Structuurwijziging landbouw of verhoging van garantieprijzen? KAPPIE en de STUNTERS Klanken uit de ether /histon „Machtig!'^ -e-t-e-r-e ING SIZE PROVINCIALE ZuEVWSE COURANT WOENSDAG 4 JULI 1956 AGRARISCHE PROBLEMEN VOOR NIEUW KABINET Landbouwschap denkt er anders over dan prof. dr. Thurlings (Van een medewerker) In de perscommentaren rond de kabinetsformatie worden de defen- siekosten en de huurverhoging als ernstige hinderpalen genoemd voor het uitstippelen van een aanvaardbaar regeringsbeleid. In het politie ke vlak gezien is het volkomen duidelijk waarom hieraan zulk een grote betekenis wordt toegekend. Maar dit neemt toch niet weg, dat de toekomstige regering op andere fronten beslist geen geëffende weg voor zich uitgestrekt zal vinden. Wij durven zelfs voorspellen dat de brandende kwestie van het prijsbeleid in de landbouw de regering straks aanzienlijk meer hoofdbrekens zal kosten dan nu veelal wordt voorzien. Het Landbouwschap heeft met zijn jongste nota aan de kabinetsfor mateur even acte de présence gege ven van de bestaande moeilijkheden in de landbouw. Vrijwel gelijktijdig hield de Wageningse hoogleraar prof. dr. Th. L. M. Thurlings een rede, waarin van een geheel ander stand punt uit op de gevaren werd gewe zen, die de landbouw te wachten staan. De nota van het Landbouw- shap zowel als de toespraak van prof. Thurlings vloeien beide uit de zelfde bezorgdheid voort, hoewel elk voor zich kan worden beschouwd als de uiting van een afzonderlijke in stelling. De achtergrond van de bestaande moeilijkheden schuilt in de ontwik keling van de wereldmarkt, die de laatste jaren steeds meer het beeld van oververzadiging met landbouw- produkten te zien geeft. Dientenge volge heeft zich een scherpe prijsda ling ingezet, die voor de Nederlandse boer is gaan betekenen dat voor ver schillende belangrijke agrarische produkten de financiële opbrengst wordt bepaald door de van over heidswege vastgestelde garantieprij zen. Oorspronkelijk waren deze be doeld als de garantie van een mini mum-inkomsten-basis in de land bouw, waarop, zoals het heet, een vrije uitloop naar boven was toege staan. Deze vrije uitloop heeft zich echter gedurende het afgelopen jaar nauwelijks laten gelden, zodat de boeren steeds afhankelijker werden van de hoogte van de garantieprij zen. Om deze hoogte te kunnen vast stellen, wordt gebruik gemaakt van een ingewikkeld kostprijssysteem, waarvoor de richtlijnen door rege ring en Landbouwschap in onder ling overleg worden opgesteld. Het Landbouwschap wil nu, blij kens de inhoud van .de eerder ge noemde nota, dat de nieuwe re gering er zich rekenschap van f;eeft dat deze richtlijnen niet oereikend zijn voor het garande ren van een voor de boeren be vredigend inkomen. Het wil met name dat de kostprijzen, waarop de garantieprijzen worden geba seerd, geheel worden afgestemd op de werkelijk gemaakte kos ten ,incl. dus de eigenaarslasten en wat men zou kunnen noemen de reële loontoeslagen aan de landarbeiders, kortom het Land bouwschap wil hogere garantie prijzen. Prof. Thurlings praat echter van een totaal andere ge zichtshoek uit; deze hoogleraar die zonder twijfel kan worden gezien als de vertolker van een standpunt dat in wetenschappe- lijk-agrarische kringen leeft zoekt de oorzaak van het gedaal de agrarische inkomen in de structuur van onze landbouw. Van belang is hierbij, dat de mi nister, die tien jaren achtereen de portefeuille van landbouw in han den heeft gehad, dr. S. L. Mans- holt. in zijn verkiezingstoespraken van dit jaar bij herhaling heeft la ten doorschemeren, dat bij de ont wikkeling van de agrarische wer- reldmarkt niet overwegend als een incidentele aangelegenheid ziet, maar wel degelijk ook als een structurele kwestie. Prof. Thurlings dan wijst erop dat de produktivïteit in onze landbouw veel te wensen overlaat. Hjj bepleit zelfs een omvangrijke