Sporen uit de Romeinse tijd op Tholen gevonden WALCHEREN MARKTBERICHTEN „MENS DURF TE LEVEN", MET VAKMANSCHAP VERVAARDIGD klmm uit de ETHER •DINSDAG 10 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT 7 VAN BELANG VOOR WETENSCHAP Dijkdichting rond 1500 ook met behulp van „caissons"! Lang heeft men gezocht naar de sporen van de eerste bewoners van het eiland Tholen. Hoewel er toch op dit eilandenrijk in de eerste eeuwen van onze jaartelling mensen moeten hebben gewoond, was tot dusver niemand er in geslaagd deze hypothese te bewijzen. Door de toewijding van de op zichter van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer P. Jasperse uit Sint Maartensdijk en de taludwerkers P. Koopman en M. Nelisse zijn nu de eerste sporen uit de Romeinse tijd gevonden. Het blijkt dus dat eeuwen geleden het eiland Tholen al voor primitieve nederzettingen was uitverkoren. Hoewel de waarde in geld van de gevonden voorwerpen, zoals bjjna altijd miniem is, betekenen de gevonden ring en scherven uit historisch oogpunt bezien, wel degelijk iets. Puiten deze vondst is het interes sant enkele eeuwen terug te gaan in de geschiedenis van Tholen, tot onge veer 1500. Verschillende stormen gin gen met dijkdoorbraken en verlies van mensenlevens gepaard.'Zo zullen ook de Oud-Vossemeersepolder. de Peuke polder en de Vijftiennonderdgemeten- polder verschillende malen door het water zijn overstroomd. De dijkdich ting moest in die dagen plaats hebben zonder dragline's en buldozers, maar het is gebleken dat onze voorouders wel caissons kenden; zij het niet van een normandische invasie. Juist op het kruispunt van de drie genoemde polders werd bij de herverkavelings werkzaamheden een oud stuk dijk op geruimd, waarin men plotseling delen van schepen ontdekte. De dienst her verkaveling was direct bereid het werk twee dagen stil te leggen en zo kon de vorm, de doorbraak en het dichten van de dijk rond 1500 worden gereconstrueerd! Precies zo als hon derden jaren later by Ouwerkerk was het laatste gat het moeilijkst. Radi caal gooiden de oude Tholenaren en kele schepen in het gat en dichten daaromheen de dijk. Afgezien van deze aardige vondst, is belangrijker voor de his torie van het eiland een glazen ring met de scherven. De rqksoud- heidkimdige bodemdienst uit Amersfoort heeft de gevonden voorwerpen nauwkeurig onder zocht, waarbij ook de Zeeuw ir. J. A. Trimpe Burger meewerkte. De glazen ring, die waarschijnlijk aan een touw om de arm gedragen werd, is een bijzonder fraaie en be langrijke vondst. Het betreft hier een sieraad uit de La Tènetjjd, zo goed als zeker uit het begin van onze jaartelling. De partij scherven is van Romeinse herkomst en wel uit eind van de twee de of begin derde eeuw. Het primitie ve met lijnen en nageldruk versierde zachter gebakken en niet op de draai schijf vervaardigde aardewerk da teert rond de eerste eeuwen van onze jaartelling tot de romeinse tijd. Deze Mulo-examens in Bergen op Zoom. Te Bergen op Zoom slaagden voor het mulo-examen, afdeling a, de he ren C. J. v. d. Beek uit Oud-Vosse- meer, J. P, Quist uit Tholen, A. Uijl uit Poortvliet. D. Krombeen uit Krui- ningen, J. D. Nijssen uit Yerseke en H. F. Houtman uit Kruiningen. Behalve eerstgenoemde, behaalden deze kandidaten eveneens het mid denstandsdiploma. Officiële publikaties VLISSINGEN. HINDERWET, VERGUNNING VERLEEND. B en W van Vlissingen, gelet op art. 12 der hinderwet, brengen ter openbare kermis, dat bij bun besluit van 3 juli I95fi, op de daarbij gestelde voorwaar den. de volgende vergunningen zijn ver leend; aan Shell Nederland N.V. te 's- Gravenhage tot het oprichten van een benzinepompinstallatie met tank van 2000 liter en een handaftappomp op het per ceel, plaatselijk gemerkt, Van Dishoeck- straat 127; en aan Gulf Oil (Nederland) N.'". te Rotterdam, tot het oprichten van een benzinepompinstallatie met tank van 6000 liter en een autogasolie-installatie met tank van 6000 liter en 2 aftappompen, elk met een vermogen van pk., op het perceel, plaatselijk gemerkt Prins Hen- drikweg. Vlissingen, 7 juli 1956. Burgerlijke Stand VEERE. Getrouwd: A. Luitwieler, 22 j. en L. C. Roeting, 21 j. Overleden: A. Munter. 