Fraai en representatief ontwerp nieuw gymnasium in Middelburg 35» TOORENVUEDT MIDDELBURG IN GEBRUIK GENOMEN POORTVLIET MAG THANS SCHOOL BOUWEN ZEEUWS TIJDSCHRIFT" MET INTERESSANTE ARTIKELEN WANDTAPIJT VOOR OUWERKERK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1956. MILITAIR HOSPITAAL ANNEX NIEUWBOUW Complex met twee vleugels en toren Do plannen zijn thans bekend voor de bouw en inrichting; van het nieuwe complex van het stedelijk gymnasium in Middelburg. Zoals bekend zal hiertoe het z.g. militair hospitaal de voormalige Kloveniersdoelen worden aangewend. Door een ruil met het rijk, samenhangend met de wensen van die zyde tot uitbreiding van de kazerne, komt dit monument in handen van de gemeente. Het wordt dan gerestaureerd en er komen twee vleugels in moderne stijl bij. Voor de restauratie ontwierp ir. H. de Lussanet de plannen, voor de nieuwbouw zorgde ir. F. H. Klokke. Zy zorgden voor een project, dat er veelbelovend uitziet en met name een zeer representatieve aanblik biedt. De kans bestaat, dat de bouw en res tauratie in de loop van 1957 begint. Het oude militaire hospitaal blijft uiterlijk zoals het is. Maar het ge bouw verkeert thans in deplorabele tóestand en daarom zal een grondige xestauratie volgen. Op het ogenblik wordt het nog gebruikt voor het doel, dat sinds 1798 in overeenstemming is me', de naam die het draagt. Binnen kort zal de Medisch Geneeskundige Dienst van het garnizoen Middelburg .echter naar een nieuw onderkomen aan het Molenwater verhuizen. Bij de restauratie" zal ook de fraaie entree het bekende bor des met trapjes en leuningen weer worden hersteld van de ont sierende gevolgen van een aanrij ding. Het lelijke zijgebouw met de poort op de hoek van Achter de Houttuinen en Baanstraat naast het hospitaal zal echter ver dwijnen. Belangrijker nog is, dat de toren weer in ere wordt her steld. Weinigen weten vermoede lijk, dat het gebouw vroeger een toren tot sieraad had aan de ach terzijde. Er is nog een restant van over, het overige werd lang gele den afgebroken. De toren wordt echter weer tot 'zijn oorspronke lijke hoogte opgetrokken en krijgt een bekroning in de vorm van een spits met een peer. L»e nieuwe toren zal zeker de aan blik van het hier te bouwen complex verlevendigen. De nieuwe delen van her. gymnasium zullen worden ge vormd door twee vleugels. De één zal verrijzen langs de Baanstraat aan sluitend op dé voorzijde van het mi litair hospitaal ter plaatse waar het thans bestaande zijgebouw met de poort nog staat. De andere vleugel, die wat lager wordt, correspondeert niet de eerstgenoemde en loopt even wijdig aan het hospitaal. Dit gebouw zai echter van het toekomstige hoofd gebouw zijn gescheiden door een bin nenplaats met tuinaanleg en mis schien een rosarium. Het gerestaureerde militair hospi-, taal wordt straks het representatieve gedeelte van het complex. Hierin zal een aula worden ingericht, die echter normaal als tckenlokaal wordt ge bruikt en voorts aan de andere zij? de van de hal een leraarskamer en nog een leslokaal. Deze verdieping ïs hooggelegen en wordt via het bordes aan de voorzijde bereikt. Daaronder is een sousterraln, waarin een z.g. tnensa overblijflokaal een gar- Dit uitzicht op een deel van de Vlis- singse boulevards en het strand heeft men uit het torentje op de ,Jbe Ruy- terschool". Op de achtergrond de duinen van Dishoek en Westduin. (Foto P4.C.J decobe en de ruimte voor de centrale verwarming zijn geprojecteerd. Deze vertrekken kunnen via de lager ge legen binnenplaats worden bereikt. Het merendeel der leslokalen komt in de beide vleugels, namelijk 8, waarvan 3 vaklokalen. De vleugel aan de Baanstraat zal ook een sousterrain bezitten, dat vanaf de binnenplaats bereikbaar is en waarin een rijwiel- bergplaats