BOLS RANG Nederlanders oogsten frappante suikersuccessen in Ethiopië i 1 Graantjes en zaadjes in Marokko OFFICIËLE PUBLIKATIES 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1956. REVOLUTIONAIRE ONTWIKKELING In woest, bebost gebied ontstond een stuk modern, gelukkig leven Een kleine groep Nederlandse deskundigen, welke kan bogen op een gro te ervaring in de Indonesische suikercultures, is op het moment bezig van Ethiopië een suiker-exporterend land te maken en wat meer is, de levens- en arbeidsomstandigheden in dit sub-tropische keizerryk op revolutionaire w\jze to veranderen. Door hun arbeid zijn deze Nederlanders gangmakers voor een snelle uitbreiding van de industriële hulpbronnen in Ethiopië, welk land een campagne voert om als werkelijke handelsmogendheid op de we reldmarkt te komen. Het toneel van het succesrijke Nederlandse streven is gelegen in het woeste, beboste gebied van Wonji op ongeveer 100 km van de hoofdstad. Daar hebben in 1937 Italiaanse kolonisten de eerste suikerplantage van Ethiopië aangelegd. Deze plan tage had destijds een oppervlakte van ongeveer 600 ha. De opbrengst van de Italiaanse plantage was niet onbevredigend en wees op de moge lijkheid van een bloeiende suikerin dustrie, welke van groot belang zou zijn voor de sterk achtergeble ven economie van Ethiopië. In 1952 verleende de Ethiopische regering de Nederlandse onderne ming H.V.A. 'n concessie om 'n ge bied van niet minder dan 4000 ha in cultuur te brengen. De Nederlanders begonnen aller eerst de rivier de Awash aan banden te leggen teneinde een goed functi onerend bevloeiïngsstelsel mogelijk te maken. Dit irrigatiestelsel werd gecombi neerd met een indrukwekkend we- f;enbouwplan, waardoor het betref- ende gebied een wegennet kreeg, dat zeker een van de beste in het land genoemd kan worden. Het water van de Awash, welke rivier door 't zand stroomt om zich zelf uiteindelijk te verliezen in de gloeiende zandwoestijn bij de Rode Zee, gevoegd bij het klimaat maak te het betreffende gebied bij uitstek feschikt voor de verbouw van sui- erriet. |llll!llllllllilllllllllllllllllllll!lllll!llllllllllllllllllllllliy Zij konden niet sckiden j M Een Frans meisje heeft haar verloofde twee vingers af- gehakt om hem uit het leger te houden. H M De 21-jarige Andree Lignoz neeft de politie verteld dat zij de gedachte niet kon ver- dragen gescheiden te worden van haar 20-jarige verloofde, H Louis Mollat, die voor de dienst was opgeroepen. Aanvankelijk wilde het meisje dat zij beiden zelf- moord zouden plegen, maar zij wisten met dat plan niet goed weg. Vervolgens wilde Andree dat Louis zich door een trein een arm zou laten afrijden, maar de jongeman wilde daar niet aan. Tenslotte het hij zich overhalen dat zij hem twee vin gers zou afhakken. Toen zij dat gedaan had, rende zij de straat op, schreeuwend: „Het is ge beurd. Nu krijgen ze hem niet". Het is niet zeker dat zij ge lijk krijgt. De Franse militaire autoriteiten zullen beslissen wat met de jongeman gebeuren zal en Andree zelf zal mis schien voor de rechter gebracht worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de Torbaai in het Engelse graaf schap Devon begon de grote zeezeil- bootrace naar Lissabon. Aan deze spectaculaire wedstrijd ivordt met 22 zeilboten uit 11 landen deelgenomen. Deze foto werd vlak na de start ge nomen. De boot op de voorgrond be hoort tot de Noorse deelnemers. Tot dusverre hebben de Nederlan ders nog maar een deel van de 4000 ha grote concessie in cultuur gebracht, maar desondanks heeft de oogst reeds 15.000 ton geraffineer de suiker opgeleverd, hetgeen neer komt op 3/5 van Ethiopië's binnen landse verbruik. Deze opbloeiende industrie staat onder leiding van ongeveer 80 Ne derlandse deskundigen, die tussen de 3500 