BOLS Meer patiënten op Walcheren dan op Zuid-Beveland Blijf meester Zeeuwse Almanak LUIDEN VAN TORENKLOKKEN GEEN GEMEENTELIJKE TAAK VLISSINGEN TE WEINIG OP DELTAPLAN INGESTELD SOROPTIMISTEN ZAGEN IN VEERE SHOW VAN KOSTUUMS Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 JULI 1956 T.B.C.-BESTRIJ DING IN 1955 Voortaan zal „gericht onderzoek" worden gehouden Het blgkt, dat op Walcheren nog regelmatig veel meer nieuwe gevallen van tuberculose dan op Zuid Beveland worden gevonden. In 1955 werden op Walcheren 109 nieuwe t.b.c.-patiënten opgespoord, tegen 33 op Zuid Be veland. Getracht is factoren te vinden, die van Invloed kunnen zijn op dit zeer opmerkelijke verschil tussen deze twee zo naburige gebieden. Hoewel enkele factoren als historie en karakter van bevolking en steden hier moge lijk wel een rol spelen, kan een en ander echter niet met zekerheid aange toond worden, zo merkt de districts t.b.c.-arts voor Walcheren, Schouwen en Duiveland, dokter W. K. Schuling in zijn verslag over 1955 op. In een „ge richt bevolkingsonderzoek" zal men wellicht een belangrijk hulpmiddel vin den om ook op Walcheren de tuberculose terug te dringen. In het jaarver slag van de Prov. Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der t.b.c. wordt name lijk ook medegedeeld, dat na een grondige bestudering van de vraag op wel ke wijze het bevolkingsonderzoek in de toekomst dient te worden voortgezet, een overeenkomst met de Stichting voor Bevolkingsonderzoek „Goutudo" te Gouda is aangegaan. Deze stichting zal volgens een tevoren opgemaakt plan schermbeeld-foto's maken van bevolkingsgroepen, waarbij meer dan normaal t.b.c. voorkomt. Bovendien zal zjj zo nodig op korte termijn mas sa-fotografie verrichten bij wijze van uitgebreid contact-onderzoek Indien dit nodig geoordeeld wordt. Het jaar 1955 ls voor de Prov. Ver eniging een jaar geweest, dat zich kenmerkte door een rustige ontwikke ling van de normale werkzaamheden, zo wordt verder o.m. in dit verslag opgemerkt. Het bleek ook mogeliik nuttig voorbereidend werk te verrich ten in verband met de voortzetting zij het op andere wijze, zoals uit bo venstaande blijkt van het bevol kingsonderzoek. De activiteit van het derde district, Zeeuwsch-Vlaanderen, kwam dit jaar tot volle ontplooiing. Zowel de districtsarts als de districts verpleegster vonden huisvesting in Terneuzen. De pogingen om te komen tot een vergoeding voor de chirurgen die werkzaam zijn op de spreekuren voor extra pulmonale tuberculose, hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. Deze spreekuren zyn een on misbaar onderdeel van het werk van de t.b.c.-bestrijding geworden. De huisvesting van de verschillen de bureaus zal in de komende jaren belangrijke voorzieningen eisen. Dit jaar reeds werden voorbereidingen getroffen om in Goes en Terneuzen tijdig een nieuw en naar de eisen des tijds ingericht onderkomen te hebben, wanneer eerlang de thans bestaande houten barakken niet meer zullen kunnen worden gebruikt. De röntgen apparatuur op de onderscheidene bu reaus behoeft uitbreiding en vernieu wing. Reeds in 1955 kwamen verschil lende verbeteringen tot stand. In het verslag over het district Middelburg, dat sinds 1 januari 1955 alleen de rayons Walcheren, en Schou wen-Duiveland omvat, wordt opge merkt dat de prachtige daling van het aantal t.b.c.-patienten nog niet voor alle delen van het land geldt. Ook in die gebieden, waar de toestand rela tief gunstig lijkt, kan men voor on aangename verrassingen komen te staan. Een zeer actieve houding blijft dan ook zeker nodig. Een verkleining van het district Middelburg door het af vallen van W. Z. Vlaanderen en N.- Beveland, was de districtsarts daar om zeer welkom. