Stavenisse ontving zijn nieuwe burgervader hartelijk 4 smaken vulpen het mooiste cadeau I Uvin Zeeuwse Almanak -- J r ÜkMk n GELDLENINGEN VOOR „MIDDEN ZEELAND" TOT 1,5 MILJOEN INDRUKWEKKEND OVERZICHT VAN MODERNE LANDBOUW Agenda 2 PR O VlNOiALB Z BBC WUB COURANT VRIJDAG 22 JUNI 1956 En zo praktisch t Door zijn oerdegelijke constructie met gouden pen hebben ze er jaren plezier vanl Mo del 990 i 9,90 (Voor do groteren, model 1600 - I 15,25) DE HEER A. SLUYMERS GEÏNSTALLEERD Loco-burgemeester Van den Bos: „Er wachten nog vele zaken!" Onder grote belangstelling Is donderdagmiddag de heer A. Sluymers, to voor kort gemeente-secretaris van Woudrlchem, geïnstalleerd als burge meester van Stavenisse. Met de gemeenteruad en vele afgevaardigden van plaatselijke verenigingen waren ook het voltallig college van B. en W., du gemeenteraad en vele vrienden uit »Un vorige woonplaats naar Stavenisse gekomen om de plechtigheid, die onder leiding stond van waarnemend bur gemeester J. van den Bos, by te wonen. Moer dan twintig sprekers boden na de officiële raadsvergadering nog hun gelukwensen aan. De feestelijke intocht van de nieuwe burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote en zón vier dochter tjes, begon op de Thoolse brug. Bij de grens van de gemeente had de mu ziekvereniging „Oefening baart kunst" zich opgesteld en nadat de waarnemend burgemeester de leden van de raad had voorgesteld, reed een lange file auto's naar het Van der Lek de Clereqpleln, waar de kinderen van de kleuterklas en de lagere school met vlaggetjes de nieuwe burgervader verwelkomden. Jannie van Haaften bood me vrouw Sluymers bloemen aan en Betsy Keur overhandigde in een versierd mandje het te zingen wel komstlied. De kinderen van de la gere school zongen het Nederland- ge en het Zeeuwse volkslied, waar na Jaap Westdorp, Dia Eerland en Corrie van Oeveren hun reciteer- gaven toonden. De heer Sluymers sprak de jeugd vriendelijk toe en merkte op, dat wat Stavenisse la ter worden zal afhangt van de kin deren van nu. Grote taak In het Dorpshuis hadden zich inmid dels 300 genodigden verzameld en no digde de heer Van den Bos de beide jongste raadsleden, de heren C. Eer- land en D. P. Moerland uit, de nieuwe burgemeester binnen te leiden. Na het lezen van het benoemingsbesluit en het proces-verbaal van de eedsafleg ging hield wethouder J, Hage de in- stallaticredc, Na de burgemeester na mens de gehele bevolking te hebben verwelkomd en de hoop te hebben uitgesproken, dat de nieuwe functio naris ook als secretaris de gemeente leden op goede wijze behartigen zou, ging de hoer Hage dieper Tn op de taak, die de heer Sluymers wacht. „Hoewel het dorp Is herbouwd, zyn er nog vele zaken te regelen en U zult hlerby teleurstellingen hebben, maar laat U niet ontmoedigen, wnnt de raad zal U steeds terzyde staan", zo zei de heer Hage, die met het uitspreken van de bede, dat God de nieuwe burge meester de kracht zal geven om het werk, dat hem Is ongedragen te doen, de heer Sluymers ue ambtsketen om hing. In zyn antwoordtocsprauk noemde de heer Sluymers deze installatiedag een dag van vreugde en dankbaarheid. Naast God, tot wien dc gedachten eerst uitgaan, bracht spreker dank aan de koningin voor zijn benoeming, de minister van binnenlandse zaken, die de verantwoordelijkheid hiervoor (Vervolg OP r**. 