PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Drees streeft naar Kabinet op zo breed mogelijke basis Veiling „Zuid-Beveland" wil bouw nieuw complex voorbereiden BILT Pineau en Dulles voor versterking Navo MAATREGELEN TOT BESTRIJDING VAN INFLATIE IN ENGELAND 199e jaargang - no. 145 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 juni 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 6 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of .304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. N Bogvrdstraat 24. tclef. 26. BESPREKINGEN MET FRACTIELEIDERS Defensiekosten en alle andere punten breedvoerig onderzocht (Van onze parlementaire redacteur) De bespreking, die de kabinetsformateur, dr. W. Drees, dinsdag j.l. gevoerd heeft met de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, heeft relief gekregen na wat bekend geworden is van de conferentie, die dr. Drees woensdagmiddag met de fractievoorzitters van de grootste partijen in de Tweede Kamer gevoerd heeft. De formateur heeft zich willen over tuigen van de ontwikkeling van onze defensie en van de in de toekomst hieraan verbonden noodzakelijke kosten. De defensiekosten vormden na melijk een belangrijk punt van de besprekingen in hef gezamenlijke on derhoud van de fractievoorzitters met dr. Drees. Zij bepalen in sterke mate de mogelijkheid tot uitvoering van allerlei plannen in de komende vierjarige periode. Aan de conferentie, die des middags om twee uur begon en tot half vijf duurde namen deel behalve de formateur de heren mr. Burger, p.v.d. a), prof. Romme (k.v.p.)prof. Zijlstra (a.r.),prof. Oud (v.v.d.) en Ti- lanus (c.h.u.). Wanneer de heer Zijlstra weer tot minister benoemd zou worden, zal dhr. Bruins Slot als voorzitter van de A.R.-Tweede Kamerfractie optreden. Prof Zijlstra bleef, nadat de gemeenschappelijke onderhan delingen om half vijf waren beëin digd, nog ongeveer twintig minu ten met dr. Drees spreken. In de conferentie heeft de for mateur een uiteenzetting gegeven van zijn opvattingen over de vor ming van kabinetten in Nederland in verband met het feit, dat steeds een aantal partijen moet samen werken om tot een kabinet te ko men, dat op een meerderheid in de beide Kamers kan rekenen. Dr. Drees wenste te onderzoeken of de vijf partijen, als men het op belangrijke punten eens kan wor den, zouden kunnen samengaan. -Van de aanvang af blijkt hij dus te streven naar een kabinet op zo breed mogelijke basis, dat is een kabinet, waarin alle in de Tweede kamer vertegenwoordigde partij en, met uitzondering van de C.P. N. en de S.G.P., een of meer van him voormannen opgenomen krij gen. De landbouw Tot de zomerse hoogtepunten van het Zeeuwse landbouwleven be hoort de grote vergadering van de Z.L.M. Zij kenmerkt zich altijd door opgewekte saamhorigheidszin en het programma biedt naar oude tradi tie zowel gelegenhied tot bezin ning als tot voorlichting en ontspan ning. Meestal ligt het bezinnende element sterk in de iaarrede van de voorzitter, ir. M. A. Geuze, die dit keer zeker geen optimistisch geluid zal laten noren. In het fraaie weefsel van de Ne derlandse hoogconjunctuur zijn name lijk enige kale plekken verschenen en een van die kale plekken is de land bouw. Het gaat niet meer zo floris sant in de agrarische sector. Men maakt zich zorgen over de prijzen en over de afzet. Men vraagt zich óók af wat de regering kan doen om aan de landbouwers een redelijker aandeel in de welvaart te geven. Vooral die laatste vraag klemt. De regering kan namelijk wel veel maar niet alles en het ziet er naar uit, dat de Nederlandse landbouw thans te worstelen krijgt met verschijnselen, die uitsluitend door de regering in de hand gehouden kunnen worden. Prof. Thurlings heeft zich deze week te Wageningen bepaald pessimistisch uitgelaten over de toekomstige afzet van Nederlandse landbouwprodukten in West Europa. De agrarische markt in West Europa, zo zei hij, balanceert thans reeds langs de afgrond van overproductie. De pro- duktie stijgt met 2 procent per jaar en de afzetcapaciteit slechts met IV2 procent per jaar. De hoogleraar voor zag daarom een wijziging in het pro- duktenpakket van de Nederlandse landbouw en een noodzakelijke aan passing van de produktie bij de afzet mogelijkheden. Het zou wel eens kunnen, dat Riet al onze Nederlandse landbouwgrond blijvend in cultuur kan worden gehou den en dat er gronden braak blijven liggen of voor bosbouw bestemd moe ten