83 j. VROUWENPOLDER. Overleden: M. Duvekot, 73 j., echtge note van K. Osté. Scheepvaartberichten. Te Vlissingen aangekomen op 7 juli: Netta van Antwerpen; Xna L. van Ant werpen. Van Vlissingen vertrokken op 7 juli: Confiance naar Holtenau; Netta naar Belfast; 9 juli: Ina L. naar Mlddles- borough. T? Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen op 7 juli: John M. van Rotterdam; Kaep St.-Vincent van Rotterdam; Rini van Swansea; Meeuse van Oskarsham; Congokust van Le Havre; Joost van Delf zijl" op 8 juli: Finlandia van Londen; Heron van Londen; Astra van Londen; Deni-van Londen naar Terneuzen: Denzo van Londen; Dora van Sharpness; Zee vaart van Londen; Marco Polo van zee naar Gent; Antares van zee naar Gent; Al:ho van Amsterdam; Appingedam van Lisboa; op 9 juli: Prins Johan Willem Friso van zee Te Vlissingen gepasseerd van Antwer pen op 7 juli: Raket naar Londen; Atlas naar Amsterdam; Condor naar Kings Lynn: Brenina naar Kopenhagen; Corale naar Raumo; Bierum naar Duinkerken: Ransel naar Dublin; op 8 juli: Westpol- der naar Rotterdam; Oranje naar Nor wich; Bram naar Ipswich; Merwestad naar Odense: Leliegracht naar Londen; Ameland naar Londen; Wota naar zee; Gerry S. naar Londen: Congokust naar Amsterdam; op 9 juli: Bloemfontein naar Amstérdam; Sloterdijk naar New York. vondst is beslist inheems. Verder was er nog- een schedel gevonden, die voor onderzoek gezonden is naar de antro poloog dr, Huizinga, Getracht zal worden de gevonden voorwerpen die een belangrijk aspect van de eerste Zeeuwse bewoners be lichten, naar het museum van het Zeeuws genootschap der wetenschap pen over te brengen. Het is vooral aan de heer Jasperse te danken, die naast zijn werk by de centrale dienst alle vrije tijd aan de archeologie geeft, dat deze voorwer pen gevonden zijn. Hoewel deze graag alle werkers bij de verschillende dien sten zo ver krijgen zou, dat gevonden voorwerpen in het land naar Sint Maartensdijk kwamen, acht men hier voor de waarde veelal te gering. Moge dit financieel het geval 7,yn, voor de wetenschap zijn vondsten zo als dezer dagen plaats hebben van groot belang. De oudheidkundige dienst hoopt dat het voorbeeld van de taludwerkers Koopman en Nelisse na volging vinden zal. In elk geval Is nu gebleken dat het Thoolse land nog veel verbergt van primitieve tijden, dat het onderzoek ten vole waard 1». Geslaagd voor lerares in de naaldvakken. Voor het tweede deel van het exa men lerares in de naaldvakken (Na) slaagden te Rotterdam de dames: N. Kasse, Middelburg; C. de Wilde, Zon- nemaire; A. Westerterp, Middelburg; D. Wildschut, Schoondijke; S. Glerum, Biezelinge; B. Blok, Ellewoutsdijk; C. Vermue, 's-Heerenhoek en B, van Muiswinkel, Goes. Voor het Pedagogisch getuigschrift (art. 38 N.O. wet) behorende bq de Nijverheidsakte slaagden te Arnhem de dames: J. Lagendijk. Wemeldinge; N. Kasse, Middelburg en C. de Wilde, Zonnemaire. Allen leerlingen van de Vakschool voor meisjes te Goes. Middelburg Subsidie „Juliana" en ruil van woningen in de raad. B. en W. van Middelburg delen de raad mee, dat zij bij nadere overwe ging voor het tamboer- en pijper- korps „Juliana" een geringe gemeen telijke subsidie wel verantwoord ach ten. Het verzoek van deze vereniging werd indertijd in handen gesteld