PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT bilt Hongerende arbeiders in Posen beschoten met tanks „De Bathpolders" viert vandaag het vijftigjarig bestaan Tsjoe En Lai bereid tot onderhandelen DOODSTRAF IN V.S. VOOR HEROINE-VERKOPERS 199e jaargang - no. 152 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VUsslngen,Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (big.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 20. BETOGERS: „WIJ WILLEN BROOD.. Onlusten in Poolse stad bloedig onderdrukt Poolse tanks en soldaten hebben donderdag in Poznan, het vroegere Posen, het vuur geopend op duizenden arbeiders, die in staking waren gegaan en demonstreerden voor lagere voedselprijzen en tegen de Rus sische invloed in Polen, zo hebben ooggetuigen, die later in Berlijn aan kwamen meegedeeld. Grote groepen arbeiders zwermden door de straten en over de pleinen van de stad, terwijl zij het verkeer stillegden door auto's dwars op de weg te plaatsen en schreeuwden: „Wij willen brood" en „de Russen er uit. Spoorwegarbeiders sloten zich snel bij de staking aan en wisten een aantal treinen, die op het punt stonden te vertrekken, op te houden. De grote meerderheid van de be volking van 300.000 zielen zou zich bij de stakende arbeiders aangeslo ten hebben. Eerst werden militairen naar het jaarbeursterrein gedirigeerd Emigratie Het agrarisch weekblad „De Land- bode" heeft een pleidooi geleverd voor Nederlandse boeren-emigra- tie naar Frankrijk. In de loop der ja ren zijn daar een 1000-tal boerenbedrij ven in Nederlandse handen gekomen en de redactie van de Landbode meent, dat in Frankrijk zonder al te grote moeite nog goede mogelijkheden zijn voor vestiging Bij Nederlandse boeren in Frankrijk komen meer dan eens Franse verpachters of grondbezitters, die vrije boerenbedrijven aanbieden, waarop men graag Nederlandse boeren zou toelaten. Die aanbiedingen kunnen niet gehonoreerd worden bij gebrek aan Nederlandse gegadigden. Aange zien Frankri]k een land is, waar per jaar 50 000 agrariërs de land- en tuin bouw vaarwel zeggen, móeten er kan sen liggen. Wij; zo roept de redactie van de Landbode uit „veronachtzamen van Nederlandse kant deze emigratie naar Frankrijk teveel". De redactie wil ten slotte, dat de Nederlandse emigratie instanties wat meer aandacht zullen schenken aan de trek naar Frankrijk. Met dat laatste kan iedereen in stemmen. Het zou aangenaam zijn, wanneer de Nederlandse ambtelijke instanties voor de emigra tie naar Frankrijk betere vooruitzich ten konden openen. Die vooruitzichten zijn thans echter niet zo schoon als de Landbode-redactie meent. Er zijn in het verleden nog al wat Zeeuwse boeren naar Frankrijk ge- emigreerd. Verscheidenen van hen heb ben uitstekende landbouwbedrijven en ze zijn daar best tevreden. Ze zouden het ook v/el prettig vinden als meer Nederlandse boeren naar Frankrijk kwamen en voor Nederlandse landar beiders zouden ze ook wel een goed baantje weten. Maar het :s helaas niet zo, dat de Franse regering met gejuich of des noods met zwijgende goedkeuring een Nederlandse emigrantenstroom naar 't Franse platteland zou begroeten. Pok de Franse prefecten, die aan het hoofd staan van de Franse departementen lopen bepaaldelijk niet het vuur uit de sloffen om het aan Nederlandse boeren Semakkelijk te maken een boerenbe- rijf te verkrijgen. Enkele jaren ge leden heeft men bovendien de moge lijkheid om op de Nederlandse boerde rijen in Frankrijk Nederlandse land arbeiders in dienst te nemen, prak tisch beëindigd. Na de jongste wereldoorlog hebben zich nog we' enkele Nederlandse boe ren in Frankrijk kunnen vestigen, maar dat waren mensen, die bij de Fransen een streepje voor kregen om persoonlijke redenen. De emigratie kwam vrijwel tot stil stand, omdat de Franse overheid het succes slechts matig vond. Men begrijp? goed: het agrarisch en economisch succes was er wel. Daarom ging het ech'.er niet uitsluitend bij de Fransen Zij wilden het Franse platte land herbevnlken met boeren, die zo snel mogelijV zouden verfransen. Het was bij die verfransing, dat de schoen begon te wringen. De Nederlandse boeren in F-ankrijk hielden hun Ne derlandse aa d taai vast. Voorzover zij protestanten waren, bleven zij hun Ne derlandse kerkgenootschappen trouw. Zij hielden ook eigen