Regeling economische mededinging en prijs bouwgronden aanvaard A.N.W.B.: Versnelling nodig van het tempo bij wegenaanleg KLANKBORD j HOGE RAAD WIJST BEKLAG VAN MEJ. PINO AF DONDERDAG 28 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAATSTE ZITTING EERSTE KAMER Succes voor de ministers Witte en Zijstra De Eerste Kamer heeft woensdag het wetsontwerp economische mede dinging met 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen waren de heren Regout, Sassen en Beaufort van de K.V.P. en de heer Hellema (A.R.) Mi nister Zijlstra werd op het laatste moment opstandig en hij was niet be reid de beraadslagingen te schorsen of het ontwerp in te trekken. Indien het kabinet niet démissionair was, had hij uit een verwerping consequen ties getrokken voor rijn ministeriële leven. Voorts heeft de Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot vervallenverklaring van het vervreemdingsbesluit niet-landbouw- gronden etc. Het ontwerp werd aangenomen met 25 tegen 12 stemmen, die van de P.v.d.A. en de C.P.N. Aan het einde van de zitting maak te mr. Jonkman, de voorzitter, zijn verontschuldiging, dat hij de Kamer een zo zwaar programma had moeten voorleggen. Slechts vier. ontwerpen van de agenda zijn niet afgdaan, o.a. de wijziging van de garantiewet K.N. I.L.-militairen. Naar aanleiding van het feit, dat dinsdag a.s. de Kamer in de nieu we samenstelling zal samenkomen nam de voorzitter afscheid van vier leden, n.l. de heren De Zwaan, Verhey, Gerretson en Geugjes. Wat de restauratie betreft van de vergaderzaal blijven er nog wen sen bestaan. Zo zal in overleg met de parlementaire pers gestreefd worden naar een betere accommo datie voor de journalisten, daar de perstribune niet voldoet. Economische mededinging Minister Zijlstra verdedigde het wetsontwerp economische mededin ging met er op te wijzen, dat het ge volgde systeem de enige gezonde wij ze voor 'n gezond kartelbeleid is, mits verstandig en voorzichtig toegepast. Het heeft de unanieme instemming van de S.E.R. en het bedrijfsleven. De minister handhaafde zijn stand punt, dat de adviezen van de commis sie economische mededinging niet openbaar zullen worden gemaakt. In antwoord op de vragen over prijsverstarring zeide de bewindsman dat het verdwijnen van een aantal prijskartels wezenlijk zal bijdragen tot net doorbreken van deze verstarring. Men moet overigens geen wonderen verwachten van dit wetsontwerp, dat een bruikbare tussenweg is tussen een systeem, dat de rechtszekerheid niet te veel'aantast en anderzijds geen verbodswetgeving i3. Prijsbeheersing bouwgronden By de verdediging van het. wetsont werp tot vervallenverklaring van het vervreemdingsbesluit niet-landbouw- gronden, wijziging van de onteige ningswet, van de wederopbouwwet en van de wet op vervreemding van land- Kamers op 3 juli bijeen Nadat de oude Eerste en Tweede Kamer op 30 juni in gemeenschappe lijke zitting ter sluiting van het zit tingsjaar bijeen geweest zullen zijn, komen de beide kamers, zoals zy na de verkiezingen zijn samengesteld, op 3 juli in het gebouw van ae Tweede Kamer bijeen voor de na de verkiezin gen gebruikelijke eerste vergadering van de nieuwe kamers. Hierna zullen de kamers op reces gaan. Vijfde arrestatie in Belgische fraude-zaak Op bevel van de rechter van in structie te Brussel is men overgegaan tot een vijfde arrestatie in verband met de fraude-zaak onder hoge Bel gische ambtenaren. Gearresteerd is de gevolmachtigd minister, directeur van de buitenlandse markten, Nys. BELEDIGEND BORDJE. In Biele feld in Duitsland werd de automobilist Georg Plaut tot 50 dollar boete ver oordeeld wegens „het bezigen van be ledigende taal tegen mede-weggebrui kers". Plaut had tegen zijn achterruit een verlicht bord laten aanbrengen, waarop te lezen stond: „Zwijn". OVERMACHT. In Rio de Janeiro werd de glazenwasser Alves de Sousa gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Te- fenover de politie verklaarde hij: „Ik ad zoveel geneesmiddelen uit de ver schillende ziekenhuizen gestolen, dat ik wel een eigen zaakje moest begin nen om ze aan m'n patiënten te ver kopen. Anders zouden ze bedorven zijn". KLEDING EN KANAAL. Op de soi- rée van Elégance en Automobiles die in Parijs werd gehouden, verscheen