PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduits agent van Amerikanen liep over: 137 mensen verraden Ike verlangt actieve verkiezingscampagne Oogstfeest in Schoondijke omlijst ingebruikneming nieuw raadhuis T RUSSEN BESCHULDIGDEN V.S. VAN SCHENDING LUCHTRUIM DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 162 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunctihoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzec, N. Bogc-rdstraat 2», telef. 26. „HESSE ZAL NIET GESTRAFT WORDEN Kluizen met geheime documenten meegenomen naar Oost-Duitsland De perschef van de Oostduitse regering, Fritz Beyling, lieeft dins dag in Oost-Berlijn bekendgemaakt, dat een agent van de Amerikaan se geheime dienst Würzburg (West-Duitsland) 'n zekere Horst Hesse, zich ter beschikking van de Oostduitse autoriteiten heeft gesteld. Hesse had een groot aantal documenten naar Oost-Duitsland meege nomen. Horst Hesse heeft dinsdag aan journalisten verteld, dat hij in mei naar Oost-Duitsland was gevlucht en twee kluizen vol met geheime documenten had meegenomen. Hij voegde hieraan toe, dat de kluizen het kaartregister van aan geworven agenten bevatten De kluizen had hij meegenomen als „bewijs voor de ernst van zijn be kering". De taak van de agenten, zo beweerde de 34-jarige Hesse, bestond uit spionage in Oostduits- land, Polen en Tsjecho-Slowakije. „De documenten hebben geleid tot de ari'estatie van 137 zogenaamde Amerikaanse agenten. Hun ondervra ging heeft de arrestatie van andere agenten tengevolge gehad". Dit werd verklaard door een woord voerder van 't Oostduitse ministerie van staatsveiligheid. De woordvoer der zei, dat Hesse, omdat hij zich vrijwillig had aangegeven, niet ge straft zal worden. Men heeft hem een veilige betrekking in Oost-Duitsland gegeven. Volgens deze woordvoerder haa genoemd ministerie een Ameri kaans legerbericht opgevangen, waarin bevel werd gegeven tot de ar restatie van Hesse en inbeslagneming van de twee kluizen. Het hoofdkwartier van politie in Würzburg deelde mede, dat het Nieuwe tijd Een huisvrouw heeft haar hart ge lucht in het tijdschrift „Neder lands Fabrikaat". Ze vindt, dat de Nederlandse fabrikanten wat meer spoed moeten betrachten met het fa briceren van „volmaakte" huishoude lijke apparaten. Als een huisvrouw een werkelijk „uitgekiende" aluminium fluitketel wil kopen, komt de -winke lier met een Engels of Duits produkt aandragen. Als ze een vol-automa- tisch broodrooster wenst, dan blijkt, dat de Nederlandse industrie alleen maar roosters levert, waarin je zelf het brood moet keren. Voor een licht gewicht strijkijzer of een stoom-strijk- ijzer moeten Engelse fabrikanten in springen. Het best is de huisvrouw nog te spreken over de Nederlandse wasmachines en stofzuigers. Maar met taart- en cakevormen, een panne- koekenmes, een mixer en een groen- tensnijder is het helemaal misdie apparaten moeten uit het buitenland komen. Op deze klachten van de Neder lands Fabrikaat-huisvrouw heb ben een aantal fabrikanten ge antwoord. Ze geven ronduit toe, dat bepaal de landen zoals de Verenigde Staten en Zwitserland heel wat meer huis houdelijke wonderapparaten hebben aan te bieden dan de Nederlandse in dustrie, maar dat is een kwestie van koopkracht bij de consument. In bijna alle gevallen betekent namelijk verbe tering tevens duurder worden. Na jaren van hard werken in Ne derland, waarbij men met minder du re produkten in de schaarste moest voorzien, is eerst sedert kort een be tere periode aangebroken. Nieuwe, verbeterde en duurdere produkten volgen elkaar thans ook in Nederland snel op en bij verdere stij ging van de koopkracht zal ook voor Nederland spoedig de tijd aanbreken, waarop de