Venezolaans passagiersvliegtuig stortte brandend in zee „Oost- en West-Duitsland zullen over hereniging moeten praten" BESPREKINGEN DR. W. DREES MET FRACTIELEIDERS DONDERDAG 21 JUNI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GROOTSTE VLIEGRAMP UIT BURGERLUCHTVAART Waarschijnlijk alle 74 inzittenden van Superconstellation omgekomen Een groot Venezolaans passagiersvliegtuig is woensdagmorgen op ongeveer 70 km ten zuiden van New-York brandend in de Atlantische Oceaan gestort. Waarschijnlijk zijn bij deze ramp alle 74 inzittenden om het leven gekomen. Dit betekent, dat het dan de grootste vliegramp is uit de geschiedenis van de geregelde burgerluchtvaart. Het toestel was een Superconstellation van de „Linea Aeropostal Venezolana" en op weg van New-York naar de hoofdstad van Venezuela, Caracas. Kort na het vertrek van het vlieg veld Idlewild meldde de piloot van het vliegtuig per radio, dat een van de vier motoren „uit de hand liep", te veel toeren maakte en in brand was gevlogen. Hij zou onmiddellijk naar Idlewild terugkeren. Het toestel vloog toen op een hoogte van 3000 m en trachtte benzine boven zee te lossen om de last te verlichten en om bij een eventuele noodlanding zo wei nig1 mogelijk risico te lopen, dat er1 brand zou uitbreken. Door de krachtige wind schijnt daarbij echter meer dan één mo tor in brand te zijn geraakt, want de bemanning van een „Albatros"- vliegtuig der Amerikaanse kust wacht, zag de Superconstellation met brandende motoren loodrecht in zee storten. Toen het vliegtuig het water raakte schoot er een enorme steekvlam op uit het toe stel, dat even later onder het kalme zeeoppervlak verdween. Het amfibievliegtuig, dat de ramp zag gebeuren, maar werkeloos moest toezien, waarschuwde onmiddellijk alle kuststations. Terstond voeren ze ven reddingsvaartuigen van de kust wacht en acht torpéaobootjagers van de marine uit naar de plaats van de ramp. Een troepentransportschip, dat op weg was naar Bremerhaven, arriveerde het eerst bij de wrak stukken, maar kon geen spoor van overlevenden ontdekken. Wel werd het stoffelijk overschot van enkele inzittenden van het vliegtuig ge vonden. Men neemt dan ook aan, dat alle 64 passagiers en de tien bemannings- jllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllll!lllll[|lllll!llllllllllllllllll!!IIIIIIIIJI[l Vandaag begin van de zomer j (Van onze weei'kundige medewerker) De datum 21 juni staat be- M kend als de langste dag van 't jaar alsmede de dag waarop officieel de zomer begint. Ook vandaag is dit weer het geval en om precies te zijn heden- morgen om 11 uur 24 min., het n tijdstip waarop de zon de hoog- ste stand bereikt. s Van zomerweer is nog zo jj| ■oed als geen sprake geweest, maar wij laten J- moed nog niet in de schoenen zakken, want verleden jaar was het ook eerst 9 juli voor het warm en zomers begon te worden en ij toch was het één van de droogste en zonnigste zomers na 1947. m Het voorjaar bleef ook dit jaar veel te koud, met name de aprilmaand, die winterse allures had. In Zeeland was het één der p droogste lente's van deze eeuw. Normaal dient er in maart, april en mei 130 mm neerslag p te vallen, dit jaar kreeg Vlis- singen 77 mm (verleden jaar 99 mm) in Biezelinge viel 79, in Aardenburg 88 mm neer- slag. Nieuwe P. Z. C. regen- waarnemers kregen wij inmid- p dels te Aagtekerke, Middel- burg, Sas van Gent, Nieuwer- p kerk en Axel. Lezers die in- p teresse voor een eigen regen- meter hebben, verstrekken wij met genogen hierover nadere p inlichtingen. Op de kalender is de zomer p vanaaag begonnen waarbij wij p de wens uitspreken dit spoe- dig ook aan den lijve te mogen ondervinden. Wij zijn gauw te- p vreden, want verwend zijn wij de laatste maanden wat warm- te betreft, zeker niet. leden om heb leven zijn gekomen. In dien dit zo is, dan is het de grootste vliegramp uit de geschiedenis van de geregelde burgerluchtvaart. In juni 1953 stortte bij Tokio een C-124 van de Amerikaanse luchtmacht neer, waarbij 129 militairen om het leven kwamen. In december 1952 veronge lukte eveneens een C-124 bij Wash ington. Hierbij vonden 87 Amerikaan se militairen de dood. Bij de ramp met een gecharterd toestel bij Cardiff in Wales, in maart 1950, kwamen er 80 