O "Ozouivenpaqina „Modern synthetisch wasmiddel heeft vele nadelen" ROTAN kan uitkomst brengen ZATERDAG 7 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nze ANTWOORD OP ACTUELE VRAAG Een der (vele) ervaringen van het voorlichtingsinstituut der N.V.H. Mevrouw D. Holdert, sinds zes jaar leidster van het Instituut tot Voorlich ting by Huishoudelijke Arbeid van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, heeft het niet erg begrepen op de synthetische wasmiddelen, waar mee de laatste jaren overmatig geappelleerd wordt aan het „schoonheidsge voel" van de Nederlandse huisvrouwen. „Er zou meer reden tot juichen zyn, wanneer we van de synthetische wasmiddelen op zeep waren overgegaan, in plaats van andersom, zoals nu", zegt ze, wanneer we met deze actieve da me in gesprek komen over haar werk. „Voor wassen zonder wasmachine, dus de kookwas in de wasketel, kan het best het zelfwerkend wasmiddel worden gebruikt. Daar Is niet alleen een zachtwerkend bleekmiddel in ver werkt, maar ook bevat het zeep. Het enige nadeel van de zeép is, dat het in „hard" water kalkzeep vormt. Daarom moet het water eerst worden onthard met soda. Om een sop van dertig liter water te maken, moet men gemiddeld drie eetlepels soda oplossen in drie liter kokend water, en dit mengsel dan tot dertig liter aanvullen met koud of lauw water. Na vijf minuten zal vrijwel alle kalk uit het water zich gebonden hebben met de soda en kan er dus zon der bezwaar zeep of het zelfwerkend wasmiddel aan worden toegevoegd". Het bleekmiddel uit het zelfwer kend wasmiddel begint te werken bij een watertemperatuur van 60 a 70° C. en krijgt een stijgende wer king tot een temperatuur tussen 90° en lö0° C. Daarna is het echter snel uitgewerkt. „Doorkoken" van de was heeft dus geen zin. De kans be staat zelfs dat het vuil weer neer slaat op de vezels van het goed. De synthetische wasmiddelen vor men geen kalkzeep, eenvoudig omdat ze de vetzuren van de zeep missen. Maar tegenover dit duidelijke voor deel staan veel nadelen. Verzinkte wasketels gaan na korte tijd roesten en roestvlekken in het wasgoed iedere huisvrouw zal het beamen zijn heel wat erger dan kalkzeep! Zelfs geëmailleerde ketels gaan op de duur roesten. Wie deze synthetische produkten in de wasmachine gebruikt, zal voorts nog ontdekken ,dat ze de rub ber wringerrollen kunnen aantasten. Wanneer die niet zorgvudig wor den nagespoeld en gedroogd, worden ze kleverig. „Maar zelfs het gebruik van zelf werkende wasmiddelen moet de huis vrouwen, die met een wasmachine werken, worden ontraden", aldus mevrouw Holdert, die als voormalig chemisch studente hier een terrein heeft gevonden, waarop zij zich vol ledig thuis kan voelen. „Voor de wasmachine wordt veel al gewerkt met water uit een boiler, of in een wasketel gekookt water. De temperatuur daarvan is zo hoog, dat het in het wasmiddel opgenomen bleekmiddel snel uitgewerkt en dus slechts een zwak effect heeft. Water uit de gasgeiser daarente gen heeft meestal een temperatuur van ca 65° C, waarbij het bleekmid del nog niet werkt Tal van huisvrouwen zoeken voor dat verloren effect compen satie door met een chloormiddel na te bleken. „Maar dan hadden ze ook veel beter met de goedko pere huishoudzeep kunnen was sen, in plaats van met de duurde re wasmiddelen. Het is nu een maal oneconomisch geld uit te ge ven voor dingen, die men toch niet van plan is te gebruiken Nog een opmerking vonden we van belang om te noteren: „De synthe tische wasmiddelen maken het was goed over het algemeen minder schoon dan de zelfwerkende, of de huishoudzeep. Het witte effect van de synthetische middelen wordt ver oorzaakt door een zgn. optische kleurstof. Op de duur verkleurt hier mee behandeld wit wasgoed tot rose, violet of blauw". Onbegrensd terrein Niet over de