Uitbreiding aantal Kamerleden in tweede lezing aanvaard C. van Lienden bepleitte verplichte ziekenfondsverzekering voor allen Euratom goedgekeurd in Franse assemblee mmm j DONDERDAG 12 JULI 1956. PROVINCIALE BBBUWSB COURANT B GRONDWETSWIJZIGINGEN Slechts geringe tegenstand (Van onze parlementaire redacteur.) De op 13 juni j.L gekozen nieuwe Tweede Kamer heeft een van de voornaamste plichten, waarvoor zij bijeengeroepen is, vervuld. De verkiezing had niet alleen ten doel ons land een nieuwe Tweede Ka mer te verschaffen, omdat de grondwettelijk voorgeschreven termijn van de zittingsduur van de oude vier jaren in totaal verstreken was, maar ook om de nieuwe Tweede Kamer een serie Grondwetswij zigingen in tweede lezing te doen aannemen. Aangezien de oude Kamer, die grotendeels uit dezelfde personen be stond als de pas opgetreden Kamer, reeds uitvoerig over de verschil lende wetsontwerpen gesproken had, bestond er woensdagmiddag weinig behoefte bij de afgevaardigden om er nogmaals over van ge dachten te wisselen. Nadat de heer Oud (wd) zijn zake lijke bezwaren tegen de uitbreiding van het aantal leden van de beide Ka mers der Staten-Generaal had ge handhaafd en de heer Beernink (ch) had medegedeeld, dat hij liever ge zien had, dat het aantal leden met een kwart in plaats van de helft was vermeerderd; nadat prof Romme (kv p) erop had aangedrongen om de vergrote Tweede Kamer maar vast half september te doen samenko men en niet te wachten op de uit breiding van de Eerste Kamer; na dat de heer Van der Goes van Na- ters (pvda) had betreurd, dat in de Grondwet geen norm is opgenomen voor onze verhouding tot Nieuw-Gui- nea, die aan déze verhouding een moderner vorm geeft, nam de Kamer alle wetsontwerpen aan. De wijzigingen De stemmingen hadden het volgend resultaat: 1. Schrapping van de be palingen, die de uitzending van onze krijgsmacht naar buiten Europa zon der speciale wet verbieden: aangeno men met 12 tegen 2 communistische stemmen. 2. Aanduiding in de Grond wet van land-, zee- en luchtmacht: aangenomen met 76 tegen 0 stem men. 3. Wijziging van de bepalingen betreffende de procedure van goed keuring van overeenkomsten met vreemde mogendhedenaangenomen met 75 tegen 2 communistische stem men. 4. Aanpassing van de Grondwet aan de nieuwe rechtsorde (schrap ping van Indonesië en vermelding van Nieuw-Guinea als overzees Rijksdeelaangenoomen met 74 te gen 2 communistische stemmen. 5. Uitbreiding van het aantal Eerste- kamerleden van 50 tot 75: aangeno men 70 tegen 6 stemmen. Tegen wd. 6. Uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150: aange nomen met 71 tegen 6 stemmen. Te gen wd. 7. Modernisering van een aantal bepalingen over het bestuur van de provincies: aangenomen met 75 tegen 0 stemmen. 8. Opneming van een artikel met het oog op de regeling van het toezicht op de ge meenten in nieuw ingepolderde, nog niet provinciaal ingedeelde gebieden:- aangenomen met 77 tegen 0 stem men. 9. Wijziging van de bepalingen omtrent de schadeloosstelling, kosten en pensioen voor de Tweede Kamerle- len: aangenomen met 75 tegen 0 stemmen. 10. Wijziging van de bepa ling betreffende de kostenvergoeding voor de Eerste Kamerleden: aangeno men met 77 tegen 0 stemmen. 11. Aanduiding van land-, zee- en lucht macht als krijgsmacht in de bepalin gen van de Grondwét, die niet te ma ken hebben met Suriname en de Ne derlandse Antillen: aangenomen met 77 tegen 0 stemmen. De minister van Binnenlandse Za ken ad interim, prof. Van Oven, deel de mede, dat de regering zal overwe gen, wat gedaan kan worden om de vergrote Kamers zo spoedig mogelijk doen bijeenkomen. Tijdstip van aftreden Veel meer voeten had het in de aarde om het voorstel aangenomen te krijgen, dat oorspronkelijk bekend stond als het initiatief-ontwerp-Oud en dat tot strekking heeft het treffen van een nadere regeling aangaande het tijdstip van aftreding van de le den der Staten Generaal. Er ontspon zich hierover een inge wikkeld staatsrechterlijk debat, waaraan deelnamen prof. Romme (k vp), prof. Oud (wd) en mr. Van der Goes van Naters (pvda)Namens de regering antwoordde de minister-pre sident, dr. Drees. Niettegenstaande de verschillen van mening verklaarden zich alle 75 aanwezige leden voor aanneming van deze Grondwetswijziging. Tweede Kamer op zomerreces. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is woensdagmid dag, nadat zij een aantal Grondwets wijzigingen in tweede lezing had goed gekeurd, op zomerreces gegaan. De voorzitter, mr. Kortenhorst deel de mee, dat hij niet de bedoeling had buitengewone omstandigheden voorbehouden de Kamer nog in de lopende, bijzondere zitting bijeen te roepen. Mollet: Oplossing Duitse kwestie De Franse nationale vergadering heeft woensdagavond de regering gemachtigd toe te treden tot de Euratom. De stemming was 332 tegen 181. Premier Mollet noemde Euratom een stap in de richting van Europese eenheid. Geen enkel Europees land is sterk genoeg om zijn denkbeelden allen te verwezen lijken, zelfs Engeland niet, zei hij. De kwestie-Duitsland kon alleen worden opgelost door opneming in een Europese gemeenschap. Eigenaar van „pub" hielp Nederlandse kapitein De eigenaar van een pub aan een Londense kade heeft het een Neder lands vrachtschip mogelijk gemaakt, zee te kiezen. Hij leende de kapitein van de „Jupi ter" genoeg geld om een speciale vlot ter van het „Carley" type te kopen, omdat Lloyds, voordat het schip zou vertrekken, er op had aangedrongen. De „Jupiter" had tijdens het week einde schade opgelopen door een bot sing in de mist en zou dinsdagochtend heben moeten uitvaren. De kapitein zocht de hele dag naar een vlotter, waarbij hij de ontdekking opdeed, dat die niet minder dan 300 pond (ongeveer 3000 gulden) kostte. Hij vond er tenslotte een van 150 pond en de eigenaar van de pub leende hem daarop genoeg geld om het ding te kopen, voordat het avond-tij voorbij zou zijn geweest. De „Jupiter" kon dan ook dinsdag avond nog uitvaren. NOG EEN PRIJS. De failliete Itali aanse zakenman Enzo Cambi dacht dat hij al zijn schuldei} kon betalen, toen hij de vorige maand de hoofdprijs won in een televisiewedstrijd. Hij kreeg niet minder dan 5.120.000 lire in handen. Hij overhandigde dit bedrag aan zijn schuldeisers èn dacht weer een blanke lei te hebben, maarde zer dagen zond het Ministerie van Fi nanciën hem het bericht, dat hg nog één miljoen lire belasting zal moeten betalen over de prijs. Nu zal Cambi nóg een prijs moeten winnen wil hij uit de zorgen zijn. GEZELLIG. Eugene C. Bennett, een pijpfitter in Long Beach (V.S.), is tot vijf dagen gevangenisstraf veoordeeld wegens het vernielen van zijn tele foontoestel. Toen de rechter vroeg waarom Eugene dat had gedaan, ant woordde deze gelaten, dat hij moe en misselijk werd van het luisteren naar de telefoongesprekken van anderhalf uur tussen zijn vrouw en haar moeder. EEN SLOKJE. In Milwaukee, ook in de Verenigde Staten, verschafte Wal ter Estes zich toegang tot een bar door een raam te forceren. Hij liet dat openstaan om een snelle terugtocht mogelijk te maken. Uit de geldla maakte hij 864 dollar buit. De gele genheid in deze situatie om ook nog 'n slokje te drinken was zo aantrek- kelijk voor hem, dat hij er 'n ogen blikje voor nam en zich inschork. Dë volgende ochtend vond de politie hem zeer vast in slaap op de grond in de bar liggen. Handelsdiscriminatie in de Benelux verboden P. H. Spaak, minister van Buiten landse Zaken van België, baron Van Harinxma thoe Slooten, ambassa deur van Nederland en L. Schaus, ambassadeur van het groothertog dom Luxemburg te Brussel hebben een protocol inzake de nationale be handeling by de aanbesteding van werken en aankopen van goederen door overheidsinstellingen getekend. Dit protocol verbiedt bij deze aan bestedingen en aankopen elke discri minatie naar nationaliteit ten aan zien van onderdanen of produkten der Beneluxlanden. Het is onmiddel lijk in werking getreden. Standbeeld van Koningin Juliana op Curacao Uit Curagao wordt gemeld, dat het standbeeld van Koningin Juliana, dat op het Julianaplein op Curacao zal worden opgericht, vervaardigd zal worden door de Italiaanse beeldhou wer prof. Rinzo Bianchini. Het beeld zal van wit marmer worden en 2.35 m hoog Het komt op een zuil van 2.70 metér en zal voorzien zijn van drie bronzen plaquettes, die rusten op een voetstuk. Hierop zullen voorstellingen van de zes Antilliaanse eilanden wor den aangebracht. Premier Mollet zei in het debat, dat Rusland streeft naar een nieuwe entente met Duitsland, die