LEZERS SCHRIJVEN. „Tour de Frats", een Gelderse wielerzesdaagse voor jongens BLIKSEMINSLAG TREFT VAAK DE ELEKTRISCHE LEIDINGEN Kilo's slanker BonKorets WOENSDAG 4 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 „OME" JOOP WERKT VOOR VERWAARLOOSDE JEUGD. „Straatvoetbalcompetitie" voor zeshonderd jeugdige voetballers in Arnhem Tussen zijn ..straatvoetbalcompetitie" voor plusminus zeshonderd Arnhemse asfaltjongens, zijn krantenbusiness en wasserij-zaken door, is „Óme" Joop Legerstee (33), weer druk in de weer met zijn be roemde „Tour de Frats", de jaarlijkse wielerronde van zes dagen door Gelderland voor jongens tot vijftien jaar, „die krachtens him sociale of lichamelijke toestand, of door hun ijver en gedrag op school, in aan merking komen om mee te doen", zoals Joop het zelf deftig vertelt in een dezer dagen aan verschillende firma's gezonden circulaire. Tja, 30 juli start de karavaan weer. Een troep van zeventig a tachtig fiets- jongens, die even fel om de gele trui zullen stryden als hun grote sportbroeders in de Tour de France, voor wier spel ze een hun passend equivalent hebben gevonden. Joop Legerstee is er de ziel van, de in Zutfen geboren „arbeidsjongen", die uit sociale bewogenheid in Arnhem nu al tien jaar lang een activiteit ontplooit, die bewondering afdwingt, maar ook de man, die een vat heeft op de jongelui, waar menige jeugdleider van professie met enige jaloezie naar kijkt. Tien jaar geleden demonstreerde hg met een paar woorden zijn opvoedkun dige kwaliteit. De binnenstad van Arnhem was kapotgeschoten. Rond het Paleis van Justitie had een jon gensbende een hoofdkwartier inge richt in een stel oude archiefkasten. Die kasten werden bergplaats voor allerhande voorwerpen, die uit de puinhopen geroofd waren. De zwaar beschadigde school met de bijbel was een onuitputtelijke bron voor de jon gens om er kostbare leermiddelen weg te kapen. Joop zag het en het ging hem aan het hart. Toen schreef hg in duidelijk leesbaar handschrift op een oud schoolbord: „Danger - Landmines". Gevaar - Landmijnen. En zie er gebeurde wat velen al ge poogd hadden te bereiken: de jongens meden de plek. Joop wist, dat hij alles met deze jon gens zou kunnen doen, wanneer hij ze maar op een bepaalde manier zou aanpakken. En toen heeft-ie dus een voetbal club met hen gevormd. Niet zo direct en niet zo gemakkelijk als wij het hier nu vertellen. Maar hij slaagde. Het leek een mislukking te zullen worden. De eerste wedstrijd de beste, die Joop organiseerde leverde een nederlaag op. Het gaf hevige interne wrijving. Maar juist voordat de boel uit elkaar zou spatten, had Joop weer een nieuwe tegenstander gevon den: een elftal van jongens van de school met de bybel. „Als jullie zorgen dat je verliest, krijg je alle maal een boekje over Abe Lenstra van me", had Joop deze tegenstan ders in diep geheim beloofd. Joops pupillen wonnen glansrijk 88. Er waren vijf doelpunten uit penalties bij. Maar de club bloeide weer. Niemand beter dan Joop zelf kan vertellen over wat zijn voetbalclub sindsdien aan wel en wee heeft mee gemaakt. Voor de tiende maai organi seert hij nu zijn toernooi, een competi tie gedurende de zomermaanden met niet minder dan zes-en-vijftig elftal len, en met een vertegenwoordigend elftal, dat natuurlijk in oranje shirts en witte broeken speelt en de naam Nederlands elftal heeft gekregen. Wanneer dit elftal speelt twee in ternationale wedstrijden of de cup finalisten „Arsenal" en „Dynamo's" staan er duizenden volwassenen langs de lijnen en speelt er een muziekkorps de nationale hymne „Lang zal-ie le ven!" Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 3 juli. Londen 10.G3T/s- 10.64%, New York 3.82tf— 3.83ja, Montreal 3.90%—3.90%, Pa rijs 1.0852%—1.0862%, Brussel 7.65% 7.057%. Frankfurt 91.13—91.18, Zü- rlch 87.29%87.34%, Ziirich (vr. fr.) 89.54%-89.39%, Stockholm 73.63— 73.68, Kopenhagen 55.01%—55.06%, Oslo 5J.J9—53.24, Milaan 60.83%— 60.08%. Japanse verr. dollar 3.76%— 3.77%, Turkse verr. dollar 3.79A— 3.79Ü i Voorbeeld. Joop Legerstee, de eenvoudige zoon van de even eenvoudige „Opa Leger stee", de handelaar in tweede hands- boeken en tijdschriften die zijn leven lang al werkt voor de drankbestrij ding, is de merkwaardigste figuur, die we ooit hebben ontmoet. Velen in den lande hebben al een voorbeeld aan hem genomen. Velen ook heeft hij respect afgedwongen door de manier waarop hij met de jon geren weet om te springen. Joop heeft een hekel aan flauwe kul en dikdoene rij. Hg spreekt zijn jongens aan in de taal, die ze verstaan. Hij wil van hun ouders weten, of de knapen graag knokken, verwend zijn, een hekel heb ben aan de dokter, bang zijn voor vreemde mensen en nog tientallen an dere zaken meer. „Dan krijg ik een beetje inzicht in zijn karakter", is zijn excuus tegen over de ouders, en dat heb ik nodig om de jongens te kunen begrijpen. Ja, ja, wil z'n „jungskens" begrij pen. En als hij ze begrijpt op zyn eigen ongecompliceerde wijze, dan vecht hij voor ze. Dan gaat hy voor niemand opzij. Voor geen K.N.V.B.-bestuurders en geen politie-autoriteiten, voor geen wethouders of lastige andere gemeen telijke functionarissen, die alleen maar met hun eigen gewichtigheid in de knoop zitten. Dan schrijft hij des noods naar de koningin, of zegt tegen een erkend psychiater, die nu zijn bes te vriend is, dat-ie een hersenkluiver Vakantietrip. 30 juli start Joop weer met z'n „Tour de Frats". De boeren, die al ja ren de karavaan een overnachtings plaats bieden, hebben hun ruimte weer beschikbaar gesteld. De land macht zorgt dat er een veldkeuken meerydt. Vier bromfietsers zwermen als herdershonden om de jongens heen, om de groep bij elkaar te hou den. Met de „humorprijs", „branie- prijs", „optimistenprys", „kankerjut- tenprijs" en nog zo'n paar van dit soort prgzen kunnen de jongens hun puntental verhogen en is de gele trui dus bereikbaar ook voor de fysiek zwaksten. Het is nauwelijks een wed strijd meer. Alleen een vakantie-trip voor velen, die er op grond van de fi nanciële aspecten bij hen thuis, niet aan behoeven te denken ergens uit lo geren te kunnen gaan in de lange-va- kantie. ,,'t Is voor de jungskes zegt Joop. „En nergens anders voor". AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Ook op Damrak iets betere stemming Nederland 1955 (3%) 91% 91% Nederland 1951 (3%) 96% 96% Nederland 1948 (3%) 89% 89% Nederland 1947 (3%) 3 92% 92% Nederland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 pet. 92% 92% Investeringscertificaten 3 95% 95% Nederland 1962-84 3 95% 95% Nederland N W.S. 2% 70% Ned. Indië 1937 A 3 93 93 Nat. Handelsbank 132% 132 Ned. HandelmU. 