Honden spelen een toneelstuk Mej. Truus Veeger reorganiseerde Jeugd-Rode Kruis in Perzië VISVERBRUIK KAN TOENEMEN DOOR BETERE VERZORGING ZENDER RIASHOOFDBREKENS VOOR OOSTDUITS BEWIND VRIJDAG 13 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT organisatie, die de „Rode Leeuw en Zon" heet, is evenals haar broer zeer vooruitstrevend. Maar het aantal me dewerkers, de mensen dus, die begrij pen, dat ze werkt aan de verbetering van de gezondheidstoestand van het land en volk, is maar uiterst gering. Was uw taak nog niet extra moeilijk, omdat U vrouw was? Inderdaad, dubbel-zwaar. De vrouw is in het Oosten nog weinig in tel. 2o heel tegen myn gewoonte in, heb ik nu en dan zelfs met de vuist op tafel moeten slaan om mijn naaste medewerkers ervan te overtuigen, dat het me ernst was met mijn taak. In de buitenplaatsen heette ik weldra „De Dochter van een Hond". Nee, eenvoudig is mijn taak in Perzië ze ker niet geweest. Wel een enorme belevenis. Bij mijn afscheid heeft prinses Shaam me persoonlijk gevraagd nog eens terug te willen komen om het werk voort te zetten. Ik hoop het in derdaad nog eens te kunnen doen. Het is zo'n grote taak, dat het de moeite waard is, ervoor te leven". Het eiland Santorini in de Egeische Zee is zwaar getroffen door een aardbeving. Op deze foto ziet men de grimmige resten van een huis in het dorp Thira op het eiland. Komedie zonder woorden (Van een speciale verslaggever) In liet Tuschinski-theater te Amsterdam hebben we een merk waardig toneelstuk in één bedrijf gezien, waarin geen woord gezegd werd. Er werd zelfs niet inge blaft, wat gezien het feit, dat de actrices en acteurs uitsluitend uit honden bestonden, die tegen het décor van een winkelstraatje in een miniatuurdorpje een komedie speelden, wel voor de hand zou lig gen.... Dit variété-nummer, dat als het gebruikelijke toneelintermezzo aan de hoofdfilm vooraf ging, bezat duidelijk een hoog internationaal peil. De foxterriers en keeshondjes, die het. toneel in potsierlijke men selijke klederdracht bevolkten daarbij keurig op de achterpoten trippelend en deuren in en uit gaand gaven enkele staaltjes van werkelijk verbluffende dres suur te zien, waarbij geen enkele aanwijzing gegeven werd. Welhaast na iedere voorstelling be zochten enkele Nederlandse impressa- rio's de meester achter de schermen, de Ier Jonny Darlys, die steeds op al lerlei aanbiedingen weer „neen" moest zeggen, aangezien hij contractueel ge bonden is aan grote theaters in Bar celona, Parijs, Londen en zelfs in IJs land. Maar laten we U een fragment uit het stuk „Casanova in moei lijkheden" voor ogen stellen en daarbij inleidend zeggen, dat Jonny Darlys zijn resultaten zonder de gebruikelijke dressurtrucs, maar uitsluitend met veel geduld en liefde bereikte. Ja, er kan heel wat in zo'n straatje gebeuren. Zo zien we mevr. Smith (de ster van het ensemble, de 18-jarige foxterrier Titi mét witte krulletjes en bruine oortjes) met een boodschap pentas aan de arm een winkel binnen gaan, terwijl haar echtgenoot (de wat sullige, langharige Lumpi) een deur open duwt, waarop „Bar" staat. Na tuurlijk gaat het dagelijks verkeer on derwijl zijn gang: zo komt er een be brilde terrier met hoge hoed en lange zwarte 'jas heel statig op een fiets over het toneel rijden om plots zon der aanleiding een sneltreinvaartje in te zetten en te verdwijnen. Inmid dels is er nog een ander intermezzo, want de hond, die tot nog toe slapend voor zijn hok dicht bij een slagerswin kel gelegen heeft, weet zich van zijn ketting los te maken door de halsband af te schudden om vervolgens uit de nabije „schatkamer" een grote worst te roven, die in het hok verborgen wordt. Daarna steekt het dier de kop weer door de halsband en gaat on schuldig liggen Het