PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weldra richtlijnen voor contact tussen V.S. en Sowjet-Unie Bodem van Schouwen-Duiveland wordt tot op 6 m diep onderzocht Nieuw plan van Eden voor Gemenebest BILT STAAUNDUSTRIE IN V.S. DOOR STAKING BEDREIGD DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 151 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 juni '56 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm Minimum p. advertentie. 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1/—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 6». telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. MINISTER DULLES VERKLAART: Tito niet „omgezwaaid." Minister Dulles heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat de V.S. nauwkeurige aandacht besteden aan hun betrek kingen met president Tito van Joego-Slavië maar dat er geen bewijzen zijn, dat Tito zich als een gevolg van zijn bezoek aan Moskou de wet door de Sowjet-Unie laat voorschrijven. De minister hoopte, dat het congres, dat zich bezig houdt met het pro- pram voor hulp aan het buitenland, niets zal doen waardoor vooruitge lopen wordt op de kwestie van de betrekkingen met Joego-Slavië. Hij was van oordeel, dat het toezicht van Moskou op de communistische par tijen buiten Rusland zeer sterk verzwakt is. Er was een revolutie tegen dat toezicht geweest en hij betwijfelde het, of die controle kan worden hersteld. Over de verhouding tussen Oost en West zeide Dulles, dat president Eisenhower binnen enkele dagen met leden van de regering en de na tionale veiligheidsraad een beslis sing zal nemen over brede richtlijnen voor het contact tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Hoewel deze richtlijnen „vast en duidelijk" zullen zijn, was Dulles toch van mening, dat de con tacten tussen de twee landen van geval tot geval zullen worden be oordeeld. Minister Dulles verklaarde, dat het Westen van plan is, de druk op de Sowjet-Unie te handhaven tenein de een herenigd Duitsland tot stand te brengen. Bij het jongste bezoek van bondskanselier Ade nauer aan Washington was men het er ovèr eens geweest, dat men veel meer moet doen dan een zui- Radio De wereldorganisatie voor cultuur en onderwijs (Unesco) van de Verenigde Naties heeft een boek je laten verschijnen over zulke massa- verbindingsmiddelen als de krant, de radio, enz. Uittreksels uit dat boekje werden door persbureau's rondgeseind en daarom weten we nu, dat men in de Verenigde Staten 794 radiotoestellen heeft op de 1000 inwoners en dat die zelfde duizend inwoners maar 344 kranten per dag lezen. In Europa is dat anders, daar heb ben slechts 185 personen op de 1000 een radio-apparaat terwijl in een land als Engeland (aan de top wat het kranten- lezen betreft 1) elke dag 609 kranten per 1000 inwoners worden verkocht. Nu zou men aan de hand van de Amerikaanse cijfers de vraag kunnen opwerpen of de radio als voorlichtingsmiddel niet reeds de krant voorbijstreefde en of dezelfde ontwikkeling in Europa te wachten staat. Voor het beantwoorden van die vraag zou men dan niet met zulk „grof" cijfermateriaal kunnen volstaan als de Unesco thans geeft. Aangezien fijner materaal niet beschikbaar is, zullen wij het er voorlopig maar op houden, dat de krant als voorlichtings middel toch nog altijd de radio de baas is ook al omdat de krant veel uitge breider voorlichting geeft en zich op veel meer terreinen beweegt. In één enkel opzicht evenwel willen de Nederlandse radio-verenigingen de krant blijkbaar beconcurreren en dat is op het gebied van de voor lichting over de olympische spelen te Melbourne. Wij troffen althans in een weekblad de mededeling aan, dat deze radiover enigingen straks geweldig uit haar sport-slof zulien schieten. Terwijl de Nederlandse pers vol staat met he' zenden van een beperkt aantal sportjournalisten naar Melbour ne en zij hoofdzakelijk via enkele A.N.P.