Vragen van Kamercommissie en het antwoord in zaak-Schokking Bezoldiging militairen herzien KLANKBORD EEN INSTITUUT VOOR DE CONSUMENTENBELANGEN VERMISTE BUSSVMSE MEISJES ZATEN IN KERK OPGESLOTEN AMERIKAANSE SCHENKING VOOR NEDERLANDSE KERNREACTOR ZATERDAG 30 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GELIJKTIJDIGE PUBLIKATIE Er bestond geen strafdossier Gelijktijdig zijn verschenen het voorlopig verslag der vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer over de nota van de minister van binnenlandse zaken naar aanleiding van publi- katies betreffende de burgemeester van Den Haag en de memorie van antwoord op dit voorlopig verslag van de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Op de talrijke vragen der commissie antwoordde de minister van binnenlandse zaken o.a., dat ten aanzien van mevropw Pino en haar dochtertje vaststaat, dat zij zich op 19 oktober 1942 in Westerbork bevonden. Naderhand zijn zij naar Auschwitz overgebracht, waar zij om het leven gebracht zijn. De heer Pino verbleef van 10 oktober 1942 tot 6 november daarna in de gevangenis te Scheveningen. Na laatst genoemde datum ontbreekt van hem elk spoor, zodat op grond van de wet wordt aangenomen, dat hij op 7 november 1942 Is overleden. Het z.g. dossier-Schokkïng bestaat uit twee verklaringen van mr. Schok king, waarvan een op 14 aug. 1945 werd afgelegd voor de kamer van onderzoek V3n de adviescommissie voor de zui vering van de Kon. Marechaussee in het district Den Haag in het onderzoek tegen de opperwachtmeester van de staatspolitie, Koren. Deze verklaring is in concept opgenomen en bevindt zich in het dossiér-Koren van de P.R.A. De burgemeester vernam in 1951, dat de door hem in de zaak-Koren afgeleg de verklaring aan de toenmalige hoofdcommissaris bekend waren. Het is de minister van binnenlandse zaken niet bekend, of de burgemeester met de toenmalige hoofdcommissaris over het dossier een onderhoud heeft ge had Hij ziet niet voldoende aanleiding om hiernaar een onderzoek in te stel len. Uit het ministeriële antwoord blijkt, dat de minister-president tevoren door de hoofdredacteur van het „Haagsch Dagblad" op de hoogte is gesteld. De burgemeester kreeg proeven op 31 ja nuari. voorafgaande aan de publikatie op 1 februari. Aan minister Drees is medegedeeld, dat de publikatie achterwege zou blij ven als de burgemeester ontslag zou nemen. Minister Beel had vooraf een onder houd met mr. Schokking; zelf las de minister de publikatie pas nadat zij af gedrukt was Er wordt op gewezen, dat de ver antwoordelijkheid primair berust ten aanzien van het regeringsstandpunt bij de minister van binnenlandse zaken en niet bij de justitie. Voor een gerechte lijk onderzoek bestond voor de minis ter geen aanleiding, aangezien het O.M. in 1946 geen termen had gevonden naar aanleiding van hetgeen gebleken Dieseltrein in brand Op de lijn 's-Hertogenbosch—Oss is vrijdagavond een dieseltrein, kort na het vertrek uit 's-Hertogenbosch te 20.54 uur in brand geraakt. Het vuur ontstond in het laatste deel van de mo torwagen en sloeg over naar een eerste klas compartiment. Bij aankomst in Oss sloegen de vlam men reeds fel naar buiten. De nevel tankwagen van de gemeentelijke brandweer heeft geruime tijd werk ge had om het vuur te blussen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De materiële schade is aanzienlijk. Julius Raab heeft zijn tweede kabinet gereed De nieuwe conservatief-socialis- tische regering van de Oostenrijkse kanselier Julius Raab is gisteren door de president van Oostenrijk, Theodor Körner, beëdigd. Raab heeft zijn tweede regering ge vormd, als gevolg van de algemene verkiezingen van 13 mei. Het is de vierde Oostenrijkse regering sedert het einde van de oorlog. De regering van Raab is ongeveer dezelfde als zijn vroegere regering. Nieuw is een ministerie van defensie met aan het hoofd de vroegre onder staatssecretaris van binnenlandse za ken, Ferdinand Graf van de Volks partij. MET DE FRANSE SLAG. Gendarmes vonden donderdagnacht op de oude marktplaats van Le Havre enige indi viduen bezig met het verwijderen van de eerste steen van