Nieuw kabinet zal royalere prijspolitiek voor de landbouw moeten voeren Zeeland moet niet bang zijn voor de Delta-toekomst ER BESTAAT EEN WANVERHOUDING TUSSEN OPBRENGSTPRIJZEN EN KOSTEN V TOENEMENDE VRAAG NAAR RUNDVLEES IN NEDERLAND VRIJDAG 22 JUNI 1956 PRO\' I N C I A I. r-, v, U W 8 B COURANT 3 IR. GEUZE IN DOMBURG M. A. GEUZE, VOORZITTER VAN DE ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ, heef» in zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering der Z.L.M. ie Dom burg met grote nadruk gewezen op de in de landbouw bestaande wanverhouding tussen opbrengstprijzen en kosten. In dit verband noemde hij de vooruitzichten voor 1957 gelet op de huurverhoging en de loons verhoging voor de ouderdomspremie bijzonder zorgwekkend. „Deze wanverhouding, waarbij de land bouw buiten schuld of mogelijkheden in de welvaarts ontwikkeling ten achter blijft, is mede ontstaan door de schriele prijspolitiek van de voormalige regering" al dus ir. Geuze, die hieraan toevoegde: „Een wat royale re politiek vertrouwen wij bij een nieuw kabinet te vin den". Voorts betoogde ir. Geuze, dat bij het huidige rendement van de landbouw de investeringsmogelijk heden in het niet vallen. Investeringen zijn evenwel bit ter nodig, zo zette de voorzitter verder uiteen: „Wie in het buitenland rondziet, wat daar door de boeren wordt geïnvesteerd, slaat de schrik om het hart. Wie wil bijblijven of vooruit wil, moet minstens hetzelfde kunnen en daarvoor zijn behoorlijke winsten nodig. Maar kale kostprijs-garanties geven nog geen winst om te investeren. Daarom zal het toekomstig landbouwbe leid moeten inhouden, dat Nederland meer onderhoud dient te besteden aan zijn landbouw, wil dit waarde volle en technisch goed geoutilleerde gebouw niet ver waarloosd raken". Met nadruk concludeerde de Z.L.M.- voorzitter, dat niet langer kan worden gewacht met aanpassingen in de landbouwpolitiek, die tot verbete ring van het inkomen leiden. Langer wachten betekent immers, dat de aanpassing schoksgewijze tot stand komt in plaats van geleidelijk, met alle gevolgen van dien. Nederlandse landbouw ligt niet in de watten" Over de styping van de kostenfactoren zei ir. Geuze, dat de prysindex de zer factoren in 1955 met 4 steeg. De algemene prijsindex voor vee- houderijprodukten steeg daarentegen slechts met 1 tervvyl die voor akkerbouwprodukten zelfs een daling vertoonde van 16 De gemiddelde opbrengsten per 100 gulden kosten, die ln de zeeklelgebieden van de jaren 1948-'49 tot 1952-'53 tussen de 126 en de 147 lagen, daalden in 1953-'54 tot 124 en in 1954-'55 tot 115. En dat terwyi in de eerste na-oorlogse jaren de richtlijn bij de prijsbeheersing voor de landbouw met een marge rekening hield van 20 als landelyk gemiddelde per produkt. Ir. Geuze herinnerde aan de becijferingen van de voorzitter van de Friese Maatschappij voor Landbouw, waaruit bleek dat voor niet meer dan 30 van de totale iand- bouwproduktie directe en integraal doorwerkende garanties bestaan. „Dit ls een van de duidelijkste bewyzen, dat er van het sprookje, dat de landbouw in Nederland zo in de watten wordt gelegd, niets over blyft", aldus ir. Geuze. De Z.L.M.