PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT BILT Stakende arbeiders vechten nog in Posen met leger en politie Rus zegt aan feestdis: Crabb „zit" in Moskou Colijnsplaat moet Veere (haven) vervangen CHINEZEN BOMBARDEERDEN KLOOSTERS IN TIBET 199e jaargang - no. 153 Dagblad uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 2C. Mededeling van het Koninklijk Huis Vanwege H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden wordt de volgende mededeling ver strekt: „De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft ge oordeeld in het openbaar ons ge zinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen, JULIANA BERNHARD." Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bovenstaand tot hem gerichte uitnodiging aan H.M. de Koningin verzocht het door hém reeds aangeboden ontslag als minister op 7 juli te doen ingaan. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt mede, dat hij zijn Kamerlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Van de heer mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is reeds medegedeeld, dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede openbare functie. Bij het bovenstaande -past slechts een kort commentaar. Koningin en prins willen een onderzoek naar de omstandighedendie hebben geleid tot het geschrijf in de buitenlandse pers over het gezinsleven en de verhoudin gen in de naaste omgeving van het koninklijk paar. Dat onderzoek heeft uiteraard geen enkele constitutionele en geen enkele politieke strekking. Het ligt geheel in de persoonlijke sfeer. Blijkbaar om dat te benadrukken breken de heren Beel en Gerbrandy hun politieke loopbaan af om zich met jhr. Tjarda van Starkenborgh volledig te bepalen bij de koninklijke opdracht. Dat drie figuren zijn gekozen, die volle en vorstenhuis op de hoogste pos ten hebben gediend, bewijst van welk een hoge orae de zaken zijn, die onder- zocht worden. Zaken, die hoewél liggende in de persoonlijke sfeer tocli verder kunnen strékken dan het gezin op Sosstdjjk. Men moet vurig hopen, dat deze drie wijze mannen er in zullen slagen Hare Majesteit en de Prins de weg te wijzen, die het geluk van het konink lijk gezin als voorheen onverminderd zal doen voortduren, buiten de sfeer van de grievende publiciteit. Zes procent voor het spoorwegpersoneel Vrijdagochtend zijn de slotbespre- kingen gevoerd tussen de directie van de N. S. en de personeelsraad over de herziening van het reglement dienst- voorwaarden. De bespreking heeft ge leid tot overeenstemming. Dit betekent een akkoord over een loonsverhoging voor het gehele spoor- wegpersonee per 1 juli van zes pro cent en tevens een verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Vrij dag is de herziening van het R. D. V. ter goedkeuring voorgelegd aan de minister van verkeer en.waterstaat en aan het college van rijksbemiddelaars. |j Prinses Margaretgekleed in univer^iteitskleding en gevolgd H door haar page, betreedt de Kings Hall van de universiteit van North Staffordshire, waar zij weid geïnstalleerd tot pre- sldentf van de universiteit.. Na H deze plechtigheid reikte prinses Margn.i et enige onderscheidin- s= H qen uit. iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OPSTAND: ZEGE VOOR GENERAAL OCHAB Regering gebruikte ook straalvliegtuigen Hoewel de Poolse regering officieel heeft bekendgemaakt, dat orde en rust in Posen hersteld zijn, werd vrijdag gemeld, dat de stakende arbeiders in de stad zich nog steeds gewapenderhand verzetten tegen de politie en troepen. Philippe Ben, bijzondere correspondent van „Le Monde" in War schau, seinde naar zijn krant dat de stakingen voortduren en dat er vandaag in Posen nog is geschoten. Volgens Ben is de jaarbeurs weer geopend en hebben de arbeiders in enige fabrieken het werk hervat. „Maar de staking wordt door de meeste arbeiders doorgezet", aldus Philippe Ben. De Franse correspondent vertelt verder dat hij tijdens de opstand herhaaldelijk de roep: „Laat kardinaal Wisjinsky vrij" uit- de gelederen van de demonstranten heeft horen opklinken. Volgens Ben waren de ongeregeld heden een reactie op de weigering van minister Fidelski (machine-indu strie), een arbeidersdelegatie te ont vangen. Toen de minister eindelijk „ja" zei, was het te laat. Verder ver telde Ben, dat de opstandelingen ook hebben gepoogd, de radio-omroep van Posen te bezetten om een communi qué uit te zenden. De demonstranten werden echter door een- krachtige