mej. Stella Jebb, dochter van de Brit se ambassadeur aldaar, met een Rolls. Mej. Jebb was gekleed in een ge waad, dat was ontworpen door een Parijse Couturier; haar chauffeur, een Fransman, had een pak-aan dat hem in Londen was aangemeten. bouwgronden, beantwoordde minister Witte de verschillende sprekers. Het verheugde hem, dat men er in het algemeen over eens is, dat de prijsbe heersing voor de bouwgronden haar tijd heeft overleefd. Hij beaamde, dat de onteigeningswet de aankoopprijs van bouwgronden door de gemeenten in zekere mate beïnvloedt. Basis zal echter de prys blijven ln het vrije verkeer. Er kan niet worden gesproken van een volkomen vry ver keer by deze transacties, aangezien zowel de gemeenten als de grondeige naren een zekere monopolistische po sitie innemen. De vrees voor een te grote styging van de ruwe bouwgrond na de ophef fing van de prijsbeheersing achtte de minister ongegrond. Ook deelde de minister de vrees niet voor het optreden van grondspe- culanten. Er zijn vrijwel geen parti culieren, die met speculatieve doelein den gronden aankopen om bouwryp te maken. De Eerste Kamer heeft voorts goed gekeurd het wetsontwerp tot ver plicht stellen van de notariële akte bij de levering van onroerende zaken en by de vestiging van zakelijke rechten op onroerende goederen, alsmede het wetsontwerp betreffende heffing van de rechten van successie, van schen king en van overgang. Overleg over repatriëring van Ambonezen Vandaag zal in het gebouw van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag de eerste bespreking ge houden worden over de repatriëring naar Indonesië van in Nederland ver blijvende Ambonezen. Van Ambonese zijde worden deze besprekingen gevoerd door vertegen woordigers van een overkoepelende organisatie, die een 400-tal Ambone se gezinnen zou omvatten en van In donesische zijde door de zaakgelas tigde in Nederland, de heer Kwee- djiehoo en de heer P. de Queljoe. Laatstgenoemde is vorige week door de Indonesische minister van buiten landse zaken, Roeslan Abdoelgani, naar Bonn ontboden om instructies voor dit overleg te ontvangen. Het initiatief tot deze besprekingen is uitgegaan van de zijde der Ambone zen, die him terugkeer naar Indone sië voorstaan. Geen reden voor vervolging van mr. Schokking Het beklag van mej. Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend om dat de officier van justitie by de Haagse rechtbank geen strafvervol ging heeft ingesteld tegen de burge meester in Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, is door de Hoge Raad af gewezen. De raadsman van mej. Pino, mr. G. ter Laan te Utrecht, zeide desge vraagd, dat hij nog niet heeft uitge maakt wat hy na deze afwijzende be schikking zal gaan doen. Hij heeft de uitvoerige stukken nog niet bestu deerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een civiele proce dure. De afwijzing van het beklag van mej. Pino is geformuleerd in een be- schilcking van de Hoge Raad, die in raadkamer genomen werd. De advo caat-generaal bij de Hoge Raad brengt ter voorbereiding van zulk 'n beschikking een conclusie uit, die de strekking heeft van een advies. Het beklag is overeenkomstig het verslag van de advocaat-generaal Langenmeijer, ongegrond verklaard. De Hoge Raad stelt voorop, dat hij volgens de wet onbevoegd is voor wat betreft het door mej. Pino mede gedaan beklag over beweerde beledi ging van haarzelf en van de Joodse volksgroep en bevoegd alleen voor wat aangaat de arrestatie en uitleve ring aan de SJD. van het gezin Pino. Bij de beoordeling van dit laatste neemt de raad veronderstellenderwijs als uitgangspunt de juistheid van het door de verzoekster gestelde. Daar toe behoort dat mr. Schokking in de mening heeft verkeerd, dat hem een valstrik werd gespannen en behoort ook een wijze van doen van het echt paar Pino, die deze mening hoe zeer zij achteraf onjuist is gebleken naar het oordeel van de Hoge Raad, verklaarbaar maakte. In dit verband acht de Hoge Raad mede van belang de wijze waarop mr. Schokking vooraf uit 's-Graven- zande was heengegaan, de inlichtin gen die hem omtrent de beide veld wachters te Hazerswoude waren verstrekt en de aanwezigheid, toen reeds, in die gemeente van een groot aantal onderduikers. De Hoge