Raadsbesluit vervallen: honden weer vrij in de Scheldestad UTS in Z. Vlaanderen M.V. EN A.V. „MIDDELBURG" ZAL JUBILEUM FEESTELIJK VIEREN 3ijfc Zeeuwse Almanak GEVANGENISSTRAF VOOR EEN ONWILLIGE ZAADHANDELAAR Licht- en krachtin! stallaties „DE LICHTBRON" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3U JUNI 1956 GEMEENTERAAD VLISSINGEN Plannen voor een insteekhaven De Vlisslngso gemeenteraad heeft vrijdagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester, mr. B. Kolff, een raadsbesluit ongedaan ge maakt, dat heel wat pennen en tongen in beweging bracht, n.l. een wijziging in een politieverordening, waardoor de inwoners van de Scheldestad verplicht werden hun honden aan de lijn te houden. Niet alleen de burgerij en de dierenbescherming maar ook de politie had bezwaren tegen deze verordening, waarvan de naleving in de praktijk welhaast onbegonnen werk was. Een compromis-voorstel van de raadscommissie om zoals een der raadsleden het uitdrukte een „hondenghetto" in te stellen kwam niet meer in behandeling. Voortaan hebben de honden dus weer de vrijheid in Vlissingen, zy het met de beperking van de oude bepaling, die nu opnieuw geldig is. Voorts besteedde de raad veel aandacht aan een nota van B. en W. inzake een insteekhaven, ter vervanging van de eerlang niet meer be schikbare kadelengte van de Houthaven, ten behoeve ook van de Koninklijke Marine en industrialisatie. De raad ging hierover in ge heime zitting en daarna werd het probleem nog van vele zijden belicht. De hondse kwestie", zoals sommige raadsleden opmerkten, werd aange sneden door ae heer F. G. Smit (arb.), die begon met een lyrische verhande ling over de trouw, intelligentie en alle fraaie eigenschappen van het huis dier: de hond. Hij vertelde o.a., dat een Chinees hem in Hongkong een hond had gegeven met de mededeling er bij, dat als het dier hem aan boord verveelde, hij het maar moest opeten. Men laat een hond niet zomaar los lopen, zo betoogde hij. Mensen, die hun hond laten zwerven schieten te kort in liefde voor het dier. En wat dat los lopen betreft, dat gebeurt ook niet met schapen, koeien en wat dies meer zij. (Interruptie van de heer Ma rijs (a.r.): „Die eet je op". hartelijk gelach). Via allerlei historische hijzonder- heden over de hond en de mens kwam de heer Smit tot de vraag, waarom aan honden die vrijheidsstraf moest wor den opgelegd. Hij diende daarop een voorstel in ondersteund door de he ren J. L. Verhagen (v.v.d.) en E. G. Vader (k.v.p om de bestaande ver ordening in te trekken en de oude toe stand in ere te herstellen. Een raad moet durven erkennen, dat een be paald besluit niet juist is. De heer Marijs (a.r.) bestreed de op vatting, dat voorstanders van beperkte vrijheid geen dierenvrienden zouden 2ijn Waar deze verordening niet te handhaven was, toonde spreker zich voorstander van het compromis-voor stel van de commissie voor strafver ordening. Dit voorstel houdt in, dat men de hond gedurende bepaalde uren wel mocht vrijlaten en voorts indeling van de stad m wijken, waar dit huis dier eveneens in vrijheid mocht dar telen. Al is de oorzaak van verkeers- ongevallen maar voor één of twee pro cent bij de bond te zoeken, dan nog moet men dit risico niet aanvaarden. Er zijn gevaiien, waarin hondenbezit ters de schade niet konden vergoeden. De heer F. van Sabben (c.h.) was het (Advertentie) Rijwielhandel „WIBRA", Nw. Haven 3, tel. 3807, Middelburg met de vorige spreker eens. De heer J van Wagtendonk (arb.) vond de sit.tatie maar moeilijk. De sectorenregeling is een gekunsteld ge heel en het oeste leek hem ook terug te keren tot ae oude toestand. De heer D. Romijn (arb.) wees