-voorzitter uitte voorts o.a. scherpe kritiek op een beschouwing in het „Financieel Dagblad" en had ver der weinig waardering voor aanbeve lingen, die hier en daar opduiken, om de export van sommige landbouwpro- dukten te verbieden omdat de prijzen in het binnenland anders te hoog zou den worden. Spreker ontkende niet, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarbij de overheid moet ingrijpen. „Maar beseft men wel, dat onze landbouw voor meer dan een derde van haar totale produktie is aangewezen op export een export die weer 30 van de totale Neder landse uitvoer uitmaakt Beseft men wel, dat men door op deze wijze in cidenteel in te grijpen, moeizaam ver overde markten afbreekt, waar intus sen de concurrentie zich nestelt, markten die met veel meer moeite en tijd nauwelijks of niet weer zijn terug te winnen?" zo vroeg ir. Geuze zich af. „Zolang men trouwens niet met de suggesties komt om de uitvoer van schoenen, televisietoestellen of scheer mesjes te verbieden, omdat de prijzen te hoog worden of zijn, zijn wij zo vrij dergelijke aanbevelingen niet au seri- eux te nemen" aldus ir. Geuze. Zeeuwse zaken Voorts ging de Z.L.M.-voorzitter in op een aantal Zeeuwse onderwerpen, waarbij hij zijn openingsrede van 1947 te Middelburg in herinnering bracht. De zaken', die toen in de belangstel ling stonden, waren: ontwerp-herver- kavelingswet, landbouwherstelver- goedingen in de zoutwatergebieden in het droge jaar 1947. de betrekkelijke waarde van het eigendomsbegrip en de betreurenswaardige gang van za ken bij de wederopbouw boerderijen. „Helaas is de meerderheid van deze onderwerpen nog bjjna even actueel als destijds, namelijk door de ramp 1953". In 1947 zei ir. Geuze,van de herverkaveling, dat het hier niet al leen een kwestie was van een passer en liniaal, van hectares en schattin gen. „Dit besef moest groeien" zei de voorzitter nu, „voor de herverkave- lingsgebieden buiten Walcheren is dit besef in de vorm van agrarisch-socia- le voorlichting tot ontwikkeling ge komen. Maar aan Walcheren is veel van deze voorlichting voorbijgegaan en ook onze Z.L.M. was in dit opzicht te laat van deze noodzakelijkheid doordrongen. Wij moeten het als een van onze meest serieuze opgaven zien ons werk als standsorganisatie in deze richting een nieuw zwaartepunt te geven." Snelheid gewenst Over de uitvoering van herverka- velingswerken zei ir. Geuze, dat de geschiedenis heeft geleerd, dat een herverkavelingsoperatie te lang kan duren. „Wij zien dit op Walcheren. Laat de les zijn, dat er vlug en doel treffend gewerkt moet worden, opdat de stoomwals van de verkaveling zo kort mogelijk zijn drukkende last op de boerenbedrijven laat rusten. Dit betekent, dat eenmaal begonnen ver kaveling vlot en met partieel hoge be dragen per jaar gefinancieerd moet worden. Iedere overheid, die de finan ciering van i'.e verkavelingen niet achter elkaar doet verlopen en die dit werk teveel tot sluitpost maaitt van vermenging van andere belangen, doet het fout." Spreker betoogde in dit ver- band, dat hij zeer wel begreep, dat j de voor de herverkaveling bestem de overheidsgelden in het kader van de totale overheidsbestedin gen dienen t worden gewogen. „Maar hr* is nog wat anders een school nu niet te bouwen en uit te stellen tot volgend jaar dan in een landbouwstreek een aantal bedrij ven eerst overhoop te gooien ën dan door een te langzaam tempo van werken ontstaan doordat de gelden onregelmatig afkomen de produktie op dergelijke bedrij ven te doen stagneren." Voorts bracht ir. Geuze de herver kavelingsrente ter sprake en citeer de met instemming een rapport van het Koninklijk Nederlands Landbouw, comité over de toekomstige land bouwpolitiek. In dit rapport werd na melijk de vraag gesteld of verlenging van de 'termijn, waarover door de ei genaren van de bij de. verbetering be trokken gronden een „verkavelings- rente" is verschuldigd, niet nood zakelijk is. Ir. Geuze was inderdaad van mening, dat een verlenging van deze rente-termijn van 30 op 40 jaar moet worden overwogen. De verbete ringen zijn blijvend voor de toekomst en het is