het monument voor Jeanne d'Arc, die president Coty zondag zo feestelijk had gelegd. De „vandalen" bleken echter ge meente-arbeiders te zijn, die de op dracht hadden om in het. holst van de nacht, en in het grootste geheim, een verzuim goed te maken dat zondag in de hevige bedrijvigheid was begaan: men had vergeten specie te gebruiken bij het bevesiigen van de steen. DRONKEN. In Hot Springs (V.S.) zou voor de rechterlijke macht een demon stratie wordei. gegeven van een nieuw instrument om het alcoholpercentage in iemands bloed te meten. Deze ge beurtenis moest echter worden uitge steld omdat vrijwilliger Detroit Phil lips, die dronlren was gevoerd met whisky, wodka en wijn, het gebouw verliet net voordat de demonstratie zou beginnen. SAMENLOOP Nadat hij in Daven port (V.S.) was gearresteerd omdat men hem in een park had zien lopen met een paa- dure herensandalen, ver klaarde Anthony Ortiz tegenover de politie- Ik ben toevallig door de eta lageruit van een winkel gevallen en op een of andere manier bleven die sandalen aan mij vastzitten". was uit de zaak-Koren een nader onderzoek tegen mr. Schokking in te stellen. De omstandigheid, dat er geen zelf standig strafdossier ten aanzien van mr. Schokking bestond, verklaart, dat er in de nota ook niet is gesteld, dat de zaak was geseponeerd. De minister van justitie kwam na rijp beraad tot de overtuiging, dat de beslissing van de officier van justitie om naar aanleiding van de klacht van mej. Pino geen straf vervolging in te stellen geëerbie- gigd diende te worden. Hij kan de te dezen door de leden, die de be slissing van de officier van justitie betreuren, gegeven motivering niet onderschrijven. Een zaak als de on derhavige heeft immers zovele fa cetten, dat niet de dopr hen ver onderstelde publieke opinie de doorslag mag geven. i De minister van binnenlandse zaken acht het onjuist vragen te beantwoor den over het standpunt der Duitse autoriteiten t.a.v. mr. Schokking en na dere mededelingen te doen omtrent da den van verzet van laatstgenoemde. Hij stelt er echter prijs op in dit ver band de aandacht te vestigen op de passage in de beschikking van de Hoge Raad, luidende: „Dat tenslotte niet al leen aan de goede vaderlandse gezind heid van mr Schoking geen twijfel is gerezen, maar uit de door zijn raads man overlegde, aan mr. Ter Laan ter inzage gelegde bescheiden, met opgaaf van redenen naar voren komt dat mr. Schokking overigens met gevaar voor eigen veiligheid de vaderlandse zaak heeft gediend". Amerikaanse wegenplan 33 miljard dollar President Eisenhower heeft vrijdag het wetsvoorstel voor de aanleg van een wegennet van tezamen 65.000 km getekend. De kosten zijn geraamd op 33 miljard dollar, het hoogste bedrag, dat ooit voor een project in vredestijd wordt uitgegeven. Door het voorgestelde wegennet zul len alle staten met elkaar worden ver bonden door verkeerswegen, die voor het merendeel vier of meer banen breed zullen zijn. Men verwacht het eerste gedeelte tegen de zomer van 1958 gereed te hebben. Zondag zullen nieuwe belastingen van kracht worden, waaruit de onkos ten zullen worden bestreden. De Fede rale belasting op benzine zal van twee op drie dollarcent per gallon (onge veer 4,5 liter) worden gebracht. Rapport Dr. Wiardi Beekman-stichting De Dr.Wiardi Beekman Stichting (het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid) heeft een rap port samengesteld over: de consu ment in de maatschappij. Hierin wordt in het bijzonder.de nadruk ge legd op de nadelige gevolgen voor de consument, van de toenemende kartel- lisering. Het rapport komt tot de con clusie, dat de verschillende wettelijke maatregelen deels of geheel in het belang van de consument getroffen ontoereikend zijn en dat verdergaan de maatregelen van wettelijke en or ganisatorische aard dienen te worden getroffen ter versterking en beveili ging van zijn positie. Deze samenwerking zou moeten leiden tot oprichting van een insti tuut voor consumentenbelangen, dat het gehele terrein dezer belangenbe hartiging zou kunnen bestrijken. In de raad van beheer van dit insti tuut zouden zitting moeten hebben