van het college voor het uitbrengen van het pre-advies. B. en W stelden een enquête in bij een zestal gemeenten. Het bleek hen, dat in geen van deze plaatsen een vaste bijdrage werd ge geven voor dit doel. Hoewel de mo gelijkheid bestaat, dat nog een en kele soortgelijke aanvraag komt stelt het college voor „Juliana" een jaarlijkse subsidie van 300 te ver lenen onder de voorwaarde, dat hat korps minstens eenmaal per jaar zqn medewerking bij een evenement ver leent wanneer B. en W. dit verzoe ken. In verband mat de bouw van een nieuw stedelijk gymnasium door ver bouwing van en aanbouw aan het voormalig militair hospitaal vinden B. en W.;het wenséiyirte kunnen be schikken over het pand Baanstraat 1. Dit perceel is eigendom van en wordt bewoond door ae heer J. Koppejan, die bereid is zqn woning te ruilen met het pand Naereboutstraat 2, dat ge meente-eigendom is. Hij stelde echter de voorwaarde, dat hij ingeval deze ruil doorgaat een nissenut mag over plaatsen van de Baanstraat naar de achtertuin van de woning in de Nae reboutstraat, waartoe hq' een bedrag van 500 dient te ontvangen. Voor gesteld wordt deze ruil aan te gaan. „Concert in „Graanbeurs". Zondag gaf het Middelburgs man nenkoor ónder leiding van zijn direc teur, de heer Jan Kuiler, een concert in de „Graanbeurs" op de Dam te Middelburg. Het programma be stond voor het grootste deel uit ge wijde liederen, o.a. van J. S. Bach, Diepenbrock Nageli en Schubert en een negrospiritual. De keuze van deze nummers was goed te noemen en het concert vormde dan ook een zeer verantwoord geheel. Het koor zong over het algemeen uitstekend en van het geheel ging de nodige sfeer uit, zodat herinneringen Werden gewekt aan de Abdijconcerten uit vroeger tijden. Een vrij talrijk publiek waardeerde dit optreden zeer, zodat het concert al met al geslaagd mag worden genoemd. Bankertstraat vrijwel gereed. Middelburg heeft er op 't Zand weer een nieuwe straat bij. Tussen Poelen- daeleweg en Koudekerkseweg is na- melqk de Bankertstraat aangelegd. Deze nieuwe verbinding is nog niet geheel gereed, maar reeds berijdbaar; men is namelqk nog bezig met de aan leg van de bybehorende trottoirs. De Bankertstraat zo genoemd naar de bekende zeeheld is gelegen in het verlengde van de Koninginnelaan enerzijds en van de Dorus Rijkers straat anderzijds. Waar de nieuwe straat de Poelendaeleweg bereikt is thans een soort plein ontstaan, waar op behalve de drie reeds genoemde straten ook de Langevieleweg uit komt. De Bankertstraat heeft nog geen bewoners, maar dit zal niet lang meer duren, want er zijn twee wonin gen in aanbouw. Vlissingen Adspirantendag Te Vlissingen werd zaterdag een adspirantendag gehouden van het Ne derlandse Christelijke Gymnast.iekver- bo.id. Na een spannende strijd werd de beker gewonnen door de meisjes B III van Oranje Nassau uit Vlissin gen, die dertig punten verzamelden. Aan deze dag namen verder deel de jeugd van „Zuidwesters" uit Souburg en van GENIE uit Bergen op Zoom. Vlissingse Turnvereniging gaf demonstraties. In het kader van de Vlissingse zo- mershow gaf maandagavond de Vlis singse Turnvereniging op het Bella- mypark turndemonstraties, waarvoor veel belangstelling bestond. Vooral de heren Van de Sande, Sinke, De Nooij- er en Witte en de dames Fritz, Sinke en De Hoger zorgden voor goed werk. De oefeningen op de lange mat en op de brug met ongelijke leggers vorm den voor het publiek een spectaculair schouwspel. Domburg „Apollo" heeft nieuwe uniformen. Zaterdagavond hebben de leden van de Domburgse muziekvereniging „Apollo" zich voor het'eerst met hun nieuwe uniformen aan de burgerq en een groot aantal badgasten vertoond. Op het bordes van het gemeentehuis hadden het gemeentebestuur