'M& Minister treft geen maatregelen voor onverkoopbare aardappelen Zeeuwse Almanak Witte tanden - frisse adem met COLGATE! COMMISSARIS OPENDE FRAAI NIEUW ARNEMUIDENS BADHUIS HERBOUW VAN 2000 VERWOESTE WONINGEN GAAT NIET VLOT 10% korting Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1956 DAG. BESTUUR Z.L.M. VERGADERDE Excursie naar veredelingsbedrijf in de Fredericapolder Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft het in z'yn dezer dagen te Kapel- le gehouden vergadering betreurd, dat de minister niet bereid ls maatregelen te treffen voor aardappelen die op dit moment vrijwel onverkoopbaar of te laag ln prijs zyn. Volgens de minister ls een Ieder in de gelegenheid geweest een behoorlijke prys te maken. De vergadering was echter van mening, dat er wel degelijk telers zyn, die buiten hun schuld met aardappels zijn blyven zitten. Anderzijds zag men ook wel ln, dat het buitengewoon moellyk zou zyn uit te maken, voor wie dit zou gelden. De minister heeft als motieven voor zijn standpunt aangevoerd, dat tijdens de exportstop en daarna nog steeds contingenten zijn vrijgegeven, doch dat deze contingenten niet steeds zijn gebruikt. Ook is de prys steeds boven de 14 ct. gebleven, terwijl deze garan tie niet tot het begin van het nieuwe seizoen geldt. Het optreden van over schotten aan het eind van het seizoen, is volgens de minister een normaal verschijnsel. Besprekingen zijn thans in volle gang over de uitvoering van de garan tieregeling oogst 1956. Inmiddels werd, zoals gemeld, besloten geen are aalheffing voor consumptieaardappe len meer op te leggen. Daar de ministers van landbouw van de Benelux trachten een harmoni satie tot stand te brengen op het ge bied van de aardappelhandel, zal ge tracht moeten worden in de drie lan den hetzelfde systeem van prijsvor ming in te voeren. Een belangrijke vraag hierbij is, of er wel heffingen op aardappelen gehandhaafd kunnen worden. Het dagelijks bestuur had geen over wegende bezwaren tegen het expor teursfonds voor aardappelen, waarin de exporteurs bij export 50 ct. per kg 1 Mededeling aan onze n ïf: abonnees. 1 H Aan verzoeken van. abonnees j§ om ons blad aan hun vakantie- M adres (sen) op te zenden, zal H onzerzijds gaarne worden vol- M g daan. g De opgave daarvoor verzoeken wij evenwel schriftelijk té j g doen, liefst drie dagen voor de m Ij datum van ingang. g H De administratie g ■l!llllllllllllll]lllllll!llllllllllll!lllllllllll!llllllllll!llllllll!!!llllllllll!lllliiii storten. Aan het eind van het jaar is' er een verrekening op grond van de export in de drie laatste jaren. Dit be tekent, dat het exporteren van een grote hoeveelheid in feite onvoordelig is, wat de uitkering uit het fonds be treft. De vergadering wijdde ook een korte discussie aan de inventarlsa- tlecijfers. Her verloop van de lan delijke rundveestapel is met de te ruggang van l/2 opmerkelijk. Ter vergadering werden de aantal len hectaren, die in Jfcderland en Zeeland met uien zijn beteeld, op gegeven. Ill 1956 bedraagt het lan delijk uienareaul 5790 ha (v.j.: 4981), waarvan 1998 ha (v.j. 1529) in Zeeland. Voor kweekwerk Naar aanleiding van een rapport, uitgebracht door een commissie inge steld door Kweltersbond em Land bouwschap, heeft het bestuur van het Landbouwschap een concept-verorde ning opgesteld, waarbij 30 cent per ha wordt geheven ten behoeve van het kweekwerk. Van de 400.000 die voor de Novi- vlas, de opgerichte proeffabriek, zijn geheven, is ongeveer 35.000 overge bleven. De vergadering vroeg zich af of deze gelden ten goede zouden die nen te komen van de propaganda-ac- tie voor het gebruik van linnen. De