Nota over zaak-Schokking voor kennisgeving aangenomen Momentopnamen uit het leven van heidenen en christenen KLAMcBükV REGERING ZOEKT GEGADIGDEN VOOR JAPANSE SMARTEGELDEN M ZATERDAG 7 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PROFBEEL VERDEDIGDE BELEID IN TWEEDE KAMER Moties van de heren Scheps en Burger werden verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Met het voor kennisgeving aannemen van de nota van de regering Is de parlementaire behandeling van de zaak-Sehokking gisteren tot een einde gebracht. Tevoren waren twee moties over deze kwestie ver worpen, namelijk die van de heer Scheps (p.v.d.a.), die als voor naamste aanklager was opgetreden, en die van zijn fractievoorzitter, mr. Burger. De motie van de heer Scheps nodigde de regering uit, haar standpunt in de kwestie-Schokking in nadere overweging te ne men. Dit standpunt luidde, dat er geen aanleiding bestaat voor eniger lei stap ter bevordering van het aftreden van mr. Schokking als bur gemeester van Den Haag. De heer Burger, die ervan uitging, dat het indertijd niet bekend zijn van voldoende gegevens over het gedrag van mr. Schokking, de benoeming tot burgemeester van Den Haag heeft mogelijk gemaakt, verwachtte in zijn motie, dat de regering voorzie ningen zou treffen tot het verkrijgen van alle gegevens, die nodig zijn om deugdelijke burgemeestersbenoemingen te waarborgen. In zijn verdediging van de regerings nota had minister Beel (binnenlandse zaken) uitdrukkelijk ertegen gewaar schuwd, gevoelsargumenten in de plaats te laten treden van zakelijke overwegingen. Het gaat niet om de feiten op zichzelf, maar om de schuld vraag, waarbij rekening gehouden moet worden met de omstandigheden van destijds. Dat is geschied door de bijzondere rechtspleging en door de weliswaar onbevoegde zuiveringsin stantie in Rotterdam, door de procu reur-generaal bij het Hof in Den Haag, door de Hoge Raad en door de commissie, bestaande uit de heren Donner, Ebels en Neher. Hij kon de moeilijkheden van mr. Schokking be grijpen en voerde aan, dat deze bekend stond als een goed vaderlander. De herbenoeming in 1955 motiveerde de minister met de verwijzing naar het bekend worden van de juiste toedracht in Hazerswoude in 1942. De door het Haags Dagblad gepubliceerde artike len hadden de bedoeling, mr. Schok king als burgemeester van Den Haag ongeschikt te verklaren. Bovendien, zo betoogde minister Beel, moest in 1955 de tijd voor een nieuwe zuivering als verstreken worden beschouwd. Mi nister Van Oven (justitie) verklaarde, evenmin tot de overtuiging te zijn ge komen, dat mr. Schokking vervolgd behoorde te worden. Na een week van innerlijke strijd had hij besloten, geen bevel tot vervolging te geven. Hij oor deelde namelijk het verweer van mr. Schokking, dat deze vreesde, dat hem een valstrik was gespannen, subjec tief juist. Men heeft veel Joodse kinderen In veiligheid kunnen brengen, aldus ver klaarde hy zich nader, en men zou dit ook hebben kunnen doen met het meisje Pino. Dat men het kind deson danks heeft gearresteerd en aan de Duitsers overgeleverd, bewees voor de minister, dat hoe paradoxaal dit ook moge klinken de heer Schok king in de positieve mening heeft ver keerd, dat hem een valstrik was ge spannen en dat het meisje veilig zou zijn. De bewindsman had geen her nieuwd onderzoek gelast, omdat na veertien jaar de getuigenverklaringen niet zuiver meer kunnen zyn. Mr. Beernink (c.h.u.) en mr. Van Rijckevorssel (k.v.p.) konden zich met de uiteenzettingen van de ministers verenigen cn hadden geen behoefte aan de moties. De heer Roosjen (a.r.) was het niet helemaal met minister Beel eens. maar hij toonde zich een te genstander van de motie-Scheps, die een afkeuring van 's ministers beleid inhield. Hij zou echter voor