Buitengewone zitting van de Staten-Generaal geopend mmom j Zestig Tsjechische studenten vluchtten naar Oostenrijk DR. WILLEM DREES - INTEGER LANDSBESTUURDER - 70 JAAR LEIDSE TEXTIELFABRIEK DOOR HEVIGE BRAND GETEISTERD DIEREN VAN KINDERBOERDERIJ MOESTEN WORDEN AFGEMAAKT IWOENSDAG 4 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U RANT 3 Ministers tussen afgevaardigden (Van onze parlementaire redacteur) Ons land lieeft weer een parlement. Dinsdagmiddag heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, in het gebouw van de Tweede Kamer de buitengewone zitting van de heide Kamers der Sta ten-Generaal geopend. Hoewel het dit keer eigenlijk slechts een formaliteit gold de ge wone zitting van de Staten-Generaal wordt pas op de derde dinsdag van september door de koningin geopend ging de korte plechtig heid toch met enig ceremonieel gepaard. Er was op het Binnenhof wat vertier en daar stond keurig in het gelid de rijkspolitie opgesteld. De minister werd de vergaderzaal bin nengeleid door de Kamerleden In 't Veld, Schipper, De Kadt, Ver kerk en V. d. Ploeg. Hij maakte een hoofdse buiging naar de voorzitter van de verenigde vergadering, mr. Jonkman, naar de linkerzijde en naar de rechterzijde, deelde mee, dat in de buitengewone zitting voornamelijk de voorstellen tot grondwetsherziening aan de orde gesteld zullen worden. Hij verklaarde lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Achttien nieuwe leden (Van onze parlementaire M redacteur) Negen en negentig van de M honderd Tweede Kamerleden bezochten dinsdagmiddag de y vergadering. De laatst afgetre- den voorzitter, mr. Kortenhorst, s die de vergadering presideerde, was reeds des morgens door de Koningin geïnstalleerd. De ove- rige leden alleen de heer Bie- wenga (a.r.) was afwezig legden in zijn handen de vereis- te eden en beloften, af. In totaal m negentien leden legden de be- lofte af, de overigen zwoeren de eed. Ook de tot Kamerlid ge- m kozen ministers, de heren Drees, Zijlstra, Algera, Cals, s Luns, Suurhoff, Van Thiel en Mansholt, zijn in deze vergade- ring geïnstalleerd. s Met de demissionaire ministers mee, zitten er achttien nieuwe leden in deze Tweede Kamer. Als de bewindslieden weer tot n H het ministersambt worden ge- roepen, dan zullen enkelen van M hun plaatsvervangers oud- m Tweede Kamerleden zijn, die dus hun rentree maken. =j liniiHiiiiiiminiiiiiiinniiininiiuimimiiiiiiiiiminHiiiiimiiinmiDHl Eerste Kamer bepaalde tijd van aftreding der leden In de Eerste Kamer sprak gister middag de voorzitter, mr. Jonkman, bij de aanvang van de buitengewone zitting een kort welkomstwoord uit, waarbij hij de leden en in het bijzon der de nieuwe leden gelukwenste met het hun door het Nederlandse volk geschonken vertrouwen. Op de thans geopende buitengewone zitting zullen de grondwetsherziening en enkele andere spoedeisende ont werpen aan de orde worden gesteld. De zitting zal duren tot de zaterdag voor de aerde dinsdag in september. Aan de orde was vervolgens de lo ting voor het bepalen van de tijd van aftreding van de leden. Het lot, ge trokken door de heer Anema (a.r.), bepaalt, dat de groepen twee en vier (Gelderland, Overijssel. Groningen en Drente en Zuid-Holland) in 1959 zul len aftreden en de groepen een en drie (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg en Noord-Hol land en Friesland) in 1962. Het is de bedoeling de voorgestel de grondwetsherzieningen veertien dagen na afdoening door de Tweede Kamer in de centrale afdeling te be handelen. Bus botst tegen vrachtauto 44 inzittenden gewond Bij Aaien in de omgeving van Stutt gart zijn dinsdag een bus vol passa giers en een vrachtwagen tegen elk aar gebotst. 