Huurverhoging met bestemmings heffing in onderzoek Arrestaties in Tsjecho-Slowakije KLAUKbURD ONLUSTEN IN POOLSE STAD BLOEDIG ONDERDRUKT BONNGEEN GESPREK MET „00STDUITSE REGERING" VRIJDAG 29 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEINIG SCHOT IN KABINETSFORMATIE Dr. Drees ontving minister Staf (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur dr. Drees wil in elk geval goed beslagen ten ys komen, als hij aan de fractievoorzitters zijn memorandum voorlegt waaruit duidelijk moet worden, dat de uitgaven voor de defensie be perkt kunnen blijven tot ongeveer 1450 gulden per jaar, in plaats van 1650 miljoen, die minister Staf nodig oordeelt, en dat een acceptabele vorm van huurverhoging met een afroming van een gedeelte daarvan ten bate van de woningverbetering mogelijk is. Nog altijd is dr. Drees bezig met het verzamelen van feiten en cij fers, die als basis voor zyn antwoord aan de fracties moeten dienen. Binnenlandse Zaken, tevens minister van Overzeese Rijksdelen ad interim, prof. Beel, had ontvangen, waarbij, naar beweerd wordt, ook overleg ge pleegd is over de kosten van de bur gerlijke verdediging, heeft hij donder dagmiddag om half drie de minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf, bij zich op bezoek gehad. Voor het overige zet de formateur het spit- en graafwerk, zoals het ge noemd is, voort. Aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de forma teur verzocht hem van advies te die- Schout-bij-nacht kritiseert kabinetsformateur „Voorstander inkrimping marine-uitgaven" De mijnenveger „Sneek", die in aanbouw is bij Verschuure Co's scheepswerf en machinefabriek N.V. te Amsterdam, is gisteren in de Am sterdamse haven te water gelaten. Mevrouw G. B. Raterhoff-Tinga, echt genote van de burgemeester van Sneek, verrichtte de doopplechtigheid. De „Sneek" maakt deel uit van een serie van 32 kustmijnenvegers. Schout bü nacht W. J. Kruys, vlagofficier materieel van de Ko ninklijke Marine, oefende in zyn toespraak bij de tewaterlating kritiek uit op de kabinetsforma teur, dr. W. Drees, die „zich een voorstander heeft betoond van inkrimping der marine-uitga ven". De vlagofficier sprak de hoop uit dat „de geest van onaf hankelijkheid, de uitlating van de kabinetsformateur ten spijt, vaardig zal blijven over het Ne derlandse volk." Merkwaardigs uitlating Van bevoegde zijde heeft men de uitlatingen van schout-bij-nacht W. J. Kruys „merkwaardig" ge noemd. Hierbij werd er op gewe zen, dat van de zijde van de forma teur geen enkele verklaring is af gelegd, die leidt tot de conclusie, waartoe schout-bij-nacht Kruys is gekomen. „Hij heeft zich gebaseerd op speculaties, die nergens enige officiële bevestiging vinden", voegde men hier aan toe. V er kiezingsincidenten Het bestuur van de Katholieke Volks partij is bereid in te gaan op het op 7 juni door de Partij van de Arbeid ge dane voorstel tot instelling van een onpartijdige commissie tot onderzoek van incidenten uit de verkiezings strijd. Het bestuur van de K.V.P. heeft dit in een brief aan het bestuur van de P.v.d.A. doen weten en aan dit be stuur verzocht, zijn inzichten ter za ke van de samenstelling, de taakbe- paling en de werkwijze van een der gelijke commissie mee te delen. Koffie in toeristen- en geschenkzendingen Met ingang van 1 juli wordt, bij uitvoer van geschenk- en toeristen zendingen, de gewichtslimiet voor koffie verhoogd van 1 kg tot 5 kg. GEEN FEEST. In de provincie Bi- har van India is het gewoonte dat een man, die schuldig is bevonden aan overspel, een feest voor al zijn stamgenoten moet geven. Toen on langs een „veroordeelde" weigerde zich aan deze gewoonte