Chr. v. d. Heuvel: Agrariërs delen niet in toegenomen welvaart Verdwenen metselaars moeten weer naar baas Triomfale terugkeer van Tito DADERS VAN DE MOORD OP SMITHS0N GEARRESTEERD WILHELMSHAVEN GEKOZEN KABINETSFORMATEUR SPRAK MET PROF. BEEL DONDERDAG 28 JUNI 1956 PROVINCIALE ZE F. II W E COURANT 7 NED. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND BIJEEN Vijftien jaar geëist wegens moord op 17-jarig meisje Voor de rechtbank te Almelo heeft de 21-jarige J. S. uit Enschede te rechtgestaan, die in de avond van 26 december 1955 het 17-jarige meisje B. uit Enschede zou hebben vermoord. De behandeling van deze strafzaak vond met gesloten deuren plaats. De officier van justitie achtte bewezen dat S. zich aan moord heeft schuldig gemaakt en eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarrest, terwijl hij tevens vorderde dat S. na het onder gaan van de gevangenisstraf ter be schikking van de regering zal worden gesteld. De uitspraak is bepaald op dinsdag 3 juli a.s. (Van onze parlementaire redacteur De kabinetsformateur dr. Drees heeft woensdagochtend in de werkka mer van zijn departement op Plein 1813 in Den Haag de minister van Binnenlandse Zaken en vice-minister- president prof. Beel ontvangen ten einde hem over de kabinetsformatie te raadplegen. He* onderhoud duurde ongeveer drie kwartier. Aangenomen mag worden, dat dr. Drees er behoefte aan gevoeld heeft met de vooraanstaande politicus, die prof. Beel is na de oorlog heeft prof. Beel als minister een belangrijke rol in het Nederlandse staatkundige leven gespeeld van gedachten te wisselen over enkele algemene poli tieke kwesties, die de formatie be heersen. Aangezien prof. Beel tot de K.V.P. behoort, heeft hij de formateur tegelijk kunnen inlichten over wat-er in de Katholieke Tweede-Kamerfrac tie leeft en welke mogelijkheden tot samenwerking met de KVP op een voor verschillende partijen aanvaard baar program nog aanwezig zijn. Ook acht men het mogelijk dat de formateur met prof. Beel gesproken heeft over Nieuw Guinea. Prof. Beel torst namelijk tijdelijk de portefeuille van Overzeese Rijksdelen, aangezien minister Kernkamp ziek is. Met name zou dr. Drees aan prof. Beel inlichtin gen verzocht kunnen hebben over de verdediging van Nïeuw-Guinea en over de bedragen, die daarmede ge moeid zijn. Overigens heeft dr. Drees dinsdag en woensdag voor zover het zijn pogingen betreft een kabinet sa men te stellen, dat geacht lean worden het vertrouwen van de volksvertegen woordiging te bezitten, uitsluitend ambtelijk overleg gepleegd. Straffen nodig tegen zwarte lonen Het thema van de gestegen welvaart enerzijds en, naar hij zeide, het voortdurend inkrimpend deel dat de agrarische volksgroep ge niet van het totaal nationaal volksinkomen anderzijds, is door de voor zitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindershond, de heer Chr. van den Heuvel, uitvoerig behandeld in zijn jaarrede, die hij gistermorgen op de algemene vergadering van de bond te Emmeloord heeft gehouden. Was enkele jaren geleden het agrarisch deel in het volksinkomen nog 17 was het voor een paar jaar nog 14 het laatst bekende cijfer is nu 12 aldus de heer Van den Heuvel, die zeide, dat deze daling de agrarische bevolking de schrik om het hart doet slaan, om dat men hierin de voorbode ziet van een ramp als in de jaren 1930 ons agrarisch volksdeel heeft getroffen. Spreker stelde de vraag of deze me thode van welvaartspeiling ook richt snoer kan zijn voor de te volgen land en tuinbouwpolitiek. Hij was van mening dat dit niet kan. Hij noemde twee manieren, die men aantreft om de welvaart te vergelij ken. De ene is dat men uit het achteruit gaand cijfer van het agrarisch aandeel in het totaal volksinkomen direct af leidt een tekort doen