wordt ondergebracht. Van uit de Baanstraat voert een poort ach- ter:n de gevel de „rijdende" gymna siasten naar de binnenplaats. Een ge ingang is nog geprojecteerd, ns in de Baanstraatgevel van Men zal deze deur langs en een bordes kunnen be- eveneens ir Pergola üe andere vleugel krijgt aan de zij de van de binnenplaats een soort per gola. Hier komen 3 lokalen en in de andere vleugel 5. Een frappante bij zonderheid van de buitengevel aan de Baanstraat is nog, dat hierin ver schalende ramen zullen zijn uitge bouwd en dat aan de. westzijde op de toekomstige hoek aan de leant van het bolwerk dus een grote uitbouw is geprojecteerd. Verder zijn in de vleugels verschillende dienstvertrek ken. waaronder een kamer voor de rector, geprojecteerd. De grote vleu- gei krijgt een schuin dak, de kleinere een plat dak. Alle gevels van de nieuwbouw wor den van veie grote ramen voorzien, zodat het interieur het daglicht ruim zal ontvangen. De architect heeft er naar gestreefd de vleugels een zoda nig uiterlijk te geven, dat zij niet op vallen ten opzichte van het monumen tale hoofdgebouw. Een combinatie van oud en zeer modern van een der gelijke strekking is overigens een vrij wel uniek geval, zeker in Zeeland! Een gelukkige omstandigheid bij dit proiect was-, dat de houthandel Al berts zal verhuizen. Daardoor kwam er meer ruimte en zal bovendien aan de achterzijde aansluitend op het bol werk een plantsoen worden gemaakt. Als de plannen verwezenlijkt zijn zal aan het oude militair hospitaal een bij uitstek passende en waardige be;temming zijn gegeven. Bovendien is het gymnasium dan uit zijn huidige „lijden" verlost. Deze sedert 1365 be staande onderwijsinrichting kampt na melijk in haar huidige onderkomen aan de Latijnse Schoolstraat met een onhoudbare toestand. Dit gebouw, dat oorspronkelijk voor de „Latijnse School" werd gezet is namelijk in de loou der eeuwen zozeer verbouwd en veranderd, dat het absoluut ondoel matig geworden is. (Slot van pag. 1) jaarlijks evenement van maken? Over de plaats, waar het moet ge beuren, behoeft géén verschil van mening te bestaan: „Tooren vliedt is daarvoor zonder enige twyfel dé plaats! En Zeelands gas ten zullen een dergelijk optreden in de zomermaanden op hoge prijs stellen. Na de symbolische overdracht was er optreden door de balletgroep van de Zeeuwse Muziekschool onder lei ding van mevrouw G. M. Soesman, een optreden dat eveneens bijzonder werd gewaardeerd. En tentlotte kwam net hoofdpunt van het pro gramma: het optreden van de on langs geformeerde groep „De open luchtspelers", waarvan de provinciale' toneeladviseur Jan Lemaire jr. de leiding op zich nam. Zij gaven een opvoering van de toneelschets ..Hoe het weeuwtje uit het Hof van Hol land gevrijd werd". Er werd een al leraardigste voorstelling gegeven van deze door Charivariüs bewerkte no velle van Potgieter, zodat de regis seur en de medespelenden veel suc ces oogstten. De kostuums waren van Schippers uit Rotterdam en de fime was bekwaam verzorgd door A. Lorier. Aan het slot van de avond kwamen nog eens alle medewerkenden aan kostuumshow en aan openluchtspel in het felle licht der schijnwerpers, daarmee een bont schouwspel bie dend, waarmee de aandacht werd ge vestigd op de grote mogelijkheden, die dit voortreffelijke openluchtthea ter aan Zeeland en Middelburg in het bijzonder biedt. „Toorenvliedt" is thans officieel ingebruik genomen. Het is niet be^ kend, of Adriaan en Olivier, die blij kens publicaties van Leonhard Hui- zinga, deze buitenplaats goed schijf nen te kennen, bij dit feest aanwezig waren. Maar van één ding zijn wij ten volle overtuigd: mochten ze gistér- avond ergens tussen het publiek heb ben gezeten, of misschien verscholen in de bebossing, dan hebben ze zon der twijfel veel plezier