verdwijnt weer in het niet Een recreatieoord ontstaat... en Juist gespaard voor de zeis... ,0M DE SCHOONHEID VAN DE ZEEUWSE MOSSELEN DONDERDAG 5 JULI 1956 PROVINCIALE 12 L V W X E COURANT 7 :-XfgpS*: Lotgevallen van een bos aan zee Het strand is op drift. Het stormt en de hele zandvlakte schijnt in beweging. Rondom ons is niets dan het suizen van miljarden voort- stuivende zandkorrels, waar men tot ver over de enkels in loopt. Het strand schijnt op ons af te stormen, van de kant van Oostkapelle en Oranjezon, over het wijde Breezand, op de adem van een harde wes tenwind. Het zal pas tot rust komen, ginds om de hoek, bij Vrouwen polder. Daar legt het zand zich neer; achter elk schelpje een scherp ruggetje, bergjes achter alle polletjes helm. Jonge duintjes ontstaan langzamerhand voor de oude. Wind en zee bouwen een nieuw land schap! Maar terwijl het land elders aangroeit, wordt het van Oranje zon tot Domburg, en verder, stukje bij beetje afgebroken! Nog zijn de duinen breed, hier bij Oranjezon. In royale rijen liggen ze voor de oude zeedijk, waar ze pas in de 17e en 18e eeuw en nog later op de schorren ontstonden. Groots en ongerept is deze kop van Walcheren, die tot het Duinwaterlei dinggebied behoort. Blinkende steile toppen, soms half uitgehold door de wind onder hun kap van plantenwor tels, en ontoegankelijke keteldalen, volgegroeid met bramen en duin rozen, waarvan alleen de fazanten het geheim kennen. In de sparren bossen, wier donkere contouren over de hoge duinkammen lopen, ver schuilen zich de herten. Maar hun sporen vindt men overal terug in de valleien, waar kleine bosjes van vlie ren groeien: honderden verticale tak ken en stammetjes vlak naast elkaar, als de pijpen van een orgelfront dof kopergroen van het mos. Een zanderig pad kronkelt zich door dalen en langs toppen naar zee, een luchtig netwerk van karmozijn rode braamranken met diepgroene door TINA KELLER Recreatie-oord. Maar landinwaarts vergeet men graag deze langzame af braak. Ook nu nog is het een be voorrechte streek, deze oude lust warande, waarvan de faam als recreatie-oord terug gaat tot in de vroege middeleeuwen: de bos sen van Oostkapelle waren ,,en vogue", nog vóór Roomse koning Willem II in de 13e eeuw een jachtslot bouwde in het latere Haagse bos. De abt van de machtige Middel burgse Abdij had er zijn lustoord: Westhove, dat tevens „open huis" voor de graaf was, en de roemruch te Van Borsselens, hadden er het hunne: Dunebeke, niet ver daar vandaan; een omstandigheid, die tot en ingekrompen, maar bekoorlijk is dit prieel aan de kust nog steeds. In het vroege voorjaar is op vele plaat sen de grond geel van de narcissen en tussen de stronken van de afge kapte bomen tieren welig lila en witte sleutelbloemen. Wat later wor den de rhododendrons tot heuvels van rose en paarse bloemen. Door het bos zweven allerlei zoete geuren. Do „goudviskom" is omgeven door een rand van bloeiende lissen en op het donkere water driven de smet teloze waterlelies. In de avond ko men de waterhoentjes er tevoor schijn, onder een overhangende boom vandaan. Ze rennen over de pompe- bladen, tot ze misstappen of een blad het begeeft en er een plons weer klinkt. Boven in de bomen slaan de duiven hun vleugels, dat. het lijkt of het knettert. De nachtegaal heeft zijn standplaats opgezocht en oefent de eerste trillersOnder het don kere water is er af en toe een flits van de 4000 gouden en zwarte vis sen, die geacht worden in de vijver rond te zwemmen. Doodstil is het water, en geheim zinnig. Als alle water in het bos: de vijvers en grachten van Westhove, die gevoed worden door een stroomp je, dat opwelt van onder een verwar de bosbramen, de geultjes en gange tjes, gegraven