PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Redelijke kans voor dr. Drees om nationaal kabinet te vormen Explosies in New Yorks atoomlaboratorium De eerste nieuwe mosselen aangevoerd Dt BILT Vandaag... DUIZEND POLEN IN ARREST NA OPSTAND IN POZNAN Spanning stijgt in Marokko VERWACHT... 199e jaargang no. 155 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; Ir. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 juli 1956. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 68—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. VOLGENS DE POLITICI IN DEN HAAG Fracties zullen over het huurprobleem beslissen (Van onze parlementaire redacteur). De kabinetsformatie draaide in het begin van deze week heel sterk om het probleem van de huren en een eventuele afroming daarvan. Teneinde maandagavond goed beslagen ten ijs te komen hebben enkele fractie voorzitters tevoren met de deskundigen uit hun fractie overleg gepleegd over de vormen van de aanwending van een deel van de huurverhoging voor de verbetering van het oude huizenbezit en voor nieuwbouw. Zo heeft prof. Romme, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P., maandagmorgen in het gebouw van de Tweede Kamer gesproken met de heren Van Vliet en Andriesen. Zaterdagmiddag heeft het partijbestuur van de P.v.d.A. met de socia listische ministers in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderd. Overigens zullen de fracties over het hurenprobleem beslissen en niet de fractieleiders. Vandaar dat reeds maandag bekend was, dat de fracties van de verschil lende partijen tegen dinsdag in verga dering bijeengeroepen waren. Hoewel de formatie op 't ogenblik langzaam opschiet en er op het ter rein van de defensie allerlei moei lijkheden liggen en hoewel boven- Briesje gevraagd Gedeputeerden hebben devrage beantwoord van het Statenlid Schorer over het toekomstige deltabeleid in Zeeland en zij hebben daarbij medegedeeld, dat er géén.del tabureau komt, doch een breed-sa- mengestelde commissie niet een des kundig secretariaat. Aldus luidt de kern van de uitvoerige nota, die het college naar aanleiding van boven genoemde vragen het licht heeft doen zien. Men kan niet zeggen, dat dit antwoord bijzonder bevredigend is, want daai-voor zijn deze mededelingen te summier en blijven er téveel vra gen. Wat gaat deze commissie nu precies doen en welke taak krijgt zij in het provinciaal bestel? Wordt zg autonoom en mag zij gedeputeerden adviseren op elk punt, dat zg nood zakelijk acht? Of is het de bedoeling dat de commissie slechts haar advie zen uitbrengt als gedeputeerden het nodig achten en er om vragen bn hoe is het met de secretaris? Wordt hij ambtenaar van het provinciaal be stuur of zal hg een zelfstandige func tie vervullen? Ziedaar enige vragen, waarop het antwoord niet is te vinden in de mededelingen van het college. Terwijl juist uit die antwoorden afge leid zou kunnen worden of men hoge verwachtingen van de nieuwe com missie mag koesteren Bij kennisneming van de summiere feitelijke gegevens, waaromheen Gedeputeerden Staten hun ant- woord-nota hebben gedrapeerd, kan men zich niet aan de indruk ontrek ken, dat het college iets geheel an ders-voor de geest staat dan jhr. Schorer. Van verschillende zijden o.a. door het Goese gemeentebestuur en de afdeling Zeeland van de "Vere niging van Nederlandse Gemeenten is destijds aangedrongen op een deltacommissie voor geheel Zeeland, zulks in tegenstelling tot die commis sies, welke hier en daar aan het werk zijn, doch die slechts beperkte be langen behartigen. Aan dit verlangen wordt nu zonder twijfel voldaan: die gewestelijke commissie komt er, reed-samengesteld zelfs! Maar ge deputeerden menen blijkbaar, dat zij door een eenvoudige handgreep deze nieuwe instelling ook kunnen gebrui ken voor de vervulling van de wen sen, die bg herhaling door jhr. Scho rer zijn geuit. Een deskundig