Hoe leeft de alleenstaande vrouw? Technische snufjes zullen taak van de huisvrouw verlichten r maar A gld. Gillette scheerapparaat AUDREY HEPBURN WIL GRAAG NOG EENS NATASJA SPELEN ROTTERDAM KAN ZIJN HAVENS VERDIEPEN EN UITBREIDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1956 met 2 blauwe Gillette mesjes apparaat is technisch beter - Gevolg: zachter scheren JÖLUE ail lette BLADE DE WONING DER TOEKOMST Wassen en koken in enkele minuten, zonder water en vuur Amerikaanse architecten en bouwers zeggen, dat zij een gehele reeks van kleine wonderen aan het voorbereiden zijn welke het huis houden nog meer zullen vergemakkelijken en de schoonheid van het huis nog meer zullen verhogen. Volgens hen zal het huis van de toe komst letterlijk baden in een nieuw licht; Electroluminesence, zal de nieuwe verlichting heten. Hierbij krijgt men te doen met geheel nieuwe lichtbronnen zonder lampen of buizen. Afstralend van een plat glazen oppervlak zal een zachte gloed de toekomstige woning verlichten. Dit glas is bekleed met een doorschijnend vlies, waarover een laag fosforpoeder en daarboven een metalen foelie. In contact gebracht met het gewone lichtnet dat wellicht van atoom-energie zal zijn voor zien zal het glas een difuus licht afgeven, dat verschillende kleuren kan hebben al naar gelang van de stemming van het ogenblik. De verlichting zal echter niet alleen de schoonheid dienen, maar kan ook gebruikt worden om bacillen te doden of de lucht van stank te zuiveren. Een soort fluoriserend licht zal vita minen in het lichaam doen ontstaan om het te helpen winterkoude te door- Hete-luchtkanalen, schoorstenen, kachels, ovens en andere conventio nele typen van hittebronnen zullen dan allang voor andere apparaten hebben plaats gemaakt. Daar is bijvoorbeeld het betrekkelijk eenvoudig mechanisme, waarmee tij dens zomer of winter door het om draaien van een knop de volmaakte temperatuur wordt verkregen. Het staat bekend als een hittepomp, een brandstofloos mechanisme, bestaande uit niet meer dan twee of drie pk een heid in een klein metalen kabinet, dat eenvoudig aan het dichtstbijzijnde stopcontact kan worden verbonden. In de zomer zuigt de hittepomp de warmte uit huis weg en deponeert die buiten. In de winter is de werking om gekeerd. Een stan in de keuken van de toekomst brengt U van de ene ver bazing in de andere. De traditio nele kachel zal hoogstwaarschijn lijk verdwenen zijn. Inplaats daar van staat er een elektronisch ap paraat, dat het voedsel van binnen gaar maakt in een kwestie van se conden of minuten, inplaats van uren. Een ijskast zal er niet zijn, het voed sel: vis, vlees, groenten en fruit, die Bekend Noors diplomaat bij auto-ongeluk omgekomen Minister Nils Chr. Ditleff, een vooraanstaand Noors diplomaat, en zijn 74-jarige echtgenote, zijn maandagavond bij een auto-ongeluk ln Oslo om het leven gekomen. De 75-jarige Ditleff was geduren de de tweede wereldoorlog verbon den aan de Noorse legatie in Stock holm. Hij had toen de leiding van 't hulpverleningswerk voor de Noorse gevangenen. De auto van de Noorse diplomaat botste met hoge snelheid tegen een tegenligger. De wagen raakte in brand, waardoor de twee inzitten den vrijwel onmiddellijk werden ge dood. (Advertentie) 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Wordt bedoeld de wederzijdse versterking Van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-e!kafzonderlijka! beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Ckefarlne.4 er even vers uitzien als op de dag waarop zij gekocht zijn al is het maanden daarna liggen gewoon op een blad uitgestald. Hoe dat mogelijk is? Door