voetbalenthousiasten om. Een woordvoerder van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij heeft verklaard, dat zich onder de passa giers 42 Venezolanen, een Fransman, twee Spanjaarden, een Zwitser en 18 Amerikanen bevonden. Landbouwschap vraagt afschaffing grondbelasting. Brief aan Kabinetsformateur. Het Landbouwschap zaj zich met een brief wenden tot de kabinetsfor mateur om als standpunt van de ge organiseerde landbouw in .Nederland mee te delen, dat de grondbelasting dient te worden afgeschaft. Men wenst als tussenvoorstel afschaffing van de opcenten en verplichte af koop baarstelling van de hoofdsom in een periode van 30 jaar. Het Landbouwschap is namelijk van mening, dat de grondbelasting, die betrekkelijk zwaar drukt op de landbouw, in het geheel der belastin gen in de loop der jaren aanzienlijk aan belang heeft ingeboet en thans een zeer bescheiden plaats inneemt. Men vindt verder, dat de innings- kosten, die verhoudingsgewijs reeds hoog lagen, door een afschaffing van een deel der opcenten nog hoger zul len komen te liggen. In het gebouw van de Ver. Naties in New York is dinsdag een gedenkplaat ont huld ter nagedachtenis van dertien mili taire waarnemers en negen leden van het V.N.-secretariaat, die bij de uitoefening van hun opdrachten om het leven zijn ge komen. (Slot van pag. 1) staande nieuwe begrotingscijfers valt op te maken en daarna de vraag aan de orde gesteld, wat met deze cijfers als basis te bereiken is. Vooral is aan dacht gewijd aan de uitgaven voor de defensie. Het laat zich namelijk aanzien, dat het de volgende jaren niet mogelijk zal zijn het plafond van f 1350 mil joen per jaar te handhaven, nu ver moedelijk een tweede parate divisie zal moeten worden samengesteld, de prijzen sterk gestegen zijn en de lo nen omhoog gegaan zijn. Onmiddel lijk hiermede hangt samen de vraag van belastingverhoging- of ver laging. Voorts heeft dr. Drees de kwestie van de huren en het daarme de verband houdend probleem van de huurbelasting ter sprake gebracht. Tenslotte heeft hij een aantal kleine re punten aan de orde gesteld. Speciaal die onderwerpen heeft de formateur aan het oordeel va.n de fractievoorzitter voorgelegd, waarvan bekend is, dat er verschil van mening over bestaat, aangezien men hierover allereerst tot klaarheid moet komen wil er enige kans van slagen op het kabinet op de breedst mogelijke oasis bestaan. SUGGESTIES Gedurende de besprekingen heeft dr. Drees een aantal suggesties gegeven en zijn standpunt over de behandelde ondei-werpen uit eengezet. Hij heeft echter niets concreets op schrift aan de frac tieleiders vooxgelegd, zij het, dat hy voor zichzelf wel een concept voor een regeringsprogram heeft gemaakt. Er zijn geen conclusies op de conferentie getrokken. De verschillende patrijen zijn dus vol ledig vrij tegenover elkaar blijven staan. In de komende dagen zullen de fracties vergaderen teneinde het antwoord aan dr. Drees voor te bereiden. De formateur verwacht dit antwoord schriftelijk uiter- Truman ere-doctor in Oxford. De universiteit van Oxford heeft aan ex-president Harry S. Truman de hoogste academische onderscheiding die aan een buitenstaander kan wor den gegeven verleend. Hij werd ere doctor in het burgerlijk recht. Truman droeg de purperen toga van een geleerde en een bepluimde oude „doctors hoed" en de bul werd hem door lord Halifax die Brits am bassadeur in Washington was van 19401946 uitgereikt. Lord Halifax is chancellor van de universiteit. „Schoonheidskuur" voor België In 1958, het jaar waar in te Brussel de we reldtentoonstelling wordt gehouden, die alles wat tot nu toe op in de schaduw moet stellen, zullen de 8.500.000 Belgen een grote, sympathieke fa milie vormen, een gast vrij gezin dat zijn vrienden op bezoek heeft en deze op alle mogelijke wijzen tracht te onthalen en op aan gename manier te ver rassen. Dat is althans de wens van het kort geleden in het leven geroepen „comité van onthaal en voorlich ting" onder voorzitter schap van baron De Vazelaire en met dit doel heeft dit comité een hoffelijkheids-cam pagne, een campagne voor het aanl&' sn van vreemde talen, een campagne voor ver fraaiing van hef, land georganiseerd. De stad Brussel en de tentoonstelling zelf zullen duizenden