Herbouw van de stadhuistoren in Middelburg vordert gestaag Oosterschelde te koud voor oesterlarven Zeeuwse Almanak VLISSINGER RINGS DE PREE WON EEN REIS DOOR EUROPA Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1956. EINDE IS NOG NIET IN ZICHT, MAAR Omvangrijk werk wordt door vele factoren bemoeilijkt Er wordt niet lijster Hard opgeschoten met de bouw van de stadhuistoren in Middelburg-, zo meent men wel eens. Dat lijkt ook wel zo, oppervlakkig beschouwd tenminste. Een feit is echter, dat de deskundigen tevreden zijn over de vorderingen van dit omvangrijke werk, waarvan het einde nog niet in zicht is. Want een omvangrijk en vooral moeizaam werk is deze restauratie, die tegelijkertijd opbouw betekent. Van de oude toren, die bij de brand van 17 mei 1940 zwaar werd geteisterd, was niet veel meer bruik baar, zodat met name het toegepaste natuursteen geheel nieuw moest en moet worden gehakt. De stenen voet van de toren is vrijwel gereed en men is nu bezig met de bouw van de z.g. lantaarn met zijn vier hoektorentjes. Het tempo van een werk als dit kan echter nooit hoog zijn. In juli van het vorig jaar werd be gonnen met het zetten van de natuur stenen kolommen. De muren van de toren en de geheel uit natuursteen bestaande wachters werden tegelijk opgetrokken. Thans is men 5 meter hoger dan vorig jaar, waarbij aange stipt dient te worden, dat dit jaar eerst weer vanaf 30 april kon worden gewerkt, 's Winters en in andere kou de jaargetijden kan het werk op de toren niet voortgaan. Die vordering van 5 meter lijkt misschien niet veel, maar zvj is dat wel wanneer men be denkt, dat in zo'n betrekkelijk gerin ge hoogte 120 z.g. kolomstukken zijn verwerkt. Deze kolomstukken moeten stuk voor stuk uit natuursteen worden gehakt, een werk, dat op de bega ne grond aan de Simpelnuisstraat in de onmiddellijke nabijheid van het stadhuis dus gebeurt. Daar klinkt de gehele dag het mo notoon staccato, dat de steenbe werkers voortbrengen. Eén man doet ongeveer 3 weken over één kolomstuk, dat duizenden kilo's weegt en dan moet hij nog flink doorwerken! De pasklaar zjjnde stukken gaan dan naar boven, ook al een lastig karwei. Eerst worden zij onder aan de toren neergezet en dan met de lift opgehesen. Het moeilijkst is het zetten van de stukken boven, waar slechts wei nig hulpmiddelen ten dienste staan. Een tijdrovend werk is ook nog het voegen van de specie tussen de ko lomstukken, die nauw aaneensluiten. Met behulp van stokjes en plankjes moet de specie in een smalle tussen ruimte onder het reeds gezette stuk worden aangebracht. Voorts is er het probleem van de aanvoer, die geheel Gemakkelijker reizen zonder extra kosten. Waar U ook heen gaat, haal uw spoorkaartjes, van en terug naar Middelburg, vooraf bij de V.V.V. U reist dan zoveel prettiger, gemakke lijker. Zonder gehol en gehaast. Zon der in de rij te staan. En't kost niets extra. Reist U op een andere dag dan voorgenomen, uw kaartje wordt altijd terugbetaald, als U het maar inlevert vóór of op de dag van geldigheid. Ook perronkaartjes ver krijgbaar. V.V.V. MIDDELBURG Lange Delft 23, tel. 2112 Reisbureau Laagland N.V. en al met de lift geschiedt en van de kleine ruimte boven op een toren. Ook het tempo, waarin de stenen ge hakt worden ten dele wordt dit ook machinaal gedaan, in een fabriek te Rhenen bemoeilijkt de voortgang van het werk wel eens. Wachten Thans is de bouw van de lantaarn en de hoektorens gevorderd tot op 5 meter hoogte boven de stenen voet