en 4000 man Ethiopisch perso neel onder zich hebben. De vaste employé's, ongeveer 2800 in getal, leven in een modern, helder dorp. Hun huizen, waarvoor zij geen huur behoeven te betalen, hebben elektrisch licht en stromend water, een luxe, welke tot dusverre gewoon lijk slechts Europeanen genoten. Voorts zijn er in het arbeidsdorp voldoende winkels, die goed van alle nodige waren voorzien zijn die slechts tegen vastgestelde prijzen worden verkocht. De kinderen van de employes zoeken een Ethiopische school en het geestelijk en godsdienstig leven van ae kleine gemeenschap concentreert zich rond een pittoreske Koptische kerk. Ook aan de recreatie van de em ployé's en hun gezinnen is grote aandacht besteed. Er zijn sportvel den en een voetbalterrein, en voorts is er een theater gebouwd. Vrouwen- en kinderarbeid op de plantage en in de raffinaderij is verboden, hetgeen vooral voor een land als Ethiopië waar veel zware vrouwenarbeid wordt gedaan, zeer belangrijk is. Het gehele beeld van het dorp en de daarbij liggende plantage staat in frappante en scherpe tegenstel ling tot de halfnaakte, met speren bewapende inheemse krijgers, die geruisloos tot aan de rand van het dorp sluipen en daar schuw van achter een struik vandaan de ma chines van de raffinaderij en de glanzende auto's van de Neder landse experts bewonderen VAN HET MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN De tussen Japan en Nederland onlangs gesloten overeenkomst krachtens welke door de Japanse regering gelden ter be schikking zullen worden gesteld voor het doen van een uitkering aan burgerperso nen-Nederlanders, die ongeacht leef tijd tijdens de oorlog door de Japan ners In Azië geïnterneerd zijn, is thans van kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitkeringen kunnen derhalve de nodige maatregelen worden genomen. Degenen, die tijdens hun internering Nederlander waren, doch nadien een an dere nationaliteit hebben verworven, zijn ook deelgerechtigd. Degenen die tijdens de internering Ne derlandse onderdanen waren, en thans het Nederlanderschap bezitten, zullen eveneens als deelgerechtigd worden aan gemerkt. Naar schatting zal de uitkering, waar van door Nederland geen belasting zal worden geheven, per persoon ongeveer 3no,— bedragen. Het juiste aantal ex- geïnterneerden is niet bekend. Derhalve kan het bedrag, waarop ieder belangheb bende recht kan doen gelden, niet reeds thans worden vastgesteld. Voor de uitkering komen in aanmerking: X. Zij, die voor 15 augustus 1945 gedu rende tenminste in totaal zes maan den door de Japanners in Azië ge ïnterneerd zijn geweest. Met internering wordt gelijkgesteld, de aanhouding in gevangenissen of andere als zodanig gebezigde gebou wen, anders dan terzake van straf bare feiten vallende onder het ge wone strafrecht. Onder strafbare feiten worden niet verstaan zodanige, welke kennelijk zijn begaan met het doel de bezetter afbreuk te doen. 2. Zij, die ten aanzien van de duur der internering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1. voldoen, doch die tengevolge van mishandeüngen door, of op last van de Japanners ge pleegd, blijvend in hun gezondheid werden geschaad. 3. De gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkrilgende(n) van allen die in Japanse internering c.q. aanhouding zijn overleden. 