PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Brandstichtingen zouden in Polen ongekende omvang hebben bereikt Navo heeft plan voor „satellietvliegvelden" Legioen van aardbeienplukkers treedt aan STORM SLOEG VRACHTAUTO VAN IJMUIDENS ZUIDPIER AF 199e jaargang - no. 158 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, «elef. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlferlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. „VIER DORPEN IN DE AS GELEGD" Arbeiders verbitterd: Regering weigert voedsel uit Amerika Poolse bladen maken melding van „planmatige acties van georga niseerde verzetsgroepen", waarbij op grote schaal branden worden gesticht, voornamelijk in vroegere Duitse gebieden. Deze brandstich tingen hebben een ongekende omvang bereikt. Volgens „Tribuna Ludu" werden in mei vier Poolse dorpen volledig platgebrand. Niet minder dan 250 huizen, stallen en schuren gingen in vlammen op. Het blad „Glos Koszalinski", in het vroegere Oost-Pommeren, schat de schade als gevolg van brandstichting op 1,5 miljard zloty. „Zycie Warszawa" deelde een dezer dagen mede, dat in de eerste drie maanden van dit jaar 4.900 branden gewoed hebben, waarvan de meeste „door partisanen veroorzaakt werden". Op staatsdomeinen hebben in die tijd 1.800 branden gewoed. Reizigers uit het westen die uit Polen te Berlijn terugkeerden, heb ben gisteren gezegd, dat de nog altijd min of meer rebellerende ai'beiders verbitterd waren over de Poolse wei gering, een vrijblijvend Amerikaans voedsel-aanbod te aanvaarden. De Poolse communisten zeggen, dat het Amerikaanse aanbod om hon gerige Polen voedsel te verschaffen, zonder daar enige voorwaarde aan te verbinden, alleen maar een daad was Kabinet Gistex'en heeft dr. W. Drees het voorbereidende werk voor het vormen van een nieuwe Neder landse regering gedurende een dag stilgelegd. Hij bracht die dag in de huiselijke kring door omdat n\j zijn zeventigste verjaardag vierde. Men heeft van vele zijden die gelegenheid aangegrepen om hem in woord en ge schrift lof toe te zwaaien als staats man en als mens, want dr. Drees is reeds lang boven de politieke partijen uitgerezen tot een nationale figuur. Het zijn steeds weer zijn eenvoud en oprechtheid, die als opvallende deugden geprezen worden. Niet om dat deze deugden in het Nederlandse volk zo schaars zouden zjjn, maar omdat het toch wel moeilijk is die deugden in een lange, politieke loop baan ongeschonden te bewaren. Het beoefenen van de praktische politiek sluit in, dat er meer malen stevige gevechten worden geleverd en dat er op het veld van de persoonlijke eerzucht en ryp dat van de eerzucht der politieke partijen harde noten worden gekraakt. Bij dr. Drees is de persoonlijke eer zucht altijd ver op de achtergrond gebleven en dat maakt hem zo bij uit stek geschikt voor de bemiddelende arbeid, welke in de laatste jaren steeds weer nodig was om aan de regering de steun van uiteenlopende politieke partijen te verzekeren in het parlement. Hij is ook thans weer bezig met bemiddelingswerk en het ziet er zeker nog niet naar uit, dat hij daarin zal slagen en dat hij de basis kan leggen voor het vormen van een nieuw kabinet. Tot nog toe is onderhandeld over de huurverhoging en de defensielas- ten. Hij is er zo verluidt althans in geslaagd de meningsverschillen over de huishuurverhoging te over winnen. Het departement van weder opbouw zou een systeem ontworpen hebben, waarbij voor de oude wonin gen de huür met 25 procent omhoog gaat, maar een „afgeroomd" bedrag van deze verhoging zou alleen be stemd mogen worden voor onderhoud en verbetering van de betrokken wo ningen. Dr. Drees is er echter nog niet in geslaagd de begrenzing van de defen- sielasten op 1500 miljoen gulden per jaar aannemelijk te maken voor ten minste drie van de politieke partijen, met wie hij zou willen samenwerken. Ook wordt in twijfel getrokken of hij iemand bereid zal vinden de por tefeuille van defensie te beheren als de bovengenoemde begrenzing van kracht blijft. Vandaag zet dr. Drees het gesprek voort met de fractieleiders van dp viif politieke nai-tHon dio hri die hij vijf in zijn toekomstig kabinet vertegen- wooidigd zou willen zien. Wordt men het eens over de defen sie-uitgaven, dan staan er ongetwij feld op het program van dr. Drees nog een aantal kleinere punten, die een onderwerp van overleg moeten uitmaken. Daarna volgt de verdeling van de departementen over de poli tieke partijen, voorzover