Deze maand wordt begonnen met de afsluiting van het Haringvliet Scaldis-expositie in drie steden De Zendingsarbeid uitgaande van de Ned. Herv. Kerk in 1955 KLANKBORD VERWACHT GRACE EEN BABY RESERVEPERSONEEL BIJ DE MARINE EN LANDMACHT ZATERDAG 14 JULI 1950 PROVIJT OIALB SSBBUW8E COURANT 8 MACHTIG WERK VERGT TWAALF JAAR Uitstel van zeer grote en urgente tverken niet langer verantwoord Het Delta-plan wordt werkelijkheid. Nog deze maand begint men met de werkzaamheden voor de eerste kilometers lange dijk, die het Haringvliet ïal afsluiten. Allereerst zullen de zinkstukken gelegd worden als voorbereiding van het bouwen van de uitwateringssluizen in de dam, waarmee deze machtige zeearm wordt afgesloten. In de overtuiging, dat uitstel van deze zeer grote en urgente wer ken niet langer verantwoord zou zijn, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, na overleg met de vaste commissie uit de Tweede Ka mer, de opdracht gegeven te beginnen. De bezinking met zinkstukken wordt op die plaats van de bodem aangebracht, waar straks als on derdeel van de machtige dam de ringdijk voor de bouwput van de uitwateringssluizen zal worden aangelegd. Het aanbrengen van deze zink stukken op de bodem van het Ha ringvliet, die uit zand bestaat, is nodig om uitschuring van de bo dem zoveel mogelijk te voorkomen. Indien men overgaat tot de aanleg van de bouwput zal namelijk het doorstromingsprofiel van het Ha ringvliet worden vernauwd, waar door grotere stroomsnelheden zul len optreden. Door deze grotere stroomsnelheden zouden, indien daartegen geen voorzieningen wer den getroffen, belangrijke hoeveel heden zand kunnen worden meege voerd, waardoor de stabiliteit van de ringdijk in gevaar zou kunnen komen. Het eerste zinkwerk, waarmee dus nu wordt begonnen, zal in 1957 nog aanzienlijk moeten worden uitge breid. Het totale werk van de afsluiting van het Haringvliet, dat ongeveer twaalf jaar zal duren, omvat de bouw van een complex uitwateringssluizen (een enorm kunstwerk van ongeveer 1 km lengte), een seheepvaartsluis en het eigenlijke dijklïchaam. De dam door het Haringvliet is geprojecteerd, uitgaande van een punt ten westen van Hellevoetsluis, loodrecht op de kust van Voorne, aansluitend op een uitloper van de natuurlijke kustverdediging, de dui nen, oostelijk van het Kwakjeswater, welk natuurreservaat aan de kust van Rockanje gelukkig kon worden ontzien. De dam sluit dan het diepste ge deelte van het Haringvliet af, het rak van Scheelhoek, om daarna enigszins in zuidoostelijke richting haaks op de stroomrichting van het Haringvliet af te buigen en aansluiting te geven op de uitwateringssluizen, een aan- Poging tot doodslag in woning van burgemeester Drie jaar geëist tegen jeugdige Bergenaar Óp 23 oktober 1955 was hij het huis van de burgemeester van Bergen op Zoom binnengedrongen, omdat hij te diep in het glaasje had gekeken en niet naar huis durfde. In een 'bu reau in een der benedenvertrekken vond hij een zakmes, waarmee hij, in een slaapkamer op de eerste ver dieping, zonder te weten wat hij pre cies deed een poging tot doodslag pleegde, waarvan mej. A. W., die in het huis van de burgemeester logeer de, het slachtoffer zou zijn gewor den wanneer de wonden die hij haar toebracht van ernstige aard waren geweest. Mej. W. werd echter slechts licht gewond. Kort na de aanslag had hij aan mej. W. een excuusbriefje ge richt van het Huis van Bewaring te Breda uit. Donderdag stond deze dronkenman. de jeugdige D. van den N. uit Ber gen op Zoom terecht voor de Bredase rechtbank. Hij verklaarde, dat het alleen zijn bedoeling was geweest, kasten open te breken met het mes. Toen hij mejuffrouw W. aantrof, had hij haar „buiten gevecht willen stellen". Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat hij sterk vermin derd toerekeningsvatbaar moest wor den geacht. De officier van justitie, mr. Bauwens, eiste tegen hem wegens poging tot doodslag drie jaar gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. Hennekam, bepleitte een lagere straf. ELEKTRONISCH REFREIN. Er is in de Verenigde Staten een elektronisch brein geconstrueerd, dat in staat is, om per uur duizend zogenaamde po pulaire liedjes te componeren. Men zegt dat er nu pogingen worden ge daan om een ander stel elektronische hersenen te maken dat. in staat is om ernaar te luisteren. WELVOORZIEN De politie van Ne wark (New-Yersey) arresteerde een meisje van twee en twintig lente's dat m de buurt van een kapotte winkel ruit stond met e-n hond onder haar arm. Tevens droeg ze twee jurken, twee paar schoenen, een schroeven draaier en een hamer. OPLOOP. De heer John Whittaker ar riveerde gistermorgen in Londen met een mand, waarin een duizendtal ho ningbijen huisden. Hij parkeerde zijn auto en ging boodschappen doen, maar ondertussen kwamen de bijen uit de mand. Een oploop ontstond en men was gefascineerd toen Whittaker by terugkeer rustig in de auto stapte en wegreed terwijl de bijen om hem heen zwermden. eengesloten^ïunstwerk met 16 ope ningen, elk 60 m breed. Dê dam zet zich daarna in dezelfde richting voort, wordt plaatselijk ver breed door de aanleg van 2 werkter reinen ter weerszijden en wordt ver volgens onderbroken door een seheep vaartsluis met bijbehorende voorha vens. Daarna buigt de dam met een ruime bocht in de westelijke richting af en bereikt de oever van het eiland Goeree tussen de havens van Goeree en Stellendam, westelijk van de plaat van Scheelhoek. De afsluitdam is zo ver mogelijk westelijk van Hellevoetsluis gepro jecteerd, opdat een zo groot moge lijke lengte van de bestaande water keringen, binnen de afsluiting zal vallen. Voorts is het gewenst het Voorns kanaal binnen ae afsluitdam te houden, mede ter bestrijding van het zoutwaterbezwaar op het eiland Voorne en Putten, dat door dit Voorns kanaal wordt doorsneden. Visser s havens Het tracé van de dijk wordt zoda nig, dlafc de haven van Stellendam hierbinnen komt te liggen. Overwo gen wordt nu de dicht bij de Goe- reese oever liggende voorhavens van de seheepvaartsluis zo ruim aan te leggen, dat ze tevens als vissersha vens voor Stellendam en zo nodig ook voor Goeree dienst kunnen doen. Als eerste voorbereidende werk, werd reeds in de jaren 1955 en 1956 een werlthaven aangelegd, onmiddel lijk ten westen van het stadje Helle voetsluis. Deze haven is 370 m lang en 200 m breed. Grootscheepse tentoonstelling in Gent (Van een speciale verslaggever.) „DE SCHELDE IS EEN stroom, waarop we fier zijn, ziet ge!" Met nadruk en by herhaling werd ons dat verzekerd deze week in Gent, toen we daar met enkele Belgische vrienden bijeen waren. En onder zoekend keek men ons aan: was het niet waar soms?? Haastig heb ben we van ja geknikt, want het ging tenslotte om een rivier, die ook nog wat met Zeeland heeft te maken. Maar in Gent wordt in de ze dagen over de Schelde uitslui tend maar als een Belgische aan gelegenheid gesproken, trouwens niet alleen in Gent, maar ook in Doornik en Antwerpen. In deze drie steden namelijk wordt een grootscheepse expositie gehouden, waaruit de verbondenheid van de Belgische Scheldeprovïncies op ve lerlei gebied zal blijken. Deze drie grote „Scaldis"-tentoonstelIingen beogen de eenheid van leven en denken langs de Schelde-oevers te demonstreren. Men weet in Gent, hoe men derge lijke exposities moet organiseren: vo rig jaar bijvoorbeeld werd hier een tentoonstelling „Karei V" gehouden, die uitstekend was, zodat de ver wachtingen met betrekking tot het Gentse aandeel in „Scaldis" groot zijn. De klemtoon zal hier op het edelsmeedwerlc liggen, ontstaan in de Oostvlaamse ateliers, die een tijdlang wereldberoemd zijn geweest. Voorts wordt er aandacht geschonken aan tapijtkunst, architectuur en beeld houwkunst. En bovendien wordt er geput uit de schatkamers, die in Gent talrijk zijn: de archieven met de kostbare handschriften. Manuscripten en zegels zullen een duidelijk beeld geven van de evolutie, die Gent heeft doorge maakt „toen het niet alleen een brucht van Vlaanderen was, maar ook een tehuis voor kunstenaars", zoals ons dr. M. Grypdonck zei, de provinciaal adviseur van de pro vincie Oost-Vlaanderen. Dit alles.