een ge vaar voor vrede en vrijheid zou be tekenen. Het zou volgens de premier wel eens kunnen gebeuren, dat Duitsland te eniger tijd naar de stem van Moskou luistert als het geen af zetgebied in de vrije wereld kan krij gen. ,,D.e Sowiets hebben West- Duitsland alïes te bieden: natio nale eenheid, teruggave van het thans door Polen bezette Duitse, gebied en enorme markten in het osten, Ching inbegrepen. Daar om is Kroesjtsjew tegen Europese integratie. Als Euratom verwor pen wordt, heeft Duitsland maar één keus, namelijk een bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten voor de ontwikkeling van de atoomenergie. De Amerikaanse regering zou zulk een akkoord niet kunnen weigeren. De leiders van de Duitse chemische industrie zien Euratom graag mislukken omdat zij recht streeks met Amerika te doen wil len hebben", aldus premier Mollet. 1 Het Wereldgebeuren. Wie een kuil graaft voor een ander... Een 17-jarige metaalbewerker j= is in de kuil gevallen, die hij voor een ander gegraven had. De jongeman kwam namelijk aangifte doen van diefstal van zijn bromfiets van het Aldeba- ranplem in Amsterdam-noord. Inmiddels had de politie van het betreffende bureau de bromfiets reeds gevonden en teruggegeven aan een andere Amsterdammer, die op 13 juni aangifte had gedaan van de diefstal van zijn bromfiets. Het zaakje werd uitgezocht en spoe dig viel de metaalbewerker door de mand. Hij had de bromfiets op 13 juni gestolen, maar was het vehikel dermate als zijn eigendom gaan beschou- wen, dat hij nu wel meende de politie te kunnen inschakelen H om „zijn" vervoermiddel terug js te krijgen liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi Schilder Bakels overleden Donderdag zal in alle stilte te Den Haag worden begraven de maandag op 82-jarige leeftijd overleden kunst schilder mr. dr. R. S. Bakels. Reinier Sybrand Bakels werd in 1873 te Den Hoorn op Texel geboren. Hij was doctor in de rechtsweten schappen en in de staatswetenschap pen. Van zijn 30"ste jaar af wijdde hij zich geheel aan de schilderkunst. Vooral bekend zijn zijn schilderijen van schepen, werven en waterge zichten. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. Prins Bern hard. president van de in. tervationale hippische federatie wenst Raimondo d Inzeo geluk nadat hij hem het gouden ereteken van de F.EJ. heeft overhandigd ten bewijze, dat d'lnzeo de titel wereldkampioen springruiters veroverd heeft. Links op de fotoleunend op een stok, staat de Duitse ruiter Hans G. Winkler, die tengevolge van zijn te Stockholm opgelopen blessure niet mee kon doen terwijl op de achtergrond nog Goyoa- ga zichtbaar is. De strijd om het kampioenschap vond in Aken plaats. Velen bewezen laatste eer aan mr. Van Heuven Goedhart Hoge autoriteiten van de Verenig de Naties hebben woensdag in lange rijen een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot van mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Com missaris van de V.N. voor de vluchte lingen, dat op een katafalk in de hal van het Europese hoofdkwartier te Genève lag opgebaard. De kist was geflankeerd door onderdirecteur Georges Palthey van het Europese V.N.-kantoor, die directeur dr. A. Pelt wegens diens ziekte verving, en jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijk, de Nederlandse afgevaardigde bij de Verenigde Naties. Op de baar lagen onder meer kransen van de Verenig de Naties, het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen en van de Zwitserse regering. Woens dagnacht is het Stoffelijk overschot per vliegtuig naar Nederland overge bracht. 9 De bond van Oud-stoottroepers zal op 23 en 29 Juli een nationale bijeenkomst houden te Cuyk, waar de bond tien jaar geleden werd opgericht. Wegens de sa menwerking van de bond met het regi ment stoottroepen is de naam gewijzigd In die van Bond van Oud-stoottroepers en stoottroepers. Aan de bijeenkomst ne men leden en oud-leden van het regi ment dus gezamenlijk deel. Kruitvat" als bus voor schoolreisjes De kantonrechter in Den Haag heeft gistermiddag de directeur van een busbedrijf P. H. veroordeeld tot f 1500.boete en een maand hech tenis voorwaardelijk. Op ?8 juni j.l. zouden schoolkinderen met twee bus sen van het bewuste bedrijf een uit stapje maken. Bij keuring bleek ech ter dat de tank van de ene autobus lekte terwijl er bovendien een poets lap in zat. Van de andere autobus waren de banden ondeugdelijk. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht noemde de ene autobus met de lek kende tank een kruitvat dat ontploft zou zijn als er bijvoorbeeld maar een vonkje van een sigaret in de buurt was gevallen. Hij eiste tegen de direc teur f 2750.en 2 maanden hechte nis voorwaardelijk. De eis tegen ieder van de chauffeurs was f 50.boete. VERHOGING VAN PREMIES OP TIL „Wij maakten de winsten, al wat we eisen, is het recht nu te mogen wer ken", dat was de tekst van een van I de bordendie werden meegedragen door dé fabrieksmeisjes van een mo- tor-onderdelenfabriek te Crickle- loood in noordwest Londen, toen zij met een grote menigte arbeiders uit de Engelse auto-industrie een pro- test-bijeenkomst hielden b\j de par lementsgebouwen in Londen. Dit ge schiedde in verband met het massale ontslag van arbeiders. Overgangsregeling ontworpen voor wie de loongrens overschrijden De looncompensatie bij de invoering van de ouderdomsvoorziening per 1 janlarï 1957 en bij de huurverhoging per 1 juli 1957 zal opnieuw leiden tot premieverhoging voor de verplichte zowel als voor de niet- verplichtc ziekenfondsverzekering. Door deze maatregelen namelijk zullen de kosten van loonintensïeve instellingen als ziekenhuizen, apo theken, alsmede bij de ziekenfondsadministratie toenemen. Dit deelde de voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen (CBOZ), de heer C. van Lienden, gisteren mede op de alge mene vergadering van zijn organisatie te Utrecht, Hij verwachtte, dat in de komende regeringsperiode een ziekenfondswet zal afkomen. De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen zou het zeer toejuichen, wanneer de wet een voor allen geldende verplichte verzekering zou brengen. Dichter inspireert Er was eens een Hongaars dichter, die een romantisch leven leidde. Na een onrustige studententijd zwierf hij door het land, eerst als to neelspeler. daarna als soldaat, tot uit eindelijk de dichter Voeroesmarty zijn werken las en er warm voor liep. Niet lang duurde het, of de gedichten van Petcefi, die eenvoudig en natuur lijk waren, werden gelezen tot in de schamelste woningen. En geen won der: met grote bezieling zong Petoefi over liefde, vrijheid en vaderland. Hg was niet een dichter, die in een ivoren ;ebeuren rond De organisatie van de heer Van Lienden wenst een dergelijke ver plichte verzekering voor allen, tot een nader vast te stellen inkomen, respectievelijk loongrens, waarbij het risico van ziekte volledig wordt gedekt en voor degenen wier inko men boven die loon-, resp. inko mensgrens uitgaat, een verplichte verzekering voor de grote risico's. Nu over de verhoging van de inko mensgrens tot 6000 vrijwel overeen stemming bestaat tussen organisaties van medewerkers en ziekenfondsen en alleen aan de uitvoering nog wat gedokterd moet worden, achtte de heer Van Lienden het van belang, zich af te vragen wat er gebeurt met de loon- en inkomensgrens van de zie kenfondsverzekering, nu en dï( geldt dan ten eerste voor de ver plichte verzekering door de loon ontwikkeling loon- en salaristrekken- den komen te vallen buiten de ver plichte verzekering, omdat de thans toegekende of toe te kennen verho gingen. lopende van drie tot zes pro cent, tot gevolg hebben, dat de loon grens van 6000 wordt overschre den, aldus de heer Van Lienden. Er is tot dusverre door middel van de Ziekenfondsraad gepoogd, voor de overgangstoestand een voorlopige re geling te treffen, waardoor verplicht verzekerden, die door de thans toege paste loonsverhoging boven de 6000 komen, voorlopig verplicht verzekerd zouden blijven, totdat een nadere de finitieve vaststelling van de loon grens zou hebben plaats gevonden. Het overleg hieromtrent in de Stich ting van de Arbeid is gaande en het resultaat daarvan dient te worden af gewacht. Beter zou het zijn, indien alle be jaarden tot aan een inkomen van f 6000 in de verplichte verzekering opgenomen zouden kunnen worden. In elk geval moet nog voor 1 januari 1957 een regeling worden getroffen, die wel hierop zal neerkomen, dat de bejaarden met een inkomen tot 3338 tegen betaling van de helft der benodigde