nnnUIUriAIE 7CFIIWCF PM ID ANT rKU lllulrtLL LLkU ff UL UUUKlfin I ™=r-:= Zwitserse gasten van Groene Kruis prezen Zeeuwse wijkgebouwen BILT „Grote zes" zijn te vinden voor huurverhoging op 1 januari 1957 RUSSEN AANVAARDEN WESTERS VOORSTEL OVER STRIJDMACHT Vandaag... DE VERWACHT. PRINSES MARIJKE IS EEN GEZOND EN VROLIJK KIND Provinciale Zeeuwse Courant BIS B B HB RB B B 11 H g to B~ B B ^B^B B B B B B M B^N W B mm Minimum p. advertentie. 4.—. A«£SSKd73. A." rs cent per regel roet een «Inlmum Tf 6.X0 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. per kw. Losse nummers 10 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 21. telef. 2G. OVERLEG KABINETSFORMATIE DUURT VOORT Over defensie-uitgaven is met ir. Staf een akkoord bereikt (Van onze parlementaire redacteur.) De voortgezette conferentie van de kabinetsformateur met de vijf fractievoorzitters, de heren Burger (p.v.d.a.), Romme (k.v.p.), Zijl stra (a.r.), Oud (v.v.d.) en Tilanus (c.h.) die men in Den Haag al aanduidt als de grote zes, heeft donderdagmiddag van twee uur tot kwart over zes geduurd. Men was toen nog niet gereed gekomen met het gesprek over de punten van het aanstaande regeringsprogram, die dr. Drees de heren had voorgelegd. Besloten is de conferentie van daag te vervolgen. Om kwart over tien komen de politici weer bij elkaar. Er hebben zich donderdagmiddag geen bijzondere moeilijkhe den voorgedaan. Gezegd kan worden, dat de onderhandelingen ook nu weer een bevredigend verloop hebben gehad, zodat er reden voor op timisme blijft. Dit optimisme was mede gebaseerd op de overeenstemming, die tussen de formateur en de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, en de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, bereikt is over de hoogte der defensie-uitgaven; en op de gevonden oplossing van de huurverhoging en de blokkering van de helft dier verhoging voor woningvernieuwing en woningverbetering. Wij vernemen, dat prof. Romme in de conferentie het denkbeeld gelanceerd heeft van het doen in gaan van een huurverhoging van 25 procent op 1 januari a.s. in plaats van op 1 juli 1957. In het algemeen waren de heren er wel voor te vinden. Men overwoog daarbij, dat op 1 januari a.s. ook de algemene ouderdomsverzeke- ring in werking treedt en dat alle Nederlanders van 65 jaar en ouder van die datum af het bodempen sioen zullen ontvangen. Dit bete kent een vermeerdering van in komsten. Het zal deze categorie daardoor gemakkelijker vallen de verhoogde huren te betalen. DISCUSSIE OVER ONTWAPENING Autobus Een Nederlandse dame, die eerst kort in de Verenigde Staten woont, schreef aan haar familie in Nederland, dat ze terecht was ge komen in een land waar de verschrik kelijkste moorden schering en inslag waren. Ze las een krant, die op de voorpagina dagelijks een „portie moord" verschafte. Vanzelfsprekend was de conclusie van de dame onjuist. Ze had moeten schrijven, dat ze een krant las, die nogal vepl ophef maakte van moord zaken, maar dat ze zelf heel rustig leefde en nog geen enkele moord in haar directe omgeving had meege maakt. Kranten lezen is soms moeilijk en dat blijkt ook nu weer in Nederland. Er rijden in Nederland ongeveer 2200 touringcars. Enkele daarvan zijn bij de controle, die regel matig door de toezichthoudende in stanties wordt gehouden, ondeugde lijk bevonden. Die wagens werden af gekeurd. Daarbij waren een paar ge vallen van autobussen, die gebruikt zouden worden voor het vervoer van schoolkinderen bij het jaarlijkse schooluitstapje. Het waren ergerlijke gevallen en dus is er melding