Zeeuwse visserij had in 1955 een uiterst gunstig jaar TTCDCOQË Langevielebinnenbrug Middelburg op feestelijke wijze geopend DE WITTE NON" VERVOLG OP DE ZOON VAN NIEMAND" PLEEGDE G0ESE ZAADHANDEL INBREUK OP KWEKERSRECHT PRO»' IV SF! COURANT ZATERP 30 1TJNI 1956 TOPJAAR VOOR DE GARNALENVISSERS Totale besommingen beliepen ruim f 13 miljoen Het jaar 1955 is voor de Zeeuwse visserij In al haar schakeringen zeer gunstig geweest. In totaal werd er 47.498.606 kg garnalen, haring, verse vis, kreeft, oesters, mosselen, enz. aangevoerd, waarvan de totale opbrengst niet minder dan f 13.S 12.688 bedroeg! De garnalenvissers hebben zelfs een topjaar gehad, als gevolg van bio logische oorzaken en door overschakeling op een andere vlsmethode. In vergelijking tot 1954 sleeg het aantal kg aangevoerde consumptiegarnalen van 735.960 kg tot 1.720.407 kg, terwijl de geldelijke opbrenst toenam van f 992.536,54 tot f 1.888.680,62. De mosselaanvoer beliep 483.939 ton met een opbrengst van f 5.758.814,60 tegenover resp. 626.451 ton en f 6.575.132,61 in het topseizoen 19541955. De verdeling der Inkomsten in de oester- cultuur gaf echter als gevolg van een overproductie veel reden tot klagen. nalen, terwijl voorts een privaatrech telijk opvangregeling voor sardijn kon worden getroffen. Het contract met de N.V. Mearl International te Tholen voor de verkoop van even tueel doorgedraaide sardijn en de aan te voeren bliek en pursardijn, heeft zeer goed gewerkt. In totaal werd in 1955/'56 268.300 kg geleverd met een opbrengst van 53.660. In het verslag wordt verder be treurd dat de in de Visserijnota voor gestelde slooppremie voor oude vaar tuigen nog niet wordt verstrekt. De Zeeuwse gamalenvissersvloot is zeer Deze over het algemeen optimis tische geluiden laat de secretaris van „Zevibel", drs. R. Cambier in zijn jaarverslag 1955 horen. Daarbij laat hij echter ook niet na te wijzen op de zwakke zijde van de visserij, sterk afhankelijk als zij is van de natuur. Juist door de zeer grote samenhang met natuurlijke verschijnselen is de visserij t.o.v. de technische ontwik keling ten achter gebleven, terwijl de garnalenvisserij nog extra achter aan is gekomen door slechte bedrijfs- uitkomsten. De laatste jaren is de visserij nu bezig deze achterstand in te lopen. Er zijn in de mosselvisserij nieuwe en beter uitgeruste schepen gekomen, de Breskense garnalenvis sers hebben thans een aantal echo- graphen, terwijl de vissers uit Veere praktisch allen met boomkorren zijn gaan vissen. Zodoende is de vangst capaciteit van de vloot toegenomen. Het aantal Zeeuwse vissersvaartui gen, dat deelneemt aan de kleine trawl- en garnalenvisserij is uitge breid van 71 met 3927 epk. in 1954 tot 73 met 4329 epic in 1955. In de oester- en mosselvisserij nam het aantal vaartuigen toe van 279 tot 281. Van 29 oester- en mosselvissers vaartuigen werden de motoren ver vangen, waardoor het totaal motor vermogen sterk toenam, nl. van 11.491 tot 13.987 epk. In een bespreking van de produktié en de afzet, wordt over de verminde ring van de mosselaanvoer in verge lijking tot 1954 opgemerkt, dat de oorzaak hiervan gezocht moet wor den in het mislukken van de mossel zaadvisserij van 1954. Bijzonder verheugend was echter, dat Zeeland als productiegebied weer een goed woord heeft meegesproken. Van de aanvoer van 483.939 ton in 1955 waren er 247.665 ton uit eigen provincie afkomstig. Do mosselzaad visserij is nogal