het voedsel met kathode stra len te steriliseren wórdt het verduur- Hoe de wasmachine in de toekomst er uit zal zien is nog niet te voorzien, maar het staat al vast, dat men van alle dingen geen water nodig zal heb ben Experimenten met sonische ener gie waardoor 't vuil van textielve- zels er uit wordt gevibreerd heb ben aangetoond, dat wassen kan geschieden in een fractie van de tijd, die conventionele wasmachi nes nodig hebben. Het huis van de toekomst is natuur, lijk slechts een facet van het leven dat een wijziging ondergaat. Door de ge weldige technologische veranderingen zal elk facet van het leven anders worden. Amerikaanse opvoeders, geleerden en sociologen houden zich al bezig met de vraag wat men met de vrije tijd, die men door al de nieuwe uitvin gen zal krjjgen, zal kunnen doen. Er is reeds het vooruitzicht op een werkweek van 30 uren, zodat de mens over veel meer vrije tijd zal kunnen beschikken dan thans het geval is. „Endoeh sloeg mij met lineaal in het gezicht" 50e zitting zaak-Schmidt Op de 50e zitting in de zaak- zitting i Schmidt, die dinsdag heeft de heer Schmidt dat commissaris Endoeh hem met een revolver heeft bedreigd om een bekentenis te verkrygen. dat hy lei der is geweest van een illegale orga nisatie. Endoeh ontkende echter ooit de beklaagde te hebben bedreigd. Mevrouw Bouman overhandigde rechter Roehjani verklaringen van andere arrestanten in deze zaak, dat zij door Endoeh en twee kroongetui gen tijdens ondervragingen waren geslagen. Voorts zeiden zij in deze verklaring, dat de twee kroongetui gen Manoch en Tomasoa hadden ge- zegkd: „De hele zaak is bedrog". Een van de getuigen, die Endoeh heeft beschuldigd van mishandeling, is met de commissaris geconfron teerd. Deze getuige, Barkley herhaal de, dat hij ty'dens het verhoor door Endoeh was geslagen. Hij sloeg my in het gezicht met een houten liniaal". De volgende zitting in de zaak- Schmidt zal maandag a.s. worden ge houden. Meer dan honderd hevige bosbranden in Canada Op meer dan honderd verschillen de plaatsen in Canada woedden maandagavond hevige bosbranden, waarvan er 37 buiten controle wa ren. Duizenden dodelijk vermoeide Canadezen strijden nu al dagenlang aan één stuk tegen het vuur, dat als gevolg van de aanhoudende droogte overal voedsel vindt. Maandag braken er niet minder dan twintig nieuwe bosbranden uit en de weerberichten blijven onguns tig. Ook in de Verenigde Staten levert de droogte een ernstig gevaar op voor de bossen. Een geweldige bos brand werd maandag onder contro le gebracht in Holbrook, Arizona, waar voor ongeveer 15 miljoen gul den aan hout verloren ging door on voorzichtigheid. Maar dan liefst m Audrey Hepburn heeft in een interview verklaard, dat zij zich commercieel niets meer onprak tisch, maar tevens beroepsmatig niets meer bevredigends kon voort stellen dan nog eens de rol van Natasja in een nieuwe versie van „Oorlog en Vrede" te spelen. Audrey, die op het ogenblik met de bekende dansende filmster Fred Astaire in Parijs aan een film werkt, heeft nog maar kort de opnamen ach ter de rug voor de filmversie van Tol stoi's „Oorlog en vrede", welke in Ita lië werd gemaakt. In die versie speel de Audrey de rol van het meisje Na tasja, zy kreeg hiervoor het hoogste honorarium, dat ooit aan een filmster betaald werd en insiders vergeleken In het dorp Dreiborn ln het Eifelge- bergte zullen gedurende tien dagen zwar te vlaggen hangen als protest tegen het lelt. dat reeds tien jaar een gedeelte van de gemeentegrond gebruikt wordt als oefenterrein van Belgische militairen. Als de protestactie geen resultaat heeft zal het gemeentebestuur zijn