In bouwvakken: rechtens geldige Ionen worden drie procent hoger Rembrandt waardig herdacht in zijn geboortestad Leiden KLAhkbuW ACCOUNTANTSONDERZOEK NAAR SCHADE AARDAPPELEXPORT SCHEEPSRAMPEN IN PAKISTAN EN INDIA EISTEN 200 DODEN VRIJDAG 13 JULI 1956 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 3 SANERING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN Uitkering risicofonds gebracht op honderd procent van uurloon Het langdurig overleg tussen de in de Raad van Bestuur Bouwbe drijf samenwerkende werkgeversorganisaties, de drie landelijke werk nemersorganisaties en de betreffende overheidsinstanties, waarvan de laatste bespreking dinsdag is gehouden, heeft ertoe geleid, dat een loonsverhoging van 3 pet en enige verbeteringen in de sociale sector van kracht zullen worden. Aldus deelt de Raad van Bestuur Bouwbedrijf mede. De regering heeft een loonsverhoging van 3 pet. goedgekeurd, wel ke voor doorberekening in aanmerking komt. Deze loonsverhoging dient te worden toegepast in de betalingsweek waarin 14 juli 1956 valt. Indien dus een betalingsweek aangehouden wordt van donder dag tot en met woensdag, worden de verhoogde lonen eerst uitbetaald in de week van 1218 juli 1956. Nadrukkelijk werd hier echter aan toegevoegd, dat dit een verho ging betreft van de rechtens gel dende lonen. Werkgevers en werk nemers dienen zich hier strikt aan te houden: onder geen beding mag, waar reeds meer wordt betaald dan het rechtens geldende loon, het hogere dan toegestane loon nog eens met 3 pet worden ver hoogd. Dit standpunt wordt volko men gedeeld door de bona fide werknemersorganisaties. Deze loonsverhoging is bedoeld als een eerste stap voor de sanering op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, waaraan met kracht wordt voortgewerkt door de werkgevers- en Werknemersorganisa ties. De verhoging met 3 procent van de rechtens geldende lonen betreft de burgerlijke en utiliteitsbouw, de wa ter-, spoor- en wegenbouw, het straat- makersbedrijf, het „zwarte korps", de Noordoostpolder en het heibedrijf. Zoals in het verleden ook reeds het geval is geweest, zal de uitkerings duur van het risicofonds onbeperkt worden. Hiervoor is het noodzakelijk, mede om het fonds een goede finan ciële basis te geven, dat de premie wordt verhoogd van 5,25 procent tot 10 procent. Deze premieverhoging komt eveneens voor doorberekening in aanmerking. Als een verder wenselijk geachte wijziging wordt de uitkering uit het risicofonds van 90 procent ge bracht op 100 procent van het rechtens geldende uurloon. Hier mede is gemoeid een last van on geveer 0,81 procent van het con tractloon. De betreffende instan ties hebben echter geen toestem ming verleend ook deze last van 0,81 procent voor doorberekening in aanmerking te doen komen. Gezien de achtergrond van het Autobus (Slot van pag. 1) laat rijden, welke kennelijke gebre ken vertoont, zoals versleten banden en slechtwerkende remmen. Men keert zich in die kringen even scherp tegen niet bonafide onderne mers als het publiek, dat zich bedreigt gevoelt. Wel heeft men echter enig bezwaar tegen het verschijnsel, dat autocars, die voor het vertrek reeds zijn gecon troleerd door de politie, later tijdens de rit weer worden opgehouden door andere keurende instanties. Het is ge beurd, dat een touringcar, die in de plaats van afrit een goedkeurïngsbe- wijs kreeg, toch nog weer in Amster dam en Utrecht werd opgehouden om daar weer aan een onderzoek onder worpen te worden. Dat is onprettig voor het betrokken bedrijf, het is onnodig tijdrovend voor de reizigers en het vestigt bovendien de indruk, dat deze overmaat aan con trole nodig zou zijn. Welnu, die overmaat aan controle js gelukkig niet nodig. Er is geen en kele reden om zich in dit goede land bijzonder ongerust te maken over de