Bouw van nieuw veilingcomplex te Goes in voorbereiding Zeeuwse Almanak meer Chefarine ,4 Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 JULI 1956 VEILING „ZUID-BEVELAND" VERGADERDE Statutenwijziging werd aanvaard na uitvoerige besprekingen In de algemene vergadering van de veilingsvereniging „Zuid-Beveland", dinsdag gehouden In het Schuttershof te Goes, is met 82 stemmen vóór, 12 tegen en 2 blanco, een statutenwijziging goedgekeurd, waarmee o.a. met een bouwfonds financieel de basis wordt gelegd voor de stichting van een nieuw veilingcomplex. Tevens werd het bestuur gemachtigd de voorbereidende maatregelen voor de bouw te treffen, waarvoor uitgaven tot hoogstens 25.000 werden toegestaan. Men beschikt reeds over ca. 5 ha grond aan de overzijde van het spoorwegemplacement te Gófcs, waar o.a. de zgn. stroop- fabrlek, de emballage-loodsen en het nieuwe koelhuis staan. Met de gemeen te Goes wordt onderhandeld om door aankoop en ruiling te komen tot een behoorlijk afgerond geheel. missie adviseerde o.a. zo nodig de eierveiling te reorganiseren. Uit het verslag van de secretaris stippen we verder nog aan, dat het nieuwe koelhuis praktisch klaar is; dat voor de administratie een boek houdmachine in gebruik werd geno men en dat de cantine werd verbouwd, tegelijk met het herstel van de west gevel van het koelhuis, die verzakte. De balans en de resultatenrekening werden goedgekeurd en tot plv. lid van de financiële commissie werd be noemd de heer Suurmond uit Leer- sum, beheerder van het bedrijf „Oost- Ketelaar". Andere zaken. De diverse tarieven werden ongewij zigd vastgesteld, met uitzondering van die voor het koelhuis en de sor- tecrkosten, welke enigszins werden verhoogd. De contributie voor het boekjaar 1956-'57 werd weer bepaald op 1.De rente van het ledenkapi taal werd vastgesteld op 4 Het be stuur werd gemachtigd tot eventuele aankoop van emballage. Bij de be stuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren J. Kakebeeke, J. Q. C. Lenshoek, J. W. Mol, C. Nijsse Gzn. en J. Th. Pikkaart herbenoemd, ter wijl in de vac.-wijlen A. v. d. Poest Clement werd voorzien door de benoe- In verband met verlangens van de centrale Railleisenbank, die de nieuwbouw wil financieren, is de aansprakelijkheid van de leden, die tot dusver voor allen 300.be droeg, gebracht op 30 van de omzet met een maximum van 30.000 en een minimum van 800.Met name deze wijziging en de hiermee verband houdende verandering van het stemrecht, ontmoetten van de zijde van de kleinere telers enige tegenkanting. Het bestuur betoogde echter, dat door de voorgestelde artikelen juist de positie van deze categorie leden, welke de overgrote meerder heid vormen, het best Is gewaar borgd. By de opening van de vergadering herdacht de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, het in het afgelopen jaar overleden bestuurslid, de heer A. van der Poest Clement, die van 1909 af de vereniging als zodanig had gediend. Voorts verwelkomde hij het nieuwe dagelijkse bestuurslid, de heer J. Bu- tyn uit Bergen op Zoom en de nieuwe directeur, de heer S. G. Nooteboom. Over de resultaten van de veiling in het afgelopen jaar kon de voorzit ter geen optimistisch geluid laten ho ren. De oogst van het harde fruit was aanzieniyk lager dan in 1954. Doordat de pryzen gelukkig goed waren, was dit voor de individuele teler nog niet zo ongunstig. Voor de veiling was het daarentegen minder. Het fust kon niet genoeg benut worden, de pakstations kregen minder aanvoer en het koel huis bracht minder op, dan verwacht werd. De wnd. secretaris, de heer J. Kakebeeke, onderstreepte een en an der in zijn jaarverslag. Er bleven bijv. 80.000 kisten in de fustloods, die dus geen huur opbrachten. Volgens de financiële commissie, die bij monde van de heer J. A. van Willi gen verslag uitbracht, betekende dit alleen aan fusthuur reeds een bedrag van 106.000 aan mindere inkomsten. Alles bij elkaar kwam men aan een nadelig verschil van plm. 250.000. Uiteindelijk bleef er een verlies van ruim 26.000, dat uit de reserve kan worden bestreden. De financiële