volgende ogenblik ziet men Chai-ly Casanova oftewel de terrier Ami (met martiale snor en vurige oogopslag) ook door de bar-deur gaan, terwijl mevr. Smith, die zich on dertussen een fraaie zomerhoed aan geschaft heeft, wanhopig rondjes gaat staan dansen voor een deurtje, waar op „bezet" staat. Op straat passeert een kinderwagen met een klein be- mutst hondje erin en een trotse „moe der" erachter, terwijl ook nog een soort „Chinese optocht" voorbij komt. Tydens het onderhoud, dat wc met de 49-jarige dresseur, die 7 talen spreekt, mochten hebben, vertelde hij ons; dat hjj de 14 honden, die thans het „stuk" spelen, selecteerde uit 300 dieren van verschillende rassen en soorten, terwijl Ieder dier ongeveer 3 jaar opleiding vroeg. Samen met zÜn vrouw, een Zwitserse, trekt hij nu reeds 5 jaren niet zijn hondentoneel de wereld rond en oogst overal enorm succes. Jonny Darlys, die van huis uit acro baat en goochelaar is (hij werd in Budapest geboren en maakte als lid van een artiestenfamilie reeds op 6-ja- rige leeftijd zijn eerste capriolen in een circus) trad 16 jaren geleden voor het eerst met een hond opdat was Titi, die zich haar „oudste rechten" zeer goed bewust is. „Zij wil werken en heeft er vreselijk veel plezier in... 'ondanks haar leeftijd. Ik heb een re- sevvehond bij mij, d'e de re-I kan over nemenmaar indien Titi overge slagen wordt, begint ze vreselijk te huilen. Ze krijgt regelmatig vitamine preparaten om in goede conditie te blijvenmaar ze,nadert nu toch haar pensioen en ik vraag me met zorg af, wat ik met haar aanmoet, als in haar plaats een jongere kracht komt. Ze is nu eenmaal een geboren actrice Maar alle honden zijn min of meer „individualisten". Daar heb je b.v. Gypsy, een temperamentvolle en be gaafde keeshond van bruine kleur, die ondanks zijn 15 jaren en zijn witte baard nog vol met dwaze streken zit. Hij speelt de ról van de politieman, maar trad eveneens als „instructeur" voor jonge krachten op: eindeloos deed hij hen ongevraagd voor, hoe ze het doen moesten en was niet tevre den voordat ze hem gingen imiteren. De witte, kortharige foxterrier Rex (3 jr.) is een avonturier: destijds vluchtte hij uit het „Manchester Pa lace Theater" te Londen en bleef on danks de 500 dollar beloning, die uit geloofd werd, de hele dag onvindbaar. De volgende avond kwam hij echter Bij de foto: Jonny Darlys met twee van z\jn stenen, Linies de 18-jarige foxterrier Tit: die de rol van de on trouwe mrs Smith speelt) en rechts de 1!>-jarige keeshond Gypsy. (Poli tie agent en instructeur voor jongere honden.) precies op tijd voor de voorstelling, zodat Pete, Lumpy en Beauty, die het zeer vervelend vonden, zonder hem te moeten werken en met hangende oren in een hoek zaten, hem verrast aan blaften. „Gebeurt het wel eens, dat een hond niet rolvast is of weigert, iets te doen zo vroegen wij. Jonny Darlys glimlachte: Nee dat bestaat by my niet". Vergeefs hebben we hem gevraagd, het „hoe en wat" van zijn dressuurme- thode nader voor ons uiteen te zetten. Steeds begon Darlys op beminnelijke toon over een ander onderwerp, alsof hij de vraag in het geheel niet gehoord had GEEN VISETENDE NATIE Instructiefilms wijzen een nieuwe weg Inclusief haring is het visverbruïk van de Nederlandse bevolking onge veer negen kilogram per hool'd pér jaar. We zijn dus allesbehalve een vis- etende natie, hoewel we tot de belang rijkste vislevercnde naties mogen wor den gerekend Het geringe verbruik gering ook tegenover de consump tie van vlees, die 35 tot 40 kg per hoGfd per jaar bedraagt mag onge twijfeld mee worden geweten aan het feil. dat er nog altijd veel te weinig zorg aan het artikel wordt besteed op de lange weg naar de consument. Met het ongecompliceerde filmpje „Visverzorging aan