aan de verdelen de rechtvaardigheid. Dit nu behoeft niet het geval te zijn. De agrarische be roepsbevolking gaat namelijk een klei ner percentage vormen en het is onder die omstandigheid zeker niet te eisen, dat dit geslonken agrarisch volksdeel aanspraak heeft op hetzelfde aandeel als in een tijd toen het groter van om vang was. Volgens de andere berekening heeft de agrarische volksgroep, dat zijn dan ondernemers en de arbeiders, recht op eenzelfde percentage van het natio naal volksinkomen als de groep talrijk is. Behalve wat algemene bezwaren, gelooft spr., dat dit verlangen op één restrictie na het uitgangspunt van het streven mag en moet worden. Die ene restrictie is, dat zulks alleen gelden mag, voorzover die agrariërs ook volle dig werk doen in land- en tuinbouw. Spreker erkende, dat er in een land, waarin de overheid zich op allerlei wijze bemoeit met het volksinkomen, alle reden is om als algemeen gegeven te letten op de verhouding van het to taal en het agrarisch deel. Er is zeker reden een waarschuwende stem te la ten horen tegen de gang van zaken, want land- en tuinbouw delen niet in de toegenomen welvaart. Spreker noemde enige bezwaren te gen de wijze waarop de regering wil tegemoetkomen aan de bezwaren van de georganiseerde landbouw inzake de huidige methode om bij het berekenen van rente en lasten uit te-gaan van de pachtbedrijven. O.a. achtte hij niet juist de pachten in drie termijnen in overeenstemming te brengen met de eigenaarslasien, zoals de regering naar het schijnt van plan is. Ten aanzien van de vraag of tot een vrijere loonvorming moest wor den overgegaan, is men niet tot een eenstemmig besluit kunnen komen. Men was het wederzijds eens over de onderdelen, maar kwam toch tot een ande'-e conclusie. „De meerder heid bleek tenslotte van oordeel, dat we ons achter een vrijere loon politiek behoren te stellen", aldus de heer Van den Heuvel. De door slag hebban hierbij gegeven de overweging dat van 1947 tot 1956, in negen jaren dus, de koopkracht van het geld door de loonronden met 40 is gedaald, en de kwestie van de zwarte lonen. De voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond zeide voorts, dat men de overheid dient te wijzen op haar plicht overtreders te straffen, niet alleen de werkgevers, maar ook de arbeiders. Een voortgang op de weg van de zwarte loner, heeft onvermijdelijk de dood van de collectieve arbeidsover eenkomst ten gevolge. Het jaarverslag van de C.B.T.B. meldt ook over 1955 een stijging van het ledental Vliegtuigongeluk in Nieuw- Mexico eiste elf mensenlevens Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat gebruikt wordt voor het tanken van vliegtuigen in de lucht is dinsdagavond kort na de start te Roswell (Nieuw-Mexico) in brand gevlogen. De elf bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Een woordvoerder van het vlieg veld Walker vertelde, dat het grond- Sersoneel vlammen in het vliegtuig ad gezien kort nadat het van de startbaan was losgekomen. Het was slechts 1000 voet geklommen toen het leek alsof er zich een explosie voor deed, Onmiddellijk hierna vloog het toestel in brand. De lichamen van de bemanning werden snel gevonden, maar het was moeilgk de mannen te identificeren. Het verongelukte toestel was van het type KC-97. LONDEN SE BENDEOORLOG Zij gaven zichzelf aan Scotland Yard heeft woensdagavond de namen bekendgemaakt van de twee mannen die zyn gearresteerd wegens de moord op de speelhuis-eige naar Thomas Smithson (46). Het zjjn Philip Aloysius Ellul (29) en Victor Spampinato (22). Ook de derde man, Joseph Zammit (26), die werd ge zocht naar aanleiding van de moord, is gearresteerd. Nader verneemt United Press dat de moordenaars zichzelf woensdag hebben aangegeven. Zij meldden zich 's morgens om zes uur bij Scotland Yard en werden onmiddellijk overge bracht naar het politiebureau van Harrow Road, waar zij door recher cheurs werden ondervraagd. Na een kruisverhoor gaven zij zich gewon nen. Kennelijk waren de mannen slechts naar de Yard gestapt omdat zij hadden gehoord dat er naar hen werd gezocht. Door dit optreden wil den zij dus de verdenking van zich af wentelen, maar dat is hun niet gelukt. Navo-functie voor gen.