uittocht van werkers uit de landbouw, noemt hier voor het aantal van 100.000 perso nen, die z.i. van het agrarische naar het industriële bedrijf moeten over schakelen en dit dan met behoud van de bestaande oppervlakte cul tuurgrond in ons land! De kleine landbouwbedrijven moe ten daarbij volgens de Wageningse hoogleraar, zo snel mogelijk ver dwijnen, zodat dë gemiddelde be- drijfsgrootto in de landbouw toe reikend is voor een mechanische be drijfsvoering, die de opbrengst per man aanzienlijk zal verhogen. Arbeid sproduktiviteit te laag Toegegeven moet worden dat het met de arbeidsproduktiviteit in onze landbouw bdroevend is gesteld. Nauwkeurig cijfermateriaal hier over ontbreekt, hetgeen op zichzelf al bewijst hoe weinig oog men voor dit aspect van de agrarische produk- tie heeft. Men heeft zich in zekere zin doodgestaard op de opbrengst per ha, die voor ons land inderdaad verrassend hoog ligt, maar als men dan niet nagaat hoeveel arbeidsuren er aan te pas zijn gekomen om deze produktie te komen, zegt een hoog produlctiecijfer op zichzelf nog maar heel weinig. Het enige cijfermateriaal, dat beschikbaar is, heeft betrekking op de produktie van tarwe per kg/hoofd. Deze bedraagt voor ons land 0,3 voor Frankrijk 0,8 kg, voor Italië 0,4 kg en voor de Ver enigde Staten en Canada resp. 1,6 en 6,0 kg. Mogen deze cijfers dan niet direct als een graad meter voor de arbeidsproduktivi teit in de landbouw in aanmer king komen, zij tonen in elk ge val aan dat deze in ons land ze ker niet op dezelfde uitkomst kan bogen als het geval is met de opbrengst per ha, die nota bene voor tarwe in ons land de hoog ste ter wereld is! Zo staan dus twee standpunten te gen over elkaar in het vlak van de agrarische prijspolitiek in ons land: dat van het Landbouwschap, dat zonder meer op handhaving van het bestaande prijsbeleid neerkomt, maar dan met hogere garantieprij zen en dat van prof. Thurlings die de oplossing van de moeilijkheden in de radicale aanpak van onze agra rische structuur zoekt. Wij kunnen er slechts naar gissen dat minister Mansholt tot de voorstanders van de laatste opvatting kan worden gere kend; menigmaal heeft hij getuigd van de noodzaak tot sanering van de kleine landbouwbedrijven en boven dien heeft hij in de vaststelling van de hoogte van de garantieprijzen steeds rekening gehouden met het feit, dat hierin een prikkel tot rati onalisatie van de bedrijfsvoering moet liggen. Welk standpunt de toekomstige minister van landbouw hiertegenover zal innemen, laat zich moeilijk ra den. Wel staat vast dat deze minis ter gedwongen zal zijn om kleur t.e bekennen èn daarom behoeven \vjj er allerminst aan te twijfelen dat de ze aangelegenheid in de nabije toe komst menigmaal van zich zal laten spreken. Besturen hoofdbedrijf" schappen ambachten In een ontwerp-advies inzake de samenstelling van het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Ambachten, dat op 6 juli door de S.E.R. zal worden be handeld, wordt in overweging gege ven het aantal bestuursleden voor de eerste zittingsperiode te stellen op 24. Voorts om de volgende organisaties aan te wijzen tot het benoemen van het achter haar naam vermelde aan tal bestuurleden: Kon. Ned. Midden standsbond 3 leden, de Ned. Katho lieke middenstandsbond 3 leden, de Christelijke'Middenstandsbond 3 le den. het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen 2 leden, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf 1 lid, het Ned. Verbond van Vakverenigingen 5 leden, de Ned. Katholieke arbeiders beweging 4 leden en het Christelijk Nationaal Vakverbond 3 leden. i Advertentie) DONDERDAG 5 JULI. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst, 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Lichte muz. 11.45 Wij aten met menseneters in'Afrika, caus.. 12.00 Twee piano's, 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Lich te muz 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13 15 Meded of gram. 13.25 Metropole ork. 13 55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Klaver her hoorspel. 