veel bewonderde huishoud- robots in eigen land geproduceerd en verkocht kunnen worden. Men is het echter niet met de huis vrouw eens, dat de Nederlandse was machine reeds een volmaakt produkt zou zijn. Ook de beste Nederlandse- machine, slaat nog een pover figuur tegenover de nieuwste Amerikaanse was- en droog-automaten. ot zover dit debat in „Nederlands Fabrikaat", waaruit blijkt, dat de „automatisering" van de huishouding in Nederland de aan dacht-heeft zowel van de huisvrouwen als van de fabrikanten. De erkenning, dat Nederland daarbij ten achter is vooral op zulke landen als de Verenig de Staten en Canada, doet deugd. Daar is men al toe aan de studie van het druk-knop-huishouden. Op de laatste jaarvergadering van het Ame rikaanse instituut van elektrotechni sche ingenieurs heeft de voorzitter, M. D. Hoover, verklaart, dat het mogelijk is een elektrisch trein te construeren, dat op vaste tijden: de huisgenoten wekt met muziek, de ramen opent of sluit, de r~dio aanzet, de auto start, sneeuw ruimt, de temperatuur van het bed regelt, en de apparaten bedient die zorgen voor het bewaren van le vensmiddelen, het reinigen van het huis enz. Stellig zullen dc Amerikanen en wij na hen heel wat bereiken op dit gebied. De tijd, dat de huisvrouw ach ter het schakelbord zit. ligt niet meer ver af!! (Vervolg op pag. 3) niets vernomen had van een arres tatiebevel voor Hesse. Commen taar van hét Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg was niet direct beschikbaar. In Oost-Berlijn zal binnenkort een openbaar proces beginnen tegen agenten van westelijke geheime diensten, die „geholpen hebben bij het organiseren van de onlusten in Poznan". Langs de grens tussen Polen en Oost-Duitsland wordt aan Duitse zij de 'n vérboden zone ingevoerd „om te verhinderen dat Amerikaanse agen ten Polen binnenkomen". De zone zal bewaakt worden door gewone po litie, grenswacht en staatsveïliglieids- politie. Iedereen, die zich in die zone waagt zonder zijn aanwezigheid te kunnen legitimeren, zal gearresteerd worden. Dien verduidelijkte niet, waarom deze blijkbaar voor de vei ligheid van Polen bedoelde gordel niet op Pools doch op Duits gebied werd aangelegd. De Oostduitse woordvoerder, kolo nel Boormann, verklaarde, dat er eer der verscheidene mensen zijn gearres teerd wegens het smokkelen van „Amerikaanse agenten" via Oost- duitsland naar Polen. Onder de be trokkenen bevonden zich twee Duitse schippers, die door de Amerikanen opgeleide agenten via de rivier de Oder naar Polen hadden vervoerd en radiozenders en „dergelijk spionage- materiaal" naar de Poolse oever van de rivier hadden gebracht, waar deze werden opgehaald door andere agen ten, die in Polen opereerden. Eden en Selwyn Lloyd in mei 1957 naar Rusland, De Britse premier Sir Anthony Eden heeft gisteren verklaard dat hij in mei van het volgend jaar een be zoek van 10 dagen aan Rusland zal brengen. De premier vertelde het Lagerhuis dat krachtens de bestaande plannen hij en minister van buitenlandse za ken Selwyn Llloyd op 5 mei naar de Sowjet-Unie zullen vertrekken In april van dit jaar hebben de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjew een bezoek van 10 dagen aan Engeland gebracht. Bij die gele genheid hebben zij Eden uitgenodigd. Nederland neemt deel aan Engelse boterpropaganda Nederland is volgens een medede ling van het Nederlands Zuivelbu- reau toegetreden tot de Britse But ter Information Council. Deze organisatie legt zich hoofdza kelijk toe op het geven vari voorlich ting over boter aan het publiek. Ook voert men thans een indrukwekkende reclamecampagne via de pers en commerciële televisie. ZAROEBIN OVERHANDIGDE NOTA „Militaire vliegtuigen boven Minsk en