PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAHT Hongaren overweldigen piloten van vliegtuig tijdens vlucht Gezondheidstoestand schooljeugd verbeterde in O.-Zuid Beveland Er komt schot in de Kabinetsformatie BILT RUSSEN STELLEN EUROPESE „ATOOMCONFERENTIE" VOOR DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 165 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adrei Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef, 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 20. STUURKNUPPEL OVERGENOMEN Geheim agent neergeslagen Op het Amerikaanse vliegveld nabij het Beierse plaatsje Manching (ongeveer 65 Ion ten noorden van München) is vrydagavond om zes uur een tvveemotorig Hongaars passagierstoestel neergestreken. De piloot voerde een gebrekkige landing uit als gevolg van het feit dat een der passagiers een pistool in zjjn rug drukte. In het toestel heerste een onbeschrijfelijke chaos na een kort gevecht tussen acht pro- westerse Hongaarse studenten en twee veiligheidsofficieren en vijf passagiers. De acht Hongaren, onder wie twee vrouwen, hadden reeds lang het plan naar het westen te vluchten. Zij begrepen dat de grenzen te streng worden bewaakt om met succes naar het westen te komen en daarom besloten zij, het per vliegtuig te proberen. Zij gingen vrijdag middag aan boord van een Hongaars lijntoestel. Een van de studenten vertelde het volgende: Ongeveer tien minu ten na een tussenlanding in Gyor, toen we dicht bij de grens waren, trok de leider van onze groep een oud pistool en sloeg er de man die naast hem zat mee op het hoofd. Dat was het teken voor de rest van ons om de onder onze kleding verborgen ijzeren staven te voor schijn te halen en te trachten de andere passagiers te overmeeste ren. We hebben verschrikkelijk ge- Prestatie In de kringen van de hogere ambte naren wordt gepleit voor een be tere bezoldiging van deze functio narissen. Zij zouden een extra-verho ging willen, waarin de middelbare en lagere ambtenaren niet zouden delen. Het schijnt, dat bepaalde (oud ^minis ters niet afwijzend staan tegenover deze verlangens, ook al .omdat er uit de hogere regionen nogal wat ambte naren overgingen naar het particu liere bedrijfsleven, dat betere beta ling. bood. Deze week keerde „Het Vrije Volk" zich in een hoofdartikel tegen de extra-verhogingsplannen. Men wees er op, dat er in lagere ambtelijke sferen tekorten aan werkers bestaan. Wanneer men tramconducteurs uit Italië moet halen, zou dat een argu ment kunnen zijn voor betere beta ling van de al te schaarse tramconduc teurs in Nederland. Wil men salarisverhoging geven om mensen vast te houden of aan te trek ken dan geldt dat dus evenzeer voor de lagere als voor de hoger gesalari eerd en en daarmee verliezen de ver langens va>n de hogere ambtenaren hun steekhoudendheid. Er is echter nog een belangrijk punt, waarop in het bovengeci teerde blad niet de aandacht werd gevestigd. Moet men, omdat bepaalde hogere ambtenaren overgaan naar het parti culiere bedrijfsleven aan de overigen die niet door het bedrijfsleven wer den uitgenodigd een salarisverho ging geven? Deze vraag kan moeilijk bevestigend beantwoord worden. Te meer niet, omdat het volstrekt niet zó is, dat er geen massa-exodus naar het bedrijfsleven zou zijn. Het gaat alleen om het overgaan van speciaal- geselecteerde mensen en zeker niet om gehele groepen. Wanneer de overheid dan toch iets zou willen doen om haar ambtenaren meer bevredigend te belonen, zou ze inplaats van een algemene loonsverhoging aan de ho gere ambtenaren, heel wat beter een zekere verfrissing kunnen brengen in het bezol'digings- en promotiestelsel. Bij de bezoldiging zou men dan moeten denken aan het invoeren van prestatie-beloningen en bij het promo tiestelsel aan een verzachting van de dienst jaren-tyrannie. Kort geleden werd via de radio een propaganda-bijeenkomst uitgezonden, die ergens door de marine was ge- organiseerd om jongelui van middel bare scholen te interesseren voor de officiersopleiding. In die bijeenkomst werd gevraagd of de promotie geschiedde naar pres tatie. Het antwoord was heel diplo matiek. Het kwam daarop neer, dat er een promotiestelsel was, waarbij dientsjaren een belangrijke