..LEZERS SCHRIJVEN.. „Tourkoorts" is niet kwaadaardig maar wel ontstellend uitgebreid JIMMY. EN RINUS ROBOT "AKKERTJES" TURN- EN VOLKSDANSFEEST IN GOES MET DUITSE CLUBS 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 JULI 1956 'S MIDDAGS TEGEN VIEREN Massale belangstelling voor Ronde van Frankrijk in bijna heel West-Europa ER BREEKT IN DEZE dagen iedere middag zo tassen drie en vijf uur een vreemde ziekte uit: de „tour-koorts"Ach, kwaadaardig is deze ziekte niet, maar ontzettend uitgebreid, dat wel. Want op wat zuigelingen na heeft praktisch iedereen in Nederland, Frankrijk, België, Italië, Span je en nog een handvol andere west-Europese landen een opmerkelijke be langstelling voor de waanzinnigste wielerwedstrijd, die ooit is uitgevon den, de Tour de France. In fabrieken, kantoren, warenhuizen, redactie lokalen, scheepswerven en njg tal van andere plaatsen reppen tallozen, die maar even de gelegenheid krijgen, zich naar de radio of een publi- Icatiebord als in de middaguren bekend wordt gemaakt hoe Wagtmans, Voorting, Ockers, Darrigade, Gaul, Branckart, Fantini en al die andere „reuzen van de weg" het er weer afgebracht hebben. En daarmee is de „tour-koorts" dan geboren. Al sinds 1908, toen Henri Desgrange voor het eerst zijn fantastisch wielercircus samenstelde, houdt „de tour" vrij wel ieder jaar vele miljoenen een maand lang in adembenemende span ning. En zo lang de wielersport zal bestaan, zullen ieder jaar vele tien tallen renners zich onder de belangstelling van miljoenen wagen in de Ronde van Frankrijk. Men merkt het in de middaguren van deze juli-maand praktisch op alle plaatsen, ook in Zeeland. Zo is er een verbluffende belangstelling voor de publikatieborden, die de uitslagen van iedere étappe bekend maken en die bij voorkeur in de etalages van sigaren winkeliers hangen. Men behoeft zich niet te verbazen over die belangstel ling, want men kan er op rekenen, dat tenminste de helft van hen, die inte resse tonen voor de tour-uitslagen „geldelijk belang" bij de Ronde van Frankrijk hebben, 't Is namelijk frap pant hoeveel weddenschappen er afge sloten zijn op de uitslagen van de tour. En meestal zijn er niet twee, maar en kele tientallen „gokkers" bij zo'n wed denschap betrokken. Er is dan ook alle reden om te spreken over „Tourpools". In talrijke Zeeuwse bedrijven hebben de personeelsleden zo'n pool op poten gezet. Er z\jn pools, die iedere dag weer een bepaald bedrag uitkeren aan de deelnemer die de etappe-winnaar heeft gera den, maar er zyn ook ingewikkelde weddenschappen, waarbjj men met een puntenwaardering voor gele trui, groene trui, etappe-winnaar, beste Nederlander, strjjdlustigste renner enzovoort werkt. In de meest uiteenlopende bedrij ven heeft men zulke pools. Belasting ambtenaren doen er aan, maar ook charmante telefonistes en verder ma rine-personeel in Vlissingen, afdelin gen van scheepswerf „De Schelde", schooljongens, terwijl bijvoorbeeld ook het bijna voltallige personeel van de P.Z.C. in Vlissingen een gokje ge waagd heeft op deze Tour de France. Nog meer Dit is overigens niet het enige as pect van de tour-belangstelling in Zeeland. Hoeveel interesse school jongens voor Woutje Wagtmans, Daan de Groot en Gerrit Voorting heb ben, bleek dezer dagen nog weer eens op een Zeeuws station, waar de school gaande jeugd, die dagelijks van het N.S.