Onze middenstand vaart wel bij buitenlands toerisme KAPPIE en de STUNTERS Waar zijn onze schepen? TOEGANG TOT GEMEENTEHUIS ONTZEGD AAN JOURNALIST Avontuur in de Residentie tjeero adem" ZATERDAG 7 JULI 1956 PROVIN 01 ALB ZLBUWSB COURANT 13 ■i DR. GROENEVELD MEIJER IN SCHEVENINGEN: Reclame maken met vlaggen een grove onbeleefdheid Van de ongeveer 208 miljoen gulden 's jaars die door buitenlandse bezoekers in ons land worden besteed, heeft de middenstand aanzienlek meer profijt dan doorgaans wordt aangenomen. Volgens redeljjkc schattin gen ontvangen de Horeca-bedrijven 70 procent van dit bedrag. De toerist besteedt nevensdien vijf procent van zijn budget aan vervoer, tien procent voor directe aankopen en vijftien procent voor amusement. Steekproeven brachten aan het licht, dat van het bedrag van ruim 140 mlljoon toeristi sche guldens, die in de Horeca-bedrijven worden besteed (de totale omzet van de Nederlandse hotellerie is plusminus 700 miljoen gulden per jaar), 85 procent voor directe inkopen bjj de middenstanders wordt besteed. Dit vertelde dr. W. Groeneveld Meijer, directeur-generaal voor mid denstand en toerisme van het Minis terie van Economische Zaken in een causerie voor de algemene vergade ring van het genootschap van toeris tische journalisten en auteurs „Tour jour Holland" in het Scheveningse Palace hotel. t Hoewel dus het grootste deel, 70 procent van de toeristische uitgaven door buitenlanders, direct by de Ne derlandse Horeca-bedrijven terecht komt wil dit dus geenszins zeggen, dat de middenstand hiervan niet in aanzienlijke mate meeprofiteert. De tien procent (20 miljoen gul den) van de directe aankopen door toeristen gaat ook voor het overgrote deel naar de middenstand. Merk waardig is, dat aan kwaliteitsartike len door Amerikanen linnengoed ge kocht wordt, door Belgen dames mantels, en door Duitsers dekens. Daarnaast wordt natuurlijk een gro te hoeveelheid snuisterijen als souve nirs gekocht. Helaas speelt daarbij niet de zin van de voorwerpen een rol. De toerist laat zich bij de aan koop van souvenirs doorgaans door sentimenten leiden. Dr. Groeneveld Meijer zag dan ook weinig in het zo genaamde zinvolle souvenir. De vijftien - procent van het toe ristische budget, dat aan amusement wordt besteed, gaat naar schouwbur gen, bioscopen, tentoonstellingen, musea en dansgelegenheden. Hieruit blijkt, aldus spr., dat de middenstand wel degelhk groot pro fijt heeft van het bezoek van buiten landse toeristen. Aan het slot vap zijn betoog keerde "Yfeyer zich tegen het vap dr. Groeneveld Mej, gebruik van nationale en buitenlandse vlaggen als reclame. Hy zeide het een grove onbeleefdheid te vinden om met nationale vlaggen te „pavoise- Rhenensejongens vonden zilverpan. B „Nu zijn we rijk, pa" riep de M achtjarige zoon van de heer W. B. te Rhenen, toen hij thuis kwam. met de broekzakken vol zilveren rijlcsdaalders, gul- detis, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes. De heer B. vertrouwde het zaakje echter niet al te best. Hij ondervroeg zijn zoon en toen bleekdat hij met zijn kornuiten op een puinhoop bij het stationsemplacement, waar gewerkt wordt aan de aanleg van de noord-zuid verbinding Oss-Rhenen-Amersfoort, een