15.05 Gram. 15.30 Internat festival v. h. chanson. (Tussen 15.30 en 17.30 Rep. van de Ronde van Frankrijk) 16 30 Gram. 16.45 Voor de i Art uk' ten lip i jeugd 17 30 Lichte muz. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: mr. C. W. A. Sehürmann Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties: Het maandelijks ov.erzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 18.00 Nws. 1815 Sportproblemen. 18.25 Sport en Ronde van Frankrijk. 18.50 Gram. 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival 1956: Concertgebouwork. en koor en solist. In de pauze (21.15—21.40) Lichte muz. 22.15 Act., Ronde van Frankrijk en sportact. 22.30 Nws. 22.45 Internat, festival van het Chanson. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/s. 7.0D KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO- 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal, 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11,45 ."Gram 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Wij van het land 12.40 Chansons de France. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Bariton en piano 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw 15.15 T.ichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianokwintet. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 De viermotorige Venezolaanse Su per-Constellation, die te New-York ivas opgestegen met bestemming Ca racas in Venezuela, is in zee gestort waarbij de 7Jf aan boord zijnde per sonen om liet leven zijn gekomen. Op de foto ziet men de leden van de Amerikaanse kustwacht die gevon den kleding op de wal in New-York gooien t'"dens de uitgebreide red dingsacties. 9 De officier van politie en de negen soldaten die in februari Soedanese boeren zodanig opsloten dat bijne tweehon derd van hen de dood door verstikking vonden zijn tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de Verenigde Staten zijn zeven van de tien schoolhoofden voorstanders -i lichamelijke straffen voor de .leerlingen. Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek Amus muz. 13 U5 Gram. 18.18 Planovoordr. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Grsm. 19 20 Gram 19.30 Verz. progr. 20.0 Radiokrant. 20,20 Radio-vossen jacht. 21.30 Gram. 21.45 Vocaal ens. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPRO GR AMM. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.35 Voorglas dicht .1, rep, 21.05 U en uw regering. 21.30 Film. NTS:- 22.15--22 30 Ronde van Frankrijk. 3. „Kom mee, Maat", zei Kappie, toen de Kraak netjes aan de steiger was gemeerd, „we gaan eens poolshoogte nemen, waar die meneer Silverstein uit hangt". „Kan ik niet aan boord blijven, Kappie?" vroeg de Maat. „Ik had eigenlijk eerst mijn baard willen was sen, voor ik aan land ging". „Dan was je die pluizen- boel van je maar als we weer terug zijn", besliste Kappie. „Er moeten na tuurlijk weer allemaal for mulieren getekend worden en aangezien JIJ de stuur man bent. moet jij dat doen." Zij stapten de steiger op en begaven zich naar een cafétje, dat kennelijk het enige oord van vermaak in de nederzetting bleek te zijn. „Hier zullen ze ons wel inlichtingen kunnen geven", zei Kappie en hij stapte naar binnen. „Hallo, waard, we zijn juist aangeko men met een sleepboot, die besteld is door een ze kere meneer Silverstein. Kunt U me ook zeggen, waar ik die kan vinden?" „Die komt straks wel nier", antwoordde de waard, „breng die sleepboot maar vast binnen." „De sleepboot hier binnen brengen?" herhaalde de „filterende" Whlaton-le Kappie verbaasd, „man waar praat je over? Dat gaat immers niet?" „Hier gaat alles", antwoordde de waard, „Silver stein laat de gekste dingen hier komen, dus waar