de motie- Burger stemmen, omdat hij er van overtuigd was, dat de benoeming tot burgemeester van Den Haag in 1949 anders zou zijn uitgevallen, als de fei ten omtrent mr. Schokking toen be kend waren geweest. Geen gevolgen Prof. Oud. de fractievoorzitter van de V.V.D.. verzette zich tegen de motie-Scheps. omdat er een ele- Zieke van Zeven Provinciën overgenomen door Brit Bootsman J. P. Lubbers van Hr. Ms. kruiser ..De Zeven Provinciën" is tij dens stormweer voor de Oostkust van Schotland overgenomen door het vlag- geschip van de Britse „Home Fleet", de torpedojager ..Tyne", waar hij een operatie heeft ondergaan. Met behulp van tussen beide schepen gespannen lijnen werd hij over het ruwe water heen naar de „Tyne" getransporteerd. Zijn toestand is nu bevredigend. De beide oorlogsbodems namen deel aan de oefening „Fair Wind 1". OOK EEN MANIER Negen Mexica nen kozen de weg naar de vrijheid uit de stadsgevangenis van Tijuana. Hun met succes beloond pogen kende geen geweld: zg gaven een feestje ter ere van luitenant-kolonel Vasquez, bevelhebber en enige bewaker van hun „petoet". Ze raadden hem vrien delijk vooral de fles, die zij zelf ook aanspraken, niet te vergeten Na enige uren dekten zij de kolonel zorgzaam toe en zeiden nog dat zij weggingen, ma: r dat hadden zij wel kunnen laten: Vasquez had zich vrij wel bewusteloos gedronken. BLANCO. In Hemet, Californiè (Ver. Staten), kwam een schooljon gen rustig een kantoorboekhandel binnenwandelen en vroeg de bedien de: „Heeft u misschien blanco rap portboekjes in voorraad?" ment van afkeuring in zat en die afkeuring alleen zin heeft, als er staatsrechtelijk gevolgen aan verbonden kunnen worden. In het onderhavige geval was dat onmo gelijk, omdat het kabinet demissio nair is en minister Beel heden, za terdag, helemaal geen minister meer zou zijn. Op de valreep voel de hij niets er voor, de bewindsman persoonlijk onaangenaam te zijn. De liberale fractieleider verklaar de zich ook tegen de motie-Burger, voornamelijk omdat hij niet ermee akkoord kon gaan, dat men een minister verantwoordelijk wil stel len voor dingen, die hij niet weet. Evenmin wilde prof. Oud zich bin den aan de conclusies van het rap port van de regering en wel om de zelfde reden als mr. Burger. De Kamer verwierp de motie-Scheps met 28 tegen 47 stemmen en de motie- Burger met 33 tegen 41 stemmen. Voorstanders van eerstgenoemde mo tie waren de P.v.d.A. en de C.P.N. en van de tweede motie de P.v.d.A., de A.R. en de C.P.N. Levenslang geëist tegen Duitse tandarts Miiller Levenslange gevangenisstraf heeft het openbaar ministerie vrijdag voor de rechtbank te Kaiserslautern geëist tegen de tandarts dr. Richard Müller. De tandarts staat terecht op de be schuldiging, zijn vrouw te hebben ver moord en haar in zijn auto met benzi ne te hebben verbrand. Müller, die evenals enkele maanden geleden een poging tot zelfmoord ge daan heeft, was niet in staat de zit ting bij te wonen. De verdediging komt maandag aan het woord. Het openbaar ministerie noemde de relatie tussen dr. Müller en zijn vroe gere assistente Tilli Hobbel als motief. Het herinnerde eraan, dat Müller in anderhalve maand tyd voor 360 D- markt vertel efoneerde met Tilli Hö- bel, die toen in Engeland verbleef. Wielrijder gedood bij aanrijding te Bussum. Een 63-jarige incasseerder bij de postergen te Bussum, de heer L. V., is donderdag tengevolge van een aan rijding met een bestelauto om het le ven gekomen. V. wüde per fiets in de St. Jans laan te Bussum het kruispunt Singel oversteken en verleende hierbij geen voorrang aan de van rechts komen de, met matige gang rijdende bestel auto. Hij kreeg een duw van de wa gen en kwam zo ongelukkig op het wegdek terecht, dat hij een scnedel- basisfractuur opliep. Iii de loop van de