wasmiddelen alleen maakt het Instituut van de Vereni ging van Huisvrouwen zich zorgen. Het beweegt zich op een haast onbe grensd terrein. Vooral de laatste ja ren is de betekenis/van deze instel ling toegenomen. Mevrouw Holdert wijst er twee redenen voor aan. Ten eerste is het vrijwel onmogelijk ge worden huishoudelijke hulp te krij gen. Mevrouw moet dus alle huis houdelijke werk zelf doen en heeft voor het hoe en waarom dus veel meer belangstelling gekregen. Maar de tweede reden is de mechanisatie en industrialisatie, die op het terrein van de huishoudelijke arbeid tot tal In Chicago is een voortvarende stu dent, geweest die een telefooncel heeft ontworpen waarbij rekening is gehou den met de mogelijkheid dat men de opgeroepene ook op hei televisie zal kunnen zien. Op deze foto ziet men zo'n cel. ontworpen door Petras Aleksa. Eindexamens Juist in deze maanden, waarin de ene helft van het Nederlandse volk de andere examineert, zitten vele jonge mensen of hun ouders met de vraag of zij, en zo ja wat zij kunnen studeren. Het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft daarom in samenwerking met de Ne derlandse Studentenraad een brochu re uitgegeven, die tot doel heeft de jonge Nederlander wegwijs te maken in het doolhof van mogelijkheden. „Na bet eindexamenstuderen?" geeft een volledig overzicht van alle studie richtingen, die er in ons land bestaan, zowel aan universiteiten, hoge- en mid delbare scholen als aan academies en instituten. Daarnaast bevat het gege vens over de eisen van vooropleidin gen, evenals de eisen voor het verkrij gen van studiebeurzen, renteloze voor schotten en uitstel van militaire dienst. Het boekje is voor d - prijs van 75 cent bij boekhandelaren verkrijgbaar. van nieuwe mogelijkheden hebben geleid De huisvrouwen willen over die talloze nieuwigheden geïnfor meerd zijn, temeer omdat zij zelf niet in staat zijn de waarde van technische apparaten te beoordelen. Alleen al de consumenten vragen on geveer vierduizend maal per jaar advies over bepaalde aangelegenhe den. Daarnaast stellen ook de pro ducenten er prijs op de opinie van het Instituut over hun fabrika ten te vernemen. Staat bij de be oordeling voorop de vraag, of het ter beoordeling gegeven artikel doelmatig is, vaak wordt ook aandacht besteed aan een estheti sche vormgeving. Een van de ac tiviteiten van de laatste jaren is geweest de Nederlandse pannen- fabrikanten ertoe te krijgen een produkt te leveren, dat ook op ta fel niet misstaat. Er is zelfs een prijsvraag voor uitgeschreven.1 Resultaat: nihil. Wel heeft de Ne derlandse markt de laatste jaren op dit punt esthetisch verant woorde produkten opgeleverd, maar ze zyn niet praktisch door dacht Een pan, die op het komfoor staat te wiebelen en waar de gasvlam om heen slaat, zodat de oren gloeiend heet worden, is niet praktisch. En zo is het ook met een pan, die wordt vervaardigd van materiaal, dat slecht de warmte geleidt. Het beste pannenmateriaal blijkt duurzaam aluminium te zijn. Het is goed warm- tegeleïdend en geeft weinig kans, dat het eten aanbrandt op de plaat sen, waar de vlam onder staat. Merkwaardig genoeg heeft het Ne derlandse bedrijfsleven een Duitse fabriek de gelegenheid gelaten als eerste op de Nederlandse markt te komen met een pan die redelyk aan deze eisen voldoet, en bovendien met een steelpan (met schenkrand) en deksel. Vakantie-inkopen Aan de vooravond van de vakantie wordt er meestal nog even gewinkeld. Wat sportkleding, een spelletje voor de kinderen om mee te nemen voor zéér regenachtige dagen, een extra wollen jasje voor moeder: dit soort vakantie-inkopen komt ieder jaar te rug. Om te beginnen met de heer des huizes: voor hem is er de cabana-set, een broekje met een ingenaaid zwem broekje. Een sportshirt er bij? Dat kan hij nemen