er op, dat de maatregel indertijd genomen werd om de honden te beschermen. Maar het compromis-voorstel kan ook niet be vredigen Hij wilde het voorstel laten terugnemen en één terrein aanwijzen, waarop de honden vrijelijk kunnen lopen De heer Verhagen (v.v.d.) onder steunde het voorstel van de heer Smit óók omdat de politie terecht van me ning is, dat honden vangen beneden haar waardlgneid is. Nu regent het processen-verhaat en dat is al evenmin juist, daar men het niet altijd kan hel pen als een hond de straat opglipt. Een ander bezwaar is, dat de hondjes vals worden van het aan de lijn houden. Voor het instellen van een „honden ghetto" had spreker geen goed woord over. Moeilijkheden blijven De voorzitler, burgemeester mr. B. Kolff, merkie óp, dat hoe deze zaak ook geregeld wordt men met moeilijk heden blijft zitten. Alleen al uit oog punt van verkeersveiligheid is hand having van di- beperkte vrijheid gewet tigd Spreker verdedigde het voorstel van de commissie voor strafverorde ningen Hij erkende, dat het voor de politie inderdaad bezwaarlijk is om honden te gaan opvangen. Wethouder M A. van Popering wilde de verordening voor een jaar opschor ten De hondi-nliefhebbers krijgen dan de gelegenhe d om te laten zien, hoe zij het menen met o.a. de verkeers veiligheid. Maar de voorzitter vond dat deze suggestie de zaak vertroebelde. Tenslotte werd het voorstel van de heer Smit in stemming gebracht, het welk werd aangenomen met 10 stem men voor en 9 tegen. Insteekhaven. Nadat de n»ad in besloten zitting was geweest, dewlde de voorzitter bij de openbare behandeling van de nota van B. en W over de aanleg van de eerste insteekhaven mede, dat de commissie gemeentewerken gaarne een nadere toelichting kieeg. De heèr H. B. J. Knoop (v.v d zeide, dat het plan met veel instemming ontvangen was. Spre ker informeerde naar de weg Souburg Vlissingen en de weg Middelburg Nieuw- en Sint-Joosland. De heer H. van Rooijen 'c.h.) vroeg in hoeverre de plannen ook iets te maken hadden met de westelijkt kade van de buitenha ven, die voor een belangrijk deel kapot is. In de begroting-1956 werd gespro ken van een redelijke verwachting op bijdragen van het Rijk. Er is evenwel nog niets gebeurd. Hoe gaat het met het bekende jaagpad VlissingenMid delburg; komt dit door de insteek haven te vervallen? Ten aanzior. van plannen van de Ko ninklijke Marine toonde spreker zich ongerust, daar men in het verleden al eens bitter teleurgesteld werd. De heer Smit (arb.) vroeg eveneens naar het jaagpad en het lot van het zwem bad. De voorzitier merkte op, dat de plan nen van de marine met het nodige (Vervolg op pag. 5) UITGEBREID PROGRAMMA SAMENGESTELD nement is de match tussen twee se- mi-profploegen van formaat, namelijk het Tilburgse NOAD en DFC uit Dordrecht. De wedstrijd wordt ge speeld op zaterdag 18 augustus en be gint om 19 uur. Vooraf is er een tref fen tussen twee veteranenploegen. De dag daarop wordt het juniorentoer- nooi gehouden. Match semi-profclubs en lustrumduel hoogtepunten Zoals reeds gemeld, bestaat dit jaar de Middelburgse Voetbal- en Atletiek Vereniging „Middelburg" 40 jaar. Dit jubileum zal geenszins in stilte voor bijgaan, want er is een uitgebreid programma van sportevenementen en feestelijkheden samengesteld. Daar toe werd een jubileumcommissie in het leven geroepen, die thans haar plannen heeft bekendgemaakt. Hoog tepunten in dit geheel zullen zijn een semi-profvoetbalwedstrijd op zater dag 18 augustus en de jubifeumwed- strijd van Middelburgs eerste op za terdag 25 augustus. Het programma wordt ingezet op zondag 12 augustus. Dan zal op de sportterreinen aan de Nadorst een