te houden, brak er een ware opstand uit. De po litie moest ingrijpen en van de wa pens gebruik maken. Er zijn tien do den én veertien gewonden gevallen en er is een huis verbrand. NIET GEZIEN. „Hebt U het rode licht niet gezien?" vroeg een Parijse politieman aan de zangeres Michèle Arnaud, die achter het stuur van haar auto zat op de Champs-Ely- sées. „Jawel meneer, antwoordde zij, maar helaas heb ik U niet gezien..." Ontwapend door deze openhartigheid, liet de agent haar doorrijden. LEVEN VAN DE KUNST. Verschei dene Fransen hebben grote ogen op gezet, toen zij hoorden dat de schil der Roger Aliquot, die op het ogen blik een tentoonstelling houdt in Ga lerie Chardin te Parijs, wel negentig kilogram weegt. Dus het is toch mo gelijk, om van de kunst onbekom merd te levendachten zij. Later bleek, dat Aliquot ook nog een res taurant exploiteert. nen over de praktische uitwerking van de verschillende denkbeelden en over de effecten van de alternatieven op het gebied van de huurverhoging en een eventuele bestemmingsheffing. Er zijn namelijk verschillende moge lijkheden, variërend van het alleen maar de huur verhogen zonder verde re maatregelen tot het heffen van een huurbelasting. Men denke aan de ver plichting een deel van de huurverho ging te beleggen in certificaten, die uitsluitend voor nieuwbouw en wo ningverbetering mogen worden aan gewend; aan de verhoging van de grondbelasting voor het vooroorlogse huizenbezit en aan het invoeren van een strenge onderhoudsplicht. Wel licht zijn er nog tussenvormen of com binaties van de -noemde maatrege len mogelijk. Men neemt in Den Haag aan, dat dr. Drees, alvorens de fractievoorzitters opnieuw tot een gezamenlijke bespre king uit te nodigen, zijn memorandum aan hen zal toesturen ter bestudering. Journalisten protesteren bij buitenlandse collega's Wegens publikaties over het koninklijk huis Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft een brief geschreven aan de besturen van de buitenlandse journalistenor ganisaties, aangesloten bij de Inter nationale Federate van Journalisten, naar aanleiding van de publikaties over het Koninklijk Huis. De brief herinnert aan de publikatie in een Duits sensatieblad en de daarop ge volgde berichten. Het bestuur tekent protest aan te gen journalistieke praktijken, welke het gezag van de pers in het alge meen aantasten en die tekort doen aan de plicht van de pers om door juiste informatie over andere landen en volkeren haar bijdrage te leveren aan de bevordering van een goede internationale verstandhouding. De federatie zou het op prijs stel len, indien de buitenlandse organisa ties het verschijnsel van de gesigna leerde uitwassen in eigen knng aan de orde zouden willen stellen, opdat door een vrije gedachtenwisseling het besef van goede journalistieke standaards wordt gewekt ook in die kringen waar deze standaards thans onvoldoende blijken te worden nage leefd, aldus de brief van de federa tie. Geval van gasverstikking te Amsterdam In een woning in de Bontekoe straat in Amsterdam is de 82-jarige bewoonster dood in de keuken aan getroffen. Aangenomen wordt dat de oude dame heeft geprobeerd een lek ke gasslang zelf te repareren, doch daarbij verzuimde de gastoevoer af te sluiten. (Slot van pag. 1) listische agenten en de reactionaire ondergrondse beweging getracht de economische moeilijkheden en grieven, welke in bepaalde ondernemingen in Poznan bestonden, uit te buiten om demonstraties tegen de macht van het volk te provoceren". „Het is geen toeval, dat de vijand precies Poznan uitgekozen heeft voor haar provocatie op het moment, dat in die stad een internationale jaarbeurs