autobussen en touringcars. Ze zijn vermoedelijk beter en veiliger dan waar ook ter wereld. Daarmee is dan het afkeuren van enkele bussen voor schoolreizende jeugd tot de ware pro porties teruggebracht, namelijk die van een pluimpje voor de inspecteren de instanties en geenszins een blaam voor het autobusbedrijff BEDANKT. Een Milanese zaken man, Cesare Os$olo, vond woensdag zijn auto, die een maand geleden ver dwenen was, op een plein terug, met twaalf dozen chocola, een nieuwe das en een dankbrief erin. Ossolo werd tevoren opgebeld door een man, hem vertelde, waar zijn wagen was en daaraan toevoegde: „Ik wou in mijn vakantie een beetje rondreizen en daarom nam ik de vrijheid uw auto te gebruiken". TUINVERLICHTING. De Engel se beeldhouwer, Arnold Marchin uit Stoke on Trent, liet zich door zijn vrouw met een paar boeien vastke tenen aan 'n ouderwetse lantaarnpaal, toen hij hoorde dat men van plan was de paal te verwijderen en le ver vangen. Hij protesteerde heftig tegen de vernietiging van „alle mooie din gen" in het land. Tenslotte liet hij zich overreden om zijn vrouw de boeien te laten losmaken. Hij werd in de gelegenheid gesteld het „kunst voorwerp" te kopen, dat nu in zijn tuin wordt gepaatst. streven naar verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaar den, hebben de werkgeversorgani saties gemeend, dat de werkge vers deze last voor hun rekening moeten nemen. Hierin ligt bovendien een stimulans om het langer doorwerken bij vorst zoveel mogelijk te bevorderen. De wij zigingen ten aanzien van het risico fonds treden in werking met ingang van 18 juni 1956. Eveneens is overeengekomen het be taald verzuim bij overlijden van echtgenote van een werknemer brengen op vier dagen. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hebben overeenstemming be reikt omtrent enkele andere wijzigin gen in de sociale sector, waaromtrent nog overleg plaats vindt met de be trokken instanties. Deze wijzigingen betreffen: a. Ziektewet: De voorstellen tot wij ziging op het terrein der ziektewet houden in: le. Een verhoging van het uitke ringspercentage van 80 tot 90 procent van het dagloon. 2e. Een verhoging van de in het dag- loonbesluit genoemde toeslagen en wel van 8 op 10 procent (tijdwerkers) en van 10 op 20 procent (tariefwer kers). 3e. Een beperking van het aantal wachtdagen tot één wachtdag, met dien verstande, dat na een ziekteduur van vijf werkdagen geen wachtdag zal gelden. 4e. Het verhogen van het percen tage van 80 tot 90 procent van de waarde van de vakantiebon, welke de werknemer zou hebben ontvangen in dien hij werkzaam ware gebleven. b. Wachtgeld verzekering: In ver band met bovenstaande wijzigingen is het ook noodzakelijk enige verande ring aan te brengen in het dagloon- besluit, onder meer ten aanzien van de percentages voor tijd- en tarief werkers. Wanneer met de hierboven ge noemde wijzigingen van de ziekte en van de wachtgeldverzekering akkoord wordt gegaan, is het waarschijnlijk, dat de betreffende premies zullen moeten worden verhoogd. Deze geringe verhoging komt dan niet voor doorbereke ning in aanmerking. HOOFDPRODUKTSCHAP AKKERBOUW Geen hulpverlening uit Landbouwfonds. In de vergadering; van het Hoofd gisteren medegedeeld, dat accountants een onderzoek in stellen naar het v erlies, dat de aard appel-exporteurs in april j.l. hebben geleden, als gevolg van het stilzetten van de uitvoer naar Engeland. Gis teravond zouden deze accountants rapport uitbrengen en aan de hand van dit rapport zou aan de minister van landbouw advies worden uitge bracht met betrekking tot een kre dietverlening of eventueel financiële steun aan deze exporteurs. Zoals bekend, werd op een buiten gewone bestuursvergadering van het Produktschap van Aardappelen op 19 juni het standpunt ingenomen, dat 'deze