Krediet van 4,5 miljoen gulden voor huizenbouw toegestaan 4-voudige werking... extta geneeskracht! Chelarine 4 VRESELIJKE AÜTOBOTSING BIJ WATERLANDKERKJE van Zeeuwse Almanak tot Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE GOV RANT WOENSDAG 18 JULI 1956 BELANGRIJK BESLUIT RAAD MIDDELBURG Geen uitschakeling van de plaatselijke aannemers De gemeenteraad van Middelburg, die dinsdagmiddag bijeenkwam, heeft een krediet van f 4.596.300.toegestaan voor de bouw van in totaal 336 woningen op een terrein aan 't Zand, Het aannemersbedrijf R. J. Jansen en Broek N.V. zal met dit werk, waarvan de uitvoering drie jaar duurt, wor den belast. Voordat de raad aldus besloot was er van verschillende zijden kritiek. Met name uitten verschillende sprekers hun teleurstelling over een vermeende uitschakeling van de Middelburgse aannemers doordat men een groot bedrijf van buiten de stad dit project laat uitvoeren. De voorzitter, mr. dr. N. Bolkesteln, kon echter verklaren, dat van uitschakeling geen spra ke is. Jansen en Broek waren eerder klaar met hun plan dan een aantal Middelburgse bedrijven, die collectief bezig zijn met ontwerpen voor de bouw van aantallen woningen. Sommige raadsleden vroegen zich verder af of de kwaliteit der woningen wel voldoende was. Zo vond de heer B. A. Hesselink (v. v.d.) de woningen aan de krappe kant met name de slaapkamers noem de hij te klein. Grotere afmetingen en meer comfort was de wens van de heer L. J. Breel (arb.), die in twijfel trok of de woningen thans aan de ei sen voldoen. De heer J. S. Hoek (a.r.) loofde het plan evenals andere spre kers maar wees er op, dat de minis ter het nog moet goedkeuren. Hij vroeg zich verder af of er straks scho len voldoende zijn op 't Zand na de bouw van al deze woningen en of er winkels nodig zijn. De heer I. J. van Loo (arb.) merkte op, dat wanneer de woningen groter worden de huur ook hoger zal zijn en voor de arbeiders niet te betalen. In antwoord op deze en andere vragen merkte de voorzitter op, dat in de laatste 5 jaar gemiddeld slechts 113 huizen gebouwd zijn. De woningnood wordt nog steeds groter en men moet niet denken, dat daaraan met deze 336 wonin gen een iende komt. Overigens is dit aantal 336 globaal genomen, het kan iets meer, maar ook iets minder worden. De huur zal waar schijnlijk f 10 a f 10,50 per week worden. Of er meer scholen nodig zijn moet nog worden onderzocht. Afzonderlijk van dit bouwproject is ter plaatse in het uitbreidings plan een pleintje opgenomen, waar een aantal winkels komt. (Advertentie) 4 middelen temmen werken sneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar «n werken daardoor bij zonder weldadig. •n»dl»wordtb»«chtrm De wethouder van openbare wer ken, de heer L. J. van 't Westende, voegde hier nog aan toe, dat eerst de etagewoningen zullen worden ge bouwd en met name de 6 persoons huizen en dat inmiddels enkele plaat selijke aannemers gezamenlijk een plan voor de bouw van 12 woningen hebben ingediend. Hierna werd het voorstel z.h.st. aanvaard, waarna het verzoek werd ingewilligd om een krediet voor het bouwrijpmaken van het benodigde terrein. „TOORENVLIEDT" Bij de behandeling van de algemene voorwaarden voor het gebruik van het openluchttheater „Toorenvliedt" ontspon zich een discussie toen de heer Hoek voorstelde aan de voor waarde toe te voegen, dat het thea ter op zondag gesloten zal zijn. De heer M. A. L. Hubregtse (arb.) kantte zich hiertegen en ook wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (arb.) bleek tegen algehele sluiting op zondag. De heer Schorer wilde 's-middags het theater beschikbaar houden voor manifestaties, die niet in strijd zijn met de principes van zondagsheiliging. Hij verzekerde, dat het bestuur van de stichting Openluchttheater reke ning zal houden met bezwaren en zei, dat dc samenstelling van dit college een voldoende waarborg biedt. De heer I-Ioek handhaafde echter zijn standpunt. Zijn fractiegenoot, de heer M. Wattel, vond dat wel kerkdiensten kunnen worden toegelaten. Mr. P. van Empel (c.h.) voelde er voor af