Kapitein Dreyfusvan balling tot ridder in het Legioen van Eer „Stukje ijzer, dat woorden vangt" EERSTE HOUTRIJKE HUIS IN WYCHEN MET RIJKSPREMIE DONDERDAG 12 JULI 1956. PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT 11 FRANKRIJK IN DE WOELING DER TIJDEN Advertentie K.N.A.C. wil verkeersonderwijs aan dienstplichtigen De K.N.A.C. heeft de minister van Oorlog verzocht, aan alle dienstplich tigen eenvoudige verkeerskennis te doen bijbrengen. In een adres aan de minister zegt de K.N.A.C., dat verkeersonkurde en gebrek aan zelfdiscipline factoren zijn, die ernstig afbreuk doen aan de verkeersveiligheid. Weliswaar wordt door het geven van verkeersonder wijs op scholen getracht in deze toe stand verbetering te brengen, doch helaas kan niet ontkend worden, dat ha beëindiging van de schooltijd het effect van het geleerde spoedig ver loren gaat. Goedkope systeembouw voor ééngezinswoningen (Van onze speciale verslaggever.) Een timmerbedrijf In Wychen heeft de eerste houtrijke woning gebouwd, die voor de volle rijkspremie in aan merking komt. Het is een ééngezins woning, die vele voordelen in zich verenigt. De onderdelen worden in pasklare elementen in de fabriek ver vaardigd, waardoor op de bouwplaats een arbeidsbesparing van 40 50 procent wordt bereikt. Wanneer de fundering eenmaal gereed is kan een dubbel woonhuis in 14 dagen worden opgebouwd. Het gebruik van nog steeds min of meer schaarse met selstenen wordt zoveel mogelijk be perkt door toepassing van andere materialen, zoals gipsplaat, halm plank en sintelbetonblokken. En deze woning, die ruimte biedt voor 6 per sonen, kan gebouwd worden voor een bedrag van 12.000, waarvan het rijk circa 3600 voor z\jn rekening neemt. Met de prefabrlcage is men hier Advertentie j 'n Barstende hoofdpijn U voelt U weer "stralend AKKERTJE bepaalde omreoper is bekend als Um- fumfumfu: De-man-die-nooit-moe- wordt-van-spreken. Een andere noe men zij „De verteller-van-grapjes-die- soms-leuk-zijn". Voor de blanke bwanas van C.A.B. S. is het een probleem om gedurende 60 uur per week een behoorlijk pro gramma uit te zenden in maar liefst 8 verschillende talen en dan daarnaast nog een paar uur Engelse program ma's. Zeer beslist moeten zij zich dan ook verzetten tegen aandrang van verschillende kanten om maar liefst nog veertig andere Afrikaanse dialec ten in het programma op te nemen. En iedere avond van iedere uit zenddag opnieuw moeten zy by het sluiten van de zender de raad herha len: „En draai nu je radiotoestel af!" Tweemaal wordt deca raad heel dui delijk uitgezonden. Anders zouden in één nacht 60.000 batterijen leeggelo pen zyn, en zou de volgende dag C.A. B.S. geen luisteraars meer hebben. zo ver gegaan, dat zelfs de leidingen voor gas, water en elektriciteit reeda voor een belangrijk deel met stop contacten en al in de fabriek in de elementen worden ingebouwd. Als het huis klaar is heeft de elektricien nog maar een uur nodig om de aan sluitingen tot stand te brengen. De inhoud bedraagt 280 kubieke meter. De woning bestaat uit een grote woonkamer circa 21 vierkante meter), gang, keuken, kelderkast en w.c. (beneden) en op de verdieping twee grote en een kleine slaapkamer, alsmede een doucheruimte met vaste wastafel. Er is volop licht, want er is veel glas in de wanden verwerkt. Frisse kleuren en een goed afgewo gen afwisseling van hout en steen aan de buitenzijde geven de huizen een aantrekkelijk uiterlijk. In de bouwkosten ad 12.000 zijn fundering en grondwerk hier ten bedrage van circa 700 begrepen, de kosten van de grond echter niet. Deze bouwprijs geldt bij de bouw van twee woningen onder één kap. Glo baal berekend zou voor deze woning, gebouwd als premiewoning, een huur prijs van 7 grilden per week moeten worden vastgesteld. Bij bouw voor eigen bewoning dalen de bouwkosten nog, aangezien men dan kan profite ren van de extra-premie ad 25 a 35 procent van de rijkspremie, die circa 3600 bedraagt. Waarschijnlijk zal deze woning binnenkort ook als wo ningwetwoning kunnen worden ge bouwd. De bouw van deze woningen zal op frote schaal worden aangepakt. Op et nieuwe industrieterrein van Wijchen heeft men een fabriekshal gebouwd met een oppervlakte van 2500 vierkante meter en met een uit breidingsmogelijkheid van 5000 vier kante meter. De fabriek kan jaarlijks voldoende elementen fabriceren voor 700 750 huizen. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de elementen binnen kort in de handel zullen worden ge bracht. ter verwerking door aanne mers in andere delen van het land. Deze woningen zyn uiteraard niet geschikt voor grote steden, waar al leen nog complexen in twee of meer woonlagen worden gebouwd. Voor de honderden kleine en middelgrote ge meenten in Nederland kan echter de bouw van deze houtrijke woningen een belangrijke bijdrage zijn aan een snellere oplossing van de woning nood. Niet alleen is de bouwtijd uiterst kort. maar ook is de verwach ting gewettigd dat wanneer ook bij de bouw van een groter aantal tegelijk een arbeidsbesparing van meer dan 40 procent kan worden ge handhaafd extra-woningen zullen worden toegewezen aan gemeenten, waar dit systeem wordt toegepast. Vijftig jaar geleden werd een groot onrecht weggevaagd Toen op de twaalfde juli 1906, dus juist nu een halve eeuw gele den, de eerste president van het Franse Hof van Cassatie gesproken had en de 48 rechters in hun met rode hermelijn afgezette toga's zich gereed maakten om de warme, tot de laatste plaats bezette grote zaal te verlaten, was op majestueuze wijze eerherstel geschied aan de Joods-Franse legerofficier Alfred Dreyfus. Tussen de dag van zijn on gemotiveerde veroordeling wegens landverraad door de krijgsraad 22 december 1894 zijn daaropvolgde degradatie en verbanning voor het leven naar het ongezonde Duivelseiland Cayenne voor de kust van Frans Guyana én deze twaalfde juli, maakte de wereld in hoge spanning een reeks sensationele processen mede, die langzaam maar zeker aan de vele valse acties, kuiperijen en lafhartigheid ten aanzien van Dreyfus afbreuk deden. En nü, op deze zomerse namiddag, zege vierden tenslotte waarheid en recht. Het Franse volk, dat eens via de revolutie het statuut van de Rech ten van de Mens voortbracht, had zich ontdaan van een gruwelijke smet. Een schande was uitgewist, al zouden historieschrijvers zich tot op de huidige dag in omvangrij ke geschriften bezig blijven houden met deze wonderlijke zaak Dreyfus, welke later ook toneel en film stof zou bieden tot pakkende werken. De Franse Republiek beleefde om streeks 1890 moeilijke jaren. Men had zich wel materiëel hersteld van de ne derlaag tegen de Duitsers in 1871, doch bijna 20 jaar later had men zo wel op binnen- als buitenlands politiek gebied zijn evenwicht nog niet kunnen vinden. Het land zuchtte nog onder de door de Duitsers toegebrachte smaad en ondanks een pact met de Russen bleef men de bewoners van de rechter oever van de Rijn sterk wantrouwen. De Franse en Duitse spionage en con- tra.-spionage waren zeer actief en het woord „verraad" -was niet van de lucht. In Frankrijk zelf en vooral ook in het leger was een clericaal-antisemi- tische kliek ontstaan. Tal van hoge posten waren in handen van Joodse officieren. Bij deze speurtocht naar verraad, en gevoed door het anti-se- mitisme, wilde men een slachtoffer hebben om de groeiende ongerustheid in brede kringen van het volk te kun nen afreageren. In het najaar van 1894 valt de Franse inlichtingendienst een docu ment in handen bestemd voor de Duitse militaire attaché, overste Von Schwarzkoppen, waarin uitermate belangrijke mededelingen worden ge daan over de Franse landsverdedi ging. Met voorbijgaan van vele ande re aanwijzingen beweert men de da der van dit verraad te hebben gevon den in de toen 35-jarige officier Dreyfus, die naar het scheen als het enige Joodse lid van de Generale Staf ee nschitterende militaire loopbaan tegemoet zou zijn gegaan. Hij werd van zijn rang vervallen verklaard en op het Duivelseiland, broeinest van malaria en oord van uitzichtloosheid, werd een cel voor hem vrijgemaakt. Een zwarte noodlotsschaduw had zich over het leven van de jonge Dreyfus uitgebreid. Op een koude ochtend in januari 1895 geschiedde op het plein van de militaire school in Parijs de openbare degradatie van Dreyfus. (Advertentie) Ik ben onschuldig Er was een valselijk voorgelichte menigte op de been. Er was iets „schoons" te zien. Zij