avond is hij m de Majellastichting overleden. Grote brand in Antwerpen Vrijdagmorgen is brand uitgebro ken in de „Grands magasins de la Bourse" op de Meir te Antwerpen. De brand, die op de bovenste verdieping ontstond,, breidde zich snel uit, maar de talrgke kopers en het personeel konden het gebouw tijdig verlaten. De twee bovenste verdiepingen van het gebouw werden geheel verwoest. ALLEN KRIJGEN GELIJK BEDRAG Over uitkeringen wordt geen belasting geheven Met de uitbetaling aan rechthebben den van het §martegeld, dat Japan op zich heeft genomen aan Nederland te betalen ten behoeve van Nederlanders, die in de tweede wereldoorlog in Ja panse kampen in Azië als burger ge ïnterneerd zyn geweest, hoopt de Ne derlandse regering nog voor het einde van dit jaar te kunnen beginnen. Com plete lijsten van belanghebbenden zijn echter niet aanwezig. Hierdoor is het niet mogelijk, reeds thans over te gaan tot een vaststelling van het juis te bedrag, dat aan een ieder kan wor den uitgekeerd. Het ministerie van buitenlandse za ken roept belanghebbenden daarom op zich aan te melden, opdat tot een zo Erich Otlenhauer voorzitter van dr. West-Duitse sociaal-democratische pa> tij en leiaer van de oppositie in 't West-Duitse parlement, lieeft de par tij van dr Konrad Adenauer, die der christen-democraten, beschuldigd van „terrorisme" in verband met de wijze waarop „men tracht de dienstpliclit- weten koste van alles aangenomen te krijgen" De onderste Jote laat zien hoe Oïlen- hauer beschuldigend op de regerings- bank wijst. De bovenste foto toont 'n automatische filmcamera, gemon teerd tussen vleugel en kop van de adelaar in het gebouw van de bonds dag, die overzichten opneemt van de zittingen. spoedig mogelijke juiste verdeling kan worden overgegaan. De „officiële publikaties" in de pers vermelden, hoe en waar deze aanmel ding dient te geschieden. Na opgave van naam en adres en de categorie waartoe men behoort, volgt toezen ding van de in te vullen vragenlijst. Japan heeft zich verbonden, een be drag van 10.000.000 dollar, dat is 38.000.000, in vijf jaarlijkse termij nen, te beginnen met 1956, aan Neder land over te maken, welk bedrag ech ter in de vorm van voorfinanciering door de Nederlandse regering ineens zal worden beschikbaar gesteld. De Nederlandse fiscus zal over het uit te keren bedrag geen belasting hef fen, noch zullen vorderingen van het rijk ermede worden verrekend. Aan allen, die onder deze regeling vallen, ongeacht leeftyd, zal een gelyk bedrag worden uitbetaald. Het Wereldgebeuren. Europese Betalings Unie werd een jaar verlengd. De Europese Betalings Unie, door middel waarvan alle transacties tus sen de aan de O.E.E.S. deelnemende landen, benevens die tussen elk deel nemend land en de monetaire gebie den van andere deelnemende landen met inbegrip van het Sterlingge- bied worden afgewikkeld, is na 1 juli 1956 met een jaar verlengd, aldus deelt de organisatie voor Europese Economische Samenwerking mede. In verband hiermede heeft de raad van de organisatie een aantal besluiten, alsmede een aanvullend protocol op de overeenkomst betreffende de oprich ting van een Europese Betalings Unie aanvaard. Dit protocol werd op 29 ju ni j.l. door de vertegenwoordigers der deelnemende landen ondertekend. Koningin naar galaconcert en congres soroptimistclubs Koningin Juliana is voornemens het galaconcert bij te wonen, dat op maan dag 9 juli in het Concertgebouw te Amsterdam gegeven zal worden. Dit concert, dat wordt gehouden ter gele genheid van het Holland Festival en ter herdenking van het tweehonderd ste geboortejaar van Mozart, wordt uitgevoerd door het Concertgebouwor kest onder leiding van Eduard van Beinum. Het ligt in het voornemen van de Koningin, de opening van het zesde congres van