worden. De heer Thurlings was geporteerd voor tijdelijke subsidies om de hardheid an de aanpassing te verzachten, maar hij kantte zich te gen blijvende toeslagen. Dit toekomstbeeld van prof. Thur lings is zeker niet bemoedigend. Hij laat het aanpassingsgeluid horen, dat zo bekend is uit de tijden van de dalende conjunctuur en als hij gelijk neeft dan zou de landbouw dus aan het begin van een conjunctuur omslag staan dan zouden na de betere jaren thans de „magere" jaren gekomen zijn. Zonder in de vraag te willen treden of prof. Thurlings inderdaad gelijk heeft, en ook zonder te vervallen in pessimisme, mag wel gezegd worden, dat zijn waarschuwing een nauwge zette overweging verdient. De ge varen, die hij ziet zijn niet denkbeel dig. Zij kunnen werkelijkheid worden en dan zal men in Nederland daarop ge^-enareerd moeten zijn. Het is nog altijd waar, dat een ge waarschuwd man telt voor twee. Ook als het er or gaat de komst van „ma gere" jaien zoveel mogelijk af te remmen of uit te stellen!! JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Geen voorbarige conclusies". Na afloop van d° bijeenkomst van dr. Drees met de fractie- ij leiders stapte prof. Oud van de V.V.D,, die in gezelschap van de katholieke fractieleider prof. ee Romme naar het ministerie was komen wandelen, in de auto van de fractieleider van de P.v. §1 d.A., mr. Burger. „Kijk maar hoever wij al zijn met de brede basis" zei prof. Oud lachend tot p de hem omringende journalis- ee ten, waarop mr. Burger zich ee M haastte eveneei.s lachend te waarschuwen „Daar geen ee voorbarige conclusies uit te H trekken liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aangezien de C.P.N. vier en de S. G.P. twee zetels in de Kamer bezet, zou zo'n kabinet dus in het gunstig ste geval steunen op een meerderheid van 94 stemmen. Al heeft dr. Drees dus het oog op een kabinet op zo breed mogelijke basis, dit behoeft op dit ogenblik nog geenszins te beteke nen, dat het inderdaad gevormd zal worden. De mogelijkheid bestaat, dat som mige partijen er de voorkeur aan ge ven om buiten het kabinet te blijven zoals de V.V.D., die er vooralsnog weinig voor voelt regeringsverant woordelijkheid te aanvaarden. Ook moet nog worden afgewacht, of de vyf partijen het regeringsprogram dat tenslotte zal worden opgesteld en dat noodzakelijk het karakter van een compromis zal dragen, zullen kunnen onderschrijven. Dr. Drees heeft ter conferentie een uiteenzetting gegeven van de finan ciële toestand van ons land, voor zo ver deze uit de thans ter beschikking (Vervolg op pag. 3) Prijzen van genationaliseerde bedrijven worden geblokkeerd. De Engelse kolenraad, die de gena tionaliseerde kolenmijnïndastrie ex ploiteert, heeft woensdag bekendge maakt. dat de kolenprijzen voor de duur van 12 maanden zijn bevroren. Naar men in economische kringen te Londen verneemt, overweegt de re gering ook de prijzen van de gena tionaliseerde vervoersbedrijven en elektriciteitsbedrijven te blokkeren. De Engelse regering hoopt in de loop van de volgende week tegelijkertijd of afzonderlijk verscheidene andere maatregelen tot bestrijding van de in flatie bekend te maken, waarbij een vermindering van de staatsuitgaven en vermoedelijk wederinvoering van be paalde controlemaatregelen, met name op de bouwnijverheid. Nadat de prijzen van de genationa liseerde bedrijven zullen zijn geblok keerd, zal sir Anthony Eden het vraag stuk van de stabilisatie van de lonen Negenentwintig Italiaanse kleuters naar ziekenhuis In het dorpje Montemerlo nabij Pa dua (It.) zijn negen-en-twintig kinde ren van een plaatselijke kleuterschool niet goed geworden, nadat zij op school allemaal een portie opgewarm de rijstepap van de vorige dag hadden gebruikt. Alle kinderen werden voor de zekerheid naar het ziekenhuis in Padua overgebracht. Drie der kinde ren verkeren in ernstig levensgevaar. In Nieuioerkerk werd als sluitstuk van de vernieuwing van het dorp woensdag een nieuwe gemeenteraad gekozen. In de oude bewaarschool werden de leden van het stembureau van brood en koffie voorzien. V.l.n.r. op de foto het raadslid S. van Klin ken, wethouder J. A. van Dienst en burgemeester A. A. van Eeten. (Foto P.Z.C.J en prijzen bestuderen. Hij zal zich waarschijnlijk tot de particuliere in dustrie richten met een verzoek om vrijwillige prijsbeheersing. Ook wordt verwacht, dat de premier de vakbon den zal verzoeken hun looneisen te matigen, waarbij hij zal toezeggen, dat