oudstroom Liedjes op speelwerk „zetten": interessant en nauwgezet werk advocaat Uoin Zeeuwse Almanak GOESENAREN MAAKTEN JACHT OP TWEE N.CM.V.- VEEL BELANGSTELLING VOOR PROEFBEDRIJVEN IN BRUINISSE JEUGD VAN GR0EDE WERKT HARD VOOR EIGEN GEBOUW TURKS1M r"ese besch: Agenda 2 PRO VIN 01 A L E' ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1956 BOVEN IN MIDDELBURGS LANGE JAN.... Stadsbeiaardier en zijn assistent zorgen voor „een nieuw geluid". Een zestigtal nieters boven de begane grond in Middelburg waren don derdagmorgen twee mensen druk aan het werk. Zy ondervonden daarbij geen belangstelling van het publiek, maar de resultaten van hun arbeid z\jn gemeengoed voor de bevolking van de Zeeuwse hoofdstad, die er by w\jze van spreken mee opstaat en mee naar bed gaat. Deze twee mensen, stadsbeiaardier Th. C. Ferwerda, geassisteerd door de heer A. Geense, wa ren namelijk in de cabine boven het carillon bezig het speelwerk van de Lange Jan van nieuwe melodietjes te voorzien. Dit interessante werk, dat dus wel en niet in de openbaarheid wordt verricht, wordt enkele malen per jaar verricht en neemt dan steeds enkele uren in beslag. Oplettende Middel burgers kunnen het horen doordat het speelwerk In de tussentyd niet werkt en aan onsamenhangende klanken, die dan af en toe worden voortgebracht! Maar uiteindelijk komt er een nieuw en fris geluid Voor de heer Ferwerda zit hieraan 1 thuis al enig werk vast. Hij kiest na melijk eerst de muziek uit en noteert de noten dan in het „Muziekboek voor het speelwerk van het Middelburgse carillon". Die keuze is niet gemakke- kelyk, want niet alle pianostukjes zijn geschikt om voor het carillon te be werken. Het volgende stadium is het bewerken van de plastic banden, waar op de noten komen te staan. Vroeger bestond het Middelburgse speelwerk uit een enorme trommel met 26.00Ü gaatjes, thans wordt gewerkt met een stevige plastic band van ongeveer 30 cm breed en 8 m lang. Het nieuwe systeem heeft vele voordelen: De banden blyven be houden en kunnen later weer wor den gebruikt. Dit is o.a. het geval met Sinterklaas- en Kerstliedjes, waarvan vorig jaar banden zyn vervaardigd, die ook dit jaar weer zullen „spelen". Ook het werk ls eenvoudiger, hoewel nog lang geen sinecure. Daarnaast is er de moge lijkheid om twee uur te vullen doordat een achttal verschillende wijsjes op de 8 m lange band kan worden aangebracht. Vroeger kon den er niet meer dan vier op de trommel, zodat nu een grotere ver- scheldenheid wordt geboden. Het bewerken van de band is echter een zeer zorgvuldig werk. De heer Ferwerda heeft tot taak allereerst het vereiste tempo van het betrokken mu ziekwerk te bepalen. Aan de hand daarvan gaat hij aan het passen en meten en dan slaat hij met een hamer op een slagpen ronde gaatjes in de band. Als dit gereed is worden de uit einden van de band aan elkaar ge plakt, want het bandje moet kunnen ronddraaien. Ook dit is weer een nauwgezet karweitje. Muziek door contact Vervolgens wordt de band in het kastje van het speelwerk gebracht, dat er zeer ingewikkeld uitziet, maar in principe eenvoudig werkt. Boven in dit kastje draait de band over een soort spoel. Een sleepborstel zorgt er nu voor, dat muziek ontstaat. Deze borstel maakt namelijk contact op de plaatsen, waar gaatjes zijn geslagen. Eindexamens r.'k. h.b.s. te Schoondijke Voor het eindexamen van de r.