tarwcstaffel voor de komende oogst blijft gehandhaafd op 20 cent per 100 kg. Medegedeeld werd dat opgericht is de Onderlinge Verzekerïngs Mij. „Landbouw Risico", die de vrijwillige Ziekte- en Ongevallenverzekering voor de boeren en de Wettelijke Aan sprakelijkheid van het landbouwbe drijf op onderlinge basis zal gaan ver zekeren vanaf het ogenblik, dat de Bedrijfsverenigingen deze vorm moe ten gaan afstoten. Aan deze nieuwe vereniging werken mede alle Land- bouwmaatschappijen en de bedrijfs vereniging de C.L.T.O. Centraal Beheer is met de uitvoe ring belast. In een voorlopig bestuur hebben vertegenwoordigers van de verzekerden en van de landbouwmaat- schappijen zitting genomen. Reeds thans kan worden gesteld, dat een pri- VAN tn TOT GOEDE BUREN! Dat voortreffelijke spreekwoord „een goede buur is beter dan een verre vriend" heeft op Schouwen in de Stoofpolder bij Bruinisse wel weerklank gevonden! Want er wa ren daar niet minder dan negentien buren, die beter waren dan eventuele verre vrienden. Het gebeurde name lijk, dat een der landbouwers ziek werd en niet meer in staat was zijn gronden te bewerken. Het gevolg was, dat het onkruid de gewassen dreigde te overwoekeren. Voor het echter zo ver was, hadden negentien collega's de hoofden bij elkaar gestoken met als resultaat, dat zij deze week een massale actie ondernamen: in één dag werd het land van de zieke col lega volledig gezuiverd van het on kruid. TRAGISCH Donderdag wandelden wy rustig naar Zeelands Statenzaal om er ons journalistieke ambacht te gaan uit oefenen by de ontvangst van de Zwit serse gasten, die de Groene Kruis- icijkgebouwen hadden bekeken. Op de hoek van de Groenmarkt stopte een schone wagen voor onze voet gangers-voeten, teneinde een lang en smal heer uit te laten, die aarzelend om zich heen keek. Met een stem, ko mende ergens uit de diepten van zijn meterslange figuur, vroeg hij be leefd, of ook wisten waar „hef provinciale statenhuis" was. Een vreemdeling in Jeruzalem dus, die er van op de hoogte was, dat de verga- derruimte van het provinciaal be stuur in dit gewest „statenzaal" vjordt genoemd. Maar ter wille van de bevordering van het vreemdelin genverkeer hebben wy de heer mee genomen. Zwijgend hebben we het korte stukje samen afgelegd, zwij gend en éénsgezind op weg naar het zelfde doel. Maar vaag had de man ergens iets bekends voor ons, alsof hij een hele verre neef was, of een buurman van vroeger, of een heer van een foto uit de krant. Daarom informeerden wij toen hij na afloop wegging aan een Groene Kruis-relatie: „Wie is toch die lange man ook weer?" ,j)at is Tom Schreurs" riep de rt latie opgewekt, „van de radio Tom, Tom, nou hebben we elkaar op deze plaats al zo dikwijls in de haren gezeten en nou hebben we naast elkaar gewandeld. En we hebben het niet geweten. Hoe tragisch.... P.S. Ben je soms ook op bezoek geweest bij de V. C. Vlissingen, Tom Het is een eerste klasserü MERKWAARDIG. In Wolfaartsdijk heeft zich een zeer merkwaardig ongeluk afgespeeld. Bij dit ongeluk was een koe nauw-be- trokken. Dit dier, dat pas verkocht was, bleek zo gehecht aan zijn oude meester, dat de trouwe viervoeter bij zonder krachtig tegenstribbelde toen de koe in een wagen geladen moest worden. Ook de landbouwer H. B. trachtte met vriendelijke woorden en zachte drang het dier te bewegen de wagen binnen te tippelen. De heer B. kwam echter te vallen en het koe beest maakte daa/op zo gehaast rechtsomkeerd, dat het bovenop de heer Blok terecht kwam. Een snel ge alarmeerd arts achtte het noodzake lijk dat de landbouwer naar het zie kenhuis in Goes werd overgebracht. Daar werd geconstateerd, dat