PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nieuwe spanning aan Jordaans- ïsraëlische grens Minister Witte: bereidheid tot overleg met bouwverenigingen Russen toonden hun nieuwste vliegtuigen FRACTIELEIDERS KOMEN MET DR. DREES VANAVOND BIJEEN 199e jaargang - no. 148 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. lew.; fr. p. p. G.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie, 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwslraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24, telef. 26. KLACHT BIJ BESTANDSCOMMISSIE Ook Turks-Syrisch incident De spanning aan de Israëlisch-Jordaanse grens is sterk toegenomen door nieuwe incidenten, de ernstigste sinds de vredesmissie van Ham- marskjöld naar het Miden-Oosten en sinds het ontslag van John Glubb Pasja als commandant van het Arabisch legioen. Waarnemers van de Verenigde Naties wachten in grote spanning af wat de reacties op deze incidenten zullen zijn, daar zij de missie van Hammarskjöld op een zware proef stellen. De Israëlische militaire woordvoerder kolonel Nehemia Brosh heeft zondag bekendgemaakt, dat Jordaanse militairen het vuur hebben geopend op Israëlische boeren, die aan de rand van Nir Eliyahu op hun land werkten en dat hierbij twee boeren gedood en een ernstig gewond werd. Tevens zouden de Jordaniërs met machinegeweren het vuur geopend hebben op voertuigen, die op een na burige autoweg reden, terwijl zij ter- zelfdertijd een Israëlische trein, die in noordelijke richting /eed, onder he vig vuur genomen zouden hebben. van Jordaanse zijde heeft men ech ter een geheel andere lezing van de incidenten gegeven. Volgens een Jor daanse bekendmaking zouden Israëli's naby Qalqilyah brand gesticht hebben met de bedoeling, dat het vuur zich snel tot over de bestandslijn zou ver spreiden en Jordaanse aanplantingen in de as zou leggen. Jordaniërs zouden het vuur geblust hebben, maar in het zelfde gebied zouden de Israëli's met lichte wapens het vuur op Jordaanse boeren geopend hebben. Beide partijen hebben onmiddellijk Ernstige treinbotsingen in Spanje en Duitsland In totaal dertien doden Op de spoorlijn Madrld-Sevilla is zaterdagavond een treinongeluk ge beurd, waardoor elf personen werden gedood en zeventien zwaar gewond. Een goederentrein botsto enkele kilo meters buiten de Spaanse hoofdstad achter op een- hoemeltreln, die voor een onveilig signaal stond te wach ten. De twee achterste wagons van de personentrein wérden geheel vernield. De twee treinen waren enkele minu ten na elkaar uit een station in Ma drid vertrokken onder hevige regen buien. In het hoofdstation van de Duitse stad Dortmund is zondag een perso nentrein op een diensttrein gereden, waardoor twee personen werden ge dood en 46 gewond, waarvan elf zeer ernstig. De personentrein kwam vol gens de dienstregeling binnen op 't spoor, waar net deze diensttrein ver trok om met spoorwegpersoneel een excursie'te maken. Men neemt aan, dat het seinhuis de personentrein op het verkeerde spoor heeft geleid. Gearresteerd op zijn trouwdag Verleden jaar werd bij een gezin in Hoogeveen ingebroken. De hoofddader, de 28-jarige W. A. N. uit Helmond, is een jaar lang voortvluchtig geweest o.a. in België en Duitsland. Vrijdag kwam de recherche van de Hooge- veense gemeentepolitie te weten, dat N. zich in Utrecht bevond, waar hij op het punt stond, in het huwelijk je tre den met een Utrechtse dame. De Utrechtse recherche kreeg de tip door en vervoegde zich aan de woning, waar de mededeling werd gedaan, dat N. zich juist op het stadhuis bevond. De recherche wachtte netjes buiten tot de huwelijksplechtigheid was afgelopen, waarna N. werd verzocht mee te gaan naar het politiebureau. een klacht bij de gemengde bestands commissie der V.N. ingediend. Turks-Syrisch vuurgevecht Uit officiële bron in Damascus is zondag vernomen, dat twee Turkse soldaten zijn gedood bij een vuurge vecht op Syrisch gebied nabij het dorp Deiroena. Volgens de Syrische lezing van het incident waren twee Turkse patrouil les bij de achtervolging van een smok kelaar op Syrisch gebied gekomen. De dorpsbewoners van Deiroena had den de Turken aangevallen toen brand ontstaan was door een Turkse lichtkogel. Met behulp van de gealar meerde Syrische gendarmerie werden