meegevallen in het afgelopen jaar. Hoewel de verzending naar de tra ditionele afnemers goed verliep, was het aanbod van oesters groter dan de vraag. Er werden totaal 19.776.000 oesters verzonden, waarbij ook nu weer België de belangrijkste afne mer was. Een groot deel van de oes terkwekers heeft niet kunnen profi teren van een gunstige ontwikkeling van de afzet. De geldelijke opbreng sten zouden bij 'n iets geringere pro duktié zeker beter zijn geweest. De pannencultuur heeft als gevolg van een rijke aanslag niet mogen klagen. VELE ACTIVITEITEN. De „Zevibel" zelf kan ook met te vredenheid op het afgelopen jaar te rugzien. Er kon veel activiteit wor den ontwikkeld. Het ig zelfs zo, dat wij hoogtijdagen hebben gehad, zo merkt de secretaris op. Hij wijst daarbij dan op de dagen van het Volkshogeschool-weekend en die van het parlementaire visserijbezoek. In de uitvoeringsorganisatie van de so ciale verzekeringswetten kon de se cretaris voor de oester- en mossel cultuur een verhoging van de premie voor het wachtgeldfonds voorkomen. Ook zijn activiteiten ontwikkeld met betrekking tot het opvangfonds gar- Examens openbaar lyceum Zierikzee Voor het eindexamen gymnasium A van het Professor Zeeman-lyceum te Zierikzee slaagde vrijdag de heer C. v. d. Maas Wzn.. en voor het diploma B slaagden de heren H. G. v. d. Doel. P. de Ruijter en K. H Zevering. Ook nu werd niemand afgewezen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ H Burgemeester mr. dr. N. Bol- lcesteir van Middelburg heeft de nieuwe Langevielebinnen- brug van zijn stad officieel in gebruikt gesteld. (Foto P.Z.C.J verouderd en aan sanering toe. De visserij-nota kan daarbij waardevol le diensten bewyzen. Succes boekte de vereniging ten aanzien van de teruggaaf van de omzetbelasting op scheepsbenodigd- heden aan diè vissers van Arnemui- den, Breskcns, Veere en Vlissingen, die regelmatig buiten de drie-mijls- zone vissen. Van de staatssécretaris van financiën werd een brief ontvan gen, waaruit bleek, dat teruggaaf zal worden toegestaan. Ook voor de mosselvisserij heeft Zevibel weer op tal van punten stap pen ondernomen. O.a. kon worden verkregen, dat do prijzen aanzienlijk werden verhoogd. De handel ver wachtte hiervan ongewenste gevol gen bij de verkoop, doch hiervan ls niets gebleken. De vraag bleek gro ter dan het aanbod. De werkzaamhe den voor de oestercultuur hebben wederom geringe proporties aange nomen, daar de oesterkwekers aan gesloten bij de Vebo, „Zevibel" de rug toekeerden. Examens Rijkskweekschool Voor het onderwijzer (es)-examen slaagden aan de Rijkskweekschool te Middelburg de volgende kandidaten, leerlingen van de spoedcursus: mej. B. S. C. Verhagen, Souburg en de he ren J. W. Minderhoud, Souburg en J. Schipper, Kloetinge. FILMS IN ZEELAND Veel spanning in „A prize of gold" Zij, die „De zoon van niemand" hebben, gezien, zullen zeker niet ver zuimen om het vervolg hierop „De witte non", die dit weekeinde in het Grand-theater te Goes draait, le gaan zien. De hoofdrollen in deze film, die vervaardigd werd onder regie van Raffaello Matarazzo, worden gespeeld door Amedeo Naz&rri en Yvonne San son. Hoewel dit werk volkomen aan sluit op „De zoon van niemand", is het tegelijkertijd een dermate op zichzelf staand geheel, dat ook zij, dfe de eerste film niet gezien hebben, er van zullen weten te genieten. Er zijn weliswaar enkele opmerkelijke toe valligheden in het verhaal, dat