atletiekzevenkamp worden gehouden voor veteranen, senioren en junioren. Reeds eerder hield „Middelburg" een dergelijke wedstrijd, die toen een groot succes werd. Het volgende eve- VAN <3.10 lh TOT AUTOBOTSING. Op de hoek LangevieleVan Hal- lumstraat te Ellewoutsdijk botsten twee personenauto's, resp. bestuurd door B. H. u.r Bergen op Zoom en A. B. uit 's-Heerenhoek, tegen elkaar. De botsing liep gelukkig goed af. Wel werden de auto's beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BRAND AAN BOORD VAN SCHEPEN. In de haven van Brninisse brak woensdag brand uit aan boord van twee schepen 's Morgens gebeurde dat op de Z.Z. 8 en 's middags aan boord BALLON Een ballon is een stuk vergankelijk speelgoed. Dat had het driejarig jog- gie uit Goes reeds enige malen ge merkt: met een enorme klap patste het ding uit elkaar, waarop de jeug- dige bezitter onmiddellijk in een ge weldige huilbui uitbarstte. Met veel tact had de moeder van de knaap het eindelijk zover, dat 't joggie niet meer huilde als een ten geschenke gekregen ballon het weer eens begaf. Zo ook gisteren, tow een tante een mooie 'gele ballon aanbood. Door een uit stekende punt van het meubilair vjerd het ding getroffen en de stukken vlo gen overal in het rond. De knaap zei 'niets, doch beet op zijn lip. ,JZie je welriep de moeder met een juoeltoontje, „zie je roei, je bent groot, j- huilt héééélemaal niet!" Neerei het joggie sip, „maar lachen doe ik ook niet!" van de Bru 30, waar schipper J. Ja- melet met benzine de motor aan het schoonmakeu was. Als gevolg van kort sluiting ontstond er een vonk, waar door de benzinedampen vlam vatten. Schipper Jumelet liep brandwonden aan handen en gezicht op en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen De brand werd door andere opvarenden spoedig geblust. IN 'T GOUD. Onder grote belangstelling vier de dondeidag het echtpaar J. Die- lemanJansen aan de Polenstraat te Axel zijn gouden huwelijksfeest. Behalve talrijke mondelinge, en schriftelijke gelukwensen werd het gouden paar bedacht met di verse fraaie cadeaus Van de wo ningen in de buurt wapperde de driekleur FEESTWEEK. In verband met haar zevende lustrum organiseert de Souburgse muziekver eniging „Vli.1' en Volharding" van 13 tot en met 18 augustus een feestweek Omdat er op de muziekinstrumenten nog een schud rust van f 4900, zal de vereniging binnenkort een beroep doen op de Souburgse bevolking om mee te helpen deze schuld af te los sen De jubileumwedstrijd die op zater dag 25 augustus is vastgesteld gaat tussen het le elftal van de groen-witten jubilarissen en Zee- burgia uit Amsterdam. De tegen standers mogen zeker door de Zeeuwen niet worden onderschat, want zjj zijn kampioen van de 2e klas B in district West L Misschien zijn zij tegen die tijd zelfs naar de eerste klas verhuisd. Vooraf is er een duel tussen juniorenploegen van Middelburg en Vlissingen. Een evenement, dat aan een dergelyk jubileum gezien de leeftijd van de vereniging niet mag ontbreken, is de reünie van oud-leden boven de 45- jaar, die men vrijdag 31 augustus in het clubgebouw, de Schouwburg, wil houden. Men hoopt op voldoende deel neming, want een moeilijkheid is, dat de ouae ledenlijsten verloren zijn ge gaan door oorlogshandelingen, zodat er weinig adressenmateriaal uit „de oude tijd" bewaard bleef. Men is ech ter bezig met het verzamelen van zo veel mogeljik adressen en namen in alle delen van het land. Zaterdag 1 september volgt het offi ciële hoogtepunt van deze jubileum viering. Dan zullen bestuur, diverse commissies en functionarissen name lijk door B. en VV. van Middelburg In het stadhuis worden ontvangen. Op dezelfde dag