met een knoop- of met een ritssluiting, met rechte of met schuine zakken, en in een stof met een modern patroon. Er zijn ook shirts waarin tricot verwerkt is, dat luchtig meerekt, en moet er nog een nieuwe das mee, kies er dan eentje van da- cron, daar hoeft geen strijkijzer aan te pas te komen. Die das wordt trou wens overbodig door de aankoop van een shirt met breed ingeweven borst stuk, dat tot aan de boord reikt en sportief, maar tegelijkertijd gekleed staat. Een lichtgewicht-weekend-koffer tje, kunt U kopen in de maten 50 bij 45 bij 12, en in de kleuren bordeaux, blauw en groen. Voor de lieve jeugd zijn er de practische spijkerbroeken, sport jackets (kleurècht en water dicht) en vrolijk bedrukte sporthem den met tricot boord en manchetten. Diezelfde jeugd zal verrukt zijn van de badminton-set: rackets en ge pluimde ballen, die zo gezellig door de lucht kunnen kaatsen. Voor moeder zelf: wat combinatie- kleding, die zoveel mogelijkheden biedt. Verder zijn er stretch-nylon-on dergoed, een ondoorzichtige nylon ochtendjas en voor de grotere doch ters een nylon-pyjamajasje met kort broekje. Al deze spulletjes nemen in de koffer nauwelijks ruimte in. Neem eventueel ook een paar perion hand schoenen mee: ze zijn niet duur en staan gekleed, waneer dit plotseling nodig mocht zyn in de vakantie. Gaat baby mee op reis, dan kunnen we zijn flesje meenemen in een specia le huls, die de inhoud van de fles warm houdt. En voor de kleine doch ter die zo graag met poppen speelt, maken van een aardbeien-slof een reiswiegje, waarin ze haar lievelings- poppenk'ind mee kan nemen! Nog meer praktijk-ervaringen van mevrouw Holdert? Er zijn heel wat wasmachines in de handel, die clektro-technisch misschien prima mogen heten, maar wastechnisch ondingen zijn. Over 't algemeen geven de snelwasmachines met ronddraaiende pulsator in de bo dem twee maal zoveel slijtage als de wasmachines met een heen en weer gaande beweging. Andermaal hebben we bevestigd gekregen, dat huishouden moeilijker is dan het lijkt. Maar bovendien, werkelijk economisch huishouden... het begint op een wetenschap te lij ken waar men zijn leven lang mee bezig kan zijn. Dameshoedjes van wolvilt. Sinds jaar en dag klaagt de hoe- denindustrie over gebrek aan belang stelling voor haar produkten. De hoe denwinkeliers klagen mee en de bui tenstaander constateert alleen maar, dat steeds meer vrouwen het zonder hoed blijken te kunnen stellen. In Engelana is men dit seizoen de ma laise te lrjf gegaan met twee wollen materialen. In de eerste plaats met breiwol, waaruit men een grote va riatie van hoedjes heeft gemaakt die zijn ingeslagen. Ook in ons land werkt men sinds enkele jaren in deze richting, maar toch nog te beperkt in modellen en soorten. Daarnaast heeft Engeland het wolvilt in de hoe- denindustrie gelanceerd, een mate riaal dat te lang veronachtzaamd was. Het resultaat is werkelijk bo ven verwachting. De omzetten in de hoedenindustrie zijn omhoog gescho ten! De verklaring moeten wij zoe ken in de zeer redelijke priis, in de mooie kleuren, in de eenvoudige mo- Uit een met strepen en franje bedruk te stof werd dit vrolijke strandensem- ble vervaardigd. De rug van het pakje is van zwart elastisch materiaal en sluit aan bij de revers en mouwomsla gen van het jasje. Het model komt uit Hollywood. dellen die men heeft gemaakt, in de aangename souplesse en het prettige aanvoelen van het materiaal. Een Amsterdamse firma importeert de hoedjes in Nederland. (sjzace: „üCózLcpLg geen foilnts De Amerikaanse filmster Grace Kelly, thans prin ses van Monaco, heeft be sloten haar filmcarrière voor lopig op te geven, zodat zij het thans zonder haar weeksalaris van 1500 dollar zal moeten stéllen. Wélingelichte zegslieden te Hollywood bevestigden wat men in Hollywood al lang