de Turkse militairen verdreven, die behalve twee doden ook een gewonde achterlieten. President Eisenhower mag over een week naar huis De behandelende geneesheren heb ben president Eisenhower meegedeeld, dat hij over ongeveer een week het ziekenhuis zal mogen verlaten, als zijn herstel zo gunstig als tot dusver blijft verlopen. Verwacht wordt dat de president op 20 augustus voor de televisie zal ver schijnen om het Amerikaanse volk te vertellen, of hij de kandidatuur voor het presidentschap, die hij op 29 febru ari aanvaardde, zal handhaven. Kersenseizoen zal dit jaar kort zijn Het kersenseizoen is dit jaar uitzon derlijk laat, zo deelde de Nederlandse fruitte'lersorganisatie mede. Pas in de week van 2530 juni zul len de z.g. vroege Duitse kersen aan de markt komen en eerst een week la-, ter de eerste meikersen. Aangezien het zo laat is verwacht men een kort ker senseizoen. Van de vroege Duitse zal geen grote oogst komen, omdat veel kersen aan de boom gebarsten zijn door de vele regen. Van de meikers komt geen grote oogst, omdat maar weinig vruchten aan de bomen hangen. Terreur in Algerije Zaterdag werden de lijken van de drie 15-jarige Franse knapen gevon den op de bodem van een put, 15 km buiten Aln Beida. De jongens werden reeds zes weken geleden vermist. Zij verdwenen tij dens een fietstocht. De lugubere vondst was de climax van een dag van terreur in het door strijd verscheurde Algerije. FORMATIE VAN NIEUW KABINET Huurverhoging kan struikelblok zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur dr. VV. Drees heeft tijdens het weekeinde de gele genheid gehad een aantal rapporten te bestuderen welke de Tweede Ka merfracties hem hebben gestuurd in antwoord op de besprekingen, die hij verleden week woensdag met de voor zitter over een aantal punten gevoerd heeft. Vanavond is een nieuwe ge meenschappelijke bijeenkomst van dr. Drees met de vijf fractieleiders be legd. Als men in aanmerking neemt, dat ook de gewone vergadering van de ministerraad gehouden wordt, dan verwondert deze gang van zaken enigszins. Maar hieruit blijkt ook, dat achter de formatie spoed gezet wordt. Blijkbaar weet bij dan voldoende aan gaande de opvattingen van de ver schillende fractieleiders. Aangeno men mag worden, dat op het punt van de defensieuitgaven een compromis te bereiken zal zijn. De socialisten en liberalen zijn bereid het bedrag van 1350 miljoen te verhogen met het be drag der komende loonsverhogingen. Zij voelen er niets voor om verder te gaan. In de kring van de k.v.p, a.r. en c.h. heeft men minder bezwaar tegen een verhoging van onze defensielasten, Ruim 70 Zeeuwse chronische zieken gaan een boottocht van ccn week door enkele der mooiste streken van ons land maken. Zondagavond werden de Zeeuws-Vlaamse deelnemers aan deze reis in Terneuzen aan boord van het m.s. Kasteel Staverden", weermee de reis wordt gemaakt, gebracht. Het Rode Kruis zorgde er voor, dat de lig gende patiënten per ambulance en de zittende per auto van hun woonplaats naar Terneuzen werden gebracht. Foto P.Z.C.) doch ook daar zijn er die het nu al welletjes vinden. Dr. Drees dreigt met de huren in een impasse te geraken. De p.v.d.a. wenst in ieder geval een gedeelte van de huurverhoging ten goede te doen komen aan de algemene woningverbe tering. Zij is daarbij geporteerd voor een vorm van huurbelasting, hetgeen bij de overige partijen principiële te genstand ontmoet. Intussen blijft het de vraag of de socialisten wel zo onverzettelijk zul len vasthouden aan een soort huurbe lasting en of de confessionele partijen en de w. deze kwestie wel zo princi pieel achten, dat er in het geheel niet meer over te praten valt. Overigens dient opgemerkt te worden, dat men in sommige partijen een mislukken van de eerste förmatiepoging niet al te tragisch neemt. Mocht evenwel de poging van dr. Drees op niets uitlopen, dan zal hij, naar men aanneemt, de Koningin ad viseren prof. Romme hiermee te be lasten. Te verwachten is dan echter, dat prof. Romme in die situatie zijn opdracht na enkele dagen zal terug geven. m In fraaie stif maakt hier één der deelnemers aan het con- cours hippique te Domburg een M breedtesprong over één der zwaarste hindernissen, waar- H mee deze schimmel echter geen moeite had. Van goede sport- f§ prestaties als deze was een tal- M rijk publiek getuige. 