scholen in stand en ze hadden een eigen landbouworga nisatie Van een snelle verfransing was op die wijze geen sprake en dat maakte de Franse overheidsinstanties wan trouwend. Men wilde in Frankrijk geen vreemd» „kolonies", men wilde er slechts boeren aanvaarden, die bereid waren op kcrte termijn geheel in .de Franse samenleving op te gaan. Ziedaar de reden waarom het op dit ogenblik heel moeilijk is als Nederla idse boer naar Frankrijk te emigreren en daar de nodige ver gunningen te krijgen voor het uitoefe nen van een bedrijf. Wij helpen de redactie van De Land bode nopen dat Nederlandse ambte lijke tnstan* es daarin verandering kunnen brenren, maar vooralsnog zien wij geen agrarische emigrantenstroom vloeien naar het land van de Gallische haan!!! om buitenlanders, die de jaarbeurs bezochten, te beschermen. Later openden zij het vuur op de beto gers. Van de zijde van het centraal postkantoor in West-Berlijn werd meegedeeld, dat alle telefoonver bindingen met Polen verbroken waren. Volgens in West-Berlijn ontvangen berichten zou het trein verkeer tussen Berlijn en Polen bij de Pools-Oostduitse grens zijn stop- „De toestand in Polen schijnt op het ogenblik te lijken op die in Oost-Duits- land aan hei begin van de 17 juni- revolte in 1952", aldus een westelijke functionaris. Het in West-Berlijn verschijnende blad „Telegraf" kwam als eerste met het bericht over een algemene staking van de arbeiders in Posen. Het verhaal van het blad kwam overeen met het geen twee Duitse ooggetuigen vertel den. Volgens de „Telegraf" stond de politie in de Poolse stad werkloos toe te zien toen de betogers door de stra ten trokken. Soortgelijke onlusten zouden zich in Stettin hebben voorgedaan. Te lage lonen Volgens de „Telegraf" was de sta king uitgeroepen als protest tegen de lage lonen en de hoge prijzen. Het blad schreef, dat een arbeider gemiddeld tussen de 700 en 800 zloty per maand verdient, terwijl men niet minder dan 60 zloty voor een kilo boter moet be talen. Slechts een paar levensmidde lenzaken bleven volgens het blad in Posen in overeenstemming met de sta kers open. Alle andere zaken sloten hun deuren. 'Een officieel communiqué, dat door de Poolse regering werd uitgegeven luidt; „Vandaag hebben in de stad Poznan ernstige onlusten plaatsgevon den. Reeds enige tijd hebben imperia- Vervolg op pag. 3) Was de kaas radio-actief de politie aldaar vertellen, dat H hij in een restaurant een ver- keerde aktetas had meegeno- men en daarin bevond zich een stuk kaas. Nu was hij welis- waar niet zo aan dat stuk kaas M gehecht, maarde tas had naast een radio-actief prepe- ii raat gestaan en wellicht was daardoor de kaas ook radio-ac- tief geworden en dus schadelijk voor iemand, die er van zou eten. De politie heeft de V. op- M gespoord en die bleek de tas met kaas te hebben. De tassen kwamen weer bij de rechtmati gs ge eigenaars terecht. Een gezamenlijke commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den en de Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan een zeer streng nieuw wetsontwerp op de controle betreffende de handel in verdovende middelen. Volgens dit ontwerp zullen zij, die heroïne een van de schadelijkste verdovende middelen aan minderjarigen verkopen, ter dood veroordeeld moeten worden. In de Verenigde Staten, in het byzonder in New-York en Chicago, zijn handelaars in verdovende middelen er in toenemende mate op uit minder jarigen aan narcotica verslaafd te maken, zodat deze kinderen, die de dure verdovende middelen niet zelf kunnen kopen later in ruil voor kleine hoe veelheden narcotica voor deze handelaars gaan werken en op hun beurt narcotica aan de man gaan brengen. ZOMER 1956" Deze foto werd gisteren genomen van het Bloemehdaalse strand Sommige koffiesoorten in prijs verhoogd Naar wij uit vakkringen verne men, zullen de prijzen van sommi ge soorten koffie met ingang van vandaag verhoogd worden tenge volge van de stijging der grond stoffen. Het pakje van f 3.38 zal 20 cent in prijs stijgen en dat van f 2.08 met 10 cent. Het pakje van f 1.72 zal echter niet in prijs wor den verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffie-over- schotten in de producerende landen de verwachting rechtvaardigden, dat er -een prijsstijging in zicht was, is de kwaliteit der overschotten