te wachten of het bestuur van de stichting Openluchttheatër er in slaagt een goed gebruik van het thea ter te laten maken. Wethouder J. W. Kögeler (a.r.) sprak zich uit voor een zodanige regeling, dat slechts bijeen komsten kunnen worden gehouden, die in overeenstemming zijn met het godsdienstig karakter, dat aan de zondag moet worden toegekend. Wet houder Schorer vond, dat dit laatste moeilijk te formuleren is en meende, dat het beter is het stichtingsbestuur te verzoeken zoveel mogelijk met be zwaren rekening te houden. Het voor stel werd hierna z.h.s. aanvaard. SCHOLEN GEKOCHT Z.h.s. besloot de raad om voor een totaalbedrag van 23.000 de twee kleuterscholen van de afdeling Mid delburg van ,,'t Nut" aan te kopen, Zoals bekend, staakt 't Nut met in gang van 1 september a.s. deze be moeienissen met het onderwijs en Twee doden bij verkeersongeval Dinsdagmorgen omstreeks kwart over tien is een Belgische personen auto met vier inzittenden even buiten de bebouwde kom van Waterland kerkje met grote snelheid tegen een vrachtauto gebotst. De gevolgen wa ren ontzettend: twee van de inzitten den, de 56-jarige mevrouw I. Slevens- Laute en de 57-jarige mevrouw L. J. de Wulf-Stevens, beiden uit Gent- brugge, werden op slag gedood. De bestuurder van de personenauto, de 56-jarige L. Bulteel uit Gent, en de vierde inzittende, de 34-jarige M. J. de Wulf uit Gentbrugge, werden ern stig gewond naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Gisteravond was liet levensgevaar voor de beide gewonden geweken. Met grote snelheid naderde de Bel gische auto, die uit de richting IJzen- dijke kwam, de bocht in de weg Oost- burg-IJzendijke bij Waterlandkerkje. Zonder ook maar iets van zijn snel heid te verliezen schoot de bestuurder de vrij scherpe bocht in. Onmiddellijk daarop moet de heer B. de macht over het stuur verloren hebben, want de auto vloog uit de bocht juist op het moment dat een vrachtauto van de firma A. uit Oostburg uit de tegen overgestelde richting de bocht inreed. Met een ontzettende klap vlogen de beide auto's op elkaar. Direct schoten omstanders toe om de inzittenden uit de verwrongen massa staal van de personenauto te bevrijden. Bij de twee dames mocht dit helaas niet meer ba ten, daar zij onmiddellijk gedood wer den. De twee heren werden met ver wondingen over het gehele lichaam Jlllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H Drenkeling1 Wie was de drenkeling Dit is de vraag, die mejuffrouw dnrrip 'Ppt.pm tp Vlissinnpn pit naar Oostburg overgebracht. De chauffeur van de vrachtauto bekwam sléchts enige snijwonderi aan een van de handen. De vrachtauto werd flink beschadigd. Rector Hulster Jansenius Lyceum nam afscheid Drs. J. J. P. Boezeman, 'rector van het r.-k. Jansenius Lyceum te Hulst, heeft zaterdag van deze school af scheid genomen. Twintig jaar, waar van 18 jaar als rector en directeur, was de heer Boezeman aan het Jan senius Lyceum verbonden. Nadat in de morgenuren in de Hul ster basiliek een Heilige Mis was op gedragen. begaven de leerlingen zich m optocht naar het lyceum, waar in de aula afscheid genomen werd van de heer Boezeman. De heer B. A. T. M. Truffino, voor zitter van de R.M.S.V., belichtte de verdiensten van de heer Boezeman. Mr. H. C. M. van Son, voorzitter van het curatorium sprak eveneens met grote waardering over het werk van de scheidende rector. Namens de leraren sprak de heer ■K. v. d. Ende en namens de leerlin gen de heer A, den Boer. Als laat ste spreker voerde de moderator H. van Loon het woord. De heer Boezeman dankte voor de waarderende woorden en de ge schenken, die h« als aandenken aan zijn verblijf in Hulst ontving. In de docenten-kam ei- werd het af scheid verder in intieme kring ge vierd. 's Middags was er een druk bezochte receptie, waarbij o.m. éde Bond van Oud-leerlingen bij monde van haar voorzitter, de heer L. Her mans, afscheid nam van de heer Boezeman. EERSTE STEEN Er begint schot te komen in de bouw van het nieuwe tehuis voor bejaarden aan de Koudekerkseweg te Vlïssin- gen. Men is nog niet zover, dat alle stenen voor dit gebouw reeds „ge stapeld" zün, maar donderdag 26 juli a.s. 