ee oude blauwe etenspan had ge- §f vonden, vol zilvergeld. Vader en zoon gingen de pan s samen ophalen. Tlmis gekomen m ëe telde de heer B. de reeds half ee geplunderde inhoud van de M „zilverpan". Hij kwam tot ruim f 700. §f Onmiddellijk waarschuwde m H hij de politie, die inmiddels met ëe het onderzoek is begonnen. §e Ettelijke jongelui, die ook aan ee de schatgraver*) hadden mee- gedaan, hebben hun buit al ee teruggebracht op het politie- bureau. Intussen staat al vast, dat f§ ee het puin, waarin zich deze H „dure" pan bevond, afkomstig ee is van een gesloopte schuur in f= de buurtschap Achterberg, welke moest worden afgébro- ken om ruim baan te maken voor de nieuwe verkeersweg. ren". De textielwinkels hebben vol doende couponnetjes om Horeca bedrijven gezellig te kunnen versie ren, zo zeide hjj. Het leek hem een uitstekende gedachte om aan jongelui op scholen en In hun diensttijd het besef bij te brengen, dat wij zeker ook als zeevarende natie geen mis bruik van vlaggen mogen maken. Nederlandse aannemer in Indonesië gedood. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta uit welingelichte bronnen heeft vernomen, is de Neder landse aannemer J. Steenbeek, die veertien dagen geleden nabij Medan door een bende terroristen werd ont voerd, door deze bende gedood. Zijn vuciu, ui stoffelijk overschot is donderdag door een politiepatrouille gevonden en de zelfde dag begraven. De heer Steenbeek werd door een bende van zes man ontvoerd, toen hjj met een jeep in de omgeving van Me dan reed. Aan een andere Nederlan der, die hem vergezelde, zeide de ben de dat zij hun gevangene tegen beta ling van een losprijs nnn van 30.000 ruplah zouden vrijlaten. Delfts eredoctoraat voor Amerikaans geleerde. De senaat der technische hoge school te Delft heeft het doctoraat in de technische wetenschap honoris cause verleend aan de Amerikaan dr. Theodore von Karman, op grond van zgn zeer uitstekende verdiensten op het gebied van de technische weten schappen in het algemeen en op het terrein van de elektriciteits- en plas- ticiiteitstheorie en van de aero- en hydrodynamica in het bijzonder. Aagtedijk 4 30 m. z. Minlkol. Aalsdijk 4 750 m. o. Fayal. Aalsum 5 Antw. n. Rotterdam. Aardijk 4 Penang. Aboekerk 4 Alexandrlfi n. Genua. Adonis 6 Houston. Akkrumdijk 4 035 m. Bermuda. Aldabi 4 575 m. z.w. Las Falmas. Alphard 5 Las Palmas n. Rlo de Janeiro. Alnati 5 R'dam n. Rio de Janeiro. Alwaki 5 Genua. Alphaca G New York. Amsteldijk 4 Antwerpen. Anaenkerk 5 Hamburg n. Antwerpen. Andijk 13 Le Havre verw. Arnoudspolder 5 Rotterdam. Artemis 4 Fort Liberté n. Philadelphia. Aruedljk 4 360 m. w. Keywest. Avtrdijk 4 350 m. n.o. Fayal. Ameland p. 4 Brunsbuttel n. Curacao. Baud 4 250 m. n.w. Muntok. Baii 5 Belawan. Blommersdijk 5 New York n. Antwerpen Brltsum 5 Kaapstad n. Trinidad. Bontekoe 4 Menado. Boschfontein p 5 Kp. Guardafui. BoLssevain 4 Penang n. Mauritius. Camitia 4 Puntacardon. Cistula 5 Amsterdam. Cottica 4 1000 m. n.o. BarbadoB. Crania 4 50 m. z.o. Madeira. Dalerdijk 6 Los Angelos. Delfshaven 5 Narvik n. Rotterdam. Duivendijk 4 325 m. n.o. Cbristobal. Dongedijk p. 4 Aeapulco. Ena 4 725 m. n.o. Fayal. Esso - Nederland 7 Fawley verw. Eos p. 4 Flnisterre. Esso - Den Haag p. 5 Flnisterre n, Sldon. Gaasterland p. 6 Kp. Verd. Eil. Grootekerk 4 620 m. n. St.