een schouderblad gebroken was. Of de koe toch nog ingeladen kon warden, werd ons niet gemeld.... FILM. Het begint het er zo langzamer hand naar uit te zien, dat iedere Zeeuwse plaats „op de film" wil. Al enkele malen hebben wij van de „vereeuwiging" van een plaats kunnen melden en nu bereikt ons ook uit Borssele het bericht, dat daar een rolprent vervaardigd werd. Op tal van plaatsen in het dorp werden opnamen gemaakt. „En", schrijft onze correspondent, „men sen, die niet verfilmd wilden worden draaiden zich om en liepen weg, maar de cameraman „nam" ze toch; niet van voren, dan maar van achteren". De brandweer, de E.H.B.O., de korf balvereniging kwamen voor de lens. 's Avonds werd 'n optocht van de ver enigingen verfilmd en tenslotte maak te men de geluidsopnamen in de school. De korfbalvereniging VOPO nam voor dit alles het initiatief. ma voorziening tegen gunstige voor waarden is verzekerd. Benoemingen Tot vice-voorzitter van de Commis sie voor het Landbouwhuishoudonder- wys benoemde het dagelijks bestuur de heer M. de Regt te Wissekerke. Tot lid van deze commissie in dè vacature, ontstaan door het overlijden van de heer De Hullu, werd benoemd de heer Iz. de BruijneRisseeuw te Cadzand. Als lid van de Plaatselijke Sociale Commissie voor Sluis en omgeving zal aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap worden voorgedra gen de heer J. van Iwaarden te Aar denburg. Voorts werd gesproken over een aantal vacatures in de Pachtkamers. In een door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in te stellen commissie ad hoe voor de bouw van landarbeiderswoningen werden aan gewezen de vertegenwoordigers der Z.L.M. in het Bestuur van het Bouw bureau voor de Landbouw in Zeeland. Tot lid van de Commissie van Toe zicht van dit bureau werd benoemd de heer J. M. Klompe te Wolfaartsdijk. Nu de Z.L.M. een commissie heeft ingesteld, die zich speciaal met de veehouderijaangelegeriheden zal bezig houden, zal aan het Kon. Ned. Land- bouw-Comité het verzoek worden ge richt een afgevaardigde in de Veehou derij-Commissie van deze landelijke organisatie te mogen benoemen, opdat het noodzakelijke landelijke contact verkregen kan worden. Besloten werd de bestaande com missie, die uitsluitend voor de herver- kavelingsgebiedcn werkzaam is, uit te breiden met vertegenwoordigers uit die kringen der Z.L.M., waar geen herverkavelingswerkzaamheden plaats vinden. Na afloop van de vergadering werd een excursie gemaakt langs het ver edelingsbedrijf van het Kon. Kweek- bedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have in de Fredericapolder en naar de met dit Zeeuwse bedrijf geassocieerde Instellingen van de Britse Pedigree Sugarbeet Seed Limited te Maldon in Engeland. (Advertentie) Stopt slechte adem onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Houdt de tanden weergaloos wit Standaard tube 44 ct Eenmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 8S°/0 der bacteriën, die mondreuk veroorzaken Gezondheidstoestand schooljeugd. (Slot van pag. 1) De percentages van de gevonden af wijkingen lopen niet veel uiteen met vorige jaren. Zo kwam weer bij 10 der onderzochte kinderen schildklier- vergrotingen voor, wat landelijk ge zien, aan de lage kant is. Anderhalf procent van de kinderen vertoonde astma verschijnselen, waarvan ruim de helft sporadisch. Het bedwateren bij de lagere schoölleerlingen, de eer ste klasse niet meegerekend, blijft hardnnekkig op 4 hangen (zonder b.l.o. school). Een lelijk struikelblok blijft op de lagere scholen de spraak stoornissen, in de eerste klassen 7 der leerlingen en in de overige klas sen ruim 3 al of