schokte toen een der generaals niet luide stem verkondigde: „Dreyfus, gij zyt on waardig de wapenen van het Franse volk te dragen. In naam van het Franse volk degraderen wij U". De man, aldus aangesproken, hief bleek de armen ten hemel en riep met krachtige stem, zodat allen het hoor den: „Ik ben onschuldig, ik zweer dat ik onschuldig ben. Leve Frankrijk". De tekenen van zyü rang werden de man van 't uniform gescheurd zijn sa. bel werd over de knieën doormidden gebroken en hem voor de voeten ge worpen Tussen die dag van gruwelijke smaad en de dag van het volledige eerherstel lagen twaalf jaar van strijd, want terwijl Dreyfus zuchtte op Cayenne, bleef het geweten van de Franse Natie vol onrust. Er ont stond een openlijke actie voor revisie van het vonnis der krijgsraad, waar bij de senatoren Scheurer-Kestner en Trarieux vooraangingen en de schrij ver Emile Zola de regering met zyn befaamde roman het „Ik Beschuldig" in het gezicht slingerde. Na vijf jaar werd de diep bekla genswaardige van het Duivelseiland verlost, bracht de kruiser Sfax hem naar Frankrijk terug. Er waren bij een nieuw proces aanwijzigingen ge komen, dat niet Dreyfus, doch o.a. majoor Esterhazy aan de op Dreyfus' rekening geschoven poging tot land verraad schuldig was. Het Hof van Cassatie vernietigde het vonnis door de krijgsraad uitgesproken, Dreyfus kreeg zijn rang van kapitein terug en mocht weef uniform dragen. Nog was het einde van de marte ling xüet daar. De krijgsraad kon zien bij de nieuwe behandeling van de zaak nog met de algehele on schuld van de beklaagde voorstel len en veroordeelde hem, temidden van een enorm pro- en contratu mult tot 10 jaar gevangenisstraf. De generaals, strijdend voor hun „naam en positie" onder het mom van de eer van het leger, hadden wederom overwonnen. Opwinding Maar de wereldophiie had Dreyfus mee. Niet alleen in Frankrijk, doch in tal van andere landen bleef men zich zeer opwinden om het onrecht door rechters een toch wel duidelijk on schuldige aangedaan. In Boedapest hielden jongelui betogingen voor het Franse consulaat. De Britse betrek kingen met Frankrijk verkoelden dui delijk. In Antwerpen, Milaan en New York werden volksbetogingen gehou den. In Indianapolis werd de Franse vlag op de openbare weg verbrand. Uiteindelijk volgde gratie, doch dit betekende nog geen onschuldig ver klaring. Deze kwam tenslotte op die julidag in 1906. Voor de wereld was Dreyfus' onschuld reeds lang bewe zen. Maar deze algehele vernietiging van het vonnis, de ltreet van het „Le ve Dreyfus", het geven van een ere plaats aan de borstbeelden van de moedige senatoren Scheurer-Kestner en Trarieux én het besluit van de re gering om de stoffelijke resten van de eens met Dreyfus officieel versmade Emile Zola over te brengen naar het Pantheon, waar slechts de groten van Frankrijk een laatste rustplaats wordt gegeven, vormden wel een glo rierijke overwinning van het recht. In 50 Franse bladen werd de vernie tiging van het vonnis tegen Dreyfus officieel bekendgemaakt. De in eer herstelde werd op 13 juli bevorderd tot majoor. En op 20 juli 1906 volgde de be kroning van dit alles in een groot se plechtigheid. Op hetzelfde plein, waar men hem bijna 12 jaar tevo ren zijn gebroken sabel aan de voe ten wierp, stonden de troepen weer opgesteld. Brigade-generaal Gil lian zat in paradetenue hoog te paard. Driemaal schetterden de trompetten. Voor de generaal stond in groot tenue Dreyfus. De generaal sprak „In naam van de president der re publiek, majoor Dreyfus, sla ik U tot ridder van het Legioen van Eer". Driemaal raakte de sabel van de generaal zijn schouders. Toen hechtte hij hem het erekruis op de borst en kuste hem op beide wangen. Opnieuw trompetgeschal. De plechtigheid was afgelopen. Aan een der venster stond Lucie, Drey fus' vrouw. Zij weende van geluk. Sanatorium Zonnegloren bestaat 29 jaar Het sanatorium Zonnegloren te Soest herdenkt op 18 juli zijn 29-ja- rige bestaan. Ter gelegenheid van deze herdenking zal een bijeenkomst worden gehouden, waarop onder meer dr. J. A. W. Berghauser Pont een en ander zal vertellen over de stand van zaken in de tuberculose bestrijding. De feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door 