ontslag indie- Maandag vond in de St. George ka pel van 't kasteel Windsor de plech tige installatie plaats van nieuwe ridders in de Orde van de Kouse band. Tot de nieuwe ridders behoor den sir Anthony Eden, graaf Attlee en de graaf van Iveagh. Op bijgaan de foto ziet men v.l.n.r.: de graaf van Iveagh, graaf Attlee, sir An thony Eden en sir Winston Chur chill. Tijdens de processie, waarin ook H.M. Koningin Elizabeth meelie pen. haar op grond van haar spel-prestatie met Greta Garbo. De Amerikaanse regisseur Mike Todd heeft nu echter het plan opgevat een nieuwe „Oorlog en vrede" te filmen en wel in Rusland zelf. Hy heeft in Moskou onderhandelingen gevoerd over het maken van een aanzienlijk aantal Amerikaans-Russische co-pro- dukties en een daarvan zal een nieu we „Oorlog en vrede" zyn. Audrey zei, dat Todd haar in Hol lywood over de nieuwe Natasja-rol benaderd had en dat zij er alles voor voelde. „Ik ben bang, dat twee versies van hetzelfde gegeven de kans op een kas succes voor elk van beide vermindert" aldus de jonge actrice met haar amandelvormige ogen; „Maar ik zou heel graag Natasja nog eens spelen". Zij verklaarde, dat de rol van Nata sja heel moeilijk was en voor haar tot nu toe artistiek gesproken de grootste- uitdaging had gevormd omdat Na tasja een meisje was, dat zichzelf niet kende. „Een acteur of actrice is nooit met zichzelf tevreden", aldus Audrey. „Ik zou graag de gelegenheid hebben om mijn spel voor deze rol nog te verbete ren." Nog geen uitspraak in Zeister moordzaak. Onderzoek naar toerekenbaarheid van verdachte Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdag geen arrest gewezen in de zaak van de 23-jarige timmer man J. de \V'. uit Zeist, die op 24 november 1954 de 29-jarige mevrouw B. K.V. in de keuken van haar woning in Zeist met een schot uit een gestolen legerpistool dodelyk verwondde. Het Hof stelde de stukken in handen van de procureur-generaal en benoemde tot nieuwe deskundige prof. dr. L. van der Horst, hoog leraar-directeur der Valeriuskliniek te Amsterdam, en de zenuwarts dr. S. P. Tammenoms Bakker. Deze beide zenuwartsen moeten nagaan of de verdachte al dan niet valt onder artikel 37 van het wet boek van strafrecht, dat betrekking heeft op het geheel ontoerekenbaar zijn van een verdachte. De raadsman, mr. F. Pauwels, had h: zijn pleidooi aangevoerd, dat de verdachte wel on der dit artikel viel. Op Cuba heeft de acteur Victor Ma. ture een enorm gebit met een formi dabele reeks tanden gekocht die wel licht een rol zullen spelen in de nieu we film ,J)e haaienvechters". Op de foto ziet men Victor Mature die zyn nieuwe aanwinst inspecteert. De Griekse politie heeft een beroep op de Internationale polltle-organlsatle „In terpol". gedaan om mee te werken bij het opsporen van Griekse meisjes, van wie men vermoedt dat zij door handelaars ln „blanke slavinnen" naar het Midden- Oosten zijn gelokt. VIERDE PETROLEUMHAVEN Ministeriële goedkeuring thans ontvangen Het college van B. en W. te Rot terdam heeft een schrijven ontvan gen van de minister van verkeer en U kunt het Gillette systeem proberen voor maar 1 galden (Van onze speciale verslaggever.) Circa 12.000 vrouwen van 30 tot 65 jaar, wonend in 20 Nederlandse grote en middelgrote gemeenten, kunnen binnenkort, naar gemeldi een enquête-formulier tegemoet- zien van de Nederlandse Vereni ging voor Maatschappelijk Werk. Over de moeilijkheden der alleen staande vrouwen is al veel gespro ken en geschreven, maar eigenlijk weet niemand, hoe die alleenstaan de vrouw nu precies leeft, welke haar noden en problemen, haar wensen en bezwaren zijn. Om hier een antwoord op te