gehad! Zoals de vele honderden, die dit openings feest hebben bijgewoond. Want het was een feest, Toorenvliedt van Adriaan en Olivier waardig De Kroon heeft beslist, dat de ge meenteraad van Poortvliet op 16 augustus 1955 ten onrechte medewer king heeft geweigerd voor de stichting van een christelijke schooi, uitgaande van de vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met den biihel op Geref. Grondslag. Een be roep van hei gemeentebestuur op de ber°1955evan G^d Slaton Van Zeeland, wairbij het provinciaal bestuur zijn goedkeuring aan hel raadsbesluit met-nde te moeten onthouden, is on gegrond verklaard. In Poortvliet zal dus een nieuwe christelijke school ge bouwd kunnen worden. In haar advies aan de I State, die in m'S Tl. "dSe schoolkwestie behandelde, overwogen dat de bestaande christelijke school van 16 ïlde. ovs. ernstige gebreken" heeft. Ds muren, die ernstig gescheurd zijn vertonen tekenen van optrekkend grondvocht, en regendoorslag, terwijl de vloerconstructie aan rotting onder hevig is. Bovendien zijn de ramen, waarvan de kozijnen verrot zijn, uitermate tochtig, vooral ook omdat de sluitingen van de ramen niet goed meer functioneren Voorts zijn de kunst- en natuurlijke ve'-ichting in deze school onvoldoen de te achten. Aan het schoolgebouw, aldos concludeert de Raad van State, kle-en zovele gebreken, dat herstel ecmomisch .net verantwoord is, zo- da'. Ged Sta'en terecht tot het doen vet enen van de gevraagde medewer king tot stichting van een nieuw schoolgebouw besloten hebben. Ook de hoofdinspecteur van het ia- vijs in de tweede inspectie lag had bij de behandeling schoolkwestie door het col lege van Ged Staten van Zeeland al geconstateerd dat een restauratie van de bestaande school in verband met de hoge kosten niet verantwoord te noemen was en dat alleen nieuwbouw in de volgens hem bestaande onhoud bare toestand een definitieve oplos sing kon geven. vuz ue no ger onderwij te Den Haai= van deze scl Bejaardentehuis in Goes. De classis Goes der Gereformeerde kerken heeft zich woensdag ernstig beziggehouden met het vraagstuk van de bejaardenzorg. In de bespre king kwam naar voren dat hier voor de kerk een taak ligt. De classis be noemde een commissie, die de ver schillende kwesties betreffende grond aankoop en bouw, alsmede subsidie mogelijkheden zal hebben na te gaan, om op een volgende vergadering hier over rapport uit te brengen. Hieruit blykt, dat een bericht, dat onlangs In een blad werd gepubliceerd, als zou de zaak van de bouw van een bejaardentehuis in Goes in een impas se zijn geraakt, van aile grond was ontbloot. Noch in kerkeiyke zin, noch wat betreft het overleg met overheids instanties, hebben zich moeilijkheden voorgedaan. Van het laatste Is zelfs tot heden toe bi het minst geen spra ke geweest. Deze maquette toont hoe het stede lijk gymnasium te Middelburg er in de toekomst zal uitzien. Links het thans bestaande gebouw van het mi litair hospitaal met zijn dakkapellen en bordes, gelegen aan Achter de Houttuinen. Dit gebouw wordt het representatieve deel van het gymna sium. In het midden het torentje, dat het geheel een levendig accent zal geven. Links daarvan de twee vleu gels van het nieuw aan te bouwen gedeeltewaarin de leslokalen zullen komen. De achterste vleugel ziet aan de noordzijde op de Baanstraat uit. Tussen oud en nieuw deel zal een binnenplaats met tuinaanleg komen. Goese Rode Kruis won bij de inzameling een beker. Ook overige resultaten bekend. Het Goese Rode Kruis heeft de be ker gewonnen, die elk jaar door de Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis beschikbaar wordt gesteld oor het hoogste inzamelingsbedrag, dat een Zeeuwse gemeente boven de 10.000 inwoners haalt. In de Ganze- stad werd voor een bedrag van