rol speel den. Maar in feite was dat ant\yoord met juist. Hel had moeten luiden, dat men prestaties wel weet te waarderen en dat men ook aan deze waardering uiting geeft, maar dat voor de pro motie het aantal dienstjaren doorslag gevend is. Zo'n dienstjaren-stelsel leidt er on vermijdelijk toe, dat een aantal func tionarissen, die menen wat meer in hun mars te hebben, er op een be paald ogenblik de brui aan geeft en overgaat naar het particuliere be drijfsleven. Zelfs door een salarisver- betering zijn dezè mensen niet of nau welijks terug te houden, want ze wensen loon en promotie naar presta tie en aan die wens wordt in over- heidsdiensi te weinig voldaan. Dat is een tekort in het ambtelijke honoreringsstelsel. He-- iekoit is ei altijd geweest maar in leze tijd van personeelsgebrek valt hei des ie scher per op en daarom zal men er thans eerder geneigd zijn tot wegnemen van deze fout dan in het verleden. vochten. We wisten dat er iemand van de geheime politie aan boord was, maar wie het was wisten we niet. Daarom moesten we iedereen neerslaan. Toen we de passagiers in bedwang hadden, forceerde onze leider de deur naar de bestuurscabine. Daar waren de gezagvoerder, de tweede piloot, een marconist, een mecanicien en een man die later bleek de geheime poli tieman te zijn. Deze laatste trok een klein pistool, maar onze leider stel de hem met een ijzeren staaf buiten gevecht. We namen hem het pistool af, waarmee we de rest van de be manning dwongen naar de passagiers- afdeling te gaan. Onze leider loste een schot in de lucht en iedereen stak zijn handen omhoog. Onze leider nam de besturing over. We vlogen rondom Wenen, de Donau over en in de richting van Duitsland. We wisten niet waar we waren, want we hadden geen kaart, maar we za gen een vliegveld en hoopten dat we boven West-Duitsland waren. Volgens de Duitse politie hebben de acht studenten asiel gevraagd en willen de overigen naar hun land te rugkeren. De gewonden werden naar het zie kenhuis gebracht. Samenzwering tegen Westduitse regering. Het Westduitse opperste gerechts hof heeft drie leden f.er West duitse communistische partij tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens „belediging der Westduit se regering en het voorbereiden van een hoogverraderlijke onderne ming". De 42-jarige Friedrich Rische kreeg drie jaar en zes maanden, de 49-ja- rige Josef Ledwohn eveneens drie jaar en zes maanden en de 42-jarige Richard Scheringer twee jaar gevan genisstraf. Amerikaans militair vliegtuig verongelukt. Een militair transportvliegtuig van de United States Airforce is vrijdag avond kort na de start verongelukt. Het toestel, met 66 personen aan boord, nJ. 56 soldaten en 10 beman ningsleden. was opgestegen van de basis McGuire met bestemming En geland, zo wordt gemeld uit Wrights- town, New Jersey (Verenigde Staten) Er zijn 13 doden te betreuren. FELLE KRITIEK OP EURATOM Amerikanen willen proeven met atoombommen beperken De Sowiet-Unie heeft een Euro pese conferentie over de instelling van een regionale organisatie voor vreedzaam gebruik van atoom energie voorgesteld. Deze organi satie zou op intergouvernementele basis moeten worden opgericht, met deelneming van alle Europese landen die dat wensen van de Verenigde Staten. De Russische nota is overhan digd aan de Verenigde Staten, Frankrijk, en een niet bekend aan tal ambassades van Europese lan den, onder andere Oostenrijk en Zwitserland. De conferentie zou een onderzoek moeten instellen naar de bevoegdhe den en de taken van de nieuwe orga nisatie en haar betrekkingen met be staande nationale en internationale Europese organisaties voor vreed zaam gebruik van kernenergie. De ontwikkeling van de pan-Europese samenwerking zou tweezijdige ak koorden inzake vreedzaam gebruik van kernenergie niet uitsluiten. De Sowjet-verklaring levert felle kritiek op „Euratom", omdat het een „geslo ten groepering" en een „bovennatio nale organisatie" is die volgens de Russen na.a.r activiteit ondergeschikt zal maken aan militaire en strategi- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zomers weekeinde. (Van onze weerkundige medewerker) Na het sombere en veel te koele juli-weer zijn wij vrijdag al een flinke stap nader bij een periode van warm zomerweer gekomen. Met de naar het noordoosten gedraaide wind, stroomde in de loop van de dag veel warmere lucht uit Duitsland ons land binnen. In Zeeland kwam de temperatuur nog niet veel hoger dan 18 a 19 graden C, maar in het oos ten van ons land meldde Twen te al 26 graden C. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk nog vrij hoog, ter- wijl zich boven Frankrijk een gebied met onweersstoringen handhaaft. Tijdens het week- einde blijft met de noordooste rs ljjke wind warme lucht naar H ons land stromen, waarin ook in Zeeland de temperatuur tot flink boven de 20 graden C stijgt. De kans op enkele re- gen- of onweersbuien blijft in 'verband met de aanwezigheid ji van de onweersstoring boven Frankrijk, die zich langzaam nog iets naar het noorden ver plaatst, vrij groot. Afgezien hiervan zijn de vooruitzichten gunstig te noemen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll sche doelen van blokken waarvan haar leden lid zijn. Ambassadeur James J. Wadsworth van de Verenigde Staten heeft giste ren in de commissie voor de ontwa pening van de Verenigde Naties ver klaard, dat zijn land bereid is, in te stemmen met een beperking van proeven met kernwapens, indien door alle landen overeenstemming zou kunnen worden bereikt inzake een program van waarborgen, dat ook andere mogendheden hun proeven met kernwapens zouden beperken. Japan en de V.S. zijn overeen gekomen wetenschappelijke gege vens over de gevolgen van dè hui dige serie Amerikaanse atoom- proeven in de Stille Oceaan uit te wisselen. Er zullen ook monsters van water, plankton en vis, die uit het gebied worden bijeenge bracht, worden uitgewisseld. Straaljager stort in het IJsselmeer Piloot vermist. Een straaljager van de Konink lijke Luchtmacht, die gisteren van het vliegveld Soesterberg was op gestegen, is neergestort in het IJselmeer, ongeveer tien kilometer ten noordwesten van Lelystad. De bestuurder had even voor het on geluk nog per radio meegedeeld, dat hij geen brandstof meer had en het toestel zou verlaten. Men heeft van hem nog geen spoor gevonden. Het wrak van de straaljager is ge vonden door de reddingboot uit Lem mer. Een helikopter van de Konink lijke Luchtmacht .bestuurd door ma joor Sipkes, heeft op enige afstand van het wrak een parachute waarge nomen. De reddingboot is op aanwij zing van de helikopterbestuurder naar de parachute gevaren en heeft deze aan boord genomen. Het val scherm was slechts gedeeltelijk ont plooid. Het is in Lelystad aan land gebracht. De Koninklijke Luchtmacht heeft de bestuurder van de veronge lukte straaljager, sergeant-vlieger S. uit Groningen, 21 jaar en ongehuwd, als vermist opgegeven. De straaljager maakte deel uit van een formatie van twee. De toestellen kregen brandstofgebrek. De ene is in het IJselmeer gestort, de tweede heeft net op het nippertje kunnen landen op de vliegbasis Leeuwarden. Groot is de ellende op het Griekse eilandje Santorini in de Er/éische Zee, waar een aardbeving 53 slachtoffers maakte en de helft van de gebouwen vernielde, zo groot, dat de populaire Griekse koningin Frederika in tranen uitbarstte toen zij met koning Paul over de ruines van de vernielde wo ningen dwaalde. Programbespreking geëindigd (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur dr. Drees heeft vrijdagmorgen opnieuw met de fractievoorzitters, de heren Burger (p.v.d.a.), Romme (k.v.p.), Zylstra (a.r.), Oud (v.v.d.) en Tilanus (c.h.) geconfereerd. Het was de derde bijeenkomst sinds woensdag. Die van vrijdagmorgen duurde van kwart over tien tot kwart over één. In totaal heeft men tien uur over de programpunten van dr. Drees met uitzondering van de huren en de defensiekwestie beraad slaagd. Hiermede zijn de besprekingen over het program geëindigd. Er hebben zich wel meningsverschillen voorgedaan, doch de formateur is niet op on oplosbare moeilijkheden gestuit. Maandagmorgen om half tien ko men de heren Burger, Romme, Zyl stra, Oud en Tilanus opnieuw met de formateur in diens departement op Plein 1813 in Den Haag bijeen, om hem hun antwoord te brengen en daaraan eventueel nog een nadere be spreking te verbinden. Daarmede zal dan de eerste fase van de kabinetsformatie