ver wacht had, namelijk dat: de blonde film-actrice, die met de prins van Monaco huwde, heel gelukkig is in haar paleis en geen zin heeft om weer te fil men. „Dus_ krygt zij geen salaris meer. Ue studio heeft haar ge schorst, maar men kan het on- oetaald verlof noemen", zei een van de functionarissen van Metro Goldwyn Mayer. Toen Grace Kelly prinses Grimaldi werd in april van dit jaar, kondigde zij aan, dat zij nog niet besloten had of zij naar Hollywood, zou terug keren om de film Resigning Woman" te maken. Onlangs, toen de filmmaat schappij haar vroeg wat zij van plan was te doen de film opnamen zouden in september van dit jaar beginnen ant woordde zij, dat zy „nu nog niet" naar Hollywood wilde terugkeren. Een andere functionaris van M.G.M. zei, dat prixises Grace en prins Rainier geen van bei den willen, dat Grace het pa leis verlaat. Intussen zoeken de filmma kers andere spelers voor de rolbbezetting in Resigning Woman". James Stewart, die in de film haar tegenspeler zou zijn heeft te kennen gegeven niet in de film te willen spélen, tenzij Grace de hoofdrol ver vult. Men zegt thans, dat Avn Gardner waarschijnlijk in „Designing Woman" zal spe len. Zij wordt deze maand na een verblijf van txoee jaar in het buitenland, hetgeen een belastingbesparing van 25.000 dollar voor haar betekende in Hollywood terug verwacht na voltooiing van „The Little Hut" ,xoélke film in Europa wordt gemaakt. Als Ava de rol in .JDesigning Woman" weigert zal Cyd Cha- risse, de békende filmster-bal letdanseres, waarschijnlijk voor de rol aangezocht worden. Of Grace Kelly ooit weer op het witte doek, dat zij op het hoogtepunt van hoar spectaculaire carrière verliet zal verschijnen? Misschien, over enkele ja ren, wie weet?" zei een func tionaris van M.G.M. „De studio heeft voor haar nu geen scena rio's liggen. Wij wachten tot zij ons zegt, dat zij bereid is weer te gaan werken. Natuur lijk staat zijnog onder con tract en kan voor niemand an ders gaan werken." Inmiddels schijnt het prinses Grace uitstekend te bevallen in haar paleis, waar zij onlangs Hélen Rose, de mode-ontwerp ster van M.G.M., bij zich ont ving. Zy dronken samen thee en Hélen Rose schreef naar huis, dat Grace even charmant en gewéldig was als altijd. De scenario-schrijfster, He len Deutsch is voornemens een scenario by de prinses te brengen, wanneer zij in Euro pa haar vakantie doorbrengt. Zij hoopt dat de prinses een comebackzal overwegen En mevrouw David Niven, echtgenote van de bekende filmacteur, gaat met Grace aan boord van het jacht van de prins herstel zoeken van een ernstige ziekte, terwijl haar man werkt aan de filmopna men van „The Little Hut". J Het ratanméUpelvroeger slechts in tel in serre of tuinheeft een raste plaats verworven in hei moderne interieur. Deze eethoek is geheel met rotanmeubelen ingericht. Bijzonder aardig van constructie zijn de eet- kamerstoelen, die naar eigen smaak en inzicht met goed wasbare stoffen kunnen worden bekleed. Het jonge paar heeft trouwplannen. Maar verontwaardigd kijkt het jon ge vrouwtje op, wanneer een goede kennis haar de suggestie doet, haar toekomstige (kleine) huiskamer in te richten met rotan-meubels. „Dat is riet", zegt ze minachtend, „dat is voor de serre en voor buiten." Zij heeft een prachtig compleet, ameuble ment op het oog, ïn „gotische stijl", Ze is zuinig geweest, heeft goed ge spaard en kan zich dat heus wel ver oorloven Zij heeft zich in het hoofd gezet, dat ze dezelfde meubels wil hebber, als de mevrouw bij wie ze in betrek king ïs geweest, en waar ze zo dik- wyls het „gotiek" meubilair heeft bewonderd. En men krijgt haar niet tot het trekken van een vergelijk tus sen beide huizen: het ene met grote hoge kamers, gebouwd in de vorige eeuw, het andere met kleine lage kamers, waarvan de woonkamer