PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Haarlem en Tilburg werden drie personen door bliksem gedood Truc om losgeld voor baby buit te maken Zeeuwse mosselen in Antwerpen BILT FRACTIELEIDERS ONTVINGEN CONCEPT-REGERINGSPROGRAM AARDBEVING TREFT EILANDEN IN EGEISCHE ZEE DE VERWACHT... 199ö jaargang - no. 161 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 3S9SOO P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zienkzee. N Bogerdstraat 24. telef. £8 ZWAAR ONWEER BOVEN NEDERLAND Drie boerderijen uitgebrand Op verscheidene plaatsen in ons land woedde gisteren een zwaar onweer, waarbij er drie slachtoffers vielen. Ook werd er veel schade aangericht. De 41-jarige mevrouw W. L. K. uit Haarlem werd op het Zandvoortse strand door de bliksem getroffen. Zij was op slag dood. Het slachtoffer was met een vriendin en haar twee kinderen op weg om in een strandtent dekking te zoeken toen zij werd getroffen. Enige andere zich in de nabijheid bevindende personen werden licht aan de benen gewond. Twee mannen in Tilburg werden voorts het slachtoffer van het zware onweer, dat boven de stad gewoed heeft. De slachtoffers waren een 72-jarige man, die in het Leypark verbleef en een 27-jarige jon geman die aan het YYilhelminakanaal zat te vissen. Beide personen werden getroffen door de bliksem en waren op slag dood. van Engeland hebben verlamd. Ver scheidene stations van de onder grondse in Londen zijn overstroomd. Na de tot dusver warmste dag van het jaar met temperaturen van meer dan dertig graden Celsius hebben zich maandagavond boven Rijnland en het Roergebied zware onweders ontlast. Tengevolge van hevige wind vlagen, die aan de buien voorafgin gen, werden talryke bomen ontwor teld en daken vernield. Ook kwamen er overstromingen voor. Vooral de steden Aken, Düren, Keulen, Krefeld, Essen en Duisburg hadden van het noodweer te lijden. Bovendien werd nog een bliksem inslag gemeld is een flatgebouw aan de Veluwekade. Hier was slechts geringe schade, maar drie brandweerwagens die waren uitge rukt voor deze brand liepen ernsti ge materiële schade op ten gevolge van een botsing in het noodweer. De bliksem is ingeslagen in de woning van de heer K. O. te Ilpen- dam (N.H.). Het huis brandde ge heel uit. De enigenaar-bewoner kreeg een shock. In Nederweert (L.) zijn drie boer derijen, die door de bliksem werden getroffen, afgebrand. Door de zwa re stortregens en een aaneenscha keling van blikseminslagen liepen vele kelders onder water en ont stond op verscheidene plaatsen een begin van brand. De brandweer van Nederweert werd in zijn blus- singswerk bijgestaan door de brandweren van Someren en Weert. In Almkerk zijn acht koeien van de heer A. S. door de bliksem gedood. In Eindhoven werd slechts weinig schade aangericht. Van een aantal huizen aan het S tra turns eind en de St. Jansweg liepen de kelders vol water. De brandweer heeft daar as sistentie verleend om het water weg te pompen. IN" ENGELAND EN DUITSLAND. Het Londense weerbericht van maandag meldde dat zware onweers buien, vergezeld van slagregens die in noordoostelijke richting dreven, het verkeer in net zuiden en midden Man verdronk bij poging zich veilig te stellen De 26-jarige C. E., die zondagavond op het Wantij te Dordrecht in een mo torbootje aan het spelevaren was, is verdronken toen hij en zijn verloofde overboord sprongen, omdat zij be vreesd waren door een watertaxi over varen te worden. De verloofde kon de kant bereiken. Het stoffelijk over schot van de heer E. is tot heden nog niet gevonden. |llllllillllllllllillllllllllllllllllllinilllll(lllllllllllll^ Sow jet-grootheden F De correspondent van de F Sunday Observer te Moskou F schreef: „In Moskou leggen de men- sen het als volgt uit: Lenin h was een communist, Stalin een ee terrorist en Kroesjtsjew een toerist. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Vooruitzichten gunstig. p (Van onze weerkundige H p medewerker.) F Gistermiddag werd in Zeeland F weer een zomerse dag geno- teerd (Vlissingen 26 graden H C), hetgeen na 28 mei niet F meer was voorgekomen. Reeds om twee uur werd op Walche- p F ren onweer waargenomen, welk front zich in oostelijke F richting bewoog en vooral bo- ee ven Brabant en Limburg zich tot volle activiteit ontplooide. Plaatselijk viel daar 25 tot 30 p ee mm regen tijdens zware buien met slagregens. Het onweer p aam in de loop van de avond af en trok verder over Duits- land weg. De verdere vooruit- zichten blijven ondanks wat p ee koelere lucht, die vandaag met ij westelijke tot noordwestelijke ee winden binnenstroomt, gunstig. p Een nieuw hogedruk gebied, dat gisteren ten noorden van p de Azoren in de richting van Ierland trok, gaat het weer in p de komende dagen gunstig be- invloeden. De koele wind neemt p weer af, zodat de temperatuur ee langzaam weer gaat stijgen, p Zij zullen dr. Drees woensdag antwoorden. (Van onze parlementaire redacteur.) Maandagmorgen heeft de kabi netsformateur aan de fractie-voor zitters het concept-regeringspro gram doen toekomen, waaraan hij gedurende het weekeinde heeft ge werkt. Dit programma bevat de verschillende punten, die geduren de de volgende vier jaren aan de orde zullen komen, met uitzonde ring van de kwestie van de afro ming van de huurverhoging, waar over in principe overeenstemming is bereikt en van de defensieuitga ven. Zoals vermeld, verwacht de forma teur, dat de fractieleiders in de. woensdagavond a.s. met hem te hou den conferentie hun antwoord zullen geven. In tegenstelling tot de wijze van de behandeling van de twee kar dinale punten bij de formatie, waar over telkens de fracties hun oordeel moesten geven, is het de bedoeling, dat de fracties wat de ondergeschikte punten aangaat, niet doorlopend in de zaken gemengd zullen worden. Dat voorzitters de deskundigen uit de fracties niet zullen raadplegen. Het laat zich aanzien, dat tot woensdagavond weinig nieuws uit de formatie te voorschijn zal komen. Maandag hield het kabinet zijn we kelijkse vergadering onder leiding van dr. Drees. Kinderverlamming is niet onrustbarend De over het land verspreide geval len van kinderverlamming geven geen reden tot ongerustheid of tot het nemen van bijzondere maatregelen, aldus wordt ons van bevoegde zijde meegedeeld. Het afgelopen weekeinde heeft de Hoofdinspectie van de Volks gezondheid zich op een bijeenkomst te Óosterbeek intern beraden over de maatregelen, die zouden moeten wor den genomen als onverhoopt eens een epidemie zou uitbreken. Op deze bij eenkomst hebben binnen en buiten landse specialisten op het gebied van kinderverlamming ervaringen en ge gevens met elkaar uitgewisseld. Luchtvaartoverleg met V.S. zal worden hervat Van officiële Amerikaanse zijde is zaterdag erop gewezen, dat op 17 juli de luchtvaartbesprekingen tus sen de Verenigde Staten en Neder land zullen worden hervat. Men stelt, dat er nog een mogelijkheid is om tot overeenstemming te komen: de deur is geenszins dicht. Vijftien doden door instorting te Napels. In Napels zijn maandagochtend vroeg tien mensen om het leven ge komen door het instorten van ver scheidene zolderverdiepingen van een flat De meeste bewoners van het huis van vijf verdiepingen lagen te slapen, toen een gedeelte van het pand instortte. Onder de slachtoffers waren een baby van negen maanden, een kind van drie jaar en vier kinderen van middelbare schoolleeftijd. Een van de brandweermannen die het reddings werk verrichten is bij het puinruimen gewond geraakt. Hotelprijzen in Frankrijk drastisch verhoogd. De maximumprijzen in de Franse toeristenhotels zullen deze week over het gehele land stijgen, hetgeen in toeristenhotels de eerste verhoging van kamerprijzen sedert 1951 bete kent Dit heeft de Franse Horeca maandag bekend gemaakt. De prijs verhogingen variëren van tien tot twintig procent, al naar gelang de klasse waarin het hotel behoort.. Men verwacht, dat binnen drie dagen de stijgingen officieel erkend zullen zijn. Niet alle hoteliers zullen hun prijzen opvoeren, maar aangezien de onkos ten in kleine bedrijven in de vijf laatste jaren met 30 procent zijn ge stegen, was een prijsstijging onver mijdelijk, aldus de vakvereniging. Be staande reserveringen en contracten met reisbureau's worden niet aange tast, aldus meldde de correspondent van de „Times" te Parijs. De Franse stoomboot „Dione" is in het Kanaal aangevaren door Mi chael C.", een scliip uit Liberia, vjaarbij de rechtervoorzijde van het Franse schip werd beschadigd. Op deze foto ziet men de Franse boot waar het water in en uit de neus stroomt. Italiaans meisje wordt kleiner. De artsen van Catania op Sicilië houden zich