lief tallige gastvrouwen in dienst nemen, die door hun bevalligheid en be minnelijkheid een le vend voorbeeld zullen geven. Tezelfdertijd zal in geheel België de slogan worden gelan ceerd: „Wordt plyglot tegen 1958" en zal een ware veldtocht worden georganiseerd voor het aanleren en opfrissen van vreemde talen. Bij het openen van de ten toonstelling zullen de Belgen, <r meer dan een taal spreken een kenteken mogen dra gen waarvan de kleur de taal of de talen, die zij machtig zijn aan duidt. Buitenlanders zullen bij hun aan komst eenzélfde kleur op de borst dragen zo dat zij dus overal in hun eigen taal of in de taal, die hun het beste ligt, kunnen worden aangesproken. Tenslot te zullen gemeentebe sturen en provinciale besturen zich een bij zondere inspanning ge troosten om het land schap te verfraaien. Reeds nu worden voor bereidingen getroffen om tegen 1958 alle Bel gische steden en dor pen met inbegrip van alle douaneposten, zee- en lucht'., vens wegen en tankstations fraai met bloemen te versie ren en hierdoor bij te dragen tot het succes van de wereldtentoon stelling. lijk maandagochtend a.s. Wat dr. Drees dan graag zou willen weten is of de fracties in beginsel bereid zijn tot een samengaan op basis van een vijf partijen-kabinet. Het is niet nodig, dat zij reeds een posi tief antwoord geven. Na maandag zal dr. Drees overwegen wat hem verder te doen staat. Het is niet onmogelijk, dat hij na die dag nog eens met de fractieleiders afzon derlijk zal spreken, tenzij de for matie direct maandag al afspringt.. Nieuwe atoomovereenkomst NederlandV. S. Uit welingelichte bron in Washing ton wordt vernomen, dat de V.S. bin nenkort met Nederland, Zwitserland en Australië drie overeenkomsten voor samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoom energie zal tekenen. De overeenkomsten, die een geldig heidsduur van tien jaar zullen hebben, gelijken op het akkoord, dat dinsdag tussen de V.S. en Frankrijk is gete kend, maar zij zijn minder omvattend. Het Frans-Amerikaanse akkoord voorziet onder meer in uitwisseling van inlichtingen tussen beide landen aangaande de bouw en het gebniik van reactors en in de levering van veertig kilo verrijkt uranium-235 aan Frankrijk. De drie overeenkomsten voorzien in controle- en veiligheidsmaatregelen, die met Nederland bevat, naar men aanneemt, een bepaling waaxnn reke ning wordt gehouden met de moge lijkheid van deelneming van Neder land aan dc Europese atoomgemeen schap (euratom), wanneer deze tot stand komt. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Op het Bostonplein te Brou- wërshaven verrijst het nieuwe gebouw van de Gereformeerde Kerk, waarvoor onlangs de eerste steen gelegd werd. Na veel tegenslag bij de steenaan- voer staat nu het lioicten ge- raamte. Vólgend voorjaar p hoopt men de eerste dienst in de nieuwe kerk te houden. (FotoP.Z.C.) De houten barakken van het zoge naamde Kloostermandorp te Kloetin- ge, die aan dit dorp 'n weinig riant beeld voor de voorbijgangers gaven, zijn thans onder de slopershamer ge vallen. Van deze stenen des aan stoots" bleef weinig méér dan een puinhoop. Foto P.Z.C.) Binnenscheepvaartcongres in Kurhaus. -Klachten over E.G.K.S. De minister van verkeer en water staat mr. J. Algera heeft woensdag in het Kurhaus te Scheveningen het achttiende binenscheepvaartcongres geopend. Uit de hierna volgende toespraak door mr. W. Jonker over „integratie en vervoer" en de daarbij aansluiten de discussie, bleek dat tegen het ver langen van de hoge autoriteit der E.G. K.S. het vervoerprobleem in eigen hand te nemen, ernstige bezwaren be staan in kringen van de binnenscheep vaart. In het algemeen waren de spre kers van oordeel dat de E.G.K.S. zich niet met beleidsvraagstukken van het vervoer dient bezig te houden doch zich moet beperken tot het in ont vangst nemen van klachten over han delingen die de Integratie ongunstig kunnen beïnvloeden. Ir. J. S. Pel sprak over de „binnen- scheepvaartwegen, gezien in het licht van de Westeuropese vervoersintegra- tie". In de sector van het vervoer te wa ter bestaat, aldus spreker, geen reden tot groot optimisme en wanneer wy de ontwikkeling in het beperkte gebied van de E.GJK.S. gadeslaan, dan zijn nog geen spectaculaire