-k. h.b.s. „Sint Eloy" te Schoondijke slaagden woensdag voor het examen B de heren A. V. Bukkens te Sluis, F. M. Calon te IJzendijke, W. M. A. Klerks te Oostburg, P. C. Maenhaut te Biervliet, H. J. Spierenburg te Schoondijke en mejuffrouw M. C. J. van de Vyver te Biervliet. Geen der kandidaten werd afgewezen. Daardoor wordt door een elektromag neet stroom opgewekt en deze instru menten brengen op hun beurt de klok ken in beweging via draden, die van uit de cabine naar de beiaard daar be neden lopen. Dit systeem lqkt op dat van een draai orgel, maar werkt dus met elek trische contacten in plaats van met lucht. Wanneer tie baiul eenmaal op zijn plaats zit is het voornaamste werk achter de rug. Er volgt nog de con trole op het spelen. De heer Geense haait de schakelaar over en, de band gaat draaien en liet speelwerk komt in functie. Met het muziekboek in de hand volgt de heer Ferwerda de klan ken om deze op hun zuiverheid te toetsen. Meestal komen nog wel enke le valse noten voor, hetgeen ook nu het geval was. Dan dienen correcties aangebracht te worden door bijv.'het corresponderende gaatje wat te ver wijden. Tenslotte is ook dit in orde, de.band wordt automatisch afgesteld en Mid delburg en omgeving hoort weer elk kwartier een nieuw wijsje. Beiaardier en technisch assistent verlaten de ca bine een van de grootste en geriefe lijkste van Nederland om beneden nog even te luisteren naar het resul taat van hun ingespannen werk! l^lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllH H Zorgvuldig slaat de heer Th. C. Ferwerda, stadsbeiaardier van =e Middelburg, de gaatjes voor de s H noten in de band, die het speel- werk zal doen draaien. Het zijn er veel. want de band is 8 m lang (rechts). Het inbren- gen van de band in het kastje A van het speelwerk is een tame- H lijk eenvoudig werk, dat echter ook nauwkeurig moet gebeuren, n De he°r A. Geense is er hier M mee bezig, terwijl de beiaardier n toekijkt, (links). 1 (Foto's P.Z.C.) l/l fles f 4.40 Mei vetse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder 1 1/2 fles f 2.3L. Eindexamens h.b.s. aan J ansenius-Iyceum Aan het Jansenius-Lyceum te Hulst slaagden voor het eindexamen h.b.s.: W. W. G. M. Bosch, W. T. A. M. Eve- raerd, W. P. A. M. Everaord, allen uit Hulst, J. F. Bun, B. D. van Kerckho- ven, beide uit Hontenisse, H. I. Ver- cauteren en L. Willaert, beiden te Clinge en J. A. Schelfhout te Vogel waarde. Vijf kandidaten werden afge wezen. Preadvies „sociale revalidatie" In de dezer dagen in Zwolle gehou den vergadering van de Vereniging van leiders van Openbare Dieristen en Instellingen voor Sociale Zorg werd een pre-advies uitgebracht over „Plaats en taak van de gewestelijke overheid op het terrein van de sociale revalidatie". Dit pre-advies, waarover ter vergadering uitvoerig van gedach ten werd gewisseld was door een vier tal leden der vereniging samenge steld, onder wie de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de Gemeente lijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg te Middelburg. Gemeentesecretaris te Graauw benoemd In de raadsvergadering van woens dag j.l. is de heer Alb. Dalmijn met algemene, stemmen benoemd tot ge meentesecretaris van Graauw- en Lahgeridam. Zoals men weet gaat de huidige gemeentesecretaris, de heer H. W. Dalmijn de vader van de nieuw benoemde secretaris), per 30 juni a.s. met pensioen, in verband waarmede iri een plechtige raadsvergadering za terdag officieel afscheid van hem zal worden genomen. De nieuwe secreta ris die per 1 juli a.s. in dienst treedt, is geboren te Graauw op 5 februari 1931. Hij kwam op 17-jarige leeftyd als ambtenaar op de gemeentesecre tarie. Douane achterhaalde wagen met 525 kilo roomboter