-sportredacteuren haar nieuws zal krijgen, is er een goede kans, dat de vier grote omroepverenigingen teza men zeven sportjournalisten naar Mel bourne zuller zenden. Het woord „tezamen" moet men maar met eer korrel zout nemen, want de heren zullen elkaar in. de ether beconcurreren Dat wordt dan een concurrentie van een minuut of vijf per dag en per omroepvereniging te gen een prijs van ongeveer 8000 gulden per uitgezonden sportjournalist. i Nederlandse bladen doen het I weloverwogen ze werken zo veel mrselijk samen. Ze beperken de concurrentie tot de gebieden waar op concurrentie mogelijk is en ze me nen daarmee het belang van de lezers- sportliefhebbers te dienen Niet alzo de radioverenigingen. Zij concurreren er stevig op los ook als samenwerking geboden is. Ze doen dat goeddeels met gelden welke zij krijgen uit de ver plichte radiocontributie. Het boven reeds geciteerde weekblad noemt dit „geldsmijterij". Zover willen we niet gaan Het betreft hier overdre ven concurrentiezucht. De radio ver enigingen zouden wat die concurrentie aangaat in d? leer kunnen gaan bij de oudere „zuster", die het kranlenbedrijf toch is Dat zou ten goede komen aan de luis teraars I D: ver passieve politiek ten aanzien van deze kwestie volgen. Er was afgesproken, dat de V.S. en de bondsrepubliek de Russische houding inzake net Duitse vraagstuk zullen beschouwen als een toetssteen voor hun betrekkingen met Moskou. De minister zeide, dat er in com munistische partijen buiten het Sow- jet-blok, zoals in Engeland, Italië en de V.S., ernstige ontevredenheid be staat over de huidige Sowjet-leiding. De anti-Stalin-campagne in Rusland heeft het internationale communisme in „een staat van verwarring" ge bracht, doordat het tegelijk met „ze kere grondwaarheden" is geconfron teerd. Hij verwierp de theorie, dat de communistische kritiek op Moskou een van tevoren beraamd plan vorm de om de nieuwe Sow jet-politiek van onafhankelijkheid voor alle nationale communistische partijen te dramati seren. Volgens de minister zijn er sterke bewijzen, dat de kritiek een ge volg was van wezenlijke meningsver schillen en ontevredenheid. De nieuwe ontwikkeling heeft ech ter voor het Westen nieuwe proble men geschapen en het is van bijzon der belang, dat het Westen zijn een heid en kracht handhaaft, aldus de Amerikaanse minister. IJsland. In antwoord op vragen over het ver zoek van IJsland om terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten, verklaarde Dulles, dat IJsland op zijn hoede moet blijven tegenover „de voortdurende Sowjet-dreiging". Hfl beschouwde de Amerikaanse basis op het eiland als een belangrijk element in het westelijke verdedigingsstelsel. Het probleem van de basis op IJs land moet door de Navo worden be sproken. Derde economische macht? In Downing street nr 10, de ambtswoning van premier sir Anthony Eden, werd woensdag de zesde conferentie sinds 1945 geopend van de premiers der negen landen, die deel uitmaken van het Britse Gemene best. Premier Eden opende de conferentie met een belangwekkend over zicht van de internationale toestand. Hij verklaarde, dat deze confe rentie een deel vormt van het voortgaande proces van overbrugging tussen de twee grote mogendheden, die de wereld verdeeld houden. Hoofdthema van Edens overzicht was het feit, dat zowel de Westelijke mogendheden als de Sowjet-Unie er kennen, dat het bestaan van de wa terstofbom een nieuwe oorlog buiten gewoon afschrikwekkend maakt. Eden knoopte hier direct aan vast, dat zijns inziens de Gemenebestlanden van de wapenproduktie moesten overscha kelen op de produktie van niet-mili- taire kapitaalgoederen om het Geme nebest naast de twee grote mogend heden Amerika en de Sowjet-Unie een plaats te bezorgen als derde eco- Pokken-epidemie in Zuid-Celebes Tot dusver zijn 226 personen in Ma kassar tengevolge van een pokken epidemie overleden. De gezondheids dienst van de stad bereidt thans met de gezondheidsdienst van het leger een campagne tot massa-vaccinatie voor om de ziekte te bestrijden en ver dere uitbreiding te voorkomen. Het ministerie van gezondheid in Djakarta heeft een specialist, dokter Maksum, naar Makassar gezonden om bijstand te verlenen in de strijd tegen de epidemie. Aangenomen wordt, dat de pokken afkomstig zijn uit Zuid-Celebes en door vluchtelingen naar Makassar zijn overgebracht. De ziekte heeft niet alleen slacht offers gemaakt in Makassar, maar ook in Pare Pare, 200 kilometer ten noorden van Makassar. De gezond heidsdiensten van het leger zullen worden gemobiliseerd om de ziekte te bestrijden. nomische macht in de wereld. Hierdoor, zo betoogde Eden, zou men in staat zijn de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie nader tot elk aar te brengen, terwijl het Gemene best terzelfdertijd door middel van een „concurrerende co-existentie", dus een economische wedijver tussen de vreedzaam naast elkaar bestaande landen, aan de economische uitdaging van de Sowjet-Unie het hoofd zou kunnen bieden. s Een recente