van dien aard gebleken, dat het geringe kwan tum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Tenslotte heeft de kleine oogst, wel ke voor 1956 en 1957 verwacht wordt ook invloed uitgeoefend op de sta ging der koffieprijzen op de wereld markt. Terwijl de koffiebranders aanvan kelijk het geleidelijk stijgen van de grondstoffenmarkt aangezien hebben zonder tot prijsverhoging over te gaan is dit thans niet langer mogelijk ge bleken. Een matige stijging der de tailprijzen is noodzakelijk geworden, aldus deze vakkringen. „Over bevrijding van Formosa" Tsjoe en Lai, premier van com munistisch China, heeft verklaard dat zijn regering bereid is met de Chinese nationalisten te onder handelen over „de vreedzame be vrijding van Formosa". Tsjoe zei dit in een toespraak tot het nationale volkscongres (de volksvertegenwoordiging)„Het Chinese volk is vastbesloten Tai wan (Formosa) te bevrijden. Dit is de wil van de 600 miljoen Chine zen". Er waren twee manieren om For mosa te bevrijden: door oorlog en langs vreedzame weg. Het Chinese volk zou zo veel mogelijk de laatste weg kiezen. Tsjoe meende, dat de kans op een vreedzame regeling toe neemt. De bepaling van plaats en tijd van onderhandelingen laat hij aan de na tionalisten over. Hij beloofde de na tionalisten, die voor de zaak van de Afschaffing doodstraf in Engeland Lagerhuis aanvaardde wetsontwerp. Het Britse Lagerhuis heeft don derdagavond met 152 tegen 133 stem men in laatste lezing het wetsont werp aanvaard, waarby de doodstraf voor moord wordt afgeschaft. Het ontwerp is ter behandeling doorge zonden naar het Hogerhuis. Een in mei j.l. aangebracht amen dement, waarbij de doodstraf behou den zou blijven voor moord door een tot levenslang veroordeelde gevange ne, werd met een meerderheid van 23 stemmen verworpen. De uitslag der stemmingen werd met gejuich door de voorstanders der afschaffing ontvangen In Amsterdam heeft prins Bernhard donderdagochtend voor de zevende maal ztlv-en anjers uitgereikt. De foto laat zien hoe Z.E.H. als stich ter en regent van het Prins Bernhard- fonds mevrouw J. E. Westendorp- Osieck uit Amsterdam de zilveren anjer opspeldt. Links op de voorgrond Jhr. D. C. Röéll. hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, ge heel rechts mr. O. J. Th. N. Donïela Nieuwenhuis voorzitter van de ver eniging van vrienden van de Aziatische kunst. EEN EEUW GELEDEN INGEDIJKT Rampzalige boedel groeide uit tot florerend landbouwbedrijf Er is vandaag feest in de Bathpolders. Honderd jaar geleden werd de Eerste Bathpolder ingedijkt en een halve eeuw terug nam de n.v. Landbouw Maatschappij „De Bathpolders", onder de bezielende leiding van haar eerste directeur, de heer Walter Kakebeeke, de exploitatie van de polders ter hand. En juist dit laatste feit is voor de ontwikkeling van dit landbouwgebied wel van het grootste belang geweest, want in de eerste vijftig jaren is de exploi tatie van deze gronden geen onverdeeld succes geweest. De maatschappij had wel een Nederlandse naam, namelijk de „Nederlandsche Maatschappij tot indijking van de op- en aanwassen in de Oosterschelde",, doch was in feite geheel in handen van Londense reclitslcundigen, terwijl dagelijkse lei ding in handen as vaneen gewezen machinist op de grote vaart. Met de overname van de pol ders door de huidige eigenaren is er een gunstige wending gekomen. Er waren in de afgelopen vijftig jaren nog wel tal van moeilijkheden te over winnen, doch door een krachtig en deskundig beleid, is dit grote land bouwbedrijf tot een der meest voor aanstaande in deze provincie gaan behoren. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum heeft de n.v. „De Bathpolders" een gedenkboekje uitgegeven, waarin in heldere sobere bewoordingen een terugblik over de geschiedenis van dit bedrijf wordt gegeven. Toen op 12 februari 1906 tijdens een zware storm de dijken het begaven, stroomden beide Duiders vol. Geld voor herstel had de Engelse maatschappy niet. Op initiatief van de heer J. A. van Heel te Goes werd een combina tie gevormd, waarin met hem ook de heren J. M. Kakebeeke, J. E. Mulock Houwer, H. A. Hanken, W. F. K. Lenshoek en W. Kakebeeke zitting namen. Zij namen het bezit van de En gelsen over en op 15 juni 1906 kwam, onder aanvoering van de heer Walter Kakebeeke, de