en de raadsleden plaats genomen, waarna „Apollo" zien tegenover hen opstelde. Burgemeester W. J. E. Crommelin bracht de vereniging de gelukwensen van het gemeentebestuur over voor deze fraaie aanwinst, een aanwinst ook voor de gemeente daar de muziek vereniging by allerlei festiviteiten me dewerking verleent. De heer Cromme lin stelde met voldoening vast, dat de vereniging een grote activiteit aan de dag legt, zodat de toekomst er voor „Apollo" gunstig uitziet. De voorzitter van „Apollo" dankte het gemeentebestuur, de inwoners van Domburg en vele badgasten voor hun bijdrage voor de aanschaf van de nieuwe uniformen. Vervolgens maak te „Apollo" een mars door het dorp. Sint Laurens Onderwijsbenoeming Tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te St. Laurens werd benoemd de heer P. Veenhuijzen uit Ede. Bejaarden maakten uitstapje Met dertien auto's maakten de be jaarden van St. Laurens zaterdag middag een tocht naar de Wouwse Plantage en omgeving. Te Hooger- heide en Lewedorp pauzeerde men en werden verversingen genoten. In laatstgenoemde plaats sprak één der oudste deelnemers, de heer L. David- se, die namens allen dank bracht aan de organisatoren van deze middag, de heren J. W. van 't Hoff, A. de Visser A. C. Schipper van de E.H.B.O., wijk zusters Evertse en de autobezitters. De heer Van 't Hof dankte daarop de gemeentebode, de heer J. W. Da- vidse, die veel voor de voorbereiding heeft gedaan. Het was een bijzonder geslaagde tocht, waarvan de bejaar den zeer hebben genoten. Ringrijders kampten Zaterdag werd te Zoutelande een ring- rijderij gehouden. De uitslag luidde: P. Prancke, le prijs. 26 ringen; L. Vos, 2e pr.. 25 ringen; P. de Visser, 3e pr., 23 ringen; W. de Visser, 4e pr., 23 ringen; J. Vos, 5c pr.. 23 ringen; W. Vos, 6e pr., 21 tingen; J. Koppejan, 7e pr., 21 ringen; A. Dingemanse, 8e pr., 18 ringen; J. Min- derhoud, 9e pr., 18 ringen: A. Provoost, 10e pr.. 18 ringen' K. de Witte, lie pr., 17 ringen; c. Provoost, 12e pr., 15 ringen; C. de Groot, 13e pr., 15 ringen; M. Janse, 14e pr., 14 irngen; W. de Kam, 15e pr., 14 ringen; C. Janse, 16e pr., 13 ringen; W. van Sluijs, 17e pr., 11 ringen; w. Bras ser. 16e pr., 10 ringen; J. Melis, 19e pr., 9 ringen; P. Ovaa, 20e pr., 7 ringen; J. Cijsouw, 21e pr., 4 ringen: 25e ring J. Koppejan: 50e ring. w. Brasser; 100e ring, L. Vos; 130e ring, C. de Groot; 200e ring, P. de Visser Czn.; 250e ring, J. Vos. De meeste volgringen: P. Francke. Medaille van J. de Visser won: A. Din gemanse. De prijs van de hengstenhouders Dinge manse—Koppejan—Wisse werd gewonnefi door K. de Witte. Beker jhr. Stoop: L. Vos: Beker fa. De Jong. J. Vos; Beker fa. v. Eenennaam: P. Francke. Beker pension Zomerlust: P. de Visser. De pollepel was voor L. Vos. Zaterdag -werd in Aagtekerke een fing- rijderij gehouden. Een vrij groot aantal rijders leverden op het terrein van de heer Blaas een spannende strijd om de fraaie prijzen die beschikbaar waren ge steld. A. Peper bleek de sterkste, want hij stak in 45 beurten 33 maal de ring. De uitslag luidt: l. A. Peper, 33 ringen; 2. J. Mal- jaars, 31 r.; 3 F. Moens, 29 r.; 4 P. Peper, 28 r.; 5 F. Blaas, 27 r.; 6 J. Brouwer. 