196% 198 A.K.U. 263% 263% Bergh's en Jurgens 292 292 Calvé-Delft 339 338 Kon. Ned. Hoogovens 320% 328% Unilever 413% 416 Ned. Kabelfahriek 307% 308% Philips 291% 294% Wilton-Felj enoor d 309% 310 BUliton 313 313% Kon. Petroleum Mij. 795% 801% Amsterdam P.ubber 98% 100 Holland Amerika Lijn 182% 183% Kon. Paketvaart 168% 167 Rotterdamse Lloyd 175 171 Ned. Scheepvaart Unie 172% 177% SU Mij. Nederland 190% 192% H.V A 117% 116% Dell Mg. 134% 132% Bank van Ned. Gem. 4% 101% 102 Van Berkels Patent 117% 117 Centrale Suiker 204% 203% Kon. Mg. De Schelde N.B. 211 212 Baltimore-Ohlo 47% New York Central 37% Pennsylvania 24% 24% Anaconda 73% 74% Bethlehem Steel 150 149% General Motor? 44% 44% Intern. Nieke' 99% 102% Kennecott 127 126 Republic Steel 44% 44% U.S Steel 56% 56% Shell Union 80% 80% Tide Water 41 41% PREMIELENINGEN. Amsterdam 195J 126% 125% Breda 1954 100% Eindhoven 193» 100% 100% Enschede 1954 98% 99 Den Haag 1957 I 123% 122 Den Haag 1952 II Rotterdam 19S2 I Rotterdam 1952 II Utrecht 1952 124% 122% 112 110 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES 1953 - 100 29/6 3/7 4/7 Intern, concerns 297.99 294.82 296.66 Industrie 163.72 163.41 163.33 Scheepvaart 162.37 181.38 162.57 Banken 140.67 140.51 141.4 Ind. fondsen 123.74 123.38 122.93 Algemeen 219.68 217.97 218. BEURSBERICHT. Nu beurskringen de Amerikaanse staal- staking voorshands niet als een ernstige ingreep in het bedrijfsleven zien, hetgeen door de meevallende stemming van New York werd bevestigd, was men gisteren ook aan het Damrak over het dode punt heengeraakt. Wel was de affaire nog zeer gering, maar de weg was vrijgemaakt voor een koersherstel, dat met inachtneming van de nodige gereserveerdheid, aan de markt weer tets meer kleur verleende. De betere stemming van Wallstreet kwam hier tot uiting speciaal in hogere koer sen voor de internationale fondsen. Zo kwam Kon. Olie weer Juist boven de en wist Philips de 3 x parikoers dicht te benaderen. Unilever trok vier punten aan, maar AKG week vrijwel niet van het vorige niveau af. Ook de scheepvaartmarkt ondervond iets meer belangstelling. Alle soorten wisten 1 tot 2 punten te verbeteren en de ze tendentie werd in het verdere verloop nog geaccentueerd, zodat het slot van de beurs betrekkelijk een vriendelijk aspect had. Voor Indonesische fondsen blijft de belangstelling gering. Verenigde Deli bijv. kon maar moeilijk meekomen. Daarente gen was Amsterdam Rubber goed prijs houdend. Op de staatsfondsenmarkt trok de staf- fellening weer de aandacht. De inzet was vrij hoog op 92%, waarna een reactie volg de die echter niet kon verhinderen dat per saldo de koers toch nog een kleinig heid beter was dan maandag. Prolongatie .7 procent. 5 juli Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.: 11.16 1,77 11.46 1,94 12.14 2,09 12.33 1,44 0.06 1,44 5.13 1,74 5.37 1,87 6.07 2,04 5.44 1,58 6.06 1,83 18.05 1,79 18.36 1,96 18.20 1,42 18.37 1,69 Dit onherbergzame landschap is de Grand Canyon in Amerika; waar twee grote passagiersvliegtuigen, een van de United Airlines en een van de Trans World Airlines neerstortten na elkaar te hebben geraakt. De pijltjes op de foto dulden de plaatsen aan, waar de wrakstukken van de belde machines terechtkwamen. BINNENSHUIS SCHUILEN VOOR ONWEER Voor een schoorsteen zitten is ook gevaarlijk (Van onze weerkundige medewerker) Onlangs gaven wij enkele alge mene wenken voor het schuilen tij dens onweer in de open lucht, nu willen wij enkele goede raadgevin gen geven voor het geval men bin nenshuis vertoeft, waar het heel wat veiliger is dan buiten. Velen menen, dat voor een raam staan of zitten gevaarlijk is, maar dit is onjuist. Wel wanneer er een antenne van een radio of een aard- leiding langs het raamkozijn naar binnen komt, maar komen er geen draden naar binnen, dan is 't plaats