boord" vervaar digd naar aanwijzingen van de Direc tie der Visserijen door de Haarlemse cineast Albert Broscns, heeft het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans een eerste film verworven in de visserijsector. Deze instructïefilm leert de vissers hoe de vangst direct zodra die binnen boord is moet worden behandeld; ten einde de consument een zo goed mo gelijk artikel te verschaffen. Tevens wordt gewezen op het belang van goed vakonderwijs. Het ligt in de bedoeling nog enkele filins over de behandeling van de vis voordat, die bij de consument terecht komt te vervaardigen. De praktijk heaft geleerd dat in de behandelings wijzen nog talloze verbeteringen mo gelijk zijn. Het bewijs, dat een betere ver zorging het verbruik doet toenemen, is duidelijk naar voren gekomen bij de haringverkoop. De haringstalletjes zien er de laat ste tijd veel appetijtelijker uit dan voc-iheen. Gevolg: van het totale vis- veroruik in ons land, is de helft on geveer haring. Een zo sprekend toe genomen consumptie, dat het de ove rige visverkopers in ons land tot le ring mag strekken. Ook uit het feit. dat de welver zorgde gefileerde en bevroren vis van buitenlandse oorsprong hier- rinds de verkoop ter hand werd genomen in zindelijke kruideniers zaken mei reuze sprongen is voor uitgegaan, mag worden afgeleid, dat de Neoerlanders in 't algemeen r,e vis we lusten. De vishandel in al zijn geledingen heeft er slechts voor te zorgen, dat tegemoet wordt bekomen aan de redelijke hygiëni sche eisen, die het huidige publiek stelt. „Zeker taentig procent van de Ne derlandse vishandel is zich die eisen nog niet volledig bewust", verklaarde ons ir. G. J. Lienesch, directeur van de Visserijen. „Ze hebben nog altijd de strenge controle en duidelijke aan wijzingen van Bedrijfschap en Visse^ rij Inspectie nodig om de gewenste maatstaven in acht. Ie nemen. Maar er is verbetering merkbaar De jon gere genera t;e vooral, blijkt een edele wedkamp met de slagerij-bedrijven, die voor wat de hygiënische verzor ging betreft reeds langer strengere maatstaven 'aten gelden, aan te dur ven Dat he* visverbruik in ons land niettemin nog zo ver bij het vlees verbruik ten achter; ligt, wijt ik ook. aan het feit. dat de vishandel te wei nig zijn enorme kans beseft bij de tegenwoordige hoge vleesprijzen. Ja bij de hoge orijzen van alle dierlijke eiwitten. Daar kan de vis gemakkelijk onderdoor", -ildus ir. Lienesch. Intussen mag uit dit. alles niet de conclusie getrokken worden, dat de vishandel niet voortdurend op zijn hoede is om bij te blijven. Een bewijs voor het tegendeel zien we geleverd in IJmuidc-n waar op nieuw plannen bestaan voor het ma chinaal en op grote schaal fileren van vis. Een paa» jaar geleden is dat ook al geprobeerd.. De proef moest toen worden opgegeven, omdat de aanvoer van rondvis re klein was om de instal latie rendabel te kunnen exploiteren. De situatie zon nu betere kansen ge- vei Met een geheel nieuwe installa tie wil men thans de concurrentie te gen de import weer opnieuw begin- „DE DOCHTER VAN EEN HOND" Moeilijkheden vooral ook gelegen in Oosterse mentaliteit (Van onze speciale verslaggever) Mej. G. J. (Truus) Veeger uit Nijmegen, de medewerkster van het Nederlandse Rode Kruis in Noord-Brabant, die een half jaar geleden voor de Internationale Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève naar Perzië vertrok om er het Jeugd-Rode Kruiswerk te reorganise ren, is vele ervaringen rijker, in Nederland teruggekeerd. In de Euro pa-hal van Schiphol altijd fascinerende plek door zijn internatio naal karakter heeft mej. Veeger ons verteld, dat het Rode Kruis werk in het Midden-Oosten beslist anders is, dan men zich dat van verre denkt te moeten voorstellen. ,De tegenstellingen in Iran