van gemaakt in de kranten. De rechter, die deze zaken te behandelen kreeg heeft zware straffen uitgedeeld en daarmee een daad van volstrekte rechtvaardigheid verricht. Onze Nederlandse huisvaders en huismoeders kunnen dus gerust zijn. Er is controle op de autobussen, waar mee hun kinderen vervoerd worden en de Nederlandse rechters schrikken niet terug voor gevoelige bestraffing. Maar het is toch werkelijk niet zó, dat men nu opeens het vertrou wen zou moeten verliezen in de Nederlandse touringcarbedrijven. Amerika is geen land vol moorde naars, omdat een dame volkomen ver keerd de Amerikaanse kranten leest en Nederland is geen land vol onver antwoordelijke autobuseigenaren, om dat de inspecterende ambtenaren tij dig enkele overtreders ontdekt heb ben. Om even de aandacht te bepalen bij de provincie Zeeland, moet na drukkelijk medegedeeld worden, dat bij de intensieve controle, die hier op de touringcars wordt uitgeoefend, geen enkele overtreding van autobus exploitanten werd geconstateerd. Het was allemaal in orde, zowel met het materiaal als met de mensen, die dat materiaal hanteerden. Landelijk ligt dat uiteraard niet op dat nul-niveau, maar het ligt toch ook niet slecht. Er is in de laatste maanden voor niet meer dan negen van de 22U0 bussen een rijverbod uit gevaardigd en in enkele gevallen be trof dat alleen maar de onvolledig heid van de papieren en niet de ge breken van het voertuig. Ook in de kringen van autobusex- ploitanlen keurt men het ten zeerste af, wanneer een ondernemer een bus (Vervolg op pag. 3) Stelt men de huurverhoging uit tot 1 juli 1957 dan zijn de boven 65-ja- rigen inmiddels aan de vergrote in komsten gewend geraakt en dan valt het des té moeilijker de hogere huren te voldoen. Zij die een sociale rente ontvangen in dit geval dus de bejaarden van ouder dan 65 jaar krijgen in tegen stelling tot de loontrekkenden name lijk geen compensatie van de hogere kosten van levensonderhoud als ge volg van de huurverhoging. De loon trekkenden zullen een hoger loon ont vangen. Men acht het een voordeel, dat de Haar gezichtsvermogen is zoveel mogelijk hersteld Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Prinses Marijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school. Met dit bericht, waaruit blijkt, dat de prinses het onderwijs voor kinderen van haar leeftijd zy is thans 9 jaren oud in nor maal klasseverband en met succes volgt, wordt de, vooral in het bui tenland nogal eens geopperde ver onderstelling, dat de jongste prin ses blind zou zijn, duidelijk weer sproken. Op grond van deze onjuiste ver onderstelling hebben in de loop der jaren en in het bijzonder gedurende de laatste weken de koningin en de prins uit alle delen van ae wereld brieven bereikt van personen, die hun bereidheid uitspraken om een of bei de ogen voor prinses Marijke be schikbaar te stellen. Tegenover deze ontroerende offervaardigheid staat het nuchtere medische feit, dat transplantatie van een oog onmoge lijk is. Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar prin ses Margke zou hiermede niet gebaat zijn. Zij is geboren met een vertroe beling van de lens van beide ogen en hoornvliestransplantatie kan compensatie voor de huurverhoging en voor de betaling van de premie voor het ouderdomspensioen in één algemene loonsverhoging verstrekt kan worden. Het staat inmiddels nog geenszins vast, dat het gelukken zal de huur verhoging op 1 januari 1957 van kracht te doen worden. Daarvoor zal het namelijk nodig zijn de desbetref fende huurverhogingswet tijdig in het Staatsblad te krijgen