krygen heeft de Vereniging voor Maatschappe lijk Werk naar het hulpmiddel van de enquête gegrepen, waarmee ze een inzicht wil krijgen in de levens omstandigheden van deze catego rie, die naar zeer globale schatting uit enkele honderdduizenden vrou wen bestaat. Het gaat bij deze enquête niet al leen om de aard van de woongele genheid, maar ook om de materiële verzorging, de vrije tijdsbesteding, de verhouding tot anderen, verzor ging bij ziekte etc. Als alleenstaand worden gezien ongehuwde vrouwen, fehuwde vrouwen wier echtgenoten Iijvend afwezig zijn, weduwen en gescheiden vrouwen, die geen in wonende kinderen hebben. Wie bil ouders of andere familie inwoont wordt ook als alleenstaand be schouwd, omdat zij niet in eigen ge zinsverband leeft. De enquête be perkt zich tot vrouwen, doch de mo gelijkheid bestaat dat t.z.t. een der gelijke enquête zal worden georgani seerd onder alleenstaande mannen, die evenzeer met bepaalde sociale problemen te kampen hebben. Het is geen enquête zonder meer: het doel van het onderzoek is om te trachten de levensomstandigheden der alleenstaande vrouwen te ver aangenamen en te verbeteren. Het adressenmateriaal voor de ver zending der vragenlijsten is verkre gen door medewerking van een 20- tal gemeenten van uiteenlopende grootte en verspreid over het gehe le land. Behalve Amsterdam, Rotter dam en Utrecht behoren hiertoe ste den als:'Alkmaar, Bussum, Middel burg, Apeldoorn, Zutphen, Hengelo, Kampen, Emmen en Sneek. ONTSTELLENDE LEEGTE De Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk heeft deze enquête opgezet omdat zij wil pro beren verbetering te brengen in de levensomstandigheden der alleen staande vrouw. Maar om iets te kun nen doen moet men eerst de proble men kennen. En daar is bijzonder weinig van bekend, want de alleen staande vrouwen vormen een verge ten groep in een maatschappij, die nu eenmaal geheel op het gezinsle ven is ingesteld en er van uitgaat dat de mens niet alleen staat. Juist in de steden knelt het pro bleem van de eenzaamheid dikwijls het meest. Daar leven honderden vrouwen, voor wie vrije tijd een ont stellende leegte is, voor wie 't werk alleen een middel is om in leven te blijven. Als ze gezond zijn vinden ze het vaak de moeite niet waard, om alleen voor zichzelf een maaltijd klaar te maken en ais ze ziek zijn liggen ze dikwijls dagen of soms weken onverzorgd op een kamer. En er zijn vrouwen, die nergens lid van zijn, nergens aan meedoen, nergens belangstelling voor hebben, dus wel voorbestemd zijn om in eenzaaheid te leven. De Vereniging voor Maatschappe lijk Werk wil nu door middel van deze enquête proberen te ontdekken, welke concrete maatregelen moge lijk zyn om dit soort „armoede" te lenigen. Hoe dit zal gebeuren zal af hangen van de uitkomst der enquête waarbij telkens ook gevraagd wordt welke wensen er bij de ondervraag den leven, b.v. ten aanzien van huis houdelijke verzorging en vrije tijds besteding. Ook wordt gevraagd of men het prettig zal vinden meer vrouwelijke of mannelijke kennissen te hebben, samen met anderen de warme maaltijd buitenshuis te ge bruiken. lid te zijn van een club of sociëteit voor vrouwen én mannen of voor vrouwen alleen, gezelschap te hebben voor besteding van vrije avonden en weekends. En tenslotte is er de belangrijkste vraag: bent U tevreden met uw leven zoals het nu is en zo niet, wat ziet U daarvan als de reden? Uit de antwoorden zal moeten blij ken wat er eventueel gedaan kan worden om de alleenstaande vrou wen te helpen. De gedachten gaan daarbij onaer andere reeds uit naar het oprichten van ontmoetingecentra met huiselijke sfeer, het scheppen