PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroonprinses Beatrix toegejuicht als eregast van de hoofdstad Vliegramp in Arizona eiste 128 doden Kansen van Veerse sluis nog in onderzoek BILI COMMUNISTEN IN HONGARIJE EN DUITSLAND ONGERUST 199e jaargang - no. 154 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 juli 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 2G. WAARDIG EN UITBUNDIG FEEST Aanbieding van schrijfbureau namens jeugd van Nederland Prinses Beatrix, onze kroonprinses, die' juist haar achttiende stap naar de volwassenheid deed, heeft zaterdag haar eerste officiële be zoek gebracht aan de hoofdstad van het land, waarover zij redelijk eens zal regeren. Amsterdam was de eerste van de steden, die zulk een gelegenheid krijgen tot directer kennismaking met onze troon opvolgster. Amsterdam heeft dit bezoek tot een waardig en toch ook uitbundig feest gemaakt. Vooral de jeugd kreeg de kans, om de prin ses te ontmoeten. Op de sintelbaan, het Olympiaplein, waar 1500 jongelui meewerkten aan een jeugdfeest, werd de prinses nainens de gehele Nederlandse jeugd een geschnk aangeboden; een schrijfbureau voor haar studeerkamer. De aanbieding van het geschenk geschiedde in de vorm van een miniatuur-model van dit bureau. Bij het eerste gedeelte van het bezoek, de ontvangst door het stadsbestuur in het Stedelijk Mu seum, en bij de ontvangst door de „samenwerkende instituten voor kunstonderwijs te Amsterdam (Sika) werd de kroonprinses ver gezeld door koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Wilhelmina. De koningin en de prins waren ook aanwezig bij het slot van de gran dioze dag, de uitvoering van het Londons Festival Ballet in de Stadsschouwburg. Burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam sprak in zijn welkomst woord in het Stedelijk Museum over de oude en dierbare banden vanOranje met Nederland en zinspelede'op de mededeling, welke het Koninklijk Huis vrijdag het licht liet zien. Vergeeft het mij, aldus de burgemeester, dal ik daaraan met de bescheidenheid, welke daarbij geboden is, vrijmoedig toevoeg, dat de bevolking van uw rijk, overi gens uiteraard uw wensen eerbiedi gende, aan geen commissie, welke dan ook, behoefte heeft gevoeld. Tot de prinses sprak hij. o.m.: „De voorberei ding voor uw hoge taak, welke naar wij innig hopen nog lange jaren van U verwijderd moge zijn, is aangevan gen Wij weten, dat U naast belang stelling voor de wetenschap der so ciologie, begiftigd zijt met gevoel voor de uitingen van de kunst en dat gij in de achter U liggende jaren met succes de boetseerkunst hebt beoefend. Moge U 'n uw studententijd, die zo bij uit stek de gelegenheid biedt, alles te on derzoeken, vyn alles kennis te verza melen en het inzicht te verdiepen, zonder uw aandacht voor de sport te verliezen, ook de tijd vinden, U aan de Coöperaties verhogen koffieprijzen niet. Naar aanleiding van de berichten ove- prijsverhogingen van koffie, deelt het bestuur van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties mede, dat de coöperaties niet deelne men aan enig overleg in het bedrijfs leven inzake de prijsstelling van kof fie. Met erkenning van het feit der prijsstijging van koffie op de wereld markt en in het midden latend de economische verdedigbaarheid van een prijsverhoging heeft de coöpera tie, gegeven haar bijzondere positie en ter bevordering van een zo goed mogelijke stabilisatie van het prijs peil, besloten vooralsnog' de prijzen van haar co-op koffie met te verho gen. schone kunsten te wijden ter verrij king van uw leven. Sport en kunsten vormden de voor naamste onderdelen van het program ma, dat de prinses op deze dag af werkte, en waarbij zij overal hartelijk werd toegejuicht. Burgemeester d'Ailly bood de prinses een exemplaar aan van het uit twee delen bestaande steden- boek van 1649. In