-vervoermiddel gebruik moet ma ken, een juist binnengelopen trein be stormden op zoek naar dagbladen Kaartleesrit „Scheldegouwen". De MAC „Scheldegouwen" hield 'n kaartleesrit door Zuid-Beveland, waarvan de start en de finish te Goes waren. De belangstelling was uiterst gering, want er verschenen slechts elf deelnemers, van wie er drie niet geklasseerd konden worden. De uit slag was: Soloklasse: 1 C. de Jager, Wolfaartsdijk, 82 strafpunten; duo klasse: 1 J. Th. Bleuze, Goes, 150 strafpunten; autoklasse: 1 W. Keste- loo. Middelburg, 52; 2 A. van Dyke, 's-Heer. Arendskerke, 62; 3 1. W. de jonge. Souburg, 76; 4 De Ruysscher, vlissingen, 117; 5 J. v. d. Kreeke, Middelburg, 120; 6 D. Roelse, Sou burg, 149. waarin nieuws te lezen staat over de Ronde van Frankrijk. En ze vinden er genoeg, want vanzelfsprekend worden er in de tour-maand heel wat meer ochtendbladen verkocht dan gewoon lijk. Maar er zjjn meer symptomen, die er op wyzen, dat er weer een Tour de France bezig is. Zo gebeurt het in de Zeeuwse toeristenplaatsen herhaalde lijk, dat vooral Belgische en Fran se bezoekers tegen vieren zorgen in een café of een restaurant te zijn om zodoende in de gelegenheid te komen de gebeurtenissen tijdens een etappe te beluisteren. Toen er vorige week een lange, lan ge rij auto's stond te wachten voor de provinciale boot in Vlissingen ont stond er bij enkele wagens, die zich ook geduldig in de rij geschaard had den, een oploopje. Nee, het was geen ongeluk. Ook hier gold het de tour-de- Franse! Het was namelijk weer „te gen vieren" en enkele automobilisten hadden hun autoradio afgestemd op de uitzending van Jan Cottaar. Het gevolg was, dat er steeds meer be langstellenden rond deze auto drom den. Zelfs een politieagent vergat zijn plicht bijna! Ondertussen blijkt, dat vooral café houders gebaat zijn bij Nederlandse successen in de Ronde van Frankrijk, „want", zeggen zij, „als de Nederlan ders winnen dan is de belangstelling voor televisie en radio het grootst en komen de meeste klanten kijken of luisteren!" Massakamp Zeeuwse Dambond De Zeeuwse dambond houdt mo menteel een massakamp, waarvan nog 16 deelnemers in de strijd zijn. De uitslagen van de derde ronde, die in Middelburg werd gespeeld, luiden: L. GoedbloedC. J. Hollestelle 2—0, C. van Rijswijk jr.Joh. de Smet 0—2, D. van DaalenJ. Priem 11, H. C. MulderG. Blom 20, J. Blom H. Meerman 20, J. SchotW. Hydra 02, G. GorsseF. van Dix- hoorn 20, A. van BelzenH. C. v. d. Vreugde 20. De uitslagen van de vierde ronde, die in Goes gespeeld werd en waarin de winnaars van de verliezersronde en de verliezers van de winnaarsron de tegen elkaar uitkwamen, luiden als vplgt: W. HeydraL. Goedbloed 02, Joh. de SmetG. Gorsse 20. D. v. Daa lenA. van Belzen 02. J. Priem H. C. Mulder 0—2, De heer J. Blom lootte vrij. Ook de winnaars speelden in de vierde ronde tegen elkaar. De uitsla gen zijn: C. van BiemenD. Davidse 2—0, J. Sinkel—C. de Klerk 2—0, L. AndersonL. J. Verkerke 20, P. v. SorgenJ. Dijkstra 02 en Fr. Brandenburg'R. Rijkse 20. De uitslagen van de vijfde ronde luiden C. de KlerkL. Goedbloed 02, L. J. Verkerke^-A. van Belzen 11, H. C. MulderP. van Sorgen 20, D. DavidseJ. Blom 02. De heer De Smet lootte vrij. In de eindstryd hebben dus nog zit ting Joh. de Smet, J. Blom, H.'C. Mulder, A. van Belzen, Fr. Branden burg, L. Anderson, J. Sinke, C. van Biemen, L. J. Verkerke, J. Dijkstra, en L. Goedbloed. De deelnemer welke in deze wedstrijd verliest, valt af. Advertentie Wég die pijn! En in 10 minuten! flit8en Uw klachten weg! Allonsius jeugdkampioen van België De Westdorpse atleet Allonsius bracht zondag tijdens