opname van Z.K.H. vrins Bernharddie morgen H zijn J/5-ste verjaardag lwopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl Brand in papierfabriek te Nijmegen Ongeveer een ton schade De Nijmeegs.» brandweer werd woens dag gealarmeerd voor een grote brand in de papierfabriek van de n.v. Neder landse expori aan de Tollensstraat. De brandweer rukte onmiddellijk uit met twee auto's en een ladderwagen. Het bleek, dat de brand woedde op de pa pierzolder van 30 meter lang en 12 me ter breed, welke vol was met oud pa pier en rollen papier. Gelukkig kon de brandweer de brand haard van twee kanten aanvallen, zo dat na een goed uur blussen uitbrei ding voorkomen was. De zolder brand de zo hevig, dat de muren scheurden. De papierzolder is zo goed als geheel uitgebrand. Naar ruwe schatting moet de schade ongeveer 100.000,bedra gen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Landhervormingen in Algerije De regering van Guy Mollct besloot verreikende land-hervormingen toe te passen, die ten doel hebben aan arme Mohammedaanse boeren in Algerije een nieuwe verdeling te geven van dc beschikbare grond. De ministers stoor den zich niet aan de raad van state, het hoogste Franse lichaam voor ad ministratieve wetgeving, door te be sluiten, dat er een land-nervorming in Algerije tot stand zou worden ge bracht, bij decreten en niet door mid del van wetten, die door de langzaam werkende Nationale Vergadering moeten worden behandeld. Vertrouwensvotum voor Mollet Guy Mollet. de Franse premier won woensdagavond een overweldigend vertrouwensvotum voor zijn plan voor ouderdomspensioen als geheel327 te gen slechts 19 stemmen. Eerder keur de de assemblee met 269 tegen 115 stemmen de nieuwe belasting voor wagens van meer dan 16 pk. goed De ze belasting zal het grootste deel van de gelden moeten verschaffen die no dig zijn voor de uitvoering van Mol- let's pensioenplan. Graven van oud-leden N.S.B. beschadigd Ook op Nieuw Eyck en Duinen zijn de graven van enkele figuren der voormalige N.S.B. beschadigd. Op de graven van de W.A.-man Peter Ton en van de in 1940 gefusilleerde Von Lützow waren planten vertrapt en verder waren de namen van Peter Ton en van de dichter Kettman, die een grafspreuk op de grafsteen had aangebracht, geheel of gedeeltelijk verwijderd. Beide graven bevinden zich achter aan op de begraafplaats. Vorige week had men nog geconstateerd, dat de graven intact en onbescha digd waren. Woensdagmiddag heeft een familielid de beschadigingen ge constateerd en er de beheerder van de begraafplaats van in kennis ge steld. In hoogovens worden vuren gedoofd De United States Steel corporation heeft medegedeeld dat z\] de voorbe reidende maatregelen heeft genomen voor het doven van de vuren in haar hoogovens in verband met de moge lijkheid dat zaterdag a.s. in de Ame rikaanse staalindustrie een staking zal uitbreken. Venvacht wordt dat de andere grote staalbedrijven dit voor beeld zullen volgen. Inmiddels worden de onderhande lingen tussen werkgevers en werkne mers over een nieuw arbeidscontract voortgezet teneinde te trachten een staking te voorkomen. Vertegenwoordigers van de drie grote staalmaatschappijen hebben nieuwe contractvoorstellen aan de leiders van de vakvereniging van staalarbeiders voorgelegd. Hoewel er omtrent de bepalingen van het nieu- BELANGRIJK WERK Het huwelijk van de heer J. van Wal- lenburg en mejuffrouw J. C. F. de Vis ser te Souburg heeft woensdagmiddag een bijzondere decoratie gekregen. Toen bruid en bruidegom namelijk het stadhuis binnengingen, moesten zij tussen een haag van ringrijders op stoere paarden wandelen. De vrienden van de heer Van Wallenburg brachten daarmee een sportieve hulde aan het bruidspaar, want de heer Van Wallen burg is zelf een bekend ringrijder. Vanzelfsprekend trok dit gebeuren in Souburg grote belangstelling. (Foto P.Z.C.J Prof. van Rummelen met zijn staf in Zierikzee Over dertig jaar kan de atlas van Nederland er anders uitzien dan nu. Dat heeft niets te maken met dammen en inpolderingen, die de topografie van ons land veranderen zullen, maar speciaal de provinciekaarten met de grondsoorten zullen nieuwe en andere kleuren krijgen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat, waar sinds 1937 klei op de kaart staat aangegeven, nu plot- selipg zand wordt gevonden, maar de vooruitgang van de technische weten schap maakt bet mogelijk, dat de grond dieper dan twee meter kan worden onderzocht. De