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Bij de 8207 consulten en keuringen werden door het districtsconsultatie bureau Middelburg in het afgelopen jaar totaal 138 nieuwe gevallen van actieve t.b.c. opgespoord, waarvan 60 primo-t.b.c., 59 niet-primaire long- t.b.c. en 19 andere vormen. Hiervan waren er 109 op Walcheren en 29 op Schouwen-Duiveland. Wanneer men in aanmerking neemt, dat van de 19 gevallen op Schouwen er 12 betrek king hadden op een schoolinfectie, mag men concluderen, aldus het ver slag, dat de toestand op dit eiland een niet ongunstig beeld vertoont. Er werden 37 patiënten naar een ziekenhuis en 69 naar een sanatorium uitgezonden. Per 31 december 1955 stonden er op het districtsbureau re Middelburg 289 personen ingeschre ven, tegen 264 op 31 dec. 1954. Geen nieuwe gevallen van kinderverlamming gemeld Dc laatste drie dagen, maandag, dinsdag en woensdag zijn in de pro vincie Zeeland geen nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd, zo werd ons van de zijde der genees kundige inspectie van de volksgezond heid meegedeeld. De toestand wordt dan ook niet als verontrustend be schouwd. Oesterpannen staan nog op de wal ITct blijft nog steeds te koud om een goede oesterbroedval te mogen ver wachten. Daarom staat het overgrote deel van dc gekalkte ocslerpannen nog in Yerseke op de steigers. Slechts een enkele kweker heeft al een partijtje in het water gelost. Wel zijn de mees te schelpen reeds uitgezaaid. Het laatste bulletin van dr. Korrin- ga gaf dinsdag ook nog niet veel moed. De watertemperatuur schommelde tussen 17 en 18 graden, dus weinig be vorderlijk voor de groei van de oester- larven. Er zijn echter nog wel steeds grote aantallen larven in het water. Het aantal larven is ook iets toegeno men, maar het aantal rijpe blijft ge ring. Een enkel broedje zal er wel vallen, maar van een ruime aanslag kan nog geen sprake zijn. Verbetering in de vooruitzichten is nog zeer wel mogelijk, zo besluit dr. Korringa zijn bulletin. Wanneer de pannen echter volgende week nog niet te water kun nen, dan ziet het er slecht uit, zo zeg gen de kwekers al wat bezorgd. VAN TOT VUUR Er kunnen spectaculaire dingen gebeuren als men benzine met vuur in aanraking brengt! Dat heeft men enkele dagen geleden nog weer eens in Koewacht ontdekt. De huishoud ster van de heer C. S. was daar na melijk bezig een broeit met wasben zine te reinigen. Ach, wat er toen gebeurde kunt u gemakkelijk raden. Een enorme steekvlam schoot door de ruimte en zette de keuken in een onderdeel van een seconde in lichter laaie. De huishoudster liep aan beide armen brandwonden op. Een metse laar, die toevallig in de buurt aan het werk was, begon onmiddellijk met het blussingswerk. Daarna was de in middels gealarmeerde brandweer het vuur spoedig meester. ZEEHELDEN In Vlissingen is het nu weer een beetje gedaan met de zeehelden- koorts, maar tot voor enkele dagen liepen de temperaturen soms danig op. De Hobeins en Van Hoepens, de Bankerts en de De Ruyters gingen van hand tot hand en op de ruilbeur zen was het vaak een drukte van be lang. Dat alles tengevolge van de middenstands-actiewaarin de zee- heldenzegels een belangrijke rol speelden. Het gaf soms merkwaardige, voor een buitenstaander vrijwel niet te be vatten situaties. XVant wanneer ge als vreemdeling een winkelier tot een vrouwelijke klant hoort zeggen: „En mevrouw, wilt U nog een zeeheld?", dan geeft dat te denken. Vooral wan neer de dame In kwestie dan een gre tig „Ja, graag", laai horen Maar het was allemaal erg on schuldig. Het ging slechts om zee helden van papier, maar een feit is wel dat zeehelden van vlees en bloed nauwelijks meer in trek hadden kun