afgesloten zijn. We nemen hierbij aan, dat tijdens de in het vooruitzicht gestelde bespre king van dr. Drees met de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, over eenstemming over de hoogte der de fensieuitgaven wordt bereikt en dat de fracties zich zullen verenigen, met de formule, die belde heren daarover zullen opstellen. Het tweede deel van de formatie: de departementale indeling, de verdeling van de ministerzetels over de partijen en het zoeken van de personen voor de ministerfuncties kan nog genoeg moeilijkheden opleveren. Er bestaat gegronde verwachting, dat dr. Drees spoedig met dit deel van zijn opdracht beginnen zal en dat hij ook dit tot een goed einde zal brengen. Jaarlijks komen er in de wereld rond vijf miljard boeken van de persen, het geen neerkomt op twee boeken per hoofd van de wereldbevolking. Het merendeel van deze boeken Is bestemd voor scholen en bibliotheken. Er komen jaarlijks 250.000 titels bij. SCHOOLART SEN DIENST IN 19SS Mooi zomerweer en zwemsport waren van groot belang De gezondheidstoestand van de schooljeugd in oostelyk Zuid-Beveland Is In 1955 verder vooruitgegaan. By ruim zes en twintig procent van de leer lingen werden tjjdens het schoolartsenonderzoek geen afwijkingen gevonden en bij de lagere schoolleerlingen was dit bjjna negen en twintig procent. In vorige jaren waren deze percentages lager (gemiddeld vjjftien en twintig procent). De schoolarts, dokter A. Loojjen, maakt daarom in zyn jaarverslag de opmerking, dat de veronderstelling, dat met de nog dagelijks verbeteren de levens-(woon!) omstandigheden ook de gezondheidstoestand vooruitgaat, niet te bout is. De gunstige invloed van de mooie zomer was bij het najaarsonderzoek ook goed merkbaar. Temeer omdat de zwemsport op het platteland steeds populairder wordt. Zes en tachtig pro cent van de onderzochte kinderen had den een voldoende goede algemene li chamelijke toestand (1954: 81 voldoende matig twaalf procent (1954: 15 terwijl de onvoldoenden zaakten tot twee procent (4 De werkzaamheden van de school- artsendienst hebben in 1955 een vlot verloop gehad. De laatste tijd wordt vaker de klacht geuit, dat de lagere- school-kïnderen niet ieder jaar onder zocht kunnen worden. Misschien dat in de naaste toekomst aan dit bezwaar kan worden tegemoetgekomen, nu reeds in enige provincies het streefge tal van het aantal onder toezicht staande leerlingen per schoolarts op 5000 is gesteld, een getal, dat in dit district ruim het dubbele telt. Bij een enquête naar het melk gebruik bleek, dat van de 520 ge vraagde kinderen (307 eerste klas, 213 tweede klas) er 253 minder dan een halve liter melk gebruikten, terwjjl zy naar verhouding van lengte en leeftijd te mager waren. Schoolmelkvoedlng Is daarom van belang. Alleen in Wemeldinge is men er in september 1955 mee ge start. De controle op de schoolhygiëne be licht ieder jaar dezelfde gebreken, zo merkt de schoolarts verder op. Zo o.a. het ontbreken van wasgelegenheden bij de toiletten. Een grote verbetering belooft de zeer geleidelijke over gang van schoolbanken naar stoelen te worden, waardoor men verlost wordt van de verkeerde distanties en verkeerde grootte van banken. Een moeilijk psychologisch punt blijkt het ruime daglicht op de nieuwe scholen met soms grote ramen. Vaak worden de gordijnen voor de zuidelijke ven sters, zelfs bij bedekte lucht, door de onderwijzer angstvallig dichtgehou den. Tot nu toe kende men alleen de ventilatievrees, nu is het afsluiten van de ramen tegen het zonlicht ur gent geworden. Glinsteren van de zon op het bord of op het werk der leerlin gen is oorzaak, dat menig oudere on derwijzer terugverlangt naar zijn vroegere school met westelijke of noordelijke ramen, met gezellig sche merlicht. Weinig nieuwbouw De nieuwbouw en restauratie van scholen hadden ook in 1955 hun voort gang, maar er kwam in dit jaar wei nig gereed- De oogst wordt pas In 1956 of later ingehaald. Wijzende op deze restauratie en modernisering van de openbare school te Kapelle, zegt de schoolarts deze restauratie in zoverre te betreuren, dat zo'n school net niet aan alle eisen kan voldoen. Daardoor zal z.i. over een betrekkelijk kort aan tal jaren toch vernieuwd moeten