- zal worden bijeengebracht in de oude St. Pietersabdij, een prachtig voorbeeld van de befaamde Schel- de-gothiek. Men houdt zich bii deze tentoon stelling echter niet alleen bezig met het verleden, doch ook de moderne kunst zal vertegenwoordigd zijn, na melijk in het Museum voor Schone Kunsten. Oost-Vlaanderen heeft im- Israëlische vredesmissie in een notedop H De achtjarige Deborah Rabino- witz, een joods meisje in New York, heeft onlangs aan presi- dent Nasser van Egypte twee dollar gezonden om kleren te kopen voor arme Arabische kinderen die zij in een televisie- uitzending had gezien. In een p begeleidend briefje vroeg zij de M Egyptische president, alsublieft n geèn oorlog met Israël te ma- p ken" omdat kinderen zoveel p van oorlog te lijden hebben. Deze week heeft Deborah antwoord gekregen. President Nasser schreef haar persoon- p lijk. Hij bedankte voor het geld ën loofde haar nobele gevoe- p lens. Hij gaf haar de vei'zeke- ring dat Egypte vrede wenst p en dat het ge'en agressieve plan- nen koestert. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mers met betrekking tot de beelden de kunst een glansperiode gekend sinds 1900: men kent de Dender- mondse school, voorts de Latemse groep, die beroemd is tot in heel Europa, en na de oorlog zijn op nieuw opmerkelijke figuren aan te wijzen onder de kunstenaars, die in en rond Gent wonen. Er wordt nu gestreefd om een kort overzicht te geven van de Oost vlaamse kunst sinds 1900: hét im- Sressionisme met Claus en Buysse, e Dendermondse school met Cour- tens en Baertsoen, de Latem-groep, de expressionisten, grafici als Minne, Masereel en Cantré. BELANGRIJK RESULTAAT. Tenslotte wordt in Gent aan de vak historici ter gelegenheid van deze tentoonstelling een belangrijk resul taat aangeboden van vele jaren stu die, namelijk door prof. dr. De Smidt, wiens werk over de St. Baafsabdij te Gent dezer dagen zal verschijnen. De organisatoren van de tentoonstelüng hebben aanleiding gevonden om op grond van de belangrijke vondsten van deze geleerde een prachtige ma quette te laten bouwen van de oude Romaanse kerk, die op de plaats van de St. Baafsabdij heeft gestaan. De bezoekers zullen hierbij stap na stap de opgravingen rond dit merk waardige object kunnen volgen. Deze drie Scaldis-tentoonstellingen zullen elk een eigen karakter hebben. En dat is begrijpelijk: Doornik heeft een uitzonderlijke bloei gekend in liet Romaanse tijdvak, Gent tijdens de Middeleeuwen en Antwerpen ten tijde van de Barok. Vanzelfsprekend zal dit verschil in Karakter tot uiting komen. Maar samen zal aldus in drie Belgische steden op imposante wijze een beeld worden aangeboden van gemeenschappelijke kenmerken en eigenschappen van het leven langs de Schelde-oevers. Bij het zien van deze grote Belgi sche tentoonstellings-actlviteiten kan men een gevoel van bewondering niet onderdrukken, bewondering, maar ook spijt, omdat de vierde Schelde- provincic, namelijk Zeeland, bij dit alles geen rol speelt Zover gaat helaas de Benelux nog niet Maar wie weet, komt het nog wel eens zo ver De lichtstad werd plot seling vereerd en ver rast door een bezoek van de vorst aller Mo- negasken, Prins Rainier III en zijn lieve echt genote Prinses Gracia Patricia, die men elk protocol schendend bij voorkeur Grace blijft noemen. Woensdagochtend kwa men zij hand in hand de trein uitwandelen, die hen naar Parijs had gebracht. Er bestond uiteraard weer 'n even enthousiaste als hinder lijke belangstelling, ove rigens niet van de zij de der politie of van de stedelijke hoogwaardig heidsbekleders, die van niets wisten en dus niet voor een passende ont vangst konden zorgen. De immer actieve ver slaggevers, die wél ge zorgd hadden ter plaat se aanwezig te zijn, hebben het prinselijk paar toen maar „in be scherming" genomen. Zij vuurden een aantal blïtslampen en vragen af. „Verwacht U een