Ook nuchterkalf werd in beslag genomen Donderdagochtend hebben de amb tenaren van de invoerrechten en c- cijnzen te Koewacht een smokkelauto tot staan gebracht, waarin 525 kilo roomboter werd vervoerd. De chauf feur wist te ontkomen. Voor de wagen tot staan werd ge bracht, moesten de ambtenaren deze vrij lang achtervolgen. Door het op werpen van een versperring, waar door alle vier de banden van de wagen kapot sprongen, konden zij de buit in beslag nemen. Diezelfde ochtend „verloren" de smokkelaars een nuchter kalf in de nabijheid van het bedrijf van de land bouwer Th. v. D. De k'ommiezen ont fermden zich ook hierover, maar de rest van de buit ging hun neus voor bij. Later vernamen wq, dat deze echter elders in beslag genomen kon worden. VAN TOT TEKUG UIT DE „STATES". Met het motorschip „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn, dat 7 juli aanstaande uit New York naar Rotter dam vertrekt, waar het dan de 16e zal aankomen, keren zeven Nederlandse militairen terug naar huis. Eén van hen is de sergeant van de Koninklijke Luchtmacht M. de Man uit Middel burg. De mannen hebben de door hen gevolgde vliegeropleiding op het Royal Canadian Air Force station „Mac Do nald" in Canada beëindigd. BUITENLANS BEZOEK. De hervormde vrouwenvereniging „Dient elkander door de liefde" te Ka- pelle heeft woensdag de protestantse VOO F DE BENZINE De wijkzuster van Kloetinge heeft jarenlang drie dorpen afgefietst: Kloetinge, 's -Gravenpolder en 's-Heer Abtskerlce. Maar toen de brommers kwamen wera de fiets op zolder gezet en toog de zuster per hulpmotor naar haar patiënten. Totdat onlangs .een Igstcollecte voldoende opbracht om een auto aan te schaffen, zodat de zuster daarmee haar uitgebreide wijk kon ingaan. Maar dat betekende voor de penningmeester van de wijkverple ging een hoge post op zijn jaarreke ning, want een auto kost immers heel wat meer geul dan een brommer. Doch men laat hem en de zuster niet in de str-ek: sinds twee maanden is de auto in gebruik en tot dusver zijn van allerlei kanten giften binnen gekomen met vermelding „Voor de 'benzine vooi de auto van de zuster". De penningmeester is nu een gelukkig man, maar hij hoopt, dat de giften blijven komen In elk gevat is duidelijk, dat men m Kloctinae, in 's-Gruvenpolder en 's. Heer Abtskerke de wijkzuster weet te waarderen'. vrouwenvereniging uit Maria Horebee- ke in België op bezoek gehad. Het be trof hier een tegenbezoek, nadat on geveer twee jaar geleden de vrouwen vereniging ui* Kapelle in België te gast was geweest. Gezamenlijk brachten de dames een bezoek aan Goes en Mid delburg. 60 JAAR GETROUWD. Dinsdag 10 juli aanstaande vie ren de heer en mevrouw M. Vader en L, M. VaderDe Smit, die aan de Winkelmanstraat 61 te Vlissin- gen wonen, hun diamanten huwe lijksfeest. 55 JAAR GETROUWD. Onder grote belangstelling, ook van de zijde van Terneuzens burgemeester, vierde woensdag het echtpaar W. Bijl en A. BijlVan de Klooster te Terneu- zen zijn 55-jarig huwelijksfeest. Het bruidspaar werd op deze heuglijke dag niet alleen volop in de bloemetjes gezet, maar ontving ook tal van andere geschenken SAMENVOEGING. De Vlissingse belastingbetalers gaan het gemakkelijker krijgen. Niet, dat zij minder moeten gaan betalen, maar zij kunnen dat nu eenvoudiger gaan doen. Met ingang van 1 juli a.s. wor den namelijk de beide plaatselijke kan toren van de dienst der invoerrechten en accijnzen en die der directe belas tingen samengevoegd ïn het kantoor op de Zeilmarkt. Voor alle belasting zaken kan men nu dus in hetzelfde