-Helena. Grote Beer 6 Rotterdam. Gulneekust 5 Dakar. n. Amsterdam. Helicon 5 Aruba n. Cartagena. Houtman 5 Singapore. Jason 6 Paramaribo n. A'dam. Korenia p. 5 Aden n. Philadelphia. Jagersfontein 4 Las Palmas n. Kaapstad. Koratla p. 5 Suezkanaal n. Bahrein. Krebsia 5 Balikpapan. Katelysia S Fao n. Balikpapan. Keizerswaard 4 625 m. z.w. Kp. Frlo. Kota Agoeng 4 470 m. n. Sabang. Kota Baroe 5 Semarang. Kylix 5 Abadan. Kryptos 5 Ease London n. Fao. Laagkerk 5 Londen n. R'dam. Leersum 4 975 m. z.w. Lands End. Lekhaven 5 Santos. Limburg p. 4 Sabang. Laurenskei-lc 6 Bahrein. Lekerkerlc 5 Malta n. Pt. Said. Maas 5 Beyrouth. Maasdam 4 900 m. w. Lands End. Moordrecht p 5 Azoren. Meiiskerk 5 Singapore n. Manilla. Molenkerk 5 R'dam n. Bremen. Muiderkerk 5 Pt. Soedan n. Aden. Mijdrecht 4 200 m. n.o. Recife. Nieuw Amsterdam 6 Southampton. Ootmarsum 5 Antw. n. Hamilton (Ber muda). Ondina 4 920 m. n.o. Fayal, Oranje 6 Djakarta verw. Orestens 5 A'dam n. W.-Indlë. Overijssel 4 87o m. n.o. Pt. Said. Poly dor us 5 Semarang. Pendrecht 5 Suez. Prins Willem n 5 Sarnia. Ridderkerk 6 Amsterdam. Rijndam 4 740 m. o. Kp. Race. Rijrikerk 5 Yokohama n. Sjanghai. Sarangan 6 Aden verw. Schelpwijk p. 5 Perim. Sliedrecht 4 Bandarmashur n. Landsend. Sibajak 5 720 m. w. Cocos EU. Stad Dordrecht 4 50 m. o. St.-Vlncent. Stad Leiden p. 6 Vllssingen n. Antw. Stad Rotterdam 4 115 m. n.o. BeUe Isle. Straat Soenda 6 Hongkong. Stentor 4 560 m. z.w. Ushant. Talisse 4 120 m. z.o. Guardafui. Telamon 4 Kp Haltien n. Pt. au Prince. Tibia 5 Christmas EU. Waal 5 Malta n. Piraeus. WiUem Ruys 5 Rotterdam. Wonosobo 4 Bombay n. Belawan. Willemstad 5 A'dam ,n. Pt. Olimon. Zeeland K.R.L. 6 Suez. Ook te Londen kan men nu de weers- verwachtingen per telefoon vernemen. De bekende film- en toneelster Be linda Lee vertélt na het nummer WEAther 2211 te hebben gedraaid: „U spreekt met Belinda Lee. De weersverwachtingen voor de komende negen uur te Londen zijn Op bij gaande foto ziet men Belinda Lee tij dens het maken van de opname. De landbouwprijzen in mei 1956 Volgens het Centraal Eureau voor de Statistiek was het prijsindexcijfer voor landbouwprodukten (basis 1949 —1950—1953 100) in mei gelijk aan dat in april, nl. 105, ten opzichte van mei 1955, toen het 96 bedroeg, ligt het ruim 9 hoger. Het groepsindexcijfer voor de ak- kerbouwprodukten bleef eveneens ongewijzigd (122). In vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorig jaar liep het echter op van 99 tot 122 (23%). De lagere melkprijs deed de in vloed van de gestegen prijzen voor rundvlees en varkensvlees geheel te niet. Het groepsindexcijfer voor vee- houderijprodukten daalde van 101 tot 100). In mei 195,5 bedroeg he t indexcij fer voor deze groep 965 (stijging 5%). Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren liep als gevolg van de hogere landbouwlonen op van 121 tot 123 (2%) vergeleken met mei 1955, toen het groepsindexcijfer 117 was, bedraagt de stijging 5 Gevaar Belgische biggen besproken door handelaren. Woensdag heeft de Ned. Bond van sprak in zijn openingsrede onder meer over het vraagstuk van de bui tenlandse markt, die nog moeilijk be reikbaar is door handhaving van tol muren en tarieven. De voorzitter van het produkt- schap voor Vee en Vlees de heer J. de Veer hield een rede over „Vee- en vleespoiitiek" en besprak daarbij ook de positie van ons land als vlees exporteur. Hij drukte daarbij de fok kers op het hart slechts hoogwaardig fokmateriaal te gebruiken en toe te zien op goede voeding en verpleging. Spreker wees daarbij in bet bij zonder op de enorme gevaren die aanwezig zijn in de verschijning van Belgische biggen op de veemarkten. Reeds een drietal gevallen van mond en klauwzeer onder deze dieren werd ter kennis van het produktschap ge bracht. 9 De senaat van de Amerikaanse staat Louisiana heeft een wet aangenomen waarbij sportieve en andere bijeen komsten worden verboden indien zowel blanken als negers deelnemen. VERKIEZINGSACTIVITEIT GESTRAFT Bergens gemeentebestuur wil niet met hem praten. Het gemeentebestuur van Ber gen (N.H.) h.eft dezer dagen een journalist, die zich naar de mening van burgemeester dr. W. Huygens niet volgens diens wens had gedra gen, uitgesloten van alle gemeente lijke berichtgeving en hem de toe gang tot het raadhuis, behalve voor het bijwonen van raadsverga deringen, dringend ontzegd. Het betreft hier de heer J. M. (me dewerker van de Verenigde Noordhol landse Dagbladen), die zich op de avond van de verkiezingen (13 juni) naar het raadhuis had begeven om daar voor zijn blad de uitslag van de gemeente Bergen te halen. De burge meester ontzegde hem echter de toe gang tot de gemeentesecretarie, in welk vertrek de telling geschiedde. De journalist, die ingevolge zijn opdracht zo spoedig mogelijk de uitslag van de verkiezingen in Bergen naar zijn re dactie wilde doorgeven, wist echter door een andere deur weer binnen te komen en zodoende zijn doel toch te bereiken. HOOG EN LAAG WATER U.+N-A.P. U.-fN.A.P. U.NAP. U.NAP. 8 juli Vllssingen 1.33 2,21 13.54 2,35 7.59 1,97 20.31 2,17 Terneuzen 2.01 2,36 14.25 2,49 8.32 2,10 21.04 2,30 Hansweert 2.44 2,46 15.09 2,57 9.07 2,27 21.38 2,47 Zierikzee 3.09 1,56 15.33 1,59 8.29 1,56 21.04 1,68 Wemeldinge 3.20 1,82 15.48 1,86 8.54 1,83 21.21 1,97 9 Juli Vllssingen 2.23 2,39 14.45 2,52 8.48 2,00 21.23 2.30 Terneuzen 2.53 2.53 15.17 2,66 9.22 2,13 21.57 2,43 Hansweert 3.40 2,61 16.04 2,72 9.56 2,30 22.31 2.60 Zierikzee 4.03 1,69 16.27 1,66 9.27 1.51 21.56 1,72 Wemeldinge 4.13 1,97 16.43 1,93 9.43 1,77 22.13 2,00 6. „Prachtig", zei Silver- stein, toen de Maat zijn handtekening onder het contract gezet had. „Je bent nog precies hetzelfde! Niet kletsen maar doen! Ik zie, dat Je ook al vriend schap met hém gesloten hebt!" Hierbij doelde hij op de neushoorn, die hen naar de uitgang gevolgd was. Hij had de zuidwester inmid dels op en maakte nu aan stalten om aan de Jekker van de Maat te beginnen. „Laat die nare griezel toch ophouden!" Jammerde de Maat angstig. „Hij wil mijn jas opeten!" Maar Silverstein gaf hem een daverende klap op zijn schouder en brulde: „Nog altijd even gek, hè? Wacht maar, straks komt jouw Deurt, als je op hem gaat rijden!" De Maat verbleekte. „Ik? Rijden op die griezel? Waar om moet lk op een neusdier rijden? Ik wil