nen zyn HERSENSCHUDDING De Tour de France oefent ook op de jeugd een sterke aantrekkings kracht uit. Zo sterk spreekt deze wie lerwedstrijd tot de verbeelding van de jeugd, dat vele jongens zich er door laten inspireren, zelf op een fiets den. Zo was het ook te Axel. Tydens de wedstrijd moest de 12-jarige D. uit de Julianastraat echter opgeven. Hij kwam namelijk ten val en liep daar bij zelfs een hersenschudding op. In de „bezemwagen" werd de ongelukkige renner naar huis gebracht. JUBILEUM Maandag zal er op de Amster- damsche Bank te Hulst feest ge vierd worden! Op die dag is de heer Em. d'Hondt namelijk juist een kwart eeuw employé van deze bank. De jubilaris had een vlotte carrière want in 25 jaar klom hij op van jongste bediende tot chef van de afdeling effecten en aan delen. BEZOEK Zondag zal men in Hulst liet on treden kunnen zien van de bekende Salzburger Volkskunstgruppe. Daar mee krjjgt het pas opgerichte Stede lijke Feestcomité al direct een be langrijke taak, want het zal de Oos tenrijkse gasten ontvangen. Ook zal het gezelschap officieel worden ont vangen door liet gemeentebestuur in de Burgerzaal van het stadhuis. Op het bordes van het stadhuis treedt de „Gruppe" daarna voor het voetlicht. GUNSTIG VERLOOP In het rayon Goes dat sinds januari 1955 bestaat uit Z.-Beveland, N.-Be- veland, Tholen en St. Philipsland (to taal plm. 85.000 zielen) was de perso neelsbezetting ruim voldoende. Vooral in verband met het met name op de Bevelanden zeer gunstige verloop van de t.b.c. epidemiologie. Bij de 6370 keuringen en consulten werden 52 nieuwe gevallen, d.i. 6 op de 10.000 in woners, opgespoord, waarvan 33 op Zuid Beveland, 6 op Noord Beveland en 13 op Tholen en St. Philipsland. Er werden* slechts 4 gevallen van primo- tuberculose ontdekt, waarvan de bron steeds vrijwel gelijktijdig ge vonden werd. Van de 52 nieuwe pa tiënten werden er 20 thuis verpleegd, 28 opgenomen en 4 kregen een leefre gel voorgeschreven. Per 31 december 1.1. waren nog 33 patiënten in een sa natorium en 5 in een ziekenhuis. Er waren bij het districtsbureau Goes per 31 december 1955 totaal 117 patiënten ingeschreven, tegen 161 op 31 decem ber 1954. Voor Tholen ls binnen afzienba re tijd een gericht bevolkingson derzoek gewenst, gezien het residu in sommige gemeenten, met kans op onverwachte nieuwe manifesta ties, zo besluit dr. J. M. van Daal zyn verslag over het rayon Goes. In het district Zeeuwsch-Vlaande ren dat per 1 januari 1955 zijn zelf standig bestaan begon, blijkt dat bij dc 5008 consulten en keuringen enz. totaal 71 nieuwe gevallen van actieve t.b.c., d.i. 8 per 10.000 inwoners, wer den geconstateerd, waarvan 49 in Oostelijk en 22 in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Vergeleken bij 1954 is dit een geringe teruggang, n.l. van 88 tot 71 (in 1954: O.Z.V1. 59 en W.Z.V1. 29). Het aantal gevallen van primo- t.b.c. bedroeg 12. Er werden 16 pa- tienten in een ziekenhuis en 30 in een sanatorium opgenomen. Op 31 decem ber 1955 stonden bij het bureau Z. Vlaanderen 194 patiënten ingeschre ven (31 december 1954: 162). spuitbus van ORGANON bevat 7 insectendoders Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD KAPELLE KREEG ONGELIJK De Kroon verwierp beroep van B. en W. (Van een speciale verslaggever) De Kroon heeft een beroep van het college van B. en W. van Ka- pelle tegen de beschikking .van de minister van financiën van 29 april 1955, waarbij de vergoeding in de. schade welke in 1940 was toege bracht aan de luidklok en het uur werk van de toren te Schore was vastgesteld op f 1484,57 ongegrond verklaard. Het college van B. en W. had op 28 juni 1950 een schade opgegeven van 1979,43, -maar de minister van