van de toren. Het wachten is nu op beeldhouwer Peter' de Jong uit Den Haag, die de luchtbogen natuur stenen verbindingen tussen de lan taarn en de hoektorens moet ko men hakken, waarna deze aange bracht kunnen worden. Wanneer dit gebeurd is kan de toren verder opge trokken worden. Er rest nog 8 meter voordat men aan de rand van het dak toe is. Dan volgt de bekroning, de z.g. peer, die ongeveer 11 meter hoog is. De toren heeft een totale hoogte van rond 52 meter. Er zal echter tevre denheid heersen wanneer dit jaar vóór het ongunstige seizoen nog de luchtbogen kunnen worden gezet! Het grootste deel van het benodigde na tuursteen, waaronder alle boogstuk- ken, moet namelijk nog worden ge hakt. Een bijzonder lastig werkje wordt In de toekomst nog gevormd door het inbrengen van de grote klok voor „Malle Betje", zoals men de stadhuis toren wel eens oneerbiedig noemt. D>t kan pas gebeuren wanneer men met de bouw tot aan de peer is gevorderd. Een en ander zal veel technische hoofdbrekens opleveren. De klok moet eerst tijdelijk worden opgehangen voordat de klokkestoel kan worden gebouwd en deze „bel" zijn definitieve bevestiging krijgt. Het ophijsen van de klok vanaf de begane grond alleen reeds vormt een probleem en dit zal zeker straks een spectaculair onder deel van het werk worden. Wanneer „straks" zal zijn? Uit voerder I. J. v. Loo, die de dagelijkse leiding heeft van 't werk, dat de fa- Woudenberg en Zoon verricht, rekent met jaren en hoopt zelfs, dat hij het einde nog kan meemaken! Naast het werk aan de toren is men ook nog steeds bezig met het restaureren van de Noordstraatgevel van het oude stadhuis. Deze gevel is zwaar geteis terd en het steenwerk moest worden vernieuwd tot in alle onderdelen. On langs is weer een deel gereedgeko men op de begane grond. Daarbij zijn de 5 ramen ter plaatse 2 van de stad huishal en de 3 vensters van de trouw zaal. In laatstgenoemd vertrek zal het échter nog niet veel lichter worden, want de steigers, die het daglicht wegnemen kunnen nog niet worden verwijderd Nieuwe rondwegen op Tholen Onlangs is de aanleg van de rond weg om St. Maartensdijk in de pro vinciale weg Tholen-Stavenisse aan besteed. Dit nieuwe wegvak, dat ten oosten van St. Maartensdijk wordt aangelegd, is ongeveer 700 meter lang. De rijbaan krijgt een breedte van 6 meter terwijl aan de westzijde van de rondweg een eenzijdig, vrijlig- gend rijwielpad van 2.40 meter breed wordt aangelegd, bestemd voor het rijwielverkeer in beide richtingen. Langs het wegvak St. Maartensdijk Stavenisse, dat dus in de toekomst aansluit op de rondweg, komt aan de noordzijde een eenzijdig vrijliggend rijwielpad, zodat de wielrijders nabij de aansluiting met de rondweg de rij baan moeten oversteken, de rijwielpa den worden daartoe nabij de over steekplaats uitgebogen. Langs het gedeelte St. Maartens- dijk-Scherpenisse zijn geen vrijliggen- de rijwielpaden aanwezig; de weg be staat hier uit een rijbaan met aanlig gende rijwielstroken. Verwacht wordt dat de rondweg om St. Maartensdijk eind 1956 begin 1957 gereed zal zijn. Gezien het feit, dat momenteel het verkeer door de nauwe kom van St. Maartensdijk met enkele onoverzich telijke bochten wordt geleid, betekent de tot standkoming van de rondweg een aanzienlijke verbetering voor het verkeer. Het verkeer, dat vair de weg Tho- len-Stavenisse gebruik maakt wordt reeds om de kom van Tholen geleid d.m.v. een rondweg. Over enkele maanden zal voorts de omlegging om Poortvliet