resultaten te bespeuren. Moeten echter niet eerst de ver voersstromen gecoördineerd worden, een probleem dat landelijk reeds uiterst moeilijk is op te lossen Dit probleem komt bij de bestudering van de Moezelkanalisatie van Thion- ville tot Kobleixz reeds sterk naax' voren met van Franse zijde de wens tot kanalisering van een thans onbe vaarbare rivier en van Duitse zijde het plan tot elektrificatie van een be staande spoorwegverbinding, om dan nog maar niet te spreken van de in Belgische kringen geuite verlangens het industriegebied van Thionville en omgeving via de Maas een goede scheepvaartweg naar de zee te ver schaffen. Frans weekblad beledigde ex-koning Faroek Een Parijs' hof heeft het Frnase ge- illustreerde weekblad „Radar" ver oordeeld tot de betaling van ongeveer 2500 gulden aan ex-koning Faroek van Egypte wegens een serie beledi gende artikelen. Het blad zal in drie. door Faroek te kiezen bladen een ad- vei-tentie moeten plaatsen waarin het blad zich verontschuldigt voor deze serie. Het Wereldgebeuren. VERKLARING UIT MOSKOU Tito en Sowjet-leiders dringen aan op ontwapening In een te Moskou, na de tussen de Joego-Slavische president, maar schalk Tito, en Sowjetrussische leiders gevoerde besprekingen, uitgege ven gemeenschappelijke verklaring wordt een oproep gedaan voor be sprekingen tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland, om tot hereniging van Duitsland te komen. De Sowjetrussische en Joego-Slavische regeringen menen, dat alle be lemmeringen voor de internationale handel, waaronder de verboden voor het vervoer van strategische goederen, teniet moeten worden ge daan. Zij betreuren het dat communistisch China nog niet als lid der Ver enigde Naties is toegelaten en zij zijn van mening dat hef vraagstuk Tai wan (Formosa) moet worden geregeld „overeenkomstig de wettelijke rechten, die China op dit gebied heeft". Bij de beschouwing van de interna tionale toestand en van de huidige in ternationale geschillen bleek er een grote mate van overeenstemming tus sen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië te bestaan. Beide regeringen gaven uiting aan hun voldoening over het afnemen der internationale spanning in het afgelo- Sen jaar. Zij zijn van mening dat de esprekingen der „grote vier", die Beide regeringen zijn gekant tegen het stellen van voorwaarden voor de regeling van internationale geschil len, speciaal wat betreft ontwapening en gemeenschappelijke veiligheid. De Joego-Slavische regering verwelkomt de recente vermindering der Sowjet russische strijdkrachten, die zij be schouwd als een „grote bijdrage tot een regeling van het vraagstuk ener algemene ontwapening". verleden jaar juli te Genève zijn ge houden, hier in sterke mate toe heb ben bijgedragen. De Sowjet-Unie en Joego-Slavië menen dat de toestand thans ryp is voor een spoedige oplossing van het ontwapeningsvraagstuk. Zij leggen de nadruk op de betekenis, die zelfs een gedeeltelijke overeenkomst inzake ontwapening zou hebben en zij uitten de hoop dat een dergelijk akkoord spoediger en gemakkelijker zou wor den bereikt, indien de grote mogend heden ieder voor zich begonnen met een vermindering van de sterkte hunner strijdkrachten. SAMENWERKING. In dc door Tito cn Kroesjtsjew on dertekende verklaring over de betrek kingen tussen de twee communisti sche partijen wordt gezegd dat het „onontbeerlijk" is dat de bestaande contacten worden gehandhaafd en verder ontwikkeld. De twee commu nistische leiders waren het er over eens, dat de gedachte, „de andere par tij bij het beslissen over wegen en vor men van de socialistische ontwikke ling de eigen opvattingen op te drin gen", beide partijen vreemd is. De toekomstige samenwerking tus sen de twee partyen moet gebaseerd zyn „op het beginsel van de vrijheid tot het zelf nemen van beslissingen, de gelijkgerechtigdheid, de vriend schappelijke kritiek en op het kame raadschappelijke karakter van over leg bij meningsverschillen tussen de beide partijen". Moeilijke taak voor huisvrouwen De regering te Bonn neemt soms haar toevlucht tot de publieke opinie op een wijze, die men hier in Nederland moeilijk kan volgen. Maar de toestanden zijn er dan ook wel ónders dan hier, zoals bijv. blijkt uit het