wedstrijden in Brussel het kampioenschap bij de junioren op de 3000 meter op zijn naam. Zijn naaste concurrent liet hij 40 meter achter zich, zodat hij on bedreigd als winnaar over de eind streep ging. Autorit A.M.C. Sluis De grote jaarlijkse autorit van de Sluise Auto- en Motorclub zal dit maal op Belgisch grondgebied verre den worden. Van verschillende in stanties zijn reeds fraaie prijzen toe gezegd. De datum van deze rit werd vastgesteld op 8 september a.s. De rally bestaat uit twee gedeelten: het eerste deel is een bijzondere kaart- opdracht aan de hand van de Miche- linkaart, het tweede deel een route beschrijving. „Kasporgo" krijgt 70 buitenlandse gasten Zoals gemeld, zal onder auspiciën van do r.-k. gymnastiekvereniging „Kasporgo" in Goes vrijdag 20 en za terdag 21 juli een internationaal volksdans- en gymnastiekfeest wor den gehouden. Daartoe zullen twee Duitse gymnastiekverenigingen, één uit Wurzburg en één uit Niirnberg en een volksdansgroep uit Salzburg in Oostenrijk overkomen. In totaal 70 buitenlanders zullen aan dit evenement deelnemen. Vorig jaar legde „Kasporgo" de nodi- Se contacten toen het een bezoek aan ostenryk en Duitsland bracht. De gasten uit Salzburg en Würzburg Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Stopt slechte adera onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden weergaloos wit vernietigt wel 85°/o Grote tube hechts 7 0 Ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ci poetsen met Colgate r bacteriën, die mondreuk veroorzaken K.V. „Swift" naar „Deetos". Het eerste twaalftal van de korf balclub Swift uit Middelburg, dat, zo als bekend, in september voor het eerst zal uitkomen in de derde klas van de landelijke competitie, is zich druk aan het voorbereiden. In het kader van deze voorbereiding trek ken de Middelburgers zaterdag naar Dordrecht, waar zij de strijd zullen aanbinden met Deetos. Zomeravondvoetbaluitslagen De uitslagen van de Zeeuwse zo meravondvoetbalcompetitie uit de pe riode van 9 tot en met 14 juli luiden als volgt: rayon Goes: Typo'sKeu ringsdienst Zld. 35; Gem. Werken V.V.Z.B. 2—2; P.T.T.—Haringman 1 7; rayon Middelburg: StavastFo cus 21; Blauw WitPingelaars 2 5; rayon Vlissingen: groep I: S.B.L.V. W.V.V. 3—1; P.V.S. I—P.Z.E.M. 4r— 1; groep H: Coal 52 H—M.W.K. 2—4. 66. Henkle Hoefnagel had het toch niet aangedurfd de marskramer met zijn ijzeren metgezel naar de veld wachter van Helderopsveen te rijden. Daar gaat die vent toch niet mee akkoord, had hij gedacht en daar krijg ik maar last mee. Hij reed met een omweg naar de Achterweg en begon toen zij het dennenbos nader den, langzamer te rijden. „Ja, hier is 't" zei Jimmy. „Zie je die zijweg daar aan de linkerkant? Sla die maar in want daar moet ik zijn". Henkie Hoefnagel zei niets te rug. Hij begon er hoe langer hoe minder van te be grijpen. Die zijweg liep na een kilometer of twee al dood en er woonde geen sterveling in dat stuk bos. Er stond niet eens een schuur of iets dergelijks. Hij keek een paar maal vol achterdocht om zich heen. „Doe nou maar wal ik zeg", commandeerde Jimmy. „Er zal je niets overkomen. Een eindje verderop staat mijn eigen auto en daarmee ga ik straks verder". Henkie zuchtte diep en deed maar wat hem gezegd werd. Hij reed het zandweggetje op en stopte op de plek die Jimmy hem aanwees. Diens oude autootje stond er nog, zoals hij het had achtergelaten, een beetje verborgen achter wat den- netakken. Jimmy wierp deze opzij en constateerde tot zijn genoegen