finan ciën meende, dat een vergoeding van 75 procent van "dit bedrag dus 1484,57 gegeven moest worden. Hierbij overwoog de bewindsman, dat de luidklok en het torenuurwerk van de toren te Schore niet voor de uit oefening van de taak der gemeente Mulo-examens te Goes Te Goes slaagden woensdag 25 kan didaten voor het mulo-examen. Het diploma A werd uitgereikt aan J. C. de Hulster, 's-Heer Arendskerke; M. van Hekker, J. P. Adriaanse, J. D. C. Minderhoud, Ellewoutsdijk; L. de Ja ger, Wolphaartsdijk; N. H. Moens, Goes; M. L. Koeyers, Goes: D. Kloos terman, Wolphaartsdijk; J. de Kok, Lewedorp; C. J. Markusse, Kapelle;: M. A. Meulendijk. Heinkenszand; J. C. van Wijck, Kloetinge; L. L. Wirtz, Ou- delande; B. Weststrate, 's-Heer ArendskerkeP. J. Oreel, Arnemui- den. De volgende geëxamineerden ont vingen het diploma A met inbegrip van het middenstandsdiploma: S. L. Maas, DomburgL. H. van Overbeeke, Middelburg; J. Thoma, Oost-en West- Souburg; H. C. Kik, Bruinisse; J. Schouls, E. S. E- Ove.rbeke, P. M. de Jonge, C. H. de Jonge, J. F. C. Hanse, en M. V. C. Wansink, allen Zierikzee. Mulo-examens Bergen op Zoom Te Bergen op Zoom zijn vo.or het mulo diploma A geslaagd: A. J. Neve, Wals oorden: R. Coens, Eede (Z.-V.); A. M. de Deckere, Nieuw-Namen; H. J. Jasperse, Oud-Vossemeer: C. Steenbakker, Baar land; M. H. van Strlen, West-Souburg; I. M. van Damme, Terneuzen; C. P. da Hont, Terneuzen: J. M. M. Pastieux, Goes: C. M. Tournoy, Vlissingen; T. J., M. Verbeek, Kwadendamme; A, L. Bos man, Lewedorp; A. Hommel, Oud-Vosse meer; R. V. M. Bertens, Vlissingen; C. H M. Chamalaun. Goes; J. de Koster, Kwa dendamme. Voor het mulo diploma A. slaagden te Bergen op Zoom J. Boon man uit Ossenisse: M. C. L. v. Egeraat Goes; G. A. M. Burm Nieuw Namen: M. L. L. Calle: T. J. S. de Moor en W. A. v. Puijenbroek uit St. Jansteen: V. C. M. B. Wijne Westdorpe: G. C. Bun Ossenisse: D. J. J. Boomman 's Gra venpolder: J. C. M. de Clerck, Saswyk. "Zccctit&i e^toc/jptttuj noodzakelijk zouden zijn. Deze me ning werd door het college van B. en W. van Kapelle op grond van de wet telijke bepalingen bestreden. Hier werd door het college van B. en \V. nog aan toegevoegd, dat de toren te Schore, met de door de oorlogshandelingen beschadigde in ventaris, op de monumentenlijst voorkwam en ccn kerktorenmonu ment in elk geval als een voor de uitoefening van de taak der ge meente noodzakelijk goed wordt aangemerkt. In talloze Nederlandse gemeenten, zelfs kleiner als Schore, wordt de tijd van gemeentewege aangegeven op een toren, al dan niet een monument. In deze toren waren één of meer luid- klokken aanwezig, die als eigendom der gemeente bij begrafenissen en an dere "gelegenheden werden geluid. Sinds onheuglijke tijden hebben de klokken in de toren te Schore ook als zodanig dienst gedaan, hetgeen vol gens B. en W. toch tot een uitge sproken taak van de gemeente gere kend kan worden. In haar advies aan de Kroon heeft de Raad van State overwogen, dat de torenklokken in verschillende gemeen ten bij onderscheidene gebeurtenissen wel geluid worden,'maar dat dit lui den geenszins tot de taak der gemeen te moet worden gerekend. Dp om standigheid, dat de oude toren op de monumentenlijst was gelpaatst, doet thans, nu deze toren "geheel is uitge brand en gesloopt, niets terzake, om dat er dus van een monument geen sprake meer is. Op grond hiervan is de Raad van State van oordcel, dat de minister van financiën een juiste beslissing heeft genomen over de uitkering der scha devergoeding en dat het beroep van het gemeentebestuur van Kapelle dus ongegrond verklaard moet worden. VRAGEN AAN B. EN W. Stadsuitbreiding zou herzien moeten worden De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad van Vlissingen, de heer E. G. Vader, heeft aan burge meester en wethouders van deze ge meente een aantal schriftelijke vra gen gesteld met betrekking tot de ont wikkeling van Vlissingen, gezien in het licht van het Deltaplan. Aanlei ding tot deze vragen was o.m. een me dedeling in de vorige raadsvergade ring over een plan voor de aanleg van insteekhavens met Industrie- en ha- ventereinen, bewesten het Kanaal door Walcheren. De heer Vader stelt als eerste vraag of het college niet met hem van me ning is, dat door het Deltaplan en zijn te verwachten consequenties de toe komstmogelijkheden zich voor Vlis singen geheel ahders doen aanzien dan enkele maanden geleden nog het geval was. In dit verband vraagt de heer Vader of het college niet van me- „De jeugd op haar best" in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen Vogelbeschermingswacht is zeer tevreden Men schrijft ons: Veelvuldig wordt geklaagd, dat de jeugd van tegenwoordig zo weinig aandacht heeft voor de natuur. Hoewel de Vogelbeschermings wacht „West-Zeeuws-Vlaanderen" nog maar in oprichting was, heeft de jeugd van Cadzand en gedeeltelijk ook van Retranchement haar beste been tje voorgezet, toen op haar een beroep werd gedaan om mede te helpen bij het bepalen hoeveel broedgevailen van de boerenzwaluw en huiszwaluw er in hun gemeenten waren. De jeugd van Cadzand spande hierin de kroon. Zij bracht haar werk tot een goed einde. Dat zij zich van haar beste kant liet zien blijkt wel uit het feit, dat bunkers en bruggen niet werden vergeten! Met volle medewerking van de heer J. A. Leenhouts, burgemeester der ge meenten Cadzand en Retranchement, en van de heer P. Vermeulen, hoofd der school te Cadzand, ging de jeugd, gewapend met formulier en schrijfge rei de boerderijen af. De gehele bevol king leefde intens mede en werkte mede om de actie te doen slagen. Het aantal broedgevailen was voor de vogelliefhebbers zeer teleurstel lend. Op 36 boerderijen werden slechts aangetroffen: 69 broedgevailen van de boerenzwaluw en 25 van de huis zwaluw. De indruk is, dat het aantal vergeleken met 1955 is teruggelopen. Hoewel hierover geen definitieve cij fers bekend zijn. Volgend jaar kan echter op deze gegevens worden voort gebouwd. Een zo grote achteruitgang als in de kop van Noord-Holland is echter gelukkig niet geconstateerd. De voor lopige cijfers aldaar wijzen een ver mindering aan van ongeveer 75 Ieder die hierover mededelingen heeft kan deze opzenden aan de vo gelbeschermingswacht „West-Zeeuws- Vlaanderen", Helsinkistraat 2 te Oost burg. Een hartelijk woord van dank aan de jeugd van Cadzand en gedeeltelijk van Retranchement is wel op zijn plaats. Bravo jeugd! Halfmiljoenste sinds 1954 op „Miniatuur Walcheren" Binnenkort wordt op „Miniatuur- Walcheren" te Middelburg de half miljoenste bezoeker sinds de opening in '54 verwacht. De Stichting „Nieuw Walcheren" zal aan deze bezoeker zijn reiskosten vergoeden naar Mid delburg, waarbij uitgegaan wordt van de spoorwegtarieven, met dien ver stande dat de vergoeding niet verder gaat dan een traject binnen de gren zen van de Beneluxlanden. Voorts zal hem of haar een z.g. „lang week-end" worden aangeboden op Walcheren, namelijk een verblijf voor twee perso nen gedurende drie dagen in één van de hotels op Walcheren, die op de mi niatuur zijn geëxposeerd. DRIEDAAGS BEZOEK VOORTGEZET Gezelschap bezichtigde Walcheren tijdens rondrit Een veertigtal leden van de Sorop- timistenclubs, dat een driedaags be zoek brengt aan Zeeland, maakte woensdag een trip door Zuid-Beve land en Walcheren. De dames, die uit een tiental landen afkomstig zijn, na men deel aan het vorige week in Sche- venïngcn gehouden internationale Soroptimistencongres. Óp initiatief van de Soroptimistenclubs op Wal cheren en de Bevelanden doen zij thans indrukken van Zeeland op. Een bezoek aan Veere vormde het hoogte punt van deze dag. 