nemen vlak voor een raam niet ge vaarlijk. Dikwijls wordt bij inslag de elek trische leiding getroffen, zodat sterk moet worden~aigeraden dicht bij een elektrische leiding, stopcontact of schakelkast plaats te nemen. De bliksem kan van dit punt de kamer inspringen om een beter ge leidende weg te vinden. Vlak voor een schoorsteen is ook gevaarlijk. Het zijn dikwijls de door velen al-wel eens waar genomen bolbliksems of vuurbol len, die er voorkeur aan schijnen te geven door de schoorsteen in de huiskamer te komen. Zij kunnen brand veroorzaken (de bollen met blauwe kleur), maar ook Vertakte verticale ontlading, gevaar lijk daar deze de aarde bereiken. uit elkaar springen met een knal zonder brand te veroorzaken. Dit zijn meestal de vuurbollen van gele kleur. De grootte variëert tussen tennisbal en voetbal. Vooral op het platteland worden hier en daar nog wonderlijke maat regelen getroffen. Er zijn huismoe ders, die met wollen lappen het ko- Eerwerk dat zij in huis hebben afdek- en, die een laken over de grote spiegel werpen en... er zijn er ook. die by een zwaar onweer de kachel aanmaken want, zo beweren zy, als er maar rook uit de schoorsteen komt is er geen kans op bliksemin slag. Al deze maatregelen kan men rustig achterwege laten daar de praktijk heeft geleerd dat ze niets helpen. Licht opdraaien Ook worden dikwijls de lichtstop- pen van het elektrische net er uit ge draaid, daar men anders het breken van de lampenbolletjes verwacht bij eventuele inslag. Beter is het de lichtstoppen te laten zitten en het licht (ook overdag) op te draaien in de kamer waarin men zich bevindt. Bij inslag wordt in vele gevallen, wanneer er geen bliksemafleiding op het gebouw staat, de elektrische lei ding getroffen. In dit geval slaat de stop door, die maar een paar cent kost en gaat het licht uit. Dit kan een waarschuwing voor inslag zhn, want de praktijk heeft geleerd dat al menig keer een gebouw werd ge troffen waarvan de bewoners meen den dat het ergens in de buurt zou zyn ingeslagen. Men verwacht na melijk bij inslag vaak een hevige klap en dat is niet het gevaL Bij inslag hoort men alleen 'n kort scherp geknetter, maar van een rol lende donderslag is daarbij geen sprake. n veilige plek blgkt het ledikant te zijn. Uit alle gegevens van dode lijk treffen in de afgelopen 50 Jaar is by het K.N.M.I. maar één bericht ontvangen van iemand die in 'n bed stee, maar nog nimmer van iemand die Gp het ledikant lag. Voor de radio is heel moeilijk een veilige plaats te vinden. Het is aan te bevelen de antenne op de aardlei- ding aan te sluiten en de stekker uit te trekken, maar er zijn gevallen van blikseminslag bekend, waarbij de ontlading van een stopcontact oversprong op het radiotoestel, dat enkele meters ervan stond verwij derd. Bij de aanwezigheid van boven- frondse leiding is het af te raden tij- ens een ter plaatse zwaar onweer te telefoneren. Deuren en ramen kan men beter goed gesloten houden. Niet dat de bliksem door een open deur of raam gemakkelijker naar binnen komt, zoals wel eens wordt gemeend, maar dikwyla gaan zware onweersbuien met windstoten of windhozen gepaard, in welk geval men beter alles goed kan hebben af gesloten. Sportbeoefening en juiste voeding Vele mensen, die gedurende het winterseizoen weinig of niets aan sport doen, gaan in de zomermaan- Daarom is net belangrijk, iets te we ten omtrent de eisen, welke wy bjj sportbeoefening aan onze voeding dienen te stellen. Iedereen weet wel, dat men