de hall van het Internationaal Cultureel Centrum (paviljoen Vondelpark) aanvaar de de prinses het beschermvrouw- schap vaii de Samenwerkende In stituten voor Kunstonderwijs te Amsterdam. Een enthousiast sport- défilé langs het paleis op de Dam en een ocgedwongen ontvangst in de ambtswoning van de burge meester waren andere hoogtepun ten van deze dag. Na het aanbieden van het schrijfbu reau tijdens het jeugdfeest op het Olympiaplein dat gekenmerkt werd door zang, sport, spel en dans, hield de prinses een korte toespraak, op het eind waarvan zij zei: „Sommigen van ons nemen nu al actief deel aan het maatschappelijk leven, anderen bereiden zich d3ar nog op voor. Van zelfsprekend is het, dat wij ieder op onze post ons steentje moeten bijdra gen tot de welvaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag ecri succes genoemd \yorden, als van daag een basis is gelegd voor de ver wezenlijking van deze gedachte. Minister Beel sloot zitting Staten-Generaal. Daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin, heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, zaterdagmiddag op een ver enigde vergadering van de beide Ka mers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zitting van de Staten-Generaal gesloten. Nadat de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de vergadering had geopend en nadat een commissie van in- en uitgeleide was benoemd, arri veerde minister Beel tegen drie uur op het Binnenhof. Hij was, zoals gebruikelijk, gezeten in een galarijtuig, geflankeerd door lakeien en begeleid door twee afde lingen bereden rijkspolitie in ceremo nieel tenue. pilllllllllllllllllllllllllllH Wielerpeuter bracht bloemen naar prinses. H Zaterdagmiddag heeft prin- |j ses Beatrix, gezeten op een H podium voor het paleis op de Dam, de sportoptocht van de Amsterdamse sportbonden waarin negen praalwagens meereden zien voorbij- trekken. Een kostelijk moment was het, toén een kleine peuter in H een knalrood trainingspak, die op een fietsje meereed in de groep wielrenners, zich uit het peloton losmaakte, tot vlak voor het podium reed, afstap je te en met een boeketje naar de prinses holde en het haar gaf. Deze, getroffen door dit spontane huldebetoon van het kereltje wilde hem bedanken, maar het knaapje was al weer teruggelopen naar zijn fietsje. □I Hij keerde echter fluks terug =j om gauw even de hand van H de prinses te drukken. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waar vroeger voor de geologen hard werken gedurende weken nodig was, kan deze DC S thans in enkele uren uitkomst brengen. Dit (Engelse) vliegende laboratorium zendt impul sen uit, die door de aarde terugge kaatst vjordtn en door de apparatuur in het toestel eii in een bomvor- mir/c .vogel" die aan een 150 meter lange lijn er achteraan ivordt gesleept 'worden opgevangen. Een filmca mera neemt het terreinwaarover ge vlogen word* op de film op. zodat men na de vlucht rustig alle gegevens kan bestuderen De lange pijp achter het vliegtuig be hoort. 'tot dr opnameapparatuur daarachter z;et men de om het toestel heen gebouwde antenne, die de im pulsen uitzendt. Twee toestellen stortten neer Bij de Grand Canyon in Noord- Arizona heeft zich de grootste vliegramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart voorgedaan. Twee grote passagiersvliegtuigen zijn neergestort, vermoedelijk na met elkaar in botsing te zijn ge weest. Alle 128 Inzittenden zijn om het leven gekomen. De wrakken van de vliegtuigen zijn op nog geen 300 meter van elkaar waargenomen op twee ontoegankelij ke pieken in het oostelijk deel van de Grand Canyon, een van de mooiste Amerikaanse natuurmonumenten. Een hefschroefvliegtuig van het Ame rikaanse leger is er zondag, ondanks het slechte weer, in geslaagd in de buurt van dew rakken te landen. De beide vliegtuigen, een