niet!" Silverstein werd ongeduldig. „Ja, ja, dat komt al lemaal wel goed." zei bij. terwijl hij de Maat bij de arm greep en hem ln een grote, glanzende automo biel duwde. „Vooruit! Opschieten! we moeten aan het werk!" Op 22 juni ontving hjj daarop een namens B. en W. verzonden aangete kend schrjjven, waarin bovenvermelde maatregelen werden aangekondigd. De heer M., die zich hierdoor in zyn werk zag belemmerd, deelde in een uitvoerige bri efaan B. en W. mede, bereid te zyn ln tegenwoordigheid van een collega een bespreking te hebben mefc het college over de tegen hem in gebrachte klachten. In dit schrijven sprak hij de hoop uit,dat dit onderhoud verhelderend zou werken en dat het college van B. en W. hierdoor een beter begrip zou krijgen van de taak van de journalist. Namens het gemeentebestuur ontving hij als antwoord daarop een brief, die o.a. bevatte, dat in verband met de arrogante manier, waarop door hem op het eerste schrijven van de gemeente was ge- reageerd, het college niet bereid was nader met hem te spreken. Nederland liet Japanse oorlogsmisdadigers vrij. 35 Japanners, die door Nederland se militaire rechtbanken wegens oorlogsmisdaden tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, zijn van daag op erewoord vrijgelaten met toestemming van de Nederlandse re gering. In de Soegamo-gevangenis waar zij verbleven, zijn thans nog 28 oor logsmisdadigers, die door Nederland se rechtbanken zijn berecht, overge bleven. Uruguay wil gesprek met Nederland over export. Uit welingelichte kringen in Montevi deo, is vernomen, dat spoedig onder handelingen zullen worden geopend met Nederland. België, Zweden en Frankrijk met 't oog op de vergroting van de export naar die landen. De Uruguayse regering over weegt tevens de mogelijkheid een Japanse diplomatieke delegatie uit Buenos Aires uit te nodigen voor besprekingen over hetzelfde onder werp. Australische premier in augustus naar Indonesië. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta gisteren in wel ingelichte kringen heeft vernomen, zal de Australische minister- presi dent, Menzies. in augustus a.s. op uit nodiging van de Indonesische rege ring, een bezoek aan Indonesië bren gen. De juiste datum van dit bezoek moet nog worden vastgesteld, doch zeker is, dat dit zal geschieden voor het vertrek van president Soekarno naar de Sowjet-Unie op 25 augustus. 0 De staatscourant van gisteren bevatte de goedkeuring van bepalingen ten aan zien van wachtdagen en uitkeringsper centages ln de metaalindustrie en de elektronische industrie, en een wijzi ging van de statuten en het pensioen- reglement van het bedrijfspensioenfonds voor de metaalindustrie. FEUILLETON 31 Hg bracht een fles en enkele gla zen en Steensma schonk de leden van zgn lijfwacht een glas kostelijke wijn, waarvan zij de inhoud met zichtbaar welbehagen in hun dorstige kelen lieten verdwijnen. „Wij danken u zeer, mijnheer Van Waardenburg", zei de oudste. „Als u ons weer eens nodig hebt, zullen we graag present zijn." Steensma geleidde hen naar de stoep, waar zij weer in hun auto stapten. Bastiaan sloot daarna de voordeur. „Ik ben erg ongerust geweest, me neer", zei lig. „Ik dacht, dat u niet meer zou thuis komen". „Dan