deze partij en bereid bleken aan de vorming van het kabinet deel te nemen. En dan komt nog de kwestie van de personen, die minister of staatssecre taris moeten worden. De ervaring heeft uitgewezen, dat het verdelen van de departementen en het aanwijzen van de personen een bron vormt van meningsverschillen, die zo hoog kunnen rijzen, dat de ka binetsformatie er op afstuit. Alles bijeen genomen, moet men niet verwachten, dat dr. Drees op korte termijn aan H.M. de Koningin kan mededelen, dat hij in staat is de opdracht tot kabinetsfor matie te aanvaarden. Men zal hem nog enig respijt moeten laten en ook met de kans óp mislukking zal men voordurend rekening moeten houden, want de „hindernissen", e nog ge nomen moeten worden, zijn bepaald talrijk. van „propaganda" en een „onvriend schappelijke daad." Polen zou echter bereid zijn om „het graan, dat het nodig heeft" in de ver. Staten te kopen. „Als het Russisch voedsel was",.zo zeiden arbeiders in Poznan, „dan zou men het voor ons hebben aangeno men. Maar je kan er lang op wachten, voordat de Russen voedsel weggeven. Zij hebben zelf niet genoeg te eten." Telegram van juristen De „Internationale commissie van juristen", met zetel te Den Haag, heeft de Poolse premier 'n telegram gezonden in verband met de na de ongeregeldheden te Poz nan verrichte arrestaties. In dit telegram wordt verzocht om toe stemming tot het zenden van waarnemers naar eventueel te voe ren processen. Als gegadigden voor de waarnemersfuncties wor den opgegeven: professor J. M. van Bemmelen (Leiden)G. de Freitas (Londen); professor J. Graven (Genève) en professor R. Vouin (Bordeaux). Het telegram verwijst naar verkla ringen van premier Cyrankiewicz en de voorzitter van de Poolse advoca- tenvereniging Jodlowski, dat het de bedoeling is om in het verleden bega ne fouten bij de rechtspleging te her stellen. Staking verlamde het verkeer in Algiers Bijna alle Mohammedaanse win keliers in Algiers hebben donder dag gehoor gegeven aan de natio nalistische stakingsoproep ter herdenking van de inneming van Algiers door de Fransen in 1830 en hun winkels-gesloten gehou den. Het verkeer in het Europese ge deelte van Algiers lag gedeeltelijk stil door staking van Mohamme daanse ambtenaren en arbeiders bij het vervoersbedrijf. Er reden slechts enkele trams en autobussen, bestuurd door Europea nen en bewaakt door militairen. Meer dan 5000 Franse militairen patrouil leerden donderdag in de stad om rel letjes te voorkomen. Groepen Noordafrikaanse arbeiders trokken gisterochtend ook door de Parijse fabriekswijken om op te wek- kên tot een solidariteitsstaking voor hun Algerijnse broeders. De politie dreef deze groepen uiteen; 400 Alge rijnen werden gearresteerd. Maar de actie der groepen was niet zonder suc- Speciaal in de autofabrieken Cï- troën, Panhard en Renault werd aan de oproep gehoor gegeven. Ook in andere Franse steden staakte^ de Al gerijnen. Meer kinderverlamming dan anders in Zuid-Limburg Hoewel sinds mei in Zuid-Limburg een iets hoger aantal gevallen van kinderverlamming is geconstateerd dan normaal, deelt de geneeskundige hoofdinspectie te 's-Gravenhage me de, dat nog geen reden tot ongerust heid aanwezig is. Het is dan ook niet juist om te spreken van een lichte epidemie. In Limburg zijn in totaal in 18 ge meenten gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Onder de pa tiënten bevinden zich twee volwasse nen. De Zeeuwse spoorlijn wordt geëlek trificeerd Niet alleen worden er thans langs de gehele baan de palen voor de bovenleidingen geplaatst, maar ook verschillende stationsem placementen, zoals hier in Kapelle, moeten grondig gewijzigd worden. Een der nieuwe verhoogde perrons (rechts op de foto) is rèeds bijna ge reed. FOTO P.Z.C.) Baby ontvoerd in V.S.: hoog losgeld geëist Te Westburyf nabij New York, is woensdag een baby van een maand oud ontvoerd uit de achtertuin van het ouderlijk huis. De moeder had de kinderwagen daar een paar minuten onbeheerd laten staan. De rovers lie ten weten dat de losprijs 2000 dollar bedraagt en dat zij he't kind zullen doden indien de ouders de autoritei ten zouden waarschuwen. Desondanks heeft de politie bekend gemaakt dat de ouders aangifte heb ben gedaan. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Brandweer hielp schilder uit benarde positie. Ij Woensdag was de 21-jarige schildersknecht J. K. aan het werk op het dak van een per- li ceel aan de Van Marumstraat Russen versterken hun strijdmacht De staf-chef van Shape, de Amerikaanse generaal Courtlandt van Rensselaer Schuyler, heeft gis teren een nieuw systeem van ,,sa- tellief'-vliegvelden aangekondigd. Dit systeem dient om de gevechts- waarde van de geallieerde troepen in Europa aan te passen aan het atoomtijdperk. Het oude plan was om tegen 't einde van dit jaar 174 vliegvelden te hebben, die elk in staat zouden zijn om een escadrille van 75 vlieg tuigen op te nemen. Het nieuwe plan is, er in totaal ongeveer 250 te hebben, waaronder kleinere sa telliet-vliegvelden, alleen maar voor 25 vliegtuigen. Sommigen van de kleinere vlieg velden, zei Schuyler, zouden in vre destijd gebruikt kunnen worden als burger-vliegvelden. De staf-chef van Shape zette uit een. dat op die manier de vliegtuigen beter over een groot aantal vliegvel den verdeeld konden worden na de eerste waarschuwing. Er zou dan minder gevaar bestaan, dat bij een atoombom-aanval een heel escadrille ineens zou worden vernietigd. De nieuwe vliegvelden zullen boven dien minder kosten. Ondanks de aangekondigde inkrim_ ping van zijn strijdkrachtrn heeft Rusland de laatste maanden zijn on derzeese strijdkrachten en luchtmacht versterkt, zó meldt Shape, het Navo- hoofdkwartier in Parijs. Een Shape- rapport met de laatste gegevens over de sterkte van de strijdkrachten in Oost-Europa onthult, dat Rusland en zrjn satellietstaten thans beschikten over meer dan een miljoen man luchtstrijdkrachten en het Russische leger alleen al telt drie miljoen man. voorts beschikt de Sowjet-Unie 0 Bij K. B is met ingang van 1 augustus 1956 benoemd tot burgemeester der ge meente Slochteren de heer H. Tuin, mei toekennlg van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Finsterwolde. De heer Tuin behoort tot de P.v.d.A. over 20.000 oorlogsvliegtuigen, waa onder vele met straalmotoren, en de satellietstaten over 2500 machines. Rusland bezit nu 450 onderzeeërs. Bij het overhandigen van het rap port aan verslaggevers, verklaarde een woordvoerder van de Shape, doe lend op de aangekondigde inkrim ping van de strijdkrachten: „Tot nu toe is ons op geen enkele wijze ge bleken, dat de verminderingen inder daad worden uitgevoerd." ogenblik struikelde hij, waar- bil hij zijn linkerknieschijf brak. De man kwam terecht in de dakgooten wist door roepen de aandacht te trekken van een bewoonster aan de overzij de van de straat. n De G.G.D. was weldra ter plaatse en spalkte het been van de schilder. Daar het on mogelijk was de man door het nauwe dakraam naar binnen te krijgen, werd de brandweer ge waarschuwd. Deze verscheer, met een uitschuifbare ladder, waaraan de baar, waarop de gewonde lag werd bevestigd Op deze wijze werd de man naar beneden getakeld, waar bij men uit voorzorg het springzeil gereed hield. De schilder is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het ge beurde trok veel belangstelling. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONGEWOON TAFEREEL VOOR BADGASTEN Twee arbeiders trolseerden zeewatergordijnen vergeefs De badgasten in de zomerhuis jes op het LJmuidense strand zijn gisteren getuige ervan geweest, hoe de door een storm met wind kracht 9 (82 km. per uur) hoog oplopende zeeën en zware vracht wagen van een Velsens aannemers bedrijf van de zuidpier te IJmui- den hebben geslagen. De firma had '9 nachts al het materiaal dat wordt gebruikt bij het onderhouds werk aan de pieren te IJmuiden, op de kop van de zuidpier laten staan. Hierbij was ook een kostbare wa terwagen, die wordt gebruikt bij het mengen van beton. Gistermorgen kon het werk. bij de overslaande zeeën niet worden hervat, maar twee ar beiders van de firma begaven zich Dievenbende in haven van Hamburg opgerold De Hambzurgse politie is gisteren er in geslaagd, een dievenbende, die zich specialiseerde in de export van ste nen, op te rollen. Overzeese importeurs van Duitse optische instrumenten, camera's en microscopen, hebben al enige tijd er over geklaagd, dat zij kisten, gevuld met stenen, hadden ontvangen. 