en in aansluiting op de ze ontvangst is er een receptie in de Schouwburg, namelijk van 16 tot 18 uur. Die avond is het in het Schuttershof feest voor de leden. Er zal een geva rieerd programma worden gebracht, waaraan o.a. medewerken „De Spel brekers", Corrie Brokken, Willy Al- berti, Jan Tromp en Tonny Bakkenes. Het laatste „sportevenement" is ge projecteerd op woensdag 5 september, namelijk een gekostumeerde voetbal wedstrijd. Tenslotte wordt op 8 sep tember de feestavond herhaald. Zjj tenslotte niy; vernield, dat de aanvankelijke bedoeling om een ge drukte jubileumalbum uit te geven, niet verwezenlijkt kan worden, omdat hiervoor te weinig belangstelling was. Toch zullen de leden van „Middel burg" een herinnering aan dit jubi leum kunnen bewaren. Een tweetal ere-leden zorgt er namelijk voor, dat een jubileumboekgestencild,, maar met een fraaie omslag en illustraties komt, dat alle leden zullen ontvan gen. Iiiiiiiiiimiii HA ZET FABRIEK EN TE ZEVENBERGEN Vorming bedrijfsjeugd zal in Middelburg beginnen Stichting wordt opgericht Een aantal Middelburgers heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een stichting, die tot doel zal heb ben de bevordering van de geestelijke lichamelijke en maatschappelijke vor ming van de in ondernemingen en be drijven werkzaam zijnde jeugd. Deze instelling krijgt een algemeen bestuur dat zal bestaan uit leden van verschil, lende levensbeschouwelijke richtingen Men stelt zich voor te beginnen met dit werk voor de meisjes van 17 tot 25 jaar. In vele plaatsen van Nederland be staan dergelijke stichtingen reeds. Zii hebben als overkoepelend orgaan het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfs jeugd in Rotterdam, dat door de over heid is erkend als landelijke organisa tie. Het wordt in staat geacht op te treden als subsidleverlenend orgaan van de bij de afdeling Vorming Bui ten Schoolverband van het ministerie van O.K. en W. beschikbare gelden voor dat gedeelte van het werk, dat niet valt onder de subsidiëring van het Nijverheidsonderwijs. Evenals dit elders het geval is zal ook de Middelburgse stichting trach ten met eerbiediging van godsdiensti ge en politieke overtuigingen de jeugd bereid te maken tot het dragen van verantwoordelijkheid in werk, gezin en maatschappij. Uit bij uitstek so ciale werk zal dus beginnen voor de bovengenoemde categorie meisjes. Men wil het doel bereiken door het houden van cursussen op het gebied van: naaien, knippen en mode; koken, bakken en braden; huiselijke sfeer; levensvragen; kinderverzorging, en opvoeding; voorlichting en ziekenver zorging; woninginrichting, handenar beid e.d. Ook zullen ontspanningsavonden, excursies en weekeinden worden ge houden. Aan deze stichting zal een leidster worden verbonden, die met het jeugdwerk vertrouwd is. De cur- Huishoudschool. Bij voldoende belang stelling zal reeds in september a.s. worden begonnen. Om aan het voor genomen werk meer bekendheid te geven zal vrijdagavond 6 juli a.s. in Het Nederlands Koffiehuis een propa- ganda-avond worden gehouden. Bromfietsend Zeeland hield zich aan de maximumsnelheid Over het algemeen heeft bromfiet send Zeeland zich gisteren op de eer ste dag dat de maximumsnelheid voor deze categorie vervoermiddelen <*old aan de nieuwe bepalingen gehouden. Kennelijk was vrijwel iedereen ge waarschuwd en ook een gewaar schuwd bromfietser zo wil de zegs wijze telt voor twee! Het was voor namelijk de rijkspolitie, die bij wijze van „verscherpte controle", het nale ven van het 40 km-gebod naging. Op alle gedeelten van ae Zeeuwse rijks wegen nummers 18, 58, 60 en 61, achtereenvolgens in Schouwen, de Bevelanden en Walcheren, en Zeeuwsch-Vlaanderen werd daar toe gepatrouilleerd. Voorzover tot dusver bekend kon worden gemaakt, behoefden geen processen-verbaal te worden opgemaakt. Slechts werden enkele waarschuwingen gegeven hoofdzakelijk aan jongelui, die te hard reden. In totaal omvatte de controle een viertal auto's en vijf motoren, zo dat de kilometertellers steeds duide- Igk uitkomst gaven. Ook in de steden werd op naleving van de nieuwe bepa ling gelet, waarbij de "■emeentepolitie. korpsen optraden. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Principiële zaak met een grenskwestie in het geding De economische oolitierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, ver oordeelde vrijdag de 34-jarlge zaai zaadhandelaar J. M. de B, uit Hulst tot een gevangenisstraf van 10 da gen. Verdachte was onwillig geweest medewerking te verlenen aan con trole op zijn boekhouding door een ambtenaar van de algemene inspec tiedienst. De B. werd namelijk ver dacht van overtreding der zaaizaad verordening, reden waarom men zijn boeken wilde nakijken. Dit stuitte op tegenstand en nadat men de man o.a. een keer had laten aanhouden kwam het zover, dat de zaaizaadstaten ter controle werden afgestaan. Hierna werd ook verzocht om inzage van de financiële boekhouding, waarop ech ter een weigering volgde. Daarbij Vijfenzeventig jaar r.k.-onderwijs in Goes Op 2 juli 1881 dus zondag 75 jaar geleden openden dc zusters uit Etten in een pand aan de Vlas- markt te Goes de eerste r.k. lagere school in deze gemeente. Deken Eversteyn die hiertoe het initiatief had genomen, gaf de school St. Jaco bus als patroon. Met 68 leerlingen op de lagere school en 90 kinderen op de bewaarschool werd in de St. Jacobus- school met 't werk'gestart. Geleidelijk is deze school aanzienlijk uitgebreid, zodat er voor de "-roemanen zeker alle aanleiding is om dit jubileum te herdenken. In 1913 liet het kerkbestuur een nieuwe school met zustershuis bou wen, waarna er drie jaar later ook een ulo-afdeling aan verbonden werd. In 1924 werden op deze ulo naast meis jes ook jongens toegelaten. De kleu terschool ging intussen met ruimtege. breit kampen, zodat in 1930 besloten werd hiervoor een nieuwe school in de Wijngaardstraat te stichten, welke reeds een jaar later in gebruik geno men kon worden. Na de oorlog is de uloschool verplaatst naar de Westwal, de kleuterschool kreeg een dépendan ce in de Tulpstraat en zoals bekend, liggen er nu plannen klaar voor een nieuwe 11-klassige school in plan- West. Vanmorgen wordt het jubileum kerkelijk herdacht met een gezongen Mis in de parochiekerk. Zondagmid dag zal er een receptie zijn. Oudste inwoonster van Oostburg werd 102 jaar Vrijdag was het 102 jaar geleden, dat mevrouw de weduwe N. B. Dhondt, geboren Jacques, de oudste inwoonster van Oostburg en waar schijnlijk van geheel W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, in Aardenburg werd ge boren. De jarige, die sedert 1940 ver blijft in het tehuis voor ouden van da gen van het St. Anthonius Gesticht, nam 's morgens een obade in ont vangst van de kinderen van de r.-k. kleuterschool uit Oostburg, die voor deze gelegenheid met vlaggetjes in de hand op het binnenplein van het zie kenhuis stonden opgesteld. De heren J. M. A. C. van Dongen, mr. K. Hcek- zema, en P. A. Bril, resp. burgemees ter van Aardenburg, burgemeester van Oostburg en gemeente-secretaris van Oostburg. gaven van hun belang stelling blijk. De rest van de dag werd in intieme kring gevierd. Aanbesteding Leendert Abrahampolder Het bestuur der waterkering van de calam. Leendert Abrahampolder heeft vrijdagmorgen te Kats aanbesteed 't verhogen en verzwaren van een