4. De gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkriigende(n) van de onder 1. en 2. bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aanmer king komt voor deze uitkering, zijn afzonderlijke vragenlijsten samenge steld voor- Personen, die bij de aanvang der in ternering minderjarig waren en tij dens de internering geen kinderen te hunnen laste hadden; Personen, die tijdens de internering .vettige, gewettigde of wettelijk er kende natuurlijke kinderen, pleeg kinderen en/of stiefkinderen te hun nen laste hadden; C. Personen, die bij de aanvang der in ternering minderjarig waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle belanghebbenden zich per briefkaart te melden bij de Directie Overgangszaken Indonesië (Bureau Ja panse uitkeringen aan ex-geïterneer- den) Hooftskade 1, 's-Gravenhage. Door of voor iedere ex-geïnterneerde die voor 1 juni 1935 geboren is dient een afzonderlijke briefkaart te worden inge zonden. Dringend wordt verzocht op de achter zijde van de briefkaart uitsluitend te ver meiden (in blokletters) Naam en voornamen van de ex-ge- interneerde; Geboortedatum en -plaats; Huidige adres (volledig); Een der letters A, B of C als boven vermeld. (Om vertraging te voorkomen wordt verzocht nauwkeurig na te gaan tot wel ke der groepen A, B of C men meent te behoren.) Ingeval de briefkaart wjordt ingezonden door een nabestaande, dient te worden vermeld tot welke groep de overledene heelt behoord en aan de adreszijde bo vendien te word.en vermeld: naam, voor namen en adres van de afzender. Na ontvangst van de briefkaart zal aan belanghebbenden, een op zijn/haar groep betrekking hebbende vragenlijst worden toegezonden. Met aanmeldingen, welke ingezonden werden voor het verschijnen van deze pubiikatie, kan om administratieve rede nen geen rekening worden gehouden. Lemsteraak voor prinses krijgt fraaie lijn De plannen voor de lemsteraak, die op initiatief van het comité Varend Nederland speciaal namens de Neder landers die belangstelling; in de scheepvaart en haar betekenis voor ons land, aan Prinses Beatrix is toe gezegd, zgn nu vrgwel voltooid. Het comité heeft reeds met jachtbouwers contact opgenomen. Ingevolge de wens van de prinses zal het schip eenvoudig van inrichting zijn, doch aan het uiterlijk zal grote zorg worden besteed, zodat een fraaie lijn en goede zeil-eigenschappen zullen worden verkregen. Met de bouw van het schip zal een aanzienlijk bedrag zgn gemoeid. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 11 Juli. Londen 10.54% —10.64%. New York 3.82H—3.83A, Montreal 3.89%—3.90%, Parijs 1.0850 —1.0860. Brussel 7.65%—7.65%, Frankfurt 91.10%—91.15%, Ztlrich 87.32%—87.37%, Zürlch (vr. fres) 89.33%—89.38%, Stockholm 73.76%— 73.81%, Kopenhagen 55.02%—55.07%, Oslo 53.22—53.27, Milaan 61.86%— 61.91%, Japanse verrekeningsdollar 3.76%—3.77%, Turkse verreke- nlngsdollar 3.79%—3.79% nom. Zac/i&t e^tocti pUty. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Olie bereikte na-oorlogs hoogtepunt Piesident Elsenhower heeft dinsdag verklaard, dat hij zich herkiesbaar blijft stellen en dit was oorzaak van een ge animeerde stemming in Wallstreet, waar van de staalwaarden en ook de olie fondsen profiteerden. Voor het Damrak was deze ontwikkeling aanleiding gister middag de opwaartse richting in te slaan. Hoewel de stemming over het algemeen genomen vriendelijk was, domineerde Kon Olie toch zeer sterk. Bij opening was de prijs tien punten hoger dan dins dag waarna de koers verder steeg van 854 tot 859 een nieuw na-oorlogs hoogte punt. Hoewel de belangstelling ook van lokale zijde kwam nam het buitenland het leeuwenaandeel van de aankopen voor zijn rekening. Engeland was een van de voornaamste kopers. Elders ging het zeer rustig toe de an dere internationale soorten verbeterden 1 a 2 punten, maar van markante koers winsten was hier geen sprake. De scheep- §C5 Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RAN G ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los d 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. van Zwitserse vrouw werd farmer (Van een medewerkster) Wanneer u eens wat aardige staaltjes van Babylonische spraak verwarring, respectievelijk van internationale „verbroedering" wilt meemaken, dan kan ik u het „optrekken" met een 250-tal da mes uit ca. 16 verschillende landen warm aanbevelen Vooropgesteld natuurlijk, dat u die 250 vrouwen niet alléén voor uw rekening be hoeft te nemen. Wanneer in ons land internatio nale congressen plaats vinden, dan staat in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht onmiddellijk een legertje dames gereed om de echtgenoten van de congressisten „op te vangen". De „F.I.S."