gemis aan voldoende contróle op de levensmiddelen, verpakte medi cijnen en wat dies meer zij. Dc minister van binnenlandse za ken, Schroder, heeft thans de Duitse huisvrouwen opgeroepen een deel van de taak der overheid in dit opzicht over te nemen. Hij heeft een nieuwe wet op het ge bruik van de levensmiddelen aange kondigd, waardoor men beter zal kun nen optreden tegen de gezonken mo raal en de geraffineerde vervalsings methoden van vandaag dan met de wettelijke bevoegdheden van de wet van 1936. Het komt herhaaldelijk voor, dat Frau Müller, die op een verjaar dagspartij haar gasten verras sen wil met roomboter, tot de ontdek king komt dat haar pakje voor een derde margarine bevat. De jonge me vrouw Krause, die in een drogisterij een melkpreparaat voor haar kleine koopt, moet ei'varcn, dat het niet houdbaar is en weldra bederft, waar door er weer heel wat dure marken voor niets zijn uitgegeven. En hoe vergaat het Frau Huber, die tweemaal in de week haar fijne worst bij de slager koopt, welke deli catesse overigens voor 42 procent wa ter bevat, om over de rest van de in houd maar te zwijgen... Vrouwen houden niet van de poli tiek maar als zij zich niet met haar inlaten, dan worden zij wel gedwongen de gevolgen daarvan te aanvaarden. De ambtenaren, die in het nabuurland belast zijn met de con trole op deze zaken, zijn niet bepaald populair bij de handelaren in levens middelen en noch minder bij de afge vaardigden in het parlement in Bonn. Hier is een ontstellend gemis aan daadwerkelijke autoriteit om bepaalde beschermende maatregelen door te voeren. En in München zijn de chemi ci van de staat, die de waren onder zoeken op verzoek van de huisvrou wenverenigingen overbelast, zodat zy hun werk niet aan kunnen. Geen wonder dus, dat minister Schroder thans zijn toevlucht neemt tot een direct beroep op de huisvrouwen gelijk Adenauer dit al eens deed toen hij tot een ko persstaking opwekte. Het zal overi gens moeilijk vallen de Duitse vrou wen tot medewerking te bewegen, die ook werkelijk resultaten afwerpt. Zij zullen niet en masse naar de overheid lopen met haar klachten, ter wijl zy evenmin in staat zijn om de juiste betekenis van het gepleegde be drog aan te geven. Wat weten zij ten slotte van de eisen voor de goede ver houdingen wat de levensmiddelen be treft, van de sortering van fruit en groente En waar de markt dagelijks met nieu we artikelen wordt overstroomd, wor den de mogelijkheden voor de Duitse vrouwen minder om zich op de hoogte te stellen van de werkelijke waarde van de aangeboden waar. Wel een te genstelling tot de V.S. of ons land, waar de keuringsdiensten uitstekend werken. Zo staat dan minister Schroder voor de taak ook wettelijk maatregelen te treffen, welke een einde maken aan deze ongezonde toestanden in de Westduitse bondsstaat, waarbij zelfs sluiting van bepaalde zaken moet hun nen volgen, indien het bedrog blijft voortduren. En aan dit gehele com plex van wetten en besluiten zal de huisvrouw niet veel kunnen bijdragen. Minister Schroder: beroep op huisvrouwen. Nederlander Steenbeek in Oost-Sumatra ontvoerd De Nederlandse aannemer A. J. Steenbeek is ïn Oost-Sumatra door een gewapende bende ontvoerd. De heer Steenbeek werd zaterdag, in ge zelschap van enige van zijn arbeiders door zes bewapende opstandelingen aangehouden toen hij op weg was naar Pantjoer Batoe. Een van de arbeiders werd door de terroristen gedood, die later dc Nederlander ontvoerden. Twintig gewapende terroristen de den dit weekeinde een aanval op de onderneming Bandar Pinang in het zelfde gebied. Zij mishandelden de ad ministrateur en roofden 60.000 roe- piahs. Gemaskerde opstandelingen hebben hetzelfde weekeinde een aan val gedaan op een ziekenhuis en de directeur gedwongen 60.000 roepiahs te overhandigen. Het hoofdbureau van politie te Ma kassar heeft bekendgemaakt, dat bij gevechten die onlangs tussen eenhe den van de politie en rebellen werden geleverd, niet minder dan 92 „terro risten" werden gedood. Verder zouden volgens de politie 83 rebellen in Oost- Indonesië, voornamelijk op Celebes, zich overgegeven hebben, terwijl slechts twee politiemannen bij al deze acties gewond zouden zijn geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5