7) VAN UITWISSELING In het kader van het International Farm Youth Exchange Program 1956 (het internationale plattelandsjeugd- NOG EENS: TOM! Dit is een lange almanak, maar dat komt door Tom Schrenrs. Hij heeft namelijk gisteravond het volgende via de microfoon aan het ademloos toeluisterende Nederlandse volk ver klaard: „Het streven van de Zeeuwse Al- manakredacteur van de P-Z.Com mij een verbeterde geografische kennis van het land b\j te brengen doordat ik Souburg een verkeerde ■plaats in Zeeland zou hebben toe- t bedacht, heeft een dusdanige re actie bij de onderwijzers en onder- v:\jzeressen in Zeeland teweegge bracht, dat ik bevreesd zijnde dat de scholen in Zeeland zonder leiding zouden kunnen komen maar besloten heb nog deze zomer naar Walcheren te gaan en natuur lijk niet alleen om, indien nodig, mijn verontschuldigingen aan te bieden en mijn aardrijkskundig les je te ontvangen, maar ook om eens kennis te maken met de Zeeuwse sportwereld, althans de kennisma king te verstevigen. Door mijn verblijf bij de aanstaan de Wi mblednn-tenn Iskampioen- schappen ben ik verhinderd, maar anders teas ik vast begonnen met een bezoek aan de openluchtnitvoe- ring van de gymnastiekvereniging „Astrow" in datzelfde Souburg op zaterdagavond SO juni aanstaande op het gemeentelijk sportterrein. Om dan daar niet alleen deze gym nastiekvereniging in actie te zien, maar ook om het. dames, en heren keurkorps van het K.N.G.V., waar bij ook onze Nederlandse kam pioenen Lenie Lens en Klaas Boot, alsmede de jeugdkampioene G. Boot bezig te zien Tot dusver past ons slechts een een voudig stilzwijgen. Immers het doet deugd, dat ons aller Tom zijn veront schuldigingen zo schoon heeft gesta meld. Het boetekleed ontsiert de man niet. Maar kenneiijk vond hij het toen wel letjes. Want dit zei Tom tot slot: Zeeuwse sportvrienden, dit alles zal ik dus missen. Maar misschien vind ik wel eens gelegenheid om die geweldige strjjd van de voetbal club Vlissingen de promotie naar de eerste amateurklasse persoonlijk te kunnen aanschou wen." Tom! Beste vriend Tom! Die promo tie hebben we vorig jaar al gehad. Maar niettemin: wees welkom. Van harte. Wij zullen je graag helpen. Ei- valt hier blijkbaar veel voor je te leren. Dag jongen TOT £3 uitwisselingsprogramma) komen dit jaar twéé Amerikaanse meisjes naar Nederland en o.m. naar Zeeland. Het zijn Ana Diana Demaron uit Marian- na (Arkansas) en Beverley Jean Bishop uit Sherwood (Wisconsin). De meisjes komen 26 juni a.s. in Neder land aan. Ada zal in Zeeland enige tijd de gaste zijn van de familie J. Mol in Kamperland en Beverley van de fa milie W. Kakebeeke te Rilland-Bath. In september zullen beide meisjes de gasten zijn van de r.-k. vrouwen- en jongerenorganisaties ter bijwoning' van verschillende belangrijke evene menten van deze organisaties. NIET OFFIOIEEL Hoewel van een officiële afschaffing van de kermis te Oosterland nooit werd gehoord, schijnt deze daar thans toch tot het verleden te behoren. De ze week zou het de tijd voor de ker mis geweest zijn, maar er was niets van dien aard te beleven. In 1688 werd door de Staten van Zeeland op ver zoek van Baljuw en Schepenen van Oosterland vergunning verleend tot het houden van een jaarlijkse paar denmarkt, te houden op de vijfde woensdag na pinksteren. Dat was de voorloper van de kermis, die nu afge schaft schijnt. TELEFONEREN De aangeslotenen op het telefoon net te Stoppeldijk zijn thans tot veler vreugde en tot anderer ver driet misschien weer dag en nacht bereikbaar. Enkele dagen geleden kon namelyk weer een nachttelefonist worden, aangesteld waardoor ook deze kléine perso- neels-moeilrjkheid van de P.T.T. weer is opgelost. GOUDEN BRUILOFT Dinsdag mochten wjj een plaatje brengen van het echtpaar Selis-van Troost te Westdorpe, dat daar toen zijn gouden echtvereniging vierde. Deze viering heeft eèn groots en goed verloop genad. 