's namiddags om vier uur wordt dan toch officieel de eerste steen ge legd. Dat doet niemand minder dan de oud ste bewoner van het huidige Gast huis, de 92-jarige heer Pieter Lagen dijk. IN DE ETHER Vrijdagavond a.s. om kwart voor acht zal de heer E. Voorhoeve, arts te Middelburg, voor de V.P.R.O.- microfoon spreken. In een uitzending van de rubriek „Op bezoek bij ande ren" vertelt dokter Voorhoeve een, en ander over De Nederlandse Vereni ging voor Natuurgeneeswijze, waar van hij vice-voorzitter is. JUBILEA Dinsdag a.s. is het feest in de hui- TIP... Buurten andere verenigingen rei zen in deze zomerse dagen weer viru lent af en aan, ook dl tot vreugde van caféhouders, die zulke gezél schappen nogal eens op hun ten-assen zien neerstrijken. Toen die caféhouder in Breda on langs dan ook een tip van een verte genwoordiger kreeg (vertegenwoor digers weten altijd alles), dat er die morgen rond 9 uur een Middelburgs reisgezelschap zou arriveren, wél, toen mobiliseerde de man ijlings z'n kelners om alles voor de rond 120 verwachte gasten in gereedheid te brengen. De vertegenwoordiger, die z'n eerste kopje koffie van die dag nuttigde be zag de bedrijvigheid bélanstéllend, in het prettige besef de brenger van een goeae tijding te zijn geweest Maar toen er om half tien nog geen buurtvereniging uit Middelburg was gearriveerd, begreep de vertegen woordiger dat hij ditmaal verkeerd was ingelicht en stilletjes heeft hij toen de aftocht geblazen... ze Van Nieuwland, Coosje Busken- straat 117 te Vlissïngen. Het is die dag namelijk een halve eeuw geleden dat tussen de heer A. W. van Nieuw land en mevrouw H. F. van Nieuw- land-Smagge het huwelijk werd vol trokken. In augustus a.s. vieren de heren J. de Backer en C. de Caluwé te Graauw him diamanten jubileum als leden van de plaatselijke schuttersvereni ging „De liggende wip". De heren worden gehuldigd met een jubileum- schieting. SCHUTTER-JAGER We blijven nog even in de schut- terssfeer. Thans betreft 't iemand die op dit gebied geen amateur is. De heer Jan I. van den Bout te Bruinisse is op het eiland alge meen bekend als behorende tot de beste schutters en jagers uit de gehele omgeving. Dezer dagen er kende het hoofdbestuur van de ja gersvereniging de kwaliteiten van de inmiddels 75-jarige veteraan officieel door hem als aandenken een zilveren plaquette te overhan digen. EERSTE PRIJS De Heinkenszandse muziekvereni ging „Euterpe" is zaterdag weer niet voor niets naar Hierden in Gelderland geweest om daar deel te nemen aan een muziekconcours. „Euterpe" be haalde in de super-ere-afdeling (nou, noueen eerste prijs met 337 pun ten De vereniging bracht in Arnhem haar oud-voorzitter, de heer P. Sta- verman, een serenade. zullen nieuwe scholen worden opge richt. Zolang echter de nieuwe ge bouwen nog niet gereed zijn dienen de betrokken kinderen onderwijs in de bestaande scholen te ontvangen. Het gaat hier om de school aan de Vlasmarkt en de school aan de Schuit- vlotstraat. Eveneens z.h.s. werd een tweetal kredieten toegestaan van in totaal 146.000 voor de aanleg van een over slagplaats op het industrieterrein ten behoeve van de materialenaanvocr voor de Deltawerken. Op een vraag van de heer Hesselink kon de burge meester antwoorden, dat de aanleg van dit terrein definitief doorgaat. Voor de aankoop van de molen aan de Oude Vlissingseweg werd een krediet van 16.000 beschikbaar gesteld, 1000 meer dan oorspronkelijk werd gevraagd. Deze verhoging houdt ver band met de aankoop van grond bij deze molen cn de nodige verbouwing van een bijbehorende schuur. Aan de Zuidnederlandse Bouw- en Handelscombinatie te Vlissingen werd grond op het klein-industrieterrein verkocht voor de bouw van een in dustriehal. De voorzitter kon op een vraag van de heer Hesselink niet mee delen welke bestemming aan de hal wordt gegeven. Aan het tamboers- én pijperkorps „Juliana" zal een jaar lijkse subsidie van 100 worden ver leend. Scheepvaartstremming Van de zijde van de rijkswater