-majoor Van Giessen Pijpleiding niet via Rotterdam Volgens het „Algemeen Handelsbla d hebben de bij de aanleg van een pjjpleiding van zee naar Keulen betrokken oliema itschappijen reeds thans beslist of deze leiding via Rotterdam of via Welhelmshaven zal lopen. Veer Nederland en in het bijzonder voor Rotterdam is het teleurstellend te moeten mededelen, dat de keuze op Wilhelmshaven is gevallen. Een interessant en voor de toekomst veelbelovend project is met deze beslissing voor Rotter dam voor goed verloren gegaan. Van Duitse zyde is alles in het werk gesteld, vooral door de groep Esso- Duitsland, die een raffinaderij te Keu len zal bouwen, de pijpleiding geheel over Duitsgebied te laten lopen. Aan gezien de haven van Wilhelmshaven niet diep genoeg is om grote tank schepen ligplaats te bieden besloot de Duitse regering kort geleden een kre diet van RM 60 miljoen voor het uit diepen van deze haven ter beschikking te stellen. Het enige lichtpunt in deze zaak voor Rotterdam i_ dat het vraagstuk van de aanleg van havens in de on middellijke nabijheid van de zee plot seling actueel is geworden en dat De Bond van Zuidbevelandse Paar. denfokkers hield woensdag op de Grote Markt te Goes een fokpaarden- dag, die een manifestatie is geworden van hetgeen Zuid-Beveland op dit ge bied aan uitstekende kwaliteit te bie den heeft. E) werden ongeveer twee honderd dieten aangevoerd en ook de belangstelling was misschien mede dank zij liet gunstige weer groot. fWntn T> 7. H t men hangende de besprekingen met de óliegroepen besloten heeft de olie haven van Hoek van Holland toch te graven ook al zou de keuze voor de monding van de pijpleiding niet op Rotterdam vallen. Met het graven van deze grote pe troleumhaven, die tankers tot 100.000 ton plaats zal kunnen bieden, zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Keesje Versluis weer naar Sliedrecht Keesje Versluis is weer naar huis in Sliedrecht gegaan met zijn moeder. Professor Olivecrona heeft na een diepgaand onderzoek moeten beslui ten dat geen operatie meer mogelijk was. Keesje die tien jaar oud is lijdt aan een hersenaandoening die oor zaak is geworden van een ernstige verlamming en blindheid, maar de be roemdste hersenchirurg ter wereld meende dat bij een operatie zijn kan sen op herstel te klein zouden zijn. •majoor J. H. van Giessen van de Nederlandse luchtmacht is be noemd tot plaatsvervangend coördi nator van de N.A.V.O.-Iuchtverdedi- ging in centraal-Europa. De benoeming is gedaan door air chief marshal sir George H. Mills, op- Kerbevelhebber van de geallieerde ichtstrijdkrachten in centraal-Euro pa (Aircent). De Franse luchtmachtgeneraal L. M. Chassin, de vroegere opperbevel hebber van de Franse luchtverdedi ging, is coördinator van de luchtver dediging in centraal-Europa. Deze functie werd twee maanden geleden ingesteld. Generaal-majoor Van Giessen is een deskundige op het gebied van luchtverdediging en was tot dusverre algemeen bevelhebber van de 69ste luchtmachtsafdeling, een combinatie van de luchtverdedigingseenheden van Nederland en België in Liaison met de tweede geallieerde technische luchtmacht van Aircent. Generaal Van Giessen, die 52 jaar oud is, is een operationale straaljager piloot. In 1953 en 1954 was hij plaats vervangend chef staf van de Neder landse luchtmacht. Hij