thans bezig met een cu rieus geval: een meisje van vijftien jaar, Antonma d'Amico, die enige maanden geleden een meter vijftig lang was, meet thans nog maar een meter. Zij wordt niet alleen kleiner, maar stamelt thans ook als een kind van twee jaar, hoewel zij tevoren goed sprak. Men heeft nog geen ver klaring voor dit verschijnsel kunnen vinden. Arrestaties in zaak-W einberger Tevergeefs hield men in Amerika maandag de adem in en geloofde, men dat 'n spoor gevonden was in de treurige ontvoeringszaak Peter Tientallen doden onder bevolking Tengevolge van een krachtige aardbeving, die zich maandag in de Egeïsche zee heeft voorgedaan en gevolgd werd door een vulkanische uitbarsting en vloedgolven, zyn tenminste veertig personen om het leven gekomen en tien gewond. Twintig mensen worden nog vermist. Tallozen zijn dakloos geworden. Men vreest, dat het aantal slachtof fers nog zal stijgen, daar men aanneemt, dat nog velen onder het puin van ingestorte gebouwen begraven liggen. Het zwaarst getroffen is het vulkanische eiland Santorini, waar tot dusver 35 doden zijn geteld, van wie tien in het dorp Iao op de noordelijke punt van het eiland. De bevolking van Santorini, die door de aardbeving en de hierna De Antwervse restaurants nodigden maandnamnrgen de bezoekers reeds voor een mosselmaaltijd. (Foto P.Z.C.J Export is nu begonnen Op de Antwerpse vismarkt werd er maandagmorgen druk ge„klapt" en opgewekt gelachen. Maria van den Eynde, die haar plaatsje vlak bij de ingang heeft, was in haar sas. Zij zat er gelukkig weer, tro nend achter een vers groen geschil derd houten vat met Zeeuwse mosselen. Drie maanden lang had den Maria en haar „stieP'-genoten thuis moeten zitten omdat er geen aanvoer van mosselen meer was, maar nu was het dan toch zover. De eerste Zeeuwse mosselen van het nieuwe seizoen waren gearri veerd en dan is er voor Marie en de andere madammekes van de vis markt weer drukke nering. Mosselen opensteken en rauw verkopen aan de restaurants en de particulieren. De vrouwkes hoeven er niet mee te leuren, want er is vraag genoeg! Nauwelijks enkele uren tevoren waren dë wagens met mosselen bij Putte over de grens gesnord, of bij de restau rants aan de voet van de O.L. Vrouwetoren was het al te lezen: ..Mosselen, brood boter Mou- les, pain beurre, 25 fres!" Het leek wel een klein feest, daar in de buurt van de Scheldestxaat, waar rond de vismarkt de groothan del zijn pakhuizen heeft. De mosselen waren er het gesprek van. de dag. Je zult er ook zo verlangend op ge wacht hebben! „Maandag 9 juli, aan komst van mosselen", had een van de groothandelaren op een groot uit hangbord aan de pui van zijn maga zijn geschreven. Al dagen tevoren hadden de handelaren hun klanten ingelicht. Van alle kanten kwamen daarom de auto's reeds 's morgens naar de pakhuizen om de baaltjes mosselen af te halen. Je kunt ze maar hebben, want de voorraad is nog niet onbeperkt. In de Zeeuwse mosselplaatsen had men ervoor gezorgd, vroeg aan de markt te zijn. Nauwelijks had zondagavond de klok twaalf uur geslagen of in de loodsen was men met de verlading begonnen. En zo stond er maandagmorgen om zes uur, bij het opengaan van het grenskantbor te Putte, reeds een karavaan wagens met mosse len te wachten. Klaar voor de „race" naar de consument in Ant werpen, Brussel en andere plaat sen. Ja zelfs Noord Frankrijk heeft reeds belangstelling, wat an ders in het begin van het seizoen meestal niet het geval is. Hoe de Belgen de kwaliteit vin den? Vraag het madame Van den Eynde en de andere vrouwen op de vismarkt. Dat zijn immers de ken ners van mosselen. Reeds van ver houden ze de bezoeker een openge maakte rauwe mossel voor. „Ge moet eens proeven, verse Zeelandse mosselen!". De kwaliteit is ..schoon", verklaren ze spontaan. Met het kou de weer dat er tot dusver is ge weest. hadden ze zelfs niet verwacht, dat de mosselen al zó goed zouden zijn. „Beter, dan we dachten", zegt Marie. In hun kraampjes, beschut tegen de zon, zijn Marie en haar collega's weer in hun element. Rap steken ze de ene kilo na de andere uit. De .Smakelijk eten (Foto P.Z.C.J klanten beginnen te komen. geven deze een frank of zes voor een kopje een „tasse", zegt Marie met ongeveer dertig schoongemaakte mosselen. Ook wordt er grif zes frank voor een kilo mosselen in de schelp