Instelling van Zeeuws Deltabureau nodig Waterleidingmaatschappij zal personeel ontslaan AMBTENAAR WERD DUPE VAN COLLEGIALE BEHULPZAAMHEID van <3.tvin tot Zeeuwse Almanak DE TERNEUZENSE OPLEIDING VOOR BEROEP VAN CHEMICIEN Agenda P tC'J V IN UlALE Z. hi bi L W a ti O U RANT DONDERDAG 21 JUNI 1956 DE MOEILIJKHEDEN ROND „SCHOUWEN-DUIVELAND" Er zou een magazijntekort van 6000 bestaan De moeilijkheden, die er sinds enkele jaren in de waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" bestaan, zijn woensdagmiddag tijdens de vergade ring van aandeelhouders opnieuw besproken. In deze bijeenkomst zijn ver schillende reorganisatieplannen aangenomen en is het personeelsbeleid uit voerig ter sprake gekomen. Besloten werd nog in 1956 een deel van het personeel ontslag te verlenen. Uitvoerig sprak de vergadering, die onder voorzitterschap stond van bur gemeester H. K. Michaëlis van Brui- nisse, over de sanering van het bedrijf, waarmee bereikt moet worden, dat de maatschappij weer een normale ex ploitatie krijgt. Het is gebleken, dat de exploitatiekosten per aansluiting ver boven het gemiddelde uitgaan. Ge tracht zal worden hierin een verlaging tot stand te brengen, aangezien de rijksbijdrage in tekorten slechts kan worden verwacht, indien de bedrijfs voering op gelijke wijze wordt ver richt als in soortgelijke waterleiding bedrijven. Vanzelfsprekend zullen de gemeenteraden bij het voteren van gelden in een tekort,' eenzelfde ge dragslijn volgen. Deskundigen achten het mogelijk tot een normale exploitatie te ko men. De raad van beheer zal met de directeur en in nauw overleg met het rijksinstituut voor drink watervoorziening in Den Haag sa menwerken. Noodzakelijke grote werken zullen dan volgens een vast te stellen schema worden uit gevoerd. Tot dusver werden deze werken in eigen beheer uitge voerd, maar de financiële resulta ten deden de raad van beheer be sluiten in de toekomst deze wer ken door aanbestedingen te doen gebeuren. Verder zal er aandacht geschonken worden aan het mechaniseren en auto matiseren van onderdelen in het be drijf, terwijl ook het autopark zodanig is, dat de raad van beheer hiervan in krimping noodzakelijk achtte. Nog andere maatregelen zullen de distri- butiekosten verder omlaag dienen te brengen. Een groot gedeelte van de vergade ring werd in beslag genomen met het bespreken van de personeelssituatie. De personeelssterkte is ingesteld op het uitvoeren van zoveel mogelijk werken in eigen beheer. Aangezien besloten is ten opzichte hiervan in de toekomst een andere gedragslijn te volgen, besloot de raad van beheer het technische en administratieve perso neel. voor zover het in los dienstver band werkt, in de loop van 1956 ont slag te verlenen. Verder is nodig gebleken een ge wijzigde boekhouding in te voeren. Daarom zal de raad van beheer er toe overgaan een administratief hoofd ambtenaar te benoemen, die in staat zal zijn, de gehele administratie te overzien en te coördineren. Deze moet dan tevens over voldoende bedrijfs economisch inzicht beschikken om de directie bij te staan in het maken van kostprijzen- en rentabiliteitsbereke- ningen. Met het oog op de vele bij zondere werken zal tijdelijk een tech nisch ambtenaar worden aangetrok ken, speciaal op het gebied van de wa terleidingtechniek. De vergadering koos verder de bur gemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dyckmeester. in de raad van beheer, zulks in de vacature van de heer A. M. den Boer. Nader vernemen wij, dat ook gespro ken zou zijn over een onlangs gecon stateerd magazijntekort van f15.000, dat uiteindelijk door een rekenfout in de optelling f 6000 is geworden. Na de vergadering heeft de voor zitter in hotel Van Oppen het perso neel toegesproken en mededeling ge daan van het besluit om tot 1 januari 1957 het losse personeel, zowel van de administratie, de pompstations, als de