wor den, zodat het de vraag is of de zuinig heid de wysheid niet bedriegt. Voor 1956 staat de bouw van 9 nieu we scholen en 1 goede restauratie op het programma. Voor 1957-1958 zijn er plannen voor de bouw van 18 nieu we scholen en 1 restauratie. Het zal een wonder zyn, wanneer deze scholen onder de bestaande bouwrem vóór 1959 gereed komen. Daarna resteren er nog ongeveer 18 verouderde scholen in dit district, die voor vernieuwing in aanmerking komen, maar waarvoor nog geen plannen bestaan. Van de 10.279 onder het toezicht vallende leerlingen, werden er in 1955 totaal 4477 onderzocht, terwijl het ge deeltelijk onderzoek nog 828 leerlin gen telde. (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE OVER DRIE SOORTEN REIZIGERS Hij reisde zijn weg met blijdschap. Handel. 9 39. Waar je in deze maanden ook komt, vormt (naast liet weer natuurlijk, dat in dezen de allereerste plaats blijft bekleden) de vakantie en de vakantiereis een gerede aanleiding tot een gesprek. Bijna iedereen krijgt of neemt vrije dagen en zoekt een antwoord op de vraag waarheen hij nu eens zal gaan. In vele gevallen is men al maanden lang daarmee be- zig. Die voorpret is een speciaal ge noegen op zich zelf. Ik héb mij wél eens laten vertellen dat er mensen zijn, die onmiddellijk na een vol brachte vakantiereis al weer bezig zijn met de voorpret van de volgen de. Zij leven om van dat reizen zo veel mogelijk te genieten. Zoals in de vorige eeuw er de leus opkvmm: de kunst om de kunst, zo leven deze mensen bij de leus: het reizen om het reizen. Dat is het genot van de toe rist. Het woord toerist komt in de Bij bel niet voor. Die industrie was toen nog niet uitgedacht. Toch komen we in de Bijbel wel met reizen in aan raking. In 16S5 heeft, mr.- Hendrik Buntingh een nogal lijvig boek uit gegeven dat hij de titel gaf: Het Reysboek der Heyligher Schrift. Daarin zijn precies uitgerekend de lengte in mijlen en een beschrijving van de plaatsen enz. van alle reizen waarvan ons in de Bijbel verteld wordtbijv. de reis van Abraham uit ür der Chaldeën naar Kanuan. Dit zijn geen reizen om te - reizen. Ze hebben een bepaald doel. Het is niet de bedoeling om daarvan te ge nieten. En al komen we in Genesis 37 25 zelfs „een reisgezelschap" te gen, dat is toch wat anders dan wy er nu onder verstaan. Zij ontpoppen zich als kooplieden. Als slaaf zullen ze Jozef meenemen. Daar is wat aan te verdienen. Dit brengt ons op de tweede soort reizigers die je overal op de wegen tegenkomt. Zij hebben wel een be paald doel. Hun reizen is niet om te genieten, maar het is een harde noodzaak om te verdienen, zoveel mo gelijk liefst. Zoals de toeristen te herkennen zijn aan hun camera en zonnebril, zo zijn de emblemen van deze tweede soort reizigers de volks wagen en de brede aktentas. Zij zijn voortdurend op reis en ruiken waar wat te verdienen valt. Nii komen we in de Bijbel in aan raking met nog een derde soort rei ziger; geen toerist, hoewél 7iy er toch ioei op uit trekt om wat ie ge nieten-, geen handelsreiziger, hoewél hij zich weer wel wat wil verwerven. Het doel van zijn reis is toch een andere. In de Bijbel komen we in aanraking met de pelgrim; de man die er op uit trekt en soms lange verre, kostbare reizen maakt, alleen om te ontdekken waar ergens de he mel aan de aarde raakt. Zo is de kamerling van Candacê de koningin van Ethiopië een pel grim geweest toen hij naar Jeruza lem ging. Aan deze pelgrimstocht heeft hij zoveel genoegen beleefd, dat hij heel zijn verdere weg met blijdschap kon vervolgen. En ivaar- omf Hij had iets van de Heilige Schrift verstaan, het reisboek voor onze pelgrimage door dit leven bij uitnemendheid. En hij had daaruit geleerd hoe Christus Jezus altijd by ons wil zijn, ook in alle nood en dood; onze reisgenoot try uitnemend heid. Zo kan een mens zijn pelgrims tocht met blijdschap voortzetten. H. VRIJ WARM. Perioden met zonneschijn, maar plaatselijk ook een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige, aan de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. ZON EN MAAN 15 juli Zon op 4.40 onder 20.55 Maan op 14.21 onder 23.52 16 juli Zon op 4.41 onder 20.54 Maan op 15.31 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1