Supercon. stellation van de Trans-World Airli nes, en een DC-7 van de United Air lines, waren vrijdag kort na elkaar opgestegen van het vliegveld van Los Angeles. De Superconstellation was met 64 passagiers en een beman ning van zes koppen op weg naar Kansas City. De DC-7 zou met 53 passagiers en vijf bemanningsleden naar Chicago vliegen. Op de route die de toestellen volgden, was het weer slecht. Er hingen zware on weersbuien. Door de zware bewolking hebben de vliegtuigen vermoedelijk beide op 7000 meter hoogte gevlogen bij het gasseren van Desert Point nabij de rand Canyon. De DC-7 had deze hoogte aangewezen gekregen, doch de Superconstellation moest lager vliegen. Op de kleinere hoogte hingen echter de omveersbuien, zo verklaar de zondag kapitein Byrd Ryland, die de reddingsoperaties leidt. Prinses Beatrix en burgemeester mr. A. 7. d'Ailly bekijken een van de twee delen van hei „Stedenboek" nit' 16J/9 van Johannes Blaeu, dat de prinses ter gelegenheid van het bezoek aan de hoofdstad door het gemeentebestuur werd aangeboden. Grootste schip ter wereld wordt gebouwd voor Onassis. De Griekse reder Aristoteles So crates Onassis heeft een overeen komst getekend, waaronder het grootste schip ter wereld voor hem zal worden gebouwd in de Verenig de Staten. Het schip zal een tankschip zijn van 100.000 dwt en zal alle thans bestaande schepen in grootte over treffen. Er zullen vier andere tank schepen voor Onassis in de Verenig de Staten worden gebouwd, waarvan een van 46.000 ton en drie van 32.650 ton. Piloot omgekomen bij ongeluk met straaljager. Tijdens de voorbereiding voor de landing op de vliegbasis Volkel is za terdagmiddag nabij Mill, een F 84 F Thunderstreak van de Kon. Lucht macht door nog onbekende oorzaak neergestort. De bestuurder, de 25-jarige onge huwde reserve tweede luitenant-vlie ger J. H. B. uit Waalwijk, kwam om het leven. Het vliegtuig, dat in het vrije veld terechtkwam, werd geheel vernietigd. Minister Beel verdedigt nota-Schokking. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, die door de Koningin en Prins Bernhard is aangezocht deel uit te maken van de commissie van drie, die een onderzoek zal instellen naar de omstandigheden, die geleid heb ben tot bepaalde publikaties in de buitenlandse pers,, te kennen gege ven pas op 7 juli definitief van zijn ministeriële arbeid ontheven te wil len worden, omdat hij eerst nog in de Tweede Kamer de nota wil ver dedigen, die over de zaak van de Haagse burgemeester mr. Schok king is uitgebracht. De Tweede Kamer komt dinsdag middag bijeen voor enkele formele zaken_en de installaties van de le den. Spoedig daarna zal het rapport betreffende mr. Schokking behan deld worden. Men verwacht donder- NA DE OPSTAND IN POZNAN: V.S. bieden voedsel aan voor hongerend Polen. De Verenigde Staten hebben aan geboden, gratis voedsel te versche pen voor de hongerende bevolking van Polen. Het aanbod werd gedaan door Herbert Hoover, plaatsvervan gend minister van buitenlandse za ken. Hoover zond een brief aan Ha rold .Star, algemeen adviseur van het Amerikaanse Rode Kruis. Het voedsel zou worden gedistribueerd door het Internationale Rode Kruis. Terwijl omstreeks 300 personen dag en nacht door de Poolse gehei me politie ondervraagd worden, heeft de Poplse,stad Poznan blijkens alle berichten een min of meer nor maal aanzien herkregen. Het. offi ciële dodencijfer van de opstand is volgens radio-Warschau gestegen tot 48. Vrouwen en kinderen waren er niet onder de slachtoffers. Onof ficiële berichten geven echter veel hogere dodencijfers. Volgens oncon troleerbare aanwijzingen, die in be paalde Amerikaanse kringen te Washington zijn ontvangen, zouden er meer dan duizend doden zijn. Intussen heeft de communisti sche staatspartij van Oost-Duits- land, de S.E.D.. zaterdag de be volking gewaarschuwd tegen „een provocatie