technische dienst, geleidelijk te ont slaan. Vergadering Kon. Ned. Oudheidkundige Bond. De Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond houdt vrijdag en zaterdag a.s. te Vlissingen zijn alge mene vergadering in „Britannia". Te voren wordt vrijdag een bezoek ge bracht aan Middelburg. In Middelburg is om 2 uur vrijdagmiddag een samen komst in de vergaderzaal van de Pro vinciale Staten, waar een inleiding ge houden worut door ir. H. de Lussanet de la Sablonière over de wederop bouw van Middelburg. Om 3 uur maakt het gezelschap een wandeling door de stad en om 5 uur is er een ontvangst door het Middelburgs ge meentebestuur in de Burgerzaal.- De algemene ledenvergadering be gint om 8.15 uur des avonds in „Bri tannia" te Vlissingen. Zaterdagmorgen om 8.30 uur is er een bezichtiging van het Vlissingse stadhuis. Daarna maakt het gezelschap een excursie naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. Goesenaar naar Irak. Door bemiddeling van het Bureau voor Internationale Technische Hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken is weer een aantal uitzendingen van deskundigen naar het buitenland totstandgekomen. Zo treedt de heer G. Jansen Verplanke uit Goes in dienst van het Development Department in Irak. Hij wordt tewerkgesteld by het uitvoeren van civiele werken voor de Irrigatie. De heer Jansen Verplanke, die in Zeeland werkzaam was by de Cultuurtechnische Dienst, ls 11 juni j.l. naar Bagdad vertrokken. KANTONGERECHT MIDDELBURG Lampen- en verenprobleem leidde tot een milde boete De edelmoedigheid van een overheidsambtenaar, die op een avond toen bij zijn in Middelburg gevestigde dienst overgewerkt moest worden, zyn eigen wagen „laadde" met vermoeide typistes, die naar Vlissingen teruggebracht moesten worden, leverde op 19 april een bekeuring op. In de Scheldestraat was namelijk juist de verkeerscontrole aan de gang en de daarmee belaste gezagsdicnaren bevonden, dat de koplichten van deze wagen te hoog waren gesteld. De passagiers stapten uit. waarna bleek, dat de stand van de lich ten juist goed was! Maar overtreding is overtreding en zodoende stond de bestuurder van deze wagen, de 35-jarige P. B. uit Middelburg, woensdag terecht voor de plaatsvervangend kantonrechter in Middelburg, mr. W. J. E. Crommelin. Daai voerde hij aan, dat indertyd in Zierikzee toen verdachte daar nog werkte de lampen van alle dienst auto's en ook van zyn eigen wagen op een desbetreffend verzoek door de po litie waren gesteld. B. legde' ö'ok een bewijs over, dat,later zijn eigen kop lampen opnieuw' waren gesteld in een farage en dat; zy toen te laag ston- en! „De dames, die in uw wagen za ten waren toch niet allemaal twee- honderdpe-nders?", vroeg de kanton rechter. „Dat niet. maar er was wel een flinke bij", repliceerde verdachte. „Het kan ook wel aan de vering liggen", zei daarop de kantonrechter o -- TWEEDUIZENDSTE De elektrificatie van de Zeeuwse lyn der Nederlandse Spoorwegen die In 1957 een feit zal zyn vergt veel voorbereidingen. Eén daarvan is het plaatsen van de betonfunderingen voor de palen, die het elektrisch net zullen dragen. Er worden echter vor deringen gemaakt: In de komende nacht van donderdag op vrijdag rond twaalf uur zal de tweeduizendste beton fundering op enigszins feestelij ke wyze de grond ingaan. Dat gebeurt dan ongeveer ter hoogte van de Veer- sedyk onder Arnemuiden. EERVOLLE VERMELDING Het Brabants Conservatorium hield vorige week in Tilburg een auditie voor bespelers van blaas- en strykin- strumenten, voor pianisten en voor vocalisten. Op deze auditie verwierf de enige Zeeuwse deelneemster, me juffrouw G. Velthuizen uit Goes, een eervolle vermelding voor solozang. VOORUITGANG,.... De te Arnemuiden gehouden colle9- te voor het Nederlandse Rode Kruis heeft f 697,75 opgebracht. Hier is dus sprake van een grote vooruitgang, wanneer men daarby