premie in de verplichte verzekering zullen komen. maart 1848 werd hij de leider van de jeugd. Russen drongen het land bin nen om de opstand te smoren. Petoe fi weifelde niet en nam dienst in het bevrijdingsleger. In de slag bg Se- gesvar (1848) is hg gesneuveld. Petoefi is dus allang niet meer, maar zijn naam heeft de Hon garen nog iets te zeggen. Voor al in deze tijd, nu hun land een satel- liestaat van de Sowjet-Unie is, grijpt menigeen naar een bundel van Petoe- fi's liederen om zich vast te klampen aan de trots, de strijd en de idealen van weleer. „Petoefi" werd ook de naam van een groep intellectuelen, die een onderdeel vormt van de jeugd bond van Boedapest. Het is deze bond, die in de afgelopen weken bgeenkom- sten organiseerde, waaraan een steeds groter aantal personen uit weten schappelijke, journalistieke, literaire en studentenkringen deelnam. Dat de ze groep strijdbaar is als Petoefi zelf, bleek wel uit het feit. dat op een bij eenkomst die werd bijgewoond door wel zesduizend personen zomaar werd geëist de algehele afschaffing van de censuur, een radicale verandering van de politieke oriëntatie van het land, de politieke terugkeer van Imre Nagy, die in 1955 als premier werd afgezet en het heengaan van de stali nistische Mathias I Rakosi zelf heeft Nagy vorig jaar doen tuimelen. Hij is een com munist uit de school van Stalin, onder wiens bewind hij in Moskou een belangrijke rol vervulde in de Komin tern. Nu de wandaden van Stalin door de Russische partijsecretaris Nikita Kroesjtsjew postuum zgn onthuld, vindt men in Hongarge dat Rakosi, die blindelings Stalins orders opvolg de, nu maar moet vertrekken. Maar Rakosi zelf denkt er anders over en in zekere zin is dat van zijn standpunt bekeken vanzelfsprekend. De Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjew zelf behoorde immers tot Stalins trouwe medewerkers en ook die heeft zich niet genoodzaakt gevoeld om het bijl tje erbij neer te leggen. Integendeel: het heeft er de schijn van, dat in- plaats van het Stalinisme in Rusland langzamerhand een Kroesjtsjewisme ontstaat Rakosi heeft aan de wensen van de Petoefi-kring niet voldaan. Integen deel: hij heeft als secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij dezer dagen er voor gezorgd, dat Imre Nagy, onder wiens invloed de kring zou staan, nu ook uit de par tij werd gestoten. De Petoefi-kring zelf werd onder toezicht gesteld van „specialisten op het gebied van mar xisme en leninisme". Daartegenover hebben de gebeur tenissen in de Poolse stad Poz- nan de autoriteiten aanleiding gegeven om de vakverenigingen uit net slop te halen. In een resolutie van het vakveioond, dat totnutoe alleen maar de doeleinden van de communis tische partij steunde, werd verhoging van de lonen gevraagd. Deze resolutie was maar een matig lapmiddel voor alles, wat in het verleden was verge ten. Maar daaruit bleek, dat men de arbeiders tegemoet wilde komen, in tegenstelling tot de intellectuelen van Nagy. Waarbij men vergat, dat het juist Nagy en de zijnen waren, die voor betere sociale toestanden hadden gepleit, en dat Nagy vorig jaar als premier was gevallen, omdat hij de politiek had gevolgd, die in Rusland door Malenkow was gehuldigd en die ten doel had de levensstandaard te verhogen. Maar inplaats van prettiger te leven, moest men weer krom liggen voor de zware industrie. Malenkow moest wijken in het Kremlin; Nagy in Boedapest. Men zegt, dat Nagy een grote populariteit geniet, en dat Rakosi weieens een zware dobber aan hem kon hebben. Overigens blijft dit een strijd tussen communisten; het ia nog niet duidelijk, of ook andere stro mingen van de gelegenheid, door de kring Petoefi geboden, gebruik heb ben gemaakt om hun kritiek te laten horen. Maar dat Petoefi, de dichter van liefde en vrijheid, weer als een na tionale held wordt beschouwd, is in elk geval een gunstig teken. OUD-PREMIER DIRE NAGY uit de party gezet Arthur Miller gedagvaard wegens minachting congres De commissie voor on-Amerikaan se gedragingen" uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft be sloten, de toneelschrijver Arthur Mil ler te doen dagvaarden wegens min achting voor het congres („contempt of congress").

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3