om dan niet een sleepboot?" De waard bleek niets te veel gezegd te hebben over de zonderlinge zaken die de geheimzinnige Silverstein bestelde. „Hier is de neushoorn voor meneer Silverstein", klonk plotseling een stem bij de deur. En daar ver scheen een man, die een neushoorn aan een touw meevoerde! de FEUILLETON Avontuur in de Residentie door TJEER0 ADEMA 28 Hij be graf zich naai* de zaal. gaf jas en hoed af en nam plaats aan een tafeltje bij de orkestruimte. Hij zat er nog geen halve minuut, toen de draaideur in beweging kwam, de „dokter" met driftige pasjes naar binnen stapte en zijn ogen haastig door de zaai liet gaan. Zijn blik bleef een ondeelbaar ogen blik op de ingenieur rusten, maar hij gaf geen blijk van enige verrassing. Hij reikte jas en hoed aan de jon gen van de garderobe, zette zich aan een tafeltje bij de draaideur en be stelde een kopje koffie. VRIENDEN VAN DE POSTZEGELVERENIGING. Ir. Steensma keek eens rond zich. Het was net of hij hier niet weg geweest was. Hij zat ongeveer op dezelfde plaats, waar enkele dagen geleden de heer Van Waardenburg gesoupeerd had en aan de tafel waar ny met zijn vrien den had geklonken en gedronken, zat nu een vader met drie grote dochters. Zij namen miniatuur-hapjes van haar vruchtenijs en keken met gesluierde ogen naar de leider van de zigeuner kapel, 'n olijfkleurige man met 'n don kere haarlok over het voorhoofd, wiens spel nu eens diepe weemoed vertolkte om plotseling over te gaan in het woeste tempo van de Csardas. Het was of deze zigeuners nimmer van het blad hadden gespeeld, of al les, wat ze uit hun instrumenten haalden, regelrecht uit het hart kwam. Ze vleiden de geluiden van hun violen, cello's en bassen tegen de klanken, welke de kapelmeester uit zijn instrument liet vloeien, zodat ze voor de vertolking van weemoed en hartstocht van droefenis en jubelen de vreugde een donkere en bewegelij ke achtergrond vormden. De Hongaar aan het clavecimbaal speelde als in een droom. De hamertjes in zijn lenige handen renden over de snaren en met half gesloten ogen liet ook hij zijn instru ment de nimmer gecomponeerde me lodie zingen, die niets anders dan de in klanken vertolkte gevoelens van emotievolle harten was. Er waren talrijke bezoekers en de weinige tafeltjes, welke nog vrij wa ren, werden spoedig bezet. Het trof Steensma opnieuw, dat deze zaak een zeer bijzonder cachet had. De heren waren in avondkleding en de dames vertoonden opnieuw een keur van kostbare toiletten. Er werd veel wijn gedronken, maar hier en daar smoorde de knal van een champagnekurk in het servet van een ober' en hoe pieer de tijd verstreek des te talrijker waren de flessen, welke met goudpapier beplakte hal zen uit het ijs van de koelers staken. Toen de schouwburgen en cabarets gesloten waren, liep het vol en ge dienstige kellners gaven op beschei den wijze adviezen als de vader van een vrolijk familiegroepje bij het uit zoeken vastgelopen was in de over grote keuze van de spijskaart. Ir. Steensma bestelde een eenvou dige maaltijd en dronk er een halve fles witte wijn bij. Hij was de schrik van de emotie volle avond al weer te boven en ver maakte zich door op zijn beurt de „dokter" bij de deur geen moment uit het oog te verliezen. Hij vond het vermakelijk, dat hij het in zijn macht had deze man ieder ogenblik uit de zaal te laten verdwij nen en hem zelfs een rondgang door de meest obscure kroegjes van Den Haag te laten maken. Hij had .eenvoudig voor te gaan en de „dokter" zou hem volgen. Die las nog altijd geduldig zijn avondblad en Steensma begreep, dat dies belangstelling naar heel andere dingen uitging. De „dokter" zat als een waakhond bij de draaideur en was er blijkbaar van overtuigd, dat de man, die daar zo zorgeloos soupeerde hem niet meer zou kunnen ontsnappen. Ir. Steensma glimlachte. Het ge voel, dat hij was ingesloten en geen uitweg meer had, was