PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drastische troepenbeperking van NAVO en Amerika in W.-Europa „De Schelde" kreeg opdracht tot bouw van 32000 tons tanker Akkoord over het regeringsprogram de BILT BOTSINGEN TUSSEN DUITSERS EN AMERIKAANSE SOLDATEN VERWACHT... 199e jaargang - no. 167 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Vllsslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. INGRIJPENDE PLANNEN TE WASHINGTON Grondstrijdkrachten niet langer van doorslaggevende betekenis Hooggeplaatste Amerikaanse autoriteiten hebben gistermiddag ont huld, dat de regering der Verenigde Staten ernstig overweegt, over de gehele linie een drastische beperking van de N.A.V.O.-troepen en van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa door te voeren. De definitieve beslissing over de beperkingen, die wat de Amerikaanse troepen betreft slechts geleidelijk zou worden doorgevoerd, zou binnen enkele maanden kunnen worden verwacht. Deze vergaande plannen staan in verband met de opvatting dat de westelijke defensie in de eerste plaats afhankelijk is van nieuwe wapens en van kernwapens „die een grote afschrikwekkende werking hebben". Een lid van de Amerikaanse ge zamenlijke stafchefs verklaarde te genover United Press dat de beper kingen slechts de grondstrijdkrach ten zullen betreffen. Als het plan wordt goedgekeurd, aldus de autoriteiten, dan zou dit betekenen dat de N.A.V.O. niet alle twaalf Westduitse divisies zou no dig hebben, zoals was voorzien in het schema van de Westeuropese Unie. Ook de Franse en Britse troe pen zouden worden beperkt, zelfs in die mate dat het grootste deel van het Franse leger zonder be zwaar in Algerije kan blijven ope reren en er toch nog soldaten van het Franse thuisleger naar huis kunnen worden gezonden, In hoogste Amerikaanse regerings kringen maakt men thans een diep gaande studie van alle aspecten van Zeeuws deltabeleid De discussies rond het deltabeleid van het provinciaal bestuur zijn vooruitlopen deop de komende debatten in de provinciale staten in volle gang. Zaterdag j.l. heeft de N. R.C. zich als deelnemer aan het debat gemeld en daarbij waarschuwend de vinger geheven: het deltabureau, zo als dat door het statenlid Schorer wordt gewenst, „zou de weg openen naar een dure en omslachtige deltabu reaucratie!" Dat is weer een nieuw geluid en tevens een symptoom daar van, dat .een ieder, die zich met dit be faamde wensbureau, dit Zeeuwse droomkasteel, bezig houdt, er eigen inzichten op na houdt. Dat belooft wat voor de aanstaande statendebat- ten De N.R.C. heeft ook Zeeuwse pers commentaren in haar beschou wing betrokken en zij verklaart, dat de Zeeuwse pers zich achter het plan van de heer Schorer heeft gesteld omdat hiervan „de gehoopte open baarheid wordt verwacht". Deze op merking is wat vaag en noopt tot een nadere verklaring van het standpunt, dat tot dusver op deze plaats werd verdedigd. Inderdaad hebben wij on langs (P.Z.C. van 23 juni 195G) be toogd, dat openbaarheid rond het Zeeuwse deltabeleid een eerste vereis te is, omdat het uitblijven van mede delingen en discussies in brede kring onbehagen wekt. Maar de openbaar heid kan op vele wijzen worden ge diend, men kan haar passief en actief bedrijven. Er is sprake van passivi teit, zo dunkt ons, wanneer de over heid de openbaarheid tolereert zonder meer, en er is sprake van activiteit als zij er voor zorgt, dat haar stand punt bekend wordt, zowel in enge als in brede kring. En aan dat laatste nu ontbreekt ten aanzien van het Zeeuw se deltabeleid alles. Wanneer ergens deltacongressen worden gehouden, dan hoort men van Zeeuwse zijde allerlei vragen stellen en meningen verkondigen zonder dat men bemerkt, dat de sprekers zich de grote kansen van het plan voor Zee land realiseren. Er worden soms aller lei detailpunten aangesneden en op merkingen gemaakt, die eigenlijk be ter achterwege hadden kunnen blij ven. Journalisten van elders, die naar Zeeland trekken om eens na te gaan, hoe