ge deelte van de zeedijk, met daarbij be horende werken en leveringen. In schrijvers waren: L. J. Dekker, Vlissingen, f 350.000; J. F. Warren, Ossenisse, f 315.000; L. v, d. Klippe, Vlissingen, f 300.500; W. y. d. Berg, Bruinisse, f 299.750; C. V. Gebrs. van 't Verlaat, Nederhardinx- veld, f 297.700. DEPARTEMENT BESLIST: Het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft beslot'- goedkeuring te verlenen aan de stichting van een Uitge breid Technische School in Zeeuwsch-Vlaanderen, zo bleek tij dens een spoedeisende vergadering van de raad Terneuzen, die vrij dagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen gehouden werd. De Ter- neuzense gemeenteraad besloot op grond van de nijverheidswet met algemene stemmen, dat de oprich ting en instandhouding van een uitgebreid technische school hier nodig wordt geoordeeld. Bij de aanvang van dc vergadering gaf burgemeester Teilegen een over zicht van de gang van zaken van de pogingen om tot de oprichting van een U.T.S. m Zeeuwsch-Vlaanderen te geraken. Destijds werd daarvoor een r.k.-stichting opgericht, maar omdat deze slechts één richting vertegen (Advertentie) Erkend installa- en P.Z.E.M. MIDDELBURG - Tel. 3373 woordigde, werd daarin later een wij ziging gebracht. In Middelburg werd destijds een bespreking gehouden tus sen de „U.T.S.-gegadigden" Middel burg, Vlissingen, Terneuzen en Goes. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat getracht zal worden in Zeeland twee dergelijke scholen, één boven en één beneden de Westerschel- de, te krijgen. Maandenlang bleef de zaak rusten, maar donderdag werd van de heer A. Schout, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, bericht ontvangen, dat het departement heeft besloten goed keuring te verlenen voor de stichting van een U.T.S. in Zeeuwsch-Vlaande ren. Daar dit, zoals dit door de nijver heidswet wordt vereist, een besluit, waarin de wenselijkheid van de vesti ging van een U.T.S. van de raad van Terneuzen nog ontbrak, werd deze spoedeisende vergadering belegd. De raad van Westdorpe nam reeds eerder een besluit in deze zin. Noorse onderscheiding voor de heer K. van Everdingen De koning van Noorwegen heeft de heer K. van Everdingen, vice- consul van Noorwegen te Vlissingen, benoemd tot ridder in de orde van St. Olav. De versierselen, behorende bij deze orde. wrden hem uitgereikt tijdens een lunch, aangeboden door de Noorse consul-generaal te Rot terdam. voegde De B. do controlerend ambte naar, die thans als getuige optrad, enkele zeer onparlementaire ivoor den toe. Zodoende kou het onderzoek niet voortguan. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, merkte op, dat De B. „een berucht recidivist" is. Na de oorlog werd hij in totaal 7 maal veroordeeld tot zeer hoge boe ten en gevangenisstraffen. Dc B. maakte zich voortdurend schuldig aan economische delicten als smok kel en aan het toebrengen van li chamelijk letsel. Verdachte werd eni ge tijd geleden door de N.A.K. als zaaizaadhandelaar geschrapt, waar tegen hij In appèl ging, zodat deze zaak nog hangende is. „De B. leeft van valsheid, knoeierij, smokkel c-n andere zaken, daar moet een eind aan worden gemaakt", aldus do of ficier, die 2 weken gevangenisstraf eiste en sluiting van De B.'s bedrijf voor 1 Jaar. Do raadsman, mr. G. Tichelman uit Terneuzen, zei, dat deze zaak niets om het lijf heeft. De B. ge draagt zich thans reeds 3 Jaar on berispelijk en heeft als handelaar een goede naam. Maar de man heeft een hekel aan controles als deze, in welk verband pleiter van „worgend dirigisme" sprak. Mr. Tichelman legde thans De B.'s fi nanciële boekhouding over en ver zocht deze te