26 r.; 7 A. Lous, 24 r.; 8 J. P. de Visser, 24 r.; Chr de Visser, 23 r.; 10 P. de Vis ser 22 r.; 11 G. Krijger, 22 r.; 12 A. Kod de, 21 r.; 13 P. Maranus, 19 r.; 14 Jac. Blaas, 19 r.; 15 G. Maranus, 19 r.; 16 C. de Visser Pz. 17 r.; 17 P. Coppoolse, 15 i\; 18 Jaap de Visser, 13 r.; 19 S. Blaas, 12 r.; 20 C. de Visser Jz.. 8 r.; 21 K. de Visser. De wisselbekers werden als volgt be haald: 1 A. Peper, beker Van Eenennaam; 2 P. Peper, beker w. de Visser; 3 J. P. de Visser, beker A. Dekker: 4 F. Blaas, beker fa. Willemse; 5 F. Moens, beker fa. Turkenburg. De door burgemeester J. Geuze beschikbaar gestelde medaille was voor J, Maljaars. J. P. de Visser kreeg een medaille voor de 100e ring van de fa. V. d. Berge uit Middelburg. De pollepel ging naar P, de Visser. KERKNIEUWS Ds. G. A. van der Hooft tachtig jaar Ds. G. A. van der Hooft te Over- schie, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk hoopt vandaag de leeftijd van de zepr sterken te bereiken. Hij werd op 10 juli 1876 te Terneuzen ge boren, bezocht het gymnasium in de Zeeuwse hoofdstad en studeerde ver» volgens te Genève en te Montauban in Frankrijk Hij werd op 14 febru ari door wijlen ds. D. Wüstenhoff van Sassenheim te Domburg in het ambt bevestigd In 1911 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Overschie, welke hij diende tot 30 december 1943, toen hem na bijna veertig volbrachte dienstjaren emeri taat werd verleend. Hij bleef toen nog tot 1946 te Overschie werkzaam als hu.pprediker. In de loop der jaren heeft ds. Van der Hooft vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges. vfan zijn hand verschenen vele pre ken in de serie „Van Goedertierenheid en Recht". Tijdens de bezettingsjaren was ds. Van der Hooft een felle bestrijder van de nationaal socialistische beweging. Met woord en geschrift verzette hij zich tegen de Duitse overheersing. Het gevolg was, dat hij meermalen door de S.D. werd verhoord en uit eindelijk werd gevangen genomen. Na zijn vrijlating ln 1942 nam hij opnieuw actief deel aan het illegale werk. Een zeer zware slag trof ds. Van der Hooft toer op de dag der bevryding zijn enige zoon door de Duitsers werd ge- fusileerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Wilsum (O.) L. Dop- penberg, kand. te Putten; te Boxtel- St.-Micnelsgestel (toez.) C. Blom- maard te iJzendqke; te Middelharnts H. Harkema te Zeist. Beroemen te Bennebroek J. A. van der Meqden te Paramaribo; te St. Maartensdijk C. Treure te Ederveen. Benoemd tot vic. te Den Helder K. van Ottersen, kand. te Leiden. Beroepbaarstelling. De heren C. Doppenberg te Putten, C. Nauta te Berlikum. G. J. Rijk te Amersfoort, J. A. Vaandrager te Utrecht, J. Kok te Hollum en R. Hoen te Zuid-Laren, allèn theologisch kand. stellen zich beroepbaar. GEREF. KERKEN Examens. De classis Arnhem heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar- verklaard de heer P. v. d. Veen, kand. te Ede, die terstond beroepbaar is. Bedankt voor Drachten A. T. Bes- selaar te Krabbendqke. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Elspeet: C. Molenaar, kand. te Dordrecht. Aan de Theologische School te Rot terdam is geslaagd voor het kandi daatsexamen en beroepbaar gesteld de heer C. Molenaar te Dordrecht. Voor het toelatingsexamen slaagden de heren W. D. J. Bosschaart te Wol- faartsdyk en H. Ligtenbcrg te Rqs- sen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn A. Hilbers te Enschede-W.; te Rotterdam W. Baan te Dordrecht. Tweetallen te Nieuwpoort: Frederlk Bakker kand. te Goes en Jan Brons idem te Ermelo. Vrouwenpolder Ringrijderij. Zaterdag werd in Vrouwenpolder een ringrijderij gehouden, waaraan 18 personen deelnamen. De uitslag luidt als volgt: 1. C. de Bruyn, 29. 2. W. de Bruyn 24. 3. P. Louwerse Hz. 23. 4. W. Duvekot Wz. 20. 5 A. de Visser Pz. 19. 6. J. Koster 16. '7. A. Duvekot 16. 8. J. de Bruvn 15. 9. A. P. de Vis ser 13. 10. J. Geerse 13. 11. P. Lou werse Jz. 12. 12. M. Kodde 12. 13. C. de Visser 12. 14. W. Duvekot Jacsz. 8. 15. A. Maas 7. 16. L. Vermeulen 6. 17. Jac. Duvekot 6. 