men hier over het Deltaplan denkt horen allerlei uiteenlopende opvattin gen verkondigen, met het gevolg dat in blad X meneer A. zijn mening ten beste geeft en in blad Y meneer B. een totaal andere opvatting verkondigt. Dat zou zo erg niet zijn, als op gezette tijden ook maar eens bekend werd, hoe het provinciaal bestuur tegenover het Deltaplan staat, zodat de publie ke opinie in Nederland tot de waarde rende conclusie kwam: „In Zeeland begrijpen en grijpen ze hun kansen!" Maar helaas, het schijnt, dat men in den lande de indruk heeft, als zou de Zeeuwse bevoiking bevend achter dammetjes en dijken wachten op het gruwelijke moment, waarop de Oos- terscheide wordt afgesloten. En dat is verkeerd! Dezer dagen verdiepten wij ons nog eens in de geschiedenis van het Bel gisch annexationisme uit de jaren '18- '19 en het trof ons, welk een enorme geestkracht in die dagen de Zeeuwse bevolking bezielde. Ds. Pattist uit Aardenburg trok het land rond om overal V;ammende betogen te houden en héél Nederland wist, hóe Zeeland over de annexatieplannen dacht. Nu staan wij voor deze totaal andere tijd geenszins een adembenemende „Del- tabeweging" voor, maar we! mag men in Nederland weten, hoe Zeeland be zig is een antwoord te vinden op de uitdagingen, die het Deltaplan voor dit gewest met zich meebrengt. Het provinciaal bestuur evenwel heeft tot dusver alleen passieve openbaarheid bedreven. Overal spreekt men over delta-toekomst, maar nog nooit is een samenvattende Zeeuwse visie naar vo ren gebracht. Misschien was dat on mogelijk tot dusver, maar het lijkt er toen op, dat de tijd nu rijp voor een eigen Zeeuws geluid is geworden. Er rijzen in dit verband allerlei vra gen, waarvan er hier enkele mo gen worden genoemd: Heeft het College een mening over de centrale weg? is er een bepaalde opinie met betrekking tot een vaste oeververbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen Is er wellicht een onderzoek ingesteld naar bestemmingsmogelijkheden van te zijner tijd droogvallende gronden in Zandkreek en Oosterschelde, zoals het land van Reimerswaal Het zijn maar een paar vragen, waarop misschien (Vervolg op pag. 3) de voorgenomen drastische troepen beperking. De studie strekt zich uit over de defensie-planning voor de ja ren 1958, 1959 en 1960. Men gaat er daarbij van uit, dat met de groeiende produktie van nieuwe, snelle wapens (raketten e.d.) en de perfectionering van het atoomwapen, grondstrijd krachten niet langer van doorslag gevende betekenis zijn voor een effec tieve verdediging van het westen. Admiraal Arthur W. Radford, voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, zou zelfs zover willen gaan zo verneemt United Press de Amerikaanse grondstrijd krachten per 1960 met ongeveer 800.000 man te beperken. De volgende argumenten zijn aangevoerd voor de verdediging van deze plannen: 1. De groeiende overtuiging als gevolg van verschillende aanwij zingen, dat de Sowjet-Unie door haar overbelaste economie zal moeten overgaan tot nog drasti scher troepenbeperkingen dan die welke reeds zijn doorgevoerd; 2. Het westen zou voor astronomi sche uitgaven komen te staan als het zou-voortgaan, zowel een gro te troepenmacht te onderhouden als te werken aan de ontwikkeling van moderne wapens; 3. De N.A.V.O.-bondgenoten wor den er meer en meer van over tuigd dat de geweldige troepen macht die men op de been wil brengen en houden feitelijk onno dig is naast de afschrikwenkkende werking van de moderne wapens waarover het westen beschikt. In Washington wordt met nadruk ge steld, dat de Verenigde Staten met betrekking tot de strategische revi sie in nauw contact zullen treden met de N.A.V.O.-bondgenoten. En er zal niets worden ondernomen voor de kwestie diepgaand is besprolten door de N.A.V.O.