onge veer 5200 ingezameld tijdens de laat ste Wéék van mei en de eerste week van juni; het streefbedrag was 3470. De resultaten van de andere steden bedragen: Middelburg 4450, Terneu- zen 2500 en Vlissingen 3000, zo meldt het driemaandelijks verslag van het kringsecretariaat. Het ziet er thans naar uit, dat het totale inzame lingsbedrag in Zeeland over 1956 iets hoger zal zijn dan dat van 1955. Het verslag meldt verder, dat za terdag 21 juli in Goes een grote oefe ning zal worden gehouden, waaraan de colonnes van de afdelingen Zuid- Beveland West en Zuid-Bevel and Oost en die uit Tholen en van Zierikzee kunen deelnemen. Het kringbestuurs lid dokter H. J. S. Timmer uit Cad- zand werd aangewezen als waarne mend kringcommissaris voor West Zeeuwsch-Vlaanderen voor het geval, dat de verbindingen van het kring- commissariaat met deze streek even tueel z\in verbroken of worden be moeilijkt. Zr. Mijnders uit Zoutelande werd benoemd tot leidster van de helpsters der R.K.K.-colonne der afde ling Walcheren Noord-West in de rang van vaandrig. Dokter J. C. B. Si mons. colonne-commandant in Mid delburg, werd in de loop van het kwartaal onderscheiden met het ere teken voor 20-jarige trouwe dienst aan het N.R.K. De resultaten van de inzamelingen door de afdelingen in de Kring Zee land, zoals die tot dusver bekend wer den. luiden: Arnemuiden 697,75 (v.j. 154,05), Axel 1843.58 1872.22), Souburg 1636.49 1589,26). West hoek van Schouwen 1350,03 1207.98), Westkapelle 619.50 678,65). Drim""!'" gouden iubüenm in bef Si losen'w'plwbuis. Jubilerende zusters. Op 15 juli 1906 traden drie jonge vrouwen toe tot de Franciscaner- kloosterorde, die door haar werk op het gebied van de volksgezondheid grote bekendheid heeft verworven. Een zeldzaam jubileum wordt maan dag 16 juli a.s. dus in het Sint-Joseph- zlekenhuis te Vlissingen gevierd. Er zal onder meer een receptie zijn in het zusterhuis. De drie jubilerende zusters zijn stille werksters achter de schermen geweest. De moeder-overste, zuster M. Felicia, bracht 46 jaar van haar kloosterleven in Nederland door. Zij werkte 28 jaar als hoofdverpleegster in. de Mar ia-stichting te Haarlem, waarna ze als overste werd benoemd in de neurologische kliniek te Wasse naar. Haar benoeming aldaar werd vier maal verlengd, hetgeen in de praktijk zelden voorkomt. Tijdens de barre oorlogsjaren is door haar- toe doen de evacuatie van de patiënten der inrichting doorgezet, waardoor vele levens behouden zijn gebleven. Zij had vervolgens in de opbouw 'van de grotendeels verwoeste inrichting een werkzaam aandeel. In november 1955 werd zij benoemd als moeder-overste van het Sint-Joseph-ziekenhuis te Vlissingen en mede door haar toedoen werd de bouw van het nieuwe zuster huis een feit. De naam van de tweede jubilaresse zal de meeste Vlissingers bekender in de oren klinken: zuster M. Eberharda. Zij is hoofdzuster in de keuken. Haar grootste bekendheid verwierf zij tij dens de oorlogsjaren. Zij heeft kans gezien de vele bewoners van het zie kenhuis lagclijks een warme maaltyd te bieden. Zelfs tijdens de evacuaties speelde zij het klaar deze goede ge woonte vol te houden. De derde jubilaresse is zuster M. Columba. Zy was één van de eersten in Vlissingen die in deze stad een vol ledige opleiding ontving voor het di ploma ziekenhuis-verpleging A; teza men met wijlen dr. Staverman en dr. Merkens, verrichtte zij in Vlissingen de eerste operaties. Kort na het beha len van haar diploma volgde over plaatsing naar Den Hoorn bij Delft en vervolgens naar Bodegraven, waar zij gedurende twintig jaar in de wijkver- nleging werkzaam was. In 1950 keer de zij naar Vlissingen terug. Vanzelfsprekend zal het de drie ju- bilaressen niet aan belangstelling ont breken. Maar ook veel in het lichte genre" DE