vertegenwoordigers van de overheid verbruikscoöperaties, Ned. huishoud- raad, Nederlandse consumentenbond, het N.V.V., C.N.V. en de K.A.B., de Stichting Goed Wonen en wellicht nog enige andere organisaties. Hoewel de_ ze lichamen ook reeds in de Ned. huis- houdraad zijn vertegenwoordigd, zal het ongetwijfeld van belang zijn ook vertegenwoordigers van het gezins- begrotingsinstituut, de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande en het voorlichtingsbureau van de voedings raad een plaats in de raad van beheer Nog geen antwoord aan de fracties Wederopbouw werkt aan huurprobleem Het schijnt, dat dr. Drees zijn ant woord aan de fractievoorzitters over de hoogte der defensie-uitgaven in de komende jaren gereed heeft. Het ad vies van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting over de aanstaande huurverhoging en de mo gelijke vormen van de bestemming van een deel dier verhoging voor wo ningverbetering en nieuwbouw heeft hij nog niet ontvangen. Het departe ment van minister Witte maakt er blijkbaar een uitvoerige en grondige studie van. Pas wanneer dr. Drees al zijn advie zen en al zijn gegevens volledig ont vangen heeft, kan bepaald worden, wanneer de volgende conferentie met de fractievoorzitters gehouden zal worden. Men neemt aan, dat dit de volgende week is. Groningse boerderij gedeeltelijk uitgebrand In de nachl van donderdag op vrij dag omstreeks kwart voor één is brand uitgebroken in een kapitale boerderij van de heer K. N. aan de Peizerweg te Groningen Het vuur werd ontdekt door de chai.ffeur van een passerende autobus, die de bewoners waarschuw de. De grote schuur, waarin zich vee, landbouwmachines en hooi bevonden, stond toen reeds in lichter laaie. De Groningse brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon echter mede dank zij de gunstige windrichting en de aanwe zigheid van een brandmuur het woon huis behouden Ook het vee werd ge red. Enige landbouwmachines, alsmede de voorraad nooi, gingen verloren. De schade is zeer aanzienlijk. De bewoner was verzekerd. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. van het op te richten instituut te ge ven. Het instituut zou het centrale punt kunnen vormen voor klachten over voorziening van de consument met goederen en diensten en regionaal en m de grote steden zijn vertakkingen dienen te hebben. Verder zou de ontwikkeling van de rationalisatie en standaardisatie der {iroduktie door het instituut nauwlet- end moeten worden gevolgd en ook het signaleren van misstanden op het gebied van het reclamewezen zou tot Zijn taak behoren. Voor de uitvoering der geschetste werkzaamheden zou een budget van 500.000 per jaar, na een zekere aan- oopperiode, bepaald als een minimum moeten worden beschouwd. Om te voorkomen dat over het p p terrein van de wereldtentoon- stelling 1958 wordt gereden, zullen de buurttrams van de lijn BrusselLonderzeel door een zz tunnel rijden. Op bijgaande foto n ziet men de in aanbouw zijnde tunnel, die van Sint-Lambertus n tot de Neisselaan loopt. Zodra de tunnel klaar is, zal het ter- ze rein worden geëgaliseerd en ge- ze p reed zijn voor de tentoon- ee stelling. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nationalisten wijzen Tsjoe's aanbod af De regering van Fprmosa heeft het gisteren door de Chinese premier Tsjoe En-Lai gedane aanbod tot on derhandelingen over „de vreedzame bevrijding" van Formosa van de hand gewezen. De nationalistische regering geeft op haar beurt uiting aan haar vast beslotenheid om het Chinese vaste land te „bevrijden". Twee Bussumse meisjes, de 8-jarige Karina Vorst en de 7-jarige Marian Kuik, wier opsporing via een extra politiebericht over de radio werd ver zocht omdat het tweetal om half acht 's avonds nog niet van school thuis was gekomen, zijn na middernacht in de afgesloten St. Jozefkerk gevonden. De meisjes hebben niet kunnen be vroeden, dat voor hen niet alleen het politieapparaat maar zelfs 300 mili tairen in alarmtcestand zouden ko men. Toen zij niet thuis kwamen en de ouders vele vergeefse pogingen had den ondernomen om de verblijfplaats van de meisjes te ontdekken, werd de hulp van de politie ingeroepen te meer daar het niet de eerste keer zou zijn dat op de heide meisjes in con tact komen met ongure individuen. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in en de vele buurtbewoners gin gen toen het donker was geworden en nog geen spoor van de meisjes ont dekt was mede op zoek. De sport parken, de eng, en de omgeving van het viaduct werden afgezocht. En ten slotte zond de politie een opsporings bericht uit. De uren verstreken en er was nog geen spoor van de peuters gevonden. Een van de buren ging assistentie vragen bij de kazerne aan de Rijksweg en 300 militairen van het Bussumse garnizoen gingen de heide in de om geving, de Dossen van Bantam en het Over de plaats waar de reactor zal komen is nog geen besluit genomen Lewis L. Strauss, voorzitter van de commissie voor atoomenergie van de Verenigde Staten, heeft vrijdag mee gedeeld, dat de regering van de V.S. 350-000 dollar zal bijdragen in de kos ten van een in Nederland op te rich ten experimentele kernreactor. Bij het Reactor Centrum Nederland bestaan plannen voor de bouw van een derge lijke reactor. Deze financiële steun is het gevolg van de aanbieding, die president Ei senhower in juni 1955 heeft gedaan, om andere landen te assisteren bij hun programma's op het gebied van de atoomenergie Een Newyorkse firma is door Ne derland uitgekozen om een zgn. hoge flux reactor en de bijbehorende appa ratuur te ontwerpen en te leveren. Het ontwerp en de constructie van de ge bouwen zal aan een Nederlandse on derneming worden gegund. Het gehele project zal onder beheer staan van het Reactor Centrum Nederland, een stich ting, waarin de Nederlandse regering, de industrie, de elektriciteitsmaat schappijen en de wetenschappelijke in stellingen e'k voor een kwart deelne men De kosten van de reactor zelf wor den geschat op ongeveer 2 miljoen dol lar. Het gehele project zal ongeveer 3 miljoen doliai kosten. De voor deze kernreactor benodigde splijtstof wordt door de Verenigde Staten geleverd. Volgens prof. dr. J. M. IV. Milatz, directeur der Stichting Reactor Cen trum Nederland zal het ongeveer drie jaar duren voor de nieuwe kernreactor zal zijn opgesteld. Over de plaats waar de reactor zal komen is nog geen be sluit genomen. Spanderswoud bij Hilversum uit kammen. Doch alles tevergeefs. De meisjes bleven onvindbaar, totdat omstreeks half een 's nachts een politieagent op de gedachte kwam, de St. Jozefkerk eerst te doorzoeken, die in de nabij heid van de ouderlijke woning is ge legen. Men belde de geestelijkheid uit bed en nadat de kerk ontsloten was kwam men tot de verrassende ontdek king dat de kinderen zich inderdaad in de kerk bevonden. Zij waren na schooltijd even de kerk binnengegaan. De koster had de kerk echter gesloten vermoedelijk zonder zich te vergewissen of zich iemand in de kerk bevond. De meis jes riepen angstig vele malen luid om hulp maar niemand hoorde hen. Zelfs trachtten zij nog de klok te luiden maar zij konden het touw niet in be weging krijgen. Tenslotte beseften de meisjes dat zij de nacht in de kerk zouden moeten doorbrengen, doch toen kwam de red ding, tot hun grote vreugde en die van ouders en buurtbewoners. Schoolreisbus door politie in beslag genomen Gebreken aan remmen en stuurinrichting De technische dienst van de Am sterdamse politie heeft vandaag bij de Hartveldsebrug te Duivendrecht na een grondige inspectie een school reisbus in beslag genomen en tegen de eigenaar, een autobusondernemer uit Egmond a/d Hoef, proces-verbaal op gemaakt. In de bus bevonden zich 33 Alk- maarse schoolkinderen en twee onder wijzeressen. die op weg waren naar een speeltuin bij Bussum. De bus ver toonde ernstige technische gebreken. De handrem werkte niet meer. het brandblusapparaat was defect, de remmen waren ongelijk afgesteld en de stuurkolom zat los. Bovendien con stateerde de politie een veel te grote speling van de wiellagers en de fu sees. Voor de schoolkinderen zag het er verdrietig uit. Zij hadden een jaar lang voor dit uitstapje gespaard, dat nu door nalatigheid van een autobus ondernemer in het water dreigde te vallen. De