heb je bijna goed gedacht, Bastiaan", zei Steensma ernstig. „Ik wil je wel bekennen, dat ik mezelf vanavond ook niet hier verwacht had. Je moet de groeten hebben van Herr Doktor". „Van wie, meneer?" vroeg Basti- aan verbaasd. Steensma antwoordde niet en liep glimlachend de trap op naar zgn slaapkamer. EEN PINCHERTJE BLAFT ALARB De klok in de hal liet twee zware slagen horen, toen Steensma uit een droomloze slaap ontwaakte door het blaffen van een hond. Het pinchertje blafte of beter ge zegd, het kefte en zijn schelle kef- stem, afgewisseld door woedend ge grom, klonk tot in alle vertrekken van het herenhuis. Steensma sprong uit zijn bed, schoot zijn kamerjas aan, nam de re volver uit de lade van zgn nacht kastje en liep geruisloos over.de dik ke traploper naar beneden. In de gang stond Bastiaan in pyja ma, een blaker in de hand, waarin een stukje kaars brandde. Meester en knecht keken elkaar een ogenblik veelbetekenend aan. „Onraad, meneer", fluisterde Bas tiaan. „Waar is het?" informeerde Steens ma. „Ik denk aan de voordeur, me neer, maar het kan ook aan de ach terkant zgn. Tippie .rent van voor naar achter. Ik geloof dat ze van twee kanten in huis proberen te ko men, meneer". „Een prachtige uitvinding, zo'n keffertje1', zei Steensma. „We zouden er anders vast doorheen geslapen hebben, Bastiaan". Ze hoorden hoe Tippie in de keu ken woedend te keer ging, maar een ogenblik later rende het beestje de gang door en gromde en kefte als een razende tegen iets onzichtbaars, dat zich aan de andere zijde van de voor deur moest bevinden. „Hadden we die mannen van me neer Donker vannacht maar in huis gehouden, meneer", zei Bastiaan on gerust. Steensma keek de oudere man op lettend aan. Bastiaan beefde, de bla ker in zgn hand ging zachtjes op en neer. „Ben je bang, Bastiaan?" „Ik ben wel ongerust, meneer", zei de knecht. „Wij zijn hier maar met ons beiden en wie weet hoeveel...?" „Ga naar boven en trek je jas aan, Bastiaan", zei Steensma. „De nacht is te koud om in pyjama in de gang te staan. Je zult ziek worden. Heb 1e een revolver?" „Ik zal hem meebrengen, mijnheer" Ir. Steensma overdacht de situatie. Blijkbaar werd er aan twee kan ten van het huis een poging tot in braak gedaan en de mannen buiten moesten door het blaffen van de hond gewaarschuwd zijn, dat hun pogin gen niet onopgemerkt waren geble ven. De voordeur was niet gemakkelijk te forceren. Het was een zware, ge beeldhouwde eiken deur met stevige sloten en knippen en een dikke ket ting. De keukendeur zou minder weer stand bieden. Die had slechts een Lipsslot en twee grendels. De ramen waren door zware blin den gesloten, die aan de binnenkant door ijzeren pennen waren vastge maakt. „Bastiaan", zei Steensma, toen de knecht in zijn overjas weer beneden verschenen was, „sluit die lawaai- machine boven m je kamer op. dan kunnen we tenminste horen, wat er gebeurt. Als jij de wacht bij de voor deur houdt, zal ik de achterdeur voor mijn rekening nemen." „Moet ik schieten meneer?" vroeg Bastiaan onzeker. „Alleen in het uiterste geval", zei de ingenieur. „Een schot in de nacht maakt de hele buurt wakker en het gevolg is minstens een politieverhoor en een opzienbarend bericht in