voor agrarische export zo be langrijke exporteurs in staat gesteld moésten worden, hun functie in de toekomst voort te zetten en zij fi nancieel geholpen moesten worden. Voorgesteld werd toen uit het con sumptieaardappel-egalisatiefonds een bedrag van acht miljoen ter be schikking te stellen onder voorwaar- Instituut voor kernenergie in het Sowjet-blok Rusland en de andere leden van het communistische blok zijn overeenge komen een gemeenschappelijk insti tuut voor kem-onderzoek op te. rich ten om hun atoom-programma's te coördineren. Een radio-uitzending van Moskou, die te Londen werd opge vangen, deelde mede, dat elf landen Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, China, Noord-Korea, Buïten-Mongolië, Polen, Roemenië, Rusland en Tsjacho-Slowakije in die ovei-eenkomst zouden zijn inbe grepen. Het handvest van het nieuwe instituut voor wetenschappeliik kern-onderzoek voorziet in de vor ming van een wetenschappelijke raad om het werk te leiden. De raad, onder een directeur-generaal die de eer ste drie jaar een Rus zal zijn zal regelmatig een rapport over de ge maakte vooruitgang uitbrengen aan de regeringen van de leden-landen. Madeleine Berthod, de Zwitserse we reldkampioene skiëndie in Cortina d'Ampezzo het Olympisch goud ver overde, is in het Zwitserse plaatsje Chateau d'Oex getrouwd met de 2.9- jarigè dierenarts Jacques Chamot. Toen het jonge paar de kerk verliet stond daarbuiten natuurlijk een ere wacht met ski's aangetreden. de, dat hierin door het ministerie van landbouw met gelden uit het Land bouw Egalisatiefonds zou worden deelgenomen. Door het Landbouwschap werd na dien evenwel het standpunt ingeno men dat het zijns inziens onjuist is om gelden uit het consumptie-aard appelegalisatiefonds voor hulpver lening aan de getroffen exporteurs ter beschikking te stellen. Hierdoor zou de fondsvor ming in de landbouw worden onder mijnd. Minister Mansholt heeft zich intussen met dit standpuntverenigd en doen weten dat hij. alvorens een beslissing te nemen over hulpverle-i ning, het accountantsonderzoek wenst af te wachten. Bij dit onderzoek wordt o.m. er van uitgegaan, dat 1- de hulpverle ning niet verder moet gaan dan noodzakelijk is tot het voortzetten van het exportbedrijf in de gebrui kelijke omvang; 2. eerst een zo groot mogelijk bankkrediet opge nomen zal moeten worden en 3. de te verstrekken kredieten alleen betrekking mogen hebben op ver liezen, die door de situatie in En geland (en eventueel Zweden) zijn ontstaan. Met het Landbouwschap Is het Iloofdproduktschap van oordeel, dat het in het algemeen belang is, dat de exporteurs worden geholpen, doch dat dit niet uit het Landbouwfonds mag geschieden. De voorzitter verwachtte, dat de minister van landbouw deze zaak reeds heden met zijn collega van financiën zou kunnen bespreken en wel aan de hand van het accoun tantsrapport, dat gisteravond zou worden uitgebracht. Deze foto toont de Russische premier maarschalk Nikolai Boelganin, tij dens zijn toespraak op de vergade ring van de opperste Sowjet, die in Moskou aan de gang is en die o.m. de ontwapening over de gehele we reld op de agenda heeft staan. In de linkerbovenhoek van de foto herkent men Malenlcow naast Molotow en op de rij daarvóór partijleider Kroesjtsjeio. Afgifte „Zollvormerkkarte" voor grensovergangen Op verzoek van de Duitse douane hebben de Nederlandse verkeersbon- den op enkele kilometers vóór de grensovergangen een aantal afgifte- posten ingericht voor het nieuw soort triptiek voor Duitsland, genaamd „Zollvormerkkarte". De bedoeling hiervan is opstopping aan de grens zelf te voorkomen, welke zou ont staan indien deze documenten door de Duitse douane ter plaats zouden moeten worden uitgeschreven. De do cumenten zijn echter ook bij alle kan toren van de verkeersbonden