mi litaire eenheid van het radio-gebouw verdreven. De verslaggever van „Le Monde" zegt met beslistheid dat er aan de zijde van de opstandelingen 40 doden zijn gevallen en dat het leger eenzelfde aantal doden verloor. Het leger is vol gens Ben „gematigd" opgetreden. De Fransman acht de opstand een zege voor de liberale vleugel van de Poolse communistische partij onder leiding van generaal Ochab. De mees te mensen in Warschau die het weten kunnen, zo besloot Ben, geloven dat de Poolse regering als gevolg van de opstand in Posen weer met „ijzeren hand" zal gaan regeren. Volgens de officiële opgaven zijn er tijdens de botsingen van donderdag 38 mensen om het leven gekomen, terwijl niet minder dan 270 personen gewond werden Het aantal doden Rgt aanmerkelijk hoger dan dat van de mensen, die gedood werden tijdens de revolte van de 17e juni 1953, in Oost-Duitsland. Daarbij kwamen des tijds volgens officiële opgaven 25 mensen om. Radio-Warschau heeft vrijdag 'n rede van premier Cyrankiewicz tot de be volking van Posen uitgezonden, waar in deze verklaarde dat de regering en de communistische partij, niettegen staande de jongste gebeurtenissen, „geen einde zullen maken aan de voortgang van de democratisering van het politieke leven in Polen". De premier noemde „buitenlandse imperialistische centra" verantwoor delijk voor de „bloedige onlusten". „Een juridisch onderzoek zal worden ingesteld tegen hen, die met wapens in de hand zrjn aangehouden", aldus Cyrankiewicz. Takken tegen geweren Een correspondent van de „Frank furter Allgemeine Zeitung" berichtte nog: „Toen de ongewapende arbei ders tegen de soldaten optrokken, ga ven de officieren het bevel, te schie ten. De eerste dode lag op straat. On der wild geschreeuw trokken arbei ders takken van de bomen en storm den zij op de soldaten in. Een opstan deling wikkelde het lichaam van de gedode in de Poolse vlag. Anderen namen het lijk op en droegen het aan het hoofd van de demonstratie mee. De tweede man die sneuvelde, was een Pools soldaat, die weigerde op de menigte te schieten. Een officier trok zijn pistool en schoot de soldaat neer. Straalvliegtuigen van de Poolse luchtmacht flitsten over de stad, hun machinegeweren afvurend in de luchL Toen de menigte zich begon te ont binden, klonken alom de sirenes van de ambulances die de gewonden en de doden gingen ophalen". „Golf van verzet" onder leiding van monniken Leiders van een verzetsbeweging van Tibetaanse Lama's) die onlangs in India zijn aangekomen, hebben ge meld dat de Chinese communisten Li- tang, een provinciehoofdstad, en ver scheidene kloosters hebben gebombar deerd om een „golf van verzet" in Oost-Tibet neer te slaan. Een correspondent te Darjeeling van het Indiase blad „Statesman" meldt uit Tibetaanse bron dat bij de opstand zowel aan Chinese als aan Ti betaanse zijde zware verliezen zijn geleden. De weg van Tsjamdo, in de Chinese provincie Sikang, naar Lha sa, de hoofdstad van Tibet, zou door aanvallen van inwoners van Noord- Tibet niet gebruikt kunnen worden. De Chinezen hebben de Dalai Lama gevraagd zijn invloed aan te wenden om een einde aan de strijd te maken, aldus deze berichten. De Tibetanen zouden ontevreden zijn over de zware belastingen, inmen ging van de Chinezen in het religieu ze onderwijs aan de jeugd en drasti sche landhervormingen. De vorige maand was in de Indiase pers reeds melding gemaakt van strijd in Tibet. De Chinezen zouden volgens die berichten strafexpedities uitge zonden hebben tegen opstandelingen, die in Noord-Oost-Tibet een Chinees garnizoen van 850 man zouden heb ben uitgemoord. Ook de Chinese luchtmacht zou tegen de rebellen zijn opgetreden. Sabre verongelukt bij Soesterberg Vlieger ongedeerd Gistermiddag omstreeks twaalf uur is, vermoedelijk tengevolge van een motorstoring, 'n „Sabre"-nachtjager van de Koninklijke Luchtmacht tij dens de landing op de vliegbasis Soes terberg verongelukt. De vlieger, ma joor-vlieger-waarnemer L. van den Akker, heeft het wrak ongedeerd ver laten. De „Sabre" kon, doordat de motor storing in de landing optrad, niet, meer de landingsbaan bereiken. Het toestel kwam achter de Kampweg te Soesterberg aan de grond en het is zo zwaar beschadigd dat het als afge schreven kan worden beschouwd. De Koninklijke Luchtmacht heeft sedert december j.l. de beschikking over deze North American F 86 k „Sabre" straaljagers, die geschikt zijn om onder alle weersomstandigheden te