Nieuwe vorm van voorlichting voor moeilijkheden in gezin GELD UIT M00DY-F0NDS VOOR OPVOERING PRODUKTIVITEIT INTERESSANTE VERZAMELING IN HET LEGERMUSEUM PRINSES SCHUTSVROUWE VAR MARECHAUSSEE WOENSDAG 4 JULI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POPULAIR-PSYCHOLOGISCHE FILM „Angst bij kinderen", film over conflicten in een kinderziel Reeds enkele jaren reizen populaïr-psychologische films door ons land. De Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid brengt deze films in roulatie en zij betrok deze films tot voor kort enkel uit het buiten land. Pro Juventute heeft nu echter de eerste Nederlandse film, die in deze series zal verschijnen, in de maak. In dit soort films heeft men een nieuwe vorm van voorlichting gevonden voor gezinsmoeilijkheden en zij kunnen zich in een steeds groter wordende belangstelling verheugen. Men mag van deze films vooral niet verwachten, dat zij lang, onderhoudend en fijn-uitgesponnen zijn, want dan zouden zij het doel voorbijstreven. Het zijn kleine films en zü grijpen dikwijls meer aan dan redevoeringen, ook al zijn ze nog zo waardevol. De onbesuisdheid van een 13-jarige jongen, de plotselinge driftbuien van een kleuter, de stugheid van een 16- iarig meisje, dat plotseling haar be langstelling voor de studie verliest, de onbuigzaamheid van vader tegenover zijn kinderen, het teleurgestelde sen timent van moeder het zijn alle Sroblemen, die de rust wegnemen uit et huis en de harmonie uit het fami lieleven. Oppervlakkig wordt dan wel eens gezegd: „Hoe komt dat nu zo?" Maar ui feite bestrijdt men gewoonlijk de verschijnselen en niet de oorzaak van het euvel, omdat men zich niet waar lijk verdiept in de aanleiding tot de levenshouding van een kind, volwas sene of bejaarde. Niet, dat er op dit punt geen voor lichting is! Maar de voorlichting loopt zichzelf in haar ijver bijna voorbij. Het nieuwe is van deze leidinggeven de geschriften en redevoeringen al lang af. Het grote publiek is al die woorden moe geworden. De voorlichting moet zichzelf her zien, moet andere wegen kiezen, wil zij haar zeer nodige taak kunnen ver richten. Dat blijkt al uit het feit, dat de medisch-opvoedkundige bureaus, de instellingen voor huwelijks- en ge zinsmoeilijkheden, enz. als paddestoe len uit de grond rijzen en. ruim em plooi vinden. De mens in moeilijkhe den prefereert het persoonlijke ge sprek en trekt daar zyn nut uit. Het is daarom toe te juichen, dat er een nieuwe vorm van voorlichting Is gevonden in de populair weten schappelijke film, welke in een klein verhaaltje de problemen en hun uit werking laat zien. Het zijn smalfilms met of zonder geluid en zij zyn be doeld om met toelichting vertoond te worden. Een flits mensenleven Ze geven even een flits gewoon mensenleven. Daar is, in de film „Angst bij kinderen" het jongetje, driftig en stug, dat door moeder altijd als een baby wordt beschermd en ver troeteld, terwijl zijn vader, die een kerel van hem wil maken, veel te veel moed en durf van hem verlangt. Als vader op een keer per ongeluk tegen de kleine schildpad vari het jongetje schopt, wreekt het kind zich door de mooie teddybeer, die hij van zijn vader heeft gekregen, „te ver drinken" in de wastafel. Vader, die het hele geval met de schildpad nauwelijks heeft beseft, wil het kind een pak slaag geven voor zijn ondeugendheid om de beer te ver nielen. De vader ziet geen oorzaak Nederlands deel in groei van wereldvloot: 8.04 pet. Op 30 juni 1955 had de wereld- vloot 'n bruto-inhoud van 100.569 000 registerton, dit is 3.147.000 ton meer dan op 30 juni 1954, zo blykt uit het jaarsverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam over 1955. De Nederlandse koopvaardijvloot had op 30 juni 1955 volgens Lloyd's register of shipping een omvang 'van 3.696.000 brt, dit is 3.68 procent van het wereldtotaal: vergeleken met 30 juni 1954 bedraagt de vermeerdering 253.000 ton, dit is 8.04 procent van de groei van het wereldtotaal. Aan het einde van het jaar om vatte de Nederlandse vloot 32 pas sagiersschepen, metend, 323.406 ton, vijf