gehouden wordt. Het ging er om een schaduw te wer pen op de goede naam van de volks- democratische republiek Polen en de bevordering van onze vreedzame inter nationale samenwerking te belemme ren. De agenten van de vijand slaagden er vandaag in straatrelletjes te provo ceren. Bepaalde openbare gebouwen wer den aangevallen en dit heeft tot het verlies van mensenlevens geleid. Steunende op het bewuste deel van de arbeidende klasse wisten de auto riteiten de toestand meester te worden en de orde in de stad te herstellen". Buitenlandse bezoekers hebben ge zien, dat twee Poolse pantserauto's op groepen demonstranten schoten, doch zij hadden niet kunnen vaststel- Repatriëring aantal Ambonese gezinnen? De Indonesische regering Is bereid de verzoeken van Ambonese gezinnen, die de wens kenbaar hebben gemaakt naar Indonesië terug te keren en die bereid zyn hun loyaliteit aan de Indo nesische regering te verklaren, in overweging te nemen. De repatriëring van een klein aantal Ambonese gezin nen is bij wijze van proef op het ogen blik in overweging, aldus heeft de woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag me degedeeld. Hij deelde voorts mede, dat een aan tal vertegenwoordigers van Ambone zen-organisaties in ons land in het gebouw van dc Indonesische verte genwoordiging formulieren in ont vangst heeft genomen, die door de Ambonezen, die voor repatriëring in aanmerking wensen te komen, moe ten worden ingevuld. Aan de hand van deze gegevens zal worden onder zocht, wie van hen eventueel toestem ming zal worden verleend naar Indo nesië terug te keren. De woordvoer der legde er voorts nog de nadruk op, dat niet kan worden gesproken van besprekingen tussen vertegenwoordi gers van de diplomatieke vertegen woordiging in Nederland en van Am bonezen-organisaties. Bij het in ont vangst nemen van de formulieren is de Ambonese vertegenwoordigers een toelichting gegeven. len, of hierbij doden waren gevallen. Ook was machinegeweer vuur ge hoord. Voorts wordt gemeld, dat betogers communistische functionarissen uit hun bureaus haalden en hen zegevie rend aan de menigte toonden. Verder zouden de demonstranten een Poolse stoorzender hebben vernield en delen er van op straat hebben gesmeten. Volgens een ooggetuige is de sta king begonnen ln de Stalin-locomotle- venfabrlek, waar arbeiders een bood schap aan premier Cyrankiewicz had den gezonden om te Posen een onder zoek te komen Instellen naar de loon eisen van de arbeiders. De voornaamste leuzen van de sta kers waren: „Dit ls onze revolutie" en „De Sowjets moeten gaan". Mr. C. Briet nam afscheid Pleidooi voor kort geding Mr. C. Briet, die wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd eervol ontslag heeft gekregen, heeft gisteren zyn. functie van president der recht bank te Amsterdam neergelegd en in een bijzondere openbare zitting af scheid genomen. De scheidende president, die 40 jaar aan de rechtbank verbonden is ge weest, waarvan de laatste vier jaar als president, sprak zelf 'n afscheids woord. Daarin gaf hij o.a. zijn visie op het kort geding, dat onder het pu bliek steeds meer populariteit gaat genieten. Het biedt immers de moge lijkheid binnen zeer korte tijd een rechterlijke uitspraak te verkrijgen. Wanneer de verliezende partij echter hoger beroep aantekent, dan duurt het 4 tot 6 maanden voor de beslis sing definitief- wordt. Dit achtte mr. Briet een groot bezwaar. Hij opperde daarom de suggestie een speciale ka mer samen te stellen voor het behan delen van de beroepen der korte ge dingen. „En hier ligt nu Arkansas", g wijst miss Kathleen Fiom, re- gionaaï leidster voor het inter- nationale -programma voor de uitwisseling van plattelands- n jongeren te Silver Spring in n Maryland. Mej. Leny de 'Jong uit Middenmeer (rechts) is daarin wél geïnteresseerd, want zij brengt deze zomer enige tijd m door bij de familie Dameron uit Marianna in Arkansas. Een dochter van de DameronsAda n Diane (midden), komt in het kader van deze uitwisseling m naar Nederland en zal o.m. van 12 september tot 20 oktober verblijven bij de familie J. Mol te Kamperland. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De verjaardag van Prins Bernhard Het cadettentamboerkorps van de Koninklijke Militarie Academie te Breda zal vandaag op de verjaardag van prins Bernhard, op het paleis Soestdijk de gebruikelijke verjaar- dagsgroet aan de prins komen bren gen. Het korps is door de prins ge rechtigd diens naam te dragen en dit recht pleegt op elke prinsenverjaar dag voor een jaar verlengd te wor den. De groet van het tamboerkorps zal naar buiten het enige vertoon zijn op de 45ste verjaardag van de prins. De koninklijke familie zal de verjaardag verder in intieme kring vieren. Vijf Fokker Friendships voor Aer Lingus De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus heeft met Fokker een contract gesloten voor de aankoop van vijf Friendships. Ook de Noorse luchtvaartmaatschap pij „Braathen's South American and Far East transport a.s. in Oslo, heeft een bestelling geplaatst op drie Fokker F 27 Friendships met een optie op nog twee toestellen Faillissement van „Linnaeushof"? Credileur is hel wachten moe Een der crediteuren van de „Lin- naenshof" te Bennebroek heeft via zijn raadsman besloten het faillïsement van deze bloementuin aan te vragen. Deze aanvraag zal bij de Haarlemse rechtbank worden ingediend. De directie heeft echter een commu niqué uitgegeven, waarin zij beves tigd, dat er reorganisatieplannen gaan de zijn die een rustige voortzetting der exploitatie van de „Linnaeushof" be ogen. In dit communiqué wordt toege geven, dat er op het ogenblik in, de „Linnaeushof" geen bloemen te bezich tigen zijn. D- directie acht dit een nor maal verschijnsel in het overgangstijd perk tussen voorjaar en zomer. Verschillende schuldeisers beginnen nu hun geduld te verliezen. Aan de andere kant zijn er personen en groe pen die menen, dat er een nieuwe fi nanciële grondslag kan worden ge vonden, en ook bij de crediteuren zijn er, die het nun belang achten in de een of ande.-e vorm de onderneming voort te zetten. Zij suggereren oprich ting van een groot restaurant, dat, ge legen in een Drachtig park, bij een des kundige exploitatie levensvatbaar zou kunnen blijken. De voornaamste cre diteuren zijn voor enige tienduizenden guldens per crediteur bij het bloemen- prak geïnteresseerd. Metselaars terug naar patroons Het overgrote deel van de 112 Am sterdamse metselaars en opperlieden, die van de bouwwerken wegliepen toen drie patroons weigerden langer „zwarte lonen" te betalen, hebben zich gehouden aan hetgeen bij vonnis van de president van de rechtbank te Amsterdam werd opgelegd, n.L werk hervatting by deze patroons. Het Wereldgebeuren. Russische politiek niet gewijzigd De Westduitse regering heeft don derdag bij monde van de minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, verklaard, dat de Russi sche politiek en doelstellingen sinds de dood van Josef Stalin geen wijzi ging hebben ondergaan. Zij verklaar de, dat alleen in de politieke metho den van het Kremlin een wijziging te bespeuren is en dat 't „regime van terreur" in Oostduitsland zelfs is ver ergerd. Vandaag zal een debat over het bui tenlandse beleid worden gehouden. Enkele belangrijke punten in de verklaring waren 1 Zo-lang