's-Morgens gebruikte het gezelschap in de tuin van mevrouw A. G. van der HaveLucieer te Kloetinge, pre sidente van de Bevelandse Soroptimis- tenclub, gezamenlijk de koffie. Per bus trok men vervolgens tegen het middaguur over o.a. 's-Gravenpolder en Heinkenszand naar Middelburg, waar in hotel „De Burg" de lunch genuttigd werd. Hierna werd naar Veere gereden, waar de dames in de hal van het stad huis werden ontvangen door burge meester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael, die hen hartelijk verwelkomde. In een sympathieke toespraak zo wel in het Engels als in het Frans herinnerde de burgemeester aan de doeleinden van de internationale söroptimistenbe weging. Vervolgens toonde jhr. Den Beer Poortugael zijn gasten de bezienswaardigheden van het stadhuis en de bedrijvigheid in haven en vismijn. Tijdens de ont vangst bespeelde de heer Piet Broerse de beiaard van het stadhuis. In de Schotse Huizen trad daar na de Soroptimisienclub „Walche ren" vervolgens als gastvrouwe op, waartoe de bovenzaal van ,,'t Lam metje" van een gezellige en tourage was voorzien. Nadat de thee gebruikt was waren dc da mes getuige van een show, waar in oude Bevelandse en Walcherse kostuums werden getoond. Mej. dr. H. C. M .Ghijsen gaf een toelich ting bij dit kleurige tafercel, dat herhaaldelijk kreten van grote be wondering en luid applaus aan de toeschouwsters ontlokte. De ongeveer 15 medewerkenden aan de show in kostuums vanaf de 18de eeuw en van diverse leeftijden die onder leiding van de heer J. de Bree uit Oostkapelle werkten, mengden zich na afloop onder de bezoeksters tijdens een gezellig bijeenzijn. De rondrit over Walcheren werd ten slotte voortgezet over Oostkapelle, Domburg, Westkapelle en Zoutelan- de naar Vlissingen, waar in „Britan nia" deze geslaagde dag werd besloten met een diner. Voor vandaag staat o.a. een ontvangst door het provin ciaal bestuur op het programma. ning is, dat dc bestaande plannen tot stadsuitbreiding opnieuw bezien moe ten worden en waarschijnlijk zelfs hérzien. Dit zou nodig zijn om de te verwachten sterke bevolkingsgroei te kunnen opvangen, de bestaande in dustrie expansicmogelijkheid te bie den en vesiging van nieuwe Industrie- en mogelijk te maken. Indien het col lege deze mening eveneens is toege daan vraagt de neer Vader voorts of de aanleg van insteekhavens bewesten het Kanaal door Walcheren en van de daarbij behorende industrie- en haven terreinen een harmonische uitbouw van de stad in noordelijke richting niet zal belemmeren of zelfs onmoge lijk maken. H(j acht de ervaringen, in het ver leden opgedaan met een industrie In het hart van de stad, een waarschu wing voor de toekomst en vraagt het college of derhalve het vestigen van industrie in liet toekomstige woonge deelte van de gemeente niet voorko men moet worden. Eerder, zo betoogt de heer Vader, zou een uitbreiding van het havencomplex beoosten het ka naal nagestreefd moeten worden, waar rnimte voor de (inderdaad nood zakelijke insteekhavens gevonden zou moeten worden. Voorts zou de be staande buitenhaven uitgebreid moe ten worden (eventueel ook met een ln- steekhaven) en zou de aanleg van een tweede buitenhaven overwogen moe ten worden. De voorzitter van de K.V.P.