Tweede Bathpolder reeds dicht en op 15 augustus d.a.v. werd het noordelijk deel van de Eer ste Bathpolder weer drooggelegd. Het zuidelijk deel van deze polder was nog door de oude maatschappij gedicht. Een periode van herstel en geleidelijk toenemende welvaart voor deze pol ders trad toen in. Over de wijze waarop de polders in de voorafgaande halve eeuw onder Engelse leiding landbouwkundig reil- den en zeilden, is niet zoveel bekend. In ieder geval schijnt de exploitatie niet altijd voorbeeldig te zijn geweest wat wel wordt bewezen door net de bacle in 1906. De Engelse directeur verloochende zijn oude beroep niet en daarom had hij meer belangstelling voor machines dan voor de landbouw. Overigens had dit wel tot gevolg, dat er reeds vóór 1906 een tractor, een luchtbaan, maaimachines en grote dorsmachines in deze polders werden gebruikt. Na het dichten van de dijken nam de heer Kakebeeke met grote voort varendheid het landbouwkundig her stel van de polders ter hand. Het structuurbederf is echter nop; lang merkbaar geweest; plaatselijk wel dertig jaar. In 1908 werd de boerderij Westnof gebouwd, er kwam een weg door de Tweede Bathpolder en havens en suatiegeulen werden in orde ge maakt. In het najaar van hetzelfde jaard werd de heer Kakebeeke als di recteur opgevolgd door de heer W. Koning, die tot 1938 in functie is ge weest. In 1911 werd het bedrijf opnieuw door een storm van ongekende hevig heid bedreigd, doch dank zij het be zwijken van de dijk van de nabijgele- gen Hogerwaardpolder, werden de athpolders ditmaal gespaard, (Vervolg op pag. 7) Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer minister van staat Aangezien jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkeni.orgh Stachouwer enige tijd geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft hij eervol ontslag uit de buitenlandse dienst ver zocht. Wegens de uitzonderlijke dien sten, die hij in velerlei functies den lande heeft bewezen, heeft het Hare Majesteit behaagd hem bij besluit van 28 juni te benoemen tot minister van s(aat. Chinese volksrepubliek zouden gaan werken, vrijheid van bestraffing voor begane daden en nodigde nationalis tische beambten en militairen tot be zoeken aan het vasteland uit. Hii zei te hopen, dat verantwoordelijke mili taire en politieke functionarissen van de nationalisten een belangrijke rol zouden spelen bij ,,de vreedzame be vrijding van Taiwan". Hun toekomsti ge positie zou dan verzekerd zijn. De Verenigde Staten steken als een struisvogel de kop in het zand, om dat zg het feit niet onder ogen durven te zien dat de Chinese volksrepubliek bestaat, aldus de premier. Wereldconferentie over vredesatomen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat de V.S. spoedig uitno digingen zal versturen voor een conferentie van 87 landen over het vreedzaam gebruik van de atoom energie. De conferentie begint op 24 september a.s. in Washington. De vertegenwoordigers van twaalf landen die op het ogenblik in Wash ington bijeen zijn om te spreken over de oprichting van een internationaal bureau voor atoomenergie, gingen met het Amerikaanse plan voor de wereldconferentie akkoord. De Portugese ambassadeur Luis Estes Fernandes deelde mede, dat de Sowjet-Unie eveneens met het Ame rikaanse plan akkoord gaat. De dele gaties van twaalf landen leggen thans de laatste hand aan de agenda van de komende conferentie. Het weer in Europa Stockholm, regenbui Oslo, regen Kopenhagen,regenbui Aberdeen, zwaar bew. Londen, regenbui Amsterdam, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs zwaar bewolkt Bordeaux onbewolkt Grenoble, onoewolkt Nice, onweer Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort zwaar bewolkt München geheel bewolkt Genève onbewolkt Locarno, hal: bewolkt Wenen zwaa bewolkt Innsbruck h?;f bewolkt Rome. onbewvlkt Ajaccio, onbewolkt 17 gr. 11 gr. 14 gr. 14 gr. 21 gr. 15 gr. 18 gr. 20 gr. 26 gr. 25 gr. 23 gr. 16 gr. 19 gr. 20 gr. 24 gr. 25 gr. 20 gr. 22 gr. 29 gr. 24 gr. DE VERWACHT... AANHOUDEND KOUD Veranderlijke bewolking; met plaat selijk enkele buien, sommige met on weer. Matige af en toe vrij krachtige wind nit westelijke richtingen. Aan houdend koud. ZON EN MAAN. 30 juni Zon op 4.25 onder 21.05 Maan op 23.44 onder 12.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1