44 van de 46 inzittenden van de bus werden gewond, van wie vier ernstig, aldus een mededeling van de politie. De Marokkaanse arbeiders in het ge bied van Agadir, die maandag in staking waren gegaan als protest tegen de Fran se troepenbewegingen, hebben dinsdag 't werk hervat. OP DE HOOGTE. Een verslaggeef ster vroeg aan Albert Eggler de lei der van de Zwitserse bergbeklimmers die de Mount Everest beklommen, of het waar is, dat bergbeklimmers, wanneer ze boven een bepaalde hoog te zijn gekomen niet meer aan of over vrouwen denken. „Het is jammer, maar waar, dat wij in de regionen, waar de eeuwige sneeuw begint, ge neigd zijn de vrouwen te vergeten", antwoordde Eggler een beetje spijtig. GROOT HOOFD. In het hoofdkwar tier van de Sowjet-delegatle bij de V.N. stond een machtig basreliëf, voorstellend het hoofd van Stalin. Het is dezer dagen verwijderd. Volgens één der leden van de delegatie mag men daar echter geen politieke con clusies uit trekken, „wij hadden een voudig ruimte nodig," zei hij. KAAL. Dokter Van Pelt uit Londen is van mening, dat mannen eerder kaal worden dan vrouwen, omdat ze, wan neer ze nerveus of geschokt zijn. vrij- wel nooit tranen plengen. Dit in fla grante tegenstelling tot de leden der andere sexe. Inplaats van tranen te storten verliest die man, die zrjn bo venlip stijf houdt, zijn haren in naam der koningin en daartoe door haar gemachtigd, de zitting voor geopend. Opnieuw buigingen en een vorme lijke uitgeleide door dezelfde com missie, die prof. Beel binnengebracht had. De demissionaire ministers, die tot Kamerlid benoemd zijn, zaten tussen de overige leden verspreid in de zaal: de heren Drees, Zijlstra, Algera, Cals, Luns, Suurhoff, Van Thiel en Mans- holt. Mr. Kortenhorst weer voorzitter Zo al enige spanning mocht heb ben bestaan, of mr. Kortenhorst weer op de voorzitterszetel van de Twee de Kamer terecht zou komen, dan is nu aan alle onzekerheid een einde gemaakt. Hij verwierf in de dinsdagmiddag gehouden vergadering 87 van 98 uit gebrachte stemmen. Er waren 6 stemmen blanco, 8 op de heer Weiter, I op de heer Koersen en 1 op de heer Lucas. Voor zover men op een persoon gestemd had, was het in al de ge vallen op een lid van de fractie van de K.V.P. De 6 blanco stemmen zijn vermoedelijk afkomstig van de vier communisten en de twee staatkundig gereformeerden. Op nummer twee van de voor dracht aan de koningin kwam de heer Van Sleen van de Partii van de Arbeid met 92 van de 95 stemmen. Dr. Drees en ir. Staf kregen elk één stem en er was één blanco stem. De Kamer plaatste tenslotte mr. Roosjen (a.r.) met 95 van de 97 stemmen nummer drie. De heer Ver kerk kreeg één stem en er was één blanco stem. De voordracht is schriftelijk aan de koningin aangeboden. Vorstelijk bezoek bij lustrumviering Utrecht Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix waren dinsdag avond aanwezig bij de galapremière van het openluchtspel „Xerxes", dat op het concours-hippique-terrein aan de Croeselaan werd opgevoerd ter ge legenheid van het 64ste lustrum van het Utrechtse studentenkorps. De voorstelling begon om half tien en duurde tot ongeveer kwart voor twaalf. Er waren 230 medespelenden in dit spel, dat ongeveer '500 jaar voor Christus speelt. NEDERLANDS PREMIER JUBILEERT Nummer één op lijst van bekendste personen (Van onze parlementaire redacteur) Op vele muren, schuttingen, borden en zuilen heeft de laatste tijd het portret van dr. Willem Drees geprijkt. Er is welhaast geen Nederlander meer. die dr. Drees niet van gezicht kent. Nog moeilijker zal men landgenoten ontdekken, die de naam Drees nog nooit gehoord hebben. Hij is immers de Nederlandse minister president. Op de lijst van de bekendste perso nen uitgezonderd de leden van het vorstelijk huis samengesteld na een opinieonderzoek in ons land, staat dr. Drees bovenaan; boven mannen als Churchill en Abe Lenstra Morgen, donderdag 5 juli wordt dr. Drees zeventig jaar. Dan bereikt hij de leeftijd der sterken. Inderdaad van de sterken. Dat heeft hij getoond in de lange periode, die achter hem ligt en waarin hij onvermoeid gestreden heeft voor zijn politieke idealen in de dienst voor zijn partij, de P.v.d.A. en in de dienst voor zijn land. VOOR MILJOENEN SCHADE Tevoren had men brandje bedwongen in ander gebouw. In de nacht van maandag op dinsdag woedde in Leiden een felle brand. Tot ver in de omtrek was het schijnsel te zien van de laaiende vlammen die een gedeelte van een uitgebreide textielfabriek in de as legden. Te ongeveer half drie bereikte de brand in het complex van de fabriek van lakens en