kort om ze te laten betalen door praktisch één geslacht, terwijl het komende er de volledigste voor delen van zal plukken. Ir. Geuze wees er nog op, dat de Zeeuwse boer in de stroom van de wereldproblemen 'is geraakt. Hij her innerde aan de moeilijkheden rond de internationale tarwe- en suikerover eenkomsten, alsmede aan de onder steuningsmaatregelen, waartoe het Amerikaanse Congres ten bate van de Amerikaanse landbouwers besloot. „Deze maatregelen hebben voor ons grote betekenis, want zij brengen eni ge geruststelling, dat de grote Ame rikaanse landbouwoverschotten niet maar willekeurig ergens op de wereld markt zullen worden gebracht", aldus ir. Geuze. Toch meende hij, dat het noodzakelijk blijft de ontwikkeling oplettend te volgen. Rapport uit 1879 In het begin van zijn rede vertelde ir. Geuze iets uit een rapport van 1897, door de kring Walcheren der Z.L.M. opgemaakt over een bezoek aan een internationale agrarische ten toonstelling in Londen. Hij citeerde verschillende passages en besloot dit deel van zijn toespraak met de woor den: „Voor dit werk van vier Z.L.M.- leden van Walcheren, 78 jaar geleden, kunnen wij. in dit tijdsbestek nog 'bteeds. ónze hoed afnemen.'' Hij deelde tenslotte mede, dat be noemd zijn tot leden van verdienste van de Z.L.M. wegens 50-jarig lid maatschap de heren Ad. Janse, Kou- dekerke, A. C. Hage, Colijnsplaat, W. de Jonge, Wïssekerke, C. de Kam, Kamperland, F. J. Dees, Hoek en C. A. Salomé, Groede. Minimumprijzen voor klein fruit Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft besloten ook dit jaar voor verschillende kleinfruitjpro- dukten weer minimumveilingpryzen vast te stellen. Beneden deze mini mumprijzen zullen in het komende seizoen geen produkten worden ver kocht. Voor rode bessen is deze minimum prijs vastgesteld op 30 ct. per kg, voor bramen op 40 ct. en voor fram bozen en zwarte bessen op 60 ct. per kg. Verdei zal er ook weer een heffing worden ingehouden om eventuele doordraai te kunnen betalen. Deze heffing zal niet gelden voor bramen en rode bessen. De oogst van bramen zal namelijk heel gering zijn omdat de meeste struiken dood zijn tenge volge van de strenge vorst van de afgelopen winter. Voor rode bessen is een nog voldoende fonds aanwe zig. Voor zwarte bessen en frambo zen zal 3 ct. per kg heffing worden ingehouden. Arthur Miller: huwelijk met Marilyn Monroe. Arthur Miller, de toneelschrijver („Dood van een handelsreiziger") heeft aangekondigd dat hij „zeer spoedig", misschien wel „in de eerst volgende dagen", met de actrice Ma rilyn Monroe zal trouwen. Op 71-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden de heer C. Thtm, jarenlang voorzitter van de kring bloemist-winke liers van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". Ce'es van der Zande won Olympia's Toer door Nederland voor amateurs. De foto toont Van der Zande tijdens zijn ereronde met de beker in het Olympisch stadion te Amsterdam. Inleiding van de heer Joh. de Veer. De voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heër Joh. de Veer, sprak donderdagmid dag tijdens de Z.L.M.-vergadering over „De vleespositie van Neder land". Hij deelde daarbij mede, dat de totale vleesproduktie in Neder land is opgelopen van 396.000 ton in 1950, tot 554.000 ton in 1955. De rundveeproduktie steeg van 133.000 ton in 1950 tot 205.000 ton in 1955. De binnenlandse consump tie steeg in deze jaren van 358.000 ton tot 433.000 ton. Een doorkijkje op de afdeling land bouwwerktuigen van de Z.L.M.-ten toonstelling te Domburg, waar voor niet minder dan ongeveer 13 miljoen gulden aan materiaal en materieel staat! (Foto P.Z.C.J TOESPRAKEN OP Z.L.M.