-raad, vermoedelijk de komende herfst. REGERINGEN KOMEN IN ACTIE Het afgelopen weekeinde twee Duitsers gedood In toenemende, mate geven inciden ten tussen de Amerikaanse troepen en de Duitse burgerbevolking aanleiding tot protesten van de Duitsers tegen de houding van de troepen. Terwijl de Amerikaanse militaire politie gis teren een aantal soldaten arresteerde, overlegden de regeringsautoriteiten over het indienen van een formeel protest van de Beierse regering bij de Bondsregering, welke laatste reeds verklaard heeft een dergelijk officieel protest onmiddellijk bij dé bevoegde Amerikaanse autoriteiten te zullen doorgeven. Zaterdag is de 20-jarige Günther Müller door Amerikaanse soldaten bij een gevecht in een bar gedood. De 20- jarige Heinz Weirauch werd in een straatgevecht van het leven beroofd, De veertiende juli is in Parijs weer met de traditionele plech- tigheid gevierd. Een van de hoogtepunten van ,Bastilledag •nas de uitreiking van hoge oil- jf ierscheidingen door presiden t p loty. Hier speldt hij de para- H liutist kolonel Big ear d hei rootkruis van het legioen van eer op. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf de oorlogsinvalide Kurt Kornbacher werd bij Berchtesgaden door G.I.'s ge wond. Verleden week werd in Beieren een 15-jarig meisje door zeven Ame rikaanse soldaten mishandeld toen zij met haar vriend een wandeling maak te. Het ministerie van Rheinland heeft intussen ook protest aangetekend. In een verklaring werd gezegd dat de misdadigheid van de troepen sinds verleden jaar bijna verdubbeld is. In de afgelopen vijf maanden heeft men 131 ernstige incidenten gerapporteerd. In het gehele jaar 1955 waren het er 169. In Noord-Duitsland zijn Britse troepen gedwongen om een grote tankmanoeuvre af te gelasten na dat 350 dorpelingen, die kwaad waren over de aan de oogst toegebrachte schade de colonne be dreigden. Duitse autoriteiten ver klaarden dat de tanks zich niet aan de wee en hielden maar op hun kompas reden, waarbij de akkers aanzienlijke beschadigd werden.' Amerikaanse mutaties in het Midden-Oosten President Eisenhower is van plan om nieuwe ambassadeurs aan te stel len in Egypte, Griekenland, Marokko en de Zu;dafrikaanse Unie. Boven dien zal George V Allen als staats secretaris voor het Midden-Oosten worden vervangen Senator Walter F. Greorge van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaarde dat de com missie verleden week van de plannen op de hoogte was gebracht. De senaat moet echter het fiat aan dit besluit geven. Raymond A. Hare. de directeur-ge neraal van de buitenlandse dienst wordt ambassadeur in Egypte. Hij vervangt daar Henry A. Byroade die nog geen jaai ambassadeur geweest is "en die naar Zuid-Afrika gaat. Geor ge V. Allen wordt ambassadeur te Athene, ter vervanging van de vete raan Cavendish W. Cannon, die dan naar Marokko gaat. Een bureau in de Verenigde Staten heeft een boei geconstrueerd, die auto matisch weerberichten opneemt en uit zendt. De boei is gemaakt van alumi nium en andere niet-magnetische lege ringen. Zij kan verankerd worden tot op een diepte van ongeveer 1200 meter De Russische afgevaardigde in m de Verenigde NatiesAndrei Gromylcodraait zich half om, H om in contact te kunnen Ico- M H men met zijn landgenoot So- bolef, lid van de ontwapenings- commissie der V.N. voor- H grond). Tijdens deze zitting H van de V.N. verklaarde Rus- land zich akkoord piet de door H het Westen voorgestelde be- H perking van de strijdkrachten. |j liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Diamantdief maakt voor miljoen buit Secretaresse van juwelierszaak werd in Londen beroofd De secretaresse van de grote Lon- dense juwelierszaak Wijnberg is maandag beroofd van een aantal dia manten ter waarde van een miljoen gulden. De secretaresse, mrs. Mullem, zat in een grote Rolls Royce op weg naar het kantoor, nadat ze in Hatton Garden, de Londense diamantbeurs, de stenen had opgehaald. De Rolls Royce stond op een hoek stil in een verkeersopstopping, een man die op de hoek stond rukte het achterportier open en graaide de leren tas van de bank. Daarna rende hij weg en de chauf feur van de wagen schoot er achter aan, „Houdt de dief" roepend, maar in