vliegen. Het is voor zover bekend het eerste ongeluk met een vliegtuig van dit type bij de Koninklijke Lucht macht. Eerste jaren niet in Londen terug Het Westduitse blad „Bildzei- tung" schrijft, dat Lionel Crabb, de Britse kikvorsman die spoor loos verdween ten tijde van het bezoek der Russische leiders aan Engeland, in Moskou gevangen zit. Volgens het blad is dit door een Russische officier aan een linkse Franse politicus aan een feestmaal in Moskou meegedeeld. „Wij hebben Crabb. Hij is onze wettige gevangene", had hij ge zegd. De Franse politicus had dit weer meegedeeld aan een relatie van het Duitse blad in Parijs. „Bildzeitung" schrijft dat Crabb gevangene nummer 147 in de Mos- kouse Lefoftowo-gevangenis is. Hem was verzocht, voor de Russische marine te willen werken. Crabb verdween in april. Pre mier Eden deelde in het Lager huis mee, dat hij in de haven van Portsmouth gedoken had in de buurt van de Russische oorlogs schepen die daar toen lagen. De regering had daar niets van ge weten. De Russische officier had de Fran se politicus verzocht* Crabbs gewe zen echtgenote te laten weten, dat hij het goed maakte, maar „een aan tal jaren" niet in Londen zou wor den gezien. Na een lang verhoor zou Crabb hebben bekend, dat hij de Russische schepen wilde doorzoeken. Crabb was voor tien jaar ongeveer de straftijd voor een spion een func tie bij een speciale afdeling van de Sowiet-marine aangeboden. Daarna zou hg naar Engeland kunnen terug gaan. Hij zou 10.000 gulden per maand kunnen verdienen. Crabb had echter eerst toestemming van zijn regering willen vragen of het hem was toegestaan in vreemde krijgs dienst te treden voor de duur van zijn straf. De Russische officier zou ver klaard hebben, dat het Crabb bijna was gelukt te ontsnappen. Maar na een worsteling was hij gevangen ge nomen. „Crabb had niet gerekend op onze moderne waarschuwingsmidde len tegen duikboten en kikvorsman nen. Toen hg op het punt stond de kiel van de kruiser „Ordzhonikidze" te onderzoeken, werd hij door zijn ei gen meetapparaten verraden", aldus de Rus. Crabb was al tot bij de tor- pedobootjager „Smotriashi" gezwom men, toen Russische zwemmers hem „op het laatste ogenblik" te pakken kregen. Eisenhower vandaag uit het ziekenhuis President Eisenhower is voornemens vanochtend het hospitaal te verlaten en „minstens twee weken" voor her stel op zijn boerderij in Gettysburg door te brengen. Generaal-majoor Howard M. Snyder, de presidentiële lijfarts, zal Eisenho wer naar Gettysburg vergezellen daar blijven. |lllllllllllllllllillllll!lll!llllllllll!llll!lllllllill!llllllllllll!IIIIHIIIIIIIIillllllll Modinette M De voorlichtingscommissie H der confectiebedrijven in Am- sterdam heeft „haar gedachten H laten gaan over de vervanging van de algemene en weinig zeg- gende beroepsaanduiding „naai- ster" door een andere naam, die H de waaide van dit voor onze in- dustrie zo belangrijke beroep j= beter tot zijn recht doet komen. H Na rijp beraad is de keuze ge- vallen op de naam „modinette". Voortaan zal de titel zijn: van een volleerde naaister, le mo- dinetV van een aankomende §f naaister, 2de modinette, van een leerling naaister, 3de of 4de H modinette. minimi De provinciale commissie tot be studering van de visserijproble men in het kader van het delta plan, heeft zich naar aanleiding van een rapport dat de secretaris van „Zevibel", drs. R. Cambier, met het E.T.I. samenstelde, voor de kwestie van de verplaatsing van de Veerse vissersvloot uitgespro ken vóór de oplossing Colijnsplaat. Geadviseerd wordt de haven aldaar te verbeteren en de mogelijkheid te scheppen om diegenen, die nu en in de toekomst zullen willen over schakelen op de kleine zeevisserij, daartoe in staat te stellen. Dit rap port is inmiddels met enkele wijzi gingen aan het college van Ged. „Zevibel" over het Drie-Eilandenplan Staten aangeboden, zo wordt in het jaarverslag van „Zevibel" medege deeld. De eigen Drie-Eilanden-Plan-Com missie van „Zevibel" heeft ook enke le malen gesproken over de betekeni van de Zandkreek voor de gehele visserij. Hierover is naar aanleiding van een rapport van de Prov. Plano logische Dienst uitvoerig gerappor teerd aan het college van Ged. Sta ten. Dit rapport is ook behandeld in de provinciale commissie, die zich ljeeft kunnen verenigen met de con clusies. Deze hielden in, dat de gar nalenvisserij als gevolg van het uit voeren van het Drie-eilandenplan een •verlies zal lijden