secre tariaat van d.' commissie is hier ken nelijk als dé oplossing gezien. Een goed-functionerend secretariaat is immers met enige goede wil gelijk te stellen aan een deltabureau? Inderdaad. Een goed-fuctionerend se cretariaat kan gelqk staan aan een deltabureau. Maar zolang gedepu teerden daarover geen nadere gege vens verstrekken, zijn we er niet erg gerust op. Het lijkt er nu immers op, dat G.S. de commissie primair stellen, terwijl uit de vragen van de heer Schorer valt af te leiden, dat hij terecht! het secretariaat de eerste piaats wil geven. Eerst dus het bu reau, als een gemakkelijk hanteerhaar en efficiënt wapen in de handen van het dagelijks bestuur der provincie, een bureau dus, rechtstreeks onder het college ressorterend. Mocht daar naast nog een commissie in 't leven worden geroepen voor deltazaken breed-samengesteld en als werkor- gaan waarschijnlijk traag welnu, dan ligt het voor de hand het secre tariaat daarvan aan dat bureau toe te vertrouwen, maar dan als secun daire functie. Deze opvatting menen wij uit de vragen van de heer Schorer af te mo gen leiden. En het .-genovergestelde uit het antwoord van gedeputeerden.... Wij weten niet of deze veronder stelling juist is. Hopelijk, dat er in de komende statenzitting meer klaar heid over deze zaak zal komen. Zo als de zaken er i.u bij staan, is de aangekondigde breed-samengestelde deltacommissie helaas nog in grijze nevelen gehuld. Het wachten is nu op een briesje, dat deze nevelen zal doen verdwynen dien nog verscheidene andere pun ten van het toekomstige regerings program besproken moeten wor den en men het eens moet probe ren te worden over de aanwijzing van de personen voor de ministers functies, acht men in politieke kringen redelijke kansen op succes van dr. Drees aanwezig. Men ba seert dit mede op de mogelijkheid, dat binnen zeer afzienbare tijd zal kunnen bljjken, dat een sterk kabi net op brede basis een nationaal kabinet zou men het kunnen noe men voor ons land het meest wenselijke is. De huur- en defensie vraagstukken zouden dan in bete kenis verliezen. Nederland heeft 37 uur lang zonder parlement gezeten, een bgzondere ge beurtenis in onze staatkundige ge schiedenis. Als de beide Kamers der Staten-Ge- neraal normaal na de vierjarige pe riode, waarvoor hun mandaat geldt, aftreden, dan is dat volgens de bepa lingen van de Kieswet op de derde dinsdag van september, op dezelfde dag, waarop de nieuwe Kamer op treedt. Dan is er dus geen of nagenoeg geen hiaat. De Tweede en de Eerste Kamer zijn nu vervroegd ontbonden en wel met het oog op de aanhangig zijnde Grond wetsherziening, die in eerste lezing door de afgetreden Kamers is goed gekeurd en waaraan nu de nieuwe Ka mers met een meerderheid van twee derden van het aantal uitgebrachte Mr. Oetoyo Ramelan overleden. Mr. Oetoyo Ramelan is zaterdag tijdens het.spelen van golf op de Brit se club in Djakarta tengevolge van een hartaanval overleden. Mr. Oetoyo Ramelan was secretaris generaal van de Nederlands-Indone sische vertegenwoordiging in Singa pore en ambassadeur in Canberra. Onder hen, die zondag de begrafe nis bijwoonden, was de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar. i is het 300 jaar geleden, dat M in Amsterdam een pestepide- s H mie uitbrak, die bijna een half jaar duurde. Bij deze ramp kwamen 13.000 personen om M p= het leven. llllllllllllllllllllllllllllll flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Nog geen beslissing j M (Van onze parlementaire redacteur). H De conferentie, die de kabi- W netsformateur dr. Drees maan- dagavond in zijn departement op Plein 1813 in Den Haag met r_ de vijf fractievoorzitters gehou- H den heeft, heeft van acht tot elf uur geduurd. Na afloop deelde H een woordvoerder van de for- mateur ons desgevraagd mede, dat de zelfde onderwerpen zijn §f besproken als in de conferentie f| H van verleden maandag en