voor de afwatering. zo donker en stil tussen het groen, dat men ze alleen ziet, doordat de va- bladeren er overheen. Het buigt om een hoog duin, waar de wind met hoog gesuis over de duizenden speer- fmnten van de helm scheert, het loopt angs een afgrond vol duindoorn, be stijgt tussen twee vlierstruiken een hellingen knapt plotseling af... Het pad is verdwenen. Het hele landschap is verdwenen. Niets dan een diepte, waaruit het gebulder van grijsgroene branding opklinkt Eikenbos aan zee Gaandeweg, naar Oostkapelle, worden de duinen smaller. De loof bossen, waarvan we het blauwe sil houet stil en ver achter het ruige duinlandschap zagen, naderen nu het strand. De machtige blonde duinen- reeksen, in de luwte waarvan dit merkwaardige loofbos aan zee eens kon opgroeien, zjjn hier sinds lang verdwenen. Nog is het bos er. Maar de zilte bries is geen zachtzinnig hovenier. Hij dwingt en snoeit en geen boom kwam ooit hoger dan het vlak, waar in de over de duinen aanstormende noordwester alles verkoos af te sche ren. Aan de voet van de duinen en in de dalen heeft het bos nog le vensruimte, maar naarmate de eiken hoger op de hellingen groeien, zijn ze kleiner en, mishandeld door de zee wind, kronkelen de stammen langs de grond, alsof het bos hier op zijn buik kroop. Gewrongen en getorst, knoesterig en ruig van de grijze en bronzen mossen, klemmen ae eikjes zich vast op de afgekalfde zand- richels, waarover het fijne netwerk van hun wortels hangt. Tussen hun takken deinen gordijnen van ineen gevlochten kamperfoelieranken; de witte bloemen er zo luchtig bovenop, als waren het elegante vlinders, ge reed om weg te vliegen. Vlak aan zee hebben de bomen de strijd tegen de zeewind eindelijk moe ten afleggen; de golven hebben reeds lang de uitlopers van het bos bereikt. In een laagte bij het strand, eens 'n vallei ver binnen de duien, vindt men nog hun stammen, ont daan van takken en schors, zijn ze bleek en spookachtig als skeletten. Tussen stijve dode planten en ver droogde distels ritselt het stuivende witte zand. Een dichte sluier van dode heggeranlc spreidt zich over eèn afgeknapte tronk ...in een laagte bij het strand vindt men hun stammenbleek en spook achtig als skeletten Ondanks, het weerdat nog steeds geen zomers karakter wil aannemen, was de stemming op de zomershow- zeeheldenbeurs, die iedere zaterdag en woensdagmiddag op de Kleine Markt in Vlissingen wordt gehouden, uitstekend. In strijd met de verwach ting, was het aanbod van Van Hoe pen goed en de transacties kwamen dan ook vlot tot stand. Hobein deed het wat minder, maar de gebroeders Evertsen u-aren zeer in trek. In de hoek van de „gekleurde" zeehelden was het uitgesproken rustig. De vraag naar deze premiefondsen over trof zozeer het aanbod, dat de koer sen hoog opliepen. Kort voor het slui- tingsuur van de beurs leefde de han del in het algemeen sterk op, on danks het volkomen ontbreken van- buitenlandse koovorders! '(Foto P.Z.C.) veel krakeel aanleiding gaf, tot Flo- ris V er in 1290 bij het tractaat van Westhove een eind aan maakte. Welke vorsten zijn ei- daar tussen het geboomte" op hun fluwelen schoe nen al niet over het gras gegaan, om in deze combinatie van duinen en loofbos hun jachtvalk op te werpen, of zich bij de „witte heren", de Pre- monstratenser monniken van West hove, tegoed te doen aan kruidenwijn en gevulde kapoenen?! In de volgende eeuwen namen vaak rijke kooplieden de plaats in van-pre laten en edelen. En in de 17e en 18e eeuw lagen de heerlijke huizen en lusthoven daar „zo dicht op malkan der, dat die den anderen als met een steen konden bewerpen". Sindsdien zijn de bossen uitgedund de abt van de Middelburgse abdij had er zijn lustoord: Westhove ens