Duitsland verdeeld is zal een overeenstemming omtrent de ontwape ning, noch de veiligheid van Europa, mogelijk zijn. De Westduitse regering zal evenwel een overeenkomst over ontwapening niet tegenwerken, indien een dergelijke overeenkomst gepaard gaat met Duitslands hereniging; 2 De Westduitse regering weigert on derhandelingen te voeren met de Oost- duitse regering over Duitslands een heid; 3 De Westduitse regering zal geen di plomatieke betrekkingen met de Rus sische satellietstaten aanknopen. Zij zal tevens haar eigen betrekkingen met enig ander land, dat het Oost- duitse regime ex-kent, „herzien"; 4 De Westduitse regering bereidt een nota voor, te richten aan de drie Wes telijke mogendheden en de Sowjet- Unie, waarin deze er aan herinnerd zullen worden, dat zij gezamenlijk Anti-aanpappers Het was een nict-allcdaagse op richtingsvergadering voor een politieke partij, die dezer dagen in de Westduitse stad Bochum werd gehouden. Meestal immers zijn de stichters van een party mensen, die pas beginnen, politieke invloed na te streven of personen, die vroeger machtsposities kwyt zijn geraakt en nu langs nieuwe Wegen proberen, ze terug te veroveren. Maar op deze bij eenkomst te Bochum zaten niet min der dan drie ministers van de West duitse bondsrepubliek aan de be stuurstafel en een vierde bevond zich in de zaal temidden van de andere af- verantwoordelijk 2 hereniging. voor Duitslands Het officiële orgaan van de Tsjechische communistische partij „Rude Pravo", heeft donderdag toegegeven, dat in de afgelopen De polder Waarde kreeg met de her verkaveling ook de beschikking over een gemaal. De installatie is thans zo ver gereed, dat de motor dezer dagen heeft proefgedraaid. Binnenkort zal het gemaal officieel in gebruik worden gesteld. (Foto P.Z.C.) „Zwarte-marktbende" opgerold dagen in Tsjecho-Slowakije „ver scheidene honderden mensen" zijn gearresteerd nadat de politie erin geslaagd was „de grootste zwarte- marktbende sinds het einde van de tweede wereldoorlog" op te rollen. Volgens het blad duurde het onder zoek enige maanden. Tenslotte sloeg de politie toe en rolde een bende op, die in het gehele land opereerde en gestolen benzine en benzinerantsoen- kaarten op de zwarte markt ver kocht. In het district Pilzen werden 2o0 personen gearresteerd op beschul diging van diefstal van 436 000 liter benzine en van ongeoorloofde praktij ken, dat in de districten Karlovy Va ry. Ceske, Budejovice. Pardubice Hradec Kralove, Liberec, Banska By strica en Zilina nog een groot aantal mensen werd gearresteerd wegens soortgelijke diefstallen. De genationaliseerde industrieën in Tsjecho-Slowakije ontvangen benzi- nerantsoenkaarten, waarop tegen twee kronen een liter benzine gekocht kan worden, terwijl de prijs van de „zwarte" benzine vier kronen per li ter is. Maarschalk Juin wil aftreden Maarschalk Alphonse Juin van Frank rijk heeft, voigens geruchten in Parijs, Guy Mollet tr van op de hoogte ge steld, dat hij deze herfst van plan is af te treden als geallieerd bevelhebber van Centraal Europa. Tuin die de enige levende maar schalk van Frankrijk is, wordt in de cember 68 jaar. iruari uit de Vrije Democra tische Party stapten, omdat zij zich niet konden verenigen met de politie ke opvattingen van partijvoorzitter dr. Thomas Dehler en met de gebeur tenissen van die dagen in het land Noordrijn-Westfalcn, waar de coalitie met de Christen-democratische Unie van bondskanselier dr. Adenauer door de Vrije Democraten was verbroken. Ook in de Bondsregering wilden vice- kanselier Blücher, drie ministers en twaalf leden van de Bondsdag vóór al les trouw blijven aan de oude politiek van