blijde gebeurtenis?" werd gevraagd. Grace begreep zo geformu leerd niet wat er be doeld werd. „Of U moe der wordt", iïchtte een journalist zakelijk toe- Grace bloosde, aarzel de, glimlachte en zei toen, nauwelijks ver staanbaar: „Misschien". Uit kennelijk welinge lichte kringen wordt overigens vernomen, dat men met de offi ciële bekendmaking van de gezinsuitbreiding wil wachten tot vlak voor de reis, die het paar in september naar de Verenigde Staten aanvangt. De echtelieden wandel den zonnig kijkend nog wat door het zonnige Bois de Boulogne en gingen wat uit winke len in de drukke Pa- rij se straten. Later zouden zij op vi site gaan bij de moeder van Rainier, die op on geveer 130 kilometer van Parijs een kasteel tje bewoont. Pensioenwet ingediend. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor een pensioenwet voor militairen, behorende tot het per soneel der Koninklijke Marine-Reser ve en het. reserve-personeël der Ko ninklijke Landmacht voor zover deze militairen krachtens een door hen ge sloten verbintenis gedurende een be- aald aantal jaren doorlo :elijke dienst verrichten. De regeling die in deze pensioenwet voor bijzondere groepen van het reser- vepersoneel is voorgesteld, zal gelden voor: a. Officieren en militairen beneden de rang van officier, die krachtens een vrijwillige verbintenis bij de Ko ninklijke Marine-Reserve een door de minister van marine vast te stellen aantal jaren doorlopende werkelijke dienst verrichten. b. Militairen die een verbintenis hebben gesloten volgens het besluit verbintenissen reserve-personeel Mil- va. Militairen die krachtens het K. B. van 9 augustus 1952, nr. 22 zijn be noemd tot reserve-officier bij een der onderafdelingen van de Milva. d. Militairen die een verbintenis hebben gesloten als bedoeld in het be sluit verbintenissen reserve-personeel beneden de rang van tweede luitenant landmacht. Het is voor deze categorieën be langrijk, aldus de memorie van toe lichting op het wetsontwerp, dat wettelijke voorzieningen bestaan, waaraan rechten kunnen worden ontleend in geval van ontslag uit de militaire dienst ter zake van ge breken, dan wel in het belang van de dienst. In het wetsontwerp wordt onder meer bepaald, dat de pensioenaan spraken van de betrokken militairen zullen worden getoetst aan de pensi oenwetten voor de land- en zeemacht 1922, echter alleen dan, wanneer zij een werkelijke dienst in de zin van die wetten van twee jaren in aanmerking kunnen brengen. De mogelijkheid de pensioenwetten van 1922 eerst na een werkelijke dienst van vijf jaren op de betrokken militairen van toepassing te verklaren, is in het wetsontwerp opengelaten. De regeling is meer in het bijzonder van belang voor de vrouwelijke mili tairen en wel met name voor hen, die deel uitmaken van het verplegend per soneel. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van vrijdag avond 19 uur Stockholm, regenbui, Oslo, licht bewolkt, Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, regen, Amsterdam, geheel bewolkt, Luxemburg, zwaar bewolkt, leaux, licht bewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, licht bewolkt, Berlijn, onbewolkt, Frankfort, zwaar bewolkt, München, zwaar bewolkt, 20 gr. 20 gr. 21 gr. 14 gr. 15 gr. 22 gr. 21 gr. 23 gr. 22 gr. 24 gr. 24 gr. 28 gr. 26 gr. 25 gr. STEMMEN UIT DE KERKEN Een verslag dat ons spreekt van zegen op de arbeid Jaarverslagen zijn over het algemeen maar vrij droge lectuur. Ze worden dan ook niet veel gelezen. Deskundigen halen er wat cijfers uit en enkele belangstellenden lezen bepaalde gedeelten wat nauwkeuriger. We moeten bekennen dat ook bij ons jaarverslagen niet tot de gezochte lectuur behoren. Een van de weinige uitzonderingen daarop zijn de verslagen van de zen dingsarbeid. Een ieder heeft zo wel een bepaald gebied waarvoor hij een zwak heeft. „Het is het doel van een jaarverslag rekenschap af te leggen van de bij ons levende gevoelens en gedachten aangaande het zendingswerk, allereerst tegenover de Generale Synode onzer