door het wegvallen van „de achterdeur bij slecht weer". Kleine schepen met geringe motor vermogens zullen vervangen moeten worden door grotere met sterkere motoren, waarbij gedacht wordt aan tenminste 80 pk. Voorts is men van oordeel, dat de mosselkwekerij een deel van de 'beschikbare Zeeuwse percelen verliest en bovendien een veilige opbergplaats voor het mossel zaad gedurende de winter. De oester cultuur verliest ook waardevolle per celen, terwijl gevreesd moet worden, dat de cultuur in de Oosterschelde nadelige gevolgen zal ondervinden, van een mogelijke verandering van het stroombeeld. De consequenties hiervan die nen voor rekening te komen van degenen, die de Zandkreek doen afsluiten. Indien de. oostelijke af- sl uit dam niet op het wantij zal komen te liggen, moet gevreesd worden dat de pannencultuur al daar ten dode is opgeschreven. Deze ondergang zou niet alleen aanleiding geven tot directe ver liezen, maar ook tot indirecte, de gehele oestercultuur betreffende, zo stelt de commissie. De commissie sprak ook met Zevi- bel-leden, die te Veere aanvoeren. Daarbij kwam duidelijk vast te staan, dat de belanghebbenden vóór alles een sluis in de aan te leggen dam in het Veeregat wensten. Indien dit niet verwezenlijkt zou kunnen worden, wensen zij een verplaatsing naar Colijnsplaat met openlating van de mogelijkheid om over te schake len op de kleine zeevisserij. Over de kwestie van de sluis in de dam, is een brief geschreven naar de Minis ter van Verkeer en Waterstaat. Op het eind van het jaar was nog geen antwoord ontvangen. Een beeld van de arbeidersop- §j stand in de Poolse stad Posen. H Deze telefoto toont een van de tanks, die door het Poolse leper werden gebruikt bij hei onder- drukken van de opstand, voor het gebouw van de Poolse na- M tionale bank in Posen. Illlllllllllllllllll KORTE PREDIKATIE HoorIsraël, de Heer is onze God; de Heer is één! Gij zult de Heer, uw God liefhebben met geheel uw hart en met ge heel uw ziel en met geheel uio kracht Wat Ik U heden ge bied, zal in uw hart zjjn. (Deut. 6 6, 7a) Wat hebt U in deze krant gelezen t En mag ik dat als mede-lèzer vra gen! hoeveel daarvan zoudt XJ ver keerd hebben begrepenToch was dat zeker niet allemaal onduidelijk gesteld. Maai lezen is heel moeilijk en in de praktijk vormt het een voort durende bron van misverstanden. Goed lezen vergt inspanning; daarom hebben iv\j de strip, het verhaal in plaatjes uitgevonden. Maar horen luisteren en verstaan: dat is nog moeilijker! Ik ken een va- der, die zijn kinderen telkens vraagt te herhalen wat hij hun gezegd heeft; doet hij dat niet, dan is hij, volgens zijn zeggen, niet zeker of hét wel tot hem is doorgedrongen. Zou hij er op deze wijze wel zeker van kunnen zijn f God heeft de eeuwen door tot de Maar die mensen kinderen horen het niet, of verstaan Hem al te zeer als kinderen van hun tijd, oude Israëlieten of Nederlanders van de 20ste eeuw. En deze mensen kinderen hebben herhaald, hebben misschien ivel moeten herhalen, wat tot hen gesproken werd. Zij hebben het zelf opgeschreven en zo ontstond een Heilig Boek. Zo kon men lezenmaar lezen is moeilijk, al is het horen moeilijkerHoor, Is raël! HooK gij mensenkinderen Goedmaar daar staat geschreven Och, laten vnj het ons gemakkelijk maken; laten wij gaan lezen al wat daar geschreven staat. En hebben we onze best niet gedaan f We konden de Tien Geboden (Ex. 20 of Deut. 5) opzeggen uit ons hoofd en de woor den, die boven dit stukje staan, wilden er ook nog u el in. Wat zijn we braaf; we kunnen (of konden) zelfs herha len wat een ander schreef. Zo maar uit ons hoofd want de les was goed geleerd. Maar waar güét het nu eigenlyk om f Hoor. Israël! Hoort, gij mensenkin deren! Wij hebben geleerd; wij hebben ge lezen Hebben wij ook gehoord Ho ren is een zaak van ons hart: daar zijn wij me--, ons hele mens-zijn in betrokken. Het veronderstelt een ontmoeting lussen U en mij, tussen God en ons Daar gaat het om, 3000 jaar geleden en nu, Hoor! Want uit het hart zijn de uitgangen des levens. Vlissivgen. N. v. d. W. DE VERWACHT. HOGERE TEMPERATUREN DAN GISTEREN Af en toe zonneschijn, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog wat regen. Overwegend matige wind tassen west en zuid. Temperaturen hoger dan gisteren. ZON EN SLAAN. 1 iuli Zon op 4.26 onder 21.05 Maan op onder 13.23 2 juli Zon op 4.27 onder 21.05 Maan op 0.06 onder 14.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1