persconfe rentie gezegd, dat hij er geen bezwaar tegen ziet, ook niet uit politiek stand punt, om de militaire kracht van de vrije wereld te verminderen wanneer de militaire deskundigen een derge lijke stap aanbevelen. De Verenigde Staten zullen echter geen enkele stap in die richting doen zonder de instemming van de bond genoten, die zich in Nato of andere overeenkomsten bij de V.S. aange sloten hebben. Dulles herhaalde, dat de Verenigde Staten voldoende troepen in Europa zullen houden om een eerlijk aandeel in de verdediging van Europa te hou den. Dulles werd door de journalisten met nadruk ondervraagd over zijn standpunt ten opzichte van het voor stel van admiraal Radford, dat hij naar het schijnt steunt, en zijn in stemming met het voorstel om minder dan 12 Duitse divisies voor de Nato in te schakelen. Hierop antwoordde Dulles onder meer: Er is een groeien de overtuiging dat de moderne oor logvoering een grotere nadruk legt op atoomenergie en minder op troe pensterkte. En zijn volgens deze denk wijze geen politieke argumenten tegen het geleidelijk verminderen van de troepensterkte. Een uiteindelijke be slissing over de vermindering kan nog wel enige maanden op zich laten wachten. Maar het zal waarschijnlijk mogelijk zijn om in de herfst aan de Navo-conferentie een concreet voor stel aan te bieden. Dulles deed geen pogingen om te ontkennen, dat hij het in grote lij nen met Radfords voorstellen eens De leden van de buitenlandse Soropti- mistenclubs, die thans een bezoek aan Zeeland brengen, maakten giste ren een trip door Zuid-Beveland en Walcheren. Woensdagmorgen werd de dames koffie geschonken in de tuin van mevrouw A. G. van der Ha veLucieer te Kloetinge, presidente van de Bevelandse Soroptimistenclub. (Foto P.Z.C.) was.,Hij bevestigde dat c^e huidige stappen tevens zijn gedaan nadat zekere ontwikkelingen in de Sow- jet Unie hadden plaatsgevonden. Voor het systeem van „intimidatie" waarmee de Verenigde Staten hopen een kleinere oorlog te voorkomen wor den de wapens ontwikkeld. Hierdoor zou in de verre toekomst de moge lijkheid geschapen worden deze „in- timidatie"-wapens op Amerikaans grondgebied te concentreren, waar door minder buitenlandse bases zou den moeten worden onderhouden. Voorlopig heeft de verdedigingsgordel van de Navo echter nog niet afgedaan. Prijsverlaging aangeboden van brilmonturen De Federatie van Nederlandse Op ticiens-organisaties heeft naar de Volkskrant bericht de ziekenfondsen een prijsverlaging van 25 percent op de brilmonturen aangeboden. De voorgestelde verlaging geldt slechts voor monturen, waarvan de inkoop prijs voor de opticiens minder dan 10 gulden bedraagt. Boven dit bedrag willen de opticiens vry zjjn om hun winstmarge zelf te bepalen. Tevens stellen zij een nieuwe bere kening van de glasprijzen voor, wel ke volgens hen een tariefsverlaging inhoudt, een inricht, dat men in rie- kenfondskringen slechts met reserve deelt. Een algehele korting van 25 percent op de oude prijzen van vrijwel alle monturen en glazen acht men daar een minimum-eis. Dinsdag hebben in Utrecht opti ciens en ziekenfondsen met elkander over een en ander onderhandeld. De tarieven, die de opticiens heb ben voorgesteld zullen eventueel op 1 augustus of anders op 1 september moeten ingaan. Daar de besprekingen nog in het eerste begin zijn, is het evenwel de vraag, of men zelfs voor de laatste datum klaar komt. Eredoctoraat jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer De rector-magnificus van de Rijks universiteit te Groningen, prof. dr. T. A. Rompelman, heeft gisteren bekend gemaakt, dat op de laatste vergade ring voor de grote vakantie door de senaat van de Rijksuniversiteit van Groningen is besloten, het