dat zijn braaf wagentje door niemand was benaderd. „Help me maa' even die robot uit je wagen te tillen", zei hij tegen Henkie. Deze deed dat zonder een woord te zeggen ,maar nauwelijks had hij zijn werk gedaan, of hij rende naar zijn eigen auto, sprong achter het stuur en reed vol gas achteruit, het zandweggetje terug. „Hei, moet je geen geld hebben?" schreeuwde Jimmy hem na ■ifr Het voetbalelftal van Israël heeft ln Moskou met 50 verloren van Rusland. De Israëlische radio gaf een wedstrijd verslag. Het was de eerste uitzending uit Rusland ln het Hebreeuws. De ontvangst was prima. Weinig belangstelling voor K.N.M.V.-kampioenschap. Ook voor de tweede rit om het K.N.M.V. - clubrittenkampioenschap van Zeeland, welke zaterdag werd gehouden, was de belangstelling niet overweldigend. Voor deze kaartlees rit, waarvan de start en de finish bij hotel „Tlvoli" in Goes waren en welke door Zuid-Beveland voerde, verschenen in totaal 14 deelnemers, waarvan er nog twee moesten wor den gediskwalificeerd. De voorlopige uitslag was: Soloklasse: 1. A. Eversdijk, Goes, 11 strafpnt.; 2. J. Dees, Terneuzen, 28 straf pnt.; 3. J. Crucq, Arnemui- den. 101 strafpnt. Duoklasse: 1. S. Jongepier, Se- rooskerke, 28 strafpnt.; 2. M. Gan- zeman, Kapelle, 71 strafpnt.; 3. P. Lous, Serooskerke, 124 strafpnt.; 4. D. Kayser, Zaamslag, 131 strafpnt.; 5. P. Buyze, Sluiskil, 150 strafpnt. (Een deelnemer gediskwalificeerd). Autoklasse: 1. A. van Dijke, 's-H. Arendskerke, 63 strafpnt.; 2. J. v. d. Kreeke, Middelburg, 80 strafpnt.; 3. D. Gebraad, Kattendijke, 84 straf pnt.; 4. E. Lenstra, Goes, 164 straf punten. (Een deelnemer gediskwa lificeerd) komen donderdag 19 juli in Goes aan, die uit Nürnberg de volgende dag. Al len zullen bij het station in hotel „Ti- voli" worden begroet. Vrijdagavond wordt het programma begonnen mét een mars van de 4 verenigingen door de stad met begeleiding van het .pij perkorps „Excelsior". De route luidt: Kerkplein-Klokstraat-Stenen Brug- Oostsingel-Lange Vorststraat-Klok- straat-Lange Kerkstraat-Markt. Na aankomst op de Markt volgt een vlag- waarbij de r.-k.-gemeng- ,Arti et Amicitae" zingt. Tot slot wor den demonstratiès gehouden tot onge veer 21 uur. Zaterdag zullen de gasten om 10 uur ten stadhuize door het gemeentebe stuur worden ontvangen. Hierbij zul len o.a. aanwezig zijn de Duitse con sul-generaal uit Rotterdam en de geestelijke adviseur van de Westduit- se rooms-katholieke sportbond uit Düsseldorf. In de middaguren is er van 15 tot 17 uur een gevarieerd programma op de Markt met o.a. jo delen, dans, z.g. hackbrettmuziek en het optreden van keurturners uit Bre da. Om 20 uur is het dan in de Prins van Oranje internationaal verbroede ringsfeest, waarop elke groep een vol ledig programma afwerkt. De keur turners zullen hier rekgymnastiek tonen. De Duitse en Oostenrijkse gasten zullen ook in Domburg en Oostburg optreden, na hun aanwezigheid te Goes. „Kasporgo" heeft met dit alles veel moeite gedaan om Goes en om geving een bijzonder evenement te bieden. Wanneer dit feest slaagt wil men in de toekomst evenementen van nog groter omvang organiseren. Rest te vermelden, dat in de middag van 21 juli op de Goese Markt filmopna men van de demonstraties zullen wor den gemaakt voo het journaal in de bioscopen door Polygoon-Profilti". Zeeuwse waterpoloploegen hebben bet moeilijk. Voor do 2e klas F van de landelijke waterpolocompetitie werden de vol- ;ende wedstrijden gespeeld: Surae )GZ 2—4 en ZPB—RZ en PC 4—1. Ih