ver krijgbaar. Degenen, die per auto of motor naar Duitsland gaan en de be nodigde grensdocumenten inclu sief internationaal rijbewijs en inter- nationaal wagenbewijs of de gewaar merkte vertalingen van de nationale bewijzen niet tijdig tevoren op de kantoren van de verkeersbonden heb ben aangevraagd, kunnen dus gebruik maken van deze afgifteplaatsen. wel ke hoofdzakelijk in café's en benzine stations zijn ingericht en dus ook za terdagsmiddags en 's zondag's ge opend zijn en die zijn aangegeven door middel van horden aan de weg en de gevels van de betreffende gebouwen. Laatste Nederlandse ereveld geopend Het zevende, laatste en grootste Nederlandse ereveld in Duitsland is woensdag plechtig geopend. Op een bijzonder fraai ingericht stukje grond, afgescheiden van het Duitse gedeelte van Stoffeler Friedhof te Dusseldorf, liggen nu 1229 Nederlandse oorlogs slachtoffers begraven, die omgeko men zijn in de jaren 1940'45 in het land Nordrhein-Westfalen. In 't mid den van het veld staat een in rode steen opgetrokken gedenkzuildie daar is geplaatst ter nagedachtenis en eerbiedige hulde aan de slachtof fers van concentratiekampen, die zich thans achter het ijzeren gordyn "ft""- --1— verloren zijn gegaan. bevinden en wier stoffelijke resten In een kastje achterin de gedenkzuil zal een boek worden gelegd, waarin de namen worden gecalligrafeerd van de slachtoffers uit de concentratie kampen. Er zijn in totaal 130.000 om gekomenen, van wie de resten niet zijn teruggevonden. Op die manier zullen ook deze Nederlanders, die in den vreemde vielen, naar de wens die Koningin Wilhelmina destijds uitte, met name voor het nageslacht geëerd worden en bewaard blijven. Er waren 350 landgenoten, nabe staanden van de begravenen. naar Dusseldorf gereisd om de opening mee te maken. Zij werden onder ande re toegesnroken door de Nederlandse ambassadeur, de heer A. Th. Lam ping. Honderden boeren tegen evacuatie. Door het zinken van een boot zijn 120 mensen verdronken in de rivier de Sjenab, op circa 130 km ten noordwesten van Lahore (W. Pakistan), aldus berichten die don derdag in Lahore ontvangen zijn. Er zouden twee dozijn kinderen onder de slachtoffers zijn: een man, drie vrouwen en een kind werden gered. Volgens niet-officiële berichten die in Calcutta ontvangen zijn, is maandag op de rivier de Cossaye bij Binpoer in India een veerboot met 80 pelgrims omgeslagen. Slechts vier opvarenden werden ge red. Men vreest dat de anderen verdronken zijn. De boot kapseisde toen er wat gedrang ontstond op het ogenblik dat de veerlui het geld voor de overtocht inden, aldus deze berich ten. De Pakistaanse regering verbood gisteren het varen met z.g. „nood- ?onten". De ramp op de Sienah-rivier etrof ook een noodpont, die eigenlijk t voor het vervoer Als gevolg van de aanhoudende regen staan grote delen van Pa kistan onder water. De politie ar resteerde op verschillende plaat sen in totaal 500 boeren, die wei gerden zich te laten evacueren. Op het ogenblik zijn 20.000 mensen NU ANDERS DAN VIJFTIG JAAR GELEDEN Dr. Kortenhorst: Monument moet een briljante hommage worden „Rembrandt, (le Koning-Stadhouder en Grotius, op gezag van pro fessor Van Vollenhoven mag ik hen de drie Nederlanders noemen aan wie ons land in de internationale wereld blijvend bekendheid verschul digd is. Zij waren drie sterren van de eerste grootte wier glans op het Leidse blazoen wordt weerkaatst", aldus betoogde ir. L. G. Korten horst woensdagmiddag in de Pieterskerk in Leiden waar de Kem- brandt-herdenking werd gehouden. Deze herdenking was georgani seerd door de Stichting Rembrandt-herdenking 1956, waarvan dc heer Kortenhorst voorzitter is. ...De heer Kortenhorst zei ver heugd te zijn, dat het herdenken nu niet gaat in die kermisachtige en brooddronken stijl van