's Avonds werd door de muziekvereniging „Eikels worden bomen" een serenade gebracht. fel Met grote harteljjkhcul hebben de in woners van Stavenisse donderdag- middag hun nie^twe burgemeester in gehaald. Staande in een auto luister de de heer Sluymers naar de zang- hulde van de kleuterklas en de lagere school Eén der kleuters overhandig de de burgemeester dn met. linten ver sierde tekst, van het welkomstlied. (Foto P.Z.C.) f Advertentie - CAMERA S 1 Paardenmarkt Middelburg met vry slappe handel. Het Molenwater in Middelburg bood donderdag weer het jaarlijkse tafereel van de paardenmarkt, een evenement waarvoor in vroeger jaren met na me voor de oorlog steeds een grote belangstelling bestgnd. De laatste tijd is het echter niet meer zo druk op deze markt, die misschien dan ook wel ten dode opgeschreven is op den duur althans. Verheugend was echter wel te constateren, dat de aanvoer ditmaal groter was dan vorig jaar, Er passeer den namelijk 102 paarden de controle, tegen 95 in 1955. Hoofdzakelijk waren er oude paar den en jaarijngén, meest aangevoerd door handelaren. Van de zijde der boe ren was er weinig aanbod en ook wei nig vraag,'want de handel mocht ge rust vrij slap worden genoemd. De prijzen daarentegen waren tamelijk hoog. Bijvoorbeeld ongeveer f 1400 voor een paard, dat voor de slacht'is bestemd en omstreeks f 675 voor een jaarling, Publiek was er echter .weinig, hetgeen voor een groot deel zijn oor zaak vond in 'de Z.L.M,-dagen te Dom burg, want in aridere delen der stad heerste een grote drukte door de vreemdelingen, Openingsceremonieel was bont schouwspel. „DE TROMPETTEN klinken, dc trommels slaan, het landbouwfeest vangt aan", zo werd gedeclameerd bij de opening van de. Z.L.M.-landbouw- tentoonstelling in Domburg, die met groot oeremonlcel geschiedde. Ware woorden, want het werd een opening, die bij een evenement als dit past, een bont en boeiend schouwspel. Vanaf het dorp vertrok een stoet van geno digden. voorafgegaan door drie schil derachtig geklede herauten te paard, een vijftigtal jeugdige leden van Z.P.M. en 'L.J.G. met vlageen en het muziekkorps „Apollo". De fleurige ca valcade bewoog zich onder grote be langstelling naar het terrein, dat door een zifingang werd bereikt. De opening geschiedde op de grote open ruimte bij de muziektent. Toen de stoet was gearriveerd weerklonk een trompotoot van één der herau ten. waarna de heer J. H. van Pagee een korte tekst uitsprak, die met de in de bovengenoemde woorden be gon, De Z.P.M- en L.J.G.-leden mar cheerden vervolgens op voor de vlag- genparade, die uitgevoerd werd bin nen het carré, dat genodigden en ver dere belangstellenden hadden ge vormd. Dit fleurige schouwspel werd besloten met declamatie door de L,J.G.-er Dirk Vos uit Grijpskerke: „Mijn land is aard en water..,." Vervolgens f prak de algemeen Z.L.M.- voorzitter, ir. M, A. Geuze, zijn ope ningsrede uit, die elders wordt ge meld, De climax van deze plechtigheid kwam met het hijsen van de vlaggen. Aan de middelste mast bracht ir. Geu ze de Z L M -banier op de daarvoor bestemde plaats en aan de beide ande re masten zorgden L.J.G.-ers Z.P.M -ers voor dc Zeeuwse vlag de nationale driekleur. De herauten zorgden voor passende begeleiding, waarna de tonen van het Wilhelmus klonken. Na declamatie van Lenie de Visser uit Z.iutelande liet de heer Geu ze een driewerf hoera op de koningin uitbrengen, L.J*.G.