de 3e klas M werd een uitgebreid programma afgewerkt. Baronie uit Breda behield ongeslagen de leiding, dankzij overwinningen op Luctor (3 1) en RES (21). Ki'abben uit Bergen op Zoom behaalde eveneens de volle buit uit twee wedstrijden en raakte dus niet verder op de leiders achter. De Bergenaren wonnen hun beide wedstrijden tegen SZV uit Sou burg met respectievelijk 24 en 7 3. De twee Zeeuwse teams in deze afdeling doen het niet al te best. SZV zag zich ook nog met 7—0 geklopt door RES en is dus zonder een enkel puntje lantaarndrager. Luctor zag echter kans om de eerste punten bin nen te halen, want het bezorgde RES een 23 nederlaag. De stand is nu: Baronie 6-11; Krabben 6—10; RES 6—5; Luctor 5—2; SZV 5—0. Bij de dames in de Kring Zeeland won Luctor met 31 van Zeehond uit Vlissingen, waardoor de stand als volgt werd: SZV 23; Luctor 3 3; Zeehond 22; SZV II 10. De Vlisslnger Bram van Sluis is elfde geworden in de wielerwedstrijd „de om loop van de Kempen", die ging over 205 km. HU finishte in een groep, die tien seconden qa de winnaar, Geurt Pos uit Vreeland, over de streep ging. AMERICAN KING SIZE Busvervoer op veerdienst Breskens—Vlissingen Hoewel ik met grote verwondering de suggestie van de A.N.W.B.-consul voor Zeeland in uw blad van 3 juli j.l. heb gelezen, inzake het busver voer BreskensVlissingen. was het niet mijn voornemen hierop commen taar te geven. Het uitblijven van reacties op een en ander en wel van de betrokkenen, noopt mij hierover mijn zienswijze alsnog kenbaar te maken. Met U mijnheer de hoofdredacteur neem ik volkomen aan dat genoem de consul zijn taak op de juiste wijze ziet. Echter wat betreft het bezoek van vreemde bussen per bootdienst BreskensVlissingen is hij er wel erg naast. De heer Hoegen sugge reert n.l. de Belgische of liever ge zegd de buitenlandse bussen in Bres kens een halt toe te roepen, in ver band met de op topdagen en uren te kleine vervoerscapaciteit der boten. Ook mij is het overbekend, dat op drukke dagen de bootdiensten de overstelpende drukte niet tijdig kun nen verwerken. Hiertegenover neem ik echter het standpunt in, dat men dat maar voor lief moet nemen en denken, wie het eerst komt, het eerst maalt. Hierbij zullen de betrokken toeristen en bushouders zich eerder neerleggen, dan dat hun voertuig bij Breskens een halt wordt toegeroepen. Het is duidelijk, dat er op sommige momenten een te kort aan boten kan zijn. doch dat is niet zo eenvou dig op korte termijn op te lossen. Dit moet echter niet leiden tot het dood leuk weigeren van bussen. Gaarne zou ik wel eens weten hoe de geachte schrijver zich zoiets in denkt Stel dat enkelen genoegen nemen hun bus in Breskens achter te laten, hoe denkt hij zich dan het verdere vervoer in? Hij schrijft met bussen die in Vlissingen gereed staan. Is hij de mening toegedaan, dat de Belgische bushouders in Vlis singen bussen zullen stationeren om hun klanten verder rond Walcheren te voeren? Ook kan hij toch niet denken, dat de toeristen (dagjesmen sen) na hun bus in Breskens te heb ben achtergelaten, in Vlissingen een Hollandse bus gaan huren? Hoe zou het verder moeten myn- heer de redacteur met toeristen die BreskensVlissingen met hun bus willen nemen om dan zo via Walche ren verder het land in te trekken. Zo kan ik nog meer feiten aanvoe ren, waarvan m.i. wel het zwaarste zal wegen, de schade die de zaken mensen op Walcheren en zeer zeker ook in onze goede stad Middelburg zal worden toegebracht, indien de idee van de