de dagbladen. Schiet alleen wanneer je wordt aangevallen, Bastiaan." „Goed, meneer." „Waarschuw me, als je denkt, dat ze de deur loskrijgen, maar dat zal nog wel even duren. Als je me nodig hebt, ben ik in de keuken." „Zou U meneer Donker niet kun nen bellen, meneer Steensma dacht na. Het gesprek zou ongetwijfeld af geluisterd worden, maar hij had slechts een cijfer te noemen. De neer Donker zou vanzelfsprelcend begrij pen, dat hij thuis was en onmiddellijk huif '--J ïlp nodig had. „Ik zal oi om drie mannen vragen" zei hg, naar zijn kamer gaande. Hij nam de haak van de telefoon en sloeg op de kiesschijf het gewens te nummer aan. Het zoemgeluid bleef achterwege, de telefoon was dood. Steensma keerde haastig naar de gang terug. De situatie was blijkbaar ernstiger dan hij gedacht had. „De telefoondraad is doorgesneden, Bastiaan", zei hij. „Haal maar een stoel uit mijn kamer en ga achter de deur zitten. Hoor je iets?" Zij luisterden ingespannen, maar hoorden alleen de regelmatige tik van de halklok, die na enkele seconden met sonore klank het halve uur sloeg. „Half drie", zei Steensma, zijn ka- merias wat dichter om zich heen trekkend. „We zullen de klok stilzet ten, Bastiaan. Zet je kraag op, ouwe jongen, het is hier koud." Hij liep naar de vensters aan de voorkant en luisterde. De blinden waren gesloten en geen geluid van buiten drong er door. Zouden de indringers nu zij zich ontdekt wisten, van verdere pogingen hebben afgezien? Het was donker en koud. In een nacht als deze waren in deze af gelegen straat weinig voorbijgangers te venvachten. Ir. Steensma haalde twee zaklan taarns uit de bibliotheek en gaf er een aan de bediende „Ik ga naar de keuken", zei hg zachtjes. „Hoor je nog iets?" Bastiaan stak waarschuwend een vinger omhoog. Aan de buitenkant van de deur was iemand met het slot bezig. Lopers werden blijkbaar geprobeerd en zachtjes weer teruggetrokken. „Jammer, dat we niet even om een hoekje kunnen kijken", fluisterde Steensma. Plotseling werd het gemorrel ge staakt. Van verre klonk een regelmatige stap, blijkbaar een politie-agent, die zgn ronde deed. De man aan de buitenkant van de deur zat waarschijnlijk in de schaduw van een portiek gedoken. De stappen gingen voorbij en ver stierven, toen de wandelaar zich steeds verder verwijderde. „Houd je taai, Bastiaan". fluisterde Steensma. „Het wordt tijd, dat ik op mijn post kom. Hij liep naar de keuken en luister de. De inbreker aan de achterzijde, die blijkbaar over een muur in ae tuin was gekomen, had geen storende voorbijgangers te vrezen. Nu het ge blaf van de hond verstomd was. ver onderstelde de man blijkbaar, dat de waakzaamheid der bewoners verslapt was. Steensma hoorde dat een boor in het hout van de deur werd gedreven en naar het slot kijkend, zag hij op een kwart centimeter van elkaar drie kleine gaatjes. Het duurde mei lang ot een stalen punt stiet een vierde gaatje door en een beetje houtpulver viel als geel poeder op de mat De ingenieur dempte het licht van zijn zaklantaarn, sloeg de kamerjas wat dichter om zich heen, legde de revolver op tafel en maakte zich ge reed voor een lange en koude nacht wake. .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9