18. J. de Visser 6. Een prijs, beschikbaar gesteld door de heer C. Polderman was voor W. de Bruyn. Een prqs voor de 9 minder goede ruiters was voor A. Maas. C. de Bruyn won de prqs voor de meeste volgringen (9). De wisselbeker van burgemeester A. de Kam ging naar W. Duvekot Wz. De beker van de fa. Van Eenennaam was voor W. de Bruyn. De beker van de firma Wie gel won A. de Visser Pz. C. de Bruvn won de beker van J. Duvekot. 'A. Maas, de jongste rijder, wist beslag te leggen op de potlepel. GRAANBEURS ROTTERDAM. 9 juli. Btnnenlandso granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Haver, naar kleur cn droogte f 26.75— 27.50, extra blanke f 28.00. Peulvruchten: groene erwten tot f 39: schokkers tot f 4175: bruine bonen tot f 42.50. VEEMARKT ROTTERDAM. 9 Juli. Aanvoer ln totaal 1910. Vette koeien en ossen 981, varkens 929. Vette koelen per kg. in ct. le kw. 310— 340, 2e kw. 260—290. 3e kw. 250—260; var kens (1. gew.) per kg. in ct. le kw. 190, 2e kw 386, 3e kw. 186. Vette koeien aanvoer kleiner, handel levendig, prijzen als vorige week, enkele prima's boven not.; varkens (lev. gew.) aanvoer Jets meer, handel vlot, prijzen houer, enkele prima's boven not.; zware varkens 168—170. VLASMARKT. Rotterdam, 9 juli, Waterroot vlas; lage soorten van 130 tot 156; middensoorten tot 180; best vlas tot 230; dauwroot vlas: lage soorten van 115 tot 135; middensoor ten tot 160; best vlas tot 185; broekvlas: van 75 tot 140. naar gelang van kwaliteit en bewerking- gezwingelde lokken van 55 tot 90. Markt onveranderd flauw. De produk- tle vermindert door vakantleB ln verband me' de naderende pluktijd. Er werd wei nig vlas verkocht de prijzen zijn onver anderd met een neiging tot daling. Of schoon verschillende fabrikanten een ho gere prijs trachten te bedingen, werd op het land niet meer betaald. Aanbod van danwrootvlas kleiner, de beste soorten worden afgenomen, middensoorten ver laten, prijzen onveranderd. Aanbod van breekvlas gering, de beste soorten wor den regelmatig verkocht, slechte kwali teiten niet gevraagd. Gezwingelde lokken zonder vraag, prijzen onveranderd tot letj lager. De nieuwe oogst li uitge bloeid, met goed weer kan een middel matige oogst verwacht worden. VISMIJN VEERE. 9 Juli- Aangevoerd: 7503 kg exportgar- nalen 107—202 304 kg schar 18—58; 322 kg bot 16—10- 163 kg wijting 16—25; 395 kg tong (middel) 195—247; 103 kg rog 18—41: 1 kg kreeft 7: 4 kg tarbot 95. VEILING GOES. 9 juli Fruit Jucunda (export) 144,90— 148 30; II 138,30. afw. 45; Madame Moutöt (export) 134,00—143.10; II 129.90; afw. 45; Climax (export) 130,10; II 61; afw. 45; Aardbeien per doos I 3548; II 3442; per kg I 145—168: II 132—147; Rode bessen per doos I 30—32; per kg I 86—111: n 64 165: III 39—66; Frambozen per doos I 2855; II 24—26; Kersen: Early Rivers per kg II 100—113; Meikersen II 65—70;, Hollanders li 85—119: Br. Bruine II 87; Markiezen II 89. Groenten: Kropsla A I 12—16; A II 7 —3 Bloemkool A I 44: B I 41; afw. 13— 29; Komkommers A I 17—23; A II 17—20; B 1 1218; C I 812, alles per 100 stuks; Doperwten II 20—31; Tuinbonen 11—15; Dubb. Princessebonen 130—160; Peulen 75 —90 Gr. Savoye kool 7; Spitskool 4; Eer stelingen 11—13; drielingen 8: kriel 2—5; Postelein 16-^-18; Tomaten 100; Andijvie 30—24, alles per 100 kg; Wortelen 1014; Kroten 3—1, oeide per 100 bos. VEILING BERGEN OP ZOOM. 9 luli. Groenten: Andijvie 7—261 Bloem kool AA 20—39; A 18—29; B 18—20; Bos- peen 27—41; Waspeen 18—39; Rode kool 6—9 Savoye kool 8—11: Spitskool 30—35; Sla 4l&11; Tomaten 4889; Tuinbonen 14—21; Rabarber 15—19; Peulen 40—72; Erwten 22—58; Dubb. Princessebonen 130 —140; Snijbonen 75—111: Komkommers 19 —28; Asperges 20—160; Aardappelen 6—16. Fruit: Aardbeien I 93—179; II 75—134; Kersen 37—115; Rode bessen 53—113; Frambozen 86—109; Kruisbessen 50—61; Kasperzjken 3—21; Kaspruimen1 3—9. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. 