-ers en Z.L.M.-ers voerden nog een volksdans uit, waar op de genod'gden met het miniatuur treintje ter vergadering togen. VOORSTELLEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN Voor tweede pand Prov. Waterstaat meer geld nodig. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor geldleningen aan te gaan tot een maximum van 1,5 miljoen, ten be hoeve van de N.V. YVaterleidingmy. „Midden-Zeeland". Deze onderneming dient voor investeringen ia dit jaar over ongeveer f 1,3 miljoen te be schikken. Reeds werd 800.000 ge ïnvesteerd, tot welk bedrag ook lenin gen werden aangegaan. In 1954 heb ben do Staten G.S. reeds machtiging gegeven om voor „Midden-Zeeland' leningen aan te gaan tot een bedrag van f 1 miljoen. Ondertussen is hier van 600.000 opgenomen. Het bedrag van 75.000. dat de Provinciale Statca beschikbaar stel den voor de aankoop en de Inrichting van het pand, waarin thans het Bu- roau Bijzondere Werken van de Pro vinciale Waterstaat aan de Rouaanse Kaai te Middelburg is gevestigd, is voor dit doel niet voldoende. Uit een voorstel van G.S. tot wijziging van de provinciale begroting blijkt namelijk, dat 30.000 meer benodigd is. Er waa namelijk nog niet gerekend op het feit, dat ook de tweede verdieping verbouwd moest worden. Volgens G.S. is deze verbouwing noodzakelijk gelet op een wenselijke verdeling van het personeel op de versohillende vertrekken en met het oog op een eventuele ïn de toekomst nodige uit breiding van het aantal werkkrach ten by ait bureau. De Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek heeft aan G.S, het verdook gedaan dc subsidie ten behoeve van de uitgave van het Zeeuws Woordenboek te ver hogen van 2.380 per jaar tot 2.668,83. De uitgeverij, die dit werk zal verzorgen, de fa, G. B- VERWIJDERD MET LIKDOORNS wonderolie Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seoonden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocal'ne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (§02) Z.L.M.-EXPO SIT IE (Slol van pag 1) bleek," dat de fosfaattoestand van de grond op het eiland over het al gemeen nog wel wat te wensen overlaat. De veeverzorgingstent trok ook reeds grote aandacht. Hier wordt o.a. machinaal melken getoond en voorts wat men moet doen om zijn dieren „goed voer en een warme stal" te be zorgen. De Ned. Heide Mij., wier ver richtingen voor de boer van grote be tekenis zijn, ontbreekt niet. Zq laat in een aantrekkelijke stand zien hoe het er in een gebied „voor" en „na" de verkaveling uitzag en onderstreept dit nog met een diorama van een deel van YValcheren. Een draineermachine dient hier als blikvanger. Dekmantel Wetenswaardigheden over „Minia tuur Walcheren", de Vereniging tot Bevordering van de bijenteelt, huis houdelijke voorlichting en de Politie Dierenbescherming zijn weer te vin den in eèn andere tent, die evenzeer de moeite waard is, Onder de „dek mantel" van het L.C.G. exposeren broederlijk tezamen het Coöp Bouw bureau van de Landbouw sinds 1950 f 10 miljoen aan opdrachten!, het Onderling Boeren Verzekerings- Fonds, de Zuivelfabriek „Walcheren" en de coöp, boerenleenbanken. De Vereniging ter bevordering van het Pluftnvee komt ook goed voor dé dag met een afzonderlijke stand, die kip pen als beweeglijke blikvangers heeft! „Eiland Walcheren", de dit jaar jubilerende landbouwcöoperatie, ver zorgde een geslaagde stand, waarin de vele facetten van haar werkgebied op duidelyke wijze tot uiting komen. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren laat veel leerzame zaken zien over de huidige bestrijding van ziekten. De N.A.K. Zeeland geeft een verhelderende demonstratie van haar werk en de „Nacobrouw" maakt dui delijk welke doeleinden dit nationale comité nastreeft. Een apart woord van lof komt ook ditmaal weer toe aan de Zeeuwse Groentetelers Vereniging. Haar stand trekt zeer do aandacht door een kleu rig en fris mozaiek, dat van üver en kunstzin getuigt en waarin alle pro- dukten zijn verwerkt, die deze telers het gehele jaar door aan de veiling brengen En verder zyn er de vele handels ondernemingen, die hier van hun koopmanschap komen getuigen. Met elkaar vormen deze stands ware „winkelstraten", waarin het ook goed winkelen is door de grote verschei denheid: Van breimachines, dames- handwerken en allerlei kleinere en grotere landbouwbenodigdheden en hulpmiddelen tot gastoestellen, mo tors en brommers, eau de cologne en... gedistilleerd! Al met al beschikken de bovengenoemde stands over de no dige dynamiek, die geducht op de toeschouwer inwerkt. Nog meer.... Nog meer dynamiek vindt men westwaarts van de tenten, waar de landbouwwerktuigen en machines staan opgesteld. Het heeft hier veel weg van een „lunapark", waar de ene „attractie" de andere in grote en hoogte de loef af tracht te steken. Kranen grijpen er klauwend in de lucht, transporteurs rollen constant en motoren grommen ter demonstra tie. Wie hierna nog meer dynamiek wil beleven begeve zich geheel naar de achterzijde van het ter rein. Daar ligt het proefveld „Oud WalcherenNieuw Walcheren", waarop dankzij medewerking van de verkavelingsdiensten hot een en ander van dit ingrijpende werk kan worden getoond. Aan de ene zijde ligt een oude slundwelde met slechte ontwatering en allo verde re euvelen, die het Walcheren van voor 1944 kenmerkten. Ann de andere zyde zijn bulldozer» als nij vere mieren met do egalisatie be- zig, waarbij draglines een „schep je" helpen om een groot perceel „nieuw gezicht" te geven. Tot slot is er de grote attractie voor vermoeide bezoekers, de „cineac", die reeds In de bekendheid is gekomen. In een half uur tyds vertoont men hier eon verdlonsteiyke Z.L.M.-film over het nieuwe Walcheren onder de titel ,,'t Scheen verloren" en andere toepassoiyke rolprenten. Het was de ze eerste dag reeds gezellig druk en het secretariaat onder leiding van de heer Js, Cevaa] had er zyn handen vol aan. Do grote massa wordt echter van daag, vrijdag, verwacht. De eerste dag leverde een bezoekeyfor van .1.500 op. Ook In Domburg was hot druk; ook 's avonds toen „Vlijt on Volhar ding" ter gelegenheid van het Z.L.M.- festiJn een concert gaf In het Uerlc- plantsoen. van Goor en Zonen uit Den Haag, ziet namelijk geen kans het woor denboek uit te geven voor de in dertijd overeengekomen prijs. Zij vraagt thans een bedrag van 31.686,25. G.S. stellen de Provin ciale Staten voor het verzoek van de Zeeuwse Vereniging in te Willi gen. Voorts wordt aan de Staten voor gesteld geen subsidie te verlenen aan Renesse voor het onderzoek naar het vreemdelingenverkeer, dat deze ge meente wil houden. Het college vindt dat de kosten een bedrag van 1000 voor Renesse niet te hoog zijn om alleen te dragen. Opgemerkt wordt, dat de provincie reeds 16.000 uitgeeft voor het vreemdelingenver keer en dat goedkeuring van dit ver zoek konsekwenties zou geven in ver band met eventuele plannen van an dere