wollen stof fen der n.v. J. J. Krantz aan de Langegracht haar hoogtepunt. De brandweer heeft de strijd tegen het vuur met alle kracht 'gevoerd. Men was met groot materieel ter plaatse; alle hulpkrachten werden ingeschakeld: ook de B.B. en de brandweer uit Oegstgeest waren te wel niet kunnen verhinderen, dat de oude spinnerij en een gedeelte van de apparatuur verbrandden. Het inwendige van het gebouw werd door het snel om zich heen grijpende vuur herschapen in een laaiende vuurzee, die op een ogen blik zelfs twintig meter breed was. De brand ging gepaard met een zeer grote rookontwikkeling en een angst aanjagende vonkenregen Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het was wel merkwaardig, dat enkele uren te voren een veel kleiner brandje, dat gemakkelijk bedwongen kon worden, zich had voorgedaan in het garen- magazijn. Dit was echter gevestigd in een ver van de tweede brand ver wijderd deel van het gebouwencom plex. Volgens ruwe schattingen zon de schade in de miljoenen lopen. De fa briek was verzekerd. Hij was lid van de gemeenteraad in Den Haag en wethouder dier gemeen te. Hij was lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en hij was lid van de Tweede Kamer. Hij vervulde een vooraanstaande rol in de illegali teit, doorstond het gijzelaarschap in St. Michelsgestel en Buchenwald en wijdde zich onmiddellijk na de bevrij ding energiek aan de wederopbouw van ons land. Dr. Drees was elf jaar achtereen minister, eerst van Sociale Zaken en daarna van Algemene Zaken, waar van acht jaar onafgebroken minister president. Toen men, ondanks zijn ho ge leeftijd, een beroep op hem deed, om weer lijsttrekker te zijn van de P.v.d.A., heeft hij daarin toegestemd, waarbij hij zich er rekenschap van ge geven heeft, dat dit kon betekenen, dat hij als formateur door de konin- Ter gelegenheid van het 6J/ste lustrum van het Utrechtse studentenkorps vond dinsdagavond de opvoering van het openluchtspel jXerxes" plaats. Het spel werd geschreven door het korpslid IV. P. Gerritsen en de regie werd gevoerd door Paul Storm. Op bijgaande foto ziet men een frag ment uit het spel: Koning Xerxes te midden van de krijgslieden. gin kon worden aangezocht. Thans wijdt hij zijn krachten aan de moeilij ke taak Nederland weer een Kabinet te bezorgen, FEEST Ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag zullen zijn par tijgenoten hem een feest bereiden. Anderen zullen wellicht die dag even aan hem denken en dan zal de Nederlandse minister-president voor hen oprijzen als de bekwame rustige, integere landsbestuurder, als de bescheiden, vriendelijke, hard werkende staatsman, als de minister met een sterk verant woordelijkheidsgevoel. En al mogen sommigen dan de wens koesteren, dat hem nog een kort politiek leven beschoren zal zijn, de mens Drees wensen allen nog vele goede jaren toe. MOND- EN KLAUWZEER IN ARTIS Ezeltjes en gevogelte mochten blijven In verband met een geval van mond- en klauwzeer zijn op de kinderboerderij van Artis in Am sterdam alle daar aanwezige die ren op last van de veeartsenij- kundige dienst afgemaakt. Het be treft een zeug en vier biggen, twaalf volbloed dwerggeitjes, acht bastaard dwerggeitjes, twaalf ge wone geiten, vier schaapjes en twee kalveren, in totaal 42 dieren. Het mond- en klauwzeer werd geconstateerd bij de zeug en haar biggetjes, die kortgeleden in Artis arriveerden als gebruikelijke jaar lijkse attractie voor de kindërboer- ■derij. Om iedere kans op verspreiding van de ziekte, die op het ogenblik in Nederland niet voorkomt, Dij voor baat de kop in te drukken werd niet alleen de kinderboerderij gesloten maar moesten op last van de veteri naire dienst alle daar aanwezige her kauwers worden geslacht. De ezeltjes en het gevogelte konden blijven, om dat deze niet gevoelig voor de ziekte zijn. Nadat men het terrein grondig had ontsmet is de kinderboerderij weer vrijgegeven. Toch zal het nog wel een goede week duren, alvorens ze heropend wordt. Men is thans be zig een nieuwe collectie dieren bijeen te brengen. Wat de dwerggeitjes be treft stuit dit op moeilijkheden, om dat ze uit het buitenland moeten