com- ming van ir. J. Minderhoud uit Wilhel- minadorp. Voordat daarna begonnen werd met de artikelgewyze behandeling van de gewijzigde statuten, gaf de voorzitter eerst nog een toelichting op de noodzakelijkheid hiervan, in verband met de nieuwbouwplan- nen. Men möet tot de bouw van een nieuwe veiling komen, daar het huidige complex te klein ls, waar door ook minder efficiënt gewerkt kan worden. Bezwaren uit de vergadering tegen toekenning van het stemrecht aan de hand van de omzet van het betrokken lid, werden door het bestuur bestreden met de opmerking, dat er van de 979 leden 820 zyn, die een omzet hebben van minder dan 5000 en dus één stem mogen uitbrengen. De overige 159 leden die met grotere omzetten méér stemmen zullen mogen uitbren gen krygen dan bij elkaar slechts 447 stemmen, zodat de meerderheid toch in handen is van de kleinere telers. De rykstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, voerde daar nog aan, de de kleinere kweker voor zijn afzet meer belang bij de veiling heeft, dan de gro tere collega. Uitvoerig kwam ook de kwestie van de verhoogde aansprake lijkheid aan de orde. Daar voor goed keuring der statuten het vereiste aan tal van 3/5 der leden niet ter vergade ring aanwezig was, kon direct geen beslissing worden genomen. In de on middellijk na afloop van de eerste ver gadering gehouden tweede algemene ledenvergadering werd echter, met de reeds genoemde stemmenverhouding, tot aanvaarding der gewijzigde statu ten besloten. In de eerste vergadering werd voorts nog besloten tot vaststelling van een nieuw huishoudelyk reglement en een nieuw veilingreglement, Voorts werd goedkeuring verleend tot het aangaan van een lening van 350.00, af te los sen in 20 jaar, tegen 4 rente. Advertentie Benoemd. De heer J. Pliilipse te Wemeldinge werd benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere lagere school te Zaam- slag. VAN TOT BRONZEN ORANJE-NASSAU De heer A. P. van Akker te Groede was dezer dagen een halve eeuw in dienst van het Waterschap Het Vrije van Sluis, of eigenlijk bij het water schap Groede en Baanst, dat een on derdeel van Het Vrije is. Maandag werd de jubilaris in zijn woning be zocht door de burgemeester van Groe de, de heer J. C. Everaars, en de bei de wethouders. De burgemeester deel de de heer Van Akker mee, dat hem de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, was toegekend en reikte hem ook de on derscheiding uit. KLEINE RAVAGE In de burnt van de wijk Pyramide onder IJzendijke ontstond dezer MOTIEF 't Zijn sterke benen, die de weelde kunnen drapen, zegt een van de tal-, loze spreekwoorden, die ■wij in ons goede vaderland ryk zijn en als we dat spreekiooord gebruiken, wel, dan is er meestal iets aan het handje. In Retranchement was dat ook het ge val. Daar wandelde een klein jongetje ook al op icat zwakke beentjes rond. Een jongetje, dat voor het eerst naar school was gegaan en deel uitinaakte van de eerste lclassers. Een gewoon, menselijk klein kereltje, dat met vele kleine kereltjes de zucht naar zoetig heid gemeen had. Alsmede een chro nisch geldgebrek om aan zoetigheden te komen. Maar dit knaapje vond er wat op. „De juf heeft gevraagd of we een dubbeltje mee wilden brengen", zo sprak hij tot zijn mama en omdat er wel eens meer dubbeltjes gevraagd worden voor goede doeleinden en voor schoolreisjes, vond mam dat een heel redelijk verzoek. „Was juf blij met het dubbeltje?", zo vroeg ze dezelfde dag, na school tijd. Zoonlief, een beginneling op het pad der kleine zonden, viel onmiddel lijk door de mand. ,,'t Was niet voor juf", békende hij ruiterlijk, ,,'t Was voor snoep" Mama deelde een moederlijke ver maning uit. „Waarom deed je dat nou", sprak ze gevoelvol; „je mag je moeder toch niet bedriegen!" En héél kleintjes onder al die vurige ko len, die mama op z'n hoofd stapelde, antwoordde 't joch bedremmeld: „An ders had ik dat dubbeltje toch maar vei-loren" dagen op de weg of liever vlak er naast een kleine ravage, toen een auto, die een andere inhaalde, slipte en beide auto's tegen bomen tot stilstand kwamen. Hoewel de schade zeer