Pinsk". De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten gisteren ervan be schuldigd, dat Amerikaanse mili taire vliegtuigen het Russische luchtruim hebben geschonden. Het protest werd te Washington frotest werd ingediend door de Russische ambassadeur, Georgi Zaroebin. die zich gedurende tien minuten onder hield met* Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. De ambassadeur had een tclk bij zich. Zaroebin beschuldigde de Ver. Sta ten ervan, dat Amerikaanse vliegtui gen op 4, 5 en 9 juli het Sowjet-lucht- ruim hebben geschonden. Volgens Zaroebin vlogen Amerikaanse mili- Noodweer in Oostenrijk. Een zware onweersbui heeft in de nacht van maandag op dinsdag ernstige schade aangericht in het dal van de Tramoserbeek (Voraribërg) vooral in de plaats St. Gallenkirch. De beek trad buiten zijn oevers en overstroomde de plaats. Spoorrals werden ontzet, stallen vernield, hui zen lieperi onder. De weg dooi het Montafonerdal is op verscheidene plaatsen versperd door hopen slijk van meer dan twee meter hoog. De jaarlijkse „soho" markt te Lon den is met veel drukte geopend. Dit feest kent tal van evenementen zo als ober-races, spaghetti-eetwedstrij- den en een optocht van praalwagens taire vliegtuigen op de genoemde data Rusland tot een afstand van 320 km binnen. Voorts zouden sommige Amerikaanse militaire vliegtuigen gedurende twee-en-half uur boven net grondgebied van de U.S.S.R. heb ben gevlogen. Als plaatsen waar de Ameri kaanse vliegtuigen zouden zijn ge signaleerd, noemde Zaroebin de omgeving van Minsk en Pinsk in het westelijk deel van de Sowjet- Unie, Kalingrad (Litauen) en ver scheidene andere steden, waaron der Brest aan de Russisch-Poolse grens. Westduitse steun voor legering Nederlandse troepen West-Duitsland heeft zich bereid verklaard, aan Nederland een bedrag van 773.000 mark (ruim 700-000 gul den) te betalen voor de legering van de Nederlandse troepen in de Bonds republiek tot vijf mei 1957, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken te Bonn dinsdag bekend gemaakt. De bondsrepubliek heeft onlangs dergelijke overeenkomsten gesloten met de V.S., Engeland, Frankrijk en andere landen, die op haar grondge bied troepen gelegerd hebben. Hr Ms. „De Zeven Provinciën" heeft in de Noorse wateren deelgenomen aar de grootscheepse N.A.V.O.-oefe ning „Fair Wind". Een belangrijk on derdeel van deze oefening was het olieladen, dikwijls onder zeer ongun stige weersomstandigheden, in volle zee terwijl de schepen met een snel heid van circa 20 mijl per uur voeren. Dr. Drees ontving ir. Staf en de heer Moorman. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur dr. Drees heeft maandagmiddag na afloop van de gewone vergadering van de minis terraad, die tot ongeveer half vijf duurde, de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf, ontvangen, om met hem, met het oog op de kabinets formatie enkele defensie-problemen te bespreken. Het onderhoud duurde een uur. Dinsdagmiddag om 2 uur ontving dr. Drees, met hetzelfde doel de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman. Pit bewijst, dat hij hardnekkige po gingen blijft aanwenden om op het punt van de defensie-uitgaven een compromis te bereiken. Di. Drees had maandag en dinsdag de tijd voor gesprekken met deze bei de heren Maandagmorgen heeft hij immers aan de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties, die aan het overleg over de formatie deelnemen, zijn concept-regeringsprogram gezon den Hedenavond om acht uur ko men de heren Burger (p.v.d.a.), Rom- me (kvp.). Zijlstra (a.r.), Oud (v.v. d.) en Tilanus (c.h.) in zijn kabinet op Plein 1813 in Den Haag bijeen ter benandeling van de voorstellen, die hij hun heeft