niet kort voor een wedstrijd of andere inspannende sportbeoefening moet eten. Er ontstaat een grote bioedtoe- voer naar de spysverteringsorganen, waardoor er minder bloed beschik baar is in skeletspieren en hersenen. Maar zelfs al eet U enkele uren te voren, dan nog is het beter geen al te zwaar voedsel te gebruiken en zeker niet te veel: Licht verteerbare ge rechten zijn het beste: eet dus niet te vet en gebruik weinig of geen hard gebakken spyzen. Wat iedere sportbeoefenaar zeker nodig heeft, is voldoende melk, groen te en vruchten. Niet alleen ornaat ze in het algemeen gezond zyn, maar in dit geval tevens omdat zij vermoeid heid tegen gaan. Vooral net gebruik van fruit is nier aanbevelenswaardig. Bg sterke transpiratie is het ge wenst veel te drinken om verloren ge gaan vocht aan te vullen. Hoedt U echter voor te koude of te prikkelen de dranken. Melkdranken zyn uitste kend geschikt. Daarnaast kunt U ter aanvulling van het bij de transpiratie verloren gegane zout ook eens een hartige drank gebruiken, zoals bijv. koude of warme bouillon of tomatensap. Een overmatig gebruik van keu kenzout is ook in dit geval, niet aan te raden. Overdryf het gebruik van suiker niet in de mening, dat uw spieren er sterk van zoiiden worden. Suiker in pure vorm heeft minder waarde, zowel voor de spieren als voor de rest van het lichaam, dan sui ker in de vorm van fruit en vruchten sap, die daarnaast ook vitamines en mineralen bevatten. Het is vooral deze combinatie, die er toe medewerkt het lichaam tgdens de sport in goede con ditie te houden. De Ned. Herv. Synode en Nieuw Guinea Uw kantlijn over de Synodale ver klaring en oproep inzake Nieuw Gui nea stelt wel enkele vragen. U erkent het recht, ja schryft dat het soms een plicht kan zijn voor een kerkelijke in stantie om zonodig tegen de publieke opinie in te gaan. Daarover zullen we het wel eens zijn. Een andere vraag is echter of een kerkelijke instantie, hoe eerbiedwaardig ook, dit soort din gen mag en kan doen. Het behoeft toch nauwelijks betoog dat deze za ken ook internationaal zeer ingewik keld en moeilgk zijn. Zonder dus te kort te doen aan het recht en de plicht hierboven genoemd mag en moet toch wel de vraag gesteld of de kerlcelyke autoriteiten in staat geacht moeten worden deze vraagstukken allround te kunnen beoordelen. Immers, eerst dan kan inderdaad een gedegen oordeel worden gegeven en wanneer men niét in staat is de con sequenties hiervan te overzien ryst toch wel sterk de vraag of de Synode met deze adviezen de positie van onze regering dient. Een vraag die ik U, geachte redac tie nog zou Willen stellen is deze: U d**ukt zonder commentaar af de zin snede dat Indonesië van haar natuur lek buurgebied wordt afgesnoerd, of iets van dien aard. Het lykt me toe dat dit toch wel een zonderlinge stel ling is. En ik had verwacht dat U daartegen bezwaar zou aantekenen. Immers hoe zouden wij of iemand an ders ooit in vrede met z'n huurlieden kunnen leven, wanneer men steeds de eisen stelde dat buren rechten kun nen doen gelden op het grondgebied van hun buurman. Wanneer we van mening zijn dat Nederland geen recht heeft op Nieuw- Guinea dan volgt daar in elk geval nog niet uit dat Indonesië hierop wél rechten of aanspraken zou kunnen doen gelden. Ik zie althans geen en kel frappant verband tussen deze bei de gebieden. Materieel of "-eografisch is hier geen verband. Een én ander doet me wel denken aan eisen die een bekend dictator c.a. 15 jaar gele den