gelijk aan die in Poznan". Lifters bestalen Nederlands echtpaar in België. Een echtpaar uit Smilde, dat een reis van enkele weken door België en Frankrijk naar Zwitserland wilde ma. ken is zaterdag, de eerste dag van de vakantie, niet verder dan de Belgi sche hoofdstad gekomen en moest toen naar zijn woonplaats terug daar men onderweg van al het reisgeld was beroofd. Tussen Putte en Ant werpen had men een paar lifters op genomen, die in de omgeving van Brussel uitstapten, na, zoals later bleek, de tassen en kleren te hebben nagekeken, die achter in de wagen lagen. Het echtpaar miste daaruit in Brussel al het reisgeld; ongeveer 30.000 Belgische francs en een paar duizend Zwitserse francs. Initiatief van provinciaal bestuur. Van de zijde der provincie wor den bepaalde studies gemaakt, om na te gaan, of hét mogelijk is tóch een sluis te bouwen in de bij Veere te leggen dam. In de vergadering van de Ned. Ver. voor Landaan winning heeft ir. Dibbits weliswaar opgemerkt, dat het z.i. niet ver standig zou zijn om een sluis te maken, doch de mogelijkheid dit te doen, heeft hij daarbij niet bestre den. Uiteindelijk zal de minister van Waterstaat moeten beslissen of eventueel dit risico kan worden aanvaard. Dit deelde het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje mede op de zaterdagochtend in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserybelangen („Zevi- bel"). In zijn kwaliteit als voorzitter van (Ie provinciale commissie tot bestu dering van de visserijproblemen in 't kader van het deltaplan, verklaarde hjj tevens, dat deze commissie aan het college van Ged. Staten heeft ge vraagd, contact op te nemen met de vanuit Veere werkende vissers om hun mening te horen over mogelijk heden ter oplossing van hun proble men. Binnenkort zal de commissie een advies aan Ged. Staten uitbren gen. Hoewel de heer Van Poelje uiter aard niet op dit rapport mocht voor uitlopen, kon hiï wel mededelen, dat de gedachten van de commissie gaan in de richting van een oplossing op lange termijn. Hij noemde daarbij de wenselijkheid van visserijonderwijs. 't Zal nodig zijn om de visserij in Zee land op hogér niveau te brengen, door haar op modernere wijze te gaan be oefenen. Er zal een 'fase van over gang worden voorgesteld. In het rap port zal daarbij ook nadrukkelijk worden gesteld,» dat der ijksregering maatregelen zal dienen te nemen voor vernieuwing van de vloot. „Waar het hart vol van is, loopt de mond van over." Daarom was het geenszins verwonderlijk dat de vis sers "on deze vergadering van „Zevi- bel" hun problemen in verband met het Drie-eilandenplan en het Delta plan, aansneden. De door de voorzit ter, de heer A. L. S. Lockefeer in zijn openingswoord gedane uitlating „De afgrond gaapt" en de woorden die dr. Kranenburg in zijn inleiding wijdde aan de dreigingen van inpolderingen, hadden de mannen goed in de oren geknoopt. De heer Siereveld uit Ar- nemuiden fungeerde voornamelijk als woordvoerder. De garnalenvissers van Veere en Arnemuiden zullen het eerr ste kind van de rekening worden. „Waar zullen wij belenden?", zo vroeg hij zich af. Wanneer zij naar Breskens, Vlissingen of Coiijnsplaat moeten verhuizen, zullen er bijvoor beeld daar toch ook woningen moeten zijn. De heer Huybregts van Veere voegde eraan toe: „Er moet snel wat gebeuren. De tijd gaat dringen. Men streeft naar een sluiting van de dam in 1961." De woorden van de heer Van Poel je gaven wel enige geruststelling. Hun problemen hebben de volle aan dacht, zo bleek duidelijk. Sterk werd er uit de vergadering op aangedron gen, dat men zo spoedig mogelijk weet, wèt er gaat gebeuren. Of er 'n sluis komt of niet. In dit verband waarschuwde de heer Van Poelje er evenwel de heren toch ook voor, dat het probleem van de Zeeuwse visserij niet opgelost zou zijn met alleen een sluis in de