ere-doeto- raat in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen te verlenen aan jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer. Promotor zal zijn prof. dr. P. J. van Winter. De promotie zal pas begin volgend jaar geschieden, aangezien de heer van Starkenborgh eind augustus voor enkele maanden naar de Verenigde Staten vertrekt. Op de tentoonstelling ,J)ier- plastieken van hedendaagse Nederlandse beeldhouwers", dis zaterdag a.s. in het Zoölo gisch Museum te Amsterdam wordt geopend, zal het in brons uitgevoerde beeldje, zoals deze foto laat zien, worden geëxpo seerd. Het is vervaardigd door prinses Beatrix en zij neemt met dit beeldje voor het eerst aan een tentoonstelling deel. Minister Kernkamp overleden (Slot van pag. 1) hij ad interim vervangen door pro fessor Beel. Woensdagmiddag heeft minis ter-president dr. Drees, samen met de huidige minister van Over zeese Rijksdelen a.i. ir. Staf, een condoleancebezoek gebracht aan mevrouw Kernkamp te Utrecht. Het bericht van het overlijden van minister Kernkamp heeft velen diep getroffen, met name ook in de West. De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe en de waarnemend gevol machtigde van Suriname mr. H. J: de Vries, hebben, mede namens de volken die zij vertegenwoordigen, hun leed wezen uitgesproken. Over de belde zenders Hilversum heeft woensdagmiddag de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, een kort herdenkingswoord gesproken naar aanleiding van het verscheiden van de heer Kernkamp. De heer Tila nus zei onder meer: „Het Nederland se volk zal hem blijven gedenken als een serieuze hooggeleerde en 'n even wichtige denker, die naast zijn studie en zijn colleges in het recht, de laat ste jaren van zjjn leven heeft mogen geven aan het leggen van een band tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen". Het stoffelijk overschot van minis ter Kernkamp zal zaterdagmiddag om vier uur worden ter aarde besteld op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. Het Wereldgebeuren. Vier B's Zoals hij het zelf uitdrukt, houdt Eugene Black van „de: vier B's: bankieren, baseball, Balzac en bourbon". Bovendien houdt hij van on derhoudende conversatie en dat komt hem goed uit, want zijn werk bestaat voor negentig procent uit praten. Pra ten over geld. Black is immers presi dent van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling, die haar hoofdkwartier heeft in Washing ton, en die gewoonlijk wordt aange duid als „de Wereldbank". Niet min der dan 58 landen zijn lid van die bank en kunnen als dat nodig is een beroep doen op deze instelling, die vooral (met miljoenen) bijspijkert wanneer de economische toestand van een land daarmee op poten kan worden gezet. Grote ontwikkelingsplannen voor de landbouw, voor verbetering of uitbreiding van wegennetten, de bouw van krachtcentrales en dammen het zijn allemaal onderwerpen, waar voor Eugene Black en de andere be stuurders van de Wereldbank warm lopen. Lopen, rijden, vliegen en va renIn zeven jaren tijds heeft Black al 43 van de ledenstaten opge zocht, hetgeen, vanwege zijn neiging tot zeeziekte, geen onverdeeld genoe gen voor hem was. Kernachtig heeft hij het zelf zo uitgedrukt: ..Ik heb diarree gehad in veertig landen". Is hij eenmaal in een bepaald land gearriveerd, dan duurt het niet lang of hij zit te confereren met lieden, die de plannen op tafel leggen waarvoor zij hem aan zijn financiële jasje willen trekken. Tijd om 't onbe kende land te verkennen blijft er nau welijks over. Vandaar, dat Black laatst de verzuchting slaakte: „Ik ge loof niet dat er iemand ter wereld is, die zoveel gereisd heeft en tegelijk zo weinig gezien heeft als ikMaar de resultaten van zijn