INHOUD VAN het „Zeeuws Tijd. schrift" (nummer 2, 6e jaargang) be helst enkele interessante artikelen. Met name een verslag over een in Tholen onder auspiciën van het tijd schrift gehouden discussie-bijeen komst, onder de titel „Tholen in bewe ging", en een rapport van drs. M. C. Verburg over de vestiging van een uitgebreid technische school in Zee land voldoen aan de opzet van het tijdschrift, in een „Oratio pro domo" van de redactie nog eens nader gesti puleerd, naar aanleiding van kritiek zoals die in de afdelingen van de prov. staten werd uitgeoefend bij de vooraf gaande behandeling van een voorstel tot het verlenen van subsidie. Daarin immers wordt nog eens op- femerkt, dat het er om gaat levens- eschouwingen met elkaar te doen kennis maken, eilanden elkaar te doen ontmoeten, landbouw en industrie of verleden en toekomst te confronteren. „Dit programma is onze bestaans grond, het wil een beeld geven van het rijk geschakeerde leven, dat wij Zeeuwen samen moeten en willen le ven en hebben geleefd op de stukjes grond tussen de zeearmen", aldus'de redactie. In dit nummer dus twee artikelen, die volkomen aan deze opzet beant woorden; daarnaast enkele bijdragen in een wat „lichter genre", prettig leesbaar en stelilg ook voldoende we- Dodelijk ongeval. Dinsdagavond is op de Halsterseweg ter hoogte van hotel „De Koperen Doos" een ernstig ongeluk gebeurd waarbij de 10-jarige Bert Verberke- moes om het leven kwam. Een vrachtauto die aan de overzijde van de weg was gelost moest weer naai Bergen op Zoom terugkeren, waarvoor de bestuurder J. van B. uit Beigen op Zoom de auto de inrit naast het hotel wilde inrijden. Hij kruiste daarbij het rijwielpad terwijl er een paar wielrijders kwamen aan gereden. Bert Verberkemoes kwam in botsing met de auto en werd tegen de grond geslingerd, waarbij hij vrij ernstige inwendige verwondingen op liep. Per ambulance werd hij naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd waar hij woensdagmorgen aan de be komen verwondingen is overleden: De rijkspolitie heeft het onderzoek voor de schuldvraag. Janine Dacosta met R. Ph. orkest naar Goes. Op 19 september a.s. Naar wij vernemen zal het Rotter dams Philharmonisch Orkest op 19 september aanstaande een concert ge ven in de Grote Kerk te Goes onder leiding van Eduard Flipse. Als soliste zal optreden de bekende Franse pia niste Janine Dacosta, die het piano concert van Tjaikowsky zal spelen. Het overige programma zal eveneens lit werken van deze Russische oom- -onist bestaan, namelijk de ouverture Tomeo en Julia en de vijfde sympho nic. Geslaagd in Goes voor h.b.s.-b. Woensdag werd aan zes leerlingen van het „St. Willibrorduscollege" te Goes het h.b.s.-dip)oma-b uitgereikt. De geslaagden zijn C. Bos, Heinkens- zand, P. Haeys, Oudelande, R. Cou rant, Goes, G. Huige, Goes, S. Schol ten, 's-Heerenhoek en J. Schreuder, Vlissingen. tenswaardig om de kolommen van het „Zeeuws Tijdschrift" te vullen. Maai' de vraag is gewettigd of er in dit 59 pagina's tellende nummer niet teveel ruimte wordt ingenomen door deze verhalen. Want dat immers houdt het ge vaar in zich de door de redactie zelf geschetste bestaansgrond te ondergraven. Het is vanzelfspre kend niet eenvoudig om het juiste evenwicht te vinden, maar het is nu eenmaal de taak van een redac tie die zo naarstig mogelijk te zoe ken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat dit zoeken geïntensiveerd zou kunnen worden. Ook al in verband met het in een vorig niubmer uit gestippeld program, dat voor de toekomst wel enige beloften in hield. „Tholen in beweging" dan is het re sultaat van een derde door het „Zeeuws Tijdschrift" georganiseerde discussie-bijeenkomst en ook ditmaal slaagde men er in een duidelijk beeld te scheppen van de