groot was, liepen en kele inzittenden slechts naar ver houding lichte blessures op. De in halende auto, die bestuurd werd door de heer P. R. uit IJzendijke, slipte op het natte wegdek en raakte met de bumper de auto van de heer E. V. uit Biervliet. De au to van V. reed tegen een .boom en werd vrijwel geheel vernield. Die van R. reed eerst in een heg én vei-volgens tegen een boom en werd slechts licht beschadigd. De bestuurder V. kwam met de schrik vrij, zyn vrouw had wonden aan gezicht en armen, de mede-inzit tende A. B. kwam er goed af, maar diens echtgenote klaagde over inwendige pijnen en had won den aan hoofd en knie. Zij werd later nog voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De bestuur der R. had een ontwrichte arm en een gekneusde knie; zijn broer, die naast hem zat, kwam met de schrik vry. IN ééN REGEL Tenslotte zij nog in één regel ge meld. dat het echtpaar C. Pollet-de Coninck te Westdorpe donderdag aanstaande zijn gouden huwelijks feest viert en dat de leden van de muziekvereniging „Eikels worden bomen' te Westdorpe vorige week allen een gloednieuwe uniformpet hebben gekregen. 4 middelen tezamen werken aneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt legen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" - eik op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daa'door bij zonder weldadig. lümHlr/iltiilri A an de zeezijde van de nieuwe Nolie- dijk te Vlissingen wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de aanleg van een wandelpad, dat. een verbinding zal vormen tussen het Nollehoofd en de verderop nelegen duinen. Half mei werd met dit v:erk begonnen en waarschijnlijk zal deze aangename wandelgéle genheid binnen enkele da gen in gebruik genomen kunnen wor den. Of ook wielrijders er gebruik van zullen mogen maken, is een zaak, die nog nader bezien zal worden. Wan neer de belangstelling van wande laars groot is, kunnen natuurlijk geen fietsen op hei pad worden toegelaten. FOTO P.Z.C.j Nutsspaarbank Vlissingen. De totale inleg by de Vlissingsè Nutsspaarbank bedroeg over de afge lopen maand 692.285,27 (juni 19oo 534.477,96) en de terugbetaling be droeg 089.012,46 45o.l46,ïo), zo dat de inleg de terugbetaling met 103.272,81 79.331,21) overtrof. Het totale tegoed bij deze bank steeg daardoor van 14.636.128,99 aan het begin van de maand tot 14.739.401,80 aan het eind. Het aantal rekeningen nam van 21.969 met 81 toe tot 22.050. Het schoolsparen leverde 3050,90 op en er werden 233 spaarbusjes gele digd, die 5169,18 opbrachten. De cijfers van de verschillende dien sten bedroegen: HOOFDKANTOOR: inleg 424.862,82, terugbetaling 335.602,70, meer ingelegd 89.260,12. AFHAALDIENSTinleg 7805,98, terugbetaling 7850,55, meer terug betaald 44,57. SOUBURG: inleg 18.525,51, te rugbetaling/ 22.687,23, meer terugbe taald 4161,72. GOES: inleg 139.409,79, terugbe taling 172.574,18, meer terugbetaald 33.164,39. KORTGENE: inleg 44.322,50, te rugbetaling 3221,25, meer ingelegd 41.101,25. WOLFAARTSDIJK: inleg 20.998, terugbetaling 12.918, meer ingelegd 8080. TERNEUZEN: inleg 31.824,03, terugbetaling ƒ.28.322,59, meer inge legd 3501,44. ZAAMSLAG: inleg 609,50, terug betaling 2969,51, meer terugbetaald 2360,01. AXEL: inleg 3927,14, terugbeta ling 2866,45, meer ingelegd 1060.69. Universitair examen Voor het doctoraal examen theolo gie slaagde aan de Vrye Universiteit te Amsterdam ds. G. T. Rothuizen, vroeger te Goes. Veertigjarig jubileum bij N.S. in Terneuzen Onder zeer grote belangstelling vierde dinsdag de heer L. F. du Bois, inspecteur van de Nederlandse Spoor wegen te Terneuzen. zijn veertigjarig dienstjubileum bij de N.S. Tydens 'n bijeenkomst, die 's morgens in het stationsgebouw te Terneuzen werd gehouden, werd de heer Du Bois in waarderende bewoordingen toege sproken door de inspecteur van het rayon Breda der N.S., ir. J. Kiveron, en vele collega's van de jubilaris. Velen der sprekers deden hun ge lukwensen vergezeld gaan van een stoffelijk blyk van waardering. In „Grand Hotel Rotterdam" werd 's middags een druk bezochte receptie gehouden, waarbij o.m. de