de Europese Federatie van Soroptimistclubs op dinsdag 10 juli a.s. om tien uur bij te wonen. Deze opening geschiedt in de Haagse Rid derzaal. Sociaal-Economische Raad nam diverse besluiten. Vrijdagochtend is er weer een open bare vergadering gehouden van de Sociaal-Economische Raad. Besloten werd de verordening van de raad tot uitvoering van de wet op de onderne mingsraden voor de kleine metaalnij verheid zodanig te wijzigen dat thans ook het isolatiebedrijf erin wordt op genomen. Ook werd een verordening vastgesteld tot uitvoering van de wet op de ondernemingsraden voor de sui kerindustrie. De adviezen tot instel ling van een bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen- en reinigingsmid delenindustrie en die van een bedrijf schap voor de detailhandel in aard appelen, groente en fruit werden zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Btj een militaire operatie in het ge bergte bi; Mouzaiaville, een 50 km. buiten Algiers, werden vele opstan delingen gedood Ook werd een groot aar.tal gevangenen gemaakt. De foto laat zien hoe een groep Fél- laghas, bijeengebracht met helikop ters, dooi soldaten van het Franse leger, naar het politiehoofdkwartier wordt vervoerd. Mevr. Grimberg-Huyser te Rotterdam overleden Te Rotterdam is op 71-jarige leef tijd overleden mevr. M. C. Grimberg- Huyser, vooral bekend om haar ijve ren voor de volkszang. Op verjaarda gen van het Koninklijk Huis en op na tionale feestdagen dirigeerde zij vele jaren de massakoorzang voor het bor des van het raadhuis, in het beursge- gebouw of op de trappen daarvan. Zy was twaalf jaar lang, nl. tot 1949, di rectrice van de volksmuziekschool en werd het vorige jaar, toen de afdeling Rotterdam van de Nederlandse ver eniging voor de volkszang 50 jaar be stond, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal maandagmiddag om half drie geschieden op de begraaf plaats „Oud-Kralingen". Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 Dwergezelinnetje I 1 troost Artis.... 1 §j De op de kale, verlaten kin- M derboerderij van Artis achter- iÊf ee gebleven dwergezeltjes, die niet H aan de in verband met het mond- en klauwzeer getroffen if maatregelen ten offer zijn ge- if vallen ze zijn n.l. niet gevoe- lig voor de ziekte hebben de M |f stilte kennelijk niet kunnen ver- H kroppen. Of misschien was het ook medeleven met Artis en be- f| fi grepen ze, dat ook zij iets voor hun getroffen woonplaats moes- ff ee ten doen. In elk geval heeft ff H een van de ezeltjes gistermor- gen in een van de ontsmette stallen het leven geschonken |i aan een welgeschapen en kern- gezond jong. De wederopbouw van de kinderboerderij-inventa- ris Is begonnen. Dank zij de H dwergezeltjes. p illllllll!llll!lll!llll!!lllll!!lllllllllllllllll!lillllll!ll|[||||||||||!j!|j|l!l||||||I STEMMEN UIT DE KERKEN „Panorama der wereldkerk" een aantrekkelijk boek In het regeringsgebouw te Montevideo verkeren drie protestantse domi nees in afwachting van het ogenblik dat zij door de president van de repu bliek Uruguay zullen worden ontvangen. Men kan het hun, om zo te zeggen, niet aanzien, dat ze predikanten zyn; hun kleding onderscheidt zich ln niets van de andere mannelijke bezoekers, die daar in de wachtkamer staan te praten. Daar worden ze al geroepen Ze hebben een bijbel meegebracht; de oude Spaanse bybel, die eens Cas- siodoro da Reina heeft vertaald en die Gipriano de Valera in 1602 in Amster dam bij Lorenz Jacob! heeft uitgegeven. Maar, wat zal de reactie van de president op dit geschenk zyn; hy behoort Immers tot geen enkel kerkge nootschap? Tot hun verrassing zegt Don Martinez Trueba: „O, dat boek ken Ik. En ik waardeer het vanaf myn kinderjaren. Ik ben op een protestantse zondags school geweest en de onderwijzeres heeft ons