35 personen zijn voor een verhoor aangehouden negen werden in arrest gesteld en verwacht wordt dat er meer arrestaties zullen volgen. Uit de verhoren bleek, dat leden van de bende kisten met gemakkelijk verkoopbare artikelen openbraken, de inhoud stalen en stenen er voor in de plaats legden. Dit bedrog kwam pas op de plaats van bestemming aan het licht. De .gestolen goederen vonden hun weg aan boord van schepen naar andere landen. MINDER AANVOER; HOGERE PRIJS Slapen in tent en trektocht maken Met een eentonig en tegelijk triest geluid vallen de regendrup pels op hel dak van een kleine sheh ter, die ergens in een Zuidbeve- landse boomgaard verscholen staat tussen de appelbomen. Binnen het tentje rekt Johan van der Tuin zich eens behaaglijk uit in zijn slaapzak, maar een blik op zijn horloge doet hem klaar wakker schrikken. Niet al te zaclithandig port hij zijn makker wakker en en kele ogenblikken later staat hij met Piet Hage te rillen in de miezerige motregen. Deze twee Vlissingse ex-scholieren behoren beiden tot het legioen van aardbeienplukkers, dat elk jaar uit vele delen van Zee land naar de aardbeiencentra in Zuid-Beveland oprukt. Het zijn er echter maar weinig, die gedurende de aardbeiencampagne in een tent wonen! De kwekers met hun arbeiders, vrouwen en meisjes uit Arnemuiden, werkkrachten uit de dorpen rond het centrum Kapelle-Biezeling j en scho lieren. zij allen trekken 's morgens vroeg per trein, bus of fiets naar de „rijen" aardbeien. Door hun handen rollen in het topseizoen duizenden ki lo's van deze heerlijke vruchten, be stemd voor de consumptie of de indu strie. Het is van.',aag de dag een goe de verdienste of bijverdienste en voor De aardbeiencampagne is thans in volle gang. Gewapend met hun jes" trekken de mannen en vrouwen langs de lange rijen met aardbeien. (Foto P.Z.C.) de scholieren een beste manier om •elf hun vakantie te verdienen. Hoewel er dit jaar aanzienlijk minder aardbeien zijn dan vorig jaar, wordfc dit verlies ruimschoots (Vervolg op pag. 5) in het stormweer in een zware vrachtwagen op de zuidpier om te trachten de waterwagen te redden. Na veel moeite en rijdend door gor dijnen van zeewater, bereikten zij de anderhalve kilometer in zee liggen de kop van de pier. Van dat ogen blik af zat het de twee mannen niet langer mee. De motor van de vracht wagen sloeg af en was niet meer op gang te krygen. De mannen moesten lopend de terugtocht aanvaarden en kwa men tot op de huid nat aan het strand terug. Beide wagens wer den nu door de zeeën besprongen en om twee uur gistermiddag had dit tot gevolg, dat de vrachtwa gen door het hek langs de rand van de pier schoot en in zee viel. In Schiedam: meisje onder trailer geraakt en gedood. Op de pas verbrede Koemarktbrug te Schiedam is woensdagmiddag de 17-jarige C. K. overreden door een trailer met oplegger. Hoe het ongeluk precies is gebeurd, is niet bekend. Het meisje moet geschrokken zijn van de ongewone lengte van de trailer, is toen met haar fiets gaan slingeren en het trottoir opgereden. Daar raakte zjj een voetganger en tengevolge van de schok reed zij tegen de trailer op. Ze kwam met het hoofd onder een van de wielen, waardoor de dood on middellijk intrad. Nieuw incident aan Jordaanse grens De spanning aan de Israëlisch-Jor daanse grens is donderdagochtend toegenomen door een incident, waarbij volgens Jordaanse berichten een Is raëlische patrouille schoot op boeren die op Jordaans gebied werkten. Twee Jordaniërs werden gewond. Een Jor daanse patrouille beantwoordde het vuur, waarna de Israëliërs zich terug trokken. De Jordaanse opperste defensieraad is donderdag in Amman bijeen ge weest onder voorzitterschap van ko ning Hoessein. In een communiqué is bekendgemaakt, dat na bespreking van de toestand een aantal maatrege len zyn genomen om elke Israëlische aanval op Jordaans gebied te verhin deren. Er zijn versterkingen naar de westelijke oever van de Jordaan ge zonden. President Nasser van Egypte heeft een uitnodiging van koning Hoessein om een bezoek aan Jordanië te komen brengen, aanvaard. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gister avond zeven uur: Stockholm, half bew. Oslo, regen Kopenhagen, regen Aberdeen, regen Londen, half bew. Amsterdam, regenbui Luxemburg, half bew. Parijs, zwaar bew. Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, licht bew. Berlijn, zwaar bew. Frankfort, zwaar bew. Münchcn. licht bew. Zürich, licht bew. Genève, onbewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, zwaar bew. Innsbruck, half bew. Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt 20 gr. 16 gr. 16 Zr- 16 gr. 22 gr. 18 gr. 26 gr. 27 gr. 28 gr. 30 gr. 22 gr. 24 gr. 27 gr. 27 gr. 21 28 gr. 27 gr. H gr. 29 gr. 31 gr. 24 gr. VERWACHT... WESTELIJKE WIND. Opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 7 juli Zon op 4.31 onder 21.02 Maan op 3.41 onder 20.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1