-dame, die ik „opving" omdat ik toevalligerwijs in de bloeiende lathyruskassen in Honse- laarsdijk néAst haar wandelde en we even later eensgezind over een slootje sprongen, was een kleine, levendige donkere vrouw, Zwitserse van ge boorte, die gedurende 20 jaren in de binnenlanden van Marokko gewoond had. Voor het geval de betiteling „F.I.S."-dame u intrigeert: zij is -de afkorting van de lange aanduiding: „Fédération Internationale du Com merce des Semences". Deze dame, mevrouw Émeric Mandl, was de echtgenote van een deelnemer aan het internationaal zaadhandelcon- gres, dat in Scheveningen gehouden is. Een vrouw, die wonderwel op haar plaats was in dit internationale gezelschap van louter vrouwen, want zonder de minste moeite ging zij van het Frans op het Engels over, om dan weer te vervallen in het Duits of in een zij het ook matig mondje Italiaans, met een verontschuldigend glimlachje: wij Zwitsers zijn nu een maal een drietalig volk. Omdat mevrouw Mandl het zo op prijs zou stellen ,,'s morgens eens een écht Hollands kopje koffie te drin ken. in een niet minder écht Hol lands huis (gezin)," nodigde ik haar uit. Mevrouw Mandl heeft een jaar ge leden Marokko verlaten en zich met haar beide kinderen, de 20-jarige Anne-Marie en de 17-jarige Peter, gevestigd te Collex-Bossy op 7 km van Genève, waar de familie Mandl sinds 1940 een „propriété" bezit. „We hadden er een pachter in wonen", vertelt mij Mme Mandl, „maar nu de toestand in Marokko voor ons Euro peanen nogal précair geworden is en we ons bedrijf, vSelecta Grainës" hebben moeten inkrimpen, achtte mijn man het beter dat ik met de kinderen naar Zwitserland terug ging. Daar oefen ik nu sinds een jaar mijn eigen beroep van „farmer" uit, d.w.z. ik verbouw zaden, maar ook groenten voor de markt. Het komt er op neer, dat ik als de peentjes en de sla boven de grond komen, van ach ter mijn bureau moet gaan zitten te lefoneren naar de verschillende gros siers, of ze mijn produkt ook willen afnemen! Wanneer ik zie aankomen, dat ik er mee blijf zitten, neem ik een commissionair in de arm, die het zaakje voor mij opknapt. Het terrein is maar 16 ha groot, maar net groot genoeg om altijd zorg te hebben over wat er op staat! Onze pachter woont er het hele jaar met zijn gezin, in het seizoen hebben we er een aantal Italiaanse landarbeiders bij, omdat er dan veel werk is. MAROKKO. Het echtpaar Mandl ging in 1936 naar Marokko. „Het spijt mij nu nog, dat het niet eerder was", zegt Mme Mandl, „de interessantste tijd was juist omstreeks 1920'30, de geboor te en de opbouw van het land. De bevolking is bijzonder heterogeen samengesteld uit de emigranten, die zich hier in de loop van de jaren ves tigden: de pioniers, die iets wisten te bereiken, maar helaas ook vaak mislukten en de ontevredenen, die óók in het nieuwe land niet slaagden. De z.g. „society" bevat dan ook de meest uiteenlopende elementen. Mek- nès, 240 km van Casablanca de bin nenlanden in, is een stad met een be volking van 150.000 inwoners; twee km verder ligt de Europese stad met 20.000 Inwoners. Het was maarschalk Lyautey, die indertijd besloot, dat nieuwe Europese stadsdelen moesten verrgzen buiten de eigenlijke Arabi sche steden, dit tot behoud van de Arabische cultuur en tradities. Onze kinderen gingen op de