wor den geïmporteerd. De veeartsenijkundïge dienst stelt een onderzoek in naar de herkomst van de besmetting. In het Banos-district in het oosten van Ecuador hebben door wolkbreu ken veroorzaakte grondverschuivin gen en overstromingen de dood van 25 personen ten gevolge had. Verzet groeit in Hongarije Meer dan zestig Tsjcchn-SIo- waakse studenten zijn de laatste twee maanden naar Oostenrijk ge vlucht om aan de vervolging van de communistische politie te ont komen. Deze vervolging was een uitvloeisel van anti-communisti sche studentenbetogingen in Praag en Bratislawa. De Tsjechische studentenbeto gingen deden zich zowel in Praag als in Bratislawa voor, eind april en midden-mei. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de eerste faze van de studenten oppositie door de communistische re gering en de autoriteiten van de uni versiteit werd aangemoedigd. Zij stonden de studenten toe. „hun eigen kleinigheden te bekritiseren." Maar de studenten lasten spoedig tussen de plakkaten, die door de re gering waren geïnspireerd, hun eigen leuzen in, die tegen het communisti sche bewind waren gericht. Een van de opschriften van de stu denten luidde: „De kleine misdadigers worden gehangen, maar de grote mo gen vrij blijven rondlopen". Moties, die ver uitgingen boven school-hervormingen, werden door de studenten aangenomen. Een van die moties vroeg om de instelling van 't oppositie-partij in Tsjecho-Slowakije. VERZET ES" HONGARIJE. „Het verzet tegen de partij neemt toe", aldus „Szabad Nep", het orgaan van de Hongaarse communistische partij, in een artikel, waarvan de in houd door radio-Boedapest is bekend gemaakt. Het blad beschuldigt de Petoefi- club, een discussiegroep van jongeren Reeds enige tijd is men te 5Iiddel- burg bezig met de voorbereiding voor het leggen van een waterlei dingzinker in het Kanaal door Wal cheren, dicht bij de Stationsbrug. Hier hangt de buisleiding in de daar- 'oe opgetrokken staketsels: aan hei de oevers is dit tafereel hetzelfde. Vandaag, woensdag, wordt het mid denstuk aangesloten en wordt het geheel gezonken op de bodem van het vaarwater. (Foto P.Z.C.) er van, dat zij „in het bijzonder dit verzet bevordert" en „het verzamel punt van tegen de partij gerichte en bourgois propagandistische ele menten' is geworden. De Petoefi-club heeft onlangs twee bijeenkomsten georganiseerd waarop felle kritiek werd geleverd op Matyas Rakosi, de secretaris-generaal van de Hongaarse communistische partij. Volgens „Szabad Nep" zijn op de onlangs door de Petoefi-club georganiseerde bijeenkomsten, waarvan het gesprokene via luid sprekers door duizenden op straat kon worden gevolgd, „stemmen gehoord, die vroegen om een nieu we revolutie en structuele wijzi gingen. Dit is niet anders dan 'n contra-revolutionair streven", al dus het partijblad. Is Anna Pauker overleden? De Manchester Guardian heeft dins dag bekendgemaakt dat Anna Pauker de voormalige, gezuiverde, Roemeen se minister van buitenlandse zaken, overleden is. Het blad citeerde een blad voor Roemeense vluchtelingen, dat te Pa rijs verschijnt. Volgens dit blad is An na Pauker een maand geleden op 63- jarige leeftijd in Boekarest overleden. Zij zou in alle stilte, zonder enige plechtigheid zijn begraven. Slechts haar naaste bloedverwanten en vrien den woonden de begrafenis bij. Het communistisch regime liet zich niet vertegenwoordigen. Anna Pauker was minister van bui tenlandse zaken en waSïnemend pre mier toen zij in 1952 werd afgezet we gens „rechtse en linkse afwijkingen". Duistere zaken Via delle Botteghe Oscure, de Straat der Duistere Zaken, heet de Romeinse straat waar het hoofdkwartier gevestigd is van de Italiaanse communistische partij, die nog altijd wordt geleid door dr. Pal- miro Togliatti. De verklaring, die het centrale comité van de Russische communistische party heeft uitgege ven onder de kop: „De uitschakeling van de persoonsverheerlijking en van haar gevolgen" was onder meer aa,n dat adres gericht. Dr. Togliatti heeft indertijd rechten gestudeerd, maar ook de geschiedenis liet hem met koud. Dat hij rechten had gestudeerd en uitermate pietepeuterig