de drukte ging de kreet verloren. De man sprong in een wachtende auto en verdween in het verkeer. De politie verklaarde, dat dit waar schijnlijk de grootste diamantroof is geweest in de Britse geschiedenis. Mevrouw Mullem heeft slechts een slanke jongeman gezien, met een pet op en blauwe overall aan. De chauf feur die te laat kwam zag hem in een zwarte auto springen die met vol gas wegreed. Een halve kilometer verder vond men deze wagen terug. De die ven hadden kennelijk opnieuw van auto gewisseld. Uit- alles bleek, dat het een van te voren opgezette over val was waarbij weinig aan het toeval werd overgelaten. Syrische president naar de Sowjet-Unie. De Syrische regering heeft giste ren bekendgemaakt, dat president Shoekri Koewatli van Syrië in okto ber van dit jaar een staatsiebezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. CONFERENTIE MET FRACTIELEIDERS Verdeling van de portefeuilles volgens de formule 5-5-2-1-1 (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees Is maandagochtend weer een stap dichter b(j zyn doel gekomen. Er is namelijk in de conferentie, die h\j van half tien tot half één in z'tfn de partement met de vijf fractievoorzitters, de heren Burger (P.v.<LA.), Rom- me (K.V.P.), Zijlstra (A.R.), Oud (V.V.D.) en Tllanus (C.H.) gehouden heeft, in beginsel overeenstemming bereikt over het aanstaande regerings program. Dat wil zeggen, dat dus ook het moeilijke punt. van de kosten van onze defensie, waarover dr. Drees en de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, het reeds eens geworden waren, tot een oplossing is gebracht, waar mede de fractieleiders zich kunnen verenigen. Er is afgesproken, dat dr. Drees nu een definitief, globaal regeringspro gram zal samenstellen, gebaseerd op dc besprekingen, die hij in de afgelo pen weken met de fractieleiders ge houden heeft en dat deze dit program niet meer in hun fracties zullen bren gen. Het program zal in algemene ter men vervat zijn, omdat de door de formateur aan te zoeken ministers er nog het hunne over moeten kunnen zeggen. ZETELVERDELING Dr. Drees staat thans voor de uit voering van het tweede gedeelte van zijn moeilijke taak. Op de grondslag van de gehouden besprekingen zal hij beginnen rrfet de verdeling van de portefeuilles over de verschillende po litieke partijen en met het richten van uitnodigingen aan personen, die voor de vervulling van het ministersambt in aanmerking komen. Hij verwacht, dat de fractievoorzitters dan op grond van hun definitieve program, van de verdeling van de ministersportefeuil les en van de toewijzing van bepaalde departementen aan bepaalde politieke partijen, aan de aan te zoeken perso nen zullen adviseren in het kabinet zitting te nemen. Hoewel het zich meer en meer laat aanzien, dat vijf partijen P.v.d.A. K.v.P., A.R., V.V.D. en C-H. aan het NAAR AFMETINGEN GROTER DAN „WILLEM RUYS" Tevens buitenlandse order voor twee tankschepen van elk 19000 ton De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft thans dc defi nitieve omschrijving ontvangen van een enige tijd geleden door Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam verstrekte opdracht. Ingevolge deze order zal „De Schelde" een 32.000 tons (deadweight) tanker bou wen, die in het derde kwartaal van 1960 zal worden opgeleverd. Deze tanker wordt qua afmetingen het grootste schip, dat tot dusver op de werven van „De Schelde", gebouwd is. Ter vergelijking diene, dat de „Willem Ruys" een bruto tonnage had van 21.000 ton. Voorts ontving men nog twee opdrachten van buitenlandse rede rijen voor de bouw van twee tankschepen van elk 19.000 ton dead weight. De hoofdafmetingen van de voor Phs. van Ommeren N.V. te bouwen tanker zyn: lengte over alles 202,60 m., lengte tussen de loodlijnen 192 m., breedte op buitenkant spanten 26,80 m., holte tot het hoofddek 13,85 m en diepgang toegeladen 10,30 m. Het vermogen van deze tanker zal 15.000 pk bedragen en de proeftoehtsnelheid 16% knoop. Het ladinggedeelte van het