-VERGADERING Deltabeleid van provinciaal bestuur op breder basis De algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. 31. Geuze, heeft aan het s van zijn rede tijdens de vergadering in Domburg enkele behartenswaardig opmerkingen gemaakt over de toekomst van Zeeland. Hij herinnerde aai het bekende rapport-Langen van de ZuiCholiarnlse P.P.D., „Randstad ei Delta", waarin over richtlijnen wordt gesproken o.a. voor de toekomstig) uitbreiding van Rotterdam. De zuigkracht van deze stad op Zeeland za aanzienlijk toenemen, aldus betoogde ir. Geuze. „Ik zou TJ hier gemaklte lijk tot applau.j kunnen verleiden door nu bijvoorbeeld te zeggen dat Zee land tegenover dit. plan-Langen een plan voor een Schelde-bekken zou moi ten stellen. Dit zou evenwel onjuist zijn. Wij moeten niet bang zijn, doch de ze zaak nauwkeurig bestuderen. Er staan hier levensbelangen op het spel, waarbij het gaat om de signatuur van ons gewest. Daarom is het nodig, dat Zeeland zo snel mogelijk met deze studie begint". De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ging la ter op deze woorden in. „Wij overwe gen op zeer korte termrjn zelfs over enkele weken tot instelling van een commissie, waarin zitting zullen nemen allerlei belanghebbenden, zo als gemeenten, polders, waterschap pen enz., teneinde deze hele materie breder aan te pakken dan tot dusver „Bij deze studie gaat het er niet om of zij ter hand wordt genomen ,(loor het provinciaal bestuur, of -loor de boerenstand, of individueel neen, dit zal in eenheid moeten ge beuren in het geloof, dat' wy Zee land als Zeeland kunnen behou den, waarbij Holland Holland kan zijn", aldus besloot de Z.L.M. voor zitter. werd gedaan. Overigens doen wij wat wij kunnen" aldus de commissaris. In het verdere van zijn toespraak wees de commissaris er op, dat het te genwoordig veelal zó wordt voorge steld alsof Walcheren pas na de her verkaveling volkomen produktief is geworden, zodat de Waicherse boer van voor de herverkaveling een soort „achterlijk wezen" geweest zou zijn. Dat is wel sterk overdreven, zo meen de de commissaris, die met voorbeel den aantoonde, dat ook vroeger de Walcher.se boer vooraan stond. Ten slotte bracht spreker in herinnering, hoe de strijd tegen het. water thans dergelijke vormen aanneemt, dat het Walchersè duinlandschap er aan ten prooi dreigt te vallen. „Het provinciaal bestuur vecht om het mooie duinen silhouet rond Walcheren te behouden. Vecht U met ons mee". ONTVANGST. Na de algemene vergadering was er in het gemeentehuis een officiële ont vangst door het gemeentebestuur, waarbij burgemeester mr. W. J. E. Crommelin een boeiende historische schets over zijn gemeente gaf. Zijn toe spraak werd beantwoord door de vice- voorzitter der Z.L.M., de heer P. J. J. Dekker. Des avonds was er in het Bad hotel een maaltijd voor bestuur en ge-J tenen en eif ribben' Spreker wees er op, dat er de laat ste tijd veel te doen is geweest over de stijging van de rundveeprijzen. Het produktsehap voor vee en vlees heeft echter besloten voorlopig geen maatregelen inzake deze prijzen te nemen. De stijging had verschillen de oorzaken, o.a. de verliesgevende mesterij in de winter 1954-'55, de ge ringe hoeveelheid vlees, die in 1955 was ingevroren en de hogere vlees consumptie, die met 13 toenam. De heer De Veer meende, dat ge zien de toenemende vraag naar ma ger rundvlees, zowel in binnen- als buitenland, een uitbreiding van de rundvleesprodulctie mogelijk en ren dabel was. Nederland is door zijn Iigging"ih staat om met koelwagens vers vlees door geheel Europa te vervoeren. Spreker releveerde de resultaten