daar. spiegelend, op hun kop 'aan. Van de vele „hoge huizen", die hier eens lagen, rest vaak niets meer dan deze spiegels van hun heerlijkheid, van Loverendale en Landlust, Hoogduin en Duinvliet: een loze naam en een half ver- lande waterplas. In een verloren hoek vindt men de vijver van Duynho. Een vaag pad voert erheen.' Sinds lang moet hier niemand ge weest zijn: de broze graspluimen groeien schouderhoog, in ijle boeket ten, onaangetast. Even verderop wordt het pad beter zichtbaar, purper van zuring en bloeiend gras, waarbo ven zich duizend gele kopjes schom melen van de boterbloemen. Dan in een wal van hakhoutde vijver, roer loos binnen zijn brede rietkraag; ter wijl boven door de bomen de straffe zeewind vaart. Wat is Duynho geweest in de vroe ge middeleeuwen, toen de duinen, ko mend van Domburg, hier eindigden en de dijk rond noord Walcheren be gon? Was „Duinhoofd" een burcht, een verdedigingspost of een geeste- -lijke bezittingWe weten alleen, dat aan de vooravond van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, de Kabel- jauwsen er hun plannen smeedden. Graaf Willem IV trok er in de winter van 1349/'50 meer dan twintig maal heen. Wat heeft zich hier en bjj die ande re grachten en vijvers afgespeeld? -Welke bloedige en geheimzinnige, of ook hoofse taferelen hebben die stille watervlakken ooit weerkaatst? Als over het oppervlak van die roerloze vijver nog eens alle beelden wilden flitsen, die het ooit weerspie geld heeft! En het verleden nog eens eenmaal aan dit onbewogen water vlak wilde, herlevenDe ganse bonte bewoning van deze oude bos senWat weten de oude water plassen!? Door de struiken komt het duister aansluipen. Het ruisen boven in de bomen ïs afgenomen. De vijver ligt zo mogelijk nog stiller. Zwijgend en ge heimzinnig aan onze voeten. We aanvaarden de terugtocht. Maar wanneer we ons, ondanks onszelf, nog eenmaal omkeren, vliegt een plotselinge rimpeling over het watervlakMen zou zweren, dat hij glimlachte Nu men in Frankrjjk, de voor naamste afnemer van de Hollandse mosselen zich meer en beter dan voorheen gaat toeleggen op het kwe ken van mosselen langs de Bretonse en Normandische kust, terwijl de ko mende jaren weer op scherpe concur rentie van Duitse mosselen uit de omgeving van Sylt en andere Duitse Waddeneilanden zal moeten worden gerekend, zal aan het Nederlandse produkt de uiterste zorg moeten wor den besteed wat de kwaliteit betreft. Het Bedrijfschap voor Visserijpro- dukten blijft dan ook steeds bij de kwekers aandringen de mosselen - zo zuiver mogelijk af te leveren, maar daar mosselen nu eenmaal, wanneer ze gezond zijn in trossen groeien, is het niet mogelijk een soms hoog ter ra percentage te ontgaan. De handel heeft al veel geprobeerd, om het gerede produkt zo schoon mo gelijk af te leveren en waar hand kracht te duur komt heeft men al talrijke machines geprobeerd, om zo zuiver mogelijk met zijn waren aan de markt te komen. Weense sfeer in Goese Schuttershof tuin Zaterdag a.s. begint de Oostenrijkse week in Goes. Acht avonden lang zul len in de feestelijk verlichte Schut- tershoftuin de zoete levenslustige Oostenrijkse melodieën klinken. Voor het programma dat de commissie voor de Goese zomeractie samenstelde, blijkt reeds een grote belangstelling te bestaan. De bekende radiosterren Hans Grünhut, Olga Lowina en het operazangeresje Gerrie de Groot zul len mèt het Marjo Ballet en de Goese operettevereniging dit Oostenrijkse festijn openen met een echt Weense avond. Gezien de vele voorbereidin gen welke in de afgelopen weken zijn getroffen, belooft het zeker iets bij zonders te worden. Voor zeel veel heeft de commissie gezorgd, alleen... op mooi weer kan men slechts vurig hopen. Het feest gaat echter in ieder geval door, want zo nodig worden de uitvoeringen in de schouwburgzaal gegeven. Directeur Amsterdamse Bank te Goes met pensioen De heer A. J. van Heel, directeur van het kantoor Goes van de Amster damse Bank, gaat per 1 september a.s. met vervroegd pensioen. Op zijn verzoek werd hem met ingang van deze datum eervol ontslag verleend. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. Germing, tnans directeur van het kantoor Middelburg. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Over kortstondige schoonheid Vv -aA'i De volgorde meimaand-bloeimaand; juni-zomermaand, juli-hooimaand is niet zonder betekenis voor de natuurliefhebber. Behalve dat er een meditatie in ligt met als onderwerp de kortstondigheid van het leven en van de schoon heid, sluit deze rits van tijdsaanduidingen een waarschuwing in zich. Wil men bloemen kennen, de meimaand is daar om U er een keur van te bieden, maarhaast U, want tegen juli heerst de zeis. Meer dan het gebladerte nog kente kent de bloem een plant als „onkruid" en tevens draagt ze in zich de bedrei ging: wjj vormen vruchten en zaad. De landbouwers, die hun vak ken nen, de verzorgers van de wegen en hun bermen, zij allen komen met hun geraffineerde snijwerktuigen. soms zelfs met de hatelijke sproeistoffen, die een misvormende uitwerking heb ben, en houden opruiming onder al BAKEN D ZWEKFMANS J dit lastige schoon. In onze huidige sa menleving is het onverstandig en zelfs onredelijk er aanmerking op te ma ken; liever geeft men zich over aan een gevoel van blijde voldoening, in dien men een plekje aantreft, dat door de zeis is vergeten. Lazen we niet dezer dagen van de geweldige grasbrand in Afrika, waar talloze dieren waren samengedrongen op een te kleine oppervlakte, die hun niet eens meer voldoende voedsel kon bieden Aan dit bericht moesten we den ken, toen we in de omgeving van de Notense Kreek naar planten en insec ten speurden, nadat we lange tijd had den gereden langs welverzorgde, maar ledige grasbermen. Hier bloeiden kwistig de wilde rozen bp de hellingen langs het water, spar telden de ringrupsen met wilde sla gen weg van hun spinsels op de slee doorn, wanneer we ze aanraakten; za ten blauwtjes en dikkopies te genie ten van de honing die hele plakkaten van rolkla verbloemen hun boden; zoemden de gele moshommels tussen de wiegende grashalmen, eigenlijk was daar al genoeg stof om enkele ar tikelen te vullen. We namen dan ook reeds enkele voorwerpen ter herinnering mee, na nog een tijdlang intens te hebben ge noten van de indrukwekkende slinge rende waterplas met de aardige de tails in de omgeving; boerderijen met populieren, een vissersboot met dro gende netten, ruige partijen van riet en biezen en overal de spiegeling van wolken en planten op de wijde water vlakte. De grote verrassing kwam echter veel later, toen we ergens een land weggetje binnendrongen. Daar ston den de rode klaprozen te gloriëren in het zonlicht naast de korenbloemen en stevig uitgestoelde witte koekoeks bloemen. Echte en valse kamille bloei den er naast forse margrieten en even verder stieten we op enkele fraaie knautiaplantën, buitengewoon weel derig uitgestoeid en met veel lila bloemhoofdjes. Vooral deze knautia's waren het, dit eilandje van kleurige, honingbiedende bloemen in een oce aan van groene cultuurplanten, die ons deden inzien, hoeveel wij onttrek ken aan het voedsel, dat de natuur be hoort op te brengen voor de hommels, bijen, vlinders en andere insecten; hoeveel schoons wij beletten tot ont plooiing te komen en al is het onver standig en onredelijk te noemen, wat wij nu zeggen, het moet toch zo nu en dan eens van ons hart. Kleurencombinatie Hoe mooi is zo n