burgemees ter van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, de voorzitter en de secreta ris van de Kamer van Koophandel en vertegenwoordigers van de industrie- en in de kanaalzone van hun belang stelling blijk gaven. Benoemingen bij herverkavelingsdienst Aan de heren J. Beye en L. Raams- donk werd ontslag verleend als lid van de agrarische subcommis sie Schouwen der herverkavelings dienst Zeeland. In hun plaats wer den tot leden van deze subcommis sie benoemd de heren W. J. Steur en P. W. v. d. Bosch, resp. te Burgh en Zierikzee. Middelburger halve eeuw in dienst bij Mij. „Zeeland" In Hoek van Holland gehuldigd In de grote vergaderzaal van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland te Hoek van Holiand is dinsdag de heer W. van de Hoek uit Middelburg gehul digd voor het feit, dat hy vijftig jaar bij de maatschappij in dienst was. Uit handen van de heer A. C. H. Kuyck, dierectéur van de „Zeeland" ontving de jubilaris by deze gelegenheid de gouden legpenning van de Maatschap pij voor Nyverheid. De korte plechtig heid werd bijgewoond door de leden van de directie, het personeel, de fa milie van de heer Van de Hoek en ver tegenwoordigers van scheepswerven en andere zakenrelaties. De heer Kuyck schetste in eën kor te toespraak de verdiensten van de ju bilaris en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer Van de Hoek, die lang met zijn gezondheid heeft getobd, weer geheel hersteld aanwezig was. Behalve een zeer groot aantal bloemstukken en fruitmanden ontving de Zeeuw namens de directie, het kan toorpersoneel en de opvarenden van de schepen een groot televisietoestel met tafel en een enveloppe met in houd. De huldiging werd besloten met een lunch in het „Jagershuis". Op veertienjarige leeftyd trad W. van de Hoek een halve eeuw geleden als leerling-machinst ln dienst van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Hij werd tewerkgesteld in de werkplaats te Vlissingen, maar ging in 1910 als werktuigkundige over op de oude ra- derboot„Koningin Regentes". In 1917 werd de „Prins Hendrik", waarop hij toen als derde machinist voer, twee maal door Duitse onderzeeboten naar Zeebrugge opgebracht. In het jaar daarop werd de heer Van de Hoek zelfs met de „Koningin Regentes" ge torpedeerd. In de tweede wereldoorlog week hij uit naar Londen, waar hij technisch superlndendant was van de boten van de Maatschappij Zeeland en W. Müller en Co. Na de oorlog keer de hij naar ons land terug en op 1 januari j.l. volgde zijn benoeming tot technisch adviseur bij de Maatschap pij Zeeland. Universitaire examens. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het kandi daatsexamen Nederlandse landbouw de heer J. Gaakeer te Stavenisse. De heer J. M. Koopman te Zierikzee slaagde aan dezelfde school voor het ingenieursexamen Nederlandse land bouw. Collecte De lijstcollecte, die in Kamperland ten bate van het Rode Kruis werd ge houden, bracht 237,—- op. „De Koning" terug naar oude luister JARENLANG heeft de windkoren- molen „De Koning" aan de Veerse- weg in Middelburg zijn naam bijzon der weinig eer aangedaan. Deze in 1882 als een stellingmolen gebouwde blikvanger kwam namelijk in een zeer haveloze staat te verkeren. Het windmaalbedrijf werd om die reden stopgezet, wieken en stelling moesten worden afgebroken, waarna het be drijf op elektriciteit „doordraaide." Na de oorlog is men echter gaan streven naar restauratie van de drie Middelburgse molens, die daarvoor in aanmerking komen. Het heeft lang. geduurd voordat „De Koning" aan de beurt kwam, m^tar enige tijd ge leden was het toch zover. Thans wordt er hard gewerkt om het bouwwerk weer een even fraai uiterlijk te geven als vroeger. Dit geschiedt dank zy subsidies van het rijk, de provincie, en de gemeente Middelburg en het Middelburgse Molencomité, terwijl de eigenaar, de heer P. Nypjes, het ove rige bekostigt. Het molenmakersbedrïjf van de Gebrs. Dijk heeft de kap reeds voor een groot deel hersteld en zal straks de wieken aanbrengen, evenals de verder nodige herstellingen. De fa. P. J. de Bufik, die met het meer