Raad acht het hoogst waarschijnlijk, dat, indien over de vervolging kort na de bevrijding zou zijn beslist, met dit zelfde beeld van de feiten voor ogen, Met vriendinnen heeft, H.K.H. pri7ises Beatrix dinsdagavond in Rome de eerste opvoering van dit seizoen in de tot openlucht-theater ingerichte voor malige baden van Caracalla bijge woond. De prinses volgde met inten se belangstelling de uitvoering van de opera ,Mozes" van Rossini. Deze te- lefoto toont de prinses met haar vriendinnen op de tribune. Het vervolgingsbeleid bjj de bij zondere rechtspleging is toch over wegend zo geweest, dat bij falen in een bepaald geval van personen aan wier goed vaderlandse gezindheid overigens niet viel te twijfelen, ver volging is achterwege gelaten, ook wanneer de gevolgen van dit falen zeer ernstig waren. Nu hierbij komt, dat inmiddels zo lange tijd is verlo pen, oordeelt de Hoge Raad, dat ze ker geen reden voor vervolging meer bestaat. Üit het verslag van de advocaat- generaal zij nog vermeld, dat deze opmerkte, dat de eer van de familie Pino in het minst niet in geding is, zodat dit punt ook niet zijdelings voor de vervolging van het feit der arrestatie en uitlevering van belang is. De noodlottige afloop sluit elke veronderstelling in hun nadeel uit. Hun gedrag, waardoor zij hun gast heer Slui hebben gedekt, verdient zelfs grote eerbied. Ook mr. Schok king heeft achteraf hun goede trouw niet in twijfel getrokken. Op en om het befaamde circuit m van Assen zijn op het ogenblik de voorbereidingen voor de H T.T., de jaarlijkse motorwed strijden om de grote prijs van Nederlandwelke zaterdag zul len worden verreden, in volle qang. De foto laat zien hoe de Nederlander H. v. d. Wal (links) en de Engelsman A. R. Lang, die beiden met een Nor- ton-zijspancombinatie in de T. T. uitkomen, hun kansen by een van de snelheidsmonsters bespreken. Salaris-herziening Rijkspersoneel Pas in september aan de orde Op vragen van de heer Burger be treffende salarisverhoging voor het rijkspersoneel heeft minister Beel, het volgende geantwoord: De regering heeft indertijd beraden over de vraag of ten aanzien van enkele groepen van personeel (met name enkele groè- pen van hoger personeel) niet een be paalde situatie aanwezig is„ die noopt tot een salarisherziening. Reeds toen meende de regering deze vraag in be ginsel bevestigend te moeten beant woorden. Bepaalde voorstellen dien- aanstaande werden aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken voorgelegd. Op dit ogenblik kan nog niet wor den bepaald, welke gevolgen voor het rijkspersoneel dienen voort te vloeien uit de regeringsbeslissing van 19 maart jl. met betrekking tot de lonen in het particuliere bedrijfsleven, on der meer omdat, naar te verwachten valt, eerst tegen september aanstaan de alle gegevens, welke voor het ne men van een beslissing ten aanzien van een algemene verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel van belang zijn. bekend kunnen zijn. Het ligt evenwel in de bedoeling om, zodra de nodige gegevens bekend zijn, deze aangelegenheid in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken aan de orde te stellen. Prinses Beatrix terug Prinses Beatrix is woensdagmiddag van haar bezoek aan Italië terugge keerd. De Dakota, die de prinses en haar reisgezelschap terugbracht, land de op Soesterberg, waarna prinses Bea trix onmiddellijk naar Soestdijk ver trok. Loonsverhoging voor spoorwegpersoneel Zes procent mits de goedkeuring afkomt. Ofschoon er wel enige verlangens onvervuld zijn gebleven, heeft de be drijfsgroep spoorwegen van de ka tholieke bond van vervoerspersoneel „St. Raphael" de voorgestelde herzie ning van het reglement dienstvoor- waarden bij de N.S. aanvaard. Maandag en dinsdag hebben de Prot. Chr. en de neutrale bonden reeds het resultaat van het paritaire overleg aanvaard, dat o.m. een loonsverho ging per 1 juli van zes procent in houdt, wanneer het college van rijks- bemiddelaars er zijn goedkeuring aan hecht. Deense geitenhoeder, „Her Grace" en Ingrid In de straten van Straatsburg verscheen gisteren een wande laar met een witte geit aan een riem, de Deen T. Liienstrasnd, halverwege tussen Kopenhagen en Monaco, waar hij de geit aan prinses Grace wil geven. Dit