Veere-dam. GROEIENDE BELANGSTELLING. In zijn openingswoord voor deze vergadering, wees de voorzitter, bur- gemeester A. L. S. Lockefeer op de noodzaak van organisatie. Vooral nu de problemen steeds groter worden. Het is niet meer mogelijk als enke ling z|jn belangen te bepleiten en me dezeggenschap te krijgen. De „Zevi- bel" wordt thans als representatieve organisatie voor Zeeland erkend. De aanwezigheid van tal van vooraan staande personen uit de visserijwe reld bewezen wel de juistheid van deze laatste opmerking. Nadat besloten was om de burge meester van Zierikzee, mr. T. Th. Dijckmeester als adviserend bestuurs lid te benomen, kwam de financiële positie van de vereniging aan de or de. De penningmeester, burgemees ter A. C. Willemsen uit Yerseke, ge waagde van een toename der uitga ven, mede als gevolg van groeiende activiteit van de vereniging. Een ver hoging van de contributie bleek daar om dringend noodzakelijk. Een voor stel in die richting werd met algeme ne stemmen door de vergadering aan vaard. Terwijl de contributie tot dusver 60 per lid bedroeg, zal deze in 1957 3 per 1000 br. -> omzet zijn. Mocht blijken, dat door hogere besommingen de inkomsten groter zouden worden dan nodig en geraamd werd, dan zal het contributiepercentage van 0,3 worden verlaagd. De minimumcontri butie zal 50 per jaar bedragen. (Vervolg op pag. 2) Radio-Boedapest zond de tekst van een resolutie uit, welke door het Centraal Comité van de Hon gaarse communistische partij op een buitengewone vergadering aangeno men was. Hierin werd gezegd, dat „provocatie als die in Poznan een waarschuwing voor onze partij die nen te zijn". Kritiek werd in deze resolutie ge oefend op een vergadering, die vo rige week in Boedapest werd gehou den. Volgens de verklaring werd de vergadering door ongeveer 6000 per sonen bijgewoond. De sprekers „gin gen zo ver, dat zij de leidende rol van de partij ontkenden" en zij „be lasterden de partij en staatsfunc- tionarissen". Staking verlamt staalindustrie V.S. Ongeveer 650.000 arbeiders in de Amerikaanse staal-industrie, verspreid over 27 staten, zijn gistermorgen, zes uur na het af breken der onderhandelingen over een nieuw contract, in staking ge gaan. Volgens hun traditionele politiek van „geen contract, geen werk", weigerden de leden van de United Steehvorkers Union (aangesloten bij de AFL-CIO) gisternacht de avondploeg af te lossen, welke staking voor 's lands sleutel-in dustrie de ergste slag zal kunnen worden sinds dc striking van 1952, die 56 dagen duurde. De besprekingen waren 's morgens om 6 uur afgebroken na de 45e bij eenkomst van vertegenwoordigers van de_vakbondunie en de „grote drie" van de staalindustrie U.S. Steel, Bethlehem Steel en Republic. De voornaamste struikelblokken wa ren loonsverhoging en duur van het contract Door deze massale staking zijn al le, staalfabrieken, op enkele na die met een verlenging van het huidige contract akkoord gingen, gesloten. Negentig procent van de nationale staalproduktie is hiermee stopgezet. Geschat wordt dat de staking 40.000.000 dollar per dag zal kosten en indien zij van lange duur zal zijn, zal de Amerikaanse economie de weerslag ervan ondervinden. Twee kinderen gedood op onbewaakte overweg. Op een onbewaakte overweg bg Rijssen is een goederentrein in aan rijding gekomen mei een personen auto. De auto raakte onder de loko- motief en werd geheel vernield. Van de vijf inzittenden werden twee kin deren gedood en drie volwassenen ge wond. Tot drie uur 's nachts was een van de beide hoofdsporen verspred en werd tussen Almelo en Hengelo over enkel spoor gereden. DE VERWACHT... ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Over het alge meen lagere temperaturen. 3 juli ZON EN MAAN. Zon op 4.28 onder 2104 Maan op 0.31 onder 15.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1