emigrantenschepen, metende 59.571 ton, 90 vracht-passagierssche pen met accommodatie voor meer dan twaalf passagiers, metende 482.820 ton, 334 vrachtschepen van meer dan 500 ton, metende 1.617.692 ton, 787 vrachtschepen van minder dan 500 ton, metende 283.876 ton en 119 tankschepen van meer dan 500 ton, metende 957.135 ton. „Nee, niet doen!" waarschuwt de al te bezorgde moeder, als haar jonge tje achter zijn vriendje aan de steile helling op wil draven. „Je bent nog te kleinMaar het vriendje is een jaar jonger! voor die vernielzucht. De moeder be schermt haar „baby" tegen vaders boosheid Door een kort gesprek met een buitenstaander, die iets weet van de kinderpsycheleer, leren vader en moeder inzien wat him kleuter schort: doordat moeder altijd hem remt uit angst, dat het kind zich pijn zal doen of vallen, koestert het jongetje grote angst voor de vader, die met al zijn goede bedoelingen hem als een boe man voorkomt en omdat hij tegen de vader niet op kan, neemt hij hem alles kwalijk. Het struikelen over de schildpad moet dus worden gewro ken In feite komt het toch zo beminde kind te kort aan moederliefde én va derliefde. Van moeder „mag hij niets" waardoor hij bij een jonger vriendje achterstaat, voor vader, die hem flink wil maken, is hij zo bang, dat alle lief. de wordt verdrongen. Het kind weet zich in deze situatie alleen maar te redden door stug, ongezeglijk en driftig te zijn. Problemen in beeld Door dit en verscheidene andere filmpjes leert men dus op aanschou welijke wijze, welke conflicten zich kunnen voordoen in een kinderziel, zonder dat de ouders zich van eigen fouten bewust zijn. Er zijn films over alcoholisme, er zyn ook films over het bejaarden- vraagstuk. In de laatste jaren komen zij bij velen onder ogen. Sinds de fe deratie ze ter beschikking stelt, ko men steeds meer belangstellenden er om vragen. Ze worden vertoond op ouderavon den van scholen, voor wijkverpleeg sters, studenten, huisvrouwen- en an dere vrouwenverenigingen. De federatie maakt, bij het verhu ren van deze films uit haar filmo- theek de strenge bepalingen, dat ze niet als verstrooiing mogen dienen en niet mogen worden vertoond zonder inleiding en toelichting van een des kundige. die ook de nabespreking leidt. Ook troepenvermindering in Ver. Staten? De democratische senator Ander son heeft maandag in de Amerikaan se senaat meegedeeld dat, gezien de vorderingen op het gebied van atoomwapens en geleide projectielen, de Amerikaanse troepensterkte bin nenkort met 300.000 man verminderd zal worden. Hij verklaarde deze in lichting gekregen te hebben van Amerikaanse militaire en burgerlij ke defensieleiders. Vier maanden gevangenis voor Surinaams Statenlid. Het Surinaamse Statenlid Soemlta is veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, wegens verduistering, meer malen gepleegd. Hij is bijna 5 maan den in voorarrest geweest. Steun aan regionale activiteiten In juni 1953 werd met de Ameri kaanse autoriteiten overeenstemming bereikt over de besteding van de te genwaarde van een bedrag van 3 mil joen dollar, dat door de regering der V.S. op grond van het zogenaamde Moody-amendment in de mutual se curity act ter beschikking was ge steld voor de verhoging van de pro- duktiviteit in Nederland. Dit bete kende, dat voor produktiviteitsbevor- dering ongeveer 10,3 miljoen gulden ter beschikking kwam. Van dit be drag werd ongeveer 7,3 miljoen on middellijk beschikbaar gesteld voor een vijftal projecten. De resterende 3 miljoen werd gereserveerd voor na der met de Amerikaanse regering overeen te komen doeleinden. Het nader overleg heeft thans geleid tot overeenstemming omtrent een in on geveer 2ys jaar uit te voeren pro gramma. Van de hierna te noemen projecten zijn de eerste drie in totaal ter waarde van plm. 1,5 miljoen gericht op het ontplooien van regio naal gedecentraliseerde acties onder leiding van de contactgroep opvoe ring produktiviteit. Een bedrag van 350,900 is be stemd voor steunverlening aan pro vinciale en lokale produktiviteits- commissies teneinde regionale activi teiten met