kantoor terecht. Zonder dat er aan vankelijk ook maar ie mand iets vermoed.de, slopen donderdagavond rond half negen twee „vossen" door Goes. Van de 's-Gravehpol- derseweg en uit de richting van de Alb. Joachimkade trokken zij in de stromende regen naar de binnen stad. En misschien zou den ze nog niet ontdekt zijn, wanneer de radio luisteraars die op de N.C.R.V. hadden afge stemd, geen aanwijzin gen hadden gehoord welke er op duidden, dat de „radiovossen" Goos Kamphuis en Dick van Bommel dit maal de Ganzestad dis operatieterrein hadden uitgekozen. De blauwe vos waag de het daarbij zelfs om in de P. G. Quantstraat doodleuk bij de familie Zevenhuizen aan te bel len om even voor de re gen beschutting te zoe ken. Een wilde race van Mevrouw Wagenaar won de wedstrijd honderden voetgangers en wielrijders ontstond. Uiteindelijk waren liet tweedames, mevrouw M. Wagenaar-Jobse uit de Julianastraat en me vrouw E. Rozendal-Van Veen uit de Lange Kerkstraat, die de blauwe en de zilveren vos op de Grote markt, resp. de Korte Kerk straat wisten to „van gen". Daarinee was het voor hen nog niet af gelopen. De dames kregen de opdracht voor de Rot terdamse Bank op de Grote Kade een tientje te gaan wisselen voor een opgegeven aantal rijksdaalders, guldens, kwartjesdubbeltjes en centen. Mevrouw Wa- genaar had geluk en ontmoette de heer Van de Kreeke van de Oost singel. die direct zijn portemonnale trok en m en minimum van tijd het gewenste wisselgeld leverde. Toen echter mevr. Rozendal met haar „vos" Van Bommel ar riveerde, was de buidel van de heer Van de Kreeke uitgeput. Om standers hebben toen mevrouw Rozendal ge holpen. Met vereende krachten kwam 't geld bij elkaar, doch intus sen waren enkele kost bare minuten verstre ken. En zo kwam me vrouw Wagenaar on geveer v\{f minuten eerder aan het bordes van liet stadhuis, waar Jolian Bodegraven de luisteraars verslag deed van deze sportieve jacht en Goos Kamp huis de winnares een fraai fototoestel kon overhandigen.. Mevrouw Rozendal zag haar moeiten be loond met een kolossaal grote taart. Geslaagde onkruidbestrijding bij uien Hoewel het nog steeds g en zomer is en de temperaturen laag blyven staat het groeiproces van de landbouwprodukten niet stil. Daarom ko men er ook honderden landbouwers en kwekers weer een kijkje nemen op het Proefbedrijf Scheldemonden in Bruinisse, waar het koren in de aar staat en de erwten bloeien. Ook de aardappelen staan er goed bij en de suikerbieten wekken verwachtingen op een goede opbrengst en een goed gehalte. Op het proefbedrijf wordt bovendien hard gewerkt om goed voor de dag te kunnen komen met het produkt dat straks weer naar alle streken, zowel warme als koude, van onze aardbol wordt verzonden: de Hollandse ui. Op dit gebied, is het proefbedrijf enig in Europa, want nergens wor den op zo grote schaal proeven geno men en zijn er zoveel vai'iëtéiten. Dertienhonderd veldjes met verschil lende uienkruisingen, met intceltlij- nen en andere proeven liggen er naast een onkruidbestrijdingsproef die straks het uienwioden overbodig moet maken. Voor of na de inzaai wordt de grond n.l. met een prepa raat behandeld en daardoor groeien er alleen maar uien, liet hinderlijke onkruid komt niet meer op. Hoewel het hier nog maar proeven betreft zijn er toch al duidelijke re sultaten te zien. Ook de selecties van gewone en van zilveruien en met be paalde hóeveelheden zaaizaad per ha lijken gunstig. De wintergranen zijn uitgevroren, zodat er alleen diverse variëteiten zomertarwe zijn te zien. Het inter nationale