dat nog geen beslissingen zgn ge- vallen. H Meer wenste hg niet mede te delen. De formateur had de vijf fractievoorzitters uitdrukkelgk geheimhouding opgedragen, zo bleek ons later. Ook zijn woord- M voerder weigerde hardnekkig verdere vragen te beantwoor- den. p Uitvoerig hebben de heren be- raadslaagd over de huren en over de defensieuitgaven. De formateur verwacht woensdag- morgen de antwoorden van de fractieleiders, zo vernamen wij langs andere zgde. Zij zullen schriftelijk worden verstrekt. Ter voorbereiding van die antwoorden komen de fracties i dinsdag bijeen. De enige fractie, waarvan dit nog niet bekend j was, die van de C.H.U. is bij- i eengeroepen tegen dinsdag- avond. De overige fracties ver- i gaderen dinsdagmorgen. stemmen hun fiat moeten hechten. De ontbinding is namelijk ingegaan op maandag 2 juli. Dit betekent in feite: in de nacht van zondag op maandag om precies twaalf uur. De opening van de nieuwe Kamers geschiedt dinsdagmiddag om één uur, zodat ons land dus 37 uur lang parle- mentloos was. Nadelige gevolgen heeft dit niet opgeleverd, Maandag ziiv de eerste mosselen het nieuwe seizoen op de verwater plaatsen te Yerseke uitgespreid, om na vólgende week maandag, de weg naar de consument te vinden. FOTO P.Z.C.) H Mededeling aan onze i 1 abonnees. Aan verzoeken van abonnees H om ons blad aan hun vakantie- H adres (sen) op te zenden, zal on- M !v cerzijds gaarne worden voldaan. De opgave daarvoor verzoeken M M wg evenwel schriftelijk te doen, M M liefst 3 dagen voor de datum M M van ingang. M De administratie. H iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Bromfietser verongelukte De 63-jarige bromfietser S. de V. uit Amsterdam is op de Westhaven weg in de hoofdstad dodelijk veron gelukt. Volgens de politie maakte hg zonder een teken te geven plotseling een zwenking naar links en werd door een hem achterop rijdende personen auto aangereden. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar men zijn dood constateerde. Waarschijnlgk wilde de bromfietser op het ogenblik dat hij werd aangere den zich naar de overkant van de straat begeven om zgn vrouw, die daar liep, op te halen. De heer J W. F. Backer, directeur- generaal van de Nederlandse rijkslucht vaartdienst en leider van de Nederlandse delegat-'e naar de sinds 14 juni te Caracas aan de gang zijnde jaarvergadering van de „International Civil Aviation Orga nization" is door de vergadering gekozen tot president van de economische com missie van de I C.A.O. Echtpaar Eisenhower vierde veertigjarig huwelijksfeest President Eisenhower heeft zondag op zgn boerderij bij Gettysburg in Pennsylvania, waar hij voor verder herstel verblijft, zgn 40-jarig huwe lijksfeest gevierd. Hg gaf zgn echtgenote een gouden hartvormige medaillon met de inscrip tie „Van Ike aan Mamie. 1916 1956." Zijn vrouw gaf hem een foto .van haarzelf in gouden lijst. Negen personen werden gewond Twee ontploffingen hebben maandagmorgen een atoomlabora torium voor vreedzaam gebruik van atoomenergie in Queens, voor stad van New York, op zijn grond vesten doen schudden. Negen personen zijn gewond, van wie twee ernstig. Meisje verdronken Op het terrein y-1 de Langedgkcr groentecentrale te Broek op Langen- dgk is zondagmiddag tijdens het spe len verdronken de 5-jarige Greetje H. Men vond haar in de aldaar gele gen sloot. Pogingen om de levensgees ten op te wekken bleven zonder resul. taat. De ontploffingen deden zich en kele seconden na elkaar voor en vernielden de tweede verdieping van het laboratorium der „Sylva- nia Electric Products Company". Vijftig brandweerlieden, twintig politie-agenten en een persfoto graaf heeft men voor onderzoek vastgehouden om mogelijke gevol gen van radio-actieve bestraling te voorkomen. Andere fotografen en verslaggevers werden geweerd van de plek des on- heils in verband met de geheime aard der werkzaamheden in de