vijftig jaar geleden. De sobere manier van dit gebeuren geeft een zinvolle aan sluiting bij de exposities, die zijn ingericht in Amsterdam, Rotter dam en Leiden. Spreker stond ook nog stil bij wat de apotheose moet worden van dit Rembrandt jaar: het op te richten mo nument voor de grote schilder in zijn geboortestad Leiden. Hij achtte het niet juist dat „aan de beeldhouw kunst als aan Assepoester toegang tot de hoge hallen der waardering van Rembrandts en van de nationale beschaving zou moeten worden ont zegd". In Deelden en portretten weer spiegelt zich de geest van de tijd. Op dit gebied zijn door de eeuwen heen briljante prestaties geleverd. Zou dan het thans levend kunstenaarsge slacht openlijk en weldoordracht in gebreke moeten worden gesteld? Deze vraag acht het stichtingsbe stuur in volle overtuiging ontken nend te moeten beantwoorden. „Het moet mogelyk zijn door een kunst zinnige creatie van deze epoche een briljante hommage aan Rembrandt te brengen", aldus dr. Kortenhorst. Men neemt aan dat het Nederlandse volk dit streven zal willen honoreren. Tijdens de bijeenkomst werd voorts het woord gevoerd door prof. dr. H. G. Beyen, die sprak oveF „Polariteit, classiciteit, moderniteit in Rem brandts kunst" en door prof. dr. H. van de Waal, die sprak over „Rem brandt en wij". Prof. Beyen karakteriseerde in zijn rede Rembrandt aldus: „Rembrandts toverachtig licht heeft iets boven aards, iets eeuwigs, maar het is mild. Bij hem vindt het ware licht onmiddel lijk zijn toegang tot de duistere grot des levens. En de meester hield niet slechts van het licht, hij had ook de schaduwen lief die het eeuwige licht werpt. De schaduwen van onze we reld, die hij niet missen kon. Schoonheid door lijden Vandaar dat hij niet slechts lach te in vreugdevolle schoonheidsroes, maar ook treurde met de verdrieti- gen. Het hemels licht koestert de donkere aarde. Dat is zijn christe lijke visie. Zijn licht lijkt niet voor niets, zelfs in sommige taferelen die in de open lucht spelen, op het licht in een kerkgebouw. Dat is het juist, wat ons naar Rembrandts werken toetrekt, wat hem niet zo zeer „modern" als wel nabij en toch vol eeuwigheid doet zijn". Prof. Van de Waal stelde in zijn re de, dat zelden iemand zo consequent als Rembrandt in zijn werk de uiter lijke schyn voor onze ogen heeft ont bladerd, en, wat belangrijker is, deze als een hartstochtelijk zoeker heeft vervangen door een schoonhe'd van hoger gehalte. De schoonheid in Rem brandts kunst, aldus srpeker, is door het lijden heengegaan. Zy vindt haar fundament in berusting en liefde, maar ook hier is de liefde de meeste. Het Wereldgebeuren. Vorst stond pal Voor het eerst sedert de Russische revolutie huisde dezer dagen in het Kremlin een vorst. En de Opperste Sowjet, in verenigde verga dering bijeen, heeft die vorst en zijn gemalin woensdag langdurig toege juicht, „op voorstel van de voorzitter der bijeenkomst, Vokow". Dit bete kende niet, dat men in de Sowjet-Unie na de misdragingen van Stalin wilde terugkeren tot een monarchie, tot een vredige coëxistentie van tsaar en tim- merman. Zulke gedachten kwamen bij de aanwezige leden van de Opperste Sowjet eenvoudig niet op. Niemand behoefde immers te vrezen, dat deze vorst de lakens zou willen uitdelen in het Kremlin. Hij was er alleen maar in de kwaliteit van buitenlandse be zoeker. Hij was de sjah van Perzië, die met zijn jonge, charmante vrouw, koningin Soroja wel bijzonder eervol werd ontvangen. Met vriendelijkheid heeft de sjah, wiens mannelijke familieleden vijftig jaar geleden nog als sol daten door het land zwierven, zonder dat ook maar één haar op hun hoofd dacht aan bezetting van de pauwe- troon, geantwoord op de gulle gast vrijheid van Boelganin en Kroesjts- jew en hun aanhang. Maar hij heeft zich niet van