niet gepaard gaan de met linkshandigheid en/of mindere intelligentie. De ziekenfondsen geven geen vergoeding voor spraaklessen, die, willen zij lang genoeg vol te hou den zijn om succes te hebben, een uit gave vormen, waarvoor de ouders te rugschrikken. Hetzelfde geldt voor de slechte houdingen, die tot een blijven de scheefgroeiing kunnen leiden. Hier helpt het ziekenfonds wel, doch vaak veel te kort. De reactie van Pirquet op t.b.c, werd ook dit jaar weer ruim toegepast. Na doorlichting werden 4 nieuwe geval len van besmetting gevonden, zodat dit onderzoek zeker nog zijn nut heeft. De vaccinatietoestand blijft vrijwel constant. Tenslotte zij nog gemeld, dat deze schoolartseridienst oostelijk Zuid-Be veland ook de gemeenten Goes, 's Gra venpolder, Kapelle, Kattendijke, Kloe- tinge, Wemeldinge en Wolfaartsdijk omvat. Kinderverlamming in twee dorpen op Z.-Beveland. In de gemeente Lcwedorp en Nieuw- dorp op Zuid-Beveland zijn de laatste dagen vijf gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Onder de patiën ten zijn vier kleuters en een school gaand kind, alle uit verschillende ge zinnen. De kinderen zijn in zieken huizen opgenomen- In verband met deze gevallen heeft de burgemeester van 's-Heer Arends- kerlce, op advies van de inspecteur van de volksgezondheid en ingevolge artikel 7 van de wet voor besmette lijke ziekten voor Lewedorp en Nieuwdorp voor onbepaalde tijd een verbod uitgevaardigd tot het houden van sportwedstrijden e.d. INITIATIEF „GROENE KRUIS" BEKROOND „Er is meer nodig". De commissariB der koningin, jhf. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft vrijdagmiddag door het ontsluiten van de deur Arnemuidens nieuwe badhuis officieel in gebruik gesteld. Het ge bouw, dat gelegen is aan de Zuidwal in het centrum van de bebouwde kom, telt 13 douchecellen, een wachtruimte, toiletten en een kantoortje met loket voor de behcerder(ster). Het interieur maakt door zijn frisse kleuren een prettige indruk en ook het exterieur valt te loven. Het badhuis is modern ingericht en biedt de bezoekers een maximum aan comfort. Volgende week zal het worden opengesteld voor het Arne- muidse publiek, dat tot dusver geen badhuis kende. Voortaan kan men er vrijdags en zaterdags terecht, bij ge bleken behoefte later misschien ook op andere dagen. Aan de ingebruikneming ging een bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis vooraf, waar de heer J. J. Huijssen, voorzitter van de Groene- Kruisafdeling, een welkomstwoord sprak. Hij toonde zich er van over tuigd, dat met dit badhuis de belan gen van de bevolking op hygiënisch gebied gediend zullen worden. Het besluit tot de bouw'van het badhuis dateert reeds van 1953, maar er was veel tijd nodig voor de voorbereidin gen. Voorts dankte spreker de archi tect, de heer J. Jobse, de aannemers, de firma L. den Hamer en de andere medewerkers aan de bouw. Hierna sprak de commissaris, die zei, dat Arnemuiden een sympa thieke gemeente is, die echter met tal van problemen kampt. Men heeft er steeds gestreefd naar de ontwikkeling van de burgerij en ook dit badhuis zal weer bijdra gen tot een verdere opvoering van het verzorgingspeil. Spreker hoop te, dat deze nieuwe voorziening door andere zal worden gevolgd! „Want er is meer nodig", zei jhr. De Casembroot en hij somde op: „verbetering van het verenigings gebouw, steun voor het muziek korps, de oprichting van een speeltuin e.d," Even later opende jhr. De Casem broot het gebouw met een sleutel, die hem daartoe was aangeboden door de 8-jarige Frans Geluk, zoon van de ge meentesecretaris. Nadat het gezelschap -het badhuis bezichtigd had voerden nog