van gelegenheden waar ook de vrou wen met kleine inkomens hun maal tijden kunnen gebruiken en het or- Efaniseren van vrijwillige dlenstver- ening voor verzorging bij ziekte. Enkele van deze voorzieningen be staan reeds in de grote steden de enquête zal moeten leren of het ge wenst is ook in middelgrote en klei nere steden tot 't scheppen van der gelijke mogelijkheden over te gaan. waterstaat over de uitbreiding van de Rotterdamse haven en hef toe gankelijk maken van de Nieuwe Wa- "rote schepen. De minister verklaarde -zich be reid aan de gevraagde uitbreiding van de Botlekhavens goedkeuring te verlenen, in weerwil van de bezwa ren welke daaraan uit een oogpunt van rivierbeheer zijn verbonden. Hij nam daarbij in aanmerking, dat met deze havenuitbreiding zeer grote belangen voor de gemeente en voor ons land zullen worden ge diend. Voorts deelde de minister mede in beginsel te willen bevorderen dat de weg van Rotterdam paar zee wordt geschikt gemaakt voor sche pen met een diepgang van 38 39 voet. Ook gaf hij te kennen, dat zijner zijds tegen het beginsel van een open havencomplex voor zeer grote schepen op de westpunt van Rozen burg geen bezwaar bestaat Van gemeentewege werd hierbij nog aangetekend, dat blijkens dit schrijven toestemming is verkre gen de dam in de Botlek te ver plaatsen naar de grens van dit gebied, alsmede om de hier nog ontworpen verdere havens aan te leggen. Het uitdiepen van de Nieuwe Wa terweg, heeft betrekking op de vaar geul van Hoek van Holland tot de tweede petroleumhaven. Bij de mond van de Nieuwe Waterweg speelt echter de mogelijke deining nog een rol, zodat daar in leder ge val een grotere diepte moet worden aangebracht dan verder stroomop waarts. Volgens de voorlopige plan nen van de Rijkswaterstaat wordt gerekend met een minste diepte van ongeveer 14 meter N.A.P. tussen de hoofden, verlopend tot ongeveer 13,5 meter bij de Berghaven te Hoek van Holland. Voor de aan te leggen zogenaam de vierde petroleumhaven, voor het graven waarvan de minister tevens toestemming verleende, kan derhal ve een diepte van 18,5 meter N.A. P. worden aangehouden. Deze haven zal aldus voor de zeer grote schepen toegankelijk zijn. Griekse jagers dwongen Brits toestel tot landen. Griekse jachtvliegtuigen hebben maandag een Brits passagierstoestel (B.E.A.), op weg naar Kairo, onder schept en tot landen gedwongen. De ikse Griek; radar, die deel uitmaakt van het N.A.V.O.-beveiligingssys- teem, stelde vast dat de Britse ma chine meer dan drie uur lang bui ten de internationale luchtroete over Griekenland had gevlogen. De bemanning werd op het vlieg veld van Athene een uur lang on dervraagd. voor de machine de tocht mocht vervolgen. De mogelijkheid, dat Engeland te gen het Griekse optreden protes teert, wordt niet uitgesloten geacht. Suikerfabriek „Puttershoek" Blijkens het verslag over 1955/'56 van de Coöperatieve Suikerfabriek te Puttershoek werden aan de fa briek 464,7 (460,5) miljoen kilo. bie ten geleverd. Het gemiddelde sui kergehalte bedroeg 15,62 (15,42) per cent. Geproduceerd werd 63,953 (62,456) ton kristalsuiker en bysoor ten, 98,758 (86,545) ton natte pulp en 18,339 (18,491) ton gedroogde pulp. Na uitkering van een volgens het verslag alleszins redelijke leden prijs wordt de reserve van het be drijf verhoogd van 6 tot 7,85 miljoen gulden. OP REIS? v.V.V. reserveert uw plaatsen voor boot en trein, bespreekt uw kamers in elk hotel, zonder prijsverhogin gen. V.V.V. sluit ook reisongevallen- en bagage verzekeringen. V.V.V. MIDDELBURG Lange Delft 23. Tel. 2112 REISBUREAU LAAGLAND N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9