-fractle vraagt verder of het college niet van oordeel is, dat de grootst mogelijke spoed betracht dient te worden bij het ondernemen van stappen om een en ander te bereiken, gezien het voorne men om het Deltaplan in 25 jaar uit te voeren. Indien dit zo is, vraagt de heer Vader of het college dan bereid zou zijn onverwijld de maatregelen te tref fen ter voorbereiding van het door hem geopperde en om de raad gere geld voor te lichten over de ontwikke ling der plannen. Tenslotte vraagt dit raadslid of B. en W. niet. van oordeel zijn, dat aan een en ander nieuwe en krachtige argumenten ontleend kun nen worden voor een doeltreffende (dus voor een groot aantal jaren vol doende) uitbreiding van de gemeente lijke grenzen. Deze argumenten zou den dan op korte termijn aan Gedep. Staten en zo nodig aan de minister ter kennis moeten worden gebracht. TOELICHTING. In een toelichting zegt de heer Va der o.m. nog dat de uitvoering van het Deltaplan voor geheel Zeeland gevol gen van velerlei aard met zich zal brengen en dat het voor de hand ligt hierbij voor Walcheren en dus ook voor Vlissingen te denken aan bete re verbindingen. Hij wijst er verder op, dat gedurende de uitvoering van het Deltaplan in een periode van naar schatting 25 jaar de bevolking van ons land met rond 40 ofwel 4 mil joen zielen zal stijgen. Voor Zeeland zou dit volgens de becijferingen een stijging betekenen van 260.000 tot 375.00 zielen. ,;Wanneer men echter bedenkt, dat de randstad Holland reeds bedenkelijk dicht het verzadi gingspunt heeft bereikt, lijkt het niet ongerijmd te verwachten, dat de in dustriële uitbreiding, welke na Bra bant ook reeds Z.O.-Friesland en Drente heeft ontdekt, Zeeland zal we ten te vinden", aldus de heer Vader. De heer Vader acht het aannemelijk dat die uitbreiding de neiging zal ver tonen zich te kristalliseren rond een bestaande industriekern. Hieruit volgt volgens hem dat Vlissingen benijdens waardige kansen voor de toekomst be zit, gezien ook zijn ligging aan de mond van de Wester schei de (nog on langs aangemerkt als een potentiële Tweede Waterweg). De heer Vader licht dan nog toe waarom deze kansen niet onderschat mogen worden en dat Vlissingen willen die kansen te ver wezenlijken zijn tijdig de nodige voorwaarden dient te scheppen. Wegen op Schouwen- Duiveland (slot van pagina 1) kunnen worden. Stuk voor stuk wordt het wegdek vernieuwd, waar bij de bochten zoveel mogelijk uit de wegconstructie worden weggewerkt. Wellicht dat ook volgend jaar hier, aansluitend op de weg naar Nieuwer- kerk, normaal gereden kan worden, zonder borden en ijzeren platen. KLEINERE WEGEN Verder is er nog de verbinding Zierikzee-Renesse via de dorpen. Door de bouw van een gemaal en an dere werkzaamheden is een gedeelte van de Langedyk afgesloten, maar 't laat zich aanzien dat ook deze ver binding die vooral door het aardi ge bezoek dat men aan Zonnemaire en Brouwershaven kan brengen door toeristen veel gezocht is volgend jaar weer open zal zijn. 'Kriskras door het land lopen nu nog kleinere wegen die of bij de herver kaveling vervallen of verplaatst worden. Te vrezen is dat bij dit werk, hoe noodzakelijk overigens voor het land, de schoonheid van de landwe gen verdwijnen zal. Wat de bestrating betreft in Zie rikzee, als wandelplaats voor veel vakantiegangers geliefd, is het eens deels te betreuren dat er veel straten ingrijpend zijn opgebroken, anderzijds betekent dit voor de bewoners zelf na enkele weken ongemak een her nieuwd en vlak strafendek. VANDAAG. Middelburg Electro: „Paljas", (18 Jr.), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 9—23 uur; Conc. en Geh.zaal: Prov. Toogdag Ned. Chr. Landarb. Bond, 10 uur. Vlissingen Alhambra: „Vadertje lang been", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Opstand der krokedilmensen", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „With a song in my heart", (a.1.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2