is de derde trip die de en thousiaste bewonderaar van filmsterren en vrouwelijk schoon met een geit door Euro- oa maakt. ïn 1951 en 1953 wandelde hij reeds naar Rome waardoor In grid Bergmann, die toen het voorwerp van zijn bewondering was al een aardige kudde gei ten begint te krijgen. Of ze de dieren zelfs hoedt Is niet be- kend. Prinses Grace wordt overi- gens geraden het voorbeeld van Ingrid Bergmann te volgen die haar Deense fan een vliegbiljet naar Palestina aanbood: „Om er voor te zorgen dat er ten- minste een stuk water tussen P2 ons ligt wanneer ik de kudde op de Via Veneto laat Jopen", maar de Deen wees het aanbod van de hand. Misschien heeft Her Grace meer succes. iliiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wegenwacht schoot te hulp in 90.000 panne-gevallen De groei van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is in 1955 we derom aanzienlijk geweest. Ruim 41.000 leden sloten zich aan. Het le dental is thans ruim 385.000. Het aantal wegenwachtleden nadert de 200.000 met rasse schreden. De groei van de bond hangt samen met de groei van het wegver keer. Jaarlijks komen er 50.000 personenautomobielen bij en 150.000 motoren, bromfietsen en scooters. In dit verband «ijst het verslag op de daarbij optredende toeneming van de verkeersonveiligheid, de noodzaak van een goede verkeersopvoeding met zo weinig mogelijk verstikkende voorschriften en, vooral, van een belangrijke versnelling van het tempo bij de aanleg van wegen. Nederland is bezig een achterstand I bromfietsen op de weg. De prognoses in de motorisering in te halen. Eind van 1950 waren, blijkens de cijfers, te 1955 waren 268.000 personenauto's, laag. De dienst Verkeersonderzoek 98.000 vrachtauto's, 130.000 motor- van de rijkswaterstaat berekende fietsen en ruim een half miljoen toen, dat de verkeersintensiteit in 1970 2,3 tot 3,6 maal hoger zou zijn. De motorisering is echter aanzienlyk sneller. Het jaarverslag wijst met voldoe ning op een aantal wegverbeteringen, nieuwe wegen en vernieuwingen in 19o5, doch acht de omvang der wer ken te gering. Met nadruk is nog maals de reeks conclusies van de commissie-Oud vermeld inzake een te vormen wegenfonds uit de opbreng sten van motorrijtuigenbelasting en van het bijzonder invoerrecht op ben zine (20 procent) voor gehele of ge deeltelijke dekking van onderhouds kosten, rente en afschrijving van ka pitaalsuitgaven voor de aanleg van alle niet by het rijk in onderhoud zijn de secundaire, tertiaire en niet-plan wegen. Langs deze wegen staan thans ruim 10.000 wegwijzers, rich tingsborden, voorrichtingsborden en paddestoelen, voor een deel ge ëmailleerd ter besparing van on derhoudskosten. Het aantal re- flekterènde borden nadert de 1000. De verlichting van wegwij zers werd aanzienlijk uitgebreid. Het aantal gevallen, waarin de We genwacht te hulp schoot, nadert de 100.000. Ruim 90.000 autostoringen werden opgeheven. In één percent der gevallen werd garagehülp ingeroepen. Voorts werden veel persoonlijke dien sten verleend. De A.N.W.B. maakt zich veel zor gen rond natuurlijk schoon en recrea tie. Vooral slaat men de ingrijpende ruilverkavelingen in Twente en de Achterhoek met bezorgdheid gade. Een aanzienlijke vooruitgang wordt het werk van de afdeling Landschaps verzorging van Staatsbosbeheer ge noemd. Men hoopt op het samenvallen van streekplan-studies met herverkave lingen en wenst beteer samenwerking tussen waterstaatsorganen en natuur beschermers bij de wegenaanleg. Ge protesteerd wordt tegen uitblijven van overleg by het geheel of ten dele afsluiten van Veluwe-streken ten be hoeve van de hertenstand. Men acht de opheffing van het kapverbod en verzet tegen bosgordels in de nieuwe LJsselmeerpolders gevaarlijk voor hel toch al schaarse bosbezit. Het Wereldgebeuren. Wiskunstenaar Professor Manuel Prado y Ugarte- che kon breeduit lachen, toen hy dezer dagen in zijn auto te Lima omstuwd werd door een grote menig te. Die menigte juichte hem immers toe in verband met het feit, dat hy als kandidaat van de conservatieven was gekozen tot president van Peru. Zyn overwinning op Fernando lie- launde Terry, van de oppositie, was niet verpletterend, maar wel over tuigend. Terry had immers 203.160 stemmen gekregen. Vergeleken