reizen zijn te zien voor iedereen, en daar komt het tenslotte op aan. Gebieden, waar eens armoede heerste, worden welvarend, want nieuwe bronnen van bestaan worden, dank zij leningen van de We reldbank, aangeboord. De Russen vin den de bank, die „particuliere investe ringen in het buitenland bevordert en zelf geld uitleent wanneer geen par ticulier kapitaal beschikbaar is" blijkbaar te kapitalistisch. Over het kapitalistische karakter van de bank worden wel eens grapjes gemaakt. Toen Black laatst in Joego-Slavië zat te praten met president Tito en het nog niet best wilde boteren, vroeg het Joegoslavische staatshoofd op zeker ogenblik, of hij één van Blacks bijzon der grote sigaren mocht proeven. Na de eerste trekjes van de dictator werd de spanning ineens gebroken door Blacks opmerking: „Nou bent U net een kapitalist •oor Black was een van de grote GROTE VERWACHTINGEN VAN EUROFIMA „Trans-Europ-Express" garandeert snelle, comfortabele verbindingen De moeilijke omstandigheden, waaronder het jaar 1954 voor de N.V. Ne derlandse Spoorwegen eindigde, zetten zich aanvankelijk ook in 1955 voort, zo lezen wij in het jaarverslag van de spoorwegen over 1955. Het was daar om met grote voldoening, dat de directie kennis nam van de besluiten van de regering om verhogingen van de tarieven toe te staan. Het- reizigersver- voer nam toe na de verflauwing in '54 en stemde tot vreugde. Deze factoren zijn de directie aanleiding er toe geweest, dat de winst van de spoorwegen in '55 ruim vier keer zo groot was als in 't voorgaande jaar 10.604.117,03 tegen 2.586.433,74)Van deze winst wordt nu negen miljoen bestemd voor een uitkering van 3% dividend aan de aandeelhouders. De totale opbreng sten stegen tot bijna het tienvoudige (455 miljoen), maar de kosten werden elf maal zo groot en stegen tot 444 miljoen. Hoewel men zeer tevreden is over de zoveel grotere winst meent men toch, dat in een periode van zo gun stige conjunctuur als men thans doormaakt, een nog hogere winst meer in overeenstemming zou zijn geweest met de omvang van het geïnvesteerde kapitaal en de marge, die een zo sterk conjunctuurgevoelige bedrijf als de Spoorwegen nodig heeft. De Nederlandse spoorwegen zetten dan ook met kracht het uitgebreid programma van verbeteringen, mo dernisatie en rationalisatie door. Aan dit programma werd in 1955 o.a. toe gevoegd de elektrificatie van de lijn Vlïssingen-Breda. Uitgebreid wordt in het jaarverslag melding gemaakt van de conventie tot oprichting van een internationale financieringsmaatschappij van mate rieel voor de spoorwegen (Eurofima). Deze conventie werd op 20 oktober van het vorig jaar ondertekend door veertien Europese ministers van ver keer. De maatschappij beoogt spoor- wegmaterieel van uniform type te la ten bouwen voor rekening van de aan gesloten spoorwegmaatschappijen of voor eigen rekening. In het laatste ge val kan men dat materieel dan aan de diverse maatschappijen weer ver huren'of verkopen. De deelneming van de N.S. in de Eurofima brengt niet de verplich ting met zich om via deze maat schappij te bestellen, maar men ziet de mogelijkheid van lagere aanschaffingsprijzen op grond van grotere omvang van de té plaatsen bestellingen.. De maatschappij zal vermoedelijk medio '56 definitief opgericht kunnen worden. De exploitatie van de Trans- Europ-Express zal voor de in het net opgenomen relaties gelijktijdig beginnen bij de aanvang van de zo merdienstregeling 1957. Dan zal een gruot aantal Wesleuropese centra door snelle, comfortabele dieseltreinen met elkaar worden verbonden. Van Amsterdam uit zal men met die treinen in ca 5Y2 uur naar Parijs kunnen rijden, in elf uur over Luxemburg naar Zu rich en naar Frankfurt in onge