fabriek. De maatschappij heeft meegedeeld, dat het ongeluk niet door radio-actie ve stoffen is veroorzaakt. De ontplof fing was van chemische oorsprong. De federale commissie voor atoomenergie heeft verklaard, dat buiten de fabriek geen gevaar voor atoomstraling be staat. WEGVERSPERRINGEN OP UITVALSWEGEN Wederom dreigt een algemene staking Volgens reizigers, die maandag uit Polen in (west) Berlijn zijn terugge keerd, zgn in dit land na het verzet in Poznan, ongeveer duizend arresta ties verricht. Nieuwe stakingen in Poznan drei gen op een tweede algemene staking uit te lopen. Westelijke zakenlieden, die te Ber lijn arriveerden, zeiden gisteren dat honderden arbeiders in Poznan niet op hun werk zijn verschenen en dat anderen een langzaam-aanactie be gonnen zijn. Volgens deze zegslieden zouden de opstandige arbeiders gewaarschuwd hebben, dat zij ten tweede male de straat op zouden gaan wanneer de Inbreker verstopte de buit in stortbak van toilet De politie heeft de 18-jarige H. C. A. uit Rotterdam aangehouden, die zich aan enige inbraken zou hebben schuldig gemaakt. De jongeman, die in een rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort verbleef, zag enige tijd geleden kans hieruit te ontsnappen. Via Amsterdam kwam hij weer in Rotterdam terecht en begon in te breken om aan de kost te komen. Bij een aannemer, die aan de Kromme Zandweg woont, zag hij kans een be drag van 10.000 te bemachtigen. Ook bracht hg nog enige bezoekjes aan andere adressen, waarbij hg on geveer 900 ontvreemdde. Van de 10.000 kocht hij eerst een brom fiets en een horloge. De rest deed hg in een portefeuille en verstopte deze thuis in de stortbak van het toilet. Tegenover zgn ouders deed hg het voorkomen alsof hij een baantje had. De politie meende na de inbraak aan de Kromme Zandweg te weten, dat hij er wel meer van afwist en toen men hem aan de tand voelde kwam de hele zaak aan het licht. autoriteiten niet onmiddellgk een eind aan hun terreurregiem maakten. Het platteland rond Poznan wordt grondig door troepen uitgekamd. Twee pantserdivisies en enige dui zenden politiemannen en andere mili tairen zouden zij" ingeschakeld bij de meedogenloze jacht op dc leiders van de revolte, waaraan vrijwel de gehele bevolking van de 300.000 zielen tel lende stad deelnam. Autoriteiten hebben wegversper ringen op de uitvalswegen rond de stad opgericht om te voorkomen, dat personen, die aan de gevechten heb ben deelgenomen alsnog de wijk naar het platteland nemen. Langs de gehele 150 km lange route, die van Poznan naar ae grens met Oost-Duitsland leidt, staan militaire patrouilles, die zorgvuldig de papieren van auto mobilisten controleren. Een za kenman, die gisteren in Berlgn aankwam, deelde mee, dat hg niet minder dan zes maal aange houden was Bovendien hebben westelijke zaken lieden verteld, dat de Polén troepen langs de grens met Oost-Duitsland hebben samengetrokken om te voor komen, dat rebellen naar West-Ber- lijn vluchten. Yerseke is klaar voor „de slag" In België zijn de voorjaarskpr- missen weer begonnen en dat be tekent voor Zeeland: vraag naar mosselen. Ge moet onze zuiderbu ren kennen, om deze op het oog wat vreemde combinatie te begrij pen. Ze drinken graag een pint bier zeker, het hele jaar door maar bij het kermisvieren moe ten er mosselen bij zijn! Dat is reeds vanouds zo en dit gebruik schijnt nog steeds meer toe te ne men. Welnu, de Zeeuwse mosselkwe kers voldoen graag aan die roep i hun beste klanten. Maandag is het nieuwe mosselseizoen begon nen. Wel twee weken vroeger dan vorig jaar, maar de kwaliteit is goed. Waarom zou men dus langer wachten? Volgende week gaat de grens voor de mosselexport open. 