van enkele mestproeven in Zeeland en meende dat hoewel het moei lijk is een bepaalde conclusie te trek ken omdat de aankoop een zeer be langrijke factor is toch moet wór den aangenomen, dat de slachtvee- prijzen in de mestperiode zich moe ten bewegen tussen f. 3.25 en f 3.50 geslacht gewicht. Spreker zette vervolgens uiteen, dat de varkensstapel in Zeeland niet van overwegend belang was en gaf vervolgens enkele adviezen inzake vlees-vetverhouding, gewicht enz. De schapenhouderij noemde hij de laat ste jaren zeer lonend, terwijl de ex portmogelijkheden zeker uitbreiding van de schapenstapel toelaten. De paardenstapel krimptnog steeds in: 241.000 in mei 1954 en 220-000 in 1955. Maar de paardenstapel verou dert ook in sterke mate: waren er in 1953 27.500 paarden van 12 jaar en ouder ,op een kleinere paardenstapel zijn het er nu 50.000. In dezelfde ja ren is het aantal paarden van 5 tot 8 jaar teruggelopen van 80.000 in 1953 tot ruim 40.000 thans. De uit voer neemt daarentegen toe: ln 1954 werden 1421 paarden geëxporteerd en in 1955 2218. Tot 2 juni 1956 zijn er 1082 paarden geëxporteerd tegen over 677 in dezelfde periode van 1955. Daarbij komt dat de slacht- paarden hoog in prijs zijn, daar het steeds moeilijker wordt slachtpaar- den te importeren. Deze factoren wijzen er op, dat de paardenstapel moet worden uitgebreid en dat het fokken van paarden weer lonend zal worden. Het Wereldgebeuren. Hoofdagent bij motor ongeluk omgekomen. Een team van de Haagse politie vertrok donderdag naar Tilburg om deel te nemen aan de zogenaamde „Brabant rit" van de politie. Tussen Rotterdam en Dordrecht is een motor met zijspan van deze Haagse ploeg uit de bocht gevlogen en tegen de afras tering terecht gekomen. De 44-jarige hoofdagent G. H. J. B. die in de zij span was gezeten, werd er uitgeslin gerd en was op slag dood. De berijder van de motor, de 32-jarige hoofdagent J. B. liep een lichte shock op. De deel neming werd afgelast. Van der Hoogt-prijs toegekend De maatschappij der Nederlandse letterkunde heeft op haar jaarverga dering voorgesteld de Van der Hoogt- prijs toe te kennen aan W. J. van der Molen voor zijn dichtbundel „De on derkant van het licht". W. J. van der Molen, die in 1923 te Broek op Langedijk werd geboren, de buteerde in 1946 met een sonnetten bundel „Gered voor vannacht" waarin hij de doelloosheid van het bestaan evoceerde. Zijn volgende bundels wa ren getiteld: „Sous-tem. in" (1950) en „Vcor dovemansoren" (1951). In 1953 verscheen zijn roman „Tien Op de tweesprong Volgende week woensdag begint in Londen een conferentie van de premiers der gemenebestlanden. Men verwacht in Londen, dat premier Eden zijn gasten zal trachten te win nen voor het idee om het Britse ge menebest tot een derde wereldmacht te maken, welke tussen de V.S. en de Sowjet-Unie in zou staan. Eden is van mening, dat de bedreiging door de Sowjet-Unie niet eens zozeer op militair dan wel op economisch en so ciaal terrein ligt. In dit verband moe ten ook de plannen genoemd worden om de strijdkrachten in Duitsland te beperken, niet alleen omdat de uit rusting met atoomwapenen een wijzi ging mogelijk maakt, maar evenzeer als een onderdeel van politiek op lan- fe termijn, bedoeld om de Sowjet-uit- aging te weerstaan. Een overschake len ten dele van de wapenpro- duktie naar de niet-militaire produk- tiesektor en het ontwerpen van plan nen voor het investeren van kapitaal overzee behoren tot. deze taktiek, dia vérstrekkende gevolgen zou kunnen hebben voor de wereldverhoudingen. Men kan dus zonder enige over drijving vast stellen, dat het gemenebest thans op een twee sprong