9 juli. Aardappelen: Eerstelingen 10; Doré I 15—15.30. Aanvoer 400 kisten. Oostkapelle Concert „Crescendo". De belangstelling voor het eerste zomeravondconcert, dat „Crescendo" te Oostkapelle zaterdagavond in de tent gaf, was verheugend. Door de snelle groei van bomen en struiken om de muziektent was de wind niet hinderlqk. Dit wordt een ideaal plekje om een concert te beluisteren. „Cres cendo" gaf een goed concert. FILMS IN ZEELAND Goede Braziliaanse film in donderdag-cyclus Wijlen Dirk Witte, de destijds in ons land zo bekende schrijver van levens liedjes, heeft de tekst geleverd voor de Nederlandse titel van de film „It's a wonderful life" (Aihambra, Vlissin gen) die hier namelijk uitkwam als „Mens durf te leven". Dat laatste was een liedje van Dirk Witte en een en kele maal kunt ge het AJex de Haas nog wel eens horen zingen. Een men selijk liedje en wat dat betreft kan men waardering hebben voor de keus van de filmmensen, want ook de film Is gebaseerd op een menselijk, een voudig verhaal. Bovendien correspon deert deze Nederlandse titel voortref felijk met de inhoud van de film en dat is een vrij zeldzaam verschijnsel! „Mens durf te leven" dus; een film van Frank Capra met een uitstekende rolbezetting, waarin men o.a. aantreft James Stewart, Donna Reed en Lionel Barrymore. Een verhaal over een goed mens, een man, die evenwel met veel tegenslag te kampen heeft en die zelfs zelfmoord overweegt. Hij wordt daarvan teruggehouden dank zij het eendrachtig optreden van een aantal lieden in zqn geboorteplaats, een Amerikaans provinciestadje en dank zij het optreden van een „Engel, tweede klas zónder vleugels" Een menselijk, gezellig vernaai, naar het aloude recept van een lach en een traan, maar met vakmanschap toebereid. Bewonderaars van Charlie Chap lin en dat zijn er nog altijd tal loze kunnen hun hart ophalen aan „Charlie Chaplin's Festival" (Luxor, Vlissingen), waarin men een aantal van zijn vroegste films verzameld heeft tot één (boeiend) geheel. Chaplin's humor is van al le tijden en spreekt nog altijd aan. „De charge van de wilde brigade" (Electro. Middelburg) is een roman tisch verhaaltje over heldendaden, zo als stoere cavallaristen die bedrijven kunnen. Het ontbreekt niet aan span ning en evenmin aan romantiek, zo dat enkele uren pretentieloze ont spanning weer eens gegarandeerd zijn. Hetgeen ook het geval is met „On getemd" (Grand, Goes), waarin Su san Hayward te zien is in gezelschap van Tyrone Power. De optische ach tergrond van dit aantrekkelijke avon turenverhaal is het Zoeloeland van Zuid-Afrika. DONDERDAG In de serie speciale donderdagavond voorstellingen brengt Grand (Goes) „Gevaariyke vrouwen", een misdaad verhaal. met in de hoofdrollen Ginger Rogers. Van Heflin en Gene Tlerney. Een driehoeksverhouding, jalouzie en moord, ziedaar de drie „zuilen" waar dit spannende en goed gespeelde ver haal op berust. „Vrouwenwereld" (Aliiambra, Vlis singen) is de geestig geschreven ge schiedenis van de stryd om een direc tieplaats in een grote Amerikaanse auto-industrie, met veel verrassende vondsten en eveneens met voortreffe- lqk spel van o.a. Clifton Webb, June Allyson en Van Heflin. Een opmerkelijke en boeiende rol prent is „De Vogelvrijen" (Electro, Middelburg), een Braziliaans produkt van bijzonder goede klasse. Het ver haal is een niet eens zo originele avon. turengeschledenis, maar de wqze waarop het is uitgewerkt maakt deze film tot een belevenis. VEILING MIDDELBURG. 