gereed komen. Ook zal t.z. t. het verkeer niet meer door de kom van Scherpenisse worden geleid, daar momenteel de aanleg van een rondweg om deze plaats in voorbereiding is. Examen. Woensdag slaagden te Bergen op Zoom voor het mulo-diploma b: A. Westdorp uit Sint-Maartensdijk; M. P. J. Hage uit Scherpeniss; A. F. Schouwenaar uit Kruiningen: L. Walhout uit Kapelle en M Hillebrand uit Goes. .Voor diploma a: A. J. v. d. Klooster uit Kruiningen: P. C. Oele uit Kloetin- ge. H. P. Mecuwsen uit Rilland-Bath en A. Jansen uit Kruiningen. Tevens slaagden voor het midden standsdiploma: A. F. Schouwenaar uit Kru.ningen; L. Walhout uit KapeiLe, J. v. d. Klooster uit Kruiningen; H. P. Meeuwsen uit Rilland-Bath en A Jansen uit Kruiningen. VAN <3.win gij tot olijfje Als U vanmiddag toch naar de ra dio gaat luisteren, stemt U dan tegen vijven eens af op „de jonge golf'. Tussen vijf uur en kwart over vijf is er namelijk een uitzending van Min- jon te beluisteren, waaraan een caba retgroep van de afdeling Middelburg, met onder anderen Tonny van Verre, medewerkt. Verder staat er dan nog op het programma een gesproken brief uit Amerika, een kijkje In de schoolkrantenkïosk, wat Franse lied jes en een gesproken brief uit Nieuw- Guinea. BOTSING Nu de Vlissingse vroede vaderen het besluit hebben genomen, dat de honden in deze Scheldestad weer „op vrije voeten" mogen ronddraven, speuren de tegenstanders van dit be sluit met argusogen naar verkeers ongevallen, die veroorzaakt werden door viervoeters. Dank zij deze acti viteiten bereikte ons gisteren 't vol gende bericht: één van de 1300 hon den, die Vlissingen telt, is dinsdag- TUILTJ E BLOEMEN 't Is onlangs in Veere gebeurd, waar evenals in andere gemeenten aan de gevet van het stadhuis de huwelijhs-aficondigingen beleend ge maakt worden. In een kastje, dat „af gerasterd" is met gaas. Tiort nadat er een huwelijksafkon diging in het kastje was aangebracht, ontdekte een der ingezetenen iets bij zonders. Tussen het gaas was een boeketje veldbloemen gestoken.' Een lief tuiltje bloemen, aangebracht pre cies ter hoogte van de naam van de bruid! Niemand heeft de bloemen verwijdera. De gehele dag is deze stille hulde van een onbekende aan bidder te zien geweest. Een wereld van romantiek in het kleine Veere! Eer bekoorlijk raadsel, dat ook beter eer, raadsel kan blijven. Dan kan een iedernaar eigen vrijewil en naar mate er fantasie voorhanden is, er ee r dichterlijk verhaal omheen spin nen avond tegen negen uur in de Wal- straat in botsing gekomen met een motor. Het gevolg was, dat de mo torrijder tegen de grond tuimelde, ge lukkig zonder ernstig letsel op te lo- gen. Wel bleek zijn motor beschadigd, •e hond, een zwarte poedel, bleef aanvankelijk versuft liggen, maar rende plotseling jankend weg. Pas dus op voor de hond... EEN* PREST ATIE Uit Lewedorp bereikte ons een verheugend bericht. Johanna, Dig- nus en Cornelis Menheere, respec tievelijk 17, 16 en 15 jaar, deden examen voor typen en slaagden alle drie. „Dat is niets bijzonders", zult U wellicht zeggen. Het wordt echter wel een bijzonderheid, als we er bij vertellen, dat de drie ge slaagden allen blind zijn... Een prachtige prestatie van dit drie tal, dat in het St. Henricusge- sticht in Grave verblijft. FJLMSTAD ,,'s-Heer-Arendskerke Filmstad", dat is het motto, dat vrijdag in deze Bevelandse plaats opgeld zal doen. Er zal dan namelijk een film over het dorpsleven worden gemaakt. Reeds in de morgenuren zal men de