1 (Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onderwijzers maken hun wensen kenbaar Bij kabinetsformateur: dr. Drees Het bestuur van de Algemene Ne derlandse Oiiderwijzersfederatie heeft zich tot de kabinetsformateur, ar. W. Drees, gewend. De A.N.O.F. vertrouwt, dat de zorg voor goed onderwijs een der hoofdpunten zal zijn van het ko mende regeringsprogramma. Zij vestigt de aandacht van dr. Drees op de grote moeilijkheden, die het on derwijs op tal van punten thans onder vindt. Genoemd werden het grote te kort aan onderwijzers en leraren, de nog steeds stijgende behoefte aan schoolgebouwen en gymnastiekloka len. De noodzakelijkheid van een spoe dige verlaging van de leerlingenschaal, de dwingende wenselijkheid van ver lenging van de leerplicht en de nodige steun van overheidswege voor de ver nieuwing van het onderwijs. In het bijzonder vraagt de A.N.O.F. ook de aandacht voor de kwestie der onderwijzerssalarissen, waarbij zij constateert, dat de onderhandelingen hierover in de overleg-commissie nu pas zijn begonnen, meer dan twee jaar nadat voorstellen dienaangaande door de A.N.O.F. bij de bijzondere com missie zijn ingediend. Koningin en prins Bernhard ter kerke in Soest Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben zondagmorgen de gods dienstoefening in de Nederlands Her- vormde kerk in Soest bijgewoond. Voorganger was ds. W. R. Ambro- sius. Westelijke deskundigen vol lof Op de grote Russische luchtmachtdemonsfcratie, die zondag in Moskou werd gegeven, zijn zeven nieuwe typen militaire vliegtuigen waargenomen, die nooit eerder in het openbaar waren vertoondtwee nachtstraaljagers van een gewijzigd type, twee gelijksoortige dag jagers, en drie verschillende jagers met deltavleugels, die met een snelheid van naar schatting 1150 km per uur over het vliegveld Toe- sjino suisden, r.e driehoekige straaljagers waren echter kennelijk ex perimentele toestellen. Deze luehtdemonstratie werd bijge woond door partijsecretaris Kroetsj- tsjew, premier Bcelganin en andere regeringsleiders. Er waren voorts mi litaire delegaties uit Amerika, Enge land, Frankrijk, Zweden en talloze andere landen, waaronder communis tisch China. De demonstratie bestond uit drie delen: sportvliegers en zweefvliegtui gen, een show van individueel vliegen en akrobatiek en het voorbijvliegen van zware straalbommenwerpers en straaljagers. Het derde gedeelte werd geopend met het voorbijvliegen van helikop ters en een grote demonstratie para chutespringen. Tegen de verwachting in waren er geen nieuwe bommenwerpers in de parade. Dat was mogelijk een gevolg van het slechte weer. De bases, waar de vliegtuigen van daan moesten komen, lagen name lijk ver van Moskou verwijderd. Het meeste opzien baarden daar entegen de enorme troepenvervoe- rende helikopters, die volgens de Russen een vracht van vier ton NATIONALE WONINGRAAD TE VLISSINGEN kunnen vervoeren. Deze „vliegen de wagons" werden ontworpen door Yakolew. Generaal Twinning, de Amerikaanse stafchef, zei na afloop van de show tot de journalisten, dat het „een zeer interessante demonstratie was ge weest, die heel goed was georgani seerd". Ook de leider van de Engelse delegatie, maarschalk Ronald Iveloe- Chapman was vol lof. Hij noemde de organisatie een „meesterstuk". Vacuum in bouwactiviteit kan groot gevaar opleveren De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, is zaterdagmorgen tydens het congres van-de Nationale Woningraad in „Bri tannia" te Vlissingen ingegaan op enkele punten, die tijdens de bijeenkomst van vrijdag ter sprake gekomen waren. O.m. verklaarde de bewindsman zich gaarne bereid tot overleg met de betrokken woningbouwverenigingen of -corporaties wanneer deze van mening mochten zijn, dat bij de beoordeling van ingediende plannen te perfectionistisch te werk gegaan was. Hij meende dat de klachten, die over deze heoordelingen worden gehoord, soms inder daad gegrond zijn. Hy was er van overtuigd, dat zyn eventuele opvolger een zelfde bereidwilligheid zou tonen en dat zyn naaste medewerkers eveneens tot samenwerking met de competente organen gaarne bereid zijn. is meer dan het loon het concurrentie artikel op de arbeidsmarkt geworden. De