enkele genodigden het woord. Burgemeester W. H. van der Heide betoogde, dat 'het een belangrijke dag was voor zïjn gemeente. Hij merkte tevens op, dat dit de eerste keer was, dat de com missaris der koningin een officiële opening in Arnemuiden verricht. Spre ker dankte „Het Groene Kruis" voor het verrichte werk. Namens de pro vinciale vereniging „Het Groene Kruis" sprak de heer P. L. Abraham- se uit Vlissingen, provinciaal penning meester. Deze legde er o.m. de nadruk op, dat een voorziening als dit bad huis uitstekend past in de taken, die de vereniging te vervullen heeft. De architect, de heer Jobse, dankte hierna de aannemers en hun perso neel voor de wijze, waarop zij dit werk hebben uitgevoerd. Namens de aannemersfirma sprak de heer L. den Hamer. Tot slot onthulde de gemeen tesecretaris, de heer F. M. Geluk, in de muur van het badhuis een gedenk steen, waarop te lezen staat „Badhuis van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Arnemuiden, geopend in het jaar 1956. J. H. Huijssen, voorzitter; F. M. Geluk, secretaris; architect J. Jobse; aannemer firma L. den Hamer." Zij nog vermeld, dat de architect een elektrische klok schonk voor het gebouw. Na afloop van deze plechtig heid gingen de genodigden weer naar de raadszaal, waar nog verversingen werden aangeboden. Aanleg dammen voor nieuwe veerhaven Breskens gegund De Rijkswaterstaat heeft de aanleg van de beide dammen voor de nieuwe veerhaven in Breskens gegund aan de laagste inschrijver van de aanbeste ding, die op 13 juni j.l. geschiedde. Het is de Aannèmings- on Handels maatschappij Jac. G.-van Oord te Utrecht, die het werk met bijko mende werken zal uitvoeren voor een bedrag van 4.945.000: De voor bereiding-en voor dit project zijn in middels oegonnen; het is de bedoeling dat de dammen in de herfst van vol gend jaar worden opgeleverd. Onder de bijkomende werken valt het opruimen van een viertal strand- hoofden, 3 lange en één korte, die op de plaats waar de haven moet komen, de kust nog beschermen. Elk van de aan te leggen dammen wordt 500 m. lang. Zij zullen in gebogen vorm naar elkaar toe worden gelegd. I-Iet graven van de haven, die een diepte van 9 m. krijgt en een kilometer ten westen van de bestaande veerhaven ligt, wordt nog afzonderlijk aanbesteed. Zó boeiend, is nu PANORAMA WATERSNOODSCHADE1953 De 50.000 panden, meest woningen, die door de stormvloed van 1 februari 1953 herstelbaar waren beschadigd, zijn thans, op een gering aantal na, her steld. Zij, die tot dusverre verzuimden hun beschadigd pand te doen herstel len zullen nog' tot 1 januari 1957 aanspraak kunnen maken op een bijdrage van rykswege in de herstelkostcn. Gaan zij na deze datum over tot herstel, dan verliezen zy die aanspraken. De herbouw van de ongeveer 2000 verwoeste woningen verloopt niet zo vlot. Tot nu toe is nagenoeg de helft van het aantal vernielde woningen her bouwd of in aanbouw. Van rond 100 woningen is bekend, dat de eigenaren ze niet zullen vervangen, omdat zy ontheffing van bestedingsplicht hebben gevraagd en verkregen. Dit betekent, dat van bijna de helft der verwoeste woningen nog niet bekend is of zy ooit zullen worden herbouwd. nieuw is beschikbaar gekomen. De ge meentebesturen hebben op zeer voort varende wijze voorzien in de behoefte aan woonruimte van vele eigenaren van vernielde woningen door het in voldoende mate beschikbaar stellen van woningwetwoningen. Ook de ge schenkwoningen hebben een belang rijke bijdrage in de vervanging van verloren gegane woonruimte geleverd, terwijl verscheidene geëvacueerde eigenaren, van verloren gegane wonin gen elders naar genoegen zijn gehuis vest. De