Amsterdamse politie heeft zich echter onmiddellijk over de jeugd- dige Alkmaardertjes ontfermd en ze na een gastvrij onthaal op het hoofd bureau van politie overgedaan aan Artis en Cineac. Verder charterde de Amsterdamse politie een nieuwe, ge- brekenloze autobus, waarmee de kin deren vrijdagmiddag de thuisreis heb ben aanvaard. Ook wijziging bij de marine. H.M. de Koningin heeft een K.B. getekend dat een technische her ziening van de bezoldiging van het niet dienstplichtige marine-perso neel beneden de rang van officier inhoudt. Dit besluit valt buiten de algemene loonpolitiek en betekent de afsluiting van een langdurig overleg. Het besluit houdt o.m. in dat de voor bezoldiging geldende dienst tijd aanvangt op de dag waarop 't marinepersoneel 20 jaar wordt of is geworden. Voorts zijn enige diensttijdbeperkende bepalingen vervallen; de salarisschalen zijn veranderd, in die zin dat het aantal verhogingen is ingekrompen en de periodes tussen de verhogingen worden bekort tot een jaar. In het Staatsblad is vrijdag opgeno men het K. B., waarhij het besluit herziening bezoldiging militairen land- en Inchtmacht 1954 wordt ge wijzigd. Het. besluit treedt juli 1956 in werking en heeft terugwerkende kracht tot 1 januari 1956. De wijziging betreft alleen de wed de schalen van het militaire perso neel met een lagere rang dan die van tweede luitenant, zij geldt niet voor soldij en zakgeldgenietende militai ren. De wijziging heeft r :en betrekking op de vrouwelijke militairen behoren de tot. de onderafdeling geneeskundi ge dienst van de militaire vrouwenaf deling. Nieuw is dat de huwelijkstoeslag thans ook zal worden uitgekeerd aan de wedde genietende soldaat en sol daat eerste klasse, dat er thans ook een weddeschaal is voor soldaat en soldaat eerste klasse, die tot dusver re ongeacht het aantal dienstjaren, steeds een basisbedrag ontvingen. Voorts dat de wedden van soldaat, soldaat eerste klasse en van de jonge re korporaals en sergeanten in zekere mate zijn verhoogd, dat de periodie ke verhogingen die tot dusverre om de 2 jaren waren voorzien zijn gewij zigd in jaarlijkse periodieke verhogin gen. En verder dat de weddegenietende korporaals en korporaals eerste klas se, de adjudant-onderofficier, onder luitenants en kapelmeesters eerder hun maxima bereiken. Marechaussee Verder zijn de maandelijkse wedden van de beroepsmilitairen met een la gere rang dan die van onderluite nant, behorende tot het wapen der Koninklijke marechaussee ingaande 1 januari 1956 gewijzigd. De wedden van marechaussee vierde en derde klasse zijn gelijkgesteld aan die van soldaat eerste klasse. De marechaus see tweede en eerste klasse hebben een wedde, die per maand tien gulden meer bedraagt dan die van korporaal en korporaal eerste klasse; de wacht meester en wachtmeester eerste klas se vijf gulden per maand meer dan de sergeants. De wedden van opper-j wachtmeester en adjudant-onderoffi cier zijn gelijk. De maandelijkse wedden van de be roepsmilitairen met een lagere rang dan die van tweede-luitenant, beho rende tot de koninklijke luchtmacht en werkzaam bij de technische dien sten Yan de koninklijke luchtmacht zijn met ingang van 1 januari 1956 met de weddeschalen van het perso neel der landmacht omhooggeiopen, maar de verschillen tussen de schalen van het technische personeel der luchtmacht en de algemene schaal is iets verkleind. Het Wereldgebeuren. Gevangenis Dit zijn voor de heer Joseph Cyran kiewicz, premier van de commu nistische satellietstaat Polen, geen gezellige dagen. Persoonlijk voelde hij zich geroepen om uit Warschau naar Poznan (Poset.te reizen, waar hevige onlusten waren uitgebroken. Vooreen lief ding had Joseph Cyrankiewicz ge wild. dat deze opstandige beweging op dit ogenblik r.iet in Posen was ont staan, maar ergens anders in het land: juist in Posen immers wordt de Poolse jaarbeurs gehouden, en tal van westerse zakenlieden zijn daar pre sent Dat niet alle Polen tevredenheid willen betuigen met zijn beleid, was al eerder duidelijk geworden, maar dat dit nu uitgerekend moest gebeuren voor het oog van westerse waarne mers, dat za' Jospeh