overweegt, dat dezelfde collecte vorig jaar f o24,lo RESOLUUT. In het drukke gewemel van een Middelburgse winkelstraat wilde ma ma met haar driejarig zoontje haas tig oversteken. Resoluut greej) zij het knaapje bij de hand en stak met flin ke passen de straat over. Daar aan gekomen liet zij zoonlief weer los en verzuchtte: ,JZo, nou kan je weer al leen lopen Maar het loggie reageerde allesbe halve huppelend op deze vrijlating. Hy zette een keel op en vilde: ,Jk wil naar m'n mammie toe Ontsteld keek de moeder naar hel huilende kind en kwam tot de ontdekking, dat het niet hóór spruit ums. die zij zo snel de straat had overgesleurd Maar het probleem was vlug op gelost, want aan de overzijde stond een andere moeder verdwaasd te kij ken naar een haar wildvreemd kind, dat ook al sip keek. De spruiten wer den snel ingeruild minder in het laatje bracht. Aan de andere honderd Zeeuwse gemeenten: volgt dit voorbeeld! ORGEL WERD VERKOCHT In tegenstelling tot hetgeen in een bericht over het heroptreden van het draaiorgel in de Middel burgse straten werd gemeld (P.Z. C. van vorige week vrydag), kan worden meegedeeld, dat dit instru ment niet meer in het bezit van de gemeente Middelburg is. De ge meentelijke dienst voor de maat- schappelyke zorg heeft het name lijk verkocht aan dhr. B. Bruyn- oge, die het thans in exploitatie heeft. OPRICHTING V.V.V. In Zuidzande gaat men vrijdag aan staande 'n bespreking houden over de definitieve oprichting van een plaat- seiyke Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. Tijdens een in april ge houden vergadering werd besloten, dat de mogelijkheid tot het stimuleren van het vreemdelingenverkeer zou worden onderzocht. Het comité dat daarmee was belast, heeft inmiddels een folder uitgegeven, waarin wordt gewezen op de gunstige ligging van Zuidzande ten opzichte van de Ne derlandse en de Belgische kust. t Advertentie) weer en dat gaf het sein tot een inge wikkeld dispuut over deze kwestie, waarin vele technische termen ge bruikt werden. „Het blijft moeilijk', vonden daarna zowel de kantonrech ter als de man voor de tafel. Het woord was vervolgens aan de ambte naar van het O.M., mr. Th. Lebret, die; zeer spitsvondig opmerkte, dat B. de! wagen eigenlijk in volbeladen toe stand had moeten laten" keuren. „De effecten en bobbels in de weg zijn, blijvend, daar kan dus geen rekening mee worden gehouden", zei de ambte naar ook. De eis was 15, maar de kantonrechter vond alle aanleiding om bij zyn vonnis een reductie van 50 procent toe te passen. Op het stationsplein In Goes was de vertegenwoordiger A. J. J. K. uit. Bergen op Zoom in moeilijkhe den gekomen, toen hij zijn ivagen parkeerde ter plaatse waar de stadsbus moest staan. Deze bus kwam dientengevolge in moeilijk heden. Verdachte legde, met de van mensen uit zyn vak bekende radde tong uit, dat de bilsonderne- mer gelyk.heeft als by zegt, dat de bus nu niet „weggezet" kon wor den. Maar hij dacht, dat 't de par keerplaats was vanwege de dwar se witte strepen op de straat. „Ik ben er in gelopen en met mij nog wel een stuk of acht automobilisten", aldus K-, die verder opmerkte, dat de toestand ook thans nog hetzelfde is, zodat er nog wel meer weggebruikers argeloos ,,ïn de val" zullen ryden." Vroeger draaiden op die plaats de bussen hun achterwerk, zal ik maar zeggen", zo voegde hij er nog aan toe. De ambtenaai- vond, dat een boete van 3 wel genoeg was. „Hebt U daar nog iets op te zeggen", was de vraag van de kantonrechter. Opgewekt schudde verdachte van neen vanwege dit meevallertje. Tot slot werd het zelfs nog 2,60. Hondendrang.... In Vlissingen mogen honden niet loslopen, dat is bekend genoeg. De viervoeter van de Scheldestedelinge M. L.E. hield zich daar niet aan. De man van verdachte zij was zelf niet verschenen zei, dat het moei- lyk was geweest de hond vast te hou den en hij doelde daarbij op een ze kere