veer zes uur. Deze diensten zullen ook in omgekeerde richting wor den gereden. De N.S. noteerden weer een groter personenvervoer door haar dochter ondernemingen. De geregelde tram- en autobusdiensten vervoerden 164 miljoen personen (een stijging van 6%). Het aantal reizigerskilometers steeg eveneens met zes percent tot 1899 miljoen. De totale ontvangsten uit het reizigersvervoer stegen van 52.4 tot 56.7 miljoen gulden. Bij de spoorwegen zelf werden 184,5 miljoen reizen gemaakt tegen 172 miljoen in '54. Het aantal reizigerskilometers liep op van 7.061 miljoen tot 7.573 miljoen. De gemiddelde reisafstand bleef 41 kilometer bedragen. De om vang van het goederenvervoer gaf een matige groei te zien. Gulle Schotten helpen Nederlands paartje Onbekende (Schotse) begunstigers hebben voor het Nederlandse paartje Simone Snijders en Jos van der Vis een bedrag aan geld ter beschikking gesteld waardoor ze in Schotland kunnen blijven om te trouwen. Deze goedgeefse onbekenden hebben allereerst het verschil betaald tussen de kosten van een retour Moonliner, dat maar 23 dagen geldig is, en een gewoon retour, dat het hele jaar ge bruikt kan worden. Daarmede is de grootste hinderpaal die aan hun hu welijk in de weg stond tenminste ver wijderd. Tenzij de Nederlandse consul nu na mens de ouders nog ernstiger stappen onderneemt, zullen ze dan over 21 dagen getrouwd zijn. V voor te zorgen dat de „kapitalis tische" Wereldbank Egypte zou mo gen helpen bij de bouw van de grote stuwdam in de Nijl bij Assoean. In dat opzicht was er een bijzonder soort concurrerende coëxistentie met de Russen, die er ook wel voor voelden, om by dit grootse plan een vinger in de pap te hebben en op die manier een belangrijke stem te krijgen in het ka pittel over de toekomstige economi sche ontwikkeling van het Midden- Oosten. Onlangs is Black in Egypte geweest niet om pyramides te be kijken, maar om zien met Egyptena- ren te buigen over plattegronden en over begrotingen. Klaarblijkelijk heeft zijn onderhoudende conversatie, waar in doorslaggevende argumenten wer den gebruikt, resultaat opgeleverd. De Egyptische ambassadeur in Washing ton, Ahmed Hoessein, heeft immers volgens de krant van gisteren in Washington verklaard, dat zijn rege ring definitief heeft besloten, om hulp van het westen te aanvaarden voor de bouw van die stuwdam. Dat wil zeg gen: men gaat in op de voorstellen, die in december 1955 werden gedaan door de Verenigde Staten, door Enge land en door de Wereldbank. Amerika en Engeland wilden elk voor de uitvoering van dit plan 70 mil joen dollar aan Egypte lenen, de We reldbank 200 miljoen. Als de Egypte- naren het met de Soedanezen eens worden over het recht op het Nijlwa- ter. dan kan dit project bijdragen tot verheffing van het Egyptische volk, dat tot nu toe voor een groot deel in behoeftige omstandigheden leeft. De elektrische energie, die Egypte voort brengt, kan door de stuwdam acht maal groter worden gemaaktOok voor. het buitenland zitten uiteindelijk aan zulke projecten voordelen vast: hoe hoger de levensstandaard wordt in „achtergebleven gebieden", hoe groter ook de mogelijkheid tot afzet voor de buitenlandse fabrieken. Dit is één van de sterke argumenten, die Black naar voren brengt wanneer hg met de eerste van de vier B's, het ban kieren, bezig is. EI GENE BLACK telkens zeeziek Philips koopt aandelen Holl. Signaalapparaten Philips N.V, te Eindhoven heeft, zo vernemen wij van bevoegde zijde, het merendeel der aandelen van de Hol landse Signaalapparaten N.V. te Hen gelo overgenomen. De regering be houdt volledig haar belangen bij het Hengelose bedrijf, dat onder meer vuurleidingapparaten maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9