niet temin ontroerend is en buitengewoon boeiend. Voorts vindt me» er uiter aard liet sterke sentiment de Ita lianen eigen in. In hetzelfde theater draait zon dagmiddag de verfilming van Alex ander Dumas' bekende boek „De graaf van Bragelonne, de vechtjas". De wonderlijke en uiterst spannende avonturen van de graaf en de ziinen worden in kleuren op het brede doek gebracht door o.a. Georges Marchal, Dawn Addams en Jacques Dumesnil. Het is een avonturenfilm van grootse allure. „Het weer is weer bést', vinden Gene Kelly, Dan Dailey, Michael Kidd en Cid Charisse ende regisseurs Gene Kelly en Stanley Donen hebben er een stralende musical van ge maakt. Het verhaal is vrij onbenullig over drie oude dienstkameraden, die elkaar na tien jaar weer eens ont moeten en dan tegelijk ook maar wat spannende avonturen beleven. Deze cinemascope-film is dit weekeinde te zien in Alhambra te Vlissingen. Van geheel ander gehalte is de Franse film „Als het koren rijpt", die in Electro te Middelburg wordt vertoond. Het is de verfilming van Colette's ri>m°.i „Le blé en herhe" met in de hoofdrollen Edwige Feuillère, Nicole Berger en Pierre Michel Beek. Deze film wil de ouders en opvoeders aansporen, zich te bezinnen op de verant woordelijkheid, die zjj dragen voor de aan hun zorgen toevertrouw-" de jeugd. Naast een zuivere en eerlijke film, is het ook een artis'iek ge slaagd produkt. me' dank /-.ij de meesterlijke regie van Claude Autant-Lara. die de tere geschie denis levensecht op het doek brengt. Zondagmiddag brengt Electro wat lichtere kost en wel „Uit de brand ben je", waarin o.a. Spike Jones en zijn City Slickers een aantal muzi- Uw zenuwen wordt U volledig dé baas met „De Jonge Kerk" Woensdagavond kwam „De Jonge Kerk" te Kloetinge bijeen in haar maandelijkse bijeenkomst in de pas torie. Ditmaal was als spreker uit genodigd c Goes. Het d de Wika D. E. Hiensch van rp van zijn lezing Een nieuwe levensstijl?" Het gesprokene werd aan de hand van filmstrook verduidelijkt. lij. „De Bathpolders" vierde gouden jubileum Zes personeelsleden koninklijk onderscheiden Nadat 's-morgens in hotel „Centraal" te Goes de jaarvergadering van aan deelhouders \an de N.V. Landbouw- maatschappiï „De Bathpolders" was ge houden, w aarbij o.m. het dividend over 1055 op 8 procent werd bepaald, heb ben aandeelhouders met genodigden vrijdagmiddag het vijftigjarig bestaan van deze maatschappij op enigszins feestelijke wijze herdacht. Nadat men per bus van Goes naar het bedrijf was gereden, heeft het ge zelschap in een der loodsen van „West- hof' gemeenschappelijk een koffie maaltijd gebruikt Verschillende perso nen hebben aan tafel nog het woord gevoerd. De president-commissaris van de NV, de heer J. Q. C. Lenshoek, gaf daarbij een terugblik op de ge schiedenis van de polders, waarna de burgemeester van Rilland-Bath, de heer J C. W Jobse, het belang van dit bedrijf voor zijn gemeente schets te. Voorts bood de heef P. J. Dekker uit Wemèldi'.ige, vice-voorzitter van de Z.L.M de ge.'ukwensen van deze land- bouworganiv-tie aan. De oud-bedrijfs leider de hee>- D Butijn, die van 1908 tot 1954 de maatschappij heeft gediend, haalde ook verschillende herinnerin gen op, waarna tenslotte de directeur, ir. W'Kakeheeke, zich tot aandeelhou ders en genodigden richtte. Burgemeester Jobse heeft vervolgens aan een zestal personeelsleden die veertig jaar en langer aan het bedrijf verbonden