de liefde voor dit boek meege geven. Ik dank U hartelyk voor het genoegen dat my hiermee hebt be reid Op deze wyze begint het laatste hoofdstuk van „Panorama der Wereld kerk", in welk hoofdstuk Rudolf Obermüller, hoogleraar aan de Evangeli sche Theologische Faculteit in Buenos Aires het een en ander vertelt van hetgeen er aan oecumenisch besef leeft in Zuid-Amerika. „De zondagsschool is de levende kern van het protestantse leven en van de evangelisatie. Daar wordt het zaad uitgestrooid, daar gaat de Heer over de akker, waarop dan zoals ln de gelijkenis hier vrucht wordt voortgebracht en daar het zaad tevergeefs opschiet". Reeds enige maanden hebben we dit boek, dat als ondertitel heeft: vertel lingen uit de Oecumene, in huis. Het vorige jaar reeds is het verschenen. De redactie is gevormd door een drie manschap, waarin, behalve N. G. J. van Schouwenburg, twee in onze pro vincie welbekende figuren zitting f eb ben gehad, n.l. Tina Keller, die reeds eerder „In Gods Smidse", het aardige boekje over de Wereldraad der Ker ken publiceerde en dr. H. v. d. Linde, N.-H. predikant te Middelburg, die enige jaren lang secretaris is geweest van de Nederlandse afdeling van de Oecumene. De bedoeling van deze uitgave is een „oecumenisch verhalenboek" sa men te stellen, een boek van „momen ten uit het leven van andere kerken, die ons de realiteit van de Oecumene veel dichter bij zouden brengen". Het moesten dus geen verhandelin gen zijn, maar „momentopnamen uit het dagelijkse leven van kerken en christenen in andere delen van de we reld". Men zou met al die andere christen'en beter kunnen meeleven en hen ook in het gebed meer gedenken, wanneer men iets van hen wist". Zo krijgen we dan verschillende van die momentopnamen van de kerk, waarin er iets duidelijk wordt van een geloofsgemeenschap die ontstaat doordat mensen bereid en in staat zijn over de grenzen van hun gemeente, kerk en land heen te zien. De wereld is klein geworden! Deze slagzin is heel bekend en daardoor zo ongeveer t^t een gemeenplaats gewor den. Ze geeft nochtans duidelijk aan dat het in de wereld zo is geworden dat, wanneer er ergens beweging komt, onmiddellijk anderen worden aangestoten en beroerd. Wanneer er in een uithoek van de wereld de vrede wordt verstoord, dreigt er onmiddel lijk een hele wereldoorlog. Maar aan de andere kant is het ook zo, dat er geestelijk en kerkelyk veel gemakkelijker en sneller bevruchten de contacten tot stand komen wan neer er ergens in de wereld een nieuw en vernieuwend initiatief ontstaat. Mede daardoor zoeken de kerken in deze wereld naar een eenheid. In teder geval zoekt men in eigen land of in andere landen naar verwante kerken, met wie men tezamen positie zou I (Vervolg op pag. 5) 1 Ook vader staakte Toen David McDonald 53 Jaar ge leden werd geboren, was zijn vader aan het staken als lid van de toenmalige Bond van IJzcr-, Tin- en Staalarbeiders. Om zo te zeggen werd het vakverenigingsbesef David met de paplepel ingegoten, al had jarenlang niemand gedacht, dat hij ooit aan het boofd zou staan van de machtige United Stcclworkers of America. Maar het is als president van deze staalarbeidersbona, dat hij op het ogenblik 40.000 dollar per jaar verdient; dat hij gemakkelijker bij de {jresident van de Ver. Staten blnnen- oopt dan grote staalfabrikanten en dat zijn mening vaak de doorslag geeft in kwesties, die het belang van een belangrijke volksgroep raken. Met de staalfabrikanten moet vooral hij onderhandelen over de arbeids voorwaarden. Hun portemonnaie is dikker: de president van de United States Steels Corporation bijvoor beeld incasseert per jaar 242.367 dol lar. Maar machtiger dan hij zijn deze heren niet. Lnden onderhandelingen met McDonald en diens mannen schipbreuk, dan heeft hij het in zijn macht, om de vuren in de staalfabrie ken te doven. Dat is dezer dagen ge beurd: de bond van McDonald heeft gezegd, dat de werkgevers niet gul genoeg over de brug wilden komen bij de moeizame onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. McDonald en de zrjnen hebben nu hun machtswoord laten klinken. Niet minder dan 650.