staat. Vasthouden aan de hui dige gang van zaken kan slechts lei den tot een steeds verder afzwakken van de welhaast ondefinieerbare bin ding in het gemenebest- Premier Men- zies van Australië heeft het op de reis naar de Britse hoofdstad, volgens de „Times" zo geformuleerd, dat des te losser de verbindingen worden tussen de deelnemende landen het des te min der waarschijnlijk is, dat men tot een gemeenschappelijke politiek komt. En premier Menzies vertegenwoordigt een land, dat nog wel het loyaalste genoemd mag worden in de verhou ding tot de Britse kroon. Hij deelt echter het pessimisme niet van Britse rechtsgeleerden als Powell en Muggeridge van conservatieve huize die er in berusten, dat Groot- Brittannië niet langer een wereld macht is en het gemenebest min of meer beschouwen als dwaze en ge vaarlijke maskerade. Zy gaan er daar bij van uit, dat het proces van het al geheel zelfstandig worden van de ge kleurde volkeren in het geheel niet tegen te houden is. Menzies meent, dat er op afzon derlijke punten nog wel over eenstemming mogelijk is. Ove rigens heeft hg gelijk ook de premier van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, bij aankomst in Londen ver klaard, dat de nadruk gelegd moet worden op de noodzaak een nieuv/e basis voor de economische samenwer king tussen de landen van het Britse gemenebest te vinden. Eén voordeel heeft men bij de ko mende conferentie, dat de standpun ten over het algemeen reeds werden geformuleerd. Bekend is, dat Nehroe zich kant tegen het pact van Bagdad en de Zuid-Oost Aziatische verdrags organisatie, welke pacten volgens de Indiase premier een ontbindende wer king bezitten, die het gemenebest dreigt uiteen te doen vallen. Moham med Ali, premier van Pakistan, is wel voorstander van deze pacten en hy heeft bereids Nehroe er van be schuldigd zich niets van de interna tionale verplichtingen aan te trekken. De premier van Ceylon, Bandaranaike wil van zijn land eèn „Aziatisch Zwit serland" maken en dezelfde koers va ren als India. Het zal premier Eden niet gemak kelijk vallen in het doolhof van deze meningen een gezamenlijke weg te vinden voor zijn plannen. Daarbij zal hij er echter ook op kun nen wijzen, dat een land als Birma door het uittreden uit het gemenebest niets gewonnen heeft vergeleken met de staten als India, Pakistan en Cey lon. die er wel in bleven. Integendeel die anderen konden rekenen op hulp begrip en raad zonder dat hiervoor een tegenprestatie werd verlangd. 3Ien bedenke voorts, dat de ont wikkeling in de huidige ..common wealth" welke al een geheel ander beeld biedt sinds 1948, nog tal van mogelijkheden heeft. Centraal-Afrika de Caraïbische federatie, de Goud kust, Nigeria, de Maleise federatie en Singapore vragen nu de aandacht en het kon zelfs wel eens zo zijn, dat in de toekomst de niet-blanke premiers overwegend in aantal worden in het gemenebest. Een reden te meer voor Eden om de uitdaging in de zin zoals Toyn- bee die gaf te accepteren en daar mede ook de Sowjet-Unie uit te scha kelen in deze strijd met niet-militaire wapenen. EDEN: Nieuw plan voor gemenebest nodigden, waar o.a. aanzat de heer Louis Leclerque, president van de In ternat tonale Suikerbieten telersorga nisatie. welke instelling een congres in Scheveningen hield en waarvan de deelnemers een bezoek aan Zeeland brachten. Er werd tijdens de maaltijd door vele sprekers het woord gevoerd, o.a. door mr A. J. van der Weel, als voorzitter van de Herverkavelings commissie. Ook werd van vele zijden dank gebracht aan de tentoonstellings secretaris, de heer J. Cevaal jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5