rijn, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Het betrof hier de heren J. van de Klooster, dijk- baas, H. van der Maas, onderbaas, H. L. van der Griek en J. van Zweden, paar- deknechts en J. Weststrate en P. Kloet, arbeiders. Het uit ongeveer vijftig personen be staande gezelschap van aandeelhou ders en genrdigden maakte in de mid daguren per bus een rondrit over het bedrijf "Des avonds is het jubileum ge vierd met het personeel in een fees telijke bijeenkomst in „het Wapen van Rilland". kale verminkingen ter» beste geven, die aan het ongelooflijke grenzen. Een film om te lachen, ondanks de „moordaanslagen" op Van Suppé, Ketelbey en vele andere groten van het muziek-firmament. Wie van een spectaculaire avontu renfilm houdt, kan in Luxor terecht, waar de Amerik. inse film „A prize of gold" draait. Het verhaal speelt zich af in het verwoeste Berlijn. De moeilijkheden beginnen als de jeep wordt gestolen van een Amerikaanse sergeant (Richard Wildmark). Als deze de jeugdige dief achtervolgt, komt h$ tenslotte terecht in de kel- rdergewelven van een ruïne, waar een onderwijzeres. (Mai, Zetterling) me£ veel idealisme een schooltje in stand 'houdt. De moeilijkheden stapelen zich daarna, nog op, waarbij het van zelfsprekend niet aan spanning ont breekt.: Volop spanning ook is er te bele ven in de film „De jacht op Kapitein Ehrlich", die in de Schouwburg, Mid delburg te zien is. Dit is het verhaal van een Duitse kapitein, die bij het uitbreken van de oorlog zijn schip naar zijn vaderland terug wil brengen. Er wordt dan een verwoede jacht op hem ontketend. SLAGZIN „KOM OVER DE BRUG" DEED OPGELD Burgemeester knipte liet lint door De opening van de nieuwe Langevielebinnenbrug in Middelburg, die vrij dagmiddag geschiedde, is een waar feest geworden. Het was de bevolking, die daarvoor zorgde door in zeer grot en geta!op te komen toen omstreeks 4 uur deze nieuwe overbrugging werd opengesteld door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein. Aan beide zijden van de brug zag het letterlijk „zwart" van de mensen. Het was een belangstelling waarop de winkeliersvereniging „Langeviele-Pottenmarkt", die aan deze plechtigheid een feestelijk tintje gaf, niet gerekend had. Behalve liet talrijke publiek ve len genoten vrijaf wegens de verjaar dag van prins Bernhard was ook een groot aantal genodigden gekomen De heer A. P. van de Kamer, voorzit ter van „Langeviele-Pottenmarkt", riep allen een hartelijk welkom toe. Hjj dankte het gemeentebestuur voor deze fraaie brug en bekende, dat de winkeliers van beide straten eerst het belang van een dergelijke oeververbin ding beseften toen zij maandenlang ontbrak, hetgeen aan de omzetten duidelijk te merken was! De heer V. d. Kamer, die zei, dat de burgemees ter reeds drie scharen heeft ontvan- bij de opening van evenzovele bood daarom ditmaal een aan Voordat mr, Bolkestein de schaar gen bij de Ernggep,,-b DOBKWerK het werk liet doen hield hg een korte toespraak. Hij was verheugd, dat de bouw vrg vlpt is verlopen en haalde enkele zaken op uit de geschiedenis van deze brug. In 1940 werd de oude brug gerepareerd, hetgeen 2500 kostte. Daarover was toen een geschil tussen de P.Z.E.M. de tram reed over de brug en de gemeente, waarop de toenmalige commissaris der koningin besliste, dat de P.Z.E. M. in dit opzicht „over de brug moest komen". Thans echter zal de gemeen te het geld 167.500 moeten op brengen Hulde. Ook zei de