hoogstens vier bij vier meter groot is. Hoe wil ze daarin een compleet ameublement kwijtraken Maar het a.s. bruidje blijft koppig op haar stuk staantot ze toe vallig in een nieuw huizenblok een woning kan bezichtigen, waarvan de kamer geheel met rotan meubelen in gericht is. Een gezellige kamer, licht en vrolijk, passend bij jonge mensenDe stoelen bekleed met fleurige kussens, waarvan de over trekken in een handomdraai kunnen worden afgenomen en gewassen. De slaapkamer is eveneens licht gehouden; alleen de allernodigste meubelstukken staan er. Geen pom peuze, plaatsrovende toilettafel, maar een lange smalle spiegel zonder lijst, met een paar klemmen naast nel raam vastgezet, geflankeerd dour een plankje waarop de toiletbeno digdheden een plaats kunnen vinden. En wat de goede kennis met haar verstandig betoog niet had kunnen bereiken, dat deed hier het goede voorbeeld. Het jonge vrouwtje volgde dit voorbeeld wel iswaar niet precies na. maar ze kocht in elk geval meubelen, die pasten in haar kleine woning: licht van kleur, eenvoudig, maar degelijk van constructie. Het rotanmeubel is in verhouding tot het houten meubel zeer goedkoop. Ook de jonge binnenhuisarchitecten tonen de laatste tijd een grote voor keur voor dit produkt, dat zich bij velen een plaats in de huiskamer verwierf. Met een pink kan men een rotanmeubel verplaatsen en toch is het sterk materiaal, Stoelen, geruime tijd in gebruik in een gezin met jon- lunderen, vertonen vaak maar weinig tekenen van aftakeling doordat steeds de bekleding op eenvoudige wijze gewassen en vernieuwd kan worden. Ook het onderhoud van het rotan zelf vergt maar weinig tijd en moeite. Eén goede schoonmaak in het jaar is voldoende. Een lap met wat benzine er op doet wonderen om het vuil van het rotan af te nemen. Na deze schoonmaak een dunne laag ver nis en de stoel is weer als nieuw, In tegenstelling met de zware meu bels, die de beschikbare ruimte in onze hedendaagse kleine woningen soms geheel opeisen, neemt 't rotan meubel weinig ruimte in. Dc stoe len zijn zodanig van bouw, dat het lichaam er rust in vindt. ~öan ozöuh) (7 tot azoutv De oude dame zei enigszins mis prijzend, dat zij het niet be greep. Zij had het nu voor de zo veelste maal tot haar ongenoegen moeten aanhoren, en het zou haar bij na de lust benemen op reis te gaan. Want altijd, dat miste haast nooit, kwam deze haar volstrekt onsympa thieke vrouw tegenover haar zitten, om haar het mooiste uitzicht en de vredigste rust te verstoren. Waar mee? Wel, met het uitgesponnen re laas van haar levensgeschiedenis. Ik begrijp dat niet, zuchtte mijn zegsvrouw. Ik ben zo helemaal niet allesbehalve. Nee, dat moest lk glim lachend beamen. Zij is een van die stil le, gesloten naturen die nog banger zijn een vreemde in haar innerlijk dan in haar beurs te laten kijken. Die het nimmer in haar hoofd zouden halen met ook maar haar kleinste zorg naar een ander te lopen, en die leed en pijn gelijkelijk achter een strak gezicht verbijten. Het Is misschien een niet zo moei lijk te verwerven kunst als het lijkt, want dikwijls is een dergelijke geslo tenheid aangeboren. Een erfelijke trek in geslachten die van moeder op dochter gewend waren zichzelf te redden, onder welke zware omstan digheden ook. Uit haar hard en taai hout snijdt men de voortreksters op elk gebietL Als ik naar haar luister zie ik de boe renvrouw met een kind op schoot on der de huif van de ossewagen zitten, de Quakerin met de heldere ogen on der de strenge witte kap een ontvluch te negerin de striemen verbinden en vanzelfsprekend het bedrijf besturen als haar Quaker voor de zoveelste keer gevangen zit wegens het onttrek ken van een voortvluchtige aan de lange arm der wet. Zij heeft burchten verdedigd en de ploeg helpen trékken, neergeschoten of opgekweekt