voortdurend stelde. Zoals de ge schiedenis leerde, uitsluitend ingege ven door machtsbegeerte. Ook in die tijd waren er lieden die de politiek van bevrediging nastreef den. Ik denk aan Chamberlain c.s, en aan een akkoord in München. Ook toen waren er heel wat lieden die het maar veilig vonden om Slowakije uit te leveren. Zijn we nu heus oz naïef om te denken dat deze heren redelijk te benaderen zijn Verder meent U, althans schrgft U dat de Indonesische moeilijkheden ons Nederlanders niet of althans heel weinig interesseren. Is dat nu wel goed gesteld. Ik meen dat ook nu nog vele Nederlanders 't voormalige N.O. Indië 'n góed hart toedragen en niets liever zagen dan dat dit land inder daad wel zou varen, ook al is het dan nu los van Nederland. Helaas moet worden gezegd dat de moeilijkheden van Indonesië veelal door eigen wan beheer en wanbeleid worden veroor zaakt. Onze ervaringen met de jong ste rechtsgedingen zijn nu niet be-r paald geschikt om de belangstelling en het medeleven, de sympathie voor de regering van de heer Soekarno op te wekken of te versterken. Al bg al, met alle eerbied voor de motieven die de Synode tot haar stap heeft gedreven, ly'kt het me rondweg zeer te betwyfelen of ze daarmee op de goede weg is. Ook staatsmans kunst is een kunst. Een kunst waar voor intense en lange scholing ver eist is. Goes J. J. van flelie Vlissingse zomershow. Vlissingen en omgeving wordt ge durende enkele weken blij gemaakt met de hoogdravende reclame van de geweldige prijzenregen, welke op de kooplustige bevolking zal nederdalen. Ik geloof echter, pezien de tot nu toe clame" zal blijven en dat vei pers en koopsters al in niet geringe mater ontnuchterd zullen zyn. Mag ik een voorbeeld geven uit ei gen ervaring? By een koopbedrag van 100,werden ons gul een bun deltje van 100 envelopjes ter hand gesteld. Na yverig openknippen dezer envelopjes kwam de grote teleurstel ling: er ontbrak 'n „Van Hoepen", ergo geen enkele kaart kon worden volgeplakt. Nadien kregen wij er by verschil lende winkeliers nog 60 envelopjes by. Resultaat: wéér ontbrak Van Hoepen! Het blykt dus duidelijk, dat het juist op die ene figuur aankomt. De „gekleurde" persoon zal vanzelf nog wel sporadischer voorkomen! De show-man zal het op deze ma nier niet erg druk krygen en trots alle bombast blijkt wel, dat de „pry- zen-regen" geen stortbui zal worden en alles uit veel geschreeuw maar weinig wol (prijzen) zal biyken te bestaan! Vlissingen. EEN ONTGOOCHELDE Noot van de redactie: Op het bovenstaande kan de volgen de toelichting worden gegeven: 1 De pryzen vernoemd op de koop kaarten en in de advertenties wor den te allen tyde uitgekeerd en naderhand gepubliceerd., 2 De winkeliers zyn zelf niet op de hoogte welke afbeelding op de bin nenzijde van de envelopjes zyn af gedrukt. Zy kunnen dernalve geen enkele invloed uitoefenen by de trekking daarvan. 3 Deze koopactie wordt gecontro leerd door de politie. De commis saris van politie mengt de blauw- violette zeehelden, waarop de pry zen kunnen vallen, door de overi ge. Van iedere zeeheld is een zelf de aantal in omloop. Iedere woens dag- en zaterdagmiddag is er ge legenheid op de Kleine Markt de zegels te ruilen, waar reetjs een dankbaar gebruik van is gemaakt. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKoreta geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en sneL Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets. ƒ3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5