geologische dienst te Haarlem heeft opdracht om binnen een bepaald aantal jaren geheel Nederland opnieuw in kaart te brengen en zo is dezer dagen prof. dr. F. F. F. E. van Rummelen naar Zierikzee gekomen met zijn staf om de bodem van Schouwen-Duiveland te karteren. Niet alleen geologisch is het resultaat van belang, maar in het kader van het Deltaplan kan de verzouting, verzilting of verdroging van de grond nauwkeurig worden bepaald. Op enkele plaatsen is dit bodem onderzoek na in volle gang en met Schouwen-Duiveland wordt ook het buureiland Goeree-Overflakkee gekar teerd Wat de recente luchtkartering dus bovengtonds deed, doet prof. Van Rummelen enkele meters dieper. De oude boringen voor de kaarten van 1937 gingen t< t twee meter. Nu kunnen de boren zes meter of zelfs meer de grond ingedreven worden. Hierbij is b.v. gebleken dat de overwegend groe ne kaart vau Schouwen-Duiveland er in de toekomst meer gekleurd zal zijn. Bij Oosterland Noordgouwe en Zon- nemaire zijn verscheidene zandlagen aangetroffen Naast het zuiver wetenschappelijke resultaat heelt ook de waterhuishoud- kunde belang bij dit onderzoek, zodat regelmatig grondmonsters naar het bu reau van ir Van 't Leven in Goes ge stuurd worden Inte'essan: is hel na te gaan. hoe de grond van Schouwen-Duiveland is sa mengesteld. De normale boringen van zes meter tonen een geschiedenis die teruggaat tot 8000 jaar vóór Christus. Dit jaartal is niet geraden, maar kan nauwkeurig worden bepaald. Eerst wordt het bewoningsniveau van de Romeinen gevonden en daaronder ligt het veen, dat uit verschillende soor ten plantenmateriaal is samengesteld. Eeuwen terug groeide er net gelijk met de waterlijn, bij verrotting ont stond het veen, daarover het mos met het mosveen en tenslotte de heide- vegetatie. Waar de waterspiegel altijd op dezelfde hoogte blijft als het veen anders zou er geen veen kunnen zijn kan dit meehelpen bij de beant woording van de vraag naar de oor zaak van de landzakking ten opzichte van de zee. Dit kan een absolute zak king van het land zijn maar ook het water kan stijgen. De verschillende v.-enproeven kunnen hierop wellicht een definitie* antwoord geven. Om tenslotte he» juiste tijdsgewricht van bepaalde grondstoffen vast te stellen (Vervolg op pag. 5) we voorstel geen onmiddellijke mede delingen zijn gedaan, houdt dit naar vernomen wordt in een contract voor de tijd van drie jaar een loonsverho ging van 10 dollarcent per uur voor het eerste jaar. Cyprische Turken tegen Griekse meerderheid „De Cyprische Turken zullen nim mer instemmen met een grondwet voor Cyprus, welke een Griekse meer derheid in een volksvertegenwoordi ging zou erkennen", aldus heeft de lei der der Turkse minderheid op Cy prus, dr. Fadil Kutchuk die een be zoek van drie weken aan Turkije heeft gebracht, woensdag op een pers conferentie te Nicosia verklaard. Dr. Kutchuk zei dat zijn bezoek aan Turkije hem ervan had overtuigd dat „de Turkse regering en 25 miljoen Turken de zaak der Cyprische Tur ken als een nationale hebben aan vaard". waaraan hij toevoegde „zij kunnen hierin niet de geringste con- Volgens dr. Kutchuk was voor de Cyprische Turken de enige aanvaard bare oplossing van het vraagstuk- Cyprus: het met geweld onderdrukken van het terrorisme en het afkondigen van een grondwet, waarin wordt he- paald dat Turken en Grieken even veel zetels in het parlement zullen krijgen en dezelfde rechten zullen be zitten. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van woensdag avond 7 uur. Stockholm, zwaar bewolkt 16 gr. Oslo, regen 14 gr. Kopenhagen, nalf bewolkt 16 gr. Aberdeen zwaar bewolkt 13 gr. Londen half bewolkt 20 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 16 gr. Luxemburg, l.alf bewolkt 18 gr. Parijs onbewr.lkt 23 gr. Bordeaux, onbewolkt 22 gr. Grenoble, regenbui 26 gr. Nice, licht bewolkt 23 gr. Berlijn zwaar bewolkt 18 gr. Frankfort half bewolkt 20 gr. München zwaar bewolkt 19 gr. Zürich. licht bewolkt 23 gr. Genève half bewolkt 24 gr. Locarno halt bewolkt 26 gr. Wenen zwaa- bewolkt 22 gr. Innsbruck, regenbui 23 gr. Rome onbewr.lkt 23 gr. Ajaccïo. onbewolkt 24 gr. WIND KRIMPEND NAAR ZUIDWEST Vooral aanvankelijk zonnige perio den en slechts enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige wind krimpend naar znidwest. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 29 juni Zon op 4.25 onder 21.06 Maan op 23.25 onder 11.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1