kerk als lastgeefster, maar ook tegenover de kerk als geheel." Daarom wil de Raar van de Zending ge ven „een waarheidsgetrouw uitzicht/ op de gang van 't Evangelie door de wereld en in het bijzonder op dat deel, waarmede onze arbeid verbonden is". Aldus het beslui, van het jaarverslag van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk. Dit verslag spreekt ons van zegen op de arbeid; van kansen voor de Evangelie-prediking in Indonesië, ook onder 't Mohammedaanse deel van de bevolking, „die noch in de Indonesi sche zendingsgeschiedenis, noch el ders in de wereld van de Islam ooit zo groot zijn geweest." Het maakt ons eveneens deelgenoot van de moei- lykhéden en teleurstellingen die in deze wereld vol spanningen ook in het jaar waarover dit verslag gaat, niet gespaard zijn gebleven. „De Ned. Herv. Kerk als geheel wordt daardoor indirect, maar even wezen lijk betrokken in deze spanning. Zij is als direct gevolg van het einde van het koloniale tijdperk, een essentieel deel van het Indonesische, ja van de gehele Aziatische situatie. Zij is de uiting van een volk dat worstelt om de vormgeving van zijn eigen be staan, nu het voor het eerst in de ge schiedenis hiervoor zelf verantwoor delijk is en deze worsteling kan niet in een paar jaar voltooid zijn." Onder studenten De zending met haar arbeid heeft deel aan dee worsteling. Ze zit er midden in. Dat blijkt overal uit dit jaarverslag. Typerend hiervoor is 't geen er vermeld staat in het hoofd stuk over de arbeid onder de Ooster se studenten in Nederland en waar voor een eigen zendingspredikant werkzaam is. Het getal Indonesiërs dat in ons land een opleiding geniet, is sinds 1948 bijna verdubbeld. Het vorige jaar studeerden aan onze uni versiteiten niet minder dan 1750 jonge mensen. Het percentage van hen, die uit het volk zelf voortkomen, is in dit getal toegenomen van 25 tot 55 Het percentage Protestant se Christenen is afgenomen van 40 tot 11 Verder lezen we in dit gedeelte dat de gehele groep die in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland studeert en uit Azië en Afrika afkomstig is, in 1955 geschat moet worden op zeker 30.000 jonge mensen. Wanneer de zending in ons land hieraan aandacht besteed, is dit Het Wereldgebeuren. Kritische dame Op het vliegveld van Londen stond donderdag de veertienjarige Svetliana, die uit Moskou kwam, 'ineens voor een battery filmcamera's. Al gauw had zij genoeg van al dat filmen; kennelijk had zij geen zin om carrière te maken in Hollywood. Zij wilde doorlopen. Maar haar moeder trok haar terug, drukte haar tegen zich aan en liet zich filmen. Ook haar moeder heeft echter geen filmsterren- aspiraties. Haar ambities liggen op het terrein van de politiek en op het ogenblik is zij de hoogstgeplaatste vrouw op de Sowjetladdor. Niet alleen heeft zij zitting in de Opperste Sowjet maar bovendien werd zij op het veel besproken congres van de Russische communistische partij in februari van dit jaar gekozen tot plaatsvervangend lid van net presidium, een positie die nog nooit eerder door een vrouw was bekleed. En bet was als lid van de Russische volksvertegenwoordiging - die men eigenlijk beter een party ver tegenwoordiging kan noemen dat moeder Ekaterina A. Furtsewa haar eerste reis naar de westerse wereld had aanvaard; per vliegtuig naar Londen. Zij verblijft twee weken in Engeland als hoofd van een delegatie, die een bezoek van Britse parlements leden aan de Sowjet-Unie beant woordt. Dat zij met haar dochtertje zo vriendelijk poseerde, was dan ook toe te schrijven aan haar ervaring als politica. Merkwaardigerwijs is Ekaterina Furtsewa niet alleen geschoold in de politiek maar ook in de techniek: aan het Instituut voor Che mische Technologie in Moskou heeft zij met succes scheikunde gestudeerd. Maar die techniek werd in haar geval een hulpmiddel om de politieke idea len met ijver na te streven. Zo vol vuur toonde zij zich voor het commu nisme, dat haar technische kennis werd gebruikt om andere werkers aan te