camera's kunnen horen snorren en 's avonds zullen de verenigingen ver eeuwigd worden. Hulde voor de plaatselijke Hervormde JeugJraad, want dié nam het initiatief! SLECHTE WEG Hulde ook voor de A.N.W.B. Deze bond heeft namelijk aangedrongen op verbetering van de weg Znidzan- de-Sluis. Te Zuidzande is deze weg bestraat met keien en ideaal is deze bestrating beslist niet. Bovendien is de weg te smal voor het vrjj drukke verkeer. FEEST En dan tot slot nog even een bij zonder bericht uit Oostburg. De heer en mevrouw L. J. Bossand en S M. Bossand—Versprille zijn volgende week donderdag namelijk 50 jaar ge trouwd. Na een halve eeuw ..hef en leed" zal het volgende week in Oost burg dus ongetwijfeld een heel feest worden. OP EEN HOOGTE van ongeveer 35 meter boven de begane grond van de Middelburgse Markt zijn deze mensen bezig met het invoegen van de specie voor een z.g. kolornstuk in een der hoektorens van de stadhuistoren. Op de voorgrond bij de uitstekende versierselen van het stuk de plaats waar straks een luchtboog moet ko men, die het torentje in aanbouw met de grote toren zal verhinden. (Foto P.Z.C.) EXCURSIE VAN ACHT DAGEN Prijs in opstelwedstrijd van Europese Beweging. Op een sombere dag in maart za ten de leerlingen uit de vierde klas van de Middelburgse Rijkskweek school met ernstige gezichten ge bogen over hun papieren. Pein zend zocht één van hen af en toe de zoldering van het zanglokaal af of hij daar misschien inspiratie kon vinden. Inspiratie voor een opstel over het onderwerp „Nederland mijn vaderland, Europa mijn be stemming", waarvoor het Jeugd werk der Internationale Europese Beweging een wedstrijd uitgeschre ven had. Rinus de Pree, de twintigjarige aanstaande onderwijzer uit Vlis singen, had al ontelbare malen met de vingers door zijn blonde kuif gestreken. Hij kon het maar niet vinden. Eindelijk, na drie kimrtier denken, schoot het hem te binnen. In zjjn verhaal over de Europese eenwording trok Rinus de Pree een parallel tussen de ver schillende delen van de maat schappij. Van nature voelt een mens zich aan getrokken tot het gezin, het gezin behoort weer tot de buurt, de buurt weer tot de stad en de steden vor men het land. Waarom zouden wij de voorliefde voor het eigen land niet eens overwinnen en ons ook ver bonden voelen met andere staten? Door dit grotere geheel verzwakt de innerlijke band niét, maar wordt in tegendeel sterker. En daarover schreef Rinus. Nadat hij op 13 juni met goed ge volg zijn eindexamen afgelegd had, was de gehele wedstrijd eigenlijk al zo'n beetje in het vergeetboekje ge raakt. Groot wa3 dan ook Rinus' ver bouwereerdheid en daarnaast zijn vreugde, toen de directeur van de rijkskweekschool, de heer A. de Jon ge, vorige week figuurlijk de deur van het ouderlijk huis aan het Ra- vensteijnplein binnenviel met de woorden: „Rinus, je hebt een reis door Europa gewonnen". Niet in topvorm Tezamen met scholieren uit bijna alle landen van Europa, die even eens een prijs in deze wedstrijd ge wonnen hebben, zal Rinus de Pree volgende week donderdag in Brugge ontvangen worden door de voorzitter van de Europese Bewe ging, de Franse politicus Robert Schuman. En vervolgens gaat de ze internationale groep een acht daagse reis door Europa maken. „Ik vind het machtig", aldus Ri nus, „want ik had er eigenlijk he lemaal niet op gerekend. Vólgens mij had het zelfs nog wel beter gekund, want ik was die dag niet in „topvorm". Niettemin kwam hij met een achtste prijs voor de dag. Zo worden de prijswinnaars op donderdag 19 juli in Brugge door de heer Schuman ontvangen en toege- Man uit St. Laurens kwam in Rijswijk om het leven. Een inwoner van St.