betrekking tot de daad werkelijke toepassing van produkti- viteitsmethoden in bedrijven te be vorderen. Een bedrag van 743.000 is in dit verband beschikbaar gesteld voor de opleiding van een aantal deskundi gen, de opzet van eën trainingscur sus voor hedrjjfshoofden van kleine- bedrijven teneinde dezen in staat te stellen zelfstandig bedrijfsorganisa torische vraagstukken op te lossen en voor de ontwikkeling van een aan tal andere hulpmiddelen ter onder steuning der regionale activiteiten (o.m. een mobiele demonstratie-een heid en tentoonstellingen). Dit pro gramma zal worden uitgevoerd door de stichting cursussen en research te Delft. Voor lagere stafleden van de vak beweging zullen over doel, methoden etc. van productiviteitsverbetering voorlichtingscursussen worden geor ganiseerd. Hiervoor is 400.000 be schikbaar. De stichting tot opleiding van arbeiders efficiency adviseurs, ;ericht door de drie vakcentrales, als overkoepelend lichaam op treden. Een bedrag van 350.000 wordt beschikbaar gesteld voor de om-, her- en bijscholing van volwassenen. Deze scholing, die, met het oog op de toenemende eisen van het produk- tieapparaat. voor de geschooldheid van het bedienend personeel van groot belang is, bleef tot dusver vooral tot de grotere bedrijven be perkt. Thans zal echter ook het mid den- en kleinbedrijf hierbij worden ingeschakeld door in een aantal der betrokken bedrijfstakken instruc teurs in deze scholingstechniek op te leiden. ,^.ls er een knoop van vaders ovi hemd springtlaat moeder mij in de steek om gauw die knoop aan te zetten. Zal ik een knoop van mijn pyjamajasje afknippenkomt dan meteen terugNatuurlijk niet, want vader gaat altijd voor' denkt het wrokkende kind. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIM Lagerhuislid had 1 1 pistolen in haar tasje. 1 M Het vrouwelijke parlements- f| lid Bessie Braddock bracht M maandagavond het Britse La- p gerhuis in opschudding door twee grote windpistolen uit haar tas te halen en er dreigend p mee op de minister van binnen- p landse zaken toe te lopen. De p p voorzitter trachtte haar tot de orde te roepen, doch zij depo- H neerde de wapens voor de home p secertary die zijn best deed om haar te negeren. Mevrouw Braddock verklaar- p de luidkeels dat het een schan- daal was dat deze dingen zon- der meer te koop waren. p Bedrijfscommissie voor de suikerindustrie Door de S.E.R. zal in zijn vergade ring van 6 juli worden behandeld een ontwerpverordening tot utivoering voor de suikerindustrie van de wet op de ondernemingsraden. Er zal worden ingesteld een bedrijfscommissie voor de suikerindustrie, die 18 leden zal tellen. Aan het einde van het verzoenings- bezoek van maarschalk Tito, de Joe- goeslavische president, aan de Sow- jet Unie is te Moskou een gemeen schappelijke verklaring ondertekend. Op by gaande foto ziet men de Joe- goeslavische president, maarschalk Tito (links) en de eerste secretaris van de Russische Communistische Partij, Nikita Kroesjtsjew rechts tijdens het tekenen van de gemeen schappelijke verklaring. DEGENS MET GOUDEN HANDGREPEN Pistolen als kunstzinnige pronkstukken (Van onze speciale verslaggever) De Nederlanders, die enige honder den jaren geleden geleefd hebben, moeten gelukkige mensen geweest zyn. Zy genoten het byzondere voor recht, dat zy zich, oog in oog met hun vijand, konden laten doodschieten met een kogel uit een kostbare revolver met fraai bewerkte loop en met een kolf vol zilveren, gouden of ivoren versieringen Kom daar nu eens om! In de auto matische geweren van nuchter staal, in de snelvuurkanonnen met zakelyke richtinstrumenten, in de atoombom zit geen romantiek meer. Vroeger was dat anders. Daar heb je bijvoorbeeld het koppel van twee pistolen, omstreeks 1670 vervaardigd door Johan Louroux in Maastricht. Het zijn kunstzinnig bewerkte ivoren pistolen, de zeldzaamste van de we reld. Zij zijn op het ogenblik minstens f 10.000 waard, maar het kan ook wel f 25.000 zijn. Moet het aan de bezitter geen vol doening geschonken hebben zo'n pistool op een tegenstander te richten