zijn stuk laten brengen. Zijn stuk.... dat was in dit geval het zogenaamde Bagdadpact. het verde digingsverdrag waarin zijn land is op genomen met Engeland, Turkije, Irak en Pakistan. Dit papier is 4e Russen een doorn in het oog; de vijf landen wier regeerders hun handtekening er onder hebben gezet, zijn immers tot deze samenwerking gekomen om het hoofd te bieden aan dreiging van de zijde der Sowjet-Unie. Turkije, Irak, Iran en Pakistan hebben alle een deel van hun grenzen gemeen met het uit gebreide land, waar eens de tsaren re geerden en waar nu voor korte tijd de sjah in het middelpunt werd ge zet President Worosjilow van dé Sow jet-Unie heeft er geen doekjes om gewonden, toen hij de sjah dinsdag toesprak op een galareceptie ter ere van de hoge gast in 't Kremlin. Hij noemde het pact van Bagdad niet met name, maar de aanwezige journa listen en diplomaten konden met bun glimmende schoenen aanvoelen, dat hij het daarover had, toen hij zei, dat de Sowjet-Unie Perzië nimmer heeft bedreigd en dat ook in de toekomst nimmer zal doen. „Wij wensen, dat Perzië een sterk, onafhankelijk en welvarend land moge zijn. Tezelfder tijd wensen wij echter, dat het Per zische grondgebied nooit gebruikt zal worden ter bedreiging van onze zuide lijke grenzen. Daarom verklaren wij dan ook openlijk, dat wij gekant zijn tegen welke agressieve groepering ook, die de wereldvrede bedreigt en een voortzetting betekent van de kolo niale politiek in Azië en het Midden- Oosten". Bij deze terechtwijzing heeft de sjah het niet laten zitten. Ook hij noemde het Bagdadpact niet; ook zijn woorden lieten echter niets aan duidelijkheid t.e wensen over. Hij stelde uitdrukkelijk vast, dat zijn land zich nimmer heeft aangesloten bij een agressief blok, dat tegen de Sow iet-Unie is gericht en dat het ook niet van plan is, om zich bij zo'n blok aan te sluiten. „Indien de regering van mijn land defensiemaatregelen nam, dan werden deze ingegeven door het staatsbelang op grond van erva ringen uit het verleden en de alge mene internationale toestand. On» enig verlangen is, voor altijd het oor logsgevaar uit te bannen opdat alle landen in de toekomst vreedzaam zullen kunnen bestaan zonder aan ver dediging te moeten denken...." Wie gedacht had dat de sjah, in de Kremlinwatten gelegd, zou toegeven aan de Sowjetdrang om uit het Bagdadpact te stappen, heeft Mohammed Reza Sjah miskent. Van zijn zwervende voorouders heeft hij strijdbaarheid geërfd en achter de schermen zal hij argumenten te over naar voren hebben gebracht om het Bagdadpact te verdedigen. Wellicht heeft hij herinnerd aan de steun, die Stalin verleende aan de linkse Toe- deh-partij, aan de Russische medewer king bij separatistische strevingen in Zuid-Azerbeidsjan en aan het feit, dat het Kremlin zich niet hield aan de afspraak, om op een bepaalde tijd de troepen, die in de tweede wereldoor log in het land waren gestationeerd, uit Perzië terug te trekkenIn het laatste geval moest de Veiligheidsraad worden ingeschakeld voordat de Rus sen inderdaad verdwenen. Als Boel ganin en Kroesjtsjew zich veront schuldigden met de opmerking, dat dit allemaal was gebeurd in de Sta- lintijd en dat men die dwalingen hén toch niet kon aanrekenen, dan was het voor de sjah een kleine kunst, om voorbeelden aan te halen van spiona- gegevallen in de periode na Stalin. In derdaad is er voor Perzië geen reden, om minder waakzaam te worden. Mis schien worden de culturele en econo mische betrekkingen met de Sowjet- Unie wat uitgebreid, maar voorlopig is het enige resultaat, dat men wat vriendelijker tegen elkaar doet; dat zelfs de Opperste Sowjet („op voor stel van voorzitter Volkow") zomaar een vorst toejuicht. MOHAMMED REZA SJAH Sowjets juichten tevergeefs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5