verzameling van lila knautiabloemen, wanneer zich daarop de hommels bevinden, van dichtbij bewonderen we de fraaie kleurencombinatie van het lichte lila met het fluweelzwart van een steenhommel en diens vermiljoen rode achterlijfsharen. Al zouden deze dieren bloempje na bloempje afzoeken en al waren ze dan met duizenden, ze zouden geen enkel mens'sena doen en dan spreken we niet eens van het voordeel van de klaverbestuiving. Er vliegen niet alleen veel hommels en hoe verder we er tussen geraken veel soorten; ook zien we er de merk waardige hommelvliegen. Deze vlie gen gelijken wat hun haarmassa en kleur betreft sprekend op hommels bij goed toezien zitten ze echter opval lend stil en bij no? ste-ker nadering blijken zë slechts twee vleugels te hebben. Elk onderdeeltje van de weg heeft zijn eigen bekoring en speciaal dat, In de laatst gehouden vergade ring van de Mosseladviescommis sie werd deze kwestie opnieuw ter sprake gebracht, naar aanlei ding van een ingekomen schrij ven van een der grootste afnemers. Deze wilde een fonds bijeen bren gen en uit het aldus verkregen geld een prijsvraag doen uitschrij ven, teneinde de voornaamste tech- nichi uit geheel Europa met elkaar te doen wedijveren in het uitvin den van een geperfectioneerde Alle belanghebbenden in de mos- selhandel zouden tot vorming van 'n dergelijk fonds moeten medewerken. voor dit denkbeeld, dat in elk ge val blijk geeft, dat men de zaak gron dig wil aanpakken, voelde men m de vergadering te Bergen op Zoom ech ter niet veel. Men is nog steeds van mening dat het schonen van de mosselen, naast een taak voor de handelaar, zeker ook een taak is voor de detaillist. Het al te rigoureus schoonmaken van de mosselen door de handelaar geeft nadelen tijdens het transport, terwijl bij veel machinale bewerkingen de schelpen dikwijls geschonden worden, iets wat aan de Kwaliteit evenmin ten goede komt daar dergelijke mos selen spoedig hun in '.e schelp ver zameld water verliezen. Schoonmaak met de hand en een goede verzorging door de detaillist, die het produkt aan de consument moet afleveren, achtte men voorliands nog de beste oplossing. Van fonds vorming voor het beoogde doel werd voorlopig afgezien. waar de St. Jansvlindertjes hun pove re vliegkunst demonstreren. Heel bij zondere diertjes die St. Jansvlinders, want ze houden het midden tussen dag- en nachtvlinders, terwij] ze voor buitenstaanders vermoedelijk voor een „mot" zullen worden uitgeschol den. Vooral hun kleurverdeling is aardig, donker blauwachtig groen met zes karmijnrode vlekken. Eén paar versmolten aan de vleugelbasis, de vier resterende twee aan twee. Hun vleugelschubjes laten echter heel ge makkelijk los; neemt men ze levend mee in een doosje om ze op kleur te determineren, dan vindt men thuis nagenoeg alle kleur verdwenen en de vleugels doorzichtig als glas. Het lichaam is fraai zwart behaard, bij het wijfje is het dikker dan bjj het mannetje, het laatste kan dan ook wat sneller voort. Al fladderend ver wijderen ze zich niet ver van de plan ten, die ze bezoeken. Als de zon even fel doorbreekt tussen de witte wol ken biedt het drukke beweeg van de kleurige diertjes een aanblik om niet te vergeten. Slechts enkele schreden van deze plaats verwijderd heeft de zeis zijn fa tale werk gedaan. Hjj is tot daar ge komen en zal spoedig zijn weg vervol ge». Over een dag of misschien die middag nog? We hebben onze tocht voortgezet en een groot deel van oostelijk Ze°u\v5ch-Viaanderen door gezworven. maar een plekje als dit heeft zich aan ons oog niet meer voorgedaan. O, zeis! O, hooimaand! WIND EN ZEE VERSCHUIVEN EEN LANDSCHAP Levendige handel in Vlissingse zeehelden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7