en is het hart van het slachtoffer niet sneller gaan kloppen van bewonde ring, toen hy in de loop van dit pronk stuk keek? We hebben de twee beroemde pisto len gezien. We hebben er nog veel meer aanschouwd. We zyn langs ein deloze rijen ouderwetse geweren ge lopen, waaronder zeer artistieke; we hebben een blik geworpen op ontel bare mooie pistolen van alle leeftijden en alle modellen; we hebben zwaarden en degens en andere steek- en slag wapens gezien, waarvan het lemmet kunstzinnig geciseleerd is en het ge vest van goud of zilver, bezet is met juwelen Iedereen kan al deze dingen bekij ken. Ze zijn namelijk te vinden in het Leger- en Wapenmuseum in Leiden, waarin men op het ogenblik reeds een 50.000 voorwerpen, verspreid over enkele gebouwen met een gezamen lijke oppervlakte aan expositieruimte van 4758 vierkante meter heeft onder gebracht. In 1945 is men begonnen en reeds thans beschikt men over een enorme collectie wapens en andere Er zijn prachtig bewerkte kruit- horens, modellen van oude kanonnen, portretten van officieren uit de Tach tigjarige oorlog. Men is er trots op het oudste wapen, dat het museum zich heeft kunnen verwerven, een La Tènezwaard van 300 jaar vóór Chris tus, dat in Nederland is opgebaggerd en dat wel uit oostelijke landen af komstig zal zyn. Stijgbeugels van de Noormannen Wanneer men een wandeling door dit interessante en zeer bezienswaar dige museum maakt bezienswaar- Kleurrijk vertoon in Apeldoorn Aan het wapen der Koninklijke Marechaussee is een hoge eer te- beurt gevallen. Prinses Beatrix heeft het besluit bekend gemaakt zich te willen noemen schutsvrou- we der Koninklijke Marechaussee. Dit geschiedde dinsdagochtend ter gelegenheid van het bezoek, dat de prinses in gezelschap van haar vader bracht aan de Koning Wil lem Iü-kazerne, die mag gelden als de bakermat van het wapen. Het is een stijlvol bezoek gewor den, waarin de schenking van een kostbaar kleinood en de parade de hoogtepunten vormden. Om half twaalf arriveerde de prinses in gezelschap van Prins Bernhard in zijn functie van inspec teur-generaal van de Koninklijke Landmacht. Alvorens het kazerne terrein te betreden toefde Prinses Beatrix enkele ogenblikken bij het monument voor de hoofdpoort, aan de sokkel waarvan zij ook een krans legde, aldus de nagedachtenis erend van de gevallenen der marechaussee en van het korps politietroepen. Op het ogenblik dat H.K.H. het kazerneterrein betrad werd haar on- derscheidingsvlag gehesen. Langs de opgestelde wacht begaf zij zich naar het paradeterrein, waar een selectie der troepen stond aangetre den in het fraaie ceremonieel tenue. Onder de deputaties van de staf van het wapen was ook die uit Terneu- zen. Na de inspectie begaf de prinses zich naar het midden van het carré, waar zij werd toegesproken door de commandant van het wapen, de bri gade-generaal W. Kist, die uiting gaf aan de gevoelens van eerbiedige en diepe dankbaarheid, die bij het korps aanwezig zijn voor de grote belang stelling van Prinses Beatrix voor het wapen en in het bijzonder voor het zich willen noemen schutsvrouwe van de Koninklijke Marechaussee. Aan het einde van zijn toespraak speldde de generaal prinses Beatrix het kostbaar geschenk, het wapen van de marechaussee als broche uit gevoerd in goud, platina en edelge steente op, waarna hij een driewerf hoera op haar uitbracht. Dadelijk hierna werden haar een aantal hoofd- en opperofficieren voor gesteld. Ook maakte zij kennis met een viertal leeftijdgenoten, kinderen van officieren. Na samen met haar vader en de brigade-generaal op een podium te hebben plaatsgenomen zag de prin ses een kleurrijk défilé van een deel der troepen. Voor zij met haar vader te ongeveer half een vertrok werd haar nog een fraaie oorkonde, behorend bij het geschenk aangebo den. Twee negenjarige officierskin deren boden de prinses tenslotte nog een boeket bloemen aan. dig ook voor hen, die met afgrijzen denken aan alles wat oorlog Is, want het verleden herleeft er en er is veel kunstzinnigs te aanschouwen dan komt men door een grote zaal, geheel