't muziek korps van de huzaren van Boreel. spuitbus van ORGANON bevat 7 insectendoders Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal ver'delgt! Verfrist de atmosfeer. DE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD Radio experimenteert in Rhodesia In Noord-Rhodesia, in het wijde land tussen de rivieren Limpopo en Congo, hebben meer dan een half miljoen primitieve Afrikanen een nieuw en boeiend tijdverdrijf gevonden. Iedere avond luisteren zij in hun lemen hutten naar hun kabulo ka kwamakani 't ..klein stukje ijzer, dat woorden uit de lucht vangt". Hun radio's zijn af gestemd-op de zender van Lusaka en het meest geliefde programma heet Zimene Mwa Tifunsa (Waar je om gevraagd hebt). Bovendien hebben zij hun voorkeur uitgespro ken voor een huilerig, sentimenteel niemendalletje in hillbilly-stijl, ge naamd „Verkoop pappie geen whisky meer". Ondanks deze Amerikaanse bijdra ge tot de cultuur van Afrika hebben zelfs de meest gereserveerde Britse kolonisten van het gebied moeten toegeven, dat C.A.B.S. (Central Afri can Broadcasting Station) „inder daad een opmerkelijk station" is. Waarschijnlijk is hc-t 't enige radio station in een volledig door blanken geregeerd land, dat zich praktisch uitsluitend tot de kleurlingen richt. Het begon in de oorlog met een mi niatuurzendertje, bestemd om de ko lonie van oorlogsnieuws te voorzien. Na de oorlog bleef men doorzenden in de hoop 'n band te kunnen leggen tus sen het bestuur en zijn miljoenen ne ger-onderdanen. Braadpan Het grote probleem vormden de ontvangers. Een Brits bestuursambte naar wist een fabriek van radiotoe stellen er toe te bewegen, een goed koop maar sterk toestel te maken, dat het in de rimboe uithoudt. Het resultaat was de Saucepan-special een batterijtoestel met vier buizen, gemonteerd in een braadpan. Deze is blauw geschilderd, vrijwel de enige kleur, die geen inbreuk maakt op de ontelbare geloofsvoorschriften van deze stammen. De batterij dient als voetstuk. Maar het belangrijkste is wel, dat dit toestelletje bestand is te gen insecten. Er zijn thans, zo meldt „Time" 60.000 van deze speciale braad pannen in gebruik en gemiddeld is het aantal luisteraars negen per toestel. Men heeft het ver mogen van C.A.B.S. opgevoerd en vrijwel leder dorp in Rhode sia is nu in contact met de bui tenwereld. Van het middaguur tot 9 uur des avonds is het station in de lucht en men gaf de bevolking te verstaan, dat dit nu de stem van de bwanas de witte man was, die sprak tot de bevolking. De gouverneur probeerde in de ge bruikelijke stijl van de commerciële radio zich te verzekeren van de me dewerking van zijn onderdanen: „Sta aan de kant van wet en orde", slin gerde C.A.B.S. de ether in. En: „Be taal nü je belastingen", maar dit soort gestroomlijnde reclame maakte niet de minste indruk en verveelde de luisteraars alleen maar. Kleine ge speelde parabels met een moraal had den veel meer effect dan bijvoorbeeld een dagelijkse lezing over het onder werp: „Het is bewezen, dat ziekte kiemen en niet boze bezweringen de oorzaak zijn van ziekten". Een verontwaardigde luisteraar zei: „Waarom verknoeien jullie je tijd met te spreken over onschuldig vuil op onze voeten, terwijl je ons nuttige dingen over de radio zou kunnen leren, zoals het verdienen van geld en dergelijke!" Een Afrikaanse omroeper weigerde een lezing over vrouwelijke hygiëne uit te spreken. „Ge denkt misschien, bwana, dat dit nuttig is", zei hg tegen de blanke directeur van het radio station, „maar in onze gemeenschap spreken we niet over deze dingen. De mensen zouden me aan stukken scheuren, als ik zo over onze vrou wen sprak." De lezing werd afgelast. Umfumfumfu De luisteraars zijn er dol op om de uitvoerenden karakteristieke namen te geven en ze zien niet tegen 'n tocht van 100 of meer mijlen op, om hen in levenden lgve te zien. Een luisteraar kwam kort geleden helemaal uit de binnenlanden van de Congo naar Lu saka lopen om Aliok Nkata te zien, een jonge zanger van de C.A.B.S. Na dat hij een paar weken bij hem te gast was geweest vertrok hij: „Nu kan ik in mgn dorp vertellen, dat Ik alleen Grote Mond gezien heb". Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7