-Laurens, de 25-jarige E. E. N„ is woensdag in Rijswijk door een ongeval om het le ven gekomen. De heer N. was 's mor gens voor een vakantie per bromfiets naar Zuid-Holland vertrokken. Het ongeluk gebeurde in de middaguren. Toen N. bij bij een splitsing van we gen wilde afzwenken, werd hij door een naderende vrachtauto geschept en overreden. Hij overleed zeer korte tijd later. Het slachtoffer, dat te St.-Lau rens bij de familie M. inwoonde, werk te in Middelubrg als boekhouder bij de fa. Boasson. RINUS DE PREE reis door Europa sproken. Voor vrijdag is er een aan trekkelijk excursieprogramma in elkaar gezet, zodat de jongelui op die dag met elkaar kennis kunnen maken. Zaterdag begint de reis door de landen van Europa. „En dat is zo fijn", aldus Rinus, „want je kunt er van eikaars ideeën leren en spre ken over de zaken, waarover wij in ons opstel hebben geschreven". „Ja, een betere vakantie-trip had ik mij niet kunnen wensen", zegt Rinus. En de resterende tijd van de vakantie ga ik studeren. Wiskunde". De Zeeuwse prijswinnaar heeft een grote voorliefde voor de theoretische wiskunde en hij oefent er zijn vrije tijd met plezier voor op. Eerst blijft hij verder studeren voor de hoofd- acte en dan wil hij er ook zijn wis kunde l.o. nog bij hebben. „Ja", zegt zijn moeder, „het is nu eenmaal een helder hoofd. Je hebt het of je hebt het niet", waarbij Rinus eens verlegen lacht. Verniste jongen in plas in Braakman gevonden. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf heeft de rijkspolitie van Hoek, geassisteerd door de rivierpolitie uit Terneuzen, na lang dreggen het stof felijk overschot gevonden van het 11- jarig zoontje van de familie Van E. uit Terneuzen. Het lijkje werd ont dekt in een plas In de Braakman, In de nabijheid van de brug in de weg HoekBiervliet. Zoals bekend werd de jongen sinds zondagmiddag, toen hij met zijn zus jes in de Braakman was gaan zwem men, vermist. Daar zijn kleren in de omgeving van de plas aangetroffen werden, is de rijkspolitie uit Hoek di rect begonnen met dreggen. Maandag werd assistentie verleend door kik vorsmannen van de Kon. Marine uit Vlissingen. Ook dinsdag werd het dreggen voortgezet, echter zonder re sultaat. Over de oorzaak van het on geluk tast men tot op heden nog in het duister. Buitenmiddag in Domburg Zaterdag 21 juli houdt de Protes tants Christelijke Onderwijzersver eniging. afdeling Walcheren, op het recreatieterrein te Domburg een bui tenmiddag. Ds. A .de Haan uit Hans- weert, die vorig jaar een oecumeni sche jeugdconferentie aan de Goud kust (West-Afrika) meemaakte, zal over zijn ervaring aldaar vertellen. Benoeming tot schoolarts Mei. J. C. P- Tazelaar te Middel burg is benoemd tot schoolarts, te Arnhem. Mej. Tazelaar is thans als zodanig werkzaam bij de Schoolart- §endienst op Walcheren, N. en Z.