eigenaren van de verwoeste wo ningen van wie nog niet bekend is, of zij die woningen zulen vervangen, zul len thans echter spoedig tot een be sluit moeten komen. Indien zy uiter lijk 1 januari 1957 nog geen aanvang hebben gemaakt met de vervanging van hun verwoeste panden, zullen zy in het algemeen slechts aanspraak kunnen maken op een vergoeding van het rijk ten bedrage van de verkoop waarde dezer onroerende goederen vlak vóór de ramp, verminderd met de verkoopwaarde der restanten. Een tegemoetkoming van het ryk kunnen zij by eventuele latere her bouw niet meer venvachten, tenzij in bijzondere gevallen. Hierdoor zou hun een belangrijke en bij de huidige prij zen onmisbare steun kunnen ontgaan. Bijdrage herstelkosten vervalt 1 januari 1957. Het minder vlotte verloop van deze herbouw heeft echter niet tot gevolg gehad, dat de verloren gegane woon ruimte in het rampgebied niet op- Man sloeg met houweel op hoogspanningskabel. Tijdens werkzaamheden op het ter rein van de A.C.Z. te Sluiskil sloeg de 60-jarige fabrieksarbeider J. S. uit Sluiskil met een houweel op een hoogspanningskabel. Er ontstond een flinke steekvlam, maar wonder boven wonder liep S. slechts brandwonden aan een arm op. Doka De Koning-Vermeulen te Graauw overleden Zeelands oudste inwoonster Zeelands oudste inwoonster, me vrouw J. de Koning-Vermeulen in haar eigen omgeving beter bekend als Doka Vermeulen is in de nacht van donderdag op vrijdag om vier uur in de leeftijd van 1Ö4 jaar en bijna zes maanden in haar woning te GraauwLangendam overleden. Tot haar dood toe was Doka altijd goed gezond en zeer kras voor haar lioge leeftijd. Vanaf haar honderdste verjaardag op 29 januari 1952 hebben de inwo ners van Graauw intens meegeleefd met het wel en wee van „hun Doka", zoals zij mevrouw De Koning noem den. Wanneer het weer goed was, maakte zij nog altijd een dagelijks wandelingetje door het dorp. Vooral de schoolkinderen zullen het schriele, maar krasse figuurtje missen, want altijd had Doka Vermeulen een vrien delijk woord of een glimlach over voor haar jeugdige vrienden en vrien dinnen. Sedert de laatste jarer, woonde me vrouw De Koning in bij haar jongste dochter aan de Achtereindstraat op de plaats, waar eens het huis stond, waarin zij op 29 januari 1852 het le venslicht aanschouwde. Doka heeft al tijd een intense belangstelling gehad voor hetgeen er rond haar heen ge schiedde; bovendien was zij steeds goedlachs en bijna nooit humeurig. Haar 104e verjaardag nog vierde zij kalm, maar uitermate opgewekt met haar bijna tachtig familieleden mee. Reeds v.a. zaterdag en zijn er belangrijke koopjes te halen bij STJACOB55TRAAT 23 VLISSINGEN VANDAAG. Middelburg Electro: „De helden zijn vermoeid", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De onderwereld van Montmartre", (18 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie rëprodukties van en boekwerken over Rembrandt, 10—12.30, 13.30—17 uur; Kunstmuseum: Opening expositie Zeeuwse Kuns tenaars Kring, 15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: „De lult droeg een rokje", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ontspoorde vrouwen", (18 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „08—15", vervolg, (18 jr.), 19 en 21 uur; tuin Schuttershof: open luchtspel, 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: „Sjors van de re bellenclub", (a.l.), 15.30 uur als vandaag, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag, 14.30 en 20 uur; Molenwa ter: als vandaag, 9—23 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag, 15, 19 en 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2