problemen, die in dit deel van Zeeland bestaan. Een beeld, dat verhelderend werkt, dank zij de vragen en antwoorden, die ook tijdens dit rondetafelgesprek opbloei den en waarvan de heer G. A. de Kok, aan de hand van de notulen, een ver slag maakte. Drs. M. C. Verburg schreef een uitvoerig gedocumenteerd rapport over de vestiging van een U. T.S. in Zeeland (inmiddels is békend geworden, dat deze in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zal komen red. P.Z.C.) waarin hij tenslotte concludeert, dat zulk een school te stichten in mid den-Zeeland of. in Zeeuwsch-Vlaande- rén in ieder geval een dépendance zou moeten hebben in het gebied (nu dus midden-Zeeland) waar de school niet zou komen. Alle betrokken par tijen waren het met de conclusies van het E.T.I.-rapport eens, zo merkt drs. Verburg nog op. De hear G. A. de Kok had een vraag gesprek met Jac. van Elsac-ker „Van een Zeeuws minstreel in Rotter dam" „waarin Bij dé figuur van Van Elsacker en diens werk in een vlot ge schreven verhaaltje schetst. ZEEUWSE ROMAN De heer L. W. de Bree brengt de le zer in kennis met een gedeelte uit het eerste hoofdstuk van zyn roman „Vechten tegen de Bierkaai", die in november van dit jaar zal verschijnen. Het is een historische roman, spelend in het Middelburg van de vorige eeuw. Deze korte kennismaking is onvol doende om uit te maken of de auteur er in is geslaagd zijn roman voldoen de te vrijwaren van een geschiedkun dige betoogtrant, om ook inderdaad als roman te boeien. Het nu gepubli ceerde gedeelte is daar namelijk niet geheel vrij van. maar dat zegt uiter aard weinig; men dient de verschij ning van het boek af te wachten, dat in ieder geval een bijdrage belooft te worden in de literatuur over Zeeland. En dat een interessant tijdperk zal belichten. De heer B. J. J. R. Walrecht, die in de P.Z.C. als Barend Zwerf mans door dit leven gaat, schreef voor het „Zeeuwse Tijdschrift" een artikel over het duingebied van Schouwens West hoek. Zijn in gezellige trant geschre ven vex-handelingen óver zwerftoch ten onder „Zeelands hoge hemel" zijn bij velen beleend en daartoe kan men ook dit artikel rekenen. Rest nog op te merken, dat in dit nummer, met op de voorpagina een fraaie foto van T. Slagboom (Prov. Zeeuwse Coulant), overigens weinig aandacht is geschonken aan het voor een tijdschrift toch zo waardevolle il lustratieve element. Achttien Rotterdamse vrouwen heb ben er voor gezorgd, dat de het nieu we raadhuis van <le gemeente Ouwer- kerk op Schouwen een prachtige aan winst kreeg voor het interieur: een tapijt, dat ue rampdagen van 1953 voorstelt. Toen de ramp Zeeland ge troffen had en er van alle kanten hulp geboden werd, bleven ook de echtge noten van de mannen, die bjj de Rot- terdamsche Lloyd werken, niet ach ter. Maar nadat er talloze paketten kleren waren verzonden her:repen de ze vrouwen, dat er ook iets anders moest komen. iets. dal de herinnering aan deze tijd levend moest houden. Tenslotte kwam men op het idee een wandtapijt te vervaardigen. De heer C. P. Koevoet, chef van de te kenkamer van een tapijtfabi'iek in Moordrecht, werkte belangeloos onge veer honderd uur aan het maken van een ontwerp. Daarna legden achttien Rotterdamse dames in de loop van anderhalf jaar steekje voor steekje op "het stramien. In totaal werkten ze 1900 uur en maakten circa 221.000 steekjes, in 45 verschillende kleuren. Het tapijt is 1 bij 2 meter groot. In het midden ziet men het neerlaten van het caisson, het dichten van het laat ste gat in ded ijk om uiterst rechts wordt Ouwerkerk voorgesteld na de opbouw. Linksonder en rechtsboven zijn de wapens van Ouwerkerk en Zee land te zien. Symbolisch zijn het wilde water en het zonovergoten landschap links.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6