volkomen van hem afgevallen. Daarvoor bood het milieu, waarin hij vertoefde een te grote afwisseling, daartoe droeg ook et goede souper bij en niet het minst ,e kostelijke w" we moed beziel Wat wist die schildwacht daar bij de deur van zijn stille reserves! Hoe kon deze vermoeden, dat een enkele onopvallende wenk aan een bediende het apparaat in werking zou brengen, waardoor krachtige hulp troepen binnen weinige minuten in deze zaal zouden verschijnen en hem door alle gevaren heen veilig naar zijn huis zouden loodsen. Een jonge vrouw in een gedecol- lecteerde japon, die met een veel oudere heer aan een tafeltje naast het zyne zat, speelde met haar slanke vingers met de steel van haar cham pagnekelk. Zij liet zo nu en dan haar blikken door de zaal dwalen en een ogenblik rusten op de jonge inge nieur, die door haar lokkende ogen telkens in zijn gedachten gestoord werd. Wat waren er vele mooie vrouwen in Den Haag en wat was het leven heerlijk als je jong en gezond was en een toekomst zonder financiële zorgen tegemoet kon gaan, Hij bestelde nog een halve fles van de kostelijke wijn, toen twee heren na vruchteloos naar een leeg tafeltje te hebben gespeurd, aarzelend op het zijne afstapten. De oudste, een man van omstreeks vijftig jaar, in een onberispelijk rok- buiging ledige costuum, maakte een kleine buij en wees naar een van stoelen. „Excuseer, mynheer", zei hjj be leefd, „zijn deze stoelen misschien onbezet?" „Zy zijn vrij, mijnheer", zei Steens ma met een hoffelijk gebaar. „Dank u", zei de vrager, dan zul len wij er gaarne gebruik van ma ken". Hij nam aan het tafeltje van de ingenieur plaats en zijn metgezel een heer in smoking van omstreeks dertig jaar, volgde zijn voorbeeld. Zij raadpleegden een spijskaart en bleken ook zonder advies van de toe geschoten ober een uitstekende keuze te kunnen doen'. Spoedig waren zij in een drukke gedachtenwisseling over een stuk, dat die avond in de Princesse schouwburg was opgevoerd en Steensma luisterde geamuseerd naar het vlotte discours, dat, voornamelijk wat de oudste betrof, van een grote deskundigheid getuigde. Hij vroeg zich onwillekeurig af, hoe de verhouding tussen deze beide mannen zou zijn. De jongste sprak met enige reserve, alsof hij gewend was het: oordeel van die ander, vanzelfsprekend als juist aan te ne men. Hij maakte de indruk een se cretaris of jeugdige medewerker te zijn, maar de toon der gesprekken deed een meer vriendschappelijke verhouding vermoeden. Zij tutoyeer den elkaar en het had de schijn, of ze reeds jaren intiem waren wat geens zins met het verschil in leeftijd strookte. Zij spraken Hollands met enig ac cent, alsof zij vele jaren in het bui tenland hadden vertoefd en in de loop van het gesprek bleek, dat bei den nog maar betrekkelijk kort in de residentie vertoefden. De oudste stak een sigaret op, zocht tevergeefs naar een lucifer en keek vragend naar zijn metgezel, die haastig zijn zakken beklopte zonder liet gewenste te kunnen vinden. Hij richtte een enigszins hulpzoe kende blik op de ingenieur, die de gouden aansteker van de lieer Van Waardenburg uit zyn zak haalde en de oudere tafelgenoot hoffelijk een vlammetje bood. Deze hield het einde van z\jn siga ret in de vlam, zoog er een vurig kopje aan en blies haastig een rook wolkje uit. „Dank u vriendelijk, mynheer' zei hij beleefd. „Het was erg dom van mij om mijn lucifers te vergeten". Zoiets kan iedereen overkomen, mijnheer", zei Steensma glimlachend. „Het doet my genoegen dat ik u van dienst heb kunnen zijn". „Mogen wij misschien zo vrij zyn ons aan u voor te stellen?" vroeg de oudere heer opstaande, „Mijn naam is Schroder en dit hy wees met een hoffelijk gebaar naar zijn eveneens staande metgezel dit is de heer Altorffer". Steensma drukte beide heren de hand en noemde zijn naam: „Van Waardenburg". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4