Nacobrouwproefveld toont verschillende rassen, tot zelfs gerst uit Canada en Venezuela toe. Het kwekers stammenveld, waar ver schillende kwekers hun nieuwe en buitenlandse rassen in vijfenvijftig variëteiten beproeven, toont een ver- i scheiderilieïd' van aren, korrelgroten en strolengten, die men als leek moeilijk uit elkaar kan houden. Ook op het gebied van suikerbie ten is op de proefvelden veel te leren. De wetenschap is druk ih de weer om een biet te kweken met de hoog ste opbrengst en het hoogste suiker gehalte. De aardappelkruisingsproeven en de ziektebestrijdingsproeven in aard appelen zijn als atijd Interessant en op de selectievelden zijn vele soorten vertegenwoordigd: vroege aardappe len in zes rassen, consumptierassen in wel dertig Muziekexamen Voor het examen kamermuziek (hogere graad) slaagde aan de Ste delijke Muziekacademie te St. Ni klaas (België) de 15-jarige cellist Jan Wisse te Axel met de aanteke ning le prijs (met hoge onderschei ding) op cello. Eindexamens r.h.b.s. te Oostburg Voor het eindexamen aan de r.h.b. s. te Oostburg slaagden woensdag voor het examen A de dames T. Fre- mouw te Sluis en A. Rijkborst te Biervliet en de heer P. Bril te Bres- kens. Eén kandidaat moest worden afgewezen. Ir. M. A. Geuze sprak op vergadering te Almkerk Voor Noordbrabanfse Maatschappij van Landbouw De Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw heeft woensdag in Alm kerk een vergadering gehouden. Na de openingsrede door de voorzitter, de heer W. G. de Waard, sprak ir, M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwsè Landbouw Maatschappij over „Het boerenbedrijf in een veranderde situ atie" Spreker belichtte o.m. het gé* bruik van samengestelde meststoffen en niet te vergeten de sporenelemen ten, alsmede chemische onkruidbestrij ders. Ook stor.d spreker stil bij de toe passing van stoomenergie in de land bouw. Vroeger was de zon de enige bekende straler, thans kent. men een bestral ingsfechntek, waarbij van atoomenergie gebruik wórdt gemaakt. Bestraling- op deze moderne manier kan bijvoorbeeld het bewaren van aardappelen ten goede komen. De nieuwe situatie waarvoor de boer zich gesteld ziet. maakt het noodzake lijk, dat hij bij blijft, zelfs zal een wetenschappelijke vooropleiding nodi'g kunnen worden - Hierna' voerde het .woord, dr. H, Ci:. W. van der' Wielen van de Volkshoge school te Bakkeveen, -over „Het boe rengezin in i'e veranderde situatie".: r- BESTEMMING VOO R „FRANSE" KERK Er moet nog f 13.000 bijeengebracht worden iDe Hervormde Jeugdraad in Groede heeft grootse plannen om te komen tot het stichten van een jeügdgebouw, waar de jongens en meisjes een plaatsje wordt gebo den om de vrije tijd op nuttige en aangename wijze door te brengen. Het gebouw zal plaats moeten bie den aan vijf jeugdclubs, een instuif én de Jonge Kerk, die uiteraard om de beurt het gebouw zullen ge bruiken. Eemgeachtkfe ruimte heeft men ai gevo.ndcfl, ^namelijk éen gedeelte van de nederlÈtnds hervormde kerk, dé- voormalige zogenaamde Franse kerk, die:sinds. jaren niet meer gebruikt werd en tot voor kort een woonplaats was voor spinnen en ander ongedierte. Tot voor kort, want de jeugd heeft het gebouw reeds grondig schoonge maakt en met de hulp van vaklieden een betonnen vloer gelegd en een af scheiding opgetrokken. Daarmee is men er natuurlijk nog niet. De kosten van inrichten en ver bouwen worden geraamd op 14.000. De kerkvoogdij heeft reeds een bedrag van 1000 gevoteerd en de rest van het niet onbeduidende be drag zal men trachten bijeen te