was kwam de internationale communistische be weging van pas, wanneer formule ringen moesten worden gevonden voor ingewikkelde vraagstukken of wanneer tegengestelde zaken op een of andere manier tot overeenstem ming moesten worden gebracht. On der de schuilnaam Ercolie werkte Togliatti jarenlang in Moskou en men zegt, dat Stalin. wanneer hij in de knoop zat, meermalen beval: Roep professor Togliatti! Onder degenen, die in de war zyn gebracht door de redevoering, waarin Kroesjtsjew in februari gal spuwde op Stalins nagedachtenis, behoort ook de kring, die altijd in de Straat der Duistere Zaken bijeen komt, met aan het hoofd Palmiro Togliatti. Vooral in Italië was het werk van alle dag van de partij geworden, om Stalin te vergoddelijken. Daarmee moet het nu uit zijn: in zijn rijk zelf, in Moskou, is die god nu immers ont luisterd, en bij de Italiaanse verkie zingen is al gèbleken, dat zo'n ont luistering de communisten op verlie zen komt te staan. Togliatti ver trouwde aan het blad van linkse intel. lectuelen in Italië 'n paar kritische opmerkingen toe, die in de hele we reldpers de aandacht trokken. Onder meer vroeg hij zijn makkers in Mos kou, om nu eens aan de wereld duide lijk te maken, hoe het mogelijk was, dat Stalin zo'n terreurregiem kon uit oefenen. Als marxistische historicus zei hn, dat het niet marxistisch was, om al les op de gebreken van één enkele persoon te schuiven. Volgens hem moest men het zo verklaren: De de mocratie in de Sowjet-Unie was in Stalins tijd overwoekerd door een overmatige centralisering en terro ristische bureaucratisering. Boven dien merkte hij voorzichtig op, dat de tegenwoordige Sowjetleiders niet be paald terughoudend waren geweest Dij hun Stalinverering. Hij vroeg, „of de Sowjetmaatschappy een zekere vorm van wedergeboorte heeft be reikt?" In hun antwoord hebben Kroesj- tsjew en de zijnen de Italiaanse communisten min of meer in het onzekere gelaten. Togliatti's verkla ring van het wanbeleid in Stalins tijd hebben zij niet overgenomen: zij blij ven de schuld geven aan Stalin per soonlijk, tegen wie men zich niet kon verzetten. Gezien de successen van de socialistische opbouw zou degene, die zich openlijk had verzet, nooit de steun van het volk gekregen hebben. Voor vragen als die van Togliatti over een zekere vorm van wedergeboorte in de Sowjet-Unie „waren geen gron den aanwezi" hierop werd dus hele maal geen antwoord gegeven. Toch zullen niet alleen de buitenstaanders, maar ook de communisten in de wes terse landen, en waarschijnlijk ook in landen achter het IJzeren Gordijn, die vroeger een democratisch stelsel heb ben gekend, dergelijke en andere vra gen opnieuw en misschien steeds drin- tender stellen. Ook deze vraag is aarbij: Is dit communisme mogelijk zonder Stalinterreur. Als de kritiek op Stalin inderdaad, zoals de diplomatieke correspon dent van de Britse News Chro nicle schrijft een uitvloeisel is van een strijd om de macht tussen de „clubs" van Kroesjtsjew en van Malenkow, dan heeft Kroesjtsjew een strijdme- thode aangegrepen, waarvan de con sequenties niet zijn te overzien. In Rusland zelf, waar men al generaties lang gewend is om ja en amen te zeg gen tot de regering eerst van de czaren, later van Stalin zullen de reacties in het volk misschien in het begin nog meevallen. Maar in het westen en in landen als Polen en Tsjecho-Slowakye is de kritiek niet te stuiten. En het kon weieens zijn, dat die kritiek op Stalin voor Kroesj tsjew als een boemerang werkt en uit eindelijk hemzelf treft. Hij heeft nu al te kampen met kritiek op een plaats, waar men totnutoe nauwgezet ervoor zorgde, niet in conflict te komen met het Kremlin: In de Romeinse Straat der Duistere Zaken. Dr. PALMIRO TOGLIATTI marxistische uitleg Hond stak over: auto totaal vernield Een overstekende hond was de hoofdschuldige van een ongeluk, dat zondagavond in de Van der Peck- straat te Amsterdam gebeurde; een uitwijkende auto sloeg over de kop en werd totaal vernield. De inzittenden kregen lichte verwondingen ONS LAND HEEFT WEER TWEE KAMERS Het Wereldgebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9