heer Hoegen ingang zou vinden. Ik vind het dan ook wel erg jammer, dat een uitweg langs deze kant gezocht wordt, temeer, omdat naar ik verneem ook al in België met verontwaardiging van het kran tenbericht is kennis genomen. Stel u voor, dat Belgische en Fran se busexploitanten zouden nalaten reizen naar Walcheren (miniatuur) uit te schrijven. Ik ben in de veron derstelling, dat dit voor Walcheren en speciaal Middelburg een gevoelige klap zou betekenen. Volgens mij moet wel alles gebeuren om het toerisme te bevorderen, doch men late al wat remmend werkC achterwege. Mijn heer de redacteur, al ben ik zelf he lemaal niet betrokken bij de toeris tenindustrie, hoop ik toch, als echte Middelburger, dat mijn schrijven er toe zal leiden andere wegen ter op lossing te zoeken. J. Vos, Middelburg. Vlasmarkt 16-18. Noot van de redactie. Op het boven staande gaf de heer Hoegen ons de volgende toelichting: De geachte inzender heeft klaar blijkelijk mijn plan in het geheel niet begrepen. Vanzelfsprekend is het al lerminst mijn bedoeling om in Bres kens de bussen en toeringcars een „halt toe te roepen." Ik heb trachten duidelijk te maken dat overleg tot stand moet komen tussen de betrok kenen, opdat inderdaad de „Belgi sche" bus of toeringcar, in Bres kens blijft of weer een nieuwe groep gaat halen en dat tevoren is overeen gekomen en geregeld dat aan de Walcherse kant een overeenkomstig vervoermiddel gereed staat, zodat reisleiders en passagiers tevoren we ten dat er zal worden overgestapt en men zeker is dat geen oponthoud zal optreden en het gehele geprojec teerde reisplan op tijd kan worden afgewerkt. Als de geachte inzender spreekt over schade voor Walcheren dan wordt deze thans veroorzaakt daar door de lange wachttijden nood gedwongen een gedeelte van het pro gramma moet worden geschrapt en er onvoldoende tijd is voor bezoeken, inkopen en wat dies meer zij. Of mijn plan technisch uitvoerbaar zal blij ken te zijn door gebrek aan mate rieel is een tweede. Waar blijven de lagere scholen Wanneer ik thuis op mijn gemak de Provinciale Zeeuwse Courant zit te le zen valt het me steeds op hoe actueel dit dagblad is. Vooral in deze tijd van examens en bevorderingen naar hoge re schoolklassen treft het me bijzon der om dagelijks hele lijsten met na men te zien van jongelui die, hetzij op de mulo, de h.b.s, of de m.m.s., weer een klas hoger zijn gekomen. Ja, zelfs de admissie-examens voor de h.b.s-en en de lycea zijn vermeld. Ik twijfel niet aan het belang om deze feiten we reldkundig te maken en aan de inte resse van het gehele lezertal voor de ze wereldschokkende gebeurtenissen. Werkelijk, dit verdient aanbeveling voor alle andere bladen. Wat een ge lukkige omstandigheid dat de P.Z.C. hier ruimte voor beschikbaar wil stel len. Maar, vraag ik me in stilte af, waar blijven de lagere scholen? Daar zijn toch ook kinderen die naar een hogere klas bevorderd worden. Ook deze lun- deren verdienen het om aan het eind van een jaar van hard werken hun naam in de krant te mogen lezen. Zrj zullen dit waarschijnlijk zelfs nog meer op prijs stellen dan de ouderen. En zo dit wat overdreven schijnt, moeten dan in elk geval niet die jon gelui in het nieuws komen, die met goed gevolg de lagere school doorlo pen hebben Ik geloof stellig van wel, temeer omdat er velen zijn die niet naar een ulo, h.b.s. of lyceum gaan en die dus deze vreugde moeten missen. Daarom zou ik de redactie willen vra gen of de mogelijkheid bestaat deze tak van zeer