voorgelegd. Hogerhuis voor doodstraf. Het Engelse Hogerhuis heeft- gis teren een wetsontwerp tot afschaf fing van de doodstraf met 238 tot 95 stemmen verworpen. Een debat van twee dagen, waarin voor- en tegen standers elkaar met hartstocht be streden, ging aan het bsluit vooraf. De voornaamste spreker tijdens het debat in het Hogerhuis over het wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf was de president van het Britse hoge gerechtshof, Lord God- dard. Hij verklaarde de tijd rijp voor het overwegen van wijzigingen in de wet op de doodstraf. "Hij was echter van mening, dat iemand, die moed willig een ander vermoord had. voor zijn misdaad moest boeten met de doodstraf. Hij voelt zich nu veel beter President Eisenhower heeft gis teren bekend gemaakt, dat hij zich opnieuw kandidaat zal stellen voor het presidentschap der Verenigde Staten. Op 29 februari, na hersteld te zijn van zijn hartaanval, had Eisen hower reeds een dergelijke mede deling gedaan. In Amerika was echter twijfel ontstaan of hij zijn kandidatuur nog wel zou handha ven, toen hij kortgeleden een zwa re operatie moest ondergaan. Eisenhower heeft evenwel laten weten, dat hij zich thans beter voelt dan toen hij zich richten de tot het gehele Amerikaanse volk vijf maanden geleden te kennen gaf een nieuwe ambts termijn te ambiëren. De president heeft zijn besluit deze keer niet persoonlijk te kennen ge geven. Het was de republikeinse aan voerder in de Senaat Knowland, die het bericht tijdens een persconferen tie in Gettysburg, de huidige verblijf plaats van de president, wereldkundig maakte- Senator William Knowland voegde hieraan toe, dat de republi keinse partij onder leiding van Eisen hower een zeer krachtige en actieve verkiezingscampagne zal voeren. De hulpverlening aan het buitenland zal daarbij energiek in bescherming wor- der genomen. Eisenhower zelf verscheen voor en na zijn bespreking van ruim een uur me' Congre^ieiders voor de verslag gevers en fotografen. Hij was wat vermagerd en bleek, maar maakte een gezonde en energieke indruk. Adlai Stevenson, die wellicht de kandidaat van de democraten zal worden, heeft gezegd zeer voldaan te DOEL: JAARLIJKS TERUGKEREND EVENEMENT Feestcommissie bracht aantrekkelijk programma voor 19, 20 en 21 juli Breskens heeft zyn visserijfeest, Groede zijn fruitfeest en Schoondijke nee, Schoondijke. had nog helemaal geen feest. Maar de inwoners van deze herbouwde West Zeeuws-Vlaamse gemeente wilden niet achterblijven en wat konden zij in het centrum van één der belangrijkste Nederlandse landbouwgebieden beter organiseren dan een oogstfeest? En zo zal de ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis omlijst worden met een oogstfestijn, dat, indien het slaagt, een jaarlijks terugkerend evenement wordt. De negen inwoners, die onder leiding van de heer J. Verk.uijsse het organiserend comité vormen, zijn er van overtuigd, dat het oogstfeest zél slagen, want Schoondijke heeft op het gebied van feestvieren een re putatie op te houden Het comité heeft voor donderdag 19, vrndag 20 en zaterdag 21 juli een pro gramma opgemaakt, waaraan jong en oud zijn har. kan ophalen. Een bra derie, een optocht met praalwagens, waaraan een show van landbouwwerk tuigen verbonden is, concerten en een vlalc na de ope-nng. Op de foto ziet taptoe vormen de hoogtepunten van men de wagen van een Chinees res- dit feest, dat in de toekomst door de taurant op het moment dat de stoet V.V V. gegeven zal worden. door de Latijnse wijk van Londen De vereniging van winkeliers stond trekt. 