de prijzen zullen worden gestabi liseerd Prinses Beatrix brengt bezoek aan Amsterdam In haar radiorede van 1 februari j.l, heefi H.K.H. prinses Beatrix de wens geuit na het afleggen van haar eind examen in persoonlijk contact te ko men met het Nederlandse volk. Dit eerste contact zal worden gelegd door een bezoek aan de hoofdstad op 13 juni a.s. H,M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben des tijds reeds het voornemen geuit hun dochter daarbij te vergezellen. Het gemeentebestuur van Amster dam zal de prinses en haar ouders in het stedelijk museum ontvangen. Daarna zullen de leerlingen van de „samenwerkende Instituten voor kunstonderwijs te Amsterdam" (S.I. K.A.) prinses Beatrix het bescherm vrouwschap aanbieden. In de ambts woning van de burgemeester zal prin ses Beatrix de lunch gebruiken met vertegenwoordigers van studenten-, kunst-, jeugd- en sportorganisaties. Deel van atoomwolk over Australische vasteland. Een deel van de atoomwolk, welke ontstaan was door de atoomproef op de Monte Bello-eilanden, is over het Australische vasteland gedreven. De Australische minister van be voorrading, Howard Beale. deelde dit mede in verband met geruchten in West-Australië, dat door een plotse linge verandering van de windrichting een deel van de atoomwolk uit de Stil le Oceaan Australië binnengedreven was. Minister Beale voegde aan zijn me dedeling toe, dat de wolk „zeer hoog" overdreef en dat hij „onschadelijk" was. Met qrote hartelijkheid hebben de inwoners van Ellewoutsdijk ff ij woensdag hun nieuwe burge- meester en zijn gezin verwei- ee H Icomd. Reeds direct na de aan- komst werd de basis gelegd ff voor een wederzijds vèrtróu- f| H wen en een goede samenwer- Icing. Hiertoe droegen ook Cobi H Maat en Janus de Reiger in Zeeuws kostuum gestoken te ee hun steentje bij, toen zij me- vrouw Lodder met een bloe- menhulde verrasten. ee (Voor verslag zie pagina 5). H (FOTO P.Z.C.) H iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tegen Peron kvel tot arrestatie uitgevaardigd Misbruik van openbare fondsen Het hoofdkwartier van de Argen tijnse federale politie heeft dinsdag avond een dagorder uitgegeven, waar in de arrestatie wordt gelast van de voormalige president Juan Peron. In de dagorder staat dat de voorma lige dictator, als hij wordt gegrepen, ter beschikking moet worden gesteld van de bijzondere strafrechter dr. Ma ria Reyna wegens misdaden tegen het wetboek van strafrecht, ambtsmisdrij ven en misbruik van openbare fond sen. i Ontwapening binnen kader V.N. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dalles, en zijn Franse ambtgenoot, Christian Pineau, hebben in een communiqué, dat zij woensdag na besprekingen van drie dagen uit gaven, de nadruk gelegd op de noodzaak om bir en het raam der Verenigde Naties een akkoord tot stand te brengen over een ont wapeningsprogram, dat de veiligheid van alle deelnemende staten verzekert door middel van een doeltreffend controlestelsel. Alleen een program, dat tevens voorziet in een regeling ten aan zien van de atoomwapens, kan de wereld werkelijke veiligheid ver schaffen, ook al heeft een vermindering van de conventionele be wapening zijn waarde. Voorts vereist de uitvoering van een uitge breide vermindering der strijdkrachten de parallel gaande oplossing van belangrijke problemen zoals de hereniging van Duitsland. BELANGRIJKE BESLISSINGEN GEVRAAGD Vorming „bouwfonds" bij statutenwijziging voorgesteld Het bestuur van de veilingsvereniging „Zuid Beveland" vraagt aan de le den een machtiging tot het voorbereiden van de bouw van een nieuw vei lingcomplex aan de zuidzijde van het spoorwegemplacement te Goes. Voor dit doel zal het bestuur toestemming moeten krijgen om gronden te kopen, te verkopen en te ruilen, met hypotheek te bezwaren of hypotheek daarop te doen royeren. Voorts wordt gevraagd "oor deze voorbereidingen uit gaven te mogen doen tot ten 'loogste f 25.000. In de 3 juli a.s. in het Schut tershof te honden algemene vergader ing, zal over dit. voorstel moeten wor den beslist. Tegelijkertijd zullen dan enkele belangrijke wijzigingen in de Statuten moeten worden goedgekeurd. Er is namelijk een artikel ingevoegd dat de vorming van een bouwfonds voorschrijft, waarin alle leden tien jaar lang één procent van de opbrengst der door hen geveilde prodnkten storten. Voorts wil men de aansprakelijkheid der leden verhogen en het stemrecht wijzigen. De deelnemin* van ieder lid