Franse staats school. Deze scholen bestaan ook nu nog; ze worden zelfs veel bezocht door de Arabische kinderen, in tegen stelling tot vroeger, toen de meesten van hèn niet lezen of schrijven kon den en het ook nooit leerden. Nadat de Arabieren, in de oorlog toegevoegd aan de Franse legers, hun ogen de kost hadden gegeven in Eu ropa, is er in het land veel veranderd. Er heeft een grote evolutie plaats gehad. Onze tuinman, zowel als onze nachtwaker wjj werkten altijd met veel Arabisch personeel zenden nu hun kinderen naar de Franse school en ik heb twee Arabische meisjes in dienst gehad, die beiden dusdanig de Europese invloed ondergaan hadden, vaartsector lag bij opening goed prijs houdend, maar later op de middag kreeg ook hier de hoek een wat levendiger aan zien. waarbij de prijzen licht opliepen. De actieve soorten verlieten de markt met winsten van x tot 3 punten. In de cul tuurwaarden was nog steeds niet veel te doen en de voornaamste soorten sloten dan ook prijshoudend zonder meer. Guldensbeleggingen tenslotte stil en op nieuw eerder iets luier. Prolongatie 8 procent. 10 Juli 11 Juli Nederland 1951 (3%) 96 96 Nederland 1943 (3%) 90% 90% Nederland 1955 (3%) 90% 90% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 93 93% Investeringscertificaten 94% 94% Nederland 1962-64 3 94'% 94% Nederland N.W.S. 2% 70% 70% Ned. Indië 1937 A 3 93% 93% Grootboek 1946 3 91 90% Nat. Handelsbank 136 140 Ned. Handelniij. 202 202 A.KU. 255% 257%' Betgh's en Jurgens 294% 294 Calvé-Delft 340% 347 Kon Ned. Hoogovens 338% 345 Ned Kabelfabriek 319 325 Philips 287 288 Undever 422% 4243% W uton-Feij enoord 311 Kon Petroleum Mij. 843% 858 Amsterdam Rubber 99% 100 Holland Amerika Lijn 187 189% Kon Paketvaart 174% 175 Rotterdamse Lloyd 180 181 Ncd Scheepvaart Unie 178 180% Stv. Mij. Nederland 195% 198% H.V.A. 119% 118% DeU Mij. 135% 134% Bank v. Ned. Gem. 4% 102 101% Van Berkels Patent 118% 118% Centrale Suiker 207 208 Kon. Mij. De Schelde N.I 3. 214 216 Missouri K.T 13% 13% New York Central 39% Pennsylvania 24% 24% Anaconda 73% 73 Bethlehem Steel 156% 157% General Motors 46% 47% Intern. Nickel 100 100% Kennecott 127% 127 Republic Stee. 46% 47% U.S Steel 59% 60% Shell Union 85 85% Tide Water 423/4 42% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 129% 128% Breda 1954 100% 101 Eindhoven 1954 100% 100 Enschede 1954 99 99 's-Gravenhage 1952 I 121 120 's-Gravenhage 1952 H 118% 119 Roiterdam 1952 I 121 Rotterdam 1952 II 123% Utrecht 1952 110 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 9/7 10/7 11/7 Intern. Concerns 301.84 302.34 305.51 Industrie 165.36 165.66 166.G9 Scheepvaart 165.35 165.75 167.34 Banken 142.79 143.28 143.93 Ind.fondsen 124.29 124.65 124.65 Algemeen 222.36 222.79 224.70 dat de een niets liever wilde dan met mij meegaan naar Zwitserland en de ander besloot nooit te zullen trou wen, omdat zij zich niet meer in staat gevoelde, het troosteloos bestaan van een nietswaardige, onderworpen Mo- hamedaanse vrouw te leiden, noch zulk een leven wenste". De zaadhandel annex kwekerij van de familie Mandl, daarginds in de binnenlanden van Marokko (7000 ha) is een levendig bedrijf. Er zijn uitgestrekte landerijen met proeftui nen voor erwten en andere gewassen, waar landbouwkundige ingenieurs zich dagelijks bezig houden met keu ring en controle van het gekweekte gewas. „Na de oorlog zijn er veel nieuwe machines ingevoerd, die het perso neel aanmerkelijk deden inkrimpen. De lonen zijn daarentegen enorm ge stegen; verdienden de erwtenlezers vroeger 5 francs per dag, nu krijgen zij er 250! Mét deze verhoging van haar loon groeit óók de wens naar verbetering in haar bestaan", zo is de stellige overtuiging van Mme Mandl, Madame Mandl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8