samengaan met de Christen-de mocraten. De nieuwe partij, die zjj toen in principe opzetten, kwam deze week dus officieel tot stand. Minder dan een jaar heeft de nieu we party de tijd, om zich een plaats te veroveren in het po litieke leven van West-Duitsland. Uiteraard zal men de aanhang voor namelijk zoeken in de gelederen van de Vrije Democraten, in de hoop dat daar nog veel anderen te vinden zyn, die vinden dat het nu welletjes is met dr. Dehlers „eigenwijsheid". De diver se sprekers op de vergadering van de nieuwe partij die zich Vrije Volks partij noemt waren het er dan ook over eens, dat men zich op een ver keerde weg begeeft, wanneer men de nauwe band met de westerse gealli eerden losser maakt en toegeeft aan de Russische betogen, om met de re gering van Oost-Duitsland te onder handelen over eventuele hereniging van beide delen van het land. August Euler, die in februari de aanvoerder was in de rebellie tegen de Vrije De mocraten. riep uit dat de Sowjets nu hun hoop op Dehler hebben gevestigd. Toen hij in dit verband waarschuwde tegen de Russische speculaties op het Duits ongeduld, kreeg hij een warm applaus. Eén spreker noemde de nieu we groepering een „hulppartij voor de Christen-democratische Unie", maar vice-kanselier Blücher kwam in het geweer om deze slip of the tongue te corrigeren: men wil die Unie welis waar hulp geven, maar dan alleen, omdat men net niet haar buitenland se politiek volledig eens is. Voor dr. Viktor Emanuel Preusker is de taak weggelegd, om bij het pionierswerk van de nieuwe par tij leiding te geven. Hij werd immers op voorstel van vice-kanselier Blücher door de ongeveer 350 gedelegeerden met bijna algemene stemmen tot voor zitter benoemd. Men heeft in hem een jonge, energieke voorzitter gekregen, wie het aan idealisme niet ontbreekt. Hij is 43 jaar en voortgekomen uit de bankwereld. Daar had hij waarschijn lijk wel carrière kunnen maken, maar hij gaf toe aan zijn politieke harts tochten. In het huidige kabinet Aden auer is hij minister voor de woning bouw. Neen, met mannen als Preusker en de andere bestuurderen zal de nieu we partij niet gauw gebrek aan ge schikt kader krijgen. Van boven af moet echter het grote partij] ichaam worden gebouwd en of dat zo massaal zal worden als men het hebben wil zal de toekomst leren. Men mag echter aannemen, dat er veel leden van de Vrije Demo cratische Party mèt Blücher, Euler en Preusker en met bonds kanselier Adenauer van de C.D.U. ervan overtuigd zijn, dat men moet vasthouden aan de huidige koers van solidariteit met het westen, om op het stuk van de hereniging van het land uiteindelijk concessies van de Russen te krijgen en dat men eerst de kat uit de boom dient te kijken, alvorens „aan te pappen" met het vriendelijk glim lachende Kremlin. Dat dit vriendelijke gezicht nog niet zo erg veel te beteke nen heeft, ondervond dezer dagen nog de Franse minister van buitenlandse zaken Christian Pineau. Hij werd in hoge mate teleurgesteld door de Rus sen, die men volgens hem anders tege moet dient te treden dan tot dusver het geval was. De Russen waren mèt de Perzen de enigen, die in de Veilig heidsraad stemden vóór behandeling van de Algerijnse kwestie, hoewel zij bij Pineau's bezoek hun vertrouwen hadden uitgesproken, dat de Fransen het Algerijnse varkentje wel naar be horen zouden wassen. Vice-kanse lier Blücher had gelijk, toen hij op de stichtingsvergadering van de Vrije Volkspartij betoogde, dat „wie over hereniging spreekt, het zo moet doen, dat de hulp van de bondgenoten be houden blyft". FRAN'Z BLÜCHER „.blijf by bondgenoten^.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3