brengen door het voeren van een inzamelingsactie en door het hou den van een bazar. Eon comité is al druk bezig om dit te organise ren. De jeugd zal de verbouwing zelf uit voeren, uiteraard met dé hulp van vaklieden. Met 14.000 Zul men de be schikking kunnen krijgen over een vergaderruimte (tevens toneelzaal), een speelzaal, een keuken met garde robe en een filmcabine voor het geven van filmvoorstellingen. Hoewel de 14.000 nog by lange na niet binnen zijn mag toch gezien de activiteiten van de Jeudgraad en ge- Zien het feit, dat velen bélangéloos hun medewerking hebben toegezegd verwacht worden, dat dit prijzens waardige initiatief met succes be kroond zal worden, zodat de.verschil lende jeugdclubs de beschikking zul len krqgen over een behoorlijk ge bouw. In de Reaal en de Regent meent men aariluppelrasscn te hebben gekweekt, die resistent zijn tegen zogenaamde Pylophtera, het „kwaad" in de aardappelen, dat jaarlijks voor duizenden guldens schade berokkent. De erwten staan er prachtig bij: zes rassen groene erwten, vijf ras sen schokkers en vijf in capucijners en rozijnerwtcn. Het vlas is niet zo best in do polder Bruinisse zijn er veel perce len, die er beter voor staan maar men kan er negen verschillende ras sen vezelvlas zien in wit- en blauw- bloeiers. Ook worden er op het proefbedrijf experimenten gedaan niet mangaan en kunstmeststoffen om de structuur van de grond te verbeteren en met zwavelzuur om onkruid te bestrijden. Als de tijd daar is zal men vooi-ts uitgebreide proeven nemen met het drogen van graan, peulvruchten en groenvoeder. Wie de resultaten van de oogst van een halve eeuw geleden vergelijkt met de huidige opbrengsten moet er kennen, dat er voor de landbouw in die vijftig jaar buitengewoon veel is bereikt en dat ook het proefbedrijf nuttig werk heeft verricht voor de landbouw in al zijn geledingen en daardoor voor het hele Nederlandse volk. In Schoondijke worden grote oogstfeesten gehouden Van 19—21 Juli In Schoondijke worden op 19, 20 en 21 juli a.s. grote feesten gehou den. Reeds geruime tijd bestonden er plannen om oogstfeesten te orga>- niseren en daardoor meer te profite ren van de grote stroom vreemdelin gen, die dagelijks door het dorp trekt. Uit de besturen van verschillende verenigingen werd een comité ge vormd, dat de zaken flink heeft aan gepakt. Het feest wordt woensdag 19 juli geopend met een braderie, die drie dagen zal duren. Op 20 juli zul len de festiviteiten zich concentreren om de opening van het nieuwe ge meentehuis. Er staan voor deze dag volksspelen, behendigheidswedstrij- deiï voor tractoren en concerten op het programma. De laatste dag wordt er een grote optocht gehouden, waaraan ook verschillende muziek korpsen deelnemen. Voorts vermeldt het programma, optreden van de dansgroep Medioburgum, een ballon- wedstrijd voor de jeugd, volksdan sen, een zanguitvoering en een open lucht filmvertoning. De Brink en een groot gedeelte van het dorp zullen worden versierd en van een feestverlichting worden voorzien. VANDAAG. Middelburg - Electro: „Als het jonge ko ren rijpt", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De jacht op kapitein Ehrlich", (cinemasc,), (14 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie repro- dukties van en boekwerken over Rem brandt, 10—12.30, 13.30—17 uur; Moleri- water: „Miniatuur Walcheren", 10—24 Vlisslngen Alhambra: „Het weer is weer best". (14 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor- „A prize of gold", (18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2