daar mee was de kandidaat van de Na tionale Unie. die de steun van de regering had, er heel bekaaid afge komen; deze Hernando de la Vallc had namelijk niet meer dan 73.044 Peruanen het hart gestolen. De Peruanen, die Manuel Prado hun vertrouwen schonken en hem later zo hartelijk toejuich ten, kochten geen kat in' de zak. Prado is immers geen onbekende in het wereldgebeuren, en zeker niet in het wel en wee van zijn eigen vaderland. In 1939 immers verwissel de hij zijn leerstoel aan de universi teit San Marcos, waar hij wiskun de doceerde, voor de presidentszetel, die hij bezette tot 1945. In plaats van boeken te schrijven over techniek en onderwijs, hield hij zich in die pe riode bezig met het tekenen van staatsstukken, waaronder er één was, waarmee hij naam maakte: in 1942 was hij namelijk het eerste La tijns-Amerikaanse staatshoofd, dat de betrekkingen met de asmogend- heden verbrak en zich aan de zijde van de geallieerden stelde. Hij zag kans, om een grensgeschil met Ecua dor in het voordeel van Peru opge lost te krijgen. In zijn vorige ambtsperiode heeft Prado veel last gehad van de APRA, de „Alianza popular revolu- cionaria americana", die, uitgaande van de oude Inca-traditie, te keer ging tegen elke vreemde invloed, vooral die van de Verenigde Staten, en die in sociaal-economisch op zicht uit was op bescherming van de Indianen tegen uitbuiting door blan ken. Die APRA werd voor het eerst met geweld onderdrukt door Prado's voorganger, de dictator generaal Be- navides. in 1933. Maar Prado herstel de geleidelijk de grondwettelijke vrij heden en in 1945 werd Bustamcnte Rivero tot president gekozen, onder meer met behuln 'Van de APRA, die niet meer was verboden. Maar voor de APRA duurde de vrijheid niet lang: in 1948 werd de beweging weer buiten de wet gesteld. Peru's APRA-beweging, die links georiënteerd, maar anti-commu nistisch is, was echter niet te breken. Haar oprichter en leider, Vic tor P.aui Haya de la Torre, kreeg van 1948 tot 1954 asyl in de ambas sade van Columbia te Lima; daarna leidde hij van het buitenland uit zijn volgelingen, die hun actie onder gronds voortzetten. Met de aanwe zigheid van de „Apristen" moet men wel degelijk rekening houden, en de wiskundige Manuel Prado heeft dat dan ook bij de voorbereiding van de verkiezingen niet vergeten. Hij be loofde de APRA, dat zij weer uit de illegaliteit zou mogen komen, wan neer hij het voor het zeggen had en daarmee vergewiste hij zich van haar steun. Volgens waarnemers blijkt uit de verkiezingserjfers, dat de APRA op het ogenblik de voornaamste politieke kracht in Peru is. Overigens heeft Prado nadrukkelijk ontkend, dat hij aan leden van die beweging hoge re geringsbaantjes had beloofd. Boze geruchten hadden hem daarvan be ticht. Manuel Prado heeft gelijk, wan neer hy de ondergrondse bewe ging boven de grond haalt; zo doet zij minder kwaad en wie weet, kan hy haar overhalen om mee te w-erken aan de uitvoering van zijn uitvoerige programma, waartoe be hoort het accepteren van buitenlandse investeringen, en hulp van de Importbank van de Verenigde Sta ten en_ van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikklenig. Hij heeft al duidelijk gemaakt, dat hij van zijn kant veel aandacht zal schen ken aan het probleem van de Peru viaanse Indianen. Maar intussen is het zover nog niet, dat hij het voor het zeggen heeft. De tegenwoordige Dresident Odria heeft dinsdagavond een decreet getekend, waarbij alle grondwettelijke garanties voor de duur van dertig da gen worden opgeheven. Deze maat regel houdt verband met relletjes en stakingen, die worden toegeschreven aan de economische moeilijkheden van het land. Het is nu maar te ho pen, dat Odria van deze omstandig heden geen misbruik zal maken om tegen de wil van de kiezers in de wis kundige oud-president Prado, die misschien kans zal zien om een op lossing te vinden, van de presidents zetel af te houden. Odria staat in dit opzicht voor niets: hij leidde een mi litair complot, dat in 1948 president Bustamente afzette. Maar vooralsnog moet men aannemen, dat Prado en daarmee de democratie in Peru een nieuwe kans zal krijgen. MANUEL PRADO -geen baantjes beloofd....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5