zijn j groot", zegt ze. „Men wil bewe ren, dat het enorme land nog altijd in handen zou zijn van maar een paar honderd grondeigenaren, hoewel de Sjah al een gedeelte van zijn land hééft weggeschonken. Ik weet niet, of deze bewering juist is. Maar feit -is, dat er nog een onvoorstelbare armoe de heerst naast overweldigende ryk- dom. Onder Rode Kruiswerk verstond men in Perzië alleen maar „Armen helpen". Ik heb geprobeerd andere gedachten wakker te roepen. Op al lerlei manieren heb ik getracht de jeugd bij te brengen, dat het is ge zondheidsbescherming. dienen en in ternationale vriendschap. Door direct contact met de sohooljeugd, en door cursuswerk voor de onderwijskrach ten van Teheran en vijf-en-dertïg pro vinciesteden heb ik naar beste weten aan deze drie begrippen inhoud en vorm gegeven. Of het resultaten zal opleveren fk weet -het niet. Men heeft te ma- 'cen met de Oosterse mentaliteit, waarbij het „ja" niet altijd .,ja" klijkt te zijn. Een Pers heeft mijn taak nu overgenomen. Ik hoop. dat hij er wat van zal kunnen maken. Maar geheel zeker ben ik er niet van. Het is geen eenvoudige op gaaf. Er moet bijvoorbeeld voort durend geeontróleerd worden, of wel gedaan wordt, wat men wen selijk acht. Naast bijzonder gastvrij, is de Pers trots. Ik heb het meegemaakt in het begin, dat de mij toegewezen tolk een heel andere uitleg aan mijn woorden gaf, uit schaamte voor de kritiek, die ik op de gedragingen van zijn volk le verde. Hoewel ik de taal niet ver stond, merkte ik natuurlijk aan re acties, dat er iets haperde. Prinses Shaam, de zuster van ae Sjah en pre sidente van de Perzische Rode Kruis Franse communisten naar president Tito De Zuidslavische communistische partij heeft erin toegestemd in sep tember of oktober afgevaardigden van de Franse communisten te ont vangen om de gevolgen van de af schaffing der persoonsverheerlijking te bespreking. Dit heeft de communis^ tische „Humanïté" donderdag bericht in het verslag van een rede die Etien- ne Fajon woensdag op een vergade ring van de Parijse communisten heeft gehouden. Fajon was een van de drie afgevaardigden, die de vorige maand in Moskou zijn geweest om de ongerustheid van de Franse commu nisten te spreken over de aanvallen op Stalin en de rol van de huidige Sowj et leiders tijdens zijn leven. Belgische schipper gevonnist wegens vissen bij IJsland De Belgische schipper van de trei- ler „Van Oost" uit Oostende is te Reykjavik veroordeeld tot een boete van 1600 pond en verbeurdverklaring van zijn vangst vanwege liet vissen in IJslandse wateren. De schipper heeft hoger beroep tegen het vonnis aange tekend bij de Hoge Raad. De treil er werd maandag opgebracht één mijl binnen de grens noordelijk van Eldey. Zes Noorse collega's van de Belg ondergingen hetzelfde lot. Nederlander stortte in Oostenrijk in ravijn De Oostenrijkse politie heeft mee gedeeld. dat een Nederlandse toerist, ae 48-jarige Amsterdammer P. P. woensdag tijdens een bergtocht in het gebied van de Matreier-bergen in Óost-Tirol ernstig gewond is. Volgens de politie was de Amster dammer met een groep van twaalf an dere Nederlandse toeristen op weg toen hij plotseling zijn evenwicht ver loor en in een 30 meter diepe ravijn stortte. Hij liep hierbij een ernstige hersenschudding, enige fracturen en andere verwondingen op. STEM VAN DE VRIJE WERELD Luisteraars zeggen Schei er vooral niet mee uit De opstand in Oost-Duits land op 17 juni en die in Poz- nan (Polen) van enkele da gen geleden, hebben bewe zen, hoe belangrijk de uitzen dingen zijn van de radiosta tions, die in de afgelopen ja ren in de vrije wereld langs 't ijzeren gordijn zyn opgericht. Een van die stations is Rïas (Radio in the American sec tor) in de Kufst;inersi.rasse in West-Berlijn, een