in de bijzondere ledenlening;, aan welke de benaming „bouwfonds" wordt gege ven, zal zich uitstrekken over de pe riode van 1 juli 1356 tot en met 30 juni 1966. De bijdrage van één procent der opbrengst van de door de vereni ging voor het betrokken lid verkochte produkten, zal ook van de zgn. „admi nistratief" geveilde produkten wor den geheven. Het verschuldigde zal worden ingehouden van de opbreng sten. Er zal aan de leden een rente van 4% over het in het fonds gestor te bedrag worde., vergoed. De aansprakelijkheid van elk lid, welke tot dusver f 300 bedroeg, wil men wijzigen. Dit bedrag blijft mini maal f 300, doch zal naar gelang van de omzetten van de betrokken leden kunnen oplopen tot maximaal f 30.000 Het stemrecht wil men eveneens een verandering doen ondergaan. Vol gens de ontwerp-statuten kan ieder lid één stem uitbrengen, doch leden die in het laatstverlopen boekjaar voor een bedrag van meer dan f 5000 doch niet meer dan f 10.000 hebben geveild wil men twee stemmen geven. Ver der van f 10.000f 20.000: drie stem men, f 20.000f 100.000: vier stem men en meer dan f 100.000: vijf stem men. In. de periode van 1 april 195531 maart 1956 werd aan de veiling voor totaal f 6.460.771.15 omgezet. Het merendeel hiervan was fruit, nl. voor f 5.706.762.82, waaronder 8.019.492 kg appels voor f 2.947.811,27, 3.645.571 kg. peren voor f 1.403.925,49, 633.700 kg pruimen voor f 225.912,37 en ruim 400.000 kg. aarbeien voor f 370.292,09 Aan groenten werd voor f 318.122,42 en aan eieren voor f 435.885,91 om gezet. De rekening der ingehouden vei- lingspercentagen over dit tijdvak geeft een totaalcijfer van f 352.bu6,23 aan, met een nadelig saldo van f 26.370,93. De balans per 31 maart 1956 geeft in activa en passiva een bedrag van f 2.051.855,97 aan, waar van ruim anderhalf miljoen gulden aan in terreinen, koelhuizen enz. vast gelegde bezittingen. Het bestuur stelt aan de algemene vergadering verder o.a. voor 'n nieuw huishoudelijk reglement en een nieuw veilingreglement vast te stellen. Voorts om goedkeuring voor het aan gaan van een lening tot een bedrag van f 350.000 af te lossen in 20 jaar, tegen een rente van 4%. Westduitse generaals voor dienstplicht. De voormalige generaals Von Man- stein, Busse, Sixt en Reinhardt heb ben zich in 'n rapport aan de defensie commissie van de Westduitse Bonds dag eenstemmig uitgesproken voor.de opbouw van een leger van een half miljoen man en Invoering van een dienstplicht van twee jaren. Zij zijn van mening, dat althans voor de eerst komende jaren een dienstplicht van twee jaar doelmatig en een van acht tien maanden heslist nodig is. Sen be roepsleger is volgens de rapporteurs niet voldoende om de verdediging van de bondsrepubliek te waarborgen. Verwezen wordt naar de brief van de Sowjet-premier, Boelganin, aan pre sident Eisenhower, van 14 mei j.l., waarin de eerste verklaart, dat de Sowjet-Unie voornemens is haar strijd krachten verder te beperken en waar in wordt aangedrongen op verdere inkrimping van de Amerikaanse strijd krachten. Dulles en Pineau herhalen, dat een verdere versterking van de Noord- atlantische verdragsorganisatie, die het bolwerk der wettelijke veiligheid blijft, nodig is. De samenwerking op niet-militair terrein moet worden uit gebreid. Pinean, aldus het communiqué, deel de Eisenhower in een gesprek mee, dat Frankrijk een liberale en rechtvaar dige oplossing in Algerije wenst, waar door de Europese en de Mohamme daanse bevolking in vrede en harmo nie kunnen samenleven. De Ameri kaanse regering hoopt, dat deze po litiek sufcees zal hebben. Frankrijk en Amerika zullen blijven zoeken naar een vreedzame oplossing van de problemen in het Midden- Oosten via de Verenigde Naties. Het communiqué weerspiegelt de neutrale houding, die de Verenigde Staten innemen ten opzichte van Pi- neaus suggestie, dat de hulp aan eco nomisch muider ontwikkelde landen moet worden gegeven via de Verenig de Naties in plaats van op bilaterale basis, zoals tot nog toe het geval is. Bijeenkomst Veiligheids raad uitgesteld. De vergadering van de Veiligheids raad over de Algerijnse kwestie is op verzoek van de Sowjet-Unie uitge steld van vandaag tot volgende week dinsdag. VERWACHT... WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige noordwestelüke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN. 22Juni Zon op 4.22 onder 21.06 Maan op 20.27 onder 3.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1