burgemeester, dat op 22 september 1954 aan gemeentewerken opdracht werd gegeven tot het ont werpen van een nieuwe oeververbin ding. Er kwamen verschillende pro jecten uit de bus, waaronder één voor demping. Mr. Bolkestein toonde zich verheugd, dat hiertoe niet is overge gaan, want de raad besloot met 14-2 stemmen een brug te doen bouwen. Tot slot bracht spreker hulde aan de middenstand en de bewoners van Langeviele en Pottenmarkt, die dit bruggenleed geduldig hebben gedra gen, aan gemeentewerken voor het ontwerp en aan de aannemer voor de uitvoering, waarna hg hoopte, dat thans velen deze brug zouden overste ken om in de beide straten te kopen, zodat de achterstand wat ingehaald zou kunnen worden! Hierna knipte de burgemeester het lint door. Het eerste verkeer, dat over de nieu we brug trok. bestond uit drie bussen van de „Stoomtram Walcheren", waarvan de eerste was versierd. Dit was een symbolische ingebruikne ming, de eerste lijnbus naar Vlissin gen reed eerst om half vijf over de brug. Daarna volgde een menigte an der verkeer en duizenden voetgangers in beide richtingen, zodat de rijbreed- te van de brug negen meter byna nog niet voldoende was! Na afloop van deze plechtigheid was er voor de genodigden een ont vangst in de bovenzaal van café „Groenewegen", waar verversingen werden aangeboden. NOG GEEN UITSPRAAK IN „RADIJS-KWESTIE" Officier van justitie eiste 2 boeten van f 2000 ter zitting econ. politierechter inzake „Cherry Bell De vraag of de Goese zaadhandel K. en De V. inbreuk heeft gemaakt op het z.g. kwekersrecht door de radys „Cherry Bell", waarop de N.V. A. K. Zwaan en Zoon uit Voorburg het „patent" heeft, in de handel te brengen, is vrgdag ter zitting van de economische politierechter, mr. P. van Empel, te Middelburg nog niet definitief beantwoord. Het was de tweede behandeling van deze „radyskwestie", die ook diende op 18 april. Toen echter kon men niet tot een afsluiting komen, omdat de kwestie der identiteit van de door K. en De V. verkochte zaden met die van het ras „Cherry Bell" niet duidelgk werd. Thans werd gedurende een enkele uren durende zitting weer een aan tal deskundigen gehoord. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, hield een uitvoerig requisitoir, waarin hg tegen beide verdach ten, de onderneming en haar bedrijfsleider, A. v. d. W., een boete van f 3000 eiste en voor laatstgenoemde tevens 6 maanden gevangenisstraf subsidiair. De rechter bepaalde zyn uitspraak op vrijdag 6 juli a.s. Verschillende zaadhandels in Ne derland worden er door de N.V. Zwaan van beschuldigd radijs aan de man te hebben gebracht, waarop zij 't alleen recht heeft. De zaak kwam »n Zeeiand aan het rollen toen men bij controle op een party in de zakken kleine bordjes vond, waarop de letters „C.B." ston den. Uit een ingesteld diepgaand on derzoek bleek, dat het oorspronkely- ke zaad door de Goese onderneming van een firma uit Bern (Zwitserland) was betrokken. De verdachte gaf dit toe tijdens de vorige zitting, maar zei, dat dit „Cultuur Briljant" betekent. Hij ontkende, dat de gewraakte zaden iets met de „Cherry Bell" te maken hebben en ook, dat hij V. d. W. dus tegen de controlerende ambtenaar van de algemene inspectiedienst zou hebben gezegd er van overtuigd te zyn dat men hier met „Cherry Bell" te doen had. Thans trad als getuige-deskundi- ge op dr. O. Banga uit Wagenin- gen, directeur van het Instituut voor de veredeling van