betaald. Ja, onze zuiderburen weten het Zeeuwse zeebanket te waarderen! Tot voordeel van onze mosselcultuur en ook van de porte- monnaie van Maria en al die andere handelaren over de grens, die er na tuurlijk ook nog een franske aan ver dienen. volgende uitbarsting van de vul kaan op het eiland in paniek naar buiten vluchtte, heeft de wijk naar de kust genomen, in de hoop naar het vasteland te worden overge bracht. Boven het eiland hing een dichte stofnevel en de zee was zeer woest. „De zee zag eruit als een ziedende assa", zei een piloot die over het eiland had gevlogen. Hoge vloedgol ven troffen Syros, Santorini, Kalum- nos en andere eilanden tot aan Kreta in het zuiden toe. Op Kalumnos drong het water honderd meter landin waarts. Volgens onofficiële berichten is het merendeel van de dorpen van Santo rini zwaar beschadigd. In Pyrgos lie pen slechts vijftig van de 200 huizen geen schade op. Te Apanomeria is het klooster van St. Elias verwoest. Van Mesaghonia zijn alle huizen ver woest en beschadigd. De telefoonverbindingen met de eilanden werden verbroken. Schepen van de Griekse vloot en een vaartuig met artsen en verpleegsters gingen op weg om hulp te verlenen. Ook wer den Grielcse en Amerikaanse vlieg tuigen bij het reddingswerk ingescha keld. Het Nederlandse Rode Kruis zal hulp ter waarde van 10.000 verle nen aan de slachtoffers van de aard bevingen op de Griekse eilanden. De zending omvat onder meer textiel en beddengoed. Twee Israëliërs gedood. Een Israëlische militaire woord voerder heeft maandag meegedeeld, dat twee Israëlische burgers in een hinderlaag gevallen en doodgeschoten znn. Het incident gebeurde ongeveer 30 km ten noorden van Ein Houseb, in de Araba-vallei tussen de Negeb woestijn en Jordanië. De gemengde wapenstilstandscom missie heeft uitgemaakt, dat de spo ren van de aanvallers leidden van de Jordaanse grens naar de plaats van de overval en terug. Weinberger te Westbury (V.S.). Twee mannen werden gearresteerd nadat zij zich telefonisch met de ontredderde ouders van de geroof de baby in verbinding gesteld had den. Het bleek, dat zij slechts de trieste situatie hadden willen uit buiten. Het tweetal had zondagavond om half acht de Weinbergers opgebeld en een afspraak gemaakt, dat de moeder met het losgeld op een be paalde plaats zou wachten. Mevrouw Weinberger hield zich aan de af spraak en wachtte ruim een uur. Toen ging zij onverrichterzake terug naar huis. Later belden de twee mannen nog enige keren op. Ze zeiden toen. dat het krioelde van de politiemannen en dat de oude afspraak moest verval len. In plaats daarvan moest me vrouw Weinberger het geld maar naar een bar brengen en het verber gen in een telefooncel in de kelder. Het kind zou dan worden neergelegd in een bank achterin de kerk van St. Jeanne d' Arc. Een telefoniste echter had brok stukken van het telefoongesprek op gevangen en de politie gewaar schuwd. Betrekkelijk spoedig werden de twee mannen toen gevonden. Aanvankelijk beweerden zij, nergens mee te maken gehad te hebben en slechts met een meisje te hebben getelefoneerd. Maar ge leidelijk aan kwam de waarheid dan toch aan het licht; zij had den de 5000 dollar losgeld willen incasseren en verdwijnen, terwijl de moeder tevergeefs de baby ging zoeken in de kerk van Jeanne d' Are. Als excuus voerden zij aan, dat ze stevig gedronken hadden. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond Stockholm: licht bewolkt 24 gr. Oslo: onbewolkt 25 gr. Kopenhagen: cnbewolkt 22 gr. Aberdeen- half bewolkt 19 gr. Londen: zwaar bewolkt 20 gr. Amsterdam: onweer 28 gr. Lu>emburg: onweer 23 gr. Parijs: zwaar bewolkt 30 gr. Bordeaux: zwaar bewolkt 23 gr. Grenoble: onweer 32 gr. Nice: zwaar bewolkt 25 gr. Ber'ijn: onbewolkt 25 gr. Frankfort: licht bewolkt 29 gr. München: half bewolkt 27 gr. Ziirich: half bewolkt 30 gr. Genève: zwaar bewolkt 29 gr. Locamo: half bewolkt 28 gr. Wenen: onbewolkt 25 gr. Innsbruck: regenbul 32 gr. Rome: onbewolkt 33 gr. AJaccio: onbewolkt 28 gr. Mailorca: onbewolkt 34 gr. LAGERE TEMPERATUREN. Vrij veel bewolking met enkele op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordwestelijke wind. Lagere tempe raturen dan gisteren. ZON EN" 3 LAAN* 11 juli Zon op 4.35 onder 20.59 Maan op 9.13 onder 22.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1