's Morgens om vijf uur zullen de exporteurs de uit- voermachtigingen krijgen en dan gaat het er op los. De export „kermis" gaat dan weer op volle toeren draai en. De mannen zullen er zeker alles op zetten, maandagmorgen nog tijdig op de Antwerpse markt te komen. Diezelfde dag kunt ge dan voor menig restaurant op het menubord met gro te letters „Gebakken mosselen" zien staan. En op de buitengemeenten in België is na volgende week maandag de kermis eerst recht compleet: met mosselen Het ziet er voor de Zeeuwse mosselcultuur gunstig uit. Toen maandag de eerste partijen van de Zeeuwse percelen in Yerseke wer den aangevoerd, waren er mosse len met 24 visgewiclit en een stevige schelp bij. Niet slecht dus. Voorlopig zal de handel echter zgn Klanten slechts mondjesmaat kunnen bedienen, omdat er als gevolg van de slechte zaadvisserg in 1954, op het ogenblik nog niet zoveel volwassen mosselen zijn. Over enkele maanden, in oktober of november, zullen er naar verwacht wordt, voldoende zijn om volop aan de vraag te kunnen voldoen. GEEN OVERSCHOT. Men schat, dat er dit seizoen weer ongeveer 500.000 tonnen mosselen beschikbaar zullen zgn, waarvan 150 a 200.000 tonnen van de Zeeuwse per celen en 300.000 tonnen van de Wad denzee. Misschien komen er zelfs nog meer. Vorig seizoen kon met bijna eenzelde hoeveelheid niet ten volle aan de vraag worden voldaan, zodat men zich zeker geen grote zorgen zal behoeven te maken, dat er een overschot ontstaat. De prijs bleef dit seizoen voor de verse mosselen onveranderd, terwgl die van de ingemaakte mosse-len, in verband met gestegen lonen en hoge re kosten van verpakkingsmateriaal iets omhoog gaan. De eerste partgen mosselen werden maandagmorgen op de verwater plaatsen uitgestort. „Ze smaken weer best", zeiden de mannen, die de mos selen zo uit de schelp rauw naar bin nen werkten. Dinsdagnacht gaan deze eerste mosselen naar de inleggeriien, die woensdag beginnen te draaien. Niet eerder echter dan maandag 9 juli, tegelijk met de verse mosselen, gaat dit zeebanket in glas en blik naar de consument. Maandag was het nog betrekkelijk rustig in Yerseke. De stilte voor de „storm". De mosselmensen hebben er al moed op. Volgende week begint 't „spul" eerst goed. Zo nodig dag en nacht werken, maar wat geeft dat?! Er is geld te verdienen. Laat ze maar smullen, die Belgen en straks ook de Fransen. De Zeeuwse mosselwereld staat voor hen klaar! Proteststaking tegen Franse troepenbewegingen Aan de Franse troepen is gister avond bevel '-egeven, de Marokkaanse steden te bezetten, die het meeste zgn getroffen door de algemene sta king, welke in het gebied van Agadir is uitgebroken juist als protest tegen de Franse troepenbewegingen in dit gebied. De mededeling van dit bevel heeft de spanning tussen Frankrijk en Marokko, die toch de laatste weken al hevig was, nog doen stggen. Agadir is een havenstad van 49.000 inwoners aan de westelijke Atlanti sche kust. Het is de basis van een van de voornaamste Franse verbin- dingslgnen met het grensgebied van de Sahara, kortgeleden het voorwerp van officieuze Marokkaanse eisen. De Franse autoriteiten in Marok ko hebben een verklaring uitgegeven, waarbij zg de Marokkaanse beschuldi gingen weerleggen, als zouden hun troepen op onwettige wijze optreden. De verklaring zegt. dat de Franse troepen, volgens het Frans-Marok kaanse verdrag van onafhankelijk heid, gedurende de overgangsperiode volledige vrijheid van beweging heb ben. Daarna pas zal het handnaven van de orde volledig ten deel vallen aan de koninklgke Marokkaanse strgdkrachten. Er is onlangs 'n Fran se kapitein ontvoerd, in Fez werd gisteren 'n Franse korporaal neerge schoten en sedert 24 juni zijn vg"f derdSe le"eropslaKPlaatsen geplun- „mmmmmm Ze smaken weer best'" zeggen de mannen op de ver waterplaatsen te Yerseke, die de mos selen rauw oppeuzelen. (FOTO P.Z.C.) ZELFDE TEMPERATUREN. Zonnige perloden maar ook enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde temperatu ren. ZON EN MAAN. 4 juli Zon op Maan op 4.28 1.02 onder 21.04 onder 17.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1