is drager van verscheidene Nederlandse en buiten landse onderscheidingen. Koningin Elizabeth II van En- geland en prins Philip inspec- M 'teren de dragers van de hoog. ste Britse militaire onderschei- dinghet Victoria-cross, tijdens een bijeenkomst in het Londen- se Hydepark ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de onderscheiding. Ongeveer duizend dragers van het ere- kruis waren met him familie. led'-n bij deze plechtigheid tegenwoordig. llllllllllllllllllllllllllllllllll Chauffeur te lang laten rijden Zware straf voor Haagse ondernemer De Haagse kantonrechter heeft een zware straf uitgesproken tegen een overtreder van het rytjjdenbesluit. Een ondernemer van een vervoers onderneming die zich had schuldig gemaakt aan het plaatsen van on juiste aantekeningen in de werkboek jes der chauffeurs werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke hechtenis van 30 dagen en een onvoorwaarde lijke hechtenis van 38 dagen terwijl hij zich voor het feit, dat hjj zijn chauf feurs te lang had laten rijden en te korte rustperioden had gegund, zich veroordeeld zag tot een geldboete van 32 maal 200 gulden subs. 10 dagen hechtenis. De uitspraak was conform de eis. De ambtenaar van liet O.M. merk te in zijn requisitoir op, dat de politie in een periode van enkele maanden niet minder dan 1789 processen-ver- baal had moeten opmaken wegens overtredingen van het rijtijdenbesluit. Het ging hier dan in het algemeen om te lange werkuren en te korte rusttijden. In 123 gevallen werden in het werkboekje onjuiste of valse aan tekeningen geplaatst. Bendeleiders geven zich over in Zuid-Celebes Twee opstandelingenleiders heb ben trouw beloofd aan de Indonesi sche staat, na jaren van gewapend verzet in het bergachtige gebied van de binnenlanden van Zuid-Cele- bes. Lonen volgens modelboek Negen Amsterdamse metselaars, die deze maand kwaad wegliepen, toen hun patroons hun mededeel den, dat ze geen zin meer hadden nog langer zwarte lonen uit te be talen, zijn gisterochtend in 'n kort geding door de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, naar deze werk gevers teruggezonden. Hij beval hun, reeds morgen het werk weer te hervatten en niet weer de dienstbetrekking in strijd met het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen te verbreken op straffe van verbeurdverklaring van een dwangsom per dag van 15. voor iedere metselaar. Teneinde uitstel der hervatting van het werk te voorkomen, dat de metse laars mogelijk zouden kunnen krij gen, wanneer zij tegen deze beslissing hoger beroep zouden aantekenen, ver klaarde de president het vonnis bij voorraad uitvoerbaar. Twaalf metselaarspatroons in Am sterdam waren overeengekomen om met ingang /an 11 juni hun metse laars volgens het z.g. modelboek (waarin lonen, tarieven e.d. wettelijk zijn geregeld) te betalen. De reden daartoe was „de onmogelijkheid om de steeds stijgende zwarte lonen nog langer te betalen en tevens dat „de arbeidsprestatie ondanks de hoge lo nen verminderde". Bij de werken van drie patroons, die deze regeling in de keten bekend hadden gemaakt en die in het geding als eisers optraden, lie- Joegoslaven wild van vreugde De bevolking van de Joegoslavi sche hoofdstad heeft maarschalk Tito woensdag bij zijn terugkeer in Belgrado een triomfale ont vangst bereid. Meer dan 200.000 Joegoslaven jubelden hem wild van vreugde toe. De Joegoslavische leider ver klaarde, dat er geen enkele druk verbonden was aan de hulp, welke de Sowjet-Unie Joego-Slavië zal gaan verlenen. „Wij hebben nimmer overwogen enig soort hulp, de economische hulp van de Verenigde Staten of welk ander land ook, te aanvaar den onder druk of onder politieke voorwaarden". In zijn toespraak verklaarde Tito voorts, dat hij met uitzondering