staat wordt meegedeeld, dat ten be hoeve van de uitvoering van onder houdswerkzaamheden aan de deuren van de middensluis te Terneuzen de scheepvaart door die sluis volledig zal zijn gestremd op donderdag 19 juli en vrijdag 20 juli 1956, telkens van 7 tot 19 uur. Gedurende deze stremming zal de scheepvaart als volgt worden gere geld: Alle binnenschepen met een lengte van ten hoogste 55 meter en een breedte van ten hoogste 7,50 me ter schutten door de oostsluis, uit gezonderd vaartuigen geladen met licht ontvlambare of licht ontplof bare lading en niet ontgaste vaar tuigen. Laatstgenoemde vaartuigen en alle overige vaartuigen schutten door de westsluis. Binnenschepen bestemd voor de westsluis moeten in de westbuitenha ven meren op de eerste 4 meerstoe- len, gerekend van het buitensluis- hoofd van de sluis. Boven de sluis moeten binnenschepen meren langs de westelijke kanaaloever 'op een af stand van tenminste-4O0 meter ten zuiden van de sluis. De leerlingen van de 5e, Ge, 7e en Se klassen der Vlissingse lagere scholen hebben dinsdag weer gestreden om de „Commandobeker"Bij de atler tiekwedstryden voor meisjes kreeg men onder meer deze sprong te zien van Dinie Hollébrandse van de Bone- dijkeschool. Deze' school behaalde bij de atletiekwedstrijden voor meisjes de overwinning. Donderdag worden de wedstrijden om de Commandobeker voortgezet. (Foto P.Z.C.) Kinderverlammingsgeval in Kwadendamme In Kwadendamme is thans ook een geval van kinderverlamming gecon stateerd n.l. bij een jongeman. Op ad vies van de inspecteur voor volks gezondheid heeft de burgemeester van Hoedekenskerke, ingevolge de Be smettelijke ziektewet een verbod uit gevaardigd tot het houden van sport wedstrijden en schoolreisjes. De voor 28 juli vastgestelde sportdag van de gymnastiekvereniging te Hoedekens kerke is daarom ook voorlopig uit gesteld. Processen-verbaal g De uitverkoop van de Zie- rikzeese middenstand begon maandagmorgen op originele manier: niet de winkeliers ontvingen om negen uur hand- H geld, maar de politie. Vijf pro- cessen-verbaal werden door g II ambtenaren van de Zierikzee- se Hermandad opgemaakt te- g gen meubel- en manufacturen- handelaai's. De reden lag niet g g in de uitverkoop zelf, maar in g het feit, dat er voor bepaalde zaken een ïViaandagmorgen- sluiting bestaat, waarvan I§ niet straffeloos kan worden af- jy geweken. De kooplustigen moesten na dit politionele in- g M grijpen tot. 1 uur wachten. Teraardebestelling van de heer R. L. Soesman Te Domburg werd dinsdagmiddag onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer R. L. Soesman, die zondag-, plotseling op 51-jarige leeftijd over-' leed. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de burgemeester van Domburg, mr. W. J. E. Crommelin, die de grote plaats schetste, door de overledene ingenomen in de Dom- burgse gemeenschap. De burgemees ter getuigde van zi]n grote bewonde ring voor de heer Soesman, deze „rus tige, opgewekte mens" zoals hij zeide, die komende uit een geheel andere wereld zich een thuis had weten te scheppen in Domburg. Misschien is dit voor hem niet zonder moeilijkhe den gegaan, maar nooit zou men dit van hemzelf horen. „Wii zullen aan hem blijven denken als een sympatiek benijdenswaardig en wijs mens", zo besloot de burgemeester. De heer F. B. den Boer, directeur van de drukkerij G. W. den Boer te Middelburg, waar de overledene de laatste tijd werkzaam was, noemde de heer Soesman een gewaardeerde en toegewijde medewerker. „Wij heb ben hem leren kennen als een kun dige functionaris, die op onze correc tie-afdeling uitstekend werk heeft gedaan. Wij hadden gehoopt, dat wij nog vele jaren van zijn kennis had den mogen profiteren. Met dankbaar heid zullen wij terugdenken aan hem als een sympathiek en bescheiden mens", aldus de heer Den Boer. Als vriend van de familie Soesman sprak de heer A. v. d. Hage-bewogen woor den van deelneming, waarna ds. G. H. van Willeswaard, ned. herv. pre dikant te Domburg, enige verzen uit Romeinen 8 las en met het „Onze Va der" besloot. Een zoon van de over