drang, die honden vaak be heerst E. kwam er met 3 af. In Vlissingen moet men ook voor zichtig zijn bij de stopstreep hoek Scheldestraat—Paul Kruger9traat. Op 20 april had de Souburgse timmer, man L. J. de W. tot grote ontstem ming van een politieman niet gestopt. „Di ry daar al 25 jaar", verweerde verdachte zich, „maar die dag was ik op een trouwpartij". „Ja, dan zie je niet zoveel", vond de kantonrechter. „Ik dacht, het Jjaat wel", was De VV.'s antwoord. Die gedachte kost hem nu een tientje. Onder Grijpskerke gaf de Nieuw- lander P. R„ die een tractor bestuur de, geen richting aan. waarvan een politieman direct akte maakte! „Hoe is dat gekomen vroeg de kanton rechter. „Ik vergat het", zei R., die een goede „abonné" is van het Open baar Ministerie, want dezelfde dag kreeg hij nog twee bekeuringen. „De ze kan er ook nog wel by, het is toch een slechte dag", had verdachte tegen de verbalisant gezegd. „Het was een goede dag", zei de kantonrechter daarentegen, „U hebt heel wat ge leerd". De ambtenaar vroeg voor dit verzuim 10. „Dat maakt dan teza men 23, zei R. denkend aan zijn an dere boetes. Na nog enkele vermanin gen aan verdachte's adres legde de kantonrechter tenslotte een boete van 7.50 op. Ook de Middelburger J. de B., smid Gemeenteraadsverkiezing te Nieuwerkerk. P. v. d. A. één zetel meer ten koste van A.R.P. In de gemeente Nieuwerkerk zijn woensdag gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Nieuwerkerk is de laatste gemeente in het vroegere rampgebied, waar dit nog moest gebeuren. Er zijn 823 stemmen uitgebracht tegen 963 de vorige maal- (Er waren ongeveer 300 rampslachtoffers in het dorp te be treuren). De uitslag was: P.v.d.A. 206 stem men: A.R. 172; Kiesvereniging Dorps belang 108 (vroeger de V.V.D.); C.H. 118; S.G.P. 219. Er zijn zeven raadsleden. Gelijk blijven de S.G.P. met 2 zetels, de C.H. met 1 zetel en de V.V.D., nu Kiesver eniging Dorpsbelang, 1 zetel; de A.R. krijgt 1 zetei (2) en de P.v.d.A. 2 ze tels (1). Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens gegevens van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland stonden per 15 juni j.l. ir. deze provincie in totaal 863 werkzoekenden ingeschreven. Dit be tekent een stijging van precies 100 in vergelijking met de stand van het aantal werkzoekenden op 1 juni (763). Wat de mannelijke werkzoekenden betreft, vermeldt de opgave een to taal van 764. Van hen wa-en op die datum 413 geheel werkloos, 162 werkzaam op objecten voor aanvul lende werkgelegenheid en 89 tewerk- steld op Gemeentelyke Sociale Werk voorzieningsobjecten. De aanvra gen, die van de zijde der werkgevers werden gedaan, naderden in getal het aanbod met een totaal van 749. Bij de diverse G.A.B.'s stonden op 15 juni in totaal 99 werkzoekende vrouwen ingeschreven. Van deze vrouwen waren er 52 geheel werk loos en 47 niet-werkloos. Hier werd een aantal aanvragen van werkge verszijde genoteerd van 329. Eindexamen R.H.B.S.-A. Bii het maandag en dinsdag ge houden eindexamen van de A-afde ling der R.H.B.S. in Middelburg slaagden de volgende leerlingen: mej. Th. de Leeuwen en de heren C. J. B. Boender, F. J. Dieleman, E. Kem- Eees, W. Koole, D. N. Leijs en A. orber, allen uit Middelburg. Geen der kandidaten moest worden afge wezen. Kiespijn? Dat is werk voor Uw tandarts. Maar als eersfe hulp een "AKKERTJE" dat flitst Uw klachten weg .Van beroep, was „er bij" toen bleek, dat de clignoteurs „richtingaandui. ders" van zyn bestelauto met werk ten. „Even tevoren werkten zy nog, maar de zekeringen zijn doorgesla gen", zei De B. Ik zat ver van een garage af ,en ik kan niet hocus pocus pilatus pas voor reparaties zorgen". ,,U had wat zekeringen mee moeten nemen", vond de kantonrechter. „Ge zien de omstandigheden vraag ik ui terste clementie", antwoordde de B„ waarop een eis van 15 volgde. „Ze ven vijftig", zei de kantonrechter, „en U