overheid mag in deze strijd geen positie innemen, maar de industrie heeft met de halve-premieregeling enige armslag en kan wanneer zij zich daartoe de offers wil getroosten woningen voor haar arbeiders bou wen. Tevens kan op deze wijze de' noodzaak van de woningvoorziening worden aangetoond. Derhalve geniet de halve premie momenteel een zeke re prioriteit. Voorts sprak de be windsman o.m. nog over het overleg, dat gepleegd zal moeten worden ter verruiming van de normen, waardoor het peil van de arbeiderswoningen kan worden opgevoerd. Bij de aanvang van deze tweede congresdag richtte de voorzitter, de heer A. in 't Veld, o.m. nog een De minister zei de vergaderingen over de woningbouw een verblijdend verschijnsel te vinden, want uit deze vergaderingen komen soms goede ge dachten en er blijkt een wil uit, die omgezet kan worden in daden ter op lossing van de woningnood. Over het probleem van het nieuwe goedkenringsbeieid zette hij uiteen, dat het niet de bedoeling is geweest om deze verdelingsmaatstaf voor alle tyden te laten zijn. Hy wees op de spanningen op de arbeidsmarkt en de daaruit voortvloeiende noodzaak van continuïteit In de woningbouw. In een geval van vacuum zou het immers verr" van denkbeeldig zyn, dat ar beid «vJ-.Jen. uit de bouwvakken tar andere bedrijven overgaan. In dit beleid heeft ook de halve pre mie een zekere betekenis. De woning hartelijk welkomstwoord tot de minister, de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, en de in- leidster, mevrouw ir. A. Kuiper Struyk. Na de toespraak door de minister werden nog enkele voor stellen van de afdelingen behan deld. Mevr. ir. Kuiper Mevrouw ir. Kuiper sprak over „Het gezin en de woning". Zij onderwierp de verschillende thans bestaande wo ningtypen aan de toets der kritiek, waarbij zij als criterium stelde de ei sen, die voor een harmonisch gezinsle ven aan een woning gesteld moeten worden. Veel aandacht besteedde zij daarbij aan de vereenvoudiging van de door de vrouw te verrichten arbeid in de woning door een zo doelmatig mo gelijke inrichting daarvan. Tevens pleitte zij er voor om rekening te hou den met de ontspanningsbehoeften van het gezin binnen de woning kinderhoek, studeerkamer, e.d. Op de ze interessante inleiding volgde een geanimeerde bespreking, waarbij en kele facetten nog nader werden be licht. Rond half één sloot de voorzitter de bijeenkomst met o.a. een woord van dank aan het Vlissingse organiseren de comité. 's Middags maakten de congressis ten op uitnodiging van de afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad een korte rondrit over Walcheren met een bezoek aan „Miniatuur Walche ren" te Middelburg. I Ambonezen wensen een ontmoeting met Soekarno De Indonesische minister-president, dr. Al: Sastroamidjojo, maakte zater dag bekend, dat een aantal in Neder land verblijvende Ambonezen de wens heeft te kennen gegeven een ontmoe ting te hebben met president Soekarno tijdens diens verblijf in WestijDuits- land. De voorbereidingen om aan deze wens tegemoet te komen, zijn getrof fen. Vermoedelijk zullen de Ambone zen tijdens hun onderhoud met het Indonesischs staatshoofd de re patriëring van Ambonezen, die thans in Nederland verblijven, ter sprake brengen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1UIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII Brandweer was naar een concours De boerderij van de land bouwer A. van M. te Ooster hout (Betuwe) onder Valburg, is zaterdagmiddag geheel uit- gebrand, doordat de plaatse- lijke brandweer afwezig was wegens deelneming aan een brandweerconcours. Toen de Nijmeegse brand- weer op de plaats van de ramp met groot materieel arriveer- de was het te laat om de ou- derwetse hoeve te behouden. De schade die geschat wordt op 100.000,is niet geheel door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand wordt gezocht in kortsluiting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiniiiiniii DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige af en toe vrije krachtige Noordweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. ZON EN MAAN. 25 juni Zon op 4.23 onder 21.06 Maan op 22.06 onder 6.40 26 juni Zon op 4.23 Maan op 22.29 onder 21.06 onder 7.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1