vooruit geschoven luisterpost van de vrije wereldeen enclave van vrijheid achter het ijzeren gordijn. Het begon allemaal erg klein. Er zou heel wat water onder de bruggen van Berlijn door de Spree moeten vloei en, voordat Rias van haar eerste schamele uitzending in februari 1946 was uitge groeid tot het zo bekende ra diostation van nu.... De Amerikanen hebben ook een va rend radiostation, dat de mensen ach ter het ijzeren gordijn de waarheid vertelt. Het kustwachtvaartuig Cou rier werd uitgerust met een 150.000 watt zendinsta llatie, drie keer krach tiger dan het sterkste Amerikaanse station. Op de onderste foto ziet men de controlekamer. De eerste „studio" van Rias was maar een onaanzicnlijK geval. In het begin werd uitgezonaen via de tele foonlijnen van het luchiftlarmsysteem. Er werd gewerkt met wat oude gram. inofoonpiaten en gesproken commen taar op het nieuws v/erd getikt door een paar Amerikanen, op geleende schrijfmachines, die op omgekeerde kisten een plaatsje vonden. Er werd volop geïmproviseerd, maar eindelijk ,;on in maart 1947 een nieuwe zenoer geïnstalleerd worden en in juni van dat jaar kon Rias overal in Berlijn en u.recte omgeving worden gehooid. Met de tecnnischc verbetering groei de ook de kwaliteit en actualiteit van de programma's. Uit die tijd dateert ook het nu al beroemde Rias symfo nieorkest. Ook in de Sowjetzone had Rias een onmiskenbaar resultaat. Een pro gramma voor studenten maakte grote indruk op de studenten van de rode riumbolclt-unive! Jteit en gaf mede de stoot tot de oprichting van de Vrije Universiteit in West-Berlijn. In de eerste dagen van de blokka de van Berlijn (in 1918) betrok Rias haar hoofdkwartier aan de Kufsteinerstrasse. Met grote ijver wierp de zender zich op de nieuwe taak om voor de plotseling van de buitenwereld afgesneden bevolking een venster naar buiten open te houden. Kort voor het einde van de blokkade, in mei 1949, begon Rias het program ma voor de Sowjetzone onder de titel „uitzending voor Centraal Rusland". De Russen en Oostduitsers reageer den met stoorzenders. Op het ogen blik geeft Oost-Duitsiand meer geld uit aan storing en tegenprogramma's dan de kosten van de Rias-program- ma's bedragen Ria's antwoord was een koi-te-golf- zender. De uitzendingen werden uit gebreid, nieuwe lezingen waren ge richt tegen de toenemende staatsin vloed in de Oostduitse universiteiten, kerkgenootschappen kregen zendtijd en dé uitzending „vermiste personen" werd uitgebreid voor hen, die uit de Sowjetume terugkeerden. Ook de op stand van de arbeiders van de Oost zone op 17 juni 1953 was voor een be langrijk deel het gevolg van de uit zendingen van Rias. Op het ogenblik wordt in Öost-Duits- land nog steeds sterke druk op de be volking uitgeoefend om de mensen er van af te houden naar de uitzendingen van Rias te luisteren. Wie naar West- Berlijn gaat om Rias te bezichtigen is een volksvijand. Toch bezoeken dage lijks 30 tot 50 Oostdnitsers de Rias- studio's aan de Kufsteinerstrasse en zij laten onveranderlijk de boodschap achter, „Schei er toch vooral niet mee uit1" Drie dagen levend begraven op Santorini Een vrouw van middelbare leeftijd, die vermist werd na de aardbeving van maandag, welke het Griekse ei land Santorini teisterde, heeft zich zelf in de nacht van woensdag op don derdag uit de bouwvallen van haar huis weten te bevrijden. Verenigde Naties moeten praten over Zuidwest-Afrika Een speciale commissie van de V.N. die zich bezig heeft gehouden met de toestand in Zuidwest-Afrika, heeft de algemene vergadering van de volke renorganisatie gevraagd, zich nog eens met deze kwestie bezig te hou den, speciaal met het oog oo de toe stand van de inheemse bevolking on der de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9