en tijdig alle voorbereidende maatregelen, die ook de blokkering van de helft der ver hoging moeten omvatten, te treffen. Op het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting onderzoekt men op het ogenblik of het technisch mogelijk is. Slachtoffers bij staking in Tsjecho-Slowakije? Het Westduitse blad „General An- zeiger" meldde gisteren dat bij sta kingsonlusten in Gootwaldow (het vroegere Zlin) in Tsjecho-Slowakije vier mensen zijn doodgeschoten en 13 gewond. Dertig mensen zouden zijn aange houden. De moeilijkheden begonnen toen ar beiders van de Bata-schoenenfabrie- ken optrokken naar het vakvereni gingsgebouw om hogere lonen, lagere levensmiddelenprijzen en lagere pro- duktiequota te eisen. Zij werden door politie en tanks uiteengejaagd. Bij het elektriciteitsbedrijf zouden zich de schietpartijen hebben voorge daan, waarbij slachtoffers vielen, al dus dit bericht, dat de „General An- zeiger" uit Wenen bereikte. Een woordvoerder van het Tsjecho- Slowaakse ministerie van Binnenland se Zaken te Praag heeft de berichten tegengesproken. daarop helaas geen gunstige invloed uitoefenen. Gelukkig is men er door medisch ingrijpen in geslaagd van een der ogen het gezichtsvermogen zo veel mogelijk te herstellen. Prinses Marij ke is een gezond en vrolijk kind, dat ook bij het leren niet onder behoeft te doen voor haar leeftijdgenoten. De prinsessen Irene en Margriet zijn overgegaan resp. naar de vijf de en de tweede klasse van het in- crementum van het Baarns ly ceum. Geheel Noord-Beveland is thans aan gesloten op het waterleidingnet en zo kon men ook bij de familie Ver- hulst in de Heer Janszpolder de kraan opendraaien (Foto P.Z.C.) Generaal William H. Tunner, opper bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa (links), de Amerikaanse ambassadeur in West- Duitsland, James B. Conant (tweede van links) en vertegenwoordigers van het W estberlijnse stadsbestuur en Rode Kruis, leiden hier op het vliegveld Tempelhof in Berlijn kin deren naar een vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, dat hen, in het kader van de operatie „kinderlift" naar vakantieverblijven bij pleeg ouders op het Westduitse platteland zal brengen. Vice-admiraal Callenfels onderscheiden. Vice-admiraal J. Callenfels, direc teur-generaal van het loodswezen en vertegenwoordiger van Nederland in de commissie van toezicht op de Scheldevaart, is benoemd tot groot- officier in de orde van Leopold II van België. De versierselen, behoren de bij deze onderscheiding, zijn hem door de Belgische ambassadeur, ba ron F. X. van der Straeten Waillet, uitgereikt. Nixon stelt zich herkiesbaar Vice-president Richard Nixon, die met een speciaal militair vliegtuig van zijn goodwill-reis om de wereld te Washington is teruggekeerd, heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is om zien met president Eisenhower herkiesbaar te stellen. is het 20 jaar geleden, dat f| Calvo Sotelo, leider van de M „Renovacion Espanola" in Ma- drid werd vermoord. Dit was H de aanleiding tot het uitbreken es van de Spaanse burgeroorlog, H die eindigde met de overwin- ning van generaal Franco. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maar nog steeds tegen inspectie uit de lucht. De Sowjet-Russische delegatie op de ontwapeningsbesprekingen der Verenigde Naties, die thans te New-York worden gevoerd, heeft verklaard het van westerse zijde voorgestelde peil van de strijd krachten te willen aanvaarden als een eerste stap naar overeenstem ming over een ontwapeningsplan. Dit werd medegedeeld door de lei der van de delegatie, Andrei Gro- myko. Het van westelijke zijde voorge stelde peil der strijdkrachten voor de „Grote Vijf" is de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en (com munistisch) China elk 2.500.000 en Groot-Brittannië en Frankrijk 750.000 man. Gromyko beschuldigde de westerse' mogendheden ervan, in het verleden te zijn teruggekomen van hun eigen voorstellen, wanneer deze uiteindelijk door de Sowjet-Unie waren aan vaard. Hij verwierp opnieuw Eisen howers voorstel tot inspectie van de lucht uit. Dergelijke inspectie zou volgens Gromyko niets tot ontwape ning kunnen 'bijdragen en zelfs ge bruikt kunnen worden als luchtver- kenning bij het voorbereiden van een aanval. De grote mogendheden zouden volgens zijn voorstel zich moeten verbinden, geen atoom- of waterstof wapens te gebruiken en het gebruik Vrije zaterdag in Zweden Een commissie, waarin werkgevers, werknemers en overheid zijn verte genwoordigd. heeft woensdag een stemmig besloten de Zweedse minis ter van Sociale zaken voor te stellen de 45-urige werkweek in te voeren. Een vrije zaterdag zou hierdoor mo gelijk worden. Thans wordl in Zweden 48 uur per week gewerkt.Door per 1 januari van de jaren 1958, 1959 en I960 telkens een uur van die werktijd af te .trek ken, wil de commissie geleidelijk tot de nieuwe regeling komen. De commissie heeft zich afgevraagd of de Tweede Kerstdag, de Twcec-e Paasdag en de Tweede Pinksterdag niet dienen te worden afgeschaft. Explosie in Atoomfabriek. In een uramumfabriek bij Salt Lake City is donderdag een houder met 60.000 liter zwavelzuur ontploft. Drie personen zijn gewond, van wie één ernstig. De directie van de fabriek heeft verklaard, dat de ontploffing niets met atoomenergie te maken had. van zulke wapens te verbieden. Overeenkomst zou bereikt moeten worden over en verbod van het. ge bruik van vernietigingswapens, over de vernietiging van alle voorraden van atoombommen en over het stop zetten van de produktie hiervan. Bovendien diende men het eens te worden over het beëindigen van alle proeven met kernwapens. Gromyko besprak in zijn rede voering vrijwel alle belangrijke in ternationale problemen en uitte daarbij diverse beschuldigingen te gen de westelijke mogendheden, die van een zodanige aard waren dat de Amerikaanse afgevaardig de Henrv Cabot Lodge jr de toe spraak betitelde als een „gemene aanval op mijn land volgens de slechtste tradities van het Stali nisme". Gisteren werd voorts medege deeld, dat de Verenigde Staten een nieuw voorstel aan de Sowjet- Unie voorbereiden teneinde de im passe in de ontwapeningsonder handelingen te doorbreken. Het „splinternieuwe" voorstel zou zelfs het plan van president Ei senhower voor openstelling van de luchtruimen overtreffen. Sjah van Perzië uit Moskou vertrokken De sjah van Perzië en koningin Soroja zijn donderdagochtend per vliegtuig uit Moskou naar Teheran vertrokken. Zij hebben een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie gebracht. Btf het afscheid op het vliegveld van Moskou waren o.m. president Worosjilow en premier Boelganin aanwezig. Er werd na afloop van dit bezoek feen communiqué uitgegeven; klaar- lijkelijk omdat men het niet eens was geworden over Perzië's lid maatschap van het Bagdadpact. Commissie voor het recht in Hongarije De Hongaarse regering heeft een commissie voor constitutioneel en ad ministratief recht ingesteld, die de la cunes in de wetgeving moet wegwer ken en maatregelen opstellen voor democratisering van het gerechtelijke apparaat en strikte toepassing van de wetten, zo meldt het officiële Hon gaarse