1 er in het begin nog wat huiverig te genover, maar haar enthousiasme wordt steeds groter. Er zijn van de zijde der winkeliers reeds verschillen de aardige ideeën naar voren gebracht om hun artikelen aan de man te bren gen Dit zullen zij o.m. doen door middel van een braderie, die donder dag 19 juli om vijf uur begint. Voor de etalages en op de Markt zullen zij hun waren in diverse stands aanbie den De feestcommissie verwacht niet alleen bezoekers uit eigen gemeen te, maar ook uit plaatsen uit de omgeving Verder verwacht men een groot aantal Belgen, vooral op zaterdag, wanneer onze zuider buren hur: nationale feestdag vie ren. Over gebrek aan publiciteit en medewerking heeft de commis sie niet te klagen. De heer Ver- kruijsse heeft zelf maandag ver over de honderd kilometer met zijn brommer door het land ge kruist om „den volke" op de hoogte te brengen van Schoondij- ke's oogs'teest. De gemeente bleef evenmin achter en zorgde voor een subsidie van f800. Programma Het programma is thans in hoofd zaak samengesteld. Donderdag van 7 tot 8 uur zullen de voetballers uit Sa put en Schoondijke hun krachten meten, waarna „Schoondijke's ge-, mengd koor" om half negen een zang uitvoering geeft. Van 9 tot half tien zal het jeugdorkest van „O.K.K.", ver kleed als boerenkapel, optreden, waar na de dag besloten wordt met een oper.luchtfilni voorstelling. Vrijdagmiddag om dr;e uur wordt (Vervolg op pag. 2) zijn over dit besluit van Eisenhower. „Het land zal in de komende maan den voordeel trekken uit een diep gaand debat over onze dringende vraagstukken' voegde hij er aan toe. Het is nog niet bekend wie dc re publikeinse kandidaat voor het vice- presidentschap zal zijn. Kind van angst voor onweer overleden. Een zevenjarig zoontje van de fa milie Schipper uit Huizen is tijdens het hevige onweer, dat zich maandag ook boven het Gooi ontlastte zo angstig geworden, dat het na hard lopend naar huis te zijn gegaan, daar onwel is geworden en enige ogenblik ken later is overleden. Deze familie heeft enige jaren ge leden eveneens een kind moeten mis sen tengevolge van een ongeval Dit kind viel in een teil met kokenci wa ter waardoor het aan de bekomen brandwonden overleed. Aardschokken eisten 53 mensenlevens. Van alle kanten is men de zwaar getroffen bevolking van het Griekse eiland Santorini të hulp gesneïd. In tussen worden uit Athene trieste bij zonderheden vernomen over de gevol gen van de aardschokken. Er werden 53 mensen gedood en 95 gewond. Het betreft grotendeels vrouwen en kinderen, omdat de mannen over het algemeen op het land aan het werk waren toen de ramp zich voltrok. Ongeveer 3500 gebouwen zouden zijn verwoest en een nog groter aantal beschadigd. Koning Paul en koningin Frederika waren dinsdag op het zo zwaar getroffen eiland. Ook op andere eilandjes in de Egeïsche zee hebben de aardschok ken en vooral de daarop volgende, vloedgolven ernstige gevolgen gehad. Men heeft kunnen constateren dat door de geweldige krachten een paar nieuwe eilandjes omhoog gestuwd zijn. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm: onbewolkt Os'o half bewolkt Aberdeen: regenbui Londen: half bewolkt Amsterdam: regen Luxemburg: geheel bewolkt Parijs: zwaar bewolkt Bordeaux: onbewolkt Grenoble: regenbui Nice: onweer Be lijn half bewolkt Frankfort- zwaar bewolkt MUnchen hal* bewolkt Zü'lch onweei Gecéve- regen Locarno* onweer Wenen- onbewolkt rnnsbruck: half bewolkt Rome: onbewolkt Aaiccio: onbewolkt 17 gr. 21 gr. 16 gr. 23 gr. 16 gr. 22 gr. 23 gr. 25 gr. 27 gr. 26 gr. 25 gr. 26 gr. 25 gr. 29 gr. 28 gr. 26 gr. 31 gr. WEERSVERBETERING. Perioden met zonneschijn en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest. Over het alge meen hogere middagtemperatu 2n dan gisteren. ZON EN MAAN 12 juli Zon op 4.36 onder 20.58 Maan op 10.35 onder 22.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1