bouw kundige deel is belast, heeft steigers tegen de molenromp opgetrokken om de muren waar nodig te verbeteren. „De Koning" krijgt ook zyn stelling weer terug en zal dus binnen niet al te lange tijd het omringde landschap weer fraai accentueren, waarmee te- felijkertyd alle vier de molens der eeuwse hoofdstad weer gezien mo gen worden. (Foto P.Z.C.) Nutsspaarbank in Kapelle geopend Kapelle heeft thans een Nutsspaar bank. Dinsdaar is deze nieuwe spaar bank, welke is bedoeld voor Kapelle en omgeving, geopend en direkt met haar werkzaamheden begonnen. De Nutsspaarbank Kapelle is een bijkan toor van de Vlissingsè Nutsspaar bank. Alle voordelen en service wel ke deze spaarbank biedt staan nu voortaan .ook ter beschikking van de inwoners van Kanelle. Voorlopig kun nen zij drie avonden per week terecht op de uren, dat de bank is openge steld. maar zy zullen ook na afspraak terecht kunnen bij de beheerder der bank, de heer P. G. Vermaire. De bank is gevestigd in een nieuw pand aan de Van der Biltlaan te Ka pelle, waar een aparte afdeling voor dit doel is ingericht. Op de openingsavond werd reeds een vry groot bedrag aan spaargel den bij deze bank gedeponeerd. Jongeling opereerde met kapmes De Goese politie kreeg maandag een telefoon tje dat er 's middags om twee uur 'n poging tot inbraak was ge daan in een woning aan de Vogelzangsioeg. De vrouw des huizes, me vrouw O., lag te rusten, toen zij meende onraad te bemerken. Zij keek uit het raam en zag dat een manspersoon met 'n kapmes aan het keukenraampje stond te morrelen. Helemaal niet gesteld op deze vi site, ging de vrouw naar beneden, maar in tussen had de ongeno de bezoeker reeas de benen genomen. Het kapmes dat hij uit het schuurtje had wegge haald, liet hij op het „operatieterrein" ach ter. Mevrouw O. kon aan de politie een vaag signalement opgeven, terwijl zij ook duidelijk had gezien, dat de man, als een volleerde in zijn „vak", handschoenen droeg. Het volgende tafereel •pan deze „crime-sto- ry" speelde ongevev twaalf uur later. E>*i politieagent op nachte lijke surveillance vond aan de A. J. kade in 'n daar voor verzending gereed staande grote bloemenmand 'n mans- persoon. Zijn signale ment vertoonde veel overeenkomst met dat van de man-met-het- lcapmes. Het bleek de 16-jarige W. uit Dor drecht te zijn, die er na zgn mislukte lcraakje rustig lag te slapen. De agent stoorde hem in zijn dromen en nam de jongeman mee naar 't politiebureau. Toen TV. dinsdagmorgen aan de tand wercl gevoeld, bleef hij aanvankelijk halsstarrig ontkennen ook maar iets met de kapmes-affaire van doen te hebben gehad. Er kwam nog een speurhond aan te pas. die reeds direct de ver moedens van de politie bevestigde. Men had da dader van de inbraak- poging te pakken. Bij verder onderzoek bleek, dat de jongeman, die reeds enkele nachten in de bloemenmand aan de kade had gelogeerd, ook een V.V.V.-busje uit het A.M.Z.-kantoor had ontvreemd, om zich over de inhoud van enkele guldens te ont fermen. De knaap,waarover men thuis geen baas kon en die reeds enkele processen-verbaal we gens diefstal op zijn de bet had staan, is door bemiddeling van de Dordtse politie onder de ouderlijke macht te. ruggebracht. 'n Zoutloos dieet? Toch heerlijke vleeswaren! Eet 7e gerust! Anton Hunink's vleeswaren zoutloos dieot. Nolriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig van smook •moal houdbaar I De pittige oplossing van uw zoutloos dieet I Let op het label met het loodje. Dit li uw garantie I VANDAAG. Middelburg Electro: „Ontvluchting uit Coldltz", (14 jaar), 10 en 21.15 uur; Schouwburg (C.F.A.): „In de schaduw van een hoon", (14 jaar), 20 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 9— 23 uur. Middelburg Prov. Bibliotheek: Exposi tie reprodukties van en boekwerken over Rembrandt, 10—12.30, 13.30—17 u. Vlissingen Alhambra: „De scharlaken mantel", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De tiran van Californië", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand. „De graaf van Bragelon- ne". (14 Jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2