van zijn eigen land nergens een zo groot verlangen om de vrede te bewaren had gezien als in de Sowjet-Unie. Enige mensen in het Westen wilden echter het „IJzeren Gordijn" in stand hou den, dat de Russen hadden opgetrok ken. De president zei, dat zijn land met enige Oostcuropese landen niet zulke goede betrekkingen onderhoudt als met Rusland en Roemenië. Dit was niet de fout van de bevolking van de ze landen, maar het gevolg van een „zekere aarzeling en reserve van hun leiders", die vreesden prestige te ver liezen,, als zij hun fouten erkenden. Doch zij hadden het aan het verkeerde eind. Hij deed een beroep op de be trokken leiders om „als mannen en communisten" hun misslagen in het verleden toe te geven. Hierdoor zou hun reputatie niet alleen in eigen land, maar ook in de wereld toenemen. Joego-Slavië wenste zijn betrekkin gen met het Westen te. ontwikkelen en de Sowjet-leiders deelden dit stand punt. In Moskou, aldus Tito was ook ge sproken over het Balkan-bondgenoot schap. Tito had hierbij uitgelegd, dat de bedoeling van dit verdrag niet was, „een aanval te doen op open deuren", maar vriendschap tussen de Balkan- staten te ontwikkelen. pen de metselaars weg en gingen aan h«t werk bij andere aannemers tegen een brutoloon van circa 120 gulden per week, terwijl volgens het modelboek slechts ongeveer 80 gulden mag wor den betaald Maandag jl diende het korte geding voor de president met 9 weggelopen metselaars als gedaagden. Hun raads man voerde toen aan, dat zijn cliënten met hun drie patroons een mondelinge overeenkomst hadden, volgens welke boven het werkelijk loon een percen tage extra zou worden uitgekeerd. De advocaat achtte dit een eenzijdige ver breking van de afspraak. Te dien aanzien heeft de president, die gisterochtend reeds uitspraak deed, als motivering tot het vonnis vastge steld, „dat de rechter geen bescher ming kan verlenen aan loonafspraken voor zover die in strijd zijn met de wet en dus nietig". De raadsman van de patroons had zijn eis tot terugzending der metselaars ingediend op grond van de overweging, dat zij zonder ver gunning van het arbeidsbureau hun dienstbetrekking hadden be ëindigd, hetgeen niet is toegestaan. De president heeft tenslotte in zijn vonnis nog bepaald, dat de metselaars de kosten van dit korte geding zullen moeten betalen. Deze kosten zullen mogelijk enkele honderden gulden in totaal bedragen. Gepensioneerden niet tevreden over regering G. Wolters tot ere-voorzitter benoemd De te Den Haag gevestigde Alge mene Nederlandse bond van gepen sioneerden, waarbij ruim zestigdui zend leden zijn aangesloten, nield woensdag in Utrecht z,ijn jaarverga dering. De vergadering stond voor de laatste maal onder leiding van de heer G. Wolters. Het zijn wederom de gepensioneer den. aldus de heer Wolters. die in een uitzonderingspositie zijn geplaatst, door de onthouding van de 4 procent vakantietoeslag en de welvaartsuit kering van 3 procent over 1955, die wel zijn verleend aan de actief dienen de ambtenaren. De bond zal de strijd aanbinden te gen de ontworpen aanpassing van reeds toegekende pensioenen als ge volg van de algemene ouderdomswet. De bond staat op het standpunt, dat in de pensioenwet vastgelegde rech ten onaantastbaar zijn. Afgezien van de strijd tegen deze aanpassing zal de bond blijven streven naar volledige optrekking van de pensioenen naar het huidige peil van salarissen en de daaraan te ontlenen pensioenen. Nadat in de plaats van de bonds voorzitter de heer G, Wolters bij en kele kandidaatstelling de heer G. de Noo uit Den Haag gekozen was, nam de heer Wolters afscheid. Hij werd tot ere-voorzitter gekozen. Als bondssecretaris werd gekozen de heer J. Chr. Smit, eveneens uit Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7