al naar het leven dat t^liloez en gctid van haar eiste. En toen de bewoonba re wereld ontdekt en ontgonnen was, de beschaving gevestigd en de tech niek oppermachtig toen smeet die zelfde beschaving het lichte masker weg en vlocht prikkeldraad rond ba rakken, om de wildernis terug te roe pen rond de vrouw die haar bedwon gen had. Maar zy heeft daar zomin kamp gegeven als haar voormoeder die de Drakenbergen overtrok of de prairie veroverde, ook al moest zij eigenhandig haar kinderen begraven. Haar kracht is onuitputtelijk, en de wereld kan niet buiten haar Waar een onschuldige opmerking de gedachten al niet heen kan jagen. Ik had uit louter be wondering haar vraag niet gehoord, en bij het herhalen bleek die ook niet licht om te beantwoorden. Hoe komt zo'n vrouw ertoe? wilde zy weten. Waarom vertelt zy mij, een wildvreemde, in zo'n trein haar hele levensgeschiedenis Ach ja waarom Leg een eik eens uit waarom het riet buigt in de wind. Verklaar de leeuwin waarom de haas wegspringt bij het minste gerit sel. Laat de rots zich eens afvragen waarom de beek toch zo kabbelt Het zal haar natuur zyn, en daar aan is weinig te verhelpen. De een Is geboren tot zwijgen, maar de ander moet praten of doodgaan. De stijfge- sloten lippen gaan met de jaren steeds moeilyker vaneen, maar wie het le vensverhaal los in de mond ligt kan de stilte steeds minder verdragen. De een is door ervaring geschoold in te rughoudendheid, maar de ander wordt door de grootste schade en schande niet omzichtiger. Een levensgeschiedenis aan een vreemde vertellen, al de eigen inner lijke en uiterlijke wederwaardigheden op een presenteerblad te kijk leggen... IJdelheid! Een kinderlijke hinderlijke tjdelheid, die de aandacht voor het eigen onbeduidende persoontje met geweld opeisen wil, al is het maar voor een half uur in een trein. Of mis schien wel juist tijdens zo'n halfuur in een trein: als het slachtoffer kwalijk kan weglopen of voortijdig uitstap pen. Het verhaal van het eigen kleine leven, veelal banaal van alledaags heid, dat de naaste omgeving van bui ten kent, vindt dan weer eens een toe hoorster, al is het gedwongen. Het gaat niet om begrip of belangstelling, het gaat louter om een klankbord of om een spiegel, zo U wilt. Een spiegel, waarvoor het behaag zieke ikje zich onvermoeid draait en keert met een bijna vermake lijk welbehagen in de volstrekt onbe- langrijke belevenissen die zij oppoetst en opprikt tot zij bijna interessant lij ken. Daarvoor is een ziekte even ge schikt als een erfenis, maar operaties en kraambedden zijn de dankbaarste objecten. Hoe onbehaaglijker de de tails, hoe meer welbehagen in het uit meten ervan. Een klein tikje sadisme schuilt er ook wel in, een hang naar goedkope sensatie, en een pijnlijk georek aan persoonlijkheid. Want is het niet op merkelijk. dat de vrouw wier leven werkelijk boordevol interessante bele venissen en diepe ervaringen geweest is, zo zelden geneigd is daarover te vertellen Dat is het misschien, wat die spraakwatervallen zo hinderlijk maakt: zij hebben niets wezenlijks te vertellen. Maar een beetje rpedelijden zijn zij wel waard. SASKIA. Nog geen Russische orders voor Britse ontwerners LONDEN -juli De Britse manne quins en modeontwerpers die de af gelopen weken hun modellen in de Sowje*-Unie nebben getoond, zijn zon der bestellingen in Groot-Brittannië teruggekomen. Een wooravoerder van de delegatie zei echter, ti hopen dat er in de ko mende wekpn bestellingen zullen af- komer Hij verklaarde dat het bezoek overigens een groot succes was ge weest „De Russische vrouwen hebben een goede smaak Zij stellen groot belang in de mode en als zij een verstandig dieet volgen, is er geen reden waar om zij onze modellen niet zouden kunnen c'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7