wereldschokkend en uitermate interessant nieuws nog eni- ;ermate uit te breiden. germate uit Middelburg. C. P. de Bruijne. Noot van de redactie. Het denkbeeld van de inzender is fascinerend. Wan neer wij hem goed begrijpen, dan wil hij uitbreiding geven aan de ex amen- en overgangsvreugde. Hét zal hem echter bekend zijn, dat de huidi ge beperkte publikaties zeer grote spanningen oproepen in de kringen van ouders, leerlingen en leerkrach ten. De vreugde is soms welhaast on dragelijk. Er zal dus enige terughou dendheid betracht moeten worden en in elk geval dient gewacht te worden op een rapport van onderwijszijde over de vraag of de tere zieltjes der l.o. kin dertjes in staat zijn het opschroeven van de examen- en overgangsvreugd te dragen. Gezinszorg te Kapelle In uw verslage over de onlangs ge houden raadsvergadering te Kapelle schrijft U dat besloten is aan de Stichting gezinszorg voor Goes en Omstreken in de toekomst eerst dan subsidie over de in die gemeente ge werkte dagen te geven wanneer deze stichting eerst overleg pleegt met de plaatselijke interkerkelijke stichting Dit is echter niet de formulering van het raadsbesluit; besloten is dat al leen dan subsidie aan de (algemene) Goese stichting zal worden gegeven indien aangetoond is dat de plaatse lijke stichting daarvoor geen perso neel beschikbaar had. De Goese stich ting is dus verplicht om, bij verzor- gingsaanvraag door een harer leden te Kapelle, eerst de plaatselijke in terkerkelijke stichting te vragen of zij deze hulp kan geven. Dit principiële besluit van de ge meenteraad houdt dus in dat de in woners van Kapelle, ongeacht het feit of zij kerkelijk zijn of niet, min of meer gedwongen worden, zo nodig, hulp te aanvaarden van de plaatse lijke stichting. Gedwongen omdat de stichtingen voor gezinsverzorging de subsidie niet kunnen missen daar de gemeente ongeveer 25% van de kosten subsi dieert en eenzelfde bedrag van het rijk verkregen wordt indien tenmin ste de genieente subsidieert. Dat de leden van de Goese stichting zich in deze niet zullen laten dwingen zal duidelijk zijn. Ongeacht nor het financieel voordeel, verbonden aan het lidmaatschap van de Goese stich ting, blijft immers toch ook nog zo iets als vrijheid? En waar blijft de geestelijke vrijheid, de vrijheid van verenigingen, bij zulk een raadsbe sluit? Goes, 13 juli 1956. B. W. S. Blikseminslag In uw blad van 4 juli j.l. komt van de hand van uw weerkundige medewer ker een artikel voor over het binnens huis schuilen bij onweer. Hij schrijft daarin o.a. dat het plaatsnemen „vlak voor een raam" niet gevaarlijk is. Voor mij is dit een zeer bevreemdende conclusie. In 1906 maakte ik persoon lijk een geval van blikseminslag mee in een boerderij zonder elektrische ge leidingen, radio, etc. Drie mensen wa ren op slag dood. Ze raakten alle drie de buitenmuur. Drie anderen waren bewusteloos. Ze zaten op een stoel dicht bij diezelfde muur. Wij met z'n vieren mankeerden niets. We zaten midden in een soort voorhuis. Op grond hiervan meen ik ieder te mogen aanraden: „Blijf zo ver mogelijk van de muren vandaan". En dus ook van zelfsprekend van de ramen. Verder staat er, dat men bij inslag alleen een kort, scherp geknetter hoort. Vreemd! In het bewuste geval was de slag zo ontzettend hard,dat niemand aan zijn verstand te brengen is, hoe erg dat was. Maar dit heeft verder niets met gevaar te maken. Middelburg L. Minderhoud. Noordweg 72.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12