blad „Szabad Nep". VERBAASD EN OPGETOGEN Resultaat van „De geluksketting VERBAASDE EN OPGETOGEN ZWITSERS hebben donderdag hun ogen uitgekeken op de Zeeuwse wijkgebouwen, die hier tot stand kwamen dank zij giften uit Zwitserland, dié in dit land bijeen werden gebracht door middel van de befaamd geworden radio-uitzending „Chaïne du bonheur", de geluksketting. Een gezelschap Zwitserse gasten brengt namelijk een tweedaags bezoek o.a. aan Zeeland op uit nodiging van het Groene Kruis, teneinde te kunnen zien wat er dank zij him vorstelijke gift tot stand is gebracht. Om half vijf arriveerde men in Middelburg, waar het provinciaal bestuur in de Statenzaal voor een ontvangst zorgde en waar de Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Sécrétan,, van zijn grote bewondering getuigde voor wat hier werd opgebouwd. „Ik moet u met dit prachtige resultaat ge lukwensen", zo zei de heer Sécrétan. „Wij zullen het nu onze landge noten kunnen melden: Holland heeft een prachtig gebruik gemaakt van de gelden, door u in 1953 bijeengebracht. Ik hoop van harte, dat deze wijkgebouwen tot in lengte van dagen zullen getuigen van de wederzijdse sympathie tussen beide volken". De heer Sécrétan verklaarde, dat deze tocht langs de wijkgebouwen de Zwitsers bijzonder had getroffen. Voorts herinnerde hij aan de gevoe lens, die in 1953 het Zwitserse volk hadden beziggehouden, toen bekend werd welk een catastrofe Nederland had getroffen. „Wat toen is gebeurd is uniek in onze geschiedenis. Men voelde, dat hier iets moest gebeuren en als één man heeft men er aan mee- f ewerkt gelden bijeen te brengen, edereen deed mee, er waren grote giften en er waren kleine, maar alle gevers gaven het uit deernis met Ne derland". De gezant trok een vergelijking tussen Zeeland In 1953 en Zeeland thans. „Diep respect heb ik voor de krachtige \v\jze, waarop gjj uw we deropbouw hebt aangevat en tot uitvoering hebt gebracht". Tijdens deze ontvangst werd ook gesproken door de commissaris der koningin. Deze herinnerde er aan, hoe mej. Jöhr, die de verbinding legde tus sen de Zwitserse gevers en Nederland, hem op de sluizen van Wemeldinge aantrof op een gure avond in het voor jaar van 1953, teneinde te spreken over de bestemming van de gelden. „Het is de tweede keer, dat Zwitser land Zeeland heeft geholpen" aldus de commissaris, „in 1945 was het Don Suisse, die Walcheren barakken schonk, thans waren het het Rode Kruis en de Chaïne du Bonheur die aan de rampgebieden de zo nuttige wijkgebouwen gaven". (Vervolg op pag. 2) Het weer in Europa. Volgens de rapporten van 7 uur: Stockholm: regen Oslo: onbewolkt Kopenhagen: half bewolkt Aberdeen; zwaar bewolkt Londen: zwaar bewolkt Amsterdam: geheel bewolkt Luxemburg: geheel bewolkt Parijs: geheel bewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoble: onbewolkt Nice: licht bewolkt Berlijn: onbewolkt Frankfort: nevel München: onbewolkt ZUrlch: geheel bewolkt Genève: onbewolkt Locarno: zwaar bewolkt Wenen: onbewolkt Innsbruck: half bewolkt Rome: onbewolkt Ajaccio: onbewolkt 23 gr. 20 gr. 22 gr. 16 gr. 21 gr. 14 gr. 16 gr. 17 gr. 27 gr. 23 gr. 23 gr. 25 gr. 18 gr. 19 gr. 17 gr. 20 gr. 27 gr. 26 gr. 25 gr. 29 gr. 24 gr. HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN. Aanvankelijk nog: veel bewolking en hier of daar wat regen of mot regen, later afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtempe- raturen dan gisteren. ZON EN MAAN 14 juli Zon op 4.38 onder 20.56 Maan op 13.08 onder 23.26 OVERGEGAAN NAAR DE VIERDE KLAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1