9 lull. Aard'cpelen: bonken 11—13; gro te 9!i—10; drielingen 7—8; kriel 4—5. Aan voer 50 ton. Fiuit: AardDelen per kg 136—160: Fram bozen per drK>s 27; Perziken per stuk 5—il; Tomaten per kg 24—31; Rode bes sen per doos 25—27: per kg 57—67; Prui men per kg 1»—143; per stuk *-7; Fran- kenthalers 285: Alicante 254; Witte bes sen per kg 74 Groenten: Bloemkool A 24—29; B 12; Warpeen 11—28; Spinazie 11—23; Savoye kool 7—13' Botpeen 6—22; Boskroten 4— 8; Postelein 29—40; Doppers 29—36: Spits kool 4—8; Andijvie 18—27; Rabarber 11— 12; Tuinbonen 16—17; Dubb. Princesse bonen 134—160; Snijbonen 93—97; Kom kommers A 22—33; B 18-20; C 14—18;. Sla 5—1L VEILING SINT-ANNALAND. 9 1uli Aardsppelen: Dorè bonken 12.02 —12.10; gewor.e 15,07—15.66; drielingen 11,(0—12 30: kr;el 4.10—3,01. Aanvoer 38 ton. VEILING SCHERPENISSE. 9 Juli. Aardappelen: Doré bonken 10,53; gewone 15,47: drielingen IC,51; kriel 2,75. Aar. voer 11 ton. WOENSDAG 11 JULI. HILVERSUM L 402 m 746 kc/s. 7.09 VARA. 19.09 VPRO. 10.20 VARA. 19.39 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.24 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst 9 io Gram. VPRO: 10.00 Boek- bespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land en tuinbouwmeded 12.33 Voor hét plat- •éland 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstelllngsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 De wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram. 14 30 voor de jeugd. (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 18.00 Voor de zieken. 16 30 Gram. 17.00 Planoduo. 17.15 Gram. 17.25 Dansmuz. 17.50 Rege- rlngsultz Rijksdelen overzee: A. Pengel: De pers ln Suriname. 18.00 Nwg, en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.86 Ronde van Frankrijk. 18 Accord, ork. 19.10 Joods progr. VPRO 18 30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen de regels door, caus. 20 15 HoTand Festival 1958: Falstaff, opera. (In de pauze: sport). Plm. 22.30 Gr. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gr. 23.50—24 00 Socialistisch nws. in Esperan to. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst II oc Gram. 11.15 Het stille duin, hoorspel 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Meisjes koor. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork 13.50 Gram. 14.45 Kamer- ork. en solist 15.40 Jeugdork. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Orgelspel 18.15 Instr. trio en hobo. 18.49 Spectrum van het christelijk organlsatle- en verenigingsleven. 19 00 Nws.- en weer ber. 19 10 Vocaal ens. 19.30 Buitenl. overz. 19 50' Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 21.20 Muzikale luisterwedstrijd. 21.45 Orgelconcours 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.1524.00 Orgelconcours (verv.) TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.00—17.40 Voor de kinderen. KRO: 20 00£2.00 De zaak Wavers, de- teetlvespel NTS- 22 1522.30 Eurovisie: Filmoverz. van de Ronde van Frakrijk. Nagekomen advertenties. Met leedwezen geven wij kennis van het plot seling overlqden van onze procuratiehouder, de heer H. MULDER. Zijn werkkracht en per soonlijkheid zullen ons steeds in dankbare her innering blijven. Firma D. de Jager Jr's Ijzerhandel, E. KRUYDER. C. A. C. KRUYDER. E. E. KLÜPPEL- BERG Middelburg, 7 juli 1956- Met leedwezen geven wij hierby kennis van het plotseling overlqden van onze medewerker en collega, de heer H. MULDER. Zijn prettige omgang en werkkracht zullen ons steeds bq blijven. Personeel Firma D. de Jager Jr's Ijzerhandel. Middelburg, 7 juli 1956. Na een kortstondige ziekte overleed heden onze inniggeliefde, on- vergetelqke zuster, be huwdzuster en tante FREDERIKA ANTONIA FRUYT VAN HERTOG op de leeftijd van 72 jaar. Namens de familie, J. FRUYT VAN HERTOG. Bergen op Zoom, 8 juli 1956. Zuivelplein 2. De begrafenis zal plaats hebben woens dag a.s. op de Protes tantse Begraafplaats te Bergen op Zoom. Vertrek van het sterf huis om 1 uur n.m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7