moet begrypen, dat dit zeer clement is". Wegens het niet uitsteken van een hand moest de jeugdige loswerkman 'J. F. zich verantwoorden. „Ik dacht, er komt toch niemand aan", zei ver dachte Maar ook hij werd het „slachtoffer" van zyn gedachten, want er stond een agent in de buurt, •die zyn plicht geenszins verzuimde! Een boete van 5 werd geëist en bij het vonnis 5 gaf de kanton rechter een vermaning op de koop toe: „Je moet altijd oppassen als er .zilveren knopen in de buurt zijn", was zijn raad Vragen van jhr. Schorer aan Gedeputeerde Staten. Het lid van de provinciale sta ten, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (arb), heeft aan gedeputeerde sta ten een aantal vragen gesteld over het beleid van dit college met be trekking tot het Deltaplan. Hij her innert daarbij aan het onlangs ver schenen rapport „Randstad en Delta" van de Zuidhollandse plano logische dienst, alsmede aan de jaarvergadering van de Nederland se Vereniging voor Landaanwin ning te Goes. Zowel in het rapport als tydens deze vergadering wer den vragen aan de orde gesteld, die voor Zeelands toekomst van vitaal belang zijn, aldus jhr. Schorer. In dit verband wil hij weten of gede puteerden niet van oordeel zijn, dat nu de hoofdproblemen van het Deltaplan in zodanige mate ken baar zyn geworden, dat 'n Zeeuw se visie en een Zeeuwse lijn voor het beleid thans noodzakelijk zijn. Polderbenoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van de Autri- chepolder O. J. Verhagen, West- dorpe; van de Ser Pauluspolder Th. A. Cornelissens, Volgelwaarde; van de polder Nieuw-Papeschor G. H. E. M. van Waes, Westdorpe; van de Va- rempépolder J. Apers, Overslag; van de polder Nieuw-heoosten-Blii-lDezui- den H. van de Vijver, Koewacht; van de Stroodorpepolder (Axel) J. de Ha mer, Terneuzen; van de polder Oude- Zevenaar F. Dieleman, Terneuzen. plaatsvervanger van de dijkgraaf:- van het Verdronken-poldertje - ten z.o. - van Philippine A. A. Perdaen, Sas van Gent; van de polder Dekkers W. M. Dieleman, Axel; van de polder Kleine-St. Albert-of-Sas van Gent P. Lammens, Philippine; van de Kreke- polder D. den Hamer, Zaamslag, ge zworene: van de Autrischepolder O. J. E. Verhaegen, Westdorpe; van de Ser-Pauluspolder VV. P. J. Staal, Vo gelwaarde; van de Varempépolder A. A. de Clerk, Overslag; van het wa terschap Willem-Hendriks en Klein- Kieldrecht J. F. P. Mangnus, Graauw; van de polder Oude-Zevenaar W. Scheele, Terneuzen; van het water schap Oude-Graauw - en Langendam, P. J. Boënne, Graauw;'van de polder Groot-Cambr,on C. P. L. M. de Wit, Stoppeldyk; van de polder Stoppel dijk F. L. Borm; Vogelwaarde; van de Canisvlietpolder U. E. G. Buysse, Zuiddorpe; van de Burgerpolder P. J. Hiel, Vogelwaarde. Eindexamen M.M.S. Voor het eindexamen van de afde ling middelbare meisjesschool van het Goese Lyceum slaagden de dames P. C. Duininck, Kapelle. A. A. Ossewaar- de, Yerseke, E. L. Schregel, Goes en G. L. W. Snijders, Goes. Eindexamen H.B.S.-B. Aan het openbaar lyceum te Terneu zen slaagden voor het eindexamen h.b.s.-b de volgende leerlingen: Wim Denie, Terneuzen; Marinus Dieleman, Zaamslag: lohan van Dijke, Sas van Gent; Jan Franken, Terneuzen; Koen Lijppens, TerneuzenCarlo Martens, Sas van Gent; Piet Mazure, Terneu zen; Rienus Neeteson, Kloosterzande Pierre Verp'anken, Sas van Gent en Jan de Vijlder, Terneuzen. Eén kandidaat werd afgewezen. LEZING IN RAADZAAL Chemische industrie neemt grote vlucht. Dinsdagavond werd in de raadzaal van het gemêentehuïs te Terneuzen een lezing gehouden over „De oplei ding en tewerkstellingsmogelijkheden V3n chemiciens". Voor deze bijeen komst waren de hoofden van scholen uitgenodigd, alsmede de leraren van de technische school te Terneuzen. terwijl ook de industrieën uit de ka naalzone goed vertegenwoordigd wa ren. De vergadering stond onder lei ding van de heer A. F. H. Spijker, di recteur van