schip wordt onderverdeeld in 30 tanks to taal, met een gezamenlijke inhoud van 41.000 m3. De pompcapaeiteit zal ongeveer 4000 m3 per uur bedra gen. De bemanning zal worden on dergebracht in midscheeps en achter aan te brengen accommodatie-ruim ten. De tewaterlating van deze tan ker vergt bijzondere voorbereidin gen en belooft te zijner tijd een spectaculair schouwspel te wor den. Nog dit .jaar zullen in het scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen proeven worden genomen met een model van het te bouwen schip. Van de „omvang" van deze tanker krijgt men enigszins een idee wan neer men bijvoorbeeld weet, dat bij de „Willem Ruys" de lengte over alles 192.38 m. bedroeg, de lengte tus sen de loodlijnen 177,12 m. en dat de breedte 25 meter was. De schroef (Vervolg on pag 2) Moeder van Burgess is in Moskou aangekomen Mevrouw J. Bassett. de moeder van de voormalige Britse diplomaat Guy Burgess, is dezer dagen per vliegtuig in Moskou aangekomen om een be zoek van enkele weken aan haar zoon te brengen, zo heeft een woordvoeder van het Foreign Office bekendge maakt. De woordvoeder verklaarde echter niet te weten hoelang het be zoek precies zou duren. Volgens de woordvoerder zou mevrouw Bassett reeds in maart van dit jaar de Britse ambassadeur in Moskou hebben laten weten, dat zij van plan was haar zoon uit haar eerste huwelijk te bezoeken. Het in Londen verschijnende avond blad „Evening Standard" berichtte dat Burgess, die in 1951 tezamen met een andere Britse diplomaat, David Maclean-, achter het ijzeren gordijn verdween, het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken, waarvoor hij werkt, verzocht had zijn moeder toe te staan hem te bezoeken. te vormen kabinet zullen deelnemen, bestaat hieromtrent nog geen zeker heid. De verdeling van de zetels kan na melijk nog enige moeilijkheden op leveren. Vandaag heeft de formateur hierover een onderhoud met prof. Romme. Ook is de formateur voor nemens nog andere fractieleiders te ontmoeten. TOVERFORMULE Maandagmorgen zijn de „grote zes", nadat zij hierover reeds eer der gesproken hadden, in beginsel ook tot overeenstemming gekomen, over de volgende verdeling: 5 P.v. d.A.; 5 K.V.P.2 A.R.1 V.V.D.; en 1 G.H„ Er is nog niet gesproken over welke zetels aan welke par tijen aangeboden zullen worden. In elk geval gaat het er naar uit zien, dat het komende kabinet twee ministers minder zal tellen dan het thans demissionaire. Aangenomen mag worden, dat met één bewindsman ïnplaats van twee, zoals op het ogen blik aan Buitenlandse Zaken zal worden volstaan en dat het departe ment van Overzeese Rijksdelen zal worden opgeheven. Als de verdeling 5-5-2-1-1 gehand haafd blijft het zich alsnog terug trekken van één der partijen zou er verandering in brengen zullen de C.H.U. en de V.V.D. dus met één mi nister in het kabinet verschijnen. De C.H.U- bezet thans de posten aan Oor log en Marine en aan Overzeese Rijks delen. Als laatstgenoemd departement wordt opgeheven, zijn Oorlog en Ma rine altijd nog van voldoende gewicht, zo komt ons voor om de C.H.U. daar mede genoegen te doen nemen. Het weer in Europa maandagavond De weerrapporten v 7 uur luidden: Stockholm, onbewolkt Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, geheel bewolti Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, regenbui Bordeaux, onbewolkt Grenoble, weerlicht Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, geheel bewolkt Zlirich, geheel bewolkt Geneve, onweer Wenen, half bewolkt Innsbruck, regenbui Rome, onbewolkt Ajaccio, licht bewolkt Mallorca, zwaar bewolkt 23 gr. 24 gr. 23 gr. 19 gr. 23 gr. 20 gr. 18 gr. 18 gr. 21 gr. 22 gr. 33 gr. 21 gr. 23 gr. 18 gr. 16 gr. 20 gr. 24 gr. 24 gr. 31 gr. 27 gr. 30 gr. Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien, maar ook opklaringen. Hier en daar tijde lijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 18 juli Zon op 4.43 onder 20.52 Maan op l? 34 onder 0.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1