gevuld met interessante stukken, die men door aankoop van een Belgische verzamelaar verworven heeft. Men komt in bewondering voor enkele fraaie degens uit de beginperiode van de Oost-Indische Compagnie; voor stijgbeugels van de Noormannen; voor een koppel pistolen, gemaakt door de geweermaker Carmiggelt in Utrecht omstreeks 1710 tot 1775; voor het oudste uniform uit de collectie; een sterk gerestaureerd soldatenpak uit de Bataafse republiek; voor ma honiehouten modellen van alle onder delen van het leger, die koning Wil lem m heeft laten maken; voor har nassen en voor helmen. Men ziet er verraderlijke Italiaanse dolken, die in de plooien van een mantel verborgen werden; een grote verzameling stok- wapens met vervaarlijke metalen punten; luchtdrukgeweren uit de 18e eeuw; wapens, die een combinatie zyn van dolk en revolver; een door een ko gel doorboorde kepi van een ma rechaussee, gedragen door een der Duitsers, die in 1940 ons land binnen vielen; oude regimentsvaandels; het oprukkende leger in 1914 van tinnen soldaatjes; een Japans harnas van byzondere schoonheid; verschilende soorten uniformen. Eén zaal is aan de jachtsport en aan de schietsport gewijd. Vroeg machinegeweer Uit 1630 staat er een karabijn met vijf lopen, waarmede men 34 schoten kan afvuren met slechts èèn keer trekken; een voorloper dus van het moderne machinegeweer. Het wapen was echter gevaarlijker voor hem, die het hanteerde dan voor de vijand Er is een loterijtrommel te zien uit de tijd, toen nog bij loting bepaald werd welke Nederlandse jongelingen 's konings wapenrok moesten dragen. Er zijn talrijke onderscheidingen uit vele landen geëxposeerd en men treft er tenslotte de wapenen en militaire hulpmiddelen aan, die de ontwikke ling demonstreren tot deze tijd toe. Men behoeft zeker niet oorlogzuch tig te zijn om te kunnen waarderen wat in het Leger- en Wapenmuseum bijeengebracht is en om te genieten van het vele kunstzinnige, waarvan verscheidene oude wapens getuigen. Illllllljlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Papa Manenrob wilde te j fors complimenteren. §1 In diergaarde ,J3lijdorpte p H Rotterdam heeft mama Ma- p p nenrob zondag het leven ge- p schonken aan een welgescha- p pen kind, van wie nog niet be- p p kend ts of het een jongetje of een meisje ia. p De geboorte van deze dieren- p p soort komt weinig voor in die- rentuinen, omdat er in derge- p lijke inrichtingen niet zoveel p p Patagonische Manenrobben ge- houden worden. p Papa Manenrob, evenals zijn p eega zes jaar oud, was tijdens de geboorte niet thuis, maar p p kwam een half uurtje later zijn vrouv) bezoeken. Hij wilde haar echter wat al te fors compli- p menteren, zodat de oppasser p hem maar een paar dagen huisarrest heeft opgelegd om p te voorkomen, dat het kind p onder de „vinnen" zou worden gelopen. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Babies werden per ongeluk verwisseld Een Britse en een Ita liaanse moeder hebben hun babies terug na die per ongeluk verwisseld te hebben en elkaar wanhopig gezocht te hebben in twee steden Mevr. Harriet Bell- Thompson, 26 jaar, uit Liverpool, en mevr. Ma ria Petrantoni, 24 jaa' zaten zondag op dezelf de bank in een park te Imperia (Italië). Zij be wonderden elkanders spruiten, die in precies op elkaar gelykende kinderwagens zaten. Toen de dames afscheid namen, duwden zij bei den de verkeerde kin derwagen voort. Mevr. Thompson deed die ontdekking t eerst Zij herinnerde zich dat mevr. Petrantoni haai haar adres had gegeven en zij haastte zich daa: naar toe. Maar niemanc was thuis. Mevr. Thompson herin nerde zich toen dat mevr. Petrantoni haar verteld had dat zy van plan was haar ouders in Genua te bezoeken. De angstige Britse moeder haastte zich met haar man per auto naar Genua, waar zij naar de politie gingen. Intussen nad mevr. Pe trantoni, die niet naar Genua was gegaan, de verwisseling ook ont dekt en zij haastte zich naar de politie in Im peria. Telegrammen tussen de twee politie bureaus hebben d rechtgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3