de technische school, die in een kort openingswoord de aanwe zigen welkom heette cn de spreker voor deze avond, mr. G. A. van Haef ten, bestuurslid-secretaris van de Stichting Opleiding Chemiciens, intro duceerde. Op zeer onderhoudende wijze schet ste mr. Van Haeften de opkomst en de groei van de chemische industrie in ons land, die vooral na de tweede wereldoorlog een geweldige vlucht heeft genomen. Er is thans in deze industrie een ka pitaal geïnvesteerd van 1,2 tot 1,5 miljard gulden. Per jaar wordt gepro duceerd voor een bedrag van 2 mil jard gulden, waarvan voor 900 mil joen wordt geëxporteerd Dat het hoogtepunt nog lang niet bereikt is, blijkt wel uit het feit, dat het planbureau bij berekeningen is ge komen tot een te verwachten verdub beling van de omvang van de chemi sche industrie in het jaar 1970. Een en ander zal mede tot gevolg hebben dat men steeds meer gaat auto matiseren en daardoor ook meer be hoefte zal krijgen aan mensen, die ge- schikt zijn om opgeleid te worden voor het bedienen van de apparatuur in deze industrie. Spreker schetste de verschillende opleidingsmogelijkheden, die er voor deze vaklieden zijn om via het door de Stichting Opleiding Chemiciens af te nemen examen, het diploma chemi* cicn te verkrijgen. Hij onderscheidde daarbij drie ver schillende methoden en wel: a) de z.g. klassieke methode, dit is na lagere school 3 jaar op de tech nische school, gevolgd door 2 jaar leer lingstelsel op de fabriek met aanvul lend part-time-onderwijs (plm. 12 uur per week) b) voor mensen die reeds in het be drijf werkzaam de opleiding volgens het leerlingstelsel, gecombineerd met part-tlme-onderwijs aan de school. In. het algemeen is voor het slagen van deze opleiding een ondergrond van metaalbewetken gewenst. Het part time-onderwijs wordt genoten met doorbetaling van loon c) zuiver schriftelijke methode, waarvoor de leerstof samengesteld wordt door de stichting. Het ligt voor de hand, dat de onder agenoemd" manier de gunstigste ls. Er zijn thans reeds schoolopleidingen begonnen en wel in Amsterdam en bij de Staatsmijnen. In verschillende chemische centra is men met de voor bereidingen begonnen en ook Zeeuwsch-Vlaanderen ls een gebied, waar aan een dergelijke opleiding be hoefte bestaat, gezien de veelzijdige chemische industrie die hier gevestigd is. Tenslotte werden nog enkele eigen schappen belicht die Iemand al of niet geschikt maken voor chemicien. Na de pauze werden nogverschil lende vragen gesteld en door de spre ker beantwoord, waarna de voorzitter met dank aan mr. Van Haeften en de aanwezigen deze goedgeslaagde bij eenkomst sloot. Het provinciaal bestuur is in de eerste plaats geroepen daaraan vorm te geven, omdat anders het gevaar dreigt, dat voor Zeeland door ande ren in casu het rijk toekomst- bepalende maatregelen worden geno men, waarbij geen voldoende rekening kan worden gehouden met de Zeeuw se inzichten. Daarnaast moet een Zeeuwse beleidslijn daarom van be lang worden geacht, omdat geheel rekening houdend met de nationale betekenis der onderhavige zaken ten aanzien van olannen en belangen van de andere gewesten, die bij het Deltaplan zijn betrokken, een Zeeuws gezichtspunt moet worden ontwikkeld Daardoor kan worden v jorkomen, dat Zeeuwse belangen in het grotere ver band mogelykerwys worden veron achtzaamd. Jhr. Schorer vraagt gedeputeerden of nu niet gestreefd moet worden naar een Provinciaal Zeeuws Delta- bureau. Daarvoor kan uiteraard niet functioneren het bureau bijzondere werken van de provinciale waterstaat hoe partieel nuttig dit ook zy. Een Provinciaal Zeeuws Deltabureau zou ondergeschikt dienen te zijn aan G.S. en zou de gezamenlijke Zeeuwse as pecten van het Deltaplan (waterstaat kundige, economische, planologische en maatschappelijk-culturele) met inschakeling van de Zeeuwse deskun digen moeten coördineren. Door de synthese van