dwarsDe on- geregeldhedei die naar men zegt te gelijk ook ii andere steden gebeurde, lieten hem, vergeleken daarbij, tame lijk koud. Officieel heeft de premier bekend laten maken, dat „een aantal mensen om het leven is gekomen bij onlusten, geprovoceerd door de im perialisten en de reactionaire onder grondse. beweging", maar dat er nog meer achter zat, werd duidelijk uit de woorden, waarmee zijn reis naar Posen werd gemotiveerd: Hij zou zich per soonlijk op de hoogte steNen van „de grieven der arbeiders". Gemakkelijk zal hij erachter komen, dat die arbei ders niet alleen protesteren tegen de lage lonen en de fantastisch hoge prij zen (dikwijls kost de reparatie van een paar schoenen meer dan een maand salaris!) maar dat zij zich ook verzet ten tegen het regime, dat immers door de Russen in stand gehouden wordt en met de wil van het volk niets te ma ken heeft. Niet alleen de roep: „Wij willen brood'" weerklonk, maar ook „De Russen moeten gaan Cyrankiewicz had uit de anti-Stalin- rede van Kroesjtsjew op het twin tigste partijcongres van de Russi sche communistische partij al de ge volgtrekking gemaakt, dat. hij Polen maar eens een vernisje van democra tie moest geven. Vandaar, dat het Pool se parlement de Sejm, weer eens bij een werd geroepen. De vorige vergade ring was alweer een jaar geleden.. Voor het eerst kreeg hij daar gepe perde kritiek te horen. Een vroegere links-socialistische leider, Drobner, die met de communisten heeft meegehuild, zei bijvoorbeeld: „Ik hoor dat wij in deze zitting dertig wetten, na korte toelichting te hebben aangehoord, moe ten goedkeuren. Zijn die wetten voor ons van geen belang? Ons werk als af gevaardigden moeten wij verrichten onder de meest onbehoorlijke omstan digheden. Wij hebben ons in het verle den tot een voorwerp van bespotting gemaakt". De landen die door communisten worden beheerst zijn in beroe ring het blijkt ook weer uit deze Poolse episode. Hier waren economische motieven niet de minst belangrijke: de krampachtige in dustrialisatie van het land gaat ge paard met een lage levensstandaard. Met ongeduld wordt het communisti sche juk gedragen; men begrijpt niet hoe het mogelijk is. dat er gebrek ge leden moet worden terwijl treinen, niet alleen met produkten der zware industrie maar ook met levensmidde len. in de ricjiting Rusland rijden. Dat men het communistische juk zo gauw mogelijk kwijt wil, werd uitgesproken door een betoger, die tot een Duitse zakenman zei: „Sinds 1939 hebben we in een gevangenis gewoond, we hebben niets te verliezen". Terecht Wuidt in het westen de hoop gekoesterd, dat de drang naar zelfstandigheid van volken achter net ijzeren gordijn op de duur niet te gen te houden zal zijn, en dat het pro ces van onafhankelijk worden door de „destalin-satie" kan worden ver sneld Maar de gebeurtenissen in Po sen bewijzen, dat het westen daarbij niet al te veel vertrouwen en morele steun moet geven aan de huidige re geerders, mei hun geheime politie, die de bevolking niet kan luchten of zien. Misschien heeft men de (terdege voor bereide) demonstratie „uitgerekend" in Posen gehouden, om de westerse mogendheden daarvan te overtuigen. En voor de Russen zit deze les er aan vast: Dat zij hebben te kiezen tussen de knellende banden van voorheen om volken te knevelen, en een onbe perkte vrijheid, waarbij die volken hun eigen regeerders mogen kiezen. Deze laatste zal waarschijnlijk nog wel even op zich laten wachten. Het staat wel vast. da* Cyrankiewicz zich met hand en tand tegen die vrijheid zou verzetten. Het zou immers het eind van zijn politieke loopbaan zijn. JOSEPH CYRANKIEWICZ op zoek naar grieven Illlllillllllllllllllll!lllllllll|||||||||!!llllll||||||||||j|^ g Nog even profiteren p De Haagse politie heeft donder- dag twee jongens van 13 en 16 H =1 jaar aangehouden, die op ge- stolen bromfietsen aan het toe- ren waren. p De knapen „motiveerden" hun M p daad met de opmerking „dat het de laatste dag was", dat M men met ongelimiteerde snel- heid op een bromfiets mocht rijden. illllllllllllllilllllllll ÜUII1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9