tuinbouw- gewassen. Deze antwoordde op de vraag of men kan spreken van een voldoende mogelijkheid tot Identi ficatie, dat de „Cherry Bell" inder daad een identificeerbaar ras is. Het is echter een kruisbestuivend ras en dit maakt Identificatie altijd moeilijker dan by een zelfbestui- vend ras. De identificatie geschiedt aan de hand van bepaalde kenmer ken, die men aan de „Cherry Bell" kan vinden en waarvan de opval lende weerstand tegen voosheid één der voornaamste ls. Selecties en variëteiten „binnen het ras" zyn echter volgens deze getuige moge lijk en ook aanwezig. Verder getuigde de heer A. Zwaan, directeur van de N.V., die de klacht indiende. Hg vertelde, dat de onderne ming in 1931 is begonen met het kwe ken van een nieuwe radijssoort, die la ter de „Cherry Bell" zou worden. In 1946 was men daarmee zover gevor derd, dat het nieuwe ras voor inschry- ving in het centraal rassenregister kon worden aangemeld. Het duurde echter tot 1951 voordat dit gebeurde. Ook verklaarde deze getuige, dat ver dachte V. d. W. na de oorlog enige tgd in zijn dienst is geweest, waarbij deze speciaal de buitenlandse contacten onderhield. Zo plaatste hij ook by de reeds genoemde Zwitserse firma een order voor 50 kg „Cherry Bell"-zaad. Verraad Desgevraagd antwoordde de heer Zwaan, dat men een vermoeden ging koesteren van dit „verraad" toen de Zwitsers schreven, dat zij het zaad el ders in Nederland goedkoper konden betrekken dan, bij de N.V. Zwaan en Zoon! Verder bleek hg van mening, dat de eigenschappen van een speci- fiek ras behouden blijven, ook na vele i'aren, in welk verband hg enkele voor- jeelden gaf. De officier zei in zijn requisitoir, dat de verklaringen van dr. Banga veel opheldering brachten. Hü conclu deerde, dat liicr wel degelyk van „Cherry Bell" sprake is en dat daar door inbreuk ls gemaakt op het kwe kersrecht, het uitsluitend recht van de Voorburg.se N.V. De opzet vond de of ficier bewezen, gezien ook de verkla ring van V. d. \V. tegenover de contro leur. Opvallend vond de officier, dat steeds de naam „Cherry Bell" door de firma K. en De V. is gebruikt, aldus de officier, die deze overtreding ern stig vond, mede omdat het hier oin 5000 a 6000 leg zaad gaat. Hierna werd de eis geformuleerd onder de op merking, dat V. d. \V. volkomen ter kwader trouw is geweest. De raadsman, mr. F. Haffmans uit Helden (L.), merkte op, dat de naam „Cherry Bell" een tijdlang onbe schermd was en gemeengoed werd. Het gaat om het ras, de naam speelt geen rol. Hg bestreed verschillende meningen, o.a. ook die van dr. Banga en betoogde, dat de z.g. constante re produceerbaarheid van het ras niet dermate is, dat van identiteit kan worden gesproken. „Hierover wordt zeer verschillend geoordeeld", aldus pleiter; die zulks met voorbeelden staafde. Verder merkte hij nog op, dat volgens een arrest van de Hoge Raad export en transito van derglijk zaad geen „in het verkeer brengen" is. Tot slot concludeerde mr. Haffmans dat de firma K. en De V. als rechts persoon niet vervolgd kan worden en dat V. d. W. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken dient te worden; subsi diair, dat de opzet niet bewezen Is. De officier hield nog een korte repliek waarin hg o.a. zyn standpunt hand haafde, dat K. en De V. wel vervolgd kan worden. Mr. Haffmans dupliceer- AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Lichte vraag voor scheepvaart 28 juni 29 juni Nederland 1955 (3%) 91% 91% Nederland 195j (3%) 96% 96% Nederland 1943 (3%) 90% 90% Nederland 194ï (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 pet. 93% 93% 95% Investeringsceriificaten 3 95% Nederland 1952-64 3 95% 95% Nederland N.W.S 2% 70 69% Ned Indië 1937 A 3 93 93 Nat. Handelsbank 133 133% Ned Hanqelmij 198 197 A.K U. 265% 265% Bergh's en Juigens 292% 291 Calvé-Delft 335 337 Kon. Ned Hoogovens 327 329 Unilever 416-% 417%' Ned Kabelfabriek 307 307% Philips 296% 295% Wilton-Feljenoord 310 Billiton 312 311 Kon Petroleum Mij. 801% 804% Amsterdam Rubber 99% 100% Holland Amc'ka Lijn 181% 183% Kon. Paketvaart 166 170 Rotterdamse L'oyd 175 176% Ned Scheepvaart Unie 172% 175% Stv. Mij Nederland 190% 192 H V.A 114'% e.d. 118% Dell Mij. 132% 132% Bank van Ned Gem 4% 102 102 Van Berkels Patent 116% 116% Centrale Suiker 204% 201 Kon Mij De Schelde N.B 213 214 Pennsylvania 24% 24% Anaconda 73% 74 Bethlehem S'eel 151% 151% General Molen 45% 45% Intern Nickel 96' i 97% Kennecott 128% 128% Republic Steel 45% 46 U.S Steel 57% 57% Shell Union 81% 81% Tide Water 43% 43% PRRMIELENINGEN. Amsterdam 1951 126% 126 Breda 1954 100% 100% Eindhoven 196' 100 100% Enschede 195-' 98 98% Den Haag 1952 I 124 124% A.N.P -C.B.S. SEURSINDICES 195: 100. 27/6 20/6 29/6 Intern. Concerns 299.33 297.49 297.99 Industrie 163.34 163.59 163.72 Scheepvaart 161.17 160.58 162.37 Banken 141.81 141.16 140.67 Ind fondsen 124.01 123.20 123.74 Algemeen 220.29 219.24 219.68 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 29 juni. Londen 0 63?è 'in.64%, New York 3.82%— 3.83% Montreal 3.90%—3.90%, Parijs 108 52% —108.62!,'2, Brussel 7.65%— 7 65% Krankiurt 91.12—91.17. Zürlch 87 28%-"7 33%, zürlch (vr. francs) 87 34%—67 39%, Stockholm 73.60— 73.65, Kopenhagen 55.00%—55.05%. Oslo 53.18%53.23% Milaan 60.83% —60.88% Argentijnse verr. dollar 3 79%—3,80%. Japanse verr. dollar 3 76%—3.77%, Turkse verr. dollar 3 79%—3 79%. BEURSOVERZICHT. Li tegenstel'lng tot donderdag was de stemming op r'.e Amsterdamse Effecten beurs vrijdag betrekkelijk meegevallen. De internationale soorten openden welis waar een kleinigheid lager doch er volgde al spoedig een herstel tot ongeveer het slotniveau van donderdag. Alleen Philips was uitelndeMik nog twee punten lager. De activiteit ♦■«td echter wederom weinig te betekenen Waarbij men met het oog op hpt a.s. weekeinde zeer terughoudend te werk ging. Reeds donderdag bestond er lichte be langstelling »t>or H.V.A., waardoor de koers uitelnd-hjk met drie punten steeg. Vrijdag werd er nog een schepje boven op gegooid, waardoor de notering van 114% op 118% kwam. Een en ander werd in verband gebracht met de gunstige gang van zaken en uitbreidingsplannen In Ethiopië Oolc Amsterdam Rubber noteer de een puntje beter, Verenigde Dell was onveranderd De scheepvaartwaarden ontmoetten eveneens lichte kooplust. Hier ging de belangstelling in eerste Instantie uit naar Scheepvaart Unie, die ruim drie punten verbeterde tot 176. De overige ac tieve soorten twee tot vier punten hoger. Vrijdag was bet de laatste dag van ver handeling voo' claims Rijnstaal, die wer den geadviseerd op f 80. Maandag a.s. be gint de hande in aandelen Palthe. Vrijdag werd een adviesprijs opgegeven van 120. Op de beleggingsmarkt was de conversie lening 1947 favoriet, waarbij de prijs aan trok van 91% <r t 91%. De overige guldens beleggingen g'-ed op peil. Prolongatie 3 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4