deze aspecten zouden adviezen aan het provinciaal bestuur mogelijk zijn, waardoor dit bestuur in deze voor Zeeland beslissende jaren zijn concrete beleidslijn kan vaststel len. Aanbesteding R.W.S. De rijkswaterstaat, directie Zeeland, heeft woensdag ten kantore in Mid delburg aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte van de boordvoor- ziening langs het kanaal GentTer neuzen onder de gemeente Terneuzen. Ingeschreven wex-d als volgt: Perceel I: Aannemingsbedrijf W. J. de Bruijn N.V., Terneuzen, f 50.800; Aannemingsbedrijf T. A. Swets Bzn., Hardinxveld, f 51.600. Perceel II: G. A. v. d. Straaten, Terneuzen, f 105.600. Massa der percelen: Aannemings bedrijf E. Blok, Rotterdam, f 147.000; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f160.000; L. J. Dekker. Vlissingen, f 178.000. Uitspraak Kroon in geschil over polderlasten. Sluiskilse appellanten in het gelijk gesteld. In een geschil over de vaststelling van aanslagen in polderlasten tussen de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte n.v. en de Association Coöperatieve Néerlandaise de Carbonisation ener zijds en de ingelanden van het wa terschap Koegors en liet. college van G.S. van Zeeland andc.zijds heeft de Kroon op advies van de Raad van State de ingelanden van het water schap en het college van G.S. in liet ongelijk gesteld in dien zin, dat de goedkeuring van G.S. op een besluit van de ingelanden van dat waterschap is vernietigd en dat aan het besluit van het waterschap door de Kroon goedkeuring is onthouden. De C.N.A. en de A.C.C. waren by de Kroon in beroep gegaan tegen een besluit van G.S. van Zeeland van 11 Juli 1955, waarbij goedkeuring werd verleend aan een besluit van ae ver gadering van ingelanden van het wa terschap van 26 april 1955, Dit be helsde o.m. dat een heffing op de ge bouwde eigendommen in het water schap zal plaatsvinden, terwijl de eer ste appellante tevens in beroep ging tegen een door het waterschap opge legde aanslag over het dienstjaar 1955. In de vergadering van 26 april 1955 besloten de ingelanden van de Koe- goi-s om op de ongebouwde eigendom men een geschot van f 12 te heffen per ha. en voor de gebouwde eigen dommen een geschot van 0,2% van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting met aien verstande, dat indien de heffing op de ongebouw de eigendommen met betrekking tot de over het dienstjaar 1955 geheven gcschotten verlaging of verhoging ondergaat, de aanslag op de gebouw de eigendommen naar evenredigheid zal worden gewijzigd. In haar beroepschrift verwees de C.N.A. naar 'n rapport van de hoofd ingenieur van de waterstaat, de heer Van der Kerk, dat 7 oktober 1949 werd uitgebracht en een schrijven van G.S. van 2 juli 1949, toen een soort- gelyk geschil tussen G.S. en de appel lanten aan de oi'de was en waarbij de C.N.A. ook toen in het gelyk werd gesteld. De zeehelden Tengevolge van een onjuiste opgave is in het artikel, dat wij publiceerden over de winkelactie in Vlissingen, een fout geslopen. De kleur, waarin de zeehelden „in afwijkende kleur" op de binnenkant van de zakjes zijn ge drukt, is niet rood, maar blauw-violet. VANDAAG. Middelburg Electro: „Avonturen van Robinso Crusoë", (a!.), 19 en 21,15 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie reproduk- ties van en boekwerken over Rem brandt; Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 9—24 uur. Vlissingen Alhambra: „Havenkwartier" (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „De man zonder noodlot", (18 jaar), 20 uur. Domburg Eerste Z.L.M.-dag: officiële opening landbouwtentoonstelling, 13.30 uur, algemene vergadering Z.L.M. in Badpaviljoen, 14.30 uur, ontvangst ln gemeentehuis, 17.30 uur. Goes Grand: ,,De klauwier", (18 jaar), 20 uur; De Prins van Oranje: leerlin gen-uitvoering stichting Zeeuwse Mu ziekschool. 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2