ledene dankte voor de grote belang stelling en het medeleven, dat de familie vooral in deze dagen van zo- velen had mogen ontvangen. Er waren vele bloemen en bloem stukken. v u i i t <- i ttt.o lu r MootG/& de Vlissingse gemeentepolitie, zich en elkander maandag- avond gesteld hebben, Rond acht uur raakte name- H lijk in de Vlissingse vissersha- H ven een jongetje van naar m H schatting 4 of 5 jaar te water. De 21-jarige mejuffrouw Pe- Ij ters bedacht zich geen moment maar sprong het knaapje on- middellijk na en bracht het op jp de wal. Zodra liet jongetje echter H vaste grond onder de voeten voélde, ging het er vandoor. Tot op heden weet juffrouw Peters niet, wie zij het leven heeft gered iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllliiiiH Mulo-examens Dinsdag hebben te Goes negentien kandidaten het mulo-diploma behaald Het diploma A werd uitgereikt aan J. W. Vreeke, Domburg, J. Wild- stroom", T. Cornelisse, P. L. C. van Dijk, A. P. Langedijk, Middelburg, G. Janse, Vrouwenpolder, J. J. van Dam me, G. Reijenga, Yerseke, L. Land man, Oost- en West-Souburg, D. Man neke, Kruiningen en G. M. Bakker, Ovezande, L. J. C. v. d. Hoek, Noord- welle. De volgende geëxamineerden ont vingen het diploma A met inbegrip van het middenstandsdiploma: C. J. T. Simmers, W. K. Stoutjesdijk, Zie rikzee, S. Bakker, J. de Pooter, Axel, J. G. v. d. Berg, Hulst, M. Mijnsbergen en J. C. Rouw, Kapclle. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het propaedcutlsch exa men veeartsenijkunde, de heer P. van de Vijver te Biervliet, Waterleidingzinker over enkele weken hersteld Druk op leidingwater op Noord- Beveland is thans te laag. De zinker van de waterleiding, die over de bodem van de Zandkreek loopt voor de voorziening van Noord- Beveland, lieeft het in de afgelopen winter moeten ontgelden. Begin de cember sleepte een schip met rijn an kerketting een boei mee, waarbij de steen waaraan de boei verankerd ligt, de zinker vernielde. Later is nog een aantal tonnen uit de Oosterschelde met Ue ijsvelden door de Zandkreek op drift gegaan, waarbij de ankerste nen over de zinker moeten zijn ge schuurd. In ieder geval zijn in de buis leiding door een en ander verschillen de breuken ontstaan. Momenteel wordt Noord Beveland door de plastic leidingen van water voorzien, doch het gevolg is wel, dat de druk minder dan normaal is. Er wordt hard gewerkt om de vernielde gedeelten te vervangen. Naar ver wacht wordt, zal men hiermee over enkele weken gereed komen. Voor het dorp Kortgene waar de druk thans vaak onvoldoende is om het water op de bovenverdiepingen te brengen, zal dus dit euvel binnenkort verholpen zijn. Ook de geisers in dit dorp, die nu wegens onvoldoende druk slecht functioneren, zullen dan weer normaal kunnen werken. Van de zijde der wa terleidingmaatschappij acht men zich overigens voor dit laatste niet verant woordelijk. Dit is een zaak van de fa brikanten der gasgeisers die voor de werking van hun apparaten gebruik maken van de druk van het water. St. Maartensdijk géén ontwikkelingskern Naar wij vernemen zijn er moeilijk heden gerezen met betrekking tot het aanwijzen van de gemeente Sint- Maartensdijk als ontwikkelingskern. De moeilijkheden houden onder meer verband met een nieuwe regcrings- politiek inzake ontwikkelingsgebieden en -kernen. Zoals bekend wasJiet aan wijzen van Sint-Maartensdijk geruime tijd aanhangig. VANDAAG Middelburg Electro: „Het rode aap mysterie", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „Vadertje Lang been" (alle leeftijden) 19 en- 21 uur; Luxor: „Opstand der krokodilmen sen", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „With a song in my heart", (alle leeftijden), 20 uur, (Advertentie) Een pittige oplossing van uw zoutloos dieet Anton Hunink's vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet zijn natriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig van smaak en normaal houdbaar. label met het loodje. Dat is uw garantiet elke goede zaak voor fijne vleeswaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2