onderzoeken. Er moet gestraft worden, maar niet zo zwaar als de officier dit wil, zo vond de raadsman. De officier repliceerde nog, dat de boeken niet meer ter zake dienen nu het gerechtelijk vooronderzoek is ge sloten. De economische politie rechter vonniste onder de opmer king, dat deze manier van over treding niet door de beugel kan. Zeer principieel getint was de zaak tegen de IJzendijkse molenaar A. O., die zijn maalderij in België heeft en vanuit Nederland steeds graan over de grens brengt om in zijn be drijf te verwerken. De laatste tijd kreeg O. last met de douane vanwe ge deze soort uitvoer en hij ver zocht een bekeuring om deze kwestie uitgezocht te hebben. Dit gebeurde ook; toen O. met 1500 kg graan dè grens over reed naar Watervliet, on der welke gemeente zijn maalderij is gelegen nam de Belgische douane auto en lading in beslag. Ook de Ne derlandse douane zorgde daarna voor een proces-verbaal. Vroeger bezat een vergunning voor dit transport. Formele overtreding In een uitvoerig requisitoir vroeg de officier zich af of hier sprake is van uitvoer, waarvoor documenten nodig zijn. Hij verdiepte zich in de bepalingen van hierop betrekking hebbende tractaten, die in de vorige eeuw tussen België en Nederland zijn gesloten. Zijn conclusie was, dat van vrijheid van heen en weer gaan voor eigenaren, wier gronden door de grens doorsneden worden, hier geen sprake kan zijn, omdat O. geen producten van eigen bodem vervoer de, maar aangekocht graan. Hier is dus een formele overtreding van het deviezenbesluit in het geding. De eis was 1 subs. 1 dag. De raadsman, mr. G. Tichelman, zei, dat O. zijn bedrijf niet kan uit oefenen wanneer hij graan e.d. niet uit Nederland over de grens naar de maalderij kan brengen. Ondanks de ze formele overtreding meende plei ter, dat het tractaat hierop wel van toeDassing is. Bakkers, slagers en kruideniers, die klanten over de grens hebben, zouden dan ook ver oordeeld moeten worden, volgens mr. Tichelman, die sprak van „een uit zonderlijke topografische positie" en ontslag van rechtsvervolging vroeg. De uispraak werd bepaald op vrij dag 6 juli a.s. Tien tegen één! Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keu kengeheim, dat overgaat van moeder op dochteral sinds vele generaties. Voor het binden van groenten, soepen en sausen is er niet3 beters. Met MAÏZENA D UR YEA zijn mislukkingen uit- geslotent Maarlaat niets aan het toeval over. Als U Uw leve rancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdrukkelijk by DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. VANDAAG. Middelburg Electro: „Als het jonge koren rijpt' (18 jr.). 19 - 21.15 uur; Schouwbuig: „De jacht op kapitein Ehrlich" (clnemasc.), (14 jr.), 20 uur: Prov Bibliotheek: Expositie repro- duktles van en boekwerken over Rem brandt, 10—12.30, 13.30—17 uur; Bur gerzaal stadhuis: Holl. Festival, Mo- zartconcer* Theo Olof, vlooi en Hans Henkemans piano. 20 uur; Molenwa ter: „Miniatuur Walcheren", 9—24 uur. Vlissingen Alhambra: „Het weer ls weer best (14 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: A pvlze of gold", (18 jr.), 19 en 21 uur; St. Jacobskerk: rally Youth for Christ. 20 uur. Goes Grand: „De witte non", (18 jr.), 19 en 21 uur. MORGEN. Middelburg - Electro: „Uit de brand ben je!" (a.l.) '5 30 uur als vandaag, 19 en 2115 uur Schouwburgi als vandaag, 14 30 en 20 uur; Molenwater: als van daag 9—24 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur: Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur Goes Grand „De graaf van Bragelon- ne. de vechtjas", (14 jr.), 15 uur; als vandaag 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2