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. inder dan wie ook had David McDonald zelf in zyn jeugd ge dacht zo'n vakbondsman te worden. Hij is in de metaalindustrie begonnen als kantoorbediende en met een korte onderbreking vervulde hij daar ook verder functies voor men sen „met witte boord". Heel toevallig kwam hij in de vakorganisatie te recht. Een vriend vertelde, te heb ben bedankt voor een secretarisbaan, die hem was aangeboden door Phil Murray, toen een der grote mannen van de mijnwerkersbond. David wist op dat ogenblik in 1923 niet eens wie Phil Murrav was, maar het duurde niet lang of 'hij wist het wél en een vriend was zo goed, om hem aan de vakbondleider voor te stellen. Als secretaris van Murray was Mc Donald zelf nog niet helemaal ervan overtuigd, dat hier weieens een loop baan kon zijn weggelegd: in zijn vrije tijd ontwikkelde hij de toneelspelers kwaliteiten, die hij al in zijn jeugd had ontplooid als amateur. Misschien had hij toch een roeping op de plan kenMaar die bijkomstige idealen liet hij helemaal varen, toen hij in 1936 werd benoemd tot secretaris- penningmeester van een comité, dat de arbeiders in de staalfabrieken moest organiseren. Toen die organi satie er eenmaal was, werd hy se cretaris-penningmeester in het be stuur en in 1952 werd hij opvolger van voorzitter Murray, die plotseling was gestorven. Oude rotten in de vakbond hebben wel eens gegromd, omdat McDo nald eigenlijk peen collega van hen is: in een staalfabriek zou hy met twee linkerhanden staan. Maar in de loop der jaren hebben zrj hem leren vertrouwen en waarderen: het leiden van een vakbond eist tegen woordig speciale deskundigheid. Spe cialisten voor rechtsaangelegenhcden, voor economische vraagstukken en voor public relations kan hij niet missen en zowel de werkgevers als de vakbonden weten tegenwoordig, dat hun activiteit van invloed is op de algemene economische toestand. In dit geval zullen uiteindelijk McDo nald en zijn voornaamste wederpar tij, John. A. Stephens van de U.S. Steel Corporation, die de werkgevers vertegenwoordigt, tot 'n zodanige op lossing moeten komen, dat de arbei ders delen in de gestegen welvaart en dat de loonkosten toch niet zo hoog worden opgeschroefd, dat prijs stijging en uiteindelijk inflatie het ge volg zou zijn. Men moet hopen, dat zij beiden in dit opzicht om nog eens te zinspelen op McDonalds vroegere hobby op verantwoorde wijze nun rol zullen spelen. David Mcdonald eigenlijk geen collega Uitvoerig artikel 17 van de bank wet 1948. Bij koninklijk besluit is thans uit voering gegeven aan het bepaalde in artikel 17 van de bankwet 1948 en van de wet van 11 januari 1956. In dit besluit is bepaald, dat de voorraad goud en deviezen van de Nederlandsche Bank ten min ste een waarde moet vertegen woordigen van 50 f/c van het geza menlijk bedrag der omlopende bank biljetten, bankassignatiën en saldo's in rekening-courant bij de bank. Voor de oorlog was het minimum dekkings percentage 40 in munt en muntmate- riaal. De betekenis van het handels verkeer met het buitenland is in de na-oorlogse structuur der Nederland se economie echter belangrijk groter dan voor de oorlog, zoals blijkt uit de relatief sterke stijging van de in- en uitvoer, vergeleken met de omvang van het nationale inkomen. Uit hoof de hiervan is ook een relatief grotere voorraad goud en deviezen gewenst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3