-Be- land. Voor het Zeeuwse nieuws zie ook pag. 7, 10 en 15. „Als je van de zee moet leven, dan moet je geluk hebben'\ Dat is de visie van Zeelands oudste oes terkweker, Joh. Paauwe, uit Yer- seke (88). Hij baseert zijn mening over de wisselvalligheid van de oestercultuur op zes en zeventig jaar praktijkervaring. En wanneer deze oude rot in het vak nu weer zijn blik Iaat dwalen over de tien duizenden witgekalkte pannen, die nog op de wal staan, trekt hij eens JOH. PAAUWE (88) geluk moet je hebben Pannen zijn nog niet gelegd aan zijn pijpje en maakt wat mij merend de opmerking,,'k Heb het er niet erg op". Het is laat dit jaar met het leg gen van de pannen. In andere ja ren was men om deze tijd meestal reeds druk bezig', maar het blijft maar steeds te koud om een goede broedval te mogen verwachten. Er zal snel warm weer moeten komen en er zal een zachte nazomer no dig zijn om dit jaar nog goed te maken. Te koud, veel te koud! Dat is de algemene klacht, die men in Yerseke in de kringen van de oesterkwekers verneemt. Eind juni gaan meestal de eerste gekalkte dakpannen te water, in de hoop dat het oesterbroed er zich op zal vastzetten. Er zijn nu wel reeds volop oesterlarven in het watér, maar de temperatuur is nog te laag voor een normale ontwikkeling. En wanneer de larven niet rijpen, is er ook geen aanslag te verwachten. Dus nog maar wachten met het uitzetten van de pannen. Wanneer ze namelijk te lang in het water liggen, dan komt er een laagje slib op en de pannen verliezen daarmee hun waarde als collecteur. Bij tienduizenden staan de nannen daarom nog op de wal en in de haven van Yerseke liggen vele schepen, hoog opgetast met. mossel schelpen. Steeds maar wachten op warmer weer. E is reeds een hoeveel heid schelpen uitgezaaid, omdat deze wat langer dan pannen in het water kunnen liggen. De „bulletins" van dr. Korrin- ga, de bioloog van het rijksinsti tuut Voor visserijonderzoek, genie ten weer meer belangstelling dan ooit. In deze dagen blijven vele oesterkwekers bij het kantoor van de visserijpolitie op de dijk staan, om te lezen wat de bevindingen - van dr. Korringa bij het onderzoek van de watermonsters zijn. Op het eind van de vorige week waren er reeds oesterlarven in grote getale in het water van de Oosterschelde, zo vertelt het bulletin van maan dag. „Vrijdag 6 juli bedroeg het aantal zelfs meer dan 2000 stuks per 100 liter water. Dit is zonder twijfel het grote maximum dat in het eerste bulletin werd voorspeld, zo schrijft „de dokter" verder in voor ieder be vattelijke en gemoedelijke taal. „Za terdag 7 juli was de temperatuur nog maar nauwelks 17 C., te laag dus voor eert normale ontwikkeling van de larven. Er zijn nog maar heel en kele grote larven en in het geheel geen rijpe. De eerstkomende dagen is er dan ook geen aanslag te verwach ten. Het warme weer dat nu zijn in trede heeft gedaan, kan echter veel goed maken". Toen dr. Korringa dit bulletin se- menstelde, had Paauwe maandag bij het zelf opnemen van de tempera tuur van het water hij houdt dit reeds jaren in een schrift bij! niet minder dan twintig graden gemeten, maar dinsdagavond was dit weer ge daald tot 16% gr. en woensdagmor gen kwam hij aan 17 graden. „Het water moet zeker 'n tempera- Vervolg op pag. 7) VANDAAG Middelburg Electro: „De Vogelvrijen" (18 jr.) 19 en 21.15 uur; Prov. Biblio theek: Expositie reprodukties van en ooekwerken over Rembrandt, 10— J2.30, 13.30—17 uur; Nieuwe kerk: Or gelconcert Simon C. Jansen, 20 uur; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 0—23 uur; Rest. Wöhler: Vergadering V.V.V., 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Vrouwenwe reld" (14 jr.) 19 en 21 uur; Luxor: Charlie Chaplins festival" (alle leef tijden) 20 uur; Zomershow: Grote Markt: Openluchtbal met medewer king van de Babytonband, 20.30—23.00 Goes Grand: „Gevaarlijke vrouwen", (18 jaar), 20 uur; Tuin Schuttershof: Openluchtspel, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2