sporen en onder controle te houden. Haar kritiek was vaak niet voor de poes. Als lid van het partij secretariaat in Moskou betoogde zy bijvoorbeeld: „De Kirow Dynamofa- briek blyft ernstig achter En haar woorden misten hun uit werking niet, want zij was een vrouw van gezag op technisch terrein. Dit is een vrouw naar het hart van partijsecretaris Nikita Kroesjt- sjew die ervoor zorgde dat zy zyn opvolgster werd als le secretaris van het Moskouse partijcomité, toen hij zelf naar het Politbureau overging. Vol aandacht had hij toegeluisterd, toen zij in oktober 1952 als een der 111 kandidaten voor het Centrale Comité een toespraak hield op het negentien de partijcongres. Daar nam zij het In stituut voor Natuurkunde op de kor rel: „Hoe kan er sprake zijn van kri tiek of zelfkritiek, wanneer 102 per soneelsleden familie van elkaar zyn of werken onder de supervisie van fa milie?" In oktober 1954 was zij een der reis gezellen van Kroesjtsjew en Boelga- nin op hun staatsbezoek aan de Chine se Volksrepubliek. Het was bij die ge legenheid haar opdracht, een nauw contact te smeden met de vrouwen organisaties van de Chinese commu nistische party, die worden geleid door de weduwe van Sun Yat Sen. Tijdens de meiparade op het Rode Plein in 1955 zag partysecretaris Kroesjtsjew haar zomaar tussen het publiek staan. Ten aanschouwe van de duizenden kykers klom hij de ere tribune af om haar naar boven te ha len. Men heeft de indruk, dat Ekaterina Furtsewa niet alleen bij die ge legenheid onder Kroesjtsjews bescherming stond, maar dat de par tijsecretaris haar ook in de organisa tie „naar boven heeft gehaald". Zij behoort dan ook tot de Kroesjtjew- club. Ook haar man Nicolai P. Firjubin, is niet de eerste de beste. In Tsjecho- Slowakije had hij zich zo goed geweerd als ambassadeur, dat hij in augustus 1955 de delicate opdracht kreeg om als ambassadeur in Belgrado er voor te zorgen, dat er verder werd gewerkt aan de verzoening met Tito, die was begonnen met een knieval van Kroesjtsjew en Boelganin. Ekaterina, die behalve de veertien jarige Svetliana nog een dochter heeft, heeft in het Kremlin een in vloed, die nog niet is gepeild. Haar rapport over het huidige bezoek aan Engeland zal dan ook gretig worden beluisterd. Het is niet waarschijnlijk, dat deze ras-communiste naar Mos kou zal terugkeren vol enthousiasme voor de instellingen van het westen. Maar het kan geen kwaad, wanneer zo'n Russische politica en huisvrouw eens over het IJzeren Gordijn heen- vliegt om hier haar ogen de kost te teven. Misschien dat deze kritische ame tot de conclusie komt, dat er hier toch minder reden tot kritiek is, dan zy altijd had gedacht. een stukje van haar belangrijke taak, al is het dan ook te verwachten dat in de toekomst het aantal Neder lands-sprekenden zal verminderen en daardoor het getal van hen, die onze universiteiten bezoeken in de toe komst zal afnemen. Die arbeid onder de universitair- studerenden noemden wij typerend, want door heel dit jaarverslag heen vinden we overal dezelfde strekking. Er is bijna geen zendingsgebied in Indonesië genoemd of er werd mel ding gemaakt van een predikant, speciaal voor het jeugdwerk onder de leerlingen van de middelbare scholen (in Medan voor de Karo-Bataks en voor de studerende jeugd (op W. Ja va en in andere gebieden). Predikanten Voorts heeft de zendingsarbeid van uit Nederland zich intens bezig ge houden met de opleiding van Indone sische predikanten aan de Theologi sche Hogeschool te Djakarta en de opleidings-centra van andere plaat sen. !n Moeilijkheid blijkt hier te zijn om jonge mensen, die een vereiste voor opleiding hebben, tot de studie van predikant te bewegen, omdat evenals in ons land de salarissen van predikanten niet op peil zijn en jonge mannen met een diploma van een middelbare school, alleen reeds daarmee meer kunnen verdienen dan zy als predikant aan salaris kunnen ontvangen. Die opleiding vergt vyf (Vervolg op pag. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 17