gemeenten. De provincie heeft geen taak om dergelyke incidentele initiatieven van gemeenten te steu nen. zo vinden G.S, Dat de P.P.D. van de b(j het onderzoek uit de bus ko mende gegevens zal kunnen profite ren vindt het college geon steekhou dend argument. Ket spreekt vanzelf, dat rijk en provincie gebruik kunnen maken van gegevens, die door ge meenten zün verzameld, een regeling, die overigens ook in omgekeerde ver houding geldt. Gedeputeerde Stalen hebben thans de Provinciale Staten de provinciale rekening over het jaar 1954 overge legd. Daaruit blijkt, dat de gewone dienst sluitend kón worden gemaakt, mt een 'batig saldo van f 334.900,01. Het bedrag der Inkomsten is f 6.388.469,01 en dat der uitgaven f 6.053,508,05. Inkomsten en uitgaven van de kapitaalsdlcust geven een to- tanltelling van ,1' 14.C 39.387,74 te zien. Kruisbessenpluk in volle gang Op het ogenblik is in ons land de pluk van groene kruisbessen in volle gang. Dit geeft weer heel wat werk en vooral in de omgeving van Kapel- le-Biezelïnge zijn velen ingeschakeld om dit produkt te plukken. Hoewel er de laatste jaren heel wat struiken zyn gerooid is Zuid-Beveland toch nog een zeer belangrijk centrum voor de kruisbessenteelt. De veiling in Kapel- lc-Biozelinge is de grootste kruisbes- senveiling in ons land. De laatste da gen zijn hier aanvoeren van rond 30.000 kg per dag. De kruisbessen- oogst is dit jaar in Zeeland zeer over vloedig. Dit produkt heeft dikwijls te lijden van nachtvorst, maar dit jaar ontstond hierdoor geen schade, Toch verwacht men in Zeeland niet dat de totale oogst belangrijk groter zal zijn clan het vorig jaar. want elk jaar op nieuw worden er percelen lmüsbes- sen gerooid, omdat de bessenstruiken niet meer passen in het bedrljfstype Van de fruitkweker, die alles heeft ge mechaniseerd. In het begin van de aanvoerperiode, de vorige week, wer den de meeste kruisbessen gekocht voor de Zweedse en voor de Engelse markt. Op het ogenblik zijn er de top- aanvoeren en nu wordt er ook nog voor deze markten gekocht, maar daarnaast nemen de binnenlandse conservenfabrieken zeer belangryke hoeveelheden af. De prijs ligt thans tussen 40 en 45 cent per kg, wat een zeer bevredigende prys is. voor mooie, zachte handen VANDAAG. Middelburg Electro; „Gekweld gewe ten", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Haven der begeerte", (18 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie reprodukttes van en boekwerken over Rembrandt. 10—12.90, 13.30—17 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren". 9— 24 uur; Conc.- en Geh. zaal: Benelux- congres voor Verkeer en Toerisme, 11 uur, ontvangst deelnemers In stadhuis, 20 uur. Domburg Tweede Z.L.M.-dag: keu ringen der ingezonden dieren, 8 uur; Vertrek van de rijtoer uit Domburg door het werkgebied van de Kring Walcheren 9.30 uur; Défilé van alle bekroonde dieren in de ring. demon straties van koud- en warmbloedpaar- den ponies